„Steun regering mogelijk wegbelast door Amerikanen" G. K. Brouwer hees bloedvlag piraten-braderie Vlissingen op Uitbreiding Dow HH de Klerk prijswijzer! Toelating vier leden nieuwe gemeenteraad Borsele opgehouden 2750.- MINISTER VAN AARDENNE: BELASTINGDIENST VS BEPAALT OF WIR GUNSTIG OF ONGUNSTIG UITVALT DOW-TOPMAN: „WIR EN VAD SLECHTE ZAAK" Ledenvergadering PSP in zaal Goes HH DE KLERK JUBILEUMVIERING MARITIEM INSTITUUT AANLEIDING THEMA VAN DE BRADERIE Voor ruim 18.500 aan postzegels uit supermarkt gestolen VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 TERNEUZEN - Bij de vraag, of de premies volgens de (nieuwe) wet op de 'investeringsrekening' (WIR) ongunstig of gunstig uit pakken voor Dow Chemical speelt de houding van de Amerikaan se belastingdienst een hoofdrol. Dit zei donderdag minister van economische zaken drs G. V. M. van Aardenne bij de opening van het mosselbankenproject van Dow Chemical in Terneuzen. Het concern beschouwt wetsontwerpen als de WIR en de vermogensaanwasde- ling i VAD) als een slechte zaak, zo bleek donderdag uit de woorden van Euro pees topman Clyde Boyd. Beschouwt de Amerikaanse fiscus -zo verduidelijkte minister Van Aardenne- de WIR. gelet op de 'Tax-credif. als een negatieve belasting, dan zou Dow daarbij winnen noch verliezen. Ziet de belasting de regeling echter als een subsidie, dan gaat het concern er -vergeleken met de oude regeling- op vooruit. Gecompliceerd wordt het pas. als er sprake is van een combinatie van WIR en SIR, selectieve investermgsre- „De SIR levert immers nettokosten op voor het bedrijf, terwijl het compense rende effect van de WIR in Amerika eventueel zou kunnen worden weg belast", legde drs Van Aardenne uit. „Dat zou overigens ook afhangen van de feitelijke situatie waarin de betrokken multinational verkeert. Die feitelijke si tuatie, met name ten aanzien van het totaalbeeld van de verschillende inter nationale verrekening- en compensa tiemogelijkheden, loopt per onder- nmeing uiteen. Om nu bijvoorbaat indi viduele discriminerende effecten te vermijden hebben wij in de wettelijke regeling aan de ondernemer de optie geboden om af te zien van de WIR indien naar zijn oordeel de SIR/WIR-combina- tie tot kosten leidt. Deze optie zal ertoe leiden dat vrijstelling wordt verkregen van de SIR-heffing". Het individuele deel van de vermogens- aanwasdeling (VADi heeft volgens de minister gaan Tax-credltgevolgen. „Zowel voor de Nederlandse als voor de Amerikaanse fiscus gaat het hierbij om bedrijfskosten die als zodanig in de be lastinggrondslag worden verwerkt. Het collectieve deel van de VAD zal het ka rakter van een belasting hebben. Hier door is de verrekenbaarheid via de Tax- crediUsystematiek toepasbaar. De VAD kan dus geen negatieve belastinggevol gen hebben bij de aanslag door de Ame rikaanse fiscus". Hij legde er tenslotte nog de nadruk op. dat de overgang op de WIR-regeling niet betekent dat de grondslag voor de VAD wordt verhoogd. I. A. VAN RO YEN EN H. FRANSEN DIENEN BEZWAARSCHRIFT IN GOES - lie voormalige uorseise ge meenteraadsleden I. A. van Roven en H. Fransen hebben het in de hand of de heren A. M. Jansen. P. J. Vollaard. J. de Koster en C. H. Van Woerkom in de nieuwe gemeenteraad spoedig op hun zetels kunnen plaatsnemen. De beide oud-raadsleden hebben namelijk bij het college van gedeputeerde staten Watergate-schandaal in Borsele. name lijk het onschadelijk maken Van een kennelijk gevreesd raadslid, zodat het CHU-aandeel in deze zaak aan een na der onderzoek behoort te worden on derworpen". aldus de heren Van Royen en Fransen in hun brief aan het college van G. S. Ze opperen nog een andere mogelijk- bezwaar gemaakt tegen de toelating heid: de gift kan ook afkomstig zijn uit Met een druk op de knop lanceert minister van economische zaken G.M.V. van Aardenne een fles champagne, die even later uiteen zou spatten. Daarmee was de nieuwe 'Braakmanhaven' bij Terneuzen officieel geopend Naast de minister com missaris der koningin dr C Boerden met zonnebril) Tussen hen in staat gedepu teerde P.G. van den Bosse. (Slot van pag. 1) Er zal meer nadruk worden gelegd op verbeterde procestechniek, verbeterde productiviteit, verbeterde ecologie en verbeterde energiebesparing. Maar voor dit alles moet een gunstig economisch klimaat aanwezig zijn. Wij zullen uw voortdurende medewerking nodig heb ben om een klimaat te scheppen en te behouden dat gunstig is voor onze indu striële activiteiten". Investeringsklimaat Minister Van Aardenne, die als tweede bet woord voerde op de bijeenkomst in de kantine van de onderhoudsdienst, waar het eerste gedeelte van de ope ning zich afspeelde, benadrukte de noodzaak van een goed investerings klimaat. „Naar mijn mening hebben diverse factoren van binnenlandse aard het vertrouwen van de particulie re investeerders verzwakt. Een kern punt daarbij is, dat de financiële arm slag voor de particuliere ondernemin gen in het algemeen ernstig is aange tast door een te sterke en te snelle uit breiding van de collectieve sector. Het kabinet Van Agt heeft dan ook direct na zijn installatie een zeer hoge prioriteit toegekend aan een verbetering van de financiële uitgangspositie van het be drijfsleven. In Bestek '81 hebben wij dit nadrukkelijk bevestigd en nader uit gewerkt. Wij zijn er ons, meer in het algemeen gesproken, terdege van bewust dat een herstel van het vertrouwen van de on dernemers in hun toekomstige moge lijkheden een essentiële voorwaarde is voor hun verdere investeringsinspan- ningen. zonder welke geen duurzame verbetering van onze economie bereikt zal worden. Wij zullen er alles aan doen dat dit herstel van vertrouwen zich zal doorzetten. Een bemoedigend teken acht ik in dit verband dat het inves teringsniveau naar zich iaat aanzien in 1978 verder oploopt, nadat zich in '77 een aanzienlijke uitbreiding had voor gedaan, die door velen als een inciden tele uitschieter werd beschouwd. Ook de verwachtingen voor 1979 zijn niet on gunstig". De bewindsman waarschuw de het bedrijfsleven met betrekking tot de energieprijzen, dat. het niet moet verwachten dat hij in die sector extra verlagingen zal toepassen. „De zorgelij ke situatie in de chemische industrie is vooral een gevolg van grote overcapaci- teiten, met als resultaat relatief lage prijzen. Hulp in de vorm van extra lage energieprijzen is hier dan ook niet op zijn plaats". Wel vinden (bestaande) on dernemingen Van Aardenne aan hun zijde, wanneer ze te maken krijgen met concurrentieverstoring door (relatief hoge) veiligheids- en milieu-eisen en ook wil hij iets doen aan het bekorten van de procedures voor het aanvragen van ver ving voor het financieren van welzijns voorzieningen uit het fonds stadsuileg. Door de werkzaamheden verdween ech ter het fraaie schorrengebied. „Zorg vuldig is nagegaan wat het zwaars» moest wegen. Dat is echt niet eenvoudig geweest, want de belangen van geheel verschillende aard moesten tegenover elkaar gesteld worden. Ik ben ervan voertuigd. dat de raad de juiste beslis sing heeft genomenTen eerste, zoals nu reeds blijkt: herstelt de natuur zich zelf ten dele: er ontstaan weer nieuwe schor ren. Ten tweede: wat verloren is, moet gesteld worden tegenover de nieuwe mogelijkheden die zijn verkregen. Nieuwe mogelijkheden, tot uitbouw van welzijnsvoorzieningenen/of herstel of behoud van natuur en milieu". Gedeputeerde P. G. van den Bosse. voor-itter van het havenschap Terneu zen, dat de nieuwe haven beheert, gaf een korte schets van de voorgeschiede nis. Hij besloot met Winston Churchill's woorden: „Thcy gave me the tools and we do the job". Directeur Meijers van de baggermaat- schappij Bos en Kalis hield zich aanbe volen voor toekomstige uitbreidingen. Voor zijn firma - en dochter Dirk Ver stoep- ging het om een opdracht van 50 miljoen gulden. Voor de 'Flandria' afmeerde aan de Braakmansteiger wachtte de genodig den nog één verrassing: 'dagvuurwerk', waaruit zich twee parachutes los maakten met de vlaggen van Dow Chemical en het Havenschap Terneu zen. GOES- De PSP gewest Zeeland houdt zaterdagmiddag in zaal 'De Opril' te Goes een ledenvergadering. Op de agenda staan onderwerpen zoals de be zuinigingsnota van het kabinet, een mogelijkheid om met andere partijen samen te werken om tot een 'Anti Be- zuinigings Kommitee' te komen en voorts een introductiecursus over het socialisme en voorlichtingsavonden over de militaire diensttijd. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. De Dow-steiger. onderdeel van de nieuwe Braakmanhaven. i de Vier raadsleden. Wanneer gede puteerde staten de bezwaren onge grond verklaren, kan nog altijd beroep worden aangetekend bij de Kroon. En dat zou betekenen dat het Viertal de beraadslagingen in de raad enige tijd vanaf de publieke tribune zal moeten volgen, want bij de Kroon aangespan nen procedures plegen nogal eens lang te lopen. En zolang de bezwaren staan de worden gehouden kunnen de raadsleden niet worden toegelaten. In hun bezwaarschrift wijzen de heren Van Royen en Fransen, die bij de raadsverkiezingen in mei met de lijst Progressief Borsele onvoldoende stemmen haalden om voor een raadsze- tel in aanmerking te komen, erop dat de afdeling Borsele van de PvdA emd 1976 het vertrouwen in hen had opgezegd. Toen maakten ze nog deel uit van de PvdA/PPR-fractie. Reden Voor het op zeggen van het vertrouwen was dat de heren Van Royen en Fransen zich niet democratisch zouden opstellen tegen over de achterban van de fractie. Aan deze kwestie verbinden de indieners van het bezwaarschrift thans twee dingen: het CDA-raadslid drs H. Eversdijk zou al enige maanden voor het eind van 1976 hebben meegedeeld wat er in december van dat jaar zou gaan gebeuren (het op zeggen van het vertrouwen door de PvdA-afdeling) en in het verkiezings fonds Van de Borselse PvdA is een ano nieme gift van 2000 gulden gestort, waarvan het bestuur van de afdeling niet heeft willen meedelen wie de schenker van dat bedrag was. „Hiermee kan de situatie zijn ontstaan van een de eigen kring van de PvdA. In d at ge val zou iemand een verkiesbare plaats heb ben gekocht op de gezamenlijke PvdA PPR-kandidatenlijst voor de raadsver kiezingen. „Gekocht hetzij ten eigen ba te om op deze manier verkozen te wor den als raadslid, hetzij ten behoeve van een "stroman" die op deze wijze als raadslid gedwongen is uit te voeren wat de schenker hem opdraagt", veronder stellen Van Royen en Fransen, die daar om vinden dat de gekozen PvdA/PPR- raadsleden De Koster. Vollaard en Van Woerkom niet moeten worden toegela ten. geritsel Driezitsbanken tweezitsbank compleet Echt aniline geverfd wildleder in combinatie met massief grenen... dat maakt deze stijlvolle en oersterke zitgroep "natuurlijk" tot zo'n succes. Vlissingen: Spuistraat 6, tel. (01184)17720 gunningen. Champagne Sombere en gematigd-positieve ver wachtingen ten spijt, is de opening van de Braakmanhaven een overwegend feestelijk gebeuren geworden, dat op sommige momenten deed denken -an de sfeer die er heerste bij het bereiken van mijlpalen tijdens de start van een aantal Zeeuwse vestigingen in de zes tiger jaren. Na dc toespraken van Dow- president Boyd en minister Van Aar denne scheepten de bezoekers zich in op één van de 'Flandria'-schepen voor een maaltijd en een rondvaart langs de Zeeuws-Vlaamse Schelde-oevcrs. Voor het zover was. manoeuvreerde het schip met enige moeite naar een dukdalf met het bordje 'Braakmanhaven'. Via een druk op de knop zorgde minister Van Aardenne ervoor, dat het project werd gedoopt met het uiteenspatten van een fles champagne. Slepers gaven een demonstratie met hun brandblussers en het geloei van hun claxons attendeerde collega's op de openingshandeling. Aan boord betoog de burgemeester C Ockeloen van Ter neuzen, dat het project de infra structuur van Zeeuwsch-Vlaanderen belangrijk zei versterken. Hij herinner de eraan, dat Dow de kosten van grond verwerving en haven- en industrieter rein volledig zelf heeft betaald en Ter neuzen bovendien nog 2,7 miljoen ont- VLISSINGEN - Dc directeur van het Maritiem Instituut 'De Ruyter'. de heer G.K. Brouwer, heeft donderdagoch tend om tien uur de opening verricht van de zesde Vlissingse braderie, door het hijsen van de 'bloedvlag' op het Betje Wolffplein. De braderie staat in het teken van de piraterij, in verband met het 75-jarig bestaan van de Vlis singse zeevaartschool. De braderie-optocht vertrok om kwart voor tien vanaf het Stadhuisplein. De stoet bestond uit drie zeilboten, voort getrokken door leerlingen van het Mari tiem Instituut, en vooraf gegaan door een looporkest van de Koninklijke Harmonie 'Ons Genoegen', waarvan de leden als piraten waren verkleed. In de eerste boot bevonden zich het echtpaar Brouwer en de Vlissingse burgemeester drs. Th.J. Westerhout met zijn echt genote. In de twee daarop volgende scheepjes zaten de Vlissingse wethou ders en hun echtgenotes. De optocht trok via de Badhuisstraat naar het Betje Wolffplein, waar zeeverkenners 'De Wa tergeuzen' een aanlegsteiger hadden gebouwd Het gezelschap werd daar op gewacht door de Vereniging Winkelcen trum Vlissingen. die de jaarlijkse brade rie heeft georganiseerd, dit jaar in sa menwerking met het Maritiem Insti tuut- Voorzitter P. Bikker van de Vlis singse winkeliersvereniging verwel komde de genodigden met een korte toespraak. Directeur Brouwer ver klaarde, waarom de zesde Vlissingse braderie het thema 'piraterij' heeft meegekregen. „De middenstand en koopvaardij heb ben diverse overeenkomsten." zei de heer Brouwer. „Een daarvan is, dat beide zich in de toekomst nog meer zul len moeten specialiseren en nog meer service gaan geven." Sommige mensen hadden hem gevraagd, of de piraterij wel het juiste thema was voor de bra derie, nu deze in het teken staat van het jubileum van de zeevaartschool. „Ik schaam mij met voor deze keuze," aldus de heer Brouwer. .Toen graaf Lo- dewijk van Nassau op 1 juh 1568 de eerste 'kapersbrief uitreikte, is immers eigenlijk de Nederlandse koopvaardij begonnen," verklaarde hij. Vervolgens ging hij over tot het hijsen van de 'bloedvlag', waarmee de zesde Vlissing se braderie werd geopend. De echtgeno tes van de genodigden kregen ten slotte nog een boeket bloemen aangeboden door Carla Slot, een van de leden van de bradenecommissie van de Vereniging Winkelcentrum Vlissingen. Daama maakte het gezelschap een wandeling over het bradeneterrein. op weg naar het zeilschip 'Qharlotte Rhodes' in de Vissershaven, waar de receptie werd ge houden. Onderweg kreeg directeur Brouwer een krentebrood van twee me ter aangeboden voor de leerlingen van het Maritiem Instituut, van bakker J W. van de Linde en zonen aan de Walstraat Charlotte Tegen elf uur vond dc receptie plaats aan boord van het zeilschip 'Charlotte Rhodes', bekend uit de televisieserie 'Oncdinlinc', dat ter bezichtiging in de Vissershaven ligt. Het Loodsenkoor verzorgde daarbij de muzikale omlijs ting met een aantal zeemansliederen, zoals 'What shall we do with the drun ken sailor". In verband met de door hem verrichte opening kreeg de heer Brouwer daar een koperen seinlamp aangeboden door de heer M. de Bruijne van de braderiecommissie en een kleurenreproductie van de boulevard met de zeevaartschool Het Bethesda-St Josephziekenhuls te Vlissingen is ook ingesprongen op het thema piraterij en heeft de kantine in de sfeer van de zeeroverij ingericht. In de loop van de middag konden vooral de jeugdige braderiebezoekertjes gemeten van een tweetal voorstellingen van het Nederlands Marionettentheater onder leiding van Joost Brugman, over Buf falo Bill. De groep Blue Sette trad vanaf zeven uur 's avonds op in de Walstraat, om acht uur ondersteund met zang van Ciska Peters. De avond werd besloten met een taptoe op het Stadhuisplein, in verband met de Maritieme Presentatie Vlissingen. In hun bezwaarschrift komen ze bij de heer Jansen (tweede op de CDA-kan- didaten lijst, wethouder onder meer voor ruimtelijke ordening en loco-bur gemeester in de oude raad) terecht, na te hebben opgemerkt dat door 'geritsel' zonder de besluiten die de wet ruimte lijke ordening vereist en al dan niet zonder bouwvergunning tal van zaken in het buitengebied terecht komen die er niet in thuishoren. Van Royen en Fransen wijzen erop dat momenteel slechts tegen ééngeval wordt opgetre den -en dat dan ook nog ten onrechte omdat het zou gaan om een 'keurig bouwwerkje' bij een legaal in het buitengebied aanwezige zaak. Volgens de indieners van het bezwaarschrift worden naar aanleiding van deze gang van zaken onder de bevolking be schuldigingen aan het adres van de heer Jansen geuit, „waarbij wij de be schuldigingen noteren dat wethouder Jansen in oorlogstijd zich bezig gehou den zou hebben met bunkerbouw voor de Duitsers en het te eigen bate verko pen van hem niet toebehorende goede ren". Van Royen en Fransen voegen er nadrukkelijk aan toe dat ze slechts melden wat ze vanuit de bevolking ge hoord hebben, maar dal ze de feiten zo ernstig vinden dat een diepgaand on derzoek hen noodzakelijk voorkomt. De heer Jansen wilde donderdagavond liever geen commentaar geven op de be schuldigingen. En wel omdat de hele kwestie van de toelating in behandeling is bij gedeputeerde staten. Hij zei wel boven de handelwijze van de heren Van Royen en Fransen te staan. De heer De Koster was wat uitgebreider in zijn reactie. „De druiven zijn toch wel erg zuur voor Van Royen en Fransen dat ze niet in de nieuwe raad gekozen zijn. Want anders hadden ze toch nooit naar zoiets gegrepen. Ze willen gewoon met alle mogelijke middelen de aandacht op zichzelf vestigen door om niets procedu res aan te spannen. Je zou dat juridisch terrorisme kunnen noemen. Als ons dat de komende vier jaar te wachten staat dan kunnen we onze lol nog op", aldus de heer De Koster. Hij verwachtte dat het bezwaarschrift de beëdiging van de voltallige raad niet in de weg zal staan. Wanneer de door Van Royen en Fransen gevraagde onderzoeken inderdaad worden ingesteld -hij kon zich dat niet voorstellen- zullen die volgens de heer De Koster het resultaat opleveren dat alle verdachtmakingen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Hij vond het jam mer dat de beide oud-raadsleden zich verder blijken te ontwikkelen in de ver keerde richting. „Zo zie je maar dat destijds terecht het vertrouwen m hen is opgezegd door de PvdA en de PPR". Overigens sprak de heer De Koster de hoop uit dat de Bor selse bevolking de handelwijze van de heren Van Royen en Fransen op de juiste waarde zal weten te schatten. De heren Van Royen en Fransen hebben al eerder van zich doen horen over de toelating van de leden voor de nieuwe raad. Zo maakten ze er bezwaar tegen dat burgemeester drs G. C. Q. van den Heuvel de behandeling van de ge loofsbrieven. die bij de toelating hoort, .niet had afgesloten met de woorden 'dan is aldus besloten'. Zonder die woorden was er namelijk nog niets besloten. Een spoedeisende verga raadsvergadering maakte dit verzuim tijdig goed. Het bezwaarschrift zal dinsdagmorgen door de derde kamer van gedeputeerde staten, onder voorzitterschap van commissaris van de koningin dr C. Boertien, worden behandeld. De in dieners ervan en de gemeente Borsele kunnen dan hun standpunten uiteen zetten. Verwacht wordt dat gedepu teerde staten nog voor de datum waar op de nieuwe raad geïnstalleerd wordt (5 september) een uitspraak zullen doen. De Vlissingse burgemeester drs. Th. J. Westerhout en de heer G. K. Brouwer a riveerden met hun echtgenotes als eersten in hun zeilboot bi) de aanlegsteiger Met het hijsen van de 'bloedvlag' opende G. K. Brouwer de braderie VLISSINGEN - Uit een bij-postkantoor in een supermarkt in de Vlissingse wijk Westerzicht is in de nacht van woensdag op donderdag voor 18.500 gulden aan postzegels gestolen. Voorts worden voedingswaren, wat sigaretten en kleingeld vermist tot con waarde van ongeveer 500 gulden. De daders kwamen de winkel binnen via een raam. De Vlissingse politie stelt een onderzoek in. Geslaagd In het ziekenhuis 'Lievensberg' te Ber gen op Zoom behaalde mevrouw D. Swagemakers-Koopman uit Krab- Het loodsenkoor op het dek van de Charlotte Rhodes, waar de receptie werd bendijke het diploma A-verpleegkun- gehouden ter gelegenheid van de opening van de zesde Vlissingse braderie. dige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9