BEWONDERING EN VERWONDERING VOOR WIELERPRESTATIES VAN NEDERLANDERS Zeelandia was in bekerduel gevaarlijker dan Goes: 3-1 Th«!Snhude Grote kans 12e Oud-Zeeuws elftal won met 0-7 en schopte bedrag F 2507,- bij elkaar RUUD KROL EN TSHEU LA LING IN SPANJE UIT HET VELD GESTUURD Optimisme voor strijd om WK-titel op de weg PZC/s 15 SUCCESSEN VAN AMATEURS Tholen bij Brugfeesten fBITliSG Wk-dUCi Twee winnaars in de lotto Tweede zege voor Toine v. d. Bunder Jeugdatletiek in Middelburg Wereldrecords zwemmen in West-Berlijn VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 sport NUERBURG - De bewondering voor de Nederlandse wïelerprestaties van de laatste maanden, met daarbij als (tijdeli k?) hoogtepunt de verovering van de wereldtitel in de ploeg» ntijdrit, is ontslagen in pure verwondering. Althans bij de buitenlandse wegcoaches, die zich inmiddels verbijsterd afvragen hoe het in hemelsnaam mogelijk is. dat een bij de amateurs toch wegkwijnende wielernatie als Nederland ineens weer zo nadrukkelijk op de voorgrond treedt. „De buiten landers", verzekert Rini Wagtmans na een serie gave triomfen in buitenlandse itappekoersen,„zijn zo langzamerhand goed ziek van ons. Ze begrijpen niet wat er ineens aan de hand is, net zo min als zij snappen, dat het van het ene jaar op het andere zoveel beter gaat". Niet geremd door enige bescheidenheid is Wagtmans ook ijdel genoeg om de eer van die totale omwenteling sinds het abrubte vertrek van Joop Middelink als wegcoai h grotendeels voor zichzelf op te eisen Hij beschouwt zichzelf als een „erg pientere wielerman", die zowel op het medische als het technische vlak re delijk geschoold is. „Ik heb bovendien een goed koersïnzicht. Sommigen heb ben een woord nodig om iets te begrij pen, ik maar één letter. Dat kan ook bij na niet anders, want tenslotte ben ik vanaf de wieg opgegroeid in het wielrennen. Daarom kan ik de jeugd ook erg veel leren". Arle Hassink Tot die garde jeugdige renners, die zich op de Nuerburgring hebben verzameld, behoort echter niet Arie Hassink, die met zijn 27 jaren de veruit oudste is van het sextet wielrenners dat morgen (za terdag) de tweede wereldtitel binnen vierdagen tot Nederlands bezit wil ma ken. Om tal van redenen botste het aan vankelijk ook herhaaldelijk tussen Wagtmans en de voormalige wegkapi tein, wiens WK-uitzending ook pas defi nitief gestalte kreeg toen in het voorbije weekeinde duidelijk werd, dat nationaal kampioen Jos Lammertink onvoldoen de hersteld bleek van een keelaandoe ning. Wagtmans nu: „Ik heb enorm veel bewondering voor Hassink, maar in het begin heeft hij voortdurend geprobeerd zijn eigen zin door te drijven. En dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres". Ofschoon de ideeën van Hassink over de totaal vernieuwde aanpak niet in al le opzichten parallel lopen met die van Wagtmans, heeft hij in d» ex-professio- nal echter wel degelijk de vakman her kend. „Een nieuwe ploegleider geeft al tijd nieuwe impulsen", concludeert hij ter bescherming van Middellink, „maar ik geef onmiddellijk toe. dat ik van Wagtmans veel nieuwe dingen heb geleerd. Je proeft zijn ervaring in alles. Zelden heb ik ook iemand meegemaakt die zoveel koersinzicht heeft als hij. Die strengheid van hem spreekt me boven dien wel aan, want iedereen heeft het op zijn tijd nodig om eens flink opgejut te worden of op z'n sodemieter te krij gen". Geweldige kans Dat gevaar is ook nadrukkelijk aanwe zig voor ieder van het. zestal die zich niet strikt houdt aan de koersopdrachten die Wagtmans vanavond (vrijdag) zal verstrekken. „Wordt de tactiek g» volgd, zoals ik dit heb uitgestippeld, dan heb ben we een geweldige kans op ten we reldkampioen. We bepalen in elk geval zelf de koers en demarreren v> anneer wij dat willen. Met de concurrentie heb ik niks te maken". Alles zal echter afhan gen van de vraag in hoeverre de zes ren ners de discipline kunnen opbrengen om als ploeg te rijden en niet. zoals m het verleden zo vaak gebeurde, als indi vidu. Doordat hi t de ploegleiders is verbo den de coureurs per auto te volgen, is Wagtmans in dat opzicht dus volstrekt afhankelijk van zijn renners. „Maar ongeacht wie zich niet aan de opdrach ten houdt, is een landverrader en hoeft nooit meer op een selectie te rekenen". Het door Wagtmans voor Nederlandse begrippen uiterst strak gehanteerde re gime vertoont verdacht veel overeen komsten met de manier waarop de Oostbloklanden hun topsporters voor bereiden op internationale kampioen schappen. Wagtmans beaamt het on middellijk, omdat „alleen op basis van oen goede begeleiding en ten strakke discipline het nog mogelijk is te wedij veren met de Oi steuropese landen" Ter ondersteuning van die stelregel w erd het de wegrenners w oensdag ook verboden aanwezig te zijn bij de 100 kilometer tijdrit. Naar het idee van Wagtmans had hel vijftal (Hassink. Van Meer. Pirard, Maas en De Rooy). dat naast Oostcrbos uitkomt in de in dividuele wegwedstrijd, daar niks te zoeken. „Hun werkterrein", aldus Wagtmans, „lag niet daar, maar op de weg waar zij behoren te trainen. Fi estneuzen als die baanrenners heb ik niet nodig. Want neem me niet kwalijk, wanneer Ponsteen zo'n wereldtijd kan rijden als vorige week in Munchen. dan moet dat toch een indicatie zijn hoe hard er in Nederland gefietst kan wor den". Het optimisme dat Wagtmans aan de vooravond van deze WK uitstalt, lijkt te zijn overgeslagen op de renners. Zo is Frits Pirard. toch allerminst een win naarstype, er zelfs van overtuigd ge raakt. dat hij kan worden gehuldigd als de nieuwe wereldkampioen ..Wanneer ik de kans krijg en van Wagtmans d, toestemming om vooruit te koersen. In de omloop van de mijnstreek, waar ik zondag 63 kilometer solo reed. heb ik bewezen dat ik het aan kan" Vluchtpoging ADENAU- In de voorbereidingsperiode op weg naar het wereldkampioenschap heeft de Nederlandse amateurploeg een aantal successen behaald, die er niet om liegen. Zelfs in de Ronde van Schotland, waarin slechts getraind mocht worden, bleef de prijzenpot niet leeg. Oosterbosch won de openingstijdrit en reed vervol gens een paar dagen in de leiderstrui omdat het een ideale oefengelegenheid was voor de ploeg in het verdedigend rijden. De belangrijkste resultaten uit de oefenperiode zijn: Ronde van Schotland: Ooster bosch: winnaar tijdrit, vierde in individueel eindklassement. Rijnland-Palts: Oosterbosch: winnaar tijdrit plus één etappe. Verbrugge: ritoverwinning. Eindklassement: 1 De Rooy, 3 Maas. 4 Oosterbosch. Nederland winnaar van ploegenklassement. Ster van Henegouwen: ritoverwinningen van Jo Maas (2). Frits Pirard en Arie Hassink. Nederland winnaar van ploegentijdrit. Eindklassement: 1 Maas. 3 Koer sen. 4 Pirard, 5 Mutsaars, 7 Hassink, 10 Van Meer. Ronde van het Zwarte Woud. Ritoverwinningen (tijdrit plus etappe) Oosterbosch. Bergklassement voor Oosterbosch, ploegenklassement voor Nederland. Ooster bosch eerste in eindklassement. Zijn gedachten gaan daarbij terug naar 1966. toen Evert Dolman op de Nuerburgring op dezelfde wijze de we reldtitel greep Stad en land reisde Pi rard af om over die vluchtpoging met Dolman alles aan de weet te komen „Met hem heb ik een hele avond zitten praten over welk» versnelling je moet gebruiken en hoe ik mij op dit kam pioenschap moet voorbereiden' Als toekomstig professional aan de zij de van Joop Zoetemelk hij Miko-Mer- cier zou Pirard zijn wereldtitel van zelfsprekend uitstekend kunnen ge bruiken. Toch lijkt Bert Oosterbosch de voornaamste Oranjekandidaat om het succes van André Gevers van 1975 te promoveren. Ook Wagtmans is die mening toegedaan. ,Xet maar op, die is zaterdag door niemand te stuiten. Oos terbosch lijkt een beetje op zo'n renner die je eens in de zoveel tijd tegenkomt. Hij heeft uitzonderlijke kwaliteiten maar mist alleen nog de ervaring". „Maar wie het ook zal zijn", is de visie van Frits Pirard. ..de wereldkampioen komt in elk geval uit onze ploeg En dat is niet gebaseerd p het succes in de ploegentijdrit, maar louter op de manier waarop wij de laatste twee maanden ie dereen naar huis hebben gereden. Maar geen van de zes mag verzaken. We zul len, net ais de Oosteuropeanen, als ploeg moeten rijden en dan kan geen land pf renner ons van die wereldtitel afhouden" Wielercoach Rini Wagtmans gehurktlaat met zich dollen, maar tijdens de training is hij keihard. Op de foto verder van links naar rechts Theo de Rooij, Frits Pirard. Jan van Houwélingen, Jack van Meer, Bert Oosterbosch, Jo Maas en Arie Hassink. MIDDELBURG - Een goed gemotiveerd Zeelandia heeft zich ontpopt als een goede cupfighter. In het bekerduel tegen Goes wonnen de Middelburgers meer dan verdiend met 3-1. Vooral in de eerste helft werd Goes totaal overspeeld. Het rammelde bij Goes in de verdediging aan alle kanten. En vooral de twee gevaarlijke Zeelandia spitsen Appie de Ruiter en Ronnie Hercules waren levensge vaarlijk voor de Goes achterwaartsen. Al in de eerste minuten kreeg Appie de Ruiter een kans om Zeelandia aan de leiding te brengen maar doelman Krufi van Goes kon op tijd ingrijpen. In de 20e minuut werd de falende Goes verdedi ging omspeeld en het was Appie de Ruiter die 1-0 liet aantekenen. De vreugde leek van korte duur toen in dezelfde minuut Goes een vrije trap kreeg. De bal kwam bij Han de Grip die rijn schot echter ver buiten bereik van doelman De Klerk op de lat zag belan den Een enrome fout in de Goes verde diging - Ad Lamain faalde deze avond volkomen - bracht Appie de Ruiter weer alleen voor doelman Kruff die goed red de. In de 26e minuut brak Ronnie Her cules alleen door de Goes verdediging. DEN HAAG (ANP) - Lotto nummer 33 heeft twee winnaars van de hoofdprijs gekregen. In de voetbaltoto plaatsen 143 deelnemers de dertien kruisjes op de juiste plaats. De prijzen in lotto en toto werden als volgt verdeeld: Lotto 33 van 20 augstus. Totaal aantal prijzen: 20.165. Inleg: 2.880.518 gulden. Prijzenbedrag: 1.368.246,05 gulden. Eerste prijs: twee winnaars, elk 239.443 gulden. Tweede prijs: 7 winnaars, elk 19.546,90 gulden. Derde prys: 301 win naars. elk 681.80 gulden. Vierde prijs: 10.1001 winnaars, elk 27,50 gulden. Vijf de prijs: 9.754 winnaars, elk 27,50 gul den. Toto 33 van 20 augustus: Totaal aantal prijzen: 3.507. Inleg: 229.792 gulden. Prijzenbedrag: 109.151,20 gulden De 3e prijs wordt niet uitgekeerd, omdat de winsom voor de prijswinnaars bene den de rijksdaalder zakte. De helft van de derde prijs ging naar de eerste prijs winnaars, de andere helft naar de twee de prijswinnaars. Dit volgens artikel 18, lid 3. Eeerste prijs; 143 winnaars, elk 438,50 gulden. Tweede prijs: 3.364 win naars. elk 13,70 gulden. SCHAKERS LEIDEN WILLEMSTAD - Op de eerste dag van de schaakwedstrijd Nederland-België, die in Willemstad gehouden wordt, heeft het, Nederlandse team een voorsprong van 3,5-0,5 genomen. Kuypers. Schee- ren en Böhm wonnen hun partij. Van Scheltinga speelde remise tegen Meuiders. Het toernooi duurt vier da gen. De uitslagen van de eerste ronde zijn. Frans Kuypers (Ned) - Jozef Boey (Bel) 1-0. Peter Scheeren (Ned) - Karei van Schoor (Bel) 1-0, Theo van Scheltinga (Ned) - Richard Meuiders (Bel) remise. Hans Böhm (Ned) - Be rnard de Bruyker (Bel) 1-0. HOEK VERLOOR HOEK - Het eerste elftal van de voetbalvereniging Hoek is tegen Oost- kapelle tegen een 1-4 nederlaag opgelo pen. Hoewel Hoek al na vijf minuten door Franz van der Pijl een 10 voor sprong had genomen, kon niet verhln- deerd worden dat Oostkapelle onder impuls van Gerard de Schipper eerst de achterstand wegwerkte en vervolgens nog eens driemaal scoorde: 1-4. Zijn schuiver belandde echter op de paal. Deed Goes nog iets terug? Van een der de klasser zou toch verwacht mogen worden dat tegen een vierdeklasser nog wel eens een aanval zou worden opgezet. Er werd echter uit de verdediging en- middenveld geen enkele goede pass af geleverd. Toen in de 42e minuut de EEKLO - Toine van de Bunder heeft zijn tweede overwinning bij de beroepsren ners behaaldIn Eeklo was hij de snelste van een kopgroepje van vijf man. Het duurde geruime tijd voor het zeker was, dat de bloemen voor Van de Bunder wa ren. De finishfoto kon pas aantonen, dat de renner uit IJzendijke slechts enkele milimeters eerder over de streep ging dan de Engelsman John Trevorrow Ri chard Bukacki werd 12, Kees Bal 17e en Vester Aarts 24e. Goesverdediging weer nergens was bracht Ronnie Hercules de stand op 2-0. Goes kwam zowaar op 2-1 tegen de ver houding in uit een vrije trap. Rini Houtepen schoot van ver keihard in. Na rust leek het erop dat de Be vel anders iets meer het spel probeerden te maken. Zeelandia liet Goes komen en de Beve landers werden goed opgevangen in de verdediging. Zeelandia kreeg zelfs nog meer kansen. Doelman Kruff van Goes voorkwam enkele keren op inzetten van Bram 't Gilde, Appie de Ruiter en v. d. Hoek erger voor Goes. Het was voor Goes maar goed dat de conditie ging meespelen en de nauwkeurigheid aan de afwerking van deZeelandia ploeg te wensen overliet. In de 33 minuut was het weerk raak toen v.d. Hoek de stand op 3-1 bracht. Goes is er nog lang niet en er zal nog veel gesleuteld moeten worden aan het elftal. Een aanvaller van Zeelandia belaagt de Goese defensie. THOLEN - De wielerronde van Tholen beleeft vanavond (vrijdag) het eerste lustrum. Vijf jaar geleden begonnen Wim Evertsc (momenteel districts sportcommissielid in de provincie Zee land) en Jan Op 't Hof als experiment met een ronde voor trimmers. De wed strijd is inmiddels uitgegroeid tot een koers met gerenommeerde amateur wielrenners. Het avondcriterium van vrijdag, wordt gehouden in het kader van di 'Brugfees ten'. Om half zeven gaan de deelnemers van start op de Molenvlietsedijk Van het gemeentebestuur heeft het comité een aantrekkelijk nieuw parkoers tei beschikking gekregen, dat een lengte heeft van 2 kilometer. Voor de lustrum-aflevering van de Thoolse wielerronde hebben verschei dene bekende amateurs ingeschreven. Onder hen Peer Maas, Wim Jeremiasse. Ad Tak, Johnny Verbeke, Cees Spaans Jan van Tilborg en natuurlijk streek-fa- voriet Thus Fase. Loco-burgemeester Q. J. Moerland lost het startschot voor de koers, die gaat over 80 km. MIDDELBURG - Op de sintelbaan in Middelburg komen zaterdag ongeveei 200 jeugdige atleten in actie. De wed strijd wordt georganiseerd door Dyna mo. is de derde m een reeks van vyf en telt mee voor de Zeeuwse atletiekcom- petitie. Ook zijn er wedstrijden voor C- en D-junioren Aan deze wedstrijden wordt ook deelgenomen door ongeveer dertig Belgische jongeren WESTKAPELLE Spelers, die vroeger uitkwamen voor het Zeeuws elftal, zijn het voetballen nog steeds niet verleerd. Dat bleek toen zij gisteravond in Westkapellc Noormannen met niet minder dan 0-7 versloegen. Rob Moens was weer ouderwets op dreef en was met drie voltreffers topscorer. Toch duurde het even voor de doelpuntenmachine op gang kwam. In de 20e minuut was Hans Bergs dicht bij een treffer toen hij tegen dc lat knalde, maar vijf minuten latei- was het raak Gilles Sohier lanceerde Rob Moens. die zijn naam als afwer- ker weer waar maakte 10-1Ev\ n ia- ter ging Moens er alleen van door (0-2). Noormannen sloeg even terug, maar een gevaarlijk schot van Her cules werd nog net door centrale ver dediger Anton Schoenmakers ge blokkeerd. De „veteranen" bleven gevaarlijk en Jan van Huizen kogel de tegen de lat. Ook Henk van Oos- terhout knalde tegen de lat. maar nu werkte Philip Krant de terugsprin gende bal in de netten (0-3) Ook in de tweede helft kwamen de oud-Zeeuws elftalspelers aanvanke lijk nog geen adem tekort en binnen 20 minuten was het door Jan van Huizen en Rob Moens 0-5. Noorman nen werd daarna wel sterker, maar verder dan een schot van Evert Wisse rakelings naast kwam de thuisclub niet. Door Gilles Schier werd het zelfs 0-6 en uit een voorzet van Moens bepaalde Philip Krant de eindstand op 0-7. Organisator Ko Simoiise kon alles zins tevreden zyn. want in vyf wed strijden (bij De Meeuwen. Veere. VCK, Krulningen en Noormannen) hebben de spelers van het oud- Zeeuws elftal in totaal f 2507 bijeen- geschopt (entree en verloting) voor Sport Steunt Zonneveld BAGUIO-CITY - De kans dat de zes tiende partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen Karpov (wit) en Kortsjnoi, die donderdag bij de 42e zet werd afgebroken, vrijdag in remise eindigt, is bijzonder groot. Daar zijn de grootmeesters uit de twee kampen het wel over eens. Het zal de twaalfde 'on beslist' uit de tweekamp worden. Kar pov leidt met 3-1. Bij het afbreken had de wereld kampioen één toren en zes pionnen en de uitdager eén toren en vijf -1 Dat was het resultaat van een partij die. in tegenstelling tot vorige, niet de Ruy Lopez-opening had. Kortsjnoi nam de Franse verdediging, waarop rijn tegen stander antwoordde met de Tarrasch variatie. Deze variatie werd door de twee ook re gelmatig toegepast tijdens hun twee kamp in Moskou in 1974. Alle partijen die op deze wijze begonnen, hadden toen remise als resultaat Maar bij de vijfde zet van Karpov <Lfl-b5f) week men af van de hoofdlijn van 1974. Een snelle dameruil kwam in zicht. Het zou tot de tiende zet duren, voordat die ruil. die beschouwd wordt als een licht voordeel voor wit. er kwam. Karpov behield een licht voordeel om dat Kortsjnoi's stukken niet actief ge noeg waren opgesteld om de zwakte van rijn geïsoleerde koninginne-pion te kunnen compenseren. De ruil tussen de lopers (27e zet) leek verder op remise aan te sturen. Natuurlijk was Kortsjnoi weer in tijdnood, maar Karpov kon dit niet uitbuiten. Integendeel, hy slaagde er niet in zijn vu^rdeel in de laatste zet ten te behouden. De uitdager besloot de zestiende partij door zijn 42e zet onder couvert af te geven Het zegel wordt vrijdag verbroken. Het traditionele in» ident ontbrak ook deze keer niet. Een onbekende Ameri kaan uit het gezelschap van Kortsjnoi trachtte de parapsycholoog Vladimir Zoekhar. die er oor Kortsjnoi van be schuldigd wordt zijn vermeende hyp notische krachten ten gunste van de wereldkampioen aan te wenden, op originele wijze af te leiden. Hij zette zich op de vierde rij in de stoel naast Zoekhar. de benen gekruist, en plaatste op de punt van zijn rechtervoet een pet. ATLETIEKWEDSTRIJDEN GÓES GAAN NIET DOOR GOES - De voor zaterdag (morgen) in Goes vastgestelde atletiekwedstrijden voor senioren en A- en B-junioren gaan niet door. Er kwamen bij de organise rende vereniging AV '56 te weinig aan meldingen binnen, waarmee hij driftig begon te wiebelen. Zoekhar, die er door Kortsjnoi van be-i regelmatig achter zijn handen en be sloot op de vijfde rij te gaan zitten. Daar herhaalde het spel zich, want de Amerikaan verhuisde mee. Toen hem eenmaal dooreen official was gevraagd het gewiebel stop te zetten, hield hij ermee op. Maar de pet bleef op zyn voet hangen. KARPOV (WIT) KORTSJNOI (ZWART) FRANS. I)e2-e4, e7-e6. 2) d2-e4. d7-d6, 3) Pbl-d2, c7-c5. 4) e4xd5. e6xd5. 5) Lfl-b5, Lc8-d7. 6) Ddl-e2. Dd8-e? 7) Lb5xe7. Pb8xd7. 8) d4xcó. Pd7xc5. 9) Pd2-b3. De7xe2. 10) Pglxe2. Pc5xb3.11) a2xb3. L®-c5.12) Lcl-d2. P18-e7. 13) Pe2-f4. 04). 14) 0-0, TfB-d8. 15) Pf4-d3. Lc5-b6. 16) c2-c3, 17) TTl-dl, Kg8-t7, 18) Kgl-fl, Pe7-f5. 19) Ld2-el, P15-e7, 201 Pd3-b4. Td8<17, 21) Tdl-d3. Ta8-d8. 22) Tal-dl, Kf7-e6.23) Lel-d2. Pe7-c6,24) Pb4xc6, b7xc6, 25) b3-b4, Ke6-(7, 26) Ld2-e3. Lb6xe3. 27) Td3xe3, Td8-b8, 28) Te3-e2. Tb8-b5. 29) Tdl-al. Td7-b7,30) Tel-d2, Kf7-e6,31Tal-a6, Tb5-b6,32) Ta6-a2. Ke7-d6.33) Kfl-e2. Tb7-e7. 34) Ke2-d3. a7-a6, 35) Td2-dl, Kd6-c7. 36) Ta2-a! Kc7-d8. 37) S-f3, Te7-e5. 38) Kd3-d4, Kd8-c~, 39) Tdl-el, Kc7-d6.40) (3-f4. Te5xel, 41)Talxdl. a6-a5.42) b4xa5 afgebroken VALENCIA - Ruud Krol en Tsheu la Ling zijn in de wedstrijd tegen Valen cia in de finale om de Valencia-orange trofee het veld uitgestuurd. Het duel werd met 1-0 gewonnen door Valencia- dat een minuut voor tijd Mario Kcmpes een strafschop zag benutten. De verwijdering van Ruud Krol in de 30e minuut ging niet ongemerkt aan de toe schouwers voorbij. Het Amsterdamse elftal toonde zich solidair met zyn aan voerder en stapte compleet naar de kleedkamer. Krol kreeg de rode kaart wegens voortdurende aan- en opmer kingen over de leiding. Na vijf minuten kwam Ajax zonder Krol weer terug in hel veld. Tsheu la Ling, die in de 65e minuut Meyer vervangen had, werd het tweede slachtoffer van de Spaanse arbiter In de 87e minuut werd een tackle van Evers» tegen Saura bestraft met een straf schop. La Lmg applaudiseerde luid vooi deze beslissing en mocht onmiddellijl de kleedkamer opzoeken. Na veel ge harrewar kon Mario Kempes, die verdei onopvallend speelde evenals de Duits» aanwinst Rainer Bonhof. 1-0 laten aan tekenen Ajax speelde in de volgende opstelling Schrijvers. Meutstege. Van Dord. Kro cn Everse Tahamata, Zwamborn er Schoenaker, Lerby, Clarke en Mayer i Ling). In Malaga ging het rustiger toe. Sparta moest in de Spaanse stad het onderspit delven tegen Malaga met 1-3. Bij de rust leidden de Rotterdammers door eer doelpunt van Erkelens. Na de hervat ting sloegen de Spanjaarden hard terug. Santi cn tweemaal Javi bepaalden de eindstand op 3-1. Sparta trad in de vol gende formatie aan: Doesburg, Van Tiggelen, Balkensteyn. Marijt en St.uy van de Herik, De Goey, Van Gaal (Ver beek) en Valke, Erkelens, Holverda (Van der Meer) en van Staveren. BERLIJN - In de series van de 200 meter schoolslag voor dames bij de wk-zwemmen in Berlijn heeft Lina Katsjoesjite een nieuw wereld record gezwommen. De Russische legde de afstand af in 2.33.11 waar mee zij het oude record, dat op naam stond van haar landgenote Joelia Bogdanova met 2.33.32 gevestigd in april van dit jaar in Leningrad, met 21/100 verbeterde. De 100 meter pas seerde Katsjoesjite in 1.14.68. De Nederlandse deelneemsters Mar- tizka van der Linden en Antoinette de Groot waren kansloos in dit ge weld. Martizka van der Linden kwam in de derde serie tot2.45.17, goed voor de derde plaats. In het. totale gezel schap van 30 deelneemesters reikte zij tot een 20e plaats. Antoinette de Groot werd in de vijfde en laatste se rie tot2,44.88 en eindigde daarmee op de zevende plaats. In het totaal kwam zij op de 26e plaats - de groot ste verrassing naast het nieuwe we reldrecord was de eliminatie van ht Amerikaanse 'wonderkind' Tracey Caulklns. Zij won de derde serie in 2 39,33, Wat achteraf niet voldoende bleek voor een finaleplaats. Caulkins werd tiende. Ook de tweede Ameri kaanse Kim Dunson haalde de eind strijd niet De zeventienjarige Ame rikaanse Linda Jezek heeft tijdens de wereldkampioenschappen zwem men in West-Berlijn een gouden me daille gewonnen op de 200 meter rug slag Zy won deze afstand in 2 11.92, goed voor een nieuw wereldrecord. De Oostduitse Birglt Trelber die tweede werd in deze finale was de vo rige recordhoudster met 2.12.47. Ook het laatste onderdeel van don derdagavond in West-Berlijn ge zwommen finales heeft een wereld record opgeleverd De 4 x 200 meter vryeslagploeg van de VS vestigde met 7.20 82 een nieuw wereldrecord op deze afstand. Het oude record was ook in handen van de VS. Tijdens de Olympische Spelen van Montreal kwam de toenmalige Amerikaanse ploeg uit op een tijd van 7.23.22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15