MOSSELCULTUUR PHILIPPINE: NU ALLEEN NOG RESTAURANTS Damesteam Morres Hulst gaat het op provinciaal niveau proberen Vorige mosselfeesten werden bezocht door ruim 20.000 mensen PROGRAMMA MOSSELFEEST Verzanding betekende einde als aanvoerhaven VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 if roemrijke Philippiense haventje aan het begin van de 20ste eeuw. NU OP TOP BEDRIJFSVOLLEYBAL Foto: Het dagelijks bestuur van het mosselfeestcomité: v.In.r. C. Buysse, A. v. Dixhoorn. H Say en E. Pieters PHILIPPINE - Het programma van de mosselfeesten '78 motto: kom d'r bij en laat ons het gezellig maken) verschilt slechts op enkele ondergeschikte punten van dat van vorig jaar. Toen bezochten het laatste weekend van augustus naar schatting 20.000 mensen het mosseldorp. „Voor ons een reden om op dezelfde voet door te gaan", aldus de heer H. Say, voorzitter van de middenstandsvereniging 'Philip pine'. Dat betekent dat het komende weekend zowel het Philips- als het avenpleln weer vol zullen staan met braderiekraamp jes. En onk de grote mosseltent zal za terdag en zondag niet ontbreken. Hier worden onder leiding van Willem Albi- cher mosselen klaargemaakt die tegen een gereduceerde prijs aan de man wor den gebracht. Behalve met gekookte mosselen kan het publiek ook kennis maken met de rauwe mosset. gepresen teerd door twee voormalige mosselvis- sers Sjef Rammeloo en Willem Albicher. In de Schotse Hoek heeft de SKW een tentoonstelling ingericht van hand vaardigheidswerkstukken. Men kan onder meer de resultaten zien van het weven, spinnen, bloemschikken, kant- klossen en pottenbakken. Ook de mu ziek is dit jaar niet vergeten. Tijdens de komende feestdagen zijn te zien en te TEAM START IN tweede klas HULST - Aan dc sterkte van het eerste dames-volleybalteam van sportclub Morres uit Hulst hoeft niemand meer te twijfelen. Na de laatste vijf jaren onaf- [cbroken aan de top van de eerste klas se van de Hulster bedrijfsvolleybal- compctitic vertoefd te hebben, durft het team nu dc 'grote' stap te wagen naar de Nederlandse Volleybal Bond. De speelsters uit dat succesvolle team en hun coach Robert van Kerkhoven hebben om tot dat belangrijke besluit te komen verschillende bijeenkomsten Sehouden, waarop ze de voor- en nade len bespraken. Men deed het verzoek bij de Zevobo om tn het met rasse schreden naderende nieuwe volleybalseizoen te mogen uit komen in de eerste klasse van de afde ling Zeeland, maar dat was reglemen tair niet toegestaan. Dat verzoek werd gedaan in verband met de sterkte van het huidige team. De succesvolle Sport club Morres-coach Robert van Kerkho ven' „De laatste vijfjaren draaiden wij steeds van boven mee in de eerste klasse vandeBevobo Hulst. In 1967 zijn we van start gegaan en met een onderbreking van slechts één jaar. zijn we steeds in de eerste klasse uitgekomen. De laatste ja ren ondervonden we te weinig tegen stond. Een gegeven dat voor ons aanlei ding vormde om het eens hogerop te proberen". Het gaat nog steeds cres cendo bij het ijzersterke Hulster dames volleybalteam. Voor het grootste gedeelte bestaat het uit een vaste kern, die de afgelopen ja ren de nodige ervaring heeft opgedaan. Het merendeel van de speelsters be hoorde tot het personeel van Morres Meubelbedrijven B.V. Een enkeling werkt daar momenteel nog. Techniek, toctiek en inzet zijn de voornaamste troeven. De sterkte blijkt wel uit het feit, dat men onlangs in een rechtstreeks vriendschappelijk duel in Kloosterzan- de het eerste damesteam van Athana- tos, dat uitkomt in de tweede klasse B van de Nevobo afdeling Zeeland en daarin onlangs kampioen werd met 0-4 heeft geklopt. Bovendien werd dit jaar in het eigen Sportclub Morres-toernooi het sterke eerste damesteam van PZEM uitko mend in de eerste klasse van de Nevobo afdeling Zeeland met 2-0 verslagen Het komend seizoen komt het eerste damesteam van Sportclub Morres uit in de tweede klasse. Men hoopt te kun nen beschikken over de volgende speelsters: Linda van Eck-Picavet (aanvoerster), Mieke van de Branden de Booy, Roos Fcrket-Burm, Lilian Ba- reman-Solleveid, Greet van Munster- Buysse, Rosemarie van de Wiele, Mar- horen St. Cecilia (Philippine). De Ver enigde vrienden en de Amo's (Sas van Gent). Diederick (Assenede). Uit het Volk. voor het volk (Breskens), De Fla mingo's (Westdorpe), Weldoen door vermaak (Clinge). Willem Beukelszoon (Biervliet), Veronica (Zuidzande) en de showband Axel. Verder komt er draaiorgel. „Een van de bekendste van Nederland", laat de heer Say weten. En hij vervolgti „Vooral Bel gen zijn gek op draaiorgels. Omdat bijna de helft van onze bezoekers uit Belgiè komt, hebben we het geld dat het orgel ons kost er graag voor over. Alles kan tenslotte niet van één kant komen". De feestelijkheden worden zaterdagmid dag geopend door burgemeester Dusar- duyn van Sas van Gent. Hij zal dit doen door het nuttigen van een gekookte en een rauwe mossel. jolein van der Heydcn-Scheele, Berna- dette van de Berghe en Ivonne de Bak ker-de Booy. Als coach en tevens als leider zal wederom Robert van Kerk hoven fungeren. Gedurende de maanden augustus tot en met april wordt er eenmaal per week in tensief en onder leiding van de heer L. Speleman getraind. Coach Robert van Kerkhoven over het verblijf in de Bevobo Hulst: „Al die jaren hebben wij met enorm veel plezier ge speeld. Wij denken nog steeds met veel genoegen terug aan de beslissingswed strijden van enkele jaren geleden tegen onder andere Clitex uit Clinge, w Hulst 1 en Mavo 1 uit Hulst. Al die wedstrijden stonden op een hoog peil In negen van de tien gevallen kwam mijn team als winnaar uit de strijd te voorschijn. De contacten in de afgelopen jaren met het Bevobo-bestuur waren voortreffelijk' De succesvolle Hulster volleybalforma- tie heeft de laatste jaren een groot aan tal bekers gewonnen. De fraaie prijzen- kast in de Morres-kantine is te klein. Robert, van Kerkhoven en zijn speelsters waren het meest in hun nop jes met de prijs voor de sportiefste ploeg tijdens het zeer sterke Romboutstoer- nooi in 1973 in Antwerpen. Men werd daar derde. Aanvoerster Linda van Eck-Picavet over het debuut in de tweede klasse van de Nevobo, afdeling Zeeland: „Wij star ten zeer bescheiden en zullen niemand van onze tegenstanders onderschatten. De sfeer en inzet zijn optimaal Dus daaraan zal het niet liggen. Ik zie wel perspectieven voor mijn team". De Sportclub Morres keert het komend seizoen met vijf teams, (twee heren en drie damesteams) aan de Hulster Bevo- bo-competitie deel. ZATERDAG 26 AUGUSTUS 14,00 uur: Opening diverse attracties. In de 'Schotse Hoek' openstelling van de door het Sociaal Cultureel Werk ingerichte tentoonstelling van handvaar digheidswerkstukken. Diverse demonstraties, zoals pottenbakken, weven, spinnen, bloemschikken, schilderen etc. etc. 14.30 uur: Ontvangst van genodigden in 'De Meerpaal'. 15.00 uur: Officiële opening door de edelachtbare heer W. R. V. Dusarduyn, burgemeester van Sas van Gent. 15.15 uur: Op het Philipsplein en op het Havenplein treden beurtelings op: muziekkorps St.-Cecilia. Philippine: muziekkorps Kon. Fanfare Diederick, Assenede <B); muziekkorps 'Uit het volk voor het volk'. Breskens/Groede; majorettenkorps 'De Amo's', Sas van Gent. 16.00 uur: Demonstratie volksdansen en vendelzwaaien door de volks kunstgroep 'De Langeman' uit Hasselt (B). 17.00 uur: Vervolgoptreden muziekkorpsen. 20.15 uur: Optreden 'Showband Axel' o.i.v. Jac. Schoot Vanaf 11.00 uur 's morgens: muzikale medewerking van één van de mooiste draaiorgels van Nederland. Van 15.30 uur tot 17.30 uur zal het kerkje van de hervormde gemeente aan de Kon. Emmastraat voor bezoekers geopend zijn. ZONDAG 27 AUGUSTUS 9.00 uur: Boogschieten op de liggende wip op het Havenplein. 11.30 uur: Populair concert door de Fanfare St.-Cecilia uit Philippine. Openstelling van de diverse attracties. 14.00 uur: Openstelling van de door het Sociaal Cultureel Werk ingerichte tentoonstelling van handvaardigheidsprodukten. Diverse demonstraties, zoals pottenbakken, weven, spinnen, bloemschikken, schilderen etc. etc. 15.00 uur: Rondgang door alle medewerkende muziekkorpsen. 15.30 uur- Op het Philips- en Havenplein treden om beurten op: muziekkorps St.-Cecilia, Philippine: muziekkorps De Verenigde Vrienden'. Sas van Gent: majorettenpeleton 'The Flamingo's'. Westdorpe; muziekkorps 'Weldoen door Vermaak'. Clinge; muziekkorps 'Beukelszoon', Biervliet. 18 30 uur: Optreden muziekvereniging 'Veronica'. Zuidzande. 19.00 uur: Show van de drumband 'Veronica'. 19.30 uur: Slotconcert door 'Veronica' op het Philipsplein Vanaf 11.00 uur 's morgens muzikale medewerking van één van de mooiste draaiorgels van Nederland Van 15.30 tot 17.30 uur zal het kerlge van de hervormde gemeente aan de Koningin Emmastraat vobr bezoekers geopend zijn. 'ri X T-l r- De showband Axel in actie. Toerclub Hulst hield W esterscheldetocht IULST - De toerclub Hulst hieldde aarlijkse 'Westerscheldetocht.'. een oertocht over ongeveer 200 kilometer, vaaraan meer dan 90 trimmers meede len. Ook uit Belgiè bestond belangstel- ing voor de tocht, 's Morgens om acht lur vertrok het gezelschap. Tegen vij- 'en keerde men uit terug in Hulst. Na ifloop kregen alle deelnemers een her- nnering. Zendingsavond Terneuzen TERNEUZEN - In de kerk van de gere formeerde gemeente in Terneuzen wordt vandaag (vrijdag) een avond ge houden voor de M'buma-zending. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en Ds A. de Waard predikant te Hendrik-Ido- Arthur Eeckhout Ambacht heeft de leiding. Karabijnschieting in Sluiskil SLUISKIL - Aan de karabijnschieting die gehouden werd in café Dallinga in Sluiskil namen 50 schutters deel. De uitslag: Top mevrouw de Jager uit Westdorpe. linkse zij O. de Jager uit Westdorpe. rechtse zij R. RIJseghen. De volgende schieting is 16 september. Zeehengelwedstrijd van SZC uit Sluiskil SLUISKIL - Aan de zeehengelwedstrijd die zondag gehouden werd door SZC uit Sluiskil langs de Westerschelde in Ter- neuzen deden 86 vissers mee. De uitslag: 1 R. van Waes 1065.2 H. Bijsterveld 549, 3 mevrouw Federman 490, 4 M. van Duijse 450,5 P. Faas 400.6 G. Hamelink 398.7 J. Harmus 323.8 H. Mannaert 275, 9 J. van den Driesche 263,10 H. van de Velde 251 punten. PHILIPPINE - Wie zich verdiept in de historie van Philippine als vissers-en mosselplaats moet een flink eind terug in de geschie denis. In 1505 kreeg Jeronimus Lauryn, een ridder, toestemming van Philips de Schone een nieuwe stad te stichten. Uit dankbaar heid gaf Lauryn het stadje de naam Philippine. Het jonge haven plaatsje was de eerste eeuwen niet veel rust gegund: het verkeer de voortdurend in de greep van oorlogsgeweld en overstromings rampen. Ondanks dat zou het havenplaatsje een grote opbloei doormaken, met name na 1635 toen er een wapenstilstand werd afgekondigd in de 80-jarige oorlog. Philippine ontwikkelde zich tot handelsstad van formaat. Uit oude geschriften blijkt dat Fre- derik Hendrik nogal eens in Philippine vertoefde. Hij gebruikt het vestingplaatsje als bevoorradings-en aanvoerhaven voor zijn leger, leger. Toen in 1648 de vrede van Munster werd getekend, betekende dat voor Philippine de afsluiting van de eerste bloei periode. In de eeuwen die volgden ging het langzaam maar zeker berafwaarts. In 173, toen de stad in handen van de Fransen Phi lippine nog slechts 250 inwoners. De bevolking leefde in die tijd in hoofdzaak van de visserij, een vorm van bestaan die in de loop der jaren steeds belangrijker zou worden. Zo"n mooie bril blijft geen geheim Gelukkig maar. ledereen mag best zien dat U een bril draagt waar niet iedereen mee loopt en iedereen mag best weten dat U deze bij ons kocht Raadhuisplein 3 Oostburg Tel. 01170 - 3657 graven naar de haven van Philipi Phi lippine. dat in 1900 feestelijk werd geopend. De mosselvisserij en -handel bloeiden als nooit tevoren. Zelfs naar Frankrijk transporteerde men het zeeb anket. Nieuwe oorlogshandelingen zorgden er voor dat Philippine in Zeeuwsch- Vlaanderen de belangrijkste aanvoer haven van mosselen werd. Ondanks dat de vrije doorgang naar de Braakman verzandde, werden de mosselschuiten groter en breidde de aanvoer zich steeds verder uit. De Philippinenaren bevoor raadden in die tijd een flink stuk van Belgihet mosselen. Om de aanvoer te garanderen besloot men een kanaal te Door indijking ging de verzanding, on danks het nieuwe kanaal, verder en toen in 1940 de oorlog uitbrak was de haven als aanvoerhaven al nauwelijks meer van belang. De Duitse bezetter eiste bo vendien alle grote boten op. en daarmee ziet het met de mosselvisserij vrijwel gedaan: de handel en aanvoer verdween uit Philippine. Verschillende handela ren, tevens vissers, vestigden zich in Yerseke. Anderen schakelden over naar een ander beroep en begonnen met suc ces fruitteeltbedrijven. Op 30 juni 1952 valt voor Philippine de finitief het doek, de eertijds zo krachtige levensader, de Braakman wordt door Een Philippiens mosselbedrijf aan het eind van de jaren '20. een brede dijk van de Westerschelde ge scheiden. Een pleister op de wonde vormde de dijk overigens wel. want ze behoedde Philippine in februari 1953 voor een verschrikkelijke ramp Wat nu nog over is van de eertijds zo bloeiende mosselcultuur in Philippine, zijn de In totaal vijf stuks, die dagelijks honder den Aanvoerster Sportclub Morres Linda van Eck-Picavet en coach Robert van Kerkhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 37