Kritiek op achterstelling gehuwde onderwijzeres De Nederlandse visserij nam afscheid van Merien Siereveld PZC/P ONZE EXCUSES Zeehondje gevonden op strand bij Westkapelle AANNEMINGSBEDRIJVEN IN GOES FUSIONEREN GREMERIE SMITH RflflS ROOIE VROUWEN KEUREN BELEID VAN DE GEMEENTE VLISSINGEN ZEER SCHERP AF Van Stoma-patienten tien pet lid Harry Bacon-club Motief moord Oostkapelle nu bekend Boone en Besuyen BV en Van Sabben BV ZEER DRUK BEZOCHTE RECEPTIE IN 'DE ARNE' ARNEMUIDEN MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 provincie GOES - Tijdens een studiedag van de vrouwen in de Partij van de Arbeid - zaterdag in Goes - is scherpe kritiek geleverd op het besluit van het Vlissingse gemeentebestuur om de mogelijkheden voor de benoeming van niet-kostwinnaars (en daar mee van gehuwde onderwijzeressen) te beper ken. De Rooie Vrouwen (en enkele mannen) namen eenstemmig een motie aan, waarin het beleid van het gemeentebestur werd veroordeeld. Met name de visie van de Vlissingse schande zijn voor de PvdA als niet op korte termijn veel meer vrouwen in be sturen zitten." aldus de vergadering. In dit verband vond men dat, gelet op de PvdA-wethouder Ch. J. Gillissen Ver- schage vond geen genade. „Wij keuren de houding van wethouder Gillissen Verschage ten aanzien van de selectiep rocedure betreffende het aanstellen en/ of ontslaan van personeel in gemeente dienst (voorrang aan kostwinnaars). met name in het onderwijs, ten stelligste af." aldus de gezamenlijke vergadering De houding van de heer Gillissen Ver schage werd in strijd genoemd met het beginselprogramma van de PvdA- „Wy achten het daarm onze taak hem hier aan te herinneren." aldus de vergade ring. De motie zal worden toegezonden aan het bestuur van de PvdA en de raadsfractie van de PvdA/PPR in Vlis- singen. aan het gewestelijke- en par tijbestuur en aan de tweede kamerfrac tie De studiedag stond in het teken van de zogenaamde activcringsprogramma's, die bedoeld zijn om de ach-terstand van vrouwen in de PvdA in te h-alen en weg te werken. Namens de gewestelij ke kerngroep van de vrouwen in de PvdA. gaf mevrouw Michele Santose daarover enige toelichting. Zij meende dat het tot de taak van de gehele PvdA behoort om de achterstand van de vrouwen in te halen. Mevrouw Santoso wees erop dat het gewestelijk bestuur moet zorgen voor het opstellen van ac tiveringsprogramma's. „Het gewest heeft er tot nu toe nog niks aan gedaan. Daarom moeten de rooie vrouwen zelf een aanzet geven." be toogde zij. Mevrouw Santoso haalde en kele voorbeelden aan, die voor vrouwen een barrière vormen om actief politiek bezig te zijn. „De PvdA heeft in de prog ramma's vaak hele mooie volzinnen over emancipatie. In de praktijk blijkt vaak dat veel partijgenoten daarvan niet op de hoogte zijn." stelde het kern groeplid. „Bij- dit soort dingen heb ik soms de neiging weg te lopen, En dan kan ik het goed begnjpen dat vrouwen weinig voelen voor politiek." Stellingen De aanwezigen hielden zich vervolgens bezig met een aantal stellingen, gericht op het verbeteren van de inbreng van de vrouw in de partij. Uit de rap- portgage naar aanleiding van een dis cussie over de stellingen kwam onder meer naar voren dat de vrouwen beter voorbereid naar de partijvergaderin gen moeten komen, door tevoren in de eigen contactgroep de zaken voor te be reiden. Opgemerkt werd dat de politiek te weinig duidelijk wordt gemaakt voor de mensen (zowel man als vrouw); alge meen was men van mening dat hieraan mee aandacht besteed moet worden. Als één van de mogelijkheden om de be staande achterstand weg te werken werd gezien het opnemen van meer vrouwen in besturen, zodat het voor an dere vrouwen ook aantrekkelijker wordt om vergaderingen te bezoeken. De stelling dat binnen twee jaar één derde van de stemhebbende leden in de gewestelijke vergadering vrouwen moe ten zijn. werd onderschreven. „Het is de taak van de hele partij om talenten aan te boren en te stimuleren. Het zou een Zeeuwse ruilbeurs in Sas van Gent SAS VAN GENT - De afdeling Zeeland van de Nederlandse vereniging De Ver zamelaar houdt op zaterdag 9 sep tember een grote ruilbeurs in De Vlaan- derenhal in Sas van GentDeze beurs is geopend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. ach-terstand. vrouwen een lichte voor keur mogen hebben boven mannen (po sitieve discriminatie) met dien verstan de dat die vrouwen dan wel een extra begeleiding moeten krijgen in de be ginfase van hun politieke arbeid. De studiedag was bedoeld voor alle PvdA-leden. Hoewel er een flink aantal vrouwen was. waren de mannelijke partijleden op drie na. afwezig. De ver gadering veroordeelde dat. Met name de afwezigheid van gewestelijke be stuurders en statenleden werd be treurd. Advertentie Punt Het vierjarige Vlissingse jongetje was erg gesteld op spelletjes. Meestal koos hij zijn ouders als slachtoffers voor domino, electro, ganzeborden, hoedje wip of het rollen van knikkers door poortjes. Voor hel laatste spel had hij onlangs weer eens zijn moeder gestrikt. Aangezien het knaapje nog niet naar de 'grote' school ging en zodoende het cijfermatig rekenen nog niet be heerste. gaf hij de stand aan door voor elk punt een streepje te noteren. De optelling van deze streepjes - bo ven de 19 gaf dat wat problemen, maar een dergelijke hoge score kivam zelden voor - kon dan achtera,1 aangeven wie lot winnaar moest worden uitgeroepen. Het ventje noteerde ijverig. Te ijve rig, naar de mening van zijn moeder, die meende dat eerlijkheid niet vroeg genoeg in het vaandel van haar spruit geschreven kon worden. Toen ze hem dan ook op zeker moment een niet aan twijfel onderhevige misser zijnerzijds als volwaardig punt zag noteren, tikte ze hem op de vingers. „Dat was mis", corrigeerde zij haar zoon. Dat was dus geen punt". Het knaapje herstelde zich slag vaardig: „O ja", zei hij, alsof het hier een sim pele vergissing betrof, „dat was een mispunt". In verband met onze drukke werkzaam heden en onderbezetting van onze medewerkers zien wij geen kans een officiële receptie te houden in verband met onze nieuw te openen Crêmerie op dinsdag a.s. Iedere belangstellende is uiteraard van harte welkom om een dezer dagen even binnen te wippen. Smith Kaas b.v. IN ZEELAND SLECHTS 60 LEDEN GOES - „Er lopen in Nederland 20.000 stoma-patiënten rond en slechts 2500 van hen zijn lid van de Harry Bacon Club; dat is ongeveer 10 procent van het totaal en dus veel te weinig." Tot deze slotsom kwam zaterdagmiddag dr. S. Geluk, uroloog te Vlissingen, tijdens een bijeenkomst voor leden van de afdeling Zeeland van de Harry Bacon Club. Hij meende dat niemand zich mag distanciêren van een patiënt wanneer deze het ziekenhuis verlaat, en hij achtte de Harry Bacon Club een belangrijke schakel bij de terugkeer in de maatschappij. De bijeenkomst, die door bijna alle leden van de afdeling Zeeland bezocht werd, had een feestelijk tintje omdat de Nederlandse vereniging van stoma-patiënten haar twaalfeneenhalfjarig bestaan viert. De heer Geluk vertelde het een en ander stoma-patiënt tot stoma-patiënt, aldus over de geschiedenis van de sto maontwikkeling en gaf een duidelijke voorlichting. Hij meende dat de psy chologische problemen vcfbr een stoma- patiënt groot zjjn en dat die alleen kun nen worden opgelost door een goede op vang, bijvoorbeeld door onderlinge ge sprekken. Stoma-patiënten zijn mensen die via kunstmatige weg. een stoma moeten urineren en daarom altijd met een soort plastic zakje op hun buik rondlopen. Mevrouw G. van Eyk-Althoff hoofd van de bezoekdienst, stelde dat nog veel te weinig mensen van deze handicap op de hoogte zijn. Ze vindt dat het de taak van de Harry Bacon Club is om zoveel mo gelijk patiënten lid te maken van de vereniging. ..Want mensen die geen er varing hebben, kunnen niet de proble men opolossen waarmee stoma-patién- ten te kampen hebben. Deze moeten opgelost worden door gesprekken van ZOUTE LANDE- Tijdens het op het groepsbureau in Zoutelande voortge zette verhoor van de jeugdige verdach te in de moordzaak Petra Jacobse te Oostkapelle heeft de politie het afgelo pen weekeinde meer duidelijkheid verkregen rond het motief tot het ple gen van de daad. Zondagmorgen heeft Gerard M. bekend dat er pogingen zijn geweest tot het ple gen van ontuchtige handelingen. Deze pogingen zijn echter niet uitgevoerd. Toen het meisje ging huilen moet de jongen in paniek zijn geraakt en is hij uit angst voor de gedachte dat Petra thuis iets zou gaan vertellen tot zijn daad ge komen. Morgen, dinsdag,zal de jongen aan de officier van justitie mr. Besier worden voorgeleid. Bromfietser gewond bij aanrijding Axel AXEL - De Axelse bromfietser R. V. heeft bij een ongeval op de Zaamslagse weg te Axel in de nacht van zaterdag op zondag een lichte hersenschudding en verwondingen aan beide knieèn opge lopen. Hij botste met zijn brommer te gen een auto, bestuurd door de Axelaar A. C. R„ die rechtsaf wilde slaan, maar geen voorrang verleende. De bromfiets en de auto werden licht beschadigd. WESTKAPELLE- Op het strand bij Westkapelle is zondag in de loop van de middag een zeehondje, een zogenaamde waddenrob, gevonden. Aanvankelijk werden pogingen in hU werk gesteld om het diertje weer liet ruime sop te doen kiezen, maar de rob zwom niet weg. Tenslotte hebben de heren Van Aard, De Kunder en Provoost het beestje maar uit het water gehaald en naar de camping 'Zuiderduin' te Westkapelle gebracht. Daar werd de politie van de vondst in kennis gesteld. Per auto heeft een politieman het zeeh ondje vervolgens naar het dolfinarium in Scharendijke vervoerd. Hoewel de vinders van mening waren dat het beest een gezonde indruk maakte - men constateerde al leen enkele kapotte voortanden -stond men daar bij het dolfinarium anders tegenover. „Het dier was bijna buiten kennis", aldus een trainstervan het dolfinarium, „Hij was er slecht aan toe". Men besloot dan ook om de waddenrob zo snel mogelijk te laten overbrengen naar Pieterburen. waar men gespecialiseerd isin het opvangen van zeehon den. Het beest werd per auto naar het vliegveld Zestien hoven gebracht, vanwaar het werd overgevlogen naar het vliegveld Eelde. „Ik vraag mij af of hij het haalt", zei de trainster zondagavond, nadat het diertje omstreeks zeven uur naar Zestienhoven was gebracht. De waddenrob is een inheems dier, dat zich voomamehjk ophoudt in het waddengebied. In de Zeeuwse wateren is de waddenrob, mede door de drukke scheepvaart, een zeldzaamheid geworden. Op de foto: De heren Provoost, Van Aard en De Kunder met het aangespoelde zeehondje. Middelburgse gemeenteraad Van Eyk. „Je kunt trouwens niet aan een stoma wennen, je moet er mee leren leven." betoogde het hoofd van de bezoekdienst, die verder zei dat patiënten hulp kunnen vragen aan de vereniging zonder de verplichting lid te worden. De heer W. Philipse, voorzitter van de afdeling Zeeland, sprak de hoop uit, in de toekomst meer leden te kunnen be groeten dan de zestig die de afdeling Zeeland momenteel heeft. „Wij zullen meer aan publiciteit moeten doen om de mensen van het best an an van de club op de hoogte te brengen," opperde de heer Philipse. Leden zijn voor de Nederlandse vereni ging van stoma-patiënten van groot be lang. omdat de vereniging geen enkele overheidssteun ontvangt. Men is finan cieel afhankelijk van leden, donateurs en giften. Al het verenigingswerk wordt gedaan door vrijwilligers. MIDDELBURG - De Middelburgse ge meenteraad vergadert dinsdagmiddag om twee uur voor de eerste maal in de nieuwe samenstelling. Tijdens deze ver gadering zullen' de raadsleden worden beëdigd, zullen de wethouders worden benoemd en zal worden voorzien in de vacatures in commissies, besturen en zovoorts. GEEN GEVOLGEN PERSONEEL GOES - De aannemingsbedrijver Boone en Besuyen BV en Van Sabben BV te Goes hebben besloten volledig te gaan samenwerken met ingang van 1 januari 1979. Na uitvoerige besprekin gen hebben de directies van beide be drijven over de fusie overeenstemming bereikt. De directies hebben tot de sa menwerking besloten om te komen tot een meer efficiente bedrijfsvoering, het veilig stellen van de continuïteit en de spreiding van de werkzaamheden. Daarnaast speelden ook economische en marktontwikkelingen een rol. Het samengevoegde bedrijf zal ongeveer Morgenochtend om 9 uur opent onze Kanaalstraat 9A te Oost-Souburg 'MARKANTE ZEEUW, OP DE BRES VOOR BELANGEN VAN DE VISSERIJ' ARNEMUIDEN - De Nederlandse vis serij heeft zaterdagmiddag in vereni gingsgebouw 'De Ame' te Arnemuiden massaal afscheid genomen van Merien Siereveld (76) bestuurslid van Zevibel en voorzitter van de vissersvereniging 'Draagt Elkanders Lasten' in Arnemui den. Tijdens een zeer druk bezochte re ceptie werd de scheidende vis sersvoorman uitgeluid. Er waren tal van toespraken en tal van geschenken, terwijl ook mevrouw Siereveld veel waarderende woorden te horen kreeg. 'Een markante Zeeuw, altijd op de bres staande voor de belangen van de vis serij' noemde Zevibcl-voorzitter en oud-gedeputeerde J. van den Bos de scheidende functionaris. Namens Ze vibel bood hij de heer Siereveld een model aan van de ARM 54, het schip waarop Siereveld vele jaren heeft ge vist. De heer Van den Bos stond in zijn toe spraak uitvoerig stil bij de vele verdien sten die de heer Sierveld naar zijn me ning bij het behartigen van de belangen van de vissers heeft gehad. 'U bent een man, die met de visserij in de meest bre de zin vergroeid bent, wiens leven daar door eigenlijk bepaald werd Nu, 65 jaar geleden, op de leeftijd van elf jaar. kwam U bij Uw vader aan boord van de hoog aars ARM 54', aldus de heer Van den Bos die uitvoerig de slechte omstandighe den schetste waarin de visserij zeker voor de Tweede Wereldoorlog verkeer de. Siereveld heeft zich, aldus de Zevi- •bel-voorzitter, steeds van harte ingezet om de toestanden in de visserswereld te verbeteren. De heer Van den Bos noemde vervol gens de vele functies op die de heer Siereveld tot voor kort heeft bekleed. 'Wezenlijk en volstrekt hebt U erg grote verdiensten gehad voor de visserij. Uit de eenvoudige vissersjongen van 65 jaar geleden is een wilskrachtige en bekwa me bestuurder gegroeid die respect af- dwint en allerwege om zijn kundigheid gewaardeerd wordt. Het is opvallend dat U immer onverschrokken en indrin gend Uw ideeen over de toekomst van de visserij naar voren brengt en dat met nog steeds het enthousiasme van een jeugdig persoon en dan 76 jaar oud zijn de'. Oud-gedeputeerde Van den Bos meende dat Siereveld's kritiek vaak niet mals en verbeten was, maar 'U was een eerlijke vechter, recht door zee maar toch sympathiek blijvend, een karak tertrek die U door vele moeilijkheden heeft geholpen'. De heer Van den Bos besloot met op te merken dat Zevibel een kundig man als Siereveld node ziet vertrekken. Namens Zevibel en de visserijverenigingen van Arnemuiden, Colijnsplaat, Vlissingen, Breskens en Tholen bood hij de heer Siereveld het model van de ARM 54 aan. Voor mevrouw Siereveld waren er bloemen. Een reeks sprekers voerde vervolgens het woord om van de heer Siereveld afscheid te nemen. Vice-voorzitter I. Bout bracht zijn scheidende voorzitter dank en wees op de vele vergaderingen die Siereveld in Den Haag bijwoonde. 'Je ging of naar het station of je kwam er net vandaan', meende hij. De heer H. A. 11. Boelmans Krjnenbkrg sprak de heer Siereveld toe namens het Visserij schap, de stichting Nederlandse Vis serij en namens de productschappen. Hij roemde de inzet van de scheidende Zevibelvoorman en meende dat deze aan het 'Draagt Elkanders Lasten een prachtige uitwerking heeft gegeven. In Den Haag zeiden we: Siereveld moet op het kantoor zijn, want we hebben zijn pet op de kapstok zien hangen'. Namens de drie organisaties bood de heer Zevibel-voorzitter J. van den Bos biedt de heer Siereveld een model aan van de ARM Boelmans Kranenburg drie flessen met inhoud aan. Voorzitter J. Hoekstra van de Neder landse Vissersbond herinnerde eraan dat Siereveld en hij in het verleden te genstanders zijn geweest, maar dat er nu een goede verhouding bestaat. Hij sprak de hoop uit dat dat ook in de toe komst zo zou mogen zijn. Burgemeester J de Jonge van Arnemuiden wees op het enorm aantal functies dat de heer Siere veld heeft bekleed en zegde hem harte lijk dank voorz ijn inzet. 'U was de juiste man op de juiste plaats. Op het minis terie stonden de deuren voor U open' meende de burgemeester, die tenslotte stil stond bij de grote vitaliteit van de 76-jarige Zevibel-voorman. Klokkenluider 'De klokkenluider van Arnemuiden', noemde de heer B. A. de Jongevan het productschap voor vis en visproducten de heer Siereveld. Ook de heer De Jonge wees op de grote rol die Siereveld heeft gespeeld bij de belangenbehartiging van de vissers. 'U heeft het niet altijd gemakkelijk gehad. U moest vaak te rugkomen uit Den Haag met de vraag: hoe vertel ik het aan onze leden?'. Na mens het productschap bood de heer de Jonge een enveloppe met inhoud aan. De heer Th. Kofman voerde het woord namens het ministerie van landbouw en visserij. Hij herinnerde eraan dat de meningen van het ministerie en van de heer Siereveld nogal eens uiteen liepen maar meende aan de andere kant dat het contact steeds plezierig is geweest. Aan het slot van de bijeenkomst sprak de heer Siereveld een kort dankwoord. 100 werknemers tellen. Voor de werk] nemers heeft de fusie geen gevolgen. I Boone en Besuyen werd in 1955 opgfr' richt. Het bedrijf is nu middelgroot me: 60 man personeel en is werkzaam in.(k grond-, weg- en waterbouw. De gt broeders A. en H. van Sabben zetten ht door hun vader in 1922 opgerichte tin; mer- en metselbedrijf voort. Dat telt nd 35 man personeel en is vooral werkzaal in utiliteitsbouw, wegenbouw en kabe, werken. Beide ondernemingen haddöj vorig jaar gezamenlijk een omzet va twaalf miljoen gulden. Inmiddels is in Goes een terrein aangf kocht voor de bouw van een werkplaat en een kantoor, waarin alle activiteit zullen worden ondergebracht. De a menwerking heeft volgens de direct van beide bedrijven geen gevolgen vod de werkgelegenheid van het personeel Alle personeelsleden zijn ingelicht ove de fusie door middel van een circuiaU en tijdens een bijeenkomst waarbij od vakbondsvertegenwoordigers aanwezg waren. De bonden waren al in een vroe stadium over de fusiebesprekingen it gelicht en hebben geen bezwaren tega de fusieplannen gehad. De directies vs beide bedrijven zullen straks de direcu van het samengevoegde bedrijf vorme Districtsbesuurder H. Lanting van t federatie hout- en bouwbonden FN" vertelde dat de vakbonden in ea vroegtijdig stadium zijn ingelicht ov( de plannen tot samenwerking. H maakte duidelijk dat er met de direct* een vruchtbaar overleg is gevoerd. J hebben garanties gekregen over het lx houd van de werkgelegenheid en h( behoud van bestaande rechten", alda de heer Lanting. Hij noemde de fus tussen beide bedrijven een goede zaal „De werkgelegenheid in de wegenbou' in Zeeland is erg zorgwekkend 0 grond daarvan is het goed dat de bedij ven samenkomen. Men heeft dan m« mogelijkheden om te concurreren iö grotere bedrijven, ook buiten Zeelant Er ontstaat een breder draagvlak", W toogde de vakbondsbestuurder. Het nieuwe bedrijf wordt gevestip, aan de Industrieweg in Goes-zuid. W huidige vestigingen (Colijnhof d Nieuwstraat) zullen worden opgeld Tijdperk van 112 jaren Badhotel Domburg afgeslotei DOMBURG- De sluiting van hd Badhotel in Domburg is thans ec feit: zondagmorgen na het ontbV vertrokken de laatste gasten. De bt zetting van het hotel was de laatsv dagen - zo vlak voor de sluiting - aanzienlijk terugge lopen. Zate: dagavond kwam een groep trouv< gasten voor het laatst dineren. U( een bijeenkomst van het persontt werd het tijdperk van 112 jaren Bac hotel afgesloten. De nieuwe eigt naar, de BAM, de Bataafse Aanw mingsmaatschappij wil op de plaoü van het oude Badhotel efi nieuwbouw realiseren, die sterk te deert naar de bestaande situabi Begin oktober zal de complete fo boedel van het hotel tijdens ee> openbare veiling worden verkocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2