OFFICIER: UITLEVERING FOLKERTS TOELAATBAAR MOSKOU: PEKING WIL WERELD BEHEERSEN Spaans bedrijf in steek gelaten en leeggehaald Lubbers: spanningen op loonfront bij uitvoering van bezuinigingen PZC PZC/ Actie Zuidafrikaans leger in Zambia MIJNENVEEGSTER Hoogvliet verlost van V-l Verzoek voldoet aan alle eisen Jj het weer Gewapende Oostenrijkers aangehouden Scherpe reactie op redes Hoea „HOFSTRA RONDE NIET LATEN DOORGAAN' VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 bin nen-b uiten land MAASTRICHT - „Mach's wohl", riep RAF-lid Knut Folkerts (26) gistermorgen naar enkele vrienden toen hij uit het broeierige rechts/aaltje bij het huis van bewaring in Maastricht werd weg geleid naar zijn cel. Het was zijn persoonlijke wens en beslissing geweest niet langer aanwezig te zijn bij de behandeling van het verzoek hem uit te leveren aan de Westduitse Bondsrepubliek. Tot de gevraagde uitlevering concludeerde een half uur later, buiten aanwezigheid van Folkerts, officier van justitie mr. J. Booster. De door mr. S. Jurgens gepresideerde rechtbank zal er zich op donderdag 7 september over uitspreken. Ook daarvoor is het rechtszaaltje bij het huis van bewaring aangewezen. Was de keuze van deze zitting-.,zaal" uitTiel opnieuw protest aan. Hij sprak reeds inzet geweest van een kort geding, van bizarre omstandigheden waaronder bij de aanvang van de zitting gistermor- zijn cliënt moest worden ondervraagd, gen tekende raadsman mr. A. Willems hekelde de zyns inziens onvoldoende NA AANVAL OP BASIS NAMIBIË (Van onze correspondentl JOHANNESBURG - Het hoofdkwar tier van het Zuidafrikaanse leger in Pretoria bevestigde donderdag dat Zuidafrikaanse troepen onmiddellijk na de artillerie- en raketaanval op het gehucht Katima Mulilo in Namibië een achtervolgingsactie op Zambiaans grondgebied zijn begonnen. Bij het. bombardement dat vanuit Zam bia werd uitgevoerd en waarbij ook Zambiaanse troepen waren betrokken, werden negen Zuidafrikaanse soldaten gedood. De aanval begon woensdagoch tend en duurde verschillende uren. Op de Zuidafrikaanse televisie werden donderdagavond de eerste filmopna men uit het gevechtsgebied getoond, waaruit duidelijk blijkt dat het dorp zelfs nauwelijks werd getroffen. De van uit Zambia afgevuurde granaten troffen alleen militaire stellingen. In de film werden ook de lijken van Swapo- guerrilla's getoond, die bij de tegenactie van de Zuidafrikanen om het leven kwamen. Generaal-majoor Gcldenhuijs. de op perbevelhebber van het leger in Nami bië. verklaarde inmiddels dat zestien lijken van Swapo-guerrilla's naar Kati ma Mulilo zijn teruggebracht. De verontwaardiging over de gebeurte nissen bij de Zambiaanse grens is dit keer in Zuid-Afrika bijzonder groot. Zelfs de leden van de oppositie - zoals dr. Colin Eglin, leider van de progres sieve partij, en de nogal tegen de rege ring gekante dagbladen The Star en de Rand Daily Mail - geven de schuld voor de incidenten aan de grens aan de Swa- po-organisatie. Colin Eglin zei dat de aanval van Swapo gezien moet worden als een poging om de vrije verkiezingen in Namibië en de internationale regeling te saboteren. Harry Schwarz, eveneens vooraan staand lid van di oppositie, zei dat Zuid- Afrika het recht moet hebben om terug te slaan als het lafhartig van de andere kant van de grens wordt aangevallen. Verklaring In een officiële verklaring van minis ter-president Vorster in Pretoria wordt gezegd dat de secretaris-generaal en de Verenigde Naties, maar ook de wester se mogendheden er bij Swapo op aan i Advertentie) Wolkenvelden deltagebied moeten dringen dat deze organisatie moet kiezen tussen een vreedzame op lossing en geweld. „Wij kunnen niet langer toelaten dat Swapo binnen Zuidwest-Afrika gelijk met d< andere partijen een politieke veldtocht voert en aan de andere kant gruweldaden pleegt zoals nu". (Zoals bekend heeft Swapo een interne en een buitenlandse vleugel. De binnenlandse organisatie, waarvan Sam Nujoma eveneens presi dent is. werkt normaal als politieke or ganisatie in Namibië)". Vorster zei, dat ook die landen verant woordelijkzijn die hun grondgebied aan Swapo ter beschikking stellen om der gelijke operaties uit te voeren. Hij meende echter dat de regering van Zambia niet op de hoogte was van de gebeurtenissen aan de grens. De regering van Zambia heeft bekend gemaakt dat Zuidafrikaanse militai ren woensdag van Namibië uit haar grensstad Sesjeke hebben aangevallen. Twaalf burgers waren gesneuveld en er werd ook donderdag nog gevochten. Aantal uren zon: 4 tot 14. Min.temp.: omstreeks 10 graden. Max.temp.: om streeks 19 graden. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. openbaarheid en oordeelde dat hier werd gehandeld in strijd met de wet. in strijd ook met de beginselen van be hoorlijk bestuur en behoorlijke rechtsp raak. Daarop ontstond een langdurige dis cussie over de faciliteiten die aan het belangstellende publiek waren gebo den. Een door justitie in negen dagbla den geplaatste advertentie had in totaal 32 aanvragen opgeleverd van munsi n die de zitting wilden bijwonen Gisteren bleken echter slechts 21 personen, on der wie zes persvertegenwoordigers, aanwezig te zijn. President mr. Jurgens stelde vast dat naar de mening van de rechtbank de openbaarheid voldoende was gegaran deerd en evenmin bezwaar kon worden gemaakt tegen het zaaltje. Toen geen tegenspraak mogelijk bleek deelde mr. Willems mee, dat Folkerts niet langer bij de zitting aanwezig wenste te zijn en dat ook hij overwoog de zaal te verlaten Na ruggespraak mi t zijn cliënt keurde mr. Willems in de zitting terug. Stalinorgel In het aanvullend verzoek tot Folkerts' uitlevering- het eerste werd in januari door de rechtbank Maastricht toelaat baar verklaard en nadien door de Hoge Raad met uitzondering van één punt onderschreven - wordt hem aangewre ven betrokken te zijn geweest bij p< - gingen een aanslag te plegen op de Bundesanwaltschaft in Karlsruhe en - in samenhang daarmee - poging tot moord. Op de bewuste dag. vandaag precies een jaar geleden, had een RAF-commando vanuit een tegenovergelegen woning aan de Blumenstrasse in Karlsruhe een zogenaamd Stalinorgel in stelling ge bracht tegen het gebouw van de Bun desanwaltschaft. De raketwerper telde 42 projectielen die elk de uitwerking van een handgranaat konden hebben. Het afvuurmechanisme was ingesteld op een bepaald uur, maar functioneerde teen niet. De Westduitse justitie meent uver aanwijzingen te beschikken, dat Folkerts heeft gezorgd voor de „logis tieke voorzieningen". De zitting bereikte een abrupt einde toen de raadsman het „bezwaarlijk en onoverkemeli jk" noemde onder de ont- Wolkenvelden met in het noorden en oosten kans op een buitje. Zw akke tot matige, aan dc kust vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Maximum temperaturen van 16 graden in het noordwesten tot 20 graden in het zui den van het land. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag Droog met linke zonnige perioden. Weinig verandering in temperatuur. Weersovooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 4 tot 11 Min. temp.: omstreeks' 10 graden. Max.temp.: om streeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. LONDEN-De SI-jarige Denisi Hubbard heeft als eerste vrouw hel bevel over i en Bntse mijnenveger gekregen, een schip van 120 ton met een bemanning van veertien. Moeilijkheden met haar ondergeschikten heeft de moeder van twee kinderen met. Een van de opvarenden zei„ze weet wat ze doet. Het gaat er maar om of we rustig kunnen slapen als ze op de brug staat en dat kunnen stane omstandigheden te pleiten en de president op zijn beurt weigerde de pleitnota van mr. Willi ms in ontvangst te nemen. „Als u niet wenst te pleiten, brengt u de op nhaarheid - dc topper van de laatste dagen - in het gedrang", verweet mr. Jurgens de raadsman. Deze had in zijn pleitnota de affaire in Karls ruhe in relatie gebracht mi t de ontvoe ring van werkgeversvoorzitter Hans Martin Schleyi r. aan w elke ontvoering de Hoge Raad een politiek motief niet had willen ontzeggen. MAASTRICHT (ANP) - Bij een routi necontrole heeft de Maastrichtse ge meentepolitie donderdag twee Oosten rijkers aangehouden, K.O. (28) en A.B. (33), beiden uit Salzburg. Zij reden met een Mercedes op de E-9. Hun papieren waren in orde. De politie vond eerst een geladen pistool, een sti letto en een handschoen met duidelijke bloedsporen. Bij fouillering bleken de twee Oostenrijkers ook nog twee dicht geknoopte nylonkousen te bezitten en een jeans-jasje met bloedsporen. Na aankomst op het politiebureau werd de auto opnieuw aan een onderzoek on derworpen en toen vond de politie nog een tweede vuurwapen plus grote voor raad patronen. Van de Oostenrijkse po litie is intussen vernomen dat beide mannen in dat land bekend staan als inbrekers. Nagegaan wordt of zij iets met de geruchtmakende bankoverval eerder deze week in Maastricht hebben uit te staan. ROTTERDAM - De V-l in een weilai in dc Rotterdamse wijk Hoogvliet is onschadelijk gemaakt. Donderdag middag om viif minuten voor vijf was liet karwei geklaard en vertrok er een spt cale bus met politiefunc tionarissen en persfotografen naar het werkterrein om het resultaat van bijna vijf uur zenuwslopende arbeid aan de drie ontstekers van de bom met eigen ogen waar te nemen en de vier man tellende ploeg van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culcmborg tc feliciteren. Volgens commandant W. Busscher van de EOD is het een van de moei lijkste en langdurigste klussen ge weest waarmee hij na de Tweede We reldoorlog te maken heeft gehad. Na het sein „veilig" konden de 370 geëvacueerde bewoners uit een deel van de wijk weer naar hun flats te rugkeren. De totale operatie heeft n> gen uur geduurd. Donderdagochtend om kwart over acht is men begonnen met de evacuatie van de mensen die binnen 325 meter van de bom woon den. Bij de actie, waren meer dan 180 man politie, vijftig man van het Rode Kruis en de bemanning van acht startklare ambulances van de GG t n GD betrokken. Op verzoek van de EOD werden en kele maatregelen genomen die niet in het draaiboek waren opgenomen de metro tot de halte Portugaal werd stilgelegd, een weg werd voor alle verkeer afgesloten en de plaatselijke buslyn 78 d omgelegd. Foto: het demontageteam bij de nu onschadelijke V-l 'Van onze correspondenti MOSKOU - Peking streeft naar beheer sing van de wereld en als onderdeel van deze politiek probeert de Chinese lei ding haar strijdkrachten te versterken met behulp van westerse wapenlever anties. Deze beschuldiging aan het Chinese adres van het Sowjet-par- tijdagblad Prawda kwam kort nadat Sowjet-partijleider en president Leonid Brezjnjev en zijn Mongoolse collega Tsedenbal na besprekingen op de Krim tot de conclusie waren geko men. „dat Peking streeft naar hegemo nie w aar ook ter wereld en daarvoor diverse staten tegen elkaar probeert op te zetten". Deze uiterst scherpe aanvallen van Moskou op de huidige Chinese buiten landse politiek vormen zonder twijfel een antwoord op de beschuldigingen die de Chinese leider Hoea Koeo-feng aan Moskou adresseerde tijdens zijn bezoe ken aan de Roemeense hoofdstad Boekarest en de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. Hoea Koeo-feng her haalde daarbij eerdere Chinese be schuldigingen betreffende Moskous „hegemomstische" buitenlandse poli tiek. Moskou is allesbehalve verheugd over de reis van de Chinese leider, waarbij overigens vooral het bezoek aan Roemenië nogal wat ergernis schijnt te veroozaken in het Kremlin. Roemenië is lidstaat van het (defensie)Warschau- Pact. Het is des te irriterender voor de Russen dat de Chinese leider in Boeka rest de gelegenheid kreeg om fel uit te NEDERLANDSE DIRECTEUR MET DE NOORDERZON VERTROKKEN halen tegen Moskou. Er is nog geen di rect commentaar geleverd op de Roemeense gastvrijheid voor de Chine se leider, maar de Sowjet-pers heeft wel een Bulgaars commentaar geciteerd dat samenwerking met de huidige Chinese leiding van de hand wees. In het eerder genoemde Prawda-artikel worden diegenen gewaarschuwd, die menen dat Peking een betrouwbare, bondgenoot zou kunnen zijn tegen de Sowjet-Unie. Moskou heeft ook officieel geprotes teerd bij de Japanse regering tegen het ondertekenen kortgeleden van het Chinees-Japanse vredes- en vriend schapsverdrag. Hierin komt namelijk een „anti-hegemonie"-clausule voor, die volgens het Kremlin tegen de Sow- jet-Unie gericht is. Van onze correspondent) MADRID - Frans M. Molensc hot, direc teur van de wecgschalenfabriek Mo lenschot Espanola SA in Sant Andria del Besos (Barcelona), heeft zijn per soneel een onaangename verrassing bezorgd. Na de fabrieksvakantie ston den woensdagochtend 32 werknemers voor een gesloten deur. Ondanks de gesloten deuren wist het personeel tot de bedrijfshal door te dringen, waar men constateerde dat alle machines uit de fabriek waren gehaald en dat het archief en de administratie ter plaatse was verbrand. Alle installa ties. die niet uit de bedrijfshal konden worden gehaald, waren vernield. Ter verw elkoming van zijn personeel liet de heer Molenschot voor zijn werknemers bijna allen lid van de socialistische vak bond UGT. op de muren enkele spreu ken na zoals „UGT stront". Francisco Neira, secretaris van de afde ling metaal in Catalonië van de UGT stelt een onderzoek naar de handelwij ze van Molenschot in. „We zijn volko men verrast door de manier waarop Molenschot er vandoor is gegaan. Dc- directeur had een goede naam. want in het begin van het jaar besloten de werknemers in overleg met de directie de productie te verhogen zonder dat hiervoor een geldelijke beloning te genover stond, omdat iedereen wist dat de orderportefeuille niet al te rooskleurig was", aldus Neira, die de zaak zal voorleggen aan het FNV en aan dc Fitim, de internationale federatie van werknemers in de metaalsector. Volgens de Catalaanse vakbondsverte genwoordiger heeft de heer Molenschi t tijdens de fabrieksvakantie alles uit de fabriek laten halen en c p een vrachtwa gen geladen. Neira is er niet zeker van of alle "machines zieh nu in Nederland be vinden. „De mogelijkheid bestaat dat er nog een geaeeue van het machinepark in Spanje staat. We hebben nog gi pro- beerd om op een pakket van 80 kilo, dat bij de douane stond, juridisch beslag te laten leggen, maar door de langzame Spaanse bureaucratische molen kwa men wij net te laat", zei Neira, die zich geïrriteerd toonde over de mentaliteit van deze buitenlandse werkgever in Spanje. Brief De enige die iets van de heer Molen schot heeft gehoord, is de bedrijfsleider van de fabriek. Vlak na de fa brieksvakantie belde de heer Molen schot hem op met dc- mededeling dat de fabriek gesloten was en dat hij aan alle werknemers een brief zou sturen waar in hij dc bedrijfssluiting zou toelichten. Tot nu toe heeft geen enkele werkne mer van Molenschot Espanja SA een dergelijke brief ontvangen. Hel hugedrukgebied boven Ierland ver andert weliswaar weinig van plaats, toch zal een front boven de Noordzee vandaag kans zien met wat bewolking te passeren. De activiteit van de storing neemt af zodat de kans op een bui klein zal zijn. Bij enkele zonnige perioden zal de temperatuur kunnen stijgen tot 19 graden. Bericht voor de watersport: west tot noord-west overwegend 4. met een kans op 5 in de middag. Temperatuur zeew ater 19 graden. Vooruitzichten voor het weekeinde: veranderlijke bewolking met kans op (en bui. weinig verandering tn tempera tuur. ZON EN MAAN 26 augustus Zon op 06.41 onder 20.41 Maan op 01.00 onder 15.54 tVan onze parlementaire redactiei BDEN HAAG - Drs. Ruud Lubbers, vi- cc-voorzitter van de CDA-kamcrfrac- tie, is bang dat de inkomensmaatrege len die het kabinet voorstelt in de be zuinigingsoperatic Bestek'81 op grote problemen zullen stuiten. Volgens Lubbers zal de inkomensmatiging, vooral ten aanzien van de ambtenaren en de 0.5 procent opschoning van de so ciale uitkeringen, spanningen oproe pen. „Het kabinet trekt daarmee een zware wissel", aldus Lubbers in het KVP-blad Politiek Perspectief. Lubbers twijfelt er voorts aan of de koopkracht van de modale werknemer in de kabinetsplannen wel kan worden gehandhaafd. „Dat wordt een moeilijke opgave", schrijft Lubbers, mede gezien het pleidooi voor een verder gaande koopkrachtgarantie voor de trekkers van sociale uitkeringen. Ook zet Lub bers vraagtekens by het beperken van de incidentele loonsverhogingen tot 1 a 1,5 procent. „Uit het oogpunt van inko mensmatiging bepaald een ambitieuze doelstelling", aldus Lubbers Lubbers is het eens met de nullijn ten aanzien van de jaarlijkse (initiële) loonsverhoging. Hij merkt op dat de nullijn tot voor kort alleen door Den Uyl en hemzelf werd verdedigd en werd af gewezen duur zowel de WD als tal van socialisten en christen-democraten. Ook de omvang van de bezuinigings operatie - tien miljard - heeft Lubbers' zegen. Hij noemt het bedrag van tien miljard „niet onbegrijpelijk". „Vnj groeien als het ware vanzelf in die tien miljard-noodzaak", zo schrijft Lubbers, die erop wijst dat de lagere economische groii in totaal 2,5 miljard meer bezuini gingen noodzakelijk maakte; wat bete kent dat het kabinet-Van Agt in verge lijking tot het vorige kabinet heeft be sloten tot een extra ombuiging van net to drie miljard. Tekort Duidelijk minder gelukkig is Lubbers mei dc omvang van het financierings tekort, dat het kabinet tijdelijk wil vergroten. Lubbers zegt er geen enkele aanleiding toe te zien en noemt het een ijdeie hoop te denken dat het tekort verder kan worden opgerekt. Lubbers' visie is opmerkelijk omdat hot kabinet volgens de laatste berichten van plan zou zijn het tekort voor vol gend jaar tot 6,5 procent te laten oplo pen. Eerder werd een grens van vijf pro cent als het absoluut toelaatbare be schouwd. Naar verluidt, zou minister Andriessen van financiën onlangs van de Nederlandsche-Bankpresident Zijl stra te horen hebben gekregen dat een tekort van 6.5 procent voor hem onaan vaardbaar is. Zijlstra zou daarbij de eis hebben gesteld dat het kabinet nog eens 500 miljoen aan bezuinigingen •moet vinden een welhaast onmogelijke opgave, gezien de problemen die het snoeien op de departementsuitgaven (bijvoorbeeld onderwas) in juli al ople verde. Het financieringstekort zou door de extra bezuinigingsronde- zakke-n van 6 5 procent naar 6.25 procent. Tenslotte vraagt Lubbers zich openlijk af of het wel verstandig is de Hofstra- ronde voor het bedrijfsleven van en miljard gulden te laten doorgaan. Het kabinet heeft enkele maanden geleden besloten tot een steunmaatregel van één miljard aan het bedrijfsleven als geheel, als uitvloeisel van de studii- Hofstra naar het effect van de inflatie op de belastingen. Lubbers w ijst erop dat de inflatie de laatste tijd sterk is gedaald en dat het bedrijfsleven vol gend jaar profiteert van een eenmalige samenloop van dc nieuwe WIR en de oude investeringsfaciliteiten. Lubbers suggereert daarom de Hofstra-ronde niet te laten doorgaan. Directie: F. van de Velde, K. Scherphuis en W F. de Pagier. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. (011841 BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, tel 15144. Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel. (01140) 4058. In de avonduren >s de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur. 1011841 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9 00- 11.30 uur. Redactie ',01184! 14796 Voor klachten bezorging op zaterdag de plaatselijke kantoren van 9.00- 11.30 uur. Expeditie: (011841 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 41.65; franco per post 47.50; per maand 14,10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw) Postrek nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie f 12,90; ingezonden me dedelingen 2'/jx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer. r Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3