Brute schoppartij tussen Den Haag en Feyenoord Go Ahead tam PSV Eagles wees terecht: 1-1 AJAX HOOPT ZATERDAG TEGEN PSV OP MEER UITHOUDINGSVERMOGEN.... PZC/S ORANJE NIET OP WEMBLEY TIMMAN 00K IN TILBURG AAN DE SCHAAKTOP VERLIES ARROGANT AZ TEGEN VITESSE Hockeyteam ongeslagen IN 90 MINUTEN VOETBAL 66 OVERTREDINGEN Scheidsrechter ging in de fout I MAANDAG 4 SEPTEMBER 1978 sport DEVENTER - Met een zuur glimlachje rond zijn mond stapte Kees Rijvers de En juist op die stand had Joop Brand kleedkamer uit. „Tja", stelde hij cynisch vast, „na afloop weten ze altijd precies met zijn mannen gegokt, want na de hoe ze het hadden moeten doen, maar ineen wedstrijd komen ze blijkbaar niet op hervatting kwam punt twee uit de ge- dergelijke briljante ideeën. Ik ben alleen blij dat dit lesje ons maar één punt heeft programmeerde strijdwijze van de De- gekost. Zo vroeg in de competitie heb ik die prijs er wel voor over, als ze er venter ploeg aan de orde, namelijk het tenminste wat van hebben opgestoken". bevel om „de mouwen op te stropen en de moedeloos geworden PSV'ers op de knieën te dwingen". Verrukkelijk ALKMAAR - Willem van Hanegem slaat de Vitesse-speler Heezen (nr. 8) tegen de grond vlak onder het oog van scheidsrechter Thomas, die het gebeuren onbestraft laat. Het verllespunt dat PSV bij Go Ahead Eagles door de 1-1 eindstand moest in casseren, was in Eindhovense kringen niet ingecalculeerd. Nadrukkelijk had Kees Rijvers zijn mannen er voor de wedstrijd op gewezen, dat direct het ini tiatief moest worden genomen, om via een snelle voorsprong de wedstrijd ver der te kunnen dicteren. Maar de goedbedoelde raadgevingen van de trainer werden door de spelers niet om gezet in daden, want de acties van de PSV'ers misten vooral in de eerste helft inventiviteit en overtuiging. Er was wel wat beweging in de Eindhovense ploeg, maar de positiewisselingen verliepen te traag om de goed geinstrueerde defensie van de Eagles ernstig te verontrusten. Schneider en Lodeweges waren zo doende steeds tydig ter plaatse om in het centrum Lubse of Van der Kuylen al te stoppen, terwijl op de vleugels René van de Kerkhof en Postuma aan banden werden gelegd door respectievelijk Woudsma en Koopman. Ook Go Ahead Eagles manoeuvreerde in die eerste OUD-VOSSEMEER - De wedstrijd Vosmeer - Hoeven is zondagmiddag niet gespeeld. Voor de wedstrijd in de vierde klas G was aangesteld scheidsrechter Van V Liet uit Etten Leuren wat waarschijnlijk zelden of nooit voorkomt: de man had zijn koffertje vergeten. Dat ontdekte hij, toen hij omstreeks twee uur in Oud-Vossemeer ar riveerde. Telefonisch contact met Etten Leur leerde, dat er niemand beschikbaar was om zijn spullen na te brengen. Spoedoverleg met de belde clubs resulteerde in een blim- semrit Oud-Vossemeer - Etten Leur, met de afspraak, dat er om drie uur gevoetbald zou worden. Toen echter om kwart over drie nog niemand was teruggekeerd besloot Hoeven zich om te kleden. Vijf minu ten later arriveerde Van VLiet dan toch, maar toen was men in het Hoe ven-Kamp van mening, dat iemand na zo'n snelle autorit niet gecon centreerd kon zijn en dat men de wedstrijd beter een andere keer kon spelen, dat dus ondanks alle moei te.... helft conform de opdracht van trainer Joop Brand uiterst voorzichtig, zodat het door de 12.000 toeschouwers ver wachte spektakel beperkt bleef tot en kele incidentele scoringspogingen, waarbij de doelverdedigers Van Beve- ren en Van Zoghei kwaliteit voldoende in huis hadden om de nullen op het sco- ringsbord te handhaven. ZEIST - De KNVB maakt definitief geen gebruik van de invitatie om in februari volgend jaar op Wembley een vriendschappelijke interland te spelen tegen Engeland. Dat heeft het secticbe- stuur betaald voetbal de Engelse voetbalbond eind vorige week schrifte lijk laten weten. Herman Choufoer „Dat wil niet zeggen dat de wedstrijd helemaal van de baan is. Momenteel is het programma van de clubs overbelast, maar we hebben afge sproken dat we de zaak voor het volgen de seizoen opnieuw bekijken". De wedstrijd tegen Italië gaat wel door. Choufoer: „Aangezien we de zaak tot voor kort financieel niet rond hadden, hebben we vorige week geprobeerd om de Italianen te overvragen. Zouden ze ons te duur vinden, dan hadden we toch met de Engelsen in zee kunnen gaan. Maar ze kwamen praktisch aan al onze eisen tegemoet". Er ontspon zich toen een verrukkelijk voetbalgevecht dat de kijkcijfers aan zienlijk omhoog stuwde. Een belangrij ke stimulans tot deze metamorfose was het verrassend snelle openingsdoelpunt dat de Go Ahead Eagles al na drie minu ten liet aantekenen. Nadat Van Kraay een effectvolle hoekschop van Jo Koerver uit de doelmond had gekopt, mocht Kristiansen op rechts opnieuw een hoekschop nemen. Hij draaide de bal precies op het hoofd van de opmer kelijk vrijstaande Van Kooten en inzo'n positie faalt-de Deventer centrumspits nimmer: 1-0. Wreed was PSV wakker geschud en in het stugge Eindhovense offensief dat hiema volgde, hadden de Adelaars alle klauwen nodig om staande te blijven. Met een tomeloze inzet hield de Deven ter ploeg zich overeind in de temposlag, die uitstekend in de hand werd gehou den door de rustig leidende Bart Ram, die als vervanger was aangewezen voor zijn uit vorm zijnde collega Jan Beek. De thuisclub leek het duel in de hand te kunnen houden, totdat Willy van de Kerkhof zo'n kwartier voor tijd rond de middencirkel plotseling aan een ver rukkelijke solo begon. Met enkele knappe schijnbewegingen zette hij op een afstand van 40 meter zo'n vier Eagles op het verkeerde been en ook de uitgelopen Van Zoghei bleef het ant woord schuldig op de onweerstaanbare rush van de Eindhovense midden velder. die zich eigenlijk de gehele wedstrijd had schuilgehouden. Een verdiende gelijkmaker die echter volgens de professioneel ingestelde voetbalkenners nooit had mogen vallen, omdat Willy van de Kerkhof al ruim voor de zestien meterlijn „plat" had moeten gaan. De thuisclub, die in Jan van der Veen haar onbetwiste uitblinker had, verwerkte de tegenslag goed. De rijen bleven gesloten tegen een PSV, dat op de valreep de gespaarde energie nog probeerde om te zetten in de winnende treffer. Maar de buit was op deze voetbalavond al eerlijk verdeeld. DEN HAAG - Wat FC Den Haag en Feyenoord zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark heeft bezield, zal altijd wel een raadsel blijven. Met voetbal had de partij tussen de Hagenaars en de Rotterdammers (uitslag: 1-1) in ieder geval heel weinig te maken. De feiten spreken voor zich. Gedurende negentig minuten voetbal werden 66 overtredingen begaan, waarvan 36 door Feyenoord en 30 door FC Den Haagm Scheidsrechter Henny Weerink moest vier keer de gele kaart tonen, twee keer aan FC Den Haag (Albertsen en Van Vliet) en twee keer aan Feyenoord (Van der Korput en Budding). Beide ploegen beschuldigden elkaar na afloop het agressieve spel veroorzaakt te hebben. Trainer Piet de Visser van FC Den Haag had naar zijn zeggen met gro te verbazing naar het spel van Feyenoord zitten kijken. ,Jn de eerste helft telde ik op een gegeven ogenblik vijftien overtredingen van Feyenoord tegen twee van FC Den Haag. Ik vond het onbegrijpelijk zoals Feyenoord te keer ging. In de rust heb ik mijn spelers nog op het hart gedrukt niet in te gaan op de agressie van de Rotterdammers. Ze zijn er jammer genoeg wel op inge gaan en dat heeft ons de overwinning gekost", aldus De Visser. Feyenoorder Renée Notten smaalde om de uitlatingen van De Visser. „We wer den vanaf het begin stevig door Den Haag aangepakt. Ik ben er zeker van, dat de Hagenaars daartoe een opdracht hadden gekregen. Als je stevig wordt aangepakt, ga je zelf ook meedoen. Daar komt nog bij, dat trainer Jezek na de wedstrijd tegen Sparta had gezegd dat we te lief voor onze tegenstanders wa ren. Niet alleen in de competitiewed strijden tegen NEC en Sparta, maar ook in de oefenduels en de toernooien" De goedwillenden onder de 1S.000 toe schouwers werden er de dupe van. Oud- scheidsrechter Lau van Ravens, een vaste bezoeker van de thuiswedstrij den van FC Den Haag, was ziedend. „Als ze het betaald voetbal kapot wil len maken, moeten ze op deze manier doorgaan. Ik vond het een schandalige vertoning, die niets meer met voetbal len te maken had. Met dit spel jaag je de toeschouwers van de tribune". Tribune-agressie Aad Mansveld over het publiek: „Ik ken die Haagse supporters en ik weet dat hun gedrag van invloed is op het team van FC Den Haag. We werden vanaf de tribunes bekogeld met stukken hout, stenen, glas en asfalt. Zoiets beinvloedt 'TILBURG - Bij het internationale schaaktoernooi in Tilburg strijdt Jan Timman het deed. Timman pakte de zaken scherp aan en reeds na vijftien zetten keek Larsen nog steeds in de voorste gelederen. De Amsterdamse grootmeester ontdeed zich tegeneen ruineaan. Zijn pionnenstellln g was ontwricht, zijn koning blijven steken zaterdag met wit gedecideerd van de tegenwoordig op de Canarische eilanden in het centrum. Veel hoop om ooit elders een veilig onderkomen te vinden, was er wonende Deense grootmeester Bent Larsen. Zondag in de derde ronde creëerde hij ook al niet. want ook op de vleugels dreigden allerlei gevaren, met zwart tegen oud-wereldkampioen Spasski een licht voordeel maar de partij Larsen galeen B-pion om naar de damevleugel te kunnen rocheren. Daar werd hij al werd remise. door Timman opgewacht. Met een paar krachtige zetten won de Nederlander een Larsen etaleerde zaterdagd breeduit zijn vaak opmerkelijke wisselvalligheid. Na de stuk en op de 29ste zet gaf Larsen op. ogenschijnlijk eenvoudige zege op Hort in de eerste ronde, werd hijnudoorTimman Stand na drie ronden: 1 t/m 3: Miles, Timman en Dzindzichashvili allen 2 pnt. 4 in weinige zetten van het bord geveegd. De Deen nam in een Siciliaanse verdediging Portisch 11/2 pnt, en 1 afg. party, 5 t/m 8: Soskonko, Browne, Hort en Spasski allen 1 een enigszins experimentele opstelling in, die de laatste jaren sommige zwart- 1/2 pnt. 9Larsen 1 pnt. en 1 afg. partij. 10 en 11: Rlbli en Ljubojevic beiden 1 pnt. 12 spelers wel successen heeft gebracht, maar zeker niet op de wyze, waarop Larsen Huebner 1/2 pnt. Je spel natuurlijk welIk begrijp ook niet dat de scheidsrechter dat allemaal toe liet Weerink had het moeten aandurven de wedstrijd te staken, maar daar was hy te laf voor". Zuiderparkhel Weerink onderbrak wel enkele keren het spel om het publiek tot kalmte te laten manen. Zo begon de wedstrijd een paar minuten te laat omdat Haagse sup porters vuurwerk bleven afsteken, een Feyenoord-vlag in brand staken en met stenen gooiden. Ook na de rust ont- stond even een oponthoud om het veld van glasscherven te ontdoen. Toen Feyenoord in de tweede minuut van de tweede helft door een doelpunt van Jan van Deinsen, uit een in eerste instantie weggewerkte voorzet van Stanley Brard, op een voorsprong van 1-0 kwam. barstte de hel in het Zuiderpark hele maal los. Voor scheidsrechter Weerink was dat aanleiding om het spel voor de derde maal enige tijd te onderbreken. Vanaf dat moment bleef het onrustig in het stadion. Op het veld werden de meest grove charges door zowel Feyenoorders als Hagenaars uitge voerd. Voor de net van een hersen schudding herstelde Peter Houtman was er weinig lol aan. Hij kwam er in het duel tegen FC Den Haag nauwelijks aan te pas, kreeg slechts ëën re Ie sco ringskans maar zag de bal gekeerd worden door doelman Galj.' Houtman: „Dit is mijn type spel niet, maar je ont komt er tegenwoordig in het betaald voetbal niet aan. Het is een mentali teitskwestie". Het grove spel kostte Feyenoord uit- eindelyk nog de overwinning. Andr Stafleu zette Schoenmaker net op het moment dat hy wilde uithalen fors van de baL Die overtreding werd door Weerink ogenblikkelijk met een straf schop bestraft. Schoenmaker bracht FC Den Haag vervolgens naast Feyenoord. De slotfase werd daardoor nog chaoti scher. Beide ploegen wilden alsnog de volle winst opstrijken, ook al moest dat ten koste van harde overtredingen gaan. In die periode kregen Budding Feyenoord) en Van Vliet (FC Den Haag) de gele kaart voorgeschoteld, nadat die al in eerdere instantie aan Van der Kor put en Albertsen was getoond. - Scheidsrechter Mulder zit getroffen door een spierblessure met de wedstr\jdfluit nog in de mond op het gras, Ajar - Pec Zwolle zondagmiddag terwijl Hamming (5) van Pee en Ajax-aanvoerder Krol aan komen lopen om hulp te verlenen. De scheidsrechter floot na verzorging de wedstrijd uit. AMSTERDAM - Nadat Ajax tegen PEC op herhaling was geweest en net als tegen Go Ahead Eagles erg slordig had omgesprongen met een ogenschijnlijk riante voorsprong van 3-0 bij rust, zocht trainer Cor Brom in zijn nabeschouwing op nieuw tevergeefs naar de oorzaken van de opmerkelijke terugval van de Amsterdammers. Hij trapte wat open deuren in door er onder meer op te wijzen dat er sprake was ge weest van „concentratieverslap ping". Tegeiykertijd moest hy echter tot de conclusie komen dathy de oplossing ook niet wist: „Na de wedstrijd tegen Go Ahead toen het nog 3-2 werd, heb ik de spelers er op gewezen dat zy zich moesten bUjven concentreren. We hebben van gedachten gewisseld, maar nu is in feite hetzelfde gebeurd. PEC kon terugkomen tot 3-2. Geluk kig voor ons werd het daarna dankzy Ling al snel 4-2, anders had het nog erg moeiiyk geworden". Brom wilde het opvallende contrast tussen beide speelhelften overigens niet toe schrijven aan de straffe trainingen, die hy tussen de competitiebedry ven door zou hebben gegeven. „Dat is ook niet de oorzaak van ons zwakkere spel in de tweede helft", al dus aanvaller Tscheu La Llng. Dat wy het nu tot tweemaal toe in de tweede helft min of meer hebben la ten afweten, komt volgens my door de gewyzigde taktiek We spelen nu In plaats van met twee met drie spit sen en aanvallende middenvelders. Die speelwyze eist veel meer bewe ging en veel meer loopwerk, ik geloof dat dat een aantal spelers nog op breekt, my in ieder geval wel". Volgens die filosofie zou het er op neer komen dat Ajax, wanneer het eenmaal zijn conditie heeft aange past aan de nieuwe strategie, een moeilijk te kloppen team zal vor men. In de eerste helft werd dat PEC wel heel duidelijk gemaakt, afge zien van de openingsfase toen de Zwollenaren in de persoon van Jes- per Rasmussen nog wat inspraak werd gegund, mocht PEC in de eerste helft slechts het decor vor men tijdens de show die Ajax toen opvoerde. Hoofdrolspeler was an dermaal Frank Arnesen, die zich vo rig seizoen nog ondergeschikt maakte aan zijn teamgenoten maar zich nu steeds nadrukkelijker gaat presenteren. Hy onderstreepte dat met een uit stekende solo in de zestiende mi nuut, die hem met speels gemak langs vier tegenstanders voerde en die de inleiding vormde voor het openingsdoelpunt van Ray Clarke. Met Arnesen hebben ook Jan Everse en Ling hun spel op een hoger niveau gebracht. In het recente verleden be kommerde Everse zich maar zelden om de lichameiyke conditie van te genstanders en raakte hy even ge- makkeiy k de bal als het been van een concurrent. Na wat gesprekken met Brom is hy plotseling echter gaan voetballen en zorgde hy er zondag middag met nieuwkomer Wim Meutstege op rechts voor een goede bezetting van de vleugels in de de fensie. Meutstege stond by voorbeeld aan de basis van het tweede doelpunt van Ajax, dat werd opgeëist door Geert Meyer, en Everse fungeerde als schakel by de derde treffer die op naam kwam van Ling. Na die in hoog tempo uitgevoerde combinaties voor rust was Ajax na de pauze echter nauweiyks nog een schaduw van zichzelf. Rugnummers lezen Ajax verloor de controle over het duel tegen een PEC, dat zonder de geblesseerde Komelis plotseling geïnspireerd raakte. Trainer Kor- bach: „Voor rust liepen nfijn spelers alleen maar rugnummers te lezen en kon het gewoon niet slechter. By balbezit gebeurde er eenvoudig niets". Dat veranderde toen Ajax en kele versnellingen terugschakelde. I lendriks bleef in eerste instantie nog vanaf de elfmeterstip in gebreke, na dat Krol Rasmussen had gevloerd (aan de ander kant zou de teleurstel lende Clarke eveneens zyn straf schop missen, nadat Israël Lerby op het veld had uitgestrekt), maar daama zag PEC zyn inhaalpoging bekroond met doelpunten van Israël (bezig aan zyn laatste seizoen als ac tief voetballer) en Jans. Dat dc gelijkmaker achterwege bleef had Ajax uitsluitend te danken aan scheidsrechter Mulder, die een handsbal van Schoenaker in het strafschopgebied over het hoofd zag. Mede daarêloor kon Ajax afwikkelen naar winst, een zege die in de 81e minuut tenslotte veilig werd gesteld via een kopbal van Ling. Met de re turn tegen PEC woensdag en de top per zaterdagavond in het stadion in de Meer tegen PSV. mag Brom ech ter alleen maar hopen dat het uit houdingsvermogen van koploper Ajax dan wat meer voorstelt. DEN HAAG - Op de derde dag van de eredivisiecompetitie heeft Ajax alleen de leiding ge nomen. De Amsterdammers wonnen zondag in de Water graafsmeer met 4-2 van PEC Zwolle, nadat PSV zaterdag avond in Deventer een punt h-ad afgestaan aan Go Ahead Eagles (1-1). De grootste verras sing van de derde speeldag was ongetwijfeld het verlies van AZ'67 op eigen veld tegen Vi tesse (0-2). Aan de start van de ranglijst haalde promovendus MW zijn eerste punt binnen. AZ arrogant AZ'67 heeft het uitsluitend aan zichzelf te wijten, dat het de tweede nederlaag moest incasseren. Op eigen veld de monstreerde Tiet kapitaal van Mole naar" een opvallend gebrek aan koelbloedigheid. Een dozyn kansen werd knullig om zeep geholpen. Of anders was Vitesse doelman Nij huis ter plekke om redding te brengen. De Alkmaarders volhard den in zeer offensief spel en verwaar loosden de eigen verdediging. Een ar rogantie, die de ploeg van Georg Kessel fataal werd. Terry Hendriks, die eigen- lijk nog geen vaste plaats in het eerste team kon veroveren en alleen door bles sures van vaste basisspelers moch-t op draven. tekende voor het eerste doelpunt in de 16e minuut van de twee de helft. Vyf minuten voor het einde so leerde hy knap door de Alkmaarse ver dediging en stelde Gerdsen in staat de overwinning veilig te stellen: 0-2 ook in deze ontmoeting een gemiste straf schop. Metgod faalde voor AZ van elf meter. Onmacht Sparta Sparta vergeloppeerde zich zaterdag avond tegen Rod a JC. De Kasteelbewo ners hebben moeite om het spel in eigen huis te maken en waren niet in staat de verdediging van Roda voor problemen te stellen. Toen de Ierse aanvalsleider Sammy Morgan na de rust vanwege een blessure niet kwam opdraven, nam de onmach-t in de aanval buitensporige afmetingen aan. Rode profiteerde hier van. Door een doelpunt van de voor Kolding ingevallen Vermeulen wonnen de Limburgers en klommen zy op naar de derde plaats op de ranglijst. MVV-doelman blonk uit MW haaide in Maastricht het eerste punt binnen. FC Twente moest genoe gen met het derde gelyke spel nemen. De eindstand was: 0-0 Tot nu toe heeft MW nog niet gescoord in de eredivisie. De Twentenaren hebben in deze ont moeting een aantal uitgespeelde kan sen gecreëerd, maar werden by- herha ling gestuit door de uitblinkende doelman van MW, Peter Gerards. Eerste zege Haarlem De derde Limburgse club, VW, verging het slechter. In Haarlem bleef de club van die naaam de meerdere over de Venlonaren. Het was de eerste zege van Haarlem in een wedstrijd tussen twee middelmatige ploegen, die weinig of In 't geheel niet kon boeien. Haarlem be haalde overwinning zonder tot hoogstaand voetbal te komen. FC VW probeerde het gebrek aan fysieke kracht te compenseren door harde overtredin gen, maar Haarlem weigerde zich te la ten intimideren. In de tweede helft stel den Huyg en Piet var. den Berg de eerste overwinning (2-0) veilig. NAC verdedigt NAC heeft een zwakke competitiestart achter de rug. Nadat de Bredanaars In de eerste weds try d met 1-7 werden op gerold door een ontketend Ajax. hebben zij zich in de daarna volgende ontmoe tingen hoofdzakeiyk beperkt tot verde digend voetbal. Het leverde zowaar twee geiyke spelen op. Woensdagavond in Zwolle tegen PEC en zondag in Utrecht tegen de thuisclub werd het beide malen 1-1. Op deze manier proberen de NAC-spelers de aan Nac overgehouden kater te overwinnen. NEC Nee is ook nog ongèslagea Na twee ge lyke spelen (tegen Feyenoord en Roda, beide 0-0) werd Volendam naar een forse nederlaag gespeeld. De overwinning (4-1) van de Nijmeegse club was volko men verdiend en nauweiyks geflatteerd te noemen (circa 7000 toeschouwers za gen een fris spelend NEC, waarin vete raan Pleun Strik een welkome verster king blykt te zyn, dat over Volendam heen walste. Posthumus bracht NEC al voor de rust aan de leiding. Na de her vatting bouwde Janssen de stand uit al vorens Volendam via braan wat terug' kon doen. Nee verhoogde het tempo, en na voorbereidend werk van Posthumus konden Marijnissen en Ronald Hen driks de eindstand op het scorebrord brengen. HANNOVER - Aia twee gewonnen wed strijden kan het Nederlandse hockey team een plaats in de halve finales van het toernooi om het Europees kam pioenschap in Hannover eigenlijk al niet meer ontgaan. In het afgelopen weekeinde rekende oranje af met Ier land 13-0) en Spanje (6-3). Nederland (als enige nog ongeslagen) heeft in groep B resoluut de leiding genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11