WIJ VROUWEN Johan de Munck werd keizer zonder kroon Aantal banen in Oostburg teruggelopen van 20 tot 3 Dertiende Nederlands kampioenschap een uniek sportgebeuren VV-OOSTBURG PROPAGEERT BIJNA VERDWENEN SPORT VVV OOSTBURG HEEFT FOLDER OVER KRULBOLSPORT WETHOUDER CLAEIJS BLIJ MET OPLEVEN BOLSPORT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 ZEEUWSCH-VLAANDEREN De bol wordt gespeeld. Duidelijk is te zien hoe dicht de bol bi) het vorige spel bij de staak is gekomen. J-j va -de eerste vrouw- jv as geen feministe, niettemin was Adam zo goed niet of hij hapte willig in de appel die Evaatjelief hem toestak. De vrouwen die na haar kwamen hebben dit dan ook geweten. Sinds de arglistige ver leidingsscène van Eva - 't zal wel een bellefleur, sterappel tje of een exemplaar van een ander uitgestorven soort geweest zijn - hebben ze zowat anders niet gedaan als zich emanciperen Soms denk ik wel eens. wanneer komt daar nu eens een eind aan. 't Was aanvankelijk echt wel nodig want de appelwraak was hard. Onmiddellijk na de vermenigvuldiging kregen de mannen zo goed als alle touwtjes van het maat schappelijk bestel in handen Binnen het huwelijk was dit toch altijd een omstreden zaak. Er waren altijd keuken pieten. Janhennen, pantoffelhelden tegenover brute hu welijkspotentaten. Kenaus. Ka's. Xantippes naast volg zame huissloofjes. Binnen het huwelijk is niets verandert, daar is de emancipatie een individuele zaak. ivas dat niet zo. dan was de stichting 'Blijf van mijn lijf overbodig. Met die volgzame huissloofjes viel het overigens tn veel gevallen nogal mee Veel vrouwen ivisten niet hoe snel ze moesten onderduiken in het huwelijk om toch maar af te zgn van de loonarbeid daarbuiten. Want de meeste meis jes waren wel gedoemd te trouwen omdat ze in het be drijfsleven en in huishoudelijke dienst schandalig wer den uitgebuit Voor de meeste vrouwen washet onmogelijk met arbeid zeifin haar onderhoud te voorzien, ze waren financieel afhankelijk van de man. Dat is ook een van de redenen waardoor het beroep dienstbode zo goed als uit gestorven is. De vrouwen die vroeger een meisje in dienst namen om hun huishouden te doen kunnen dat nu niet meer betalen. De vroeg-feministen ondervonden bij hun strijd voor ge lijke maatschappelijke rechten als grootste hinderpalen hun seksgenoten op hun weg. Het standaardtype van het normale meisje zag er zo uit: een vrijer vinden, verkering hebben, sparen voor de uitzet, trouwen, baren en een per fecte thuisvrouw zijn De vrouwenemancipatie is intussen al een aardig stuk op weg maar heeft tevens een ander gezicht gekregen. Een harder gezicht, het streven voor gelijkberechtigheid staat niet meer aan de top. Geen vlucht in het huwelijk meer door financiële afhankelijk heid. dit God zij dank. maar nu bij menigen het streven, hoe zo min mogelijk thuisvrouw te zijn. Zich handhaven tr. een beroep binnen het getrouwd-en-moeder-zijn 'Waar is moeder?vroeg het kind vroeger als het uit school kwam en de moeder was er niet. Er was een leegte in het huis. het middelpunt was verdwenen. Wij, progressieve jongeren rilden, als we verhalen hoorden over autoritaire landen waar moeders geen kans kregen hun kinderen zelf OP DE PONTENEUR op te voeden maar dit van staatswege in crèches gebeur de. omdat de vrouwen hun steentje bi) moesten dragen aan het arbeidsproces. We vonden het verschrikkelijk Wal de voortschrijdende emancipatie betreft schijnt er aan het huwelijksrecht nog een schroefje los te zitten. Met een bloedemstig gezicht las vroeger de ambtenaar die het huwelijk voltrok de passage voor die luidde dal de vrouw de man moest volgen. Wel werd erbij vermeld dat dit nodig moest zijn voor zijn werk. Maar het kwam toch over als een slaafs volgen, alsof een man zijn vers wijfie overal maar heen kon slepen De overheid is van plan dit verne derende artikel binnenkort uit de huwelijkswetgeving te schrappen. Tenslotte moet de wraak voor de appel toch ook niet eeuwig blijven duren! Janneke Dierx-Harms. OOSTBURG - Bijna traditioneel werd zaterdagmiddag in Oostburg het Nederlands kampioenschap krulbollen gehou den. Voor de dertiende keer in successie rolden de bollen hun sierlijke krullen in de strijd om de hoogste krulboltitel die erin Nederland (en zelfs in de hele wereldbestaat. Want het krulbollen is een sport, die alleen maar in Zeeuwsch-Vlaan- deren en in België vurig wordt beoefend. Het krulbollen lijkt momenteel ook in Zeeuwsch-Vlaanderen weer meer levensvatbaarheid te krijgen na een periode van wat mindere animo. Ook jeugdiger spelers komen zich moeien in de strijd om de keizertitel die in principe alleen openstaat voor de clubkampioenen (de koningen) en de keizer van het jaar daarvoor. De regels zijn strak vastgelegd. De heer M. A. Aalbregtse uit Oostburg, vroeger gemeentesecretaris in Oost burg en later schrijver van vele boekjes over de streek en over de folklore ervan, zorgde daarvoor. Bij de VVV in Oostburg is een folder aanwezig ivaarin het folkloristisch krulbollen in al zijn geledingen wordt uiteengezet. Wethouder G. A. Claeijs en VW-man Ouwendfjk: stimulatoren van de bolsport OOSTBURG - Voor de eerste wereldoorlog werd er nog in bijna elke plaats in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gebold. Omdat de belangstelling achteruit liep, nam de Oostburgse VVV het ini tiatief om jaarlijks interessante boltoernooien te houden. On danks die bemoeienissen is er inmiddels in Oostburg zelf alleen maar een bolclub over waarin men voor het plezier onderling speelt ('Finland raak tegen staak') en niet meedoet aan de Ne derlandse clubkampioenschappen en de befaamde Keizer- bolling. Een keizerbolling, die jaren geleden zelfs het tv-scherm haalde. De naam krulbol komt voort uit het feit, dat de platte kaas' een schuine kant heeft waardoor hij na gespeeld te zijn een fraaie krul beschrijft De bedoeling is dat de bol zo dicht mo gelijk bij een paaltje komt (de staak), die in de bolbaan vastzit. Zo'n bol baan heeft afmetingen van ongeveer vijf by acht meter en aan weerszij den. een eind van de kant af. is een staak geplaatst. De spelers willen er zeker van zijn dat hun bol het dichtst bij de staak komt Daarom lopen ze op sloffen over de baan om geen put ten te maken Regelmatig zie Je de spelers ook met hun voeten de baan glad maken Afhankelijk van het aantal deelne mers wordt er individueel tegen el kaar gespeeld of in ploegverband In die ploegen kan het voorkomen, dat eén van de spelers specialist schutter is. De schutter is diegene die niet probeert om zijn bol met de geijkte krul het doel te laten bereiken Hij probeert juist door het hard recht lijnig gooien van de bol. de bollen van de tegenpartij die erg dicht by de staak liggen weg te schieten.Opzo'n moment wijst de achter de staak lig gende dender enorme goede op vangdiensten. By het echte folkloristische bollen kwam er nog een aparte meettech niek om de hoek kyken by het bepa len. wie het dichtst by de staak lag Want by erg kleine verschillen kan het blote oog niet vast stellen wie de winnaar is Een stukje hard gras werd afgebeten tot op de juiste lengte, zo dat het stuk nog net tussen bol en staak paste. Dan werd met dit mee- tlatje gekeken of de concurrerende bol verder van de staak lag of juist dichterby En de winnaar kon na de ze meting een streepje leen punt) op zyn bol aantekenen, Hoe sterk het bollen in de loop van deze eeuw terugliep, moge blijken uit enkele cijfers: In Oostburg wa ren er net na de eeuwwisseling nog 20 banen en nu zijn er nog drie. Het verschil is wel, dat de banen nu overdekt zijn en verlicht. Voor die verlichting gebruikte men vroeger wel een kaars, die op de staak werd gezet. In dat geval was schieten ver boden.... OOSTBURG - Vorige week zaterdag, 2 uur. Negen boilers maken zich klaar om mee te doen aan de Nederlandse keizerbolling op de twee overdekte banen bij café 'De Postduif in Oostburg. Onder leiding van wedstrijdleider C. de Croock uit Eede wordt er geloot. Wie verliest, is al in de eerste ronde uitgeschakeld en kan fluiten naar de kroon, de sjerp, de medaille en de beker die bij het keizerschap horen. Attributen, die door de Oostburgse WV en door de gemeente Oostburg be schikbaar worden gesteld. De sensatie is er al in de eerste ronde. Eddy Minnaert van Cambrinus uit Eede bolt de keizer van 1977 Theo de Caluwé van Ons Genoegen uit Sas van Gent af. Minnaert wordt door ingewyden gezien als groot kanshebber voor de titel. Maar hy stuit in de verdere rondenop een ex- keizer. nameiyk op Eugéne Ryckaert van De Ware Vrienden uit Aardenburg. De jonge Johan de Munck uit Aarden- burg van ABCbolt ook al een ex-keizer af: de eveneens jonge Romain Goethals van De Grensbolders uit Eede. Met De Caluwé zyn ook P. de Gee ter van de Eendracht uit Aardenburg. Fred Greb van Ons Genoegen uit Sas van Het publiek kijkt belangstellend toe Keizer (links) en prins rechtsi. 'Saturday Night Fever' blijft nog in Zeeuwsch- Vlaanderen John Travolta, het idool van zoveel meisjes en vrouwen, huppelt nog steeds over het filmdoek in de Zeeuws-Vlaamse bioscopen. 'Saturday Night Fever' draait voor de tweede week in 'De Ko ning van Engeland' in Hulst en het Luxortheater in Temeuzen. In het Le- deltheater in Oostburg loopt 'Licht op groen voor de maagd' nu eindelijk op de laatste benen De film gaat de veertien de (en laatste) week in. Daarnaast is Triple cross' in Oostburg te zien. eenf ilm met zwaargewichten als Gert Fröbe. Yul Brynner en Romy Schneider. Een film. die speelt ten tyde van de tweede wereldoorlog. Een handige 'gentleman- inbreker' gaat. werken by de Duitse ge heime dienst en krygt z'n eerste op dracht.: het opblazen van een vliegtuigfabriek in Engeland. Een fijn plan. maar het mislukt In Hulst naast 'Saturday Night Fever' nog vier films 'De twee missionarissen', 's werelds vurigste minnaar (S)exa- men' en 'Merlyn'. een prachtige teken film van Walt Disney over Merlyn de to venaar. Gent en P. Baert van Ona uit Sas van Gent afgevallen. De finale staat voor de deur. Johan de Munck en Eugéne Ryckaert gaan uit maken wie de keizertitel verdient. De tweede is 'slechts' prins. Regeirechtlijkt Eugéne Ryckaert op de hoogste titel af te gaan. Hy komt met 7-3 voor en wie het eerst twaalf punten heeft is de winnaar.. Maar dan komt de klad erin. „Ik raakte mijn concentratie kwyt", zou Ryckaert later verklaren. Johan de Munck liep fors in. De stand kwam op 11-10, nog steeds voor Ryckaert. Dat betekende, dat het volgende spel (elke boller speel de met twee bollen, zodat er per spel twee punten te verdienen waren) abso luut de winnaar moest brengen. Johan de Munck bolde sterk, zeer sterk. Zyn twee bollen lagen erg dicht by de staak. Rijckaert waagde het om te schieten. En miste. Ver, voor een sterke boller als hy is. De Munck waskampioen en kon ge kroond worden door Oostburgs wet houder G Claeys Ware het niet dat ex- keizer De Caluwé vergeten was om de kroon in te leveren. Nu moest de nieuwe keizer het zonder kroon doen. Sjerp, medaille, beker van de gemeente en geldprijs waren er wel. Maar toch vond men het een kaal gezicht. Een keizer zonder kroon. Een keizer die als handicap heeft, dat hij niet kan schie ten. Dan wordt je niet zomaar keizer. Alleen in het begin van de keizertoer- nooien was er ook zo'n boller, die niet kon schieten maar wel won. Dat was J. Ritieo en de ingewijden trekken paral-, lellen tussen die keizer van toen en die keizer van nu. Wethouder Claeys van Oostburg spreekt by de huldiging zyn vreugde uit over het feit dat er weer in diverse plaat sen belangstelling komt voor het bollen. Hy wil dat die clubs mee gaan doen aan de officiële toernooien. Hy wil dat de jeugd de oude sport weer ontdekt. Zod at de volkssport weer op kan leven. Want ook dat is nog steeds het streven van de Oostburgse VW. die in de persoon van de heer Ouwendyk een permanent bol- vertegenwoordiger heeft. 'Oefening Baart Kunst' HOOFDPLAAT - Muziekvereniging 'Oefening Baart Kunst' uit Hoofdplaat heeft, samen met 'De Harmonie' uit Oostburg een rondgang door het dorp gehouden. Tydens deze rondgang werd een hui-aan-huis actie gehouden, waar door 1755.- werd opgehaald. Dit geld wordt besteed aan een aantal uniformen en trommels die aangeschaft moeten worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 35