Oestervereniging Yerseke wil percelen herverdelen Trimbaan op terrein De Sterre te Clinge in gebruik genomen PZG/provincie 4 C.P. de Rijke, Tholen, winnaar Zeeuwse ploegkampioenschappen OOSTERSCHELDE NIET AF TE SLUITEN Stacaravan doorl brand verwoest Zomer van 1978 veelal te koud en te somber MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 WIS'. YKKSEKE - Een onafhankelijke commissie moet de oesterpercelen in de Oosterschelde opnieuw gaan verdelen, net zoals het bestuur van de Zeeuwse stromen dat vroeger deed. Dit is de wens van de twee maanden geleden opgerichte vereniging ter bevordering van het Zeeuwse oesterbedrijf'De Zeeuwse Oester' in Yerseke. De commissie zou vervolgens de vereniging kunnen bestaan uit vertegenwoordigers van de Zeeuwse vissersdorpen, van gedeputeerde staten en van de ministeries van landbouw en visserij en financiën. De vereniging vindt dat voormalige oesterkwekers, die met het oog op de afsluiting van de Oosterschelde met hun bedrijf zijn gestopt, en anderen die belangstelling hebben voor de oesterk- week in de gelegenheid moeten worden gesteld oesterpercelen te huren nu is be sloten de Oosterschelde met een door laatbare dam te beveiligen. Op dit mo ment zijn er 22 huurders van oester percelen Verreweg de meeste -en de beste- zijn in handen van de vereniging van oesterk wekers en -exporteurs Vervoex in Yerseke. ,.Dat is or\juist vinden wij", al dus voorzitter P. C. van der Endt van 'De Zeeuwse Oester'. „Er wordt veel ge meenschapsgeld in het behoud van de Oosterschelde-milieu gestoken. Daar om moeten er zoveel mogelijk mensen van kunnen profiteren. En niet alleen een klein groepje bevoorrechteen, óók de oesterkwekers die hun oude beroep weer willen gaan uitoefenen. Ze hebben destijds weliswaar een uitkering gehad krachtens de Deltaschadewet, maar dat hebben de huidige huurders van de per celen ook. Dus wat dat betreft is er geen enkel verschil". Rampzalige winter Na de rampzalige winter van 1962-1963, waarbij vrijwel alle oesters in de Zeeuwse wateren stierven, leverden veel oesterkwekers hun percelen bij de dienst der domeinen van bet ministerie van financiën (de percelen zijn eigen dom van de staat) in. Met het oog op het feit dat de Oosterschelde in 1978 afge sloten zou zijn, zoals in de Deltawet was bepaald, meenden ze dat het niet zinvol zou zijn te proberen een nieuwe stam van oesters te kweken. Een betrekkelijk klein aantal kwekers en handelaars gaf de percelen niet niet terug, kochten kleine oestertjes in buitenland (voornamelijk in Frankrijk), die ze op de percelen in de Oosterschel de uitzaaiden en die dan nadat ze ge groeid waren weer werden opgevist en verkocht. In 1967 werden de ingeleverde percelen weer opnieuw uitgegeven, maar uitsluitend aan de kwekers en ex porteurs die nog percelen in huur had den. Zij mochten, op eigen risico, de oesterkweek en -handel voortzetten totdat de afsluiting van de Oosterschel de er een definitief einde aan zou maken. Verscheidene huurders van percelen konden dat risico best lopen, omdat ze- Zich behalve met de oesterkweek en -handel ook bezighielden met bijvoor beeld de mosselhandel. mosselconser- ven, kokkelkokerijen. kreeftenhandel en dergelijke. De opnieuw uit te geven percelen werden alleen verhuurd aan personen die al percelen hadden, omdat men op de ministeries van landbouw en visserij het aantal huurders zo klein mogelijk wilde houden. Nul op request „Dat beleid wordt eigenlijk nog steeds voortgezet", vertelt Van der Endt. „Er worden geen nieuwe huurders toegela ten. Dat betekent dat eventueel vrij komende percelen worden verhuurd aan de exporteurs die er al een heleboel hebben. En dat zijn vrijwel steeds de leden van Vervoex". Van der Endt en ook anderen hebben tot nu toe steeds nul op request gekregen wanneer ze zich hij de dienst der domeinen of bij het ministerie van landbouw en vis serij aanmeldden als gegadigden voor een oesterperceel. Zolang het nog de vraag is of de oesterkweek kan worden voortgezet in de met een pijlerdam beveiligde Ooster schelde. kunnen geen nieuwe huurders worden toegelaten, luidt steevast het antwoord „Vervoex lijkt alles te kun nen bereiken en wij als individuelen niets", aldus Van der Endt. ..Daarom hebben we een vereniging opgericht. We hopen dat de officiële instanties dan minder gemakkelijk om ons heen kun nen. Met onze tien leden zijn we tens lotte even groot als Vervoex. Al moet ik er wel bij zeggen dat de leden van Ver voex ongeveer 95 procent van de oester- KORTERE AGENDA RAAD BORSELE HEINKENSZAND - In verband met bij zondere omstandigheden, heeft bur gemeester drs G. C. G. van den Heuvel van Borsele de agenda voor de raadsvergadering van 5 september aan staande. mgekort. De agenda omvat nu alleen nog de installatie van de be noembare raadsleden, verkiezing van wethouders en de aanwijzing van afge vaardigden in het algemeen bestuur van gemeenschappelijke regelingen, be noeming van raadsleden in advies commissies, en dergelijke. Voor de ove rige punten zal in de loop van september een extra raadsvergadering worden uit- geschreven. Activiteiten van afdeling G<r s NVvH GOES - De afdeling Goes van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen houdt op dinsdag 5 september een ex cursie naar het klooster van de zusters Norbertinessen in Oosterhout. Op woensdag 20 september zal mevrouw M.J.Geimaerdt- de Baan een inleiding houden over het gebruik van medicij nen, op woensdag 11 oktober houdt de heer Hillebrand een causerie over edel stenen en op maandag 30 oktober zal mevrouw G.Bijdevate een demonstratie geven met droogbloemen. Andere ak- tiviteiten van de afdeling Goes van de NVvH zijn weer Engelse les, bridge, bowling en gymnastiek. percelen op de Yerseke Bank in handen hebben en onze leden één procent" De vereniging 'De Zeeuwse Oester' stelt nadrukkelijk de kweek van echte Zeeuwse oesters ten doel en wil zich niet gaan bezighouden met het uitzaai en en later weer opvissen van buiten landse oesters. Daarom heeft de ver eniging er ook bezwaar tegen dat de be ste oesterpercelen in de Oosterschelde op dit moment gebruikt worden voor het laten opgroeien van buitenlandse oesters. „En dat terwijl Den Haag zegt dat de kweek van de aloude Zeeuwse oester alle aandacht dient te hebben", aldus Van der Endt „Maar die Zeeuwse oester wordt nu alleen maar gekweekt in de Grevelingen en ook daar zijn het leden van Vervoex die door de overheid in de gelegenheid worden gesteld om oesters te kweken". Bij de afwijzing van verzoeken om voor het huren van oesterpercelen in aan merking te komen krijgen de aanvra gers ook vaak te horen dat er door ver zanding van de Yerseke Bank veel min der percelen kunnen worden uitgegeven dan vroeger. De Deltawerken zouden de oorzaak vormen van die verzanding. „Wanneer er dan al sprake zou zijn van verzanding, dan komt dat omdat de 6' SCHARENDIJKE - Een stacaravan op camping 'Duin en strand' te Scharen- dijke is zondagmiddag door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat gordijnen, die boven een gasstel hingen, vlam hebben gevat. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. De eigenares van de caravan, mevrouw P. uit Rotterdam, was, nadat zij een pan soep en een pannetje melk op het- vuur had gezet, naar buiten gegaan om een praatje te maken met een buurvrouw. Na enige tijd zag zij rook uit de caravan komen en sloeg alarm. De cam pingeigenaar. de heer Van Baarle, trachtte daarop samen met enkele kampeerders de brand met poederblus sers van de camping te blussen, maar slaagde daarin slechts gedeeltelijk: het vuur bleef doorsmeulen en ook de vuurhaard kreeg hij niet ondercontrole. Omstanders redden nog een gedeelte van het meubilair van de caravan. Toen de brandweer van Scharendijke ar riveerde, begonnen de PVC-platen van de caravan al te smelten. De brandweer, die uitrukte met een gecombineerde hoge- en lagedrukspuit, had het vuur snel onder controle. De caravan was toen echter al onherstelbaar be schadigd. huidige huurders zoveel percelen heb ben dat ze ze onmogelijk allemaal kun nen onderhouden. En daarom laten ze de minder goede gewoon verslechte ren", aldus de heer Van der Endt. „Maar wanneer het zo is. zoals Vervoex be weert, dat er drie zandtongen over de Yerseke Bank zijn gaan lopen, dan kan de bouw van de pijlerdam alleen maar een verbetering betekenen. Want dan zal er minder zand afgezet worden door de geringere stroom. Minder stroom geeft weliswaar slibafzetting. maar dat is niet erg. Daar worden oesters alleen maar vetter van". In de aanleg van de Oesterdam ziet 'De Zeeuwse Oester' ook geen probleem. De dam zal alleen maar ten koste gaan van oesterpercelen die nooit goed zijn ge weest. En een duidelijk voordeel van de dam is dat eventueel sterk veront reinigd water van de Schelde-Rijn- verbinding of van Bergen op Zoom niet kan doordringen tot bij Yerseke. Feodaal systeem Voorzitter Van der Endt van 'De Zeeuwse Oester' heeft veel kritiek op het feit dat de thans uitgegeven perce len van vader op zoon over gaan, ter wijl formeel geen nieuwe huurders worden toegelaten, is zo'n zoon dan geen nieuwe huurder?", vraagt de heer der Endt. „Dit is gewoon een feodaal systeem en dat is eigenlijk niet meer van deze tijd". „Op deze manier worden de familiele den van de huidige huurders duidelijk bevoordeeld boven anderen die willen proberen een boterham in de oesterb ranche te verdienen", stelt hij. Een herverdeling van de percelen is vol gens 'De Zeeuwse Oester' dan ook de enige manier om recht te doen aan de beslissing de Oosterschelde niet met 'De Echo'-Wilhelminadorp speelde in Manhuistuin GOES - Zondag gaf het fanfare-orkest 'De Echo' uit Wilhelminadorp een mu ziekuitvoering in de serie 'Manhuistuin- concerten 1978'. Het orkest speelde op de kiosk in de Goese Manhuistuin onder leiding van dirigent Bram van Overbee- ke. en voerde marsen, suite's, volkslie- derenfantasiën, en modeme werkjes uit "Melody Maker' uit. Er was voor dit con cert een goede belangstelling. Wethou der drs J. Dijkgraaf woonde namens het gemeentebestuur van Goes het concert bij. Zondag speelt om half twaalf 's mor gens in de Manhuistuin de brassband 'Excelsior" uit 's Heer Arendskerke on der leiding van Daan Burger. Twaalfhonderd deelnemers aan Fruitwandeltocht GOES - Zaterdagmiddag hebben een groot aantal wandelliefhebbers deelge nomen aan de jaarlijkse Fruitwan deltocht. Er waren ruim elfhonderd lo pers naar de Goese sporthal getrokken om van daaruit deze negentiende Fruitwandeltocht te lopen. Evenals voorgaande jaren was de organisatie in handen van het comité Fruitwan- deltochten en het Rode Kruis. Men kon kiezen uit vijf verschillende afstanden: 5. 10, 15. 25 of 40 kilometer. De tien en vijftien kilometer waren de meestgelo- pen afstanden. De uit ongeveer vijftig personen bestaande veertig kilometer- groep werd gedurende de hele dag be geleid door een volgwagen met daarin mensen van het Rode Kruis. In café 'De Kroon' in Kwadendamme kregen de lo pers soep en brood. Er liepen onder meer verenigingen uit Kwadendamme, Oostburg, Biezelinge en Barendrecht mee. Ook hadden ver schillende scholen weer ingeschreven. Onderweg werd aan de lopers fruit aan geboden. Na afloop van de wandeltocht was er voor iedere loper een herinne ringstegeltje beschikbaar. Voor de wandelaars die de veertig kilometer- tocht- volbracht hadden, had de organi satie een zilverkleurige wandelaar op een houten voetje klaarliggen. Iedere vereniging kreeg voor de geleverde prestatie een groepsaandenken dat be stond uit een groepsafbeeldïng op een voetje. een dichte dam af te sluiten. Zo'n her verdeling is mogelijk, want de percelen worden steeds voor een periode van drie jaar gehuurd en de overheid heeft het recht de huur per jaar op te zeggen. „De Yerseke Bank zou in drieen ver deeld moeten worden, waarbij dan ieder jaar een deel herverkaveld kan worden", vindt de heer Van der Endt. „We verlangen heus niet dat de huurders die nu in sommige gevallen enkele tientallen percelen hebben alles inleveren. Als de beginners maar één perceel kunnen krijgen, dan zijn we al dik tevreden". Onzekerheden Ir C. Holsteijn van de afdeling kustvis serij van het ministerie van landbouw en visserij verklaarde desgevraagd dat het ministerie voorlopig de dienst der domeinen van het ministerie van fi nanciën nog niet zal adviseren percelen aan nieuwe huurders uit te geven. „Er kleven nog teveel onzekerheden aan de toekomst van de Oosterschelde. Op dit moment is er sprake van een flinke verzanding. Die proberen sommigen weliswaar te bagatelliseren, maar ze blijft een feit. Door middel van mode londerzoek is het enorm moeilijk om na te gaan op welke schaal er na het gereed komen van de doorlaatbare dam afzet ting van zand of slib zal plaatsvinden". Het aantal bruikbare oesterpercelen neemt volgens de heer Holsteijn niet alleen af door verzanding, ook voor het verwateren van mossels en de opslag van de mossels die in het mosselfonds zijn gestort worden steeds meer oor spronkelijke oesterpercelen benut. Hij beaamde dat het ministerie van land bouw en visserij streeft naar het herstel van de kweek van de oorspronkelijke platte Zeeuwse oester. Vandaar ook de kweekproeven in de Grevelingen. „De mensen die bij ons komen met het ver zoek een paar percelen te mogen huren, zeggen wel dat ze op eigen risico de oesterbranche in willen, maar ik vind datje als overheid daar alleen aan mee moet werken als er inderdaad een in komen uit te halen is zonder allerlei ne venactiviteiten. Bovendien willen we voorkomen dat percelen die nu uitgege ven zouden worden over een paar jaar weer ingenomen moeten worden, omdat het toch niet blijkt te gaan", aldus de heer Holsteijn. Hfj wijst er verder op dat het onderzoek naar het terugkweken van een gezonde Zeeuwse oesterstam nog niet ver genoeg gevorderd is. De heer Holsteijn is zich bewust van de politieke druk die bijvoorbeeld vanuit provinciale staten en door het gemeen tebestuur van Reimerswaal op Den Haag wordt uitgeoefend om spoedig weer percelen uit te geven. „Het is ken nelijk een heet hangijzer in Zeeland. Het zou op den duur best eens zo ver kunnen komen dat om politieke motie ven besloten wordt de technische en biologische onzekerheden maar voor lief te nemen. Persoonlijk zou ik dat onverstandig vinden". Ploegkampioenschap van West-Zeeuwsch- Vlaanderen OOST Bl'RG - De regionale agrarischt I commissie (ItAK) houdt zaterdag het ploegkampioenschap van West- Zee uwscli-Vlaanderen. De wedstrijd wordt gehouden op een perceel land van de heer P. L. Vermue aan de Rijks weg Oost-burg - Sclioondijke. Om éen uur wordt er begonnen met de1 loting. Om half twee beginnen de wed strijden en omstreeks vier uur wordt de uitslag van de ploegjury verwacht. Tij dens de wedstrijden verzorgt de Cehave N.V te Oostburg een show en demon stratie met enkele types tractoren en ploegen. Bovendien zorgen tractoren dealers en handelaren voor een kleine tentoonstelling op het perceel land waai de wedstrijden beginnen WEDSTRIJD ONDER GUNSTIGE OMSTANDIGHEDEN SELECTIE VOOR NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP WILHELMINADORP - Het Zeeuwse ploegkampioenschap 1978 is gewonnen door C. P. de Rijke uit Tholen. Hij be haalde ook in 1977 de kampioenstitel. Tweede werd J. Hoogenboom uit Noordwelle. Aan het kampioenschap - dat gehouden werd op een terrein van de koninklijke maatschap de Wil- helminapolder nabij Kattendijke - namen totaal 23 ploegers deel. Zij wa ren verdeeld over twee categorën: rondgaande ploegen en wentelploegen (1 of 2 scharen). Het kampioenschap speelde zich af on der gunstige weersomstandigheden. Ook de toestand van de grond was goed. BROMFIETSER LICHT GEWOND NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij een aanrijding op de splitsing Veerdam- rijksweg 58 is zaterdagmiddag om streeks kwart overéén de bromfietser J G. C. van den D. uit 's-Heerenhoek licht gewond geraakt. De bromfietser reed zonder voorrang te verlenen de splitsing op en kwam in aanrijding met een auto, bestuurd door H. G B. uit Gouda. Van den D. is met lichte verwondingen over gebracht naar het Gasthuis in Middel burg. De bromfiets werd bij de aanrij ding vernield. Voorlichting zendingswerk in Nigeria met voor mens en milieu gevaarlijke en giftige stoffen, veiligheidsaspecten, ge luid en straling. AANGELEGD DOOR VRIJWILLIGERS CLINGE - Zaterdagmorgen is in de zwakzinnigeninrichting 'De Sterre' in Clinge de met gelden van de Stichting Sport Steunt Zonneveld aangelegde trimbaan officieel in gebruik genomen. De trimbaan is aangelegd door vrijwil ligers van de Stichting Internationale Werkkampen. De deelnemers aan het kamp vervaardigden de trimbaan tij dens het drie weken durende verblijf op 'De Sterre'. Het geld van Zonneveld werd aange wend om de materialen voor de trim baan op het terrein van de verpleegin richting aan te schaffen, zo vertelde di rectrice dr J. van Engelen zaterdagmor gen voor de ingebruikname. Genodig den en aanwezigen maakten vervolgens een rondwandeling over de nieuwste aanwinst. Zaterdag werden de patiën ten van de zwakzinnigeninrichting be zig gehouden met allerlei spelletjes, waaraan ook de Cllngse jeugd meedeed, 's Middags was er de traditionele Vlaamse kermis op 'De Sterre', waarbij weer velen van de gelegenheid gebruik maakten om eens een kijkje te komen nemen. Een dergelijke Vlaamse kermis wordt ieder jaar gehouden om de integ ratie met Clinge te bevorderen. De rijkspolitie was ook aanwezig om voor lichting te verschaffen. In de morgenu ren maakten acht groepen van jonge pa tiënten dankbaar gebruik van de moge lijkheid om in een politiebus mee te rij den over het terrein van 'De Sterre'. In tegenstelling tot andere delen van Hij adviseerde de deelnamers dan ook1 Vo Zeeland, had het in de nacht van vrijdag om thuis meer te oefenen. Met name het 8e: op zaterdag in de Wïlhelminapolder juist afstellen van de ploeg vóórdat met zal nauwelijks (2 millimeter) geregend. De de werkzaamheden wordt begonnen, Sn Ir. Spoelstra nieuwe inspecteur milieuhygiëne MIDDELBURG - Sinds 15 augustu maakt ir. R. W. Spoelstra deel uit vai de Inspectie van de volksgezondheic voor de Hygiëne van het Milieu vooi Zeeland. Hij is daar als inspecteui werkzaam. Ir. Spoelstra (46) is fysisct technoloog en is afkomstig uit de indu strie. Naast de algemene inspectietaken met betrekking tot de milieuwetgeving za) hij zich in het bijzonder bezighouden tafel gereedstond. Hier was ook nog de belangstelling van de zijde van het pu bliek was redelijk. 'Het is prima gegaan. Een volledig geslaagd kampioenschap'. achtte de heer Remijn erg belangrijk Hij merkte voorts op dat de meeste fou- j ten aan het begin en het einde van de i voorzitter M. van Nieuwenhuijzen voren lagen. Ing Remijn vond overigens vai de regelingscommissie. Juryvoor zitter ing. A. Remijn van het consulent schap voor de akkerbouw (CAR) in Zeeland, constateerde dat er vooral bij de jongere deelnem ers wat gebrijek aan wedstrijdervaring waar te nemen viel. Praatgroepen voor ouderen in Reimerswaal KRABBENDIJKE - De stichting wel zijn voor ouderen in de gemeente Reimerswaal en de protestants inter kerkelijke stichting voor maatschappe lijke dienstverlening in Goes willen voor inwoners van Reimerswaal, die ouder zijn dan 60 jaar gespreksgroepen gaan opzetten. Het is de eerste keer dat bin nen de gemeente Reimerswaal dergelij- ke groepen voor ouderen gehouden worden. Het is de bedoeling dat de groe pen van 10 èt 15 deelnemers gaan praten over verschillende thema's, die met ouder worden te maken hebben. Per groep zijn er 10 bijeenkomsten, die om de 14 dagen worden gehouden. in het algemeen de prestaties van de 23 deelnemers an een goed gehalte. Aan het kampioenschap namen de beste ploegers uit de provincie Zeeland deel De wedstrijd gold als een selectie voor deelname aan het Nederlands! ploegkampioenschap '78. dat in de Fle- vopolder wordt gehouden. Er zullen Zeeuse ploegers aan deel kunnen ne- j men De jury beoordeelde in de Wil- helminapolder onder meer de volgende onderdelen: begtnvoor, aanstorting, j rechte, schone en vlakke voren, de ge ploegde sneden, de dekking van groen en stoppel, de eindvoor (bij rondgaande ploegen), het afwerken van de geer (b(j j wentelploegen), het inzetten en uitlich- ten van de ploeg en de algemene indruk De uitslag van het kampioenschap (eerste tl j luidt als volgt: 1 C. P de Rijke. Tholen (rond. gaande ploeg), 242 punten; 2 J. Hoogenboom. Noordwelle (wentelploeg) 238 punten; 3 J. M de Jager, Lewedorp (wentelploeg), 235,5 pun ten; 4 A. J. Driedljk, Wolphaartsdljk (wen-! telploeg), 230 punten; SA G van Dljke, 's-| Heer Arendskerke (rondgaande ploeg), 222,5 punten; 6 M. den Engelsman. Poortvliet (wea telploeg) 221 punten. 7 W Janse. Nieuw es St -Joosland iwentelploeg). 218.5 punten; 8 W de Buck. Gaptoge iwentelploeg). 218 punten GOES - In de 'Prins van Oranje' te Goes wordt donderdag 7 september een zen dingsmiddag- en avond gehouden, georganiseerd door de gereformeerde gemeente. 'sMiddags is het gebeuren bestemd voor kinderen, aanvang 13.30 uur. Zuster Tanny Tramper (afkomstig uit 's-Gravenpolder) zal dia's laten zien en vertellen over het zendingswerk in Nigeria. Dat is één van de gebieden waar zendingswerk gedaan wordt vanuit de gereformeerde gemeenten in Nederland en Noord-Amerika. Voor de ouderen is er 's-avonds een soortgelijke bijeen komst, die begint om 19.30 uur. Bejaardenreisje BAARLAND- De bejaarden van Baar land maakten een middagtochtje, dat via Bergen op Zoom. Wouwse Plantage, Putte en Brasschaat naar Zandhaven voerde, waar koffie werd gedronken. Na een rondrit kwam men tenslotte in Hoogerheide terecht, waar een koffie- gelegenheid om een dansje te maken. Omstreeks negen uur 's avonds kwam men weer in Baarland aan. OP 24 DECEMBER 1977 WAS HET WARMER DAN OP 31 AUGUSTUS IN VLISSINGEN De Clingse jeugd nam ook deel aan allerlei spelletjes op het terrein van 'De Sterre'. NEERSLAG VIEL EVENWEL MEE VLISSINGEN- Te koel en te somber, Dat is de indruk die de meeste dagen van deze zomer bij de mensen van hef Meteo-station van het KNMI te Vlissin- gen hebben achtergelaten. Vooral het slot van deze zomer was bijzonder koud. Op 31 augustus kwam de tem peratuur in Vlissingen niet hoger dan 14,5 graden, een temperatuur die slechts zelden in deze tijd van het jaar wordt gemeten. Zelfs op 24 december vorig jaar werden in Zeeland plaat selijk hogere temperaturen bereikt. Wat de hoeveelheid neerslag betreft viel de zomer van 1978 overigens nog wel Vierlindendamloernooi 's-GRAVENPOLDER - In het Vierlin- dendamtoernooi van de damclub s- Gravenpolder' is de tweede ronde ge speeld. De uitslagen luidden als volgt: W. Kop- pelan - L. Davidse 2-0; J. Blom - J. Vee- rhoek 1-1; M. van Dijk-N. de Winter 1-1; L. Adriaanse -A. v. d. Schraaf 2-0; J. Poulisse - C. Korstanje 2-0; C. Schrijver - K. de Koeijer 2-0; W. Krijger - A W. Kaat 2-0; C. de Rooy - H. v. d. Vrie 0-2: M. Poulisse - J. v. d. Beek 0-2; P. Geelhoed - D. Wiskerke 1-1; J. Ridderhof - A. van Overbeeke 2-0; Jv. d. Moere - P. Versluis 2-0: G van Riet - J. Guiljam 1-1; N Chand-J van der HageO-2; J, Tilroe - J. Zegers 0-2; A Blankenburgh - A. Chaufhi 2-0; D. Boogert- P Pekaar l-l C. Bal - M, v. d.Hage 1-1; D. Breedijk - R. Rovers 2-0. FIETSDAG VIEL IN HET WATER MIDDELBURG - De tweede provin ciale fietsdag in Zeeland is zaterdag letterlijk en figuurlijk in het water ge vallen. Afge schrikt door het slechte weer meldde zich op de tientallen startplaatsen in Zeeland in totaal maar ongeveer 750 deelnemers. De organisa toren van de tocht hadden op 4000 tot 5000 deelnemers gerekend. Maar door de hevige regenval zaterdagochtend meldde zich maar een betrekkelijk klein aantal fiets-enthousiasten aan de start. Organisator Ton Kienhuis van het or ganisatiecomité Provinciale Gezin sevenementen toonde zich zondag avond teleurgesteld over de belangstel ling voor de fietsdag, die vorig jaar 1500 deelnemers trok en die als opzet had het benadrukken van het fietsen als activi teit voor heel het gezin. Meer dan 35 routes van 35 kilometer waren zaterdag uitgezet en alle deelnemers ontvingen na afloop een door de Nederlandse Rij wiel Toer Unie ontworpen fiets- of trim- speld. Kienhuis 'Je kunt best stellen dat de fietsdag letterlijk en figuurlijk in het water is gevallen Het is mogelijk dat we in 1979 een andere opzei kiezen. Maar je kunt niet zo gauw wisselen van datum als je een zaterdag uitkiest voor het evenement. Maar zaterdagochtend was het gewoon weer om in bed te blij ven liggen en daarom waren er zo weinig deelnemers'. mee. enkele flinke, zeer plaatselijke! stortbuien daargelaten. In Biervliet bij voorbeeld viel op 30 juni 41 millimetert regen. De gemiddelde temperatuur in Vlïssin- gen van de meteorologische zomer (van 1 juni tot 1 september) was 15.5 graden, hoewel dat normaal 16.6 graden behoort te zijn. De gemiddelde maximum-, temperatuur per dag bedroeg 18,8 gra den en de gemiddelde minimumtempe ratuur per dag was 12,7 graden. Gemid deld over vele jaren zijn deze tempera turen 20.0 en 13,5 graden. Het aantal warme dagen (met een maximum temperatuur van 20 graden of meer) bedroeg deze zomer 27. terwijl dat normaal 32 is. Het aantal zomers dagen (meteen maximum temperatuur van 25 graden of meer) was dit jaar ti< helft van het normale aantal, namelijk! in plaats van 8. Tropische dagen (met een temperatuur bovpn de 30 graden) kwamen ditmaal zelfs helemaal nies voor in Vlissingen. De eerste zomerse- dag kwam in de Scheldestad pas voorop 28ju!i, elders in Zeeland beleefde mens! op 30 mei de eerste dag met zomers warmte. De maand juni was het koudst met een gemiddelde maximum .empera tuur van 18,0 graden, de maanden juli en augus tus waren iets warmer met gemiddeld! temperaturen van 18.9 en 19,5 graden. In Vlissingen werd op 29 juli de hoogste temperatuur van de hele zomer geme ten: 28.1 graad. Op 30 juli werd evenwel in Oost-Souburg een maximum van 30.1 graden gemeten, Schoondijke (31,0) en Zierikzee (31,2) beleefden die dag nog iets hogere temperaturen. Kapellebrug spande op 30 juli overigens de kroon me! een maximum temperatuur van 32i graden. Vlissingen beleefde in de afge lopen zomer in totaal 542 uren zon. In"n normale zomer mogen we 642 uren zon neschijn verwachten. De maand juiï zorgde voor het grootste aantal uren zot namelijk 199. gevolgd door augustui met 182 en juli met 161. De hoeveelheid neerslag in Vlissingen was deze zomer kleiner (177 millimeter) dan normaal b' (184). Juni was het natst met een neer slag van 62 millimeter, gevolgd doe augustus met 59 en Juli met 56 millime ter neerslag. De beste periodes van deze zomer lagen rond eind mei en begin juni, de laatste dagen van juli en een aantal dagen rond: half augustus. Biljarten KAPELLE - Het eerste team van de bi) jartclub van de bejaarden te Kapell! heeft een onderlinge wedstrijd tega het tweede gewonnen. Kapelle 1 had SI punten over. Kapelle 2 had er 46 ober De wedstrijd werd gespeeld in 'D( Vroone'. De uitslag is: F Bolle .I F Ouddtjk 75-50. A Kramer- A v Drlel 54-58. P Glas - J. v. d. Veld'! 40-41 C. Lepoeter - Jac Cabbort 27-21 j P Cabboort- L. Lavooy 26-31A. de Ne£i - A. v Hurck 26-40; Jac Mulder - F Baerveldt 21-29: G. v. Oosten - A Meulpolder 16-29; H. A. Mol - A. Bee rends 25-17; C. Landman - B. de Jag? 32-10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 22