Pleidooi vanuit PvdA voor LNG-terminal Eemshaven Bezetters Perzische ambassade in gevangenis in hongerstaking Lening energiebedrijven voor isolatie woningen Groot deel aardappels komt zo van de akker PZCX Misser van Westduitse politie Zestigjarige CPN heeft 27.500 leden VOORLOPIGE BESLISSING KABINET VERWACHT Louise gefotografeerd VOORRAAD WAPENS IN UTRECHT GEVONDEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1978 bin nen-bu iten land 13 DEN HAAG (ANP) - In het overleg tussen regering en kamer over de vestigingsplaats van een LNG-terminal voor vloeibaar aardgas heeft men zich vanuit de PvdA-tweede-kamerfractie sterk gemaakt voor de Eemshaven. Met begrip voor Rotterdam, dat de teruglopende inkomsten met name door de dalende olie-aanvoer wil compenseren met de landingsplaats voor vloeibaar aardgas op de Maasvlakte, is nu toch eerst het noorden aan de beurt voor een economische injectie, zo kregen de betrokken ministers in commissie-overleg van de zijde vande PvdA-fractie te verstaan. Naar donderdag bleek is de weergege ven PvdA-opvatting niet het standpunt vande PvdA-fractie in de tweede kamer. De socialistische fractie stelde zich donderdagmiddag op het standpunt dat meer informatie odig is alvorens een definitieve beslissing kan worden ge komen. De in het overleg van de kamer commissies uitgesproken opvatting is de mening van eén lid van de fractie. De PvdA-fractie wil in het bijzonder -neer informatie over de veiligheid- en milieuaspecten en over de economische wenselijkheid van het lossen van vloei baar aardgas De fractie wil ook meer bijzonderheden over de werkgelegen heidsaspecten. Een woordvoerder van de PvdA-fractie deelde mee. dat in de fractie terzake een gevoelsmatige voorkeur voor de Eemshaven bestaat, dit in verband met beloften uit het verleden tot versterking van de economische structuur van het noorden. Kabinet Naar wordt verwacht zal het kabinet- Van Agt vandaag een voorlopige be slissing over de vestigingsplaats aan de nreede kamer voorleggen. Voor 31 ok tober zal de definitieve beslissing val len, nadat de kamer er, waarschijnlijk iade maand september, een debat aan beeft gewijd. Volgens de socialisten is de Eemshaven bedoeld als economisch goeipunt voor het noorden. Als zich de kans voordoet een belangrijk gebruik van dc haven te maken zou deze met beide handen aangegrepen moeten worden. Doorvoer van gas via Nederland naar bet buitenland lijkt niet meer in over weging te zijn. Dat dit goedkoper vanuit Rotterdam dan uit Groningen zou gaan ls dus geen argument van betekenis meer. Wel van belang is, volgens de PvdA-opmerkingen, dat de streek- en bestemmingsplannen voor het Eemshavengebied geen belemmering zijn voor LNG-afhandellng, terwijl voor de Maasvlakte wel belemmeringen ge vonden worden in het geldende be stemmingsplan. Ziet men daarbij dat de provincies Zuid-Holland. Rijnmond en Rotterdam het onderling en intern vol strekt oneens zijn over de LNG-ter minal, dan lijkt het onwaarschijnlijk dat voor 31 oktober zekerheid bestaat dat een LNG-terminal op de Maasvlakte tot de mogelij heden behoort of zal gaan be horen. Minister van Aardenne van economi sche zaken verstrekte de kamerleden een inzicht in de rentabiliteit van het project. De totale kosten moeten uit de verkoopopbrengsten betaald worden, waarbij de berekende prijs aan moet sluiten bij de energieprijs op de we reldmarkt. Het project als geheel wordt rendabel geacht bij een invoer van 4 miljard kubieke meter per jaar. VNO en NCW: plan Hofstra gewenst en aanvaardbaar DEN HAAG (ANP) - VNO en NCW zijn van oordeel dat de voorstellen in het rapport-Hofstra voor een inflatie vrije belastingheffing een stelsel bevatten, dat goeddeels de belastingheffing van toekomstige schijnwinsten kan uit schakelen. De twee verbonden achten de beide hoofdlijnen van de voorstellen dan ook aanvaardbaar. Ze dringen bij de regering aan op een zo spoedig moge lijke invoering, zo mogelijk per 1 ja nuari 1979. VNO en NCW zeggen dit in een com mentaar op de voorstellen van het rap- Port-Hofstra. dat zij aan de minister van financiën hebben gestuurd. VNO en NCW gaan daarmee in op de uitnodiging tot, het leveren van com, mentaar waarom minister Andriessen bad gewaagd bij de aanbieding van het rapport op 20 februari 1978 aan de twee de kamer. D-~- minister verklaarde toen dat hij eerst kennis wilde nemen van de reacties uit de samenleving alvorens een beslissing over de voorstellen van bet rapport b willen nemen. Nederland heeft volgend jaar 14 miljoen inwoners DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse bevolking is nu dicht de 14 miljoen genaderd en het ziet er naar uit dat dit aantal in de eerste helft van het- volgende jaar bereikt wordt. Vol gens de jongste gegevens van het CBS waren er eind juni 13.935.964 inwoners, dat is 83.000 meer dan een jaar eerder. De bevolkingsgroei zou al drastisch moeten dalen, wil het bevolkingsaantal eind juni volgend jaar niet boven de 14 miljoen liggen. In de eerste helft van 1978 is de be volking met 38.0'JO zielen gegroeid, vergeleken met een groei van 38.494 in dezelfde periode van het vorige Jaar. Er werden meer kinderen gebo ren dan verleden jaar (89.631 tegen 87.683), maar het aantal sterfgevallen nam sterker toe (van 55.544 tot 58.678), wa&rdoor het geboorte-over schot daalde van 32139 tot 30.953. De daling van de bevolkingsgroei be perkte zich tot ongeveer 400 doordat het immigratiesaldo ongeveer 1000 groter was dan verleden jaar. Zo steeg de immigratie uit Suriname van 1933 tot 2694 en die uit de landen rond de Middellandse Zee van 8864 naar 9426. BIJ een grotere aanvoer via één terminal verbetert het rendement nog. Bij 4 mil jard kubieke meter zijn de terminalkos- ten op de locatie Maasvlakte 3 cent per m3. bij 12 miljard m3 is dit nog maar 1,5 cent. Een terminal op een strekdam-ei- land zou resp. 9.6 en 4.4. cent per m3 kosten. De lengte van de vaarroute speelt een rol mee bij de berekeningen ten aanzien van de Eemshaven. De Eemshavenoplossing komt iets duurder uit dan de Maasvlaktemogeiykheden, aldus de minister. De geul naar de Nieuwe Waterweg be staat al en kan dienen voor tankers van alle nu in overweging zijnde tonnages. Nautisch is de toegang tot de Eemsha ven moeliyker. De geul moet daar nog gemaakt worden en kan maximaal tot 165.000 ton toegang geven. Uit veilig heidsoverwegingen moeten bovendien voorzieningen gemaakt worden dat een tanker onder alle omstandigheden, dus ook by de laagste waterstand, de haven kan verlaten. Een mogeUjk bezwaar kan zyn dat Duitse Instemming moet wor den verkregen, omdat de geul, die jaar- Ujks onderhouden moet worden, ten dele over Duits gebied loopt. De onder houdskosten worden jaarhjks ofp 4 a 5 min geschat. De totale investerings- en gekapitaliseerde onderhoudskosten voor de infrastructuurwerken bedragen voor de Eemshaven rond 80 min meer dan voor de Maasvlaktelocaties A of B. Wat de werkgelegenheidseffecten be treft: die zijn in het noorden marginaal groter dan bij vestiging in het Rijn mondgebied. Al te veel moet men zich hier echter niet van voorstellen. De ex terne effecten zijn bij een vestiging in het westen waarschijnlijk groter. OLDHAM - Louise Joy Brown, de eerste 'reageerbuisbaby' vlak na haar geboorte op 25 juli in het ziekenhuis in het Britse Oldham. Louise woont r,u.t haar moeder (31) en vader (38) nu in Bristol. De foto werd gekopieerd van een film. Inval van politie in woonwagenkamp UTRECHT (ANP) - Op zoek naar gesto len caravans heeft een legertje van 35 man gemeente- en rijkspol tiie don derdagochtend tijdens een gezamen lijke actie op het woonwagenkamp aan de Huppeldijk in Utrecht 14 vuurwa pens en 7000 stuks munitie aangetrof fen. Er zijn 5 arrestaties verricht. Voorts werden twee caravans, twee personenauto's, 27 leren jasjes, een par tij koffie, kleding, tapijten, een buiten boordmotor, een kleurentv en een geldbedrag van 14.000 gulden in beslag genomen. Volgens hoofdinspecteur P. Vogelzang van de Utrechtse politie was de directe aanleiding tot de actie een caravandief stal inde nacht van 13 op 14 augustus in Nieuwekerk aan de IJsseL De daders werden toen betrapt door rijkspoli tiemensen, maar wisten met achterla ting van drie van hun eigen auto's toch nog met een caravan te ontkomen. Via de kentekens van de in alle haast ach tergelaten voertuigen wist de politie al snel wie de daders moesten zijn en waar ze woonden. Omdat er volgens hoofdinspecteur Vo gelzang ook aanwyzingen waren over mogelyk vuurwapenbezit by de gezoch te mannen, werd besloten het kamp binnen te vallen. Aangehouden zyn de drie broers J. K. (23), L. K. (25) en J. J. K. (17) en Jacob van de Z. (30) en Johan van der M. (39). De Amersfoortse politie had al eerder deze week de 21-jarige Petrus T. aange houden toen hy op heterdaad werd be trapt by een inbraak in die stad. T. wordt eveneens verdacht van caravan diefstallen. Vast staat dat er met de re gistratienummers van de donderdag in beslag genomen caravans is geknoeid- Drie weken geleden heeft de Utrechtse politie ook al een gestolen caravan van het woonwagenkamp weggehaald, die later van een Utrechtse politieman bleek te zyn ontvreemd. Over de gevonden wapens en munitie zei Vogelzang niet verwacht te hebben zoveel aan te treffen. ZONDER TUSSENKOMST HANDEL DEN HAAG (ANP) - Meer dan een derde van de op Neder landse dis verschijnende aardappelen komt zo van de akker of uit het eigen of andersmans tuintje, zonder dat er een handelsman aan te pas is gekomen. Het NIVAC, Neder lands Instituut voor de Afzetbevordering van Consumptie aardappelen en aardappelprodukten. heeft deze ontdekking gedaan bij een onderzoek, dat het verricht heeft in opdracht van het produklschap voor aardappelen en met hulp van een marktonderzoekbureau. In de periode van 1 april tot 15 mei van dit Jaar heeft het instituut 1580 huishoudens, die het samen repressentatiel achtte voor de Nederlandse bevolking, ondervraagd over hun omgang met aardappèlen ln de vier weken voor de onder- zoekdatum. Daarby bleek dat 27 procent van de hulshoudin gen de aardappelen direct van de teler betrekt, terwill 10 WIESBADEN-Dit is de omstredenfoto van Westduitslands meest gezochte terroristen. Defotot werd woensdag door de autoriteiten vrijgegeven. Hij werd genomen op 6 augustus bij Micheltadt. 25 kilometer ten zuiden van Frankfurt De politie legde het drietal (van links naar rechtsAdelheid Schulz. Willy Peter Stoll en Christian Klar vast op de gevoelige plaat, nadat ze de terroristen gevolgd was. De agenten wisten echter met wie ze hadden gefotografeerd en even na het nemen van de foto raakten ze hun 'prooi' kwijt. DE VAKBONDSKRANT: UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbeweging van woningen hebben inmiddels uit- (FNV) vindt dat dc elektriciteits- en gasbedrijven goedkope le- J"d!ïL£e«ÏÏ™^P™d£ï ningen moeten gaan verstrekken voor de massale warmte-isola- energiebesparingen, aldus de Vak- tie van de Nederlandse woningen. Dit omdat - naar de FNV ter ore Jondsk'ant .Als voorbeelden noemt de krant Enschede en Delfzijl, waar in- is gekomen - de banken, waarmee het kabinet overleg heeft ge- middels groepen woningen zijn geïso- voerd, voor dergelijke leningen niets voelen. De energiebedrijven leerd en waarbij de kosten konden worden afbetaald via de rekeningen zouden die leningen kunnen verstrekken omdat ze in een gun- van het gasbedrur dal «elf bad schol- stiger financiële positie verkeren. pen met leningen of voorschotten. Dit bleek een erg in de smaak vallende ma nier van afbetalen te zijn, aldus de Vakbondskrant, mede omdat een deel van de aflossingen direct wordt ver goed door het lagere gasverbruik dat Maar volgens de vakbondskrant van de het gevolg is van de isolatie. FNV hebben de banken het laten afwe- ten. De vakbondskrant zegt ook. dat het De 'Train a grande Vitesse' T.G.V bekend is dat 'openbare nutsbedrijven van dc Franse spoorwegen heeft ieder jaar weer moeite hebben om hun U:oensdag op het traject Straatsburg- resultaten zodanig te presenteren, dat Selestat in Oost-Frankrijk een snelheid niet al te duideUjk bhjkt hoe dik zy wel bereikt van 260 kilometer per uur. in hun geld zitten". By de elektrici- waarmee een wereldrecord zou zijn ge- teitsbedrijven wordt dat volgens de vestigd vakbondskrant mede veroorzaakt Het treinstel ivas 200 meter lang en be doordat er minder Investeringen be- stond uit 8 rijtuigen tussen 2 motorwa- hoeven te worden gedaan dan een aan- gens. Het experimentele prototype van tal jaren geleden werd verwacht de TGV heeft snelheden van boven de Voorbeelden van het collectief isoleren 300 kilometer per uur gemaakt. VOOR DE EERSTE MAAL BEKEND: procent ze zelf teelt of van familie ontvangt. Er worden meer aardappelen by de boer gekocht dan by levensmiddelen winkels, supermarkten e.d., die wat de vla de handel gaande aardappelen betreft op kop liggen met 25 procent van de totale consumptie. Groenten- en fruitwinkels volgen met 21 procent, gespecialiseerde aardappelhandelaren met 10 pro cent. Hekkensluiters zyn de markt met vier. groothandelaren met twee. 'overigen' met één procent. Geld speelt lang niet bij alle aardappeleters een rol. want 19 procent van alle geënquêteerden wist de bij de laatste aan koop betaalde prijs al niet meer te noemen, terwijl 39 pro cent bij het boodschappen doen nooit op de aardappelprijs bleek te letten. Daarentegen let 31 procent altijd op de prijs. Bij de laagste sociale klasse bleek 34 procent nooit, 42 pro cent steeds op de prijs te letten. Bij de hoogste sociale klasse had 53 procent er nooit aandacht voor, 29 procent altijd. De regering heeft de tweede kamer eind juni laten weten dat ze wil komen tot een landelyke aanpak van de wonin gisolatie. Een probleem hierby is. dat de staat maar een deel van de isolatiekos- ten kan subsidiëren. Die kosten kunnen oplopen tot vy f- a zesduizend gulden per woning. In haar nota aan het parlement schreef de regering, dat ze hoopte met de Nederlandse banken tot overeens- Boycot Outspan: computersysteem niet naar Zuid-Afrika LEIDEN (ANP) - De boycot Outspan Aktie (BOA) heeft donderdag in een verklaring bezwaar aangetekend tegen een bezoek dat een medewerker van het Groote Schuur Ziekenhuis in Kaapstad, dr. J. Kane-Berman, zal brengen aan het academisch zieken huis in Leiden. De Zuidafrikaan wil in Leiden gege vens verzamelen over het Ziekenhuis Informatiesysteem (ZIS). Dit is een computersysteem voor de centrale op slag van patiëntengegevens, waardoor een betere en snellere informatievoor ziening in ziekenhuizen mogelijk is. BOA zegt in de verklaring het verwer- pelyk te vinden dat gegevens over een waardevol instrument voor de gezond heidszorg zomaar ter beschikking wordt gesteld aan de ziekenhuizen in Zuid- Afrika. Volgens Boycot Outspan is de gezond heidszorg in Zuid-Afrika doordrenkt met apartheid Men roept daarom alle werkers in ziekenhuizen die betrokken zyn by de toepassing van het ZIS - 800 alleen al ln Leiden - op om druk uit te oefenen op de beleidsorganen, teneinde tot stopzetting van de samenwerking met Zuidafrikaanse ziekenhuizen te koim-n. temming te kunnen komen over eenge- schikte leningsvorm voor de kosten. Geld AMSTERDAM (ANP) - De CPN, die in november haar 60-jarig bestaan viert, beeft thans 27.500 leden. Dit staat in een donderdag verschenen resolutie in het Communistische dagblad 'De Waar heid'. De resolutie is van het partijbe stuur en gaat over de uitvoering koude oorlog nieuw leven in te blazen en over een bedervende invloed op het in ternationale politieke klimaat die uit gaat van uiterst gevaarUjke machts groepen binnen het. Amerikaanse im perialisme (militair-industrieel com plex). De strijd, aldus de resolutie, moet besluiten van het CPN-congres van ja- zich richten op het 'afdwingen van conc- nuarL De CPN. die voor het eerst haar rete stappen in Nederland voor verla- iedenla! bekandmaakt. deelt in de reso lutie mee dat haar ledental nu weer groter is dan begin 1956. het jaar van de Hongaarse gebeurtenissen. Het partybestuur legt grote nadruk op wat zy noemt 'de absolute noodzaak' van acties tegen de bewapeningseco nomie en het atoomgevaar. Gesproken wordt over de verwoede pogingen de OPPOSITIE BESCHULDIGT SJAH VAN TERREUR DEN HAAG (ANP. RTR, DPA) - De ne gen Perzische studenten die woensdag de Perzische ambassade in Wassenaar enige tijd bezet hebben gehouden zijn sinds woensdag in hongerstaking. Dit heeft de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen donderdag meege deeld. Het is de officier niet duidelijk waarom de negen in hongerstaking zijn gegaan. „Ze hebben nog niet duidelijk gemaakt wat ze met hun hongerstaking willen bereiken", aldus mr. Van Steen- deren. Het negental zit opgesloten ln een vliegel van het huls van bewaring ln Den Haag. Ze worden daar apart behandeld, maar er ls wel mondelinge communica tie tussen hen mogelyk. Zaterdag 26 augustus zal het negental voor de rech- ter-commissarisby dc rechtbank in Den Haag worden voorgeleid. Toezegging By de overgave van de negen Perzische bezetters van de woensdag werd hun toegezegd dat zy vier tot vyf documen ten mee naar het politiebureau mochten meenemen. Deze toezegging moest ech ter weer ingetrokken worden toen een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken erop wees dat deze toezegging kon leiden tot 'ernstige di plomatieke gevolgen voor de betrek kingen met Perzië". Dit heeft hoofdin specteur Ryken van de Wassenaarse gemeentepolitie donderdag desge vraagd meegedeeld. By de overgave hadden de bezetters nog twee eisen gesteld die echter door dc hoofdinspecteur waren afgewezen. Zo wilden de negen studenten dat by hun overgave de poers en televisie aanwezig waren en wilden zij dat hun raadsman by de overgave aanwezig zou zyn. Toen hoofdinspecteur Ryken vroeg wie hun raadsman was overhandigden zy hem een papiertje waarop de naam van mr Van Bennekom uit Amsterdam stond met zyn telefoonnummer. Volgens de bezetters zou de raadsman op het ter rein aanwezig zyn, maar dit bleek vol gens Ryken niet het geval. Ook werd de els afgewezen dat de bezetters de vier of vijf documenten mee kondpn meenen om aan de pers te tonen. Datzelfde gold voor het overhandigden van de docu menten aan mr, Van Bennekom. De leider van het Perzische 'Nationale Front' (Mossadegh-oppositie), Karim Sandjabi. heeft woensdagavond in Te heran felle kritek op het bewind van de Sjah geleverd. Hy beschuldigde dit van liet volgen van een 'politiek van terreur, onderdrukking, massamoorden, voort durende schending van de grondwet beloften". Rapport-brand Volgens een donderdag in Teheran ge publiceerd officieel rapport over een onderzoek n aar de biosschoopbrand in Abadan Is er een hele reeks gebreken die geleid heeft tot het verlies van zeker 377 mensenlevens. Als oorzaken voor het 'enorm aantal slachtoffers' werden het ontbreken van 'verantwoordelijk, geschoold per soneel in de bioscoop' til de ontoe reikendheid van watcraansluitingen alsmede slecht geoutilleerde brand- weti lieden genoemd. Bovendien zou in het betrokken gebied noch politie noch veiligheidspersoneel zijn geweest of schoon men had kunnen bedenken dat daar gevaar zou kunnen dreigen. Op de bioscoop was al eens een aanslag ge pleegd. De deskundigen voegden er echter aan toe dat de brand zeer snel om zich heen grep zodat 'byna alle slachtoffers stik ten en zich in de eerste twee minuten niet eens bewegen konden" Volges de experts lydt het geen twyfel dat brandstichting gepleegd w erd Con crete aanwijzigngen over de daders ga ven zy echter niet. Het rapport gaf een versie van de gang van zaken die in tegenspraak was met de eerdre publiekaties. Verklaard werd dat de dader of daders zeer brandbare vloeistof langs de ingangshal van de bioscoop verspreiddein.. Het vuur had zich snel kunnen uitbreiden naar de bioscoopzaal daar de hal uit houtwas opgetrokken De bioscolopzaal had houten wanden en was met een laag geluiddempende platen bedekt die on- middeliyk vlam vatten en alle vlucht wegen geblokkeerd hadden. „De concentratie van gassen en took was zo enorm dat velen niet van htm plaatsen konden opstaan en de overi gens naar de westelijke kant van de zaal vlogen waar geen uitgang was". Het hooid van ae politie van Abadan. generaal Reza Razmin. had eerder ver klaard dat in alle vier de hoeken van het theater geiyktijdig bommen waren aangestoken. Hij is inmiddels naar Te heran ontboden. ging van de bewapeningsuitgaven, voor het terugschroeven van de bewapening als zodanig, tegen de atoomwedloop en het steeds verder perfectioneren van nucleaire wapens. Het partybestuur roept op tot actie tegen de opslag van atoomwapens in Nederland. Crisis politiek In de pagina-groteresolutie keert de CPN zich fel tegen 'decrtsispolitiek' van de regering. ..De CPN beschouwt het als haar taak de in Bestek '81 neergelegde plannen onverzoenUjk te bestrijden." Over de volgend jaar te houden Euro pese verkiezingen zegt de partij dat de Nederlandse communisten 'zich de ui terste inspanning zullen getroosten een Nederlandse afvaardiging naar het Eurpese parlement tc krijgen, die zo veel mogelijk de democratische en na tionale tradities en belangen verte genwoordigt." Daartoe zal de partij een beroep doen op de Nederlandse kiezers een Nederlandse communist in het Europese parlement te brengen." (Advertentie) Oproep De Saoedi-Arabischc minister van de fensie heeft donderdag een beroep ge daan op alle Arabische staten de sjah van Perziè te steunen in zijn strijd te gen de gewelddadige oppositie in zijn land. In Koewit w eet dc minister, prins Sultan Ibn Abdoel-Aziz, de moeilijkhe den n Perziè aan het internationale De Arabische landen moeten volgens hem achter dc sjah staan, omdat stabi liteit in Perzlc voor het hele gebied van belang is. LIJNBAAN 92 ROTTERDAM TEL 010-116670

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 13