PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SOMOZA ZWICHT VOOR OVERVALLERS CNV heeft grote bezwaren tegen het bezuinigingsplan Ongunstige marktsituatie verhindert snelle uitvoering uitbreidingsplannen Dow Oorlogsmisdadiger aan grens gepakt Regering Nicaragua laat politieke gevangenen vrij Raket lekt dodelijke brandstof vandaag Bevoorradingsschip Radio Del Mar in beslag genomen §H« openbaar bestuur in Zeeland (de provincie en de gemeenten) wordt binnenkort wetenschappelyk doorgelicht om te kyken hoe doelmatig het eigenlyk wel werkt. Of liever om op te sporen door welke ver velende trekjes het wordt gehinderd, zodanig dat mensen die erin en ermee werken het een stuk ondoelmatigheid toedichten. Dat is tenminste de bedoe ling van de Erasmus-universiteit in Rot terdam. die heeft aangekondigd dat ze een onderzoek zal starten om uit de praktijk van het openbaar bestuur van alledag in deze provincie het nodige er varingsmateriaal boven tafel te krijgen. De Rotterdamse wetenschapsmensen zyn van plan zo een bydrage te leveren aan de discussie over de hervormingen in het binnenlands bestuur, waartoe de vorige regering een wetsontwerp heeft ingediend. Een plan dat inmiddels door minister Wiegel van binnenlandse za ken weer op een aantal punten is byge- steld en nog niet zo lang geleden in de publiciteit kwam met de nadruk op het denkbeeld om Nederland nu - na allerlei eerder snijwerk - dan maar te verdelen in '17 provincies -nieuwe-styi. ZEEWATER AAN COSTA DEL SOL GEVAARLIJK 221e jaargang no. 200 Vrijdag 25 augustus 1978 rYrrrrrrrrrrrrrrm-rrrp DAMESMODE YU Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet MANAGUA (AFP/UPI/RTR)- De leden van het linkse 'Sandinisti- sche Nationale Bevrijdingsfront' zijn donderdag met acht gijze laars en 83 vrijgelaten politieke gevangenen met 2 vliegtuigen uit Nicaragua vertrokken. Donderdagmiddag plaatselijke tijd ar riveerden zij in Panama. Zij zijn daar overgebracht naar een kazerne. De regering van Anastasio Somoza was de bezetters van het nationale paleis in alle eisen tegemoet gekomen. Langs de weg van het nationale paleis naar het vliegveld van de hoofdstad Managua stonden duizenden mensen die luid applaudisseerden toen de bezetters in een autobus langsreden. De vakbonden in Nicaragua hebben tot een algemene staking opgeroepen om pre sident Somoza tot aftreden te dwingen. Donderdagmorgen lokale tyd vertrok- een heldenwelkom te bezorgen. De guerrillastrijders zwaaiden met hun ge weren en maakten een teken van de overwinning. Eisen De regering van president Somoza is op vrijwel alle eisen van de Sandinisten in gegaan. Een groot aantal politieke ge vangenen werd vrijgelaten, er is 500.000 dollar uitbetaald en de radio van Nica ragua heeft donderdag verscheidene malen een zeer uitgebreid communiqué ken de guerrillastrijders met de poli tieke gevangenen en him gijzelaars, waaronder 3 bisschoppen, de Panamese ambassadeur en de Venezolaanse zaak gelastigde. Op het vliegveld van Mana gua wisten honderden mensen door het politiecordon te breken om de bezetters WASHINGTON (RTR) - Op een lan ceerbasis van intercontinentale bal- üstieke raketten bij Wichita in de Ame rikaanse staat Kansas zijn donderdag 150 mensen geëvacueerd nadat dode-t lijk giftige brandstof was ontsnapt. Er was gisteravond niets bekend over eventuele slachtoffers. Het lek deed zich voor in een Titan-n raket. van het bevrijdingsfront uitgezonden waarin opgeroepen wordt tot massaal verzet tegen het regime-Somoza. Dinsdag overvielen ruim twintig leden van het 'Sandinistische Nationale Be vrijdingsfront" (genoemd naar Augusto Sandino die het verzet leidde tegen de Amerikaanse bezetting tussen 1927 en 1933) het nationale paleis waarin zich op dat moment ongeveer 3000 mensen be vonden. onder wie een vijftigtal par lementsleden. By de overval vielen volgens niet-of- ficiële bron 14 doden en 15 gewonden. Tot de doden behoorden voornamelijk leden van de nationale garde. Geleide lijk werden de meeste mensen vrijgela ten. De parlementariërs werden echter in gijzeling gehouden en de guerril- lastrgders dreigden hun te doden indien de regering niet zou ingaan op hun ei- Woensdagavond kwam het tot een ak koord tussen de bezetters en de autori ten. Donderdag zond de Nicaraguaanse radio een communiqué uit van het be vrijdingsfront Daarin wordt opgeroe pen tot de vorming van een democrati sche volksregering en een reorganisatie binnen de nationale garde (politie en leger). In de ruim 80 minuten durende uitzending zeggen de guerrillastrijders dat zy pas tevreden zijn wanneer er een totale verandering komt in Nicaragua. De bevolking werd opgeroepen volks milities te vormen als antwoord op de 'onderdrukking door de nationale gar de". Cuba In een telefoongesprek met het Franse persbureau AFP verklaarde de 42-jarige leider van het commando 'Com mandant Zero" dat hy vroeger tot de Je zuïeten had behoord en dat hy geïn spireerd is door de Cubaanse ideologie. 'Commandat Zero' vertelde in Panama dat het "Sandinistisch bevrijdingsfront' geen enkele hulp van buitenaf krijgt, ook niet van Cuba. „wy zyn intelligent, wy zyn revolutionairen", zo verklaarde Een van de leiders van het front. Plutar- MANAGUA - Terwijl een priester de vliegtuigtrap beklimt, zioaail mr.O.. leider van co Hernandez Sancho heeft donderdag de gijzelingsactie in het nationaal paleis van Managua, naardeachterblijvenden in in San Jose op Costa Rica verklaard dat Nicaragua. Guerillastrijders en enkele gijzelaars vertrokken per vliegtuig richting het commando slechts één opdracht Panama. had, nameiyk te zorgen voor de vrijla ting van politieke gevangenen, zy mochten niet toegeven aan compromis- (Slot zie pagina 6 kolom 2) laboratorium uitlevering probleem sluiting Hoechst en bonden gaan rond de tafel zitten over sluiting poly-straten in Vlis- singen. belasting Steunmaatregelen van de regering kun nen worden wegbelast door de Verenig de Staten. gas blijver Kees Rijvers is nog lang niet uitgekeken op PSV. PAGINA 15 bewondering Wlelerprestatles van Nederlanders wekken bewondering en verwondering. PAGINA 17 kritiek Waddenfilms in Friesland kritisch ont vangen; radio- en televisieprogramma's: strip PAGINA 19 negatief Nettoresultaat Pakhoed eerste halfjaar negatie!) beurs, financiën, economie VEROORDEELD VOOR MOORD VENLO - De Duitse douane bij Venlo heeft, naar nu pas bekend is geworden, woensdag de voor ernstige oorlogs misdaden (aanvankelijk ter dood ver oordeelde Jan Kruyer, oud 62 jaar en Nederlander, maar in bezit van Duits paspoort, aangehouden. Hij zal nog twaalf jaar gevangenisstraf moeten uitzitten en is thans opgesloten in het huis van bewaring te Maastricht. Kruyer ontsnapte in 1952 uit Eygelsho- ven. waar hy in de myn by de steenko- lendelving was te werk gesteld. Hy was in 1949 uiteindeUjk veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, wegens moorden die hy gepleegd heeft in Middelstum (Groningen). Volgens hetministerie van justitie heeft de grenspolitie gebruik gemaakt van tips uit de Nederlandse journalistieke wereld, maar een woordvoerder van de Venlose politie deelde mee dat de Nederlander bij de Duitse verscherpte controle van de laatste dagen door de mand is gevallen. Inde nacht van woensdag op donderdag werdhy vastgehouden in een cel van het MAMAGUA- Sandinistische commando's verlaten in Nicaragua de bus om op het vliegveld over te stappeninhet vliegtuig, dat Venlose politiebureau. hen met enkele gijzelaars richting Panama zou vliegen. De bezetters van het nationale paleis in Managua hebben bijna alle J7japn rifHim gijzelaars vrijgelaten in ruil voor hun vrije aftocht en de vrijlatinq van politieke gevangenen. Ook de laatsten zijn per vliegtuig o vertrokken. De Venlose commissaris van politie G. „OFFERS HOGERE INKOMENS VOLSTREKT ONVOLDOENDE" UTRECHT (ANP) - Het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV) heeft 'over wegende bezwaren' tegen het plan van de regering oni in het kader van de om buigingsoperatie Bestek '81 de stijging van de sociale uitkeringen inclusief de sociale minima per half jaar met een half procent te beperken. Meer in het algemeen is het rceèle offer dat door het kabinet van de hogere inkomens wordt gevraagd in verhouding tot de lagere inkomensgroepen 'volstrekt onvol doende'. Van verdeling van de lasten naar draagkracht is te weinig sprake. Een en ander stelt het CNV In een brief aan de tweede kamer, waarin een defini tief commentaar wordt gegeven op Be stek '81. Met de doelstellingen (minder werkloosheid by v.) van het kabinet kan het CNV zich verenigen, maar het door de regering in Bestek '81 gekozen in strumentarium om die doelstellingen te bereiken acht het CNV te globaal. Daardoor bbjven er teveel onzekerhe den bestaan over de uitkomsten van het beleid. Lastenverlichting en ren dementsverbetering voor het bedrijfs leven bieden als zodanig geenszins vol doende garanties voor uitbreiding van investeringen en werkgelegenheid Uitkeringen Wat de plannen met de sociale uitke ringen betreft constateert het CNV dat weliswaar de handhaving van de koopkracht wordt gegarandeerd maar dat toch van de uitkeringstrekkers een tc grote matiging wordt verlangd. Het CNV vindt dat de lasten over alle be volkingsgroepen gelijkelijk en naar draagkracht moeten worden verdeeld. Dat betekent dat de koppeling tussen de minima in de sociale uitkeringen en het nctto-niinumum loon in stand moet worden gehouden. Het argument dat in de uitkeringssfeer geen verwervingskosten op het inko men drukken spreekt het CNV onvol doende aan Het CNV wyst erop dat uit keringsgerechtigden vaak met andere extra, kosten worden geconfronteerd die verband houden met hun situatie. Gelyke verdeling van de lasten beteket dat niet alleen voor de modale werkne mer maar ook voor de modale uitke- ringstrekker de handhaving van de koopkracht moet worden gegaran deerd. aldus het CNV. Het CNV wil wel praten over een aanpassing van het in dexeringsmechanisme maar alleen voor zover het gaat om toekomstige verho gingen. Ook vindt het CNV dat het kabinet on voldoende argumenten heeft aange dragen voor het plan om net als bij de uitkeringstrekkers ook het inkomen van ambtenaren en andere 'trendvol gers' per half jaar een half procent per halfjaar achter te laten blijven bij de lonen in het particuliere bedrijfsle- ven.Het argument van de rechtszeker heid van de ambtenaren is niet aan vaardbaar als motivering voor een ex tra matiging van hun inkomens. Een dergelijke argumentatie zou tot de merkwaardige consequentie moeten leiden dat het inkomen sterker zou moeten stijgen naarmate de onzeker heid over de arbeidsplaats groter wordt. Bovendien kan inkrimping van werkzaamheden bij het overheidsap- (Slot zie pagina 6 kolom 1) Husken deelt mee dat Kruyer de nor male grensovergang heeft willen passe ren in zyn bruine Mercedes-personen- auto en in gezelschap was van zyn echt genote. een schoonzuster en twee kleinkinderen, die allen in de auto za ten. Kruyer bleek op weg te zijn naar het winkelcentrum om daar inkopen te doen. Hij deed dat vaker, zonder by con troles van politie, marechaussee en douane dpor de mand te vallen. Het Duitse paspoort vermeldde zyn ei gen naam. maar die stond biy kbaar niet in het opsporingsregister, dat de con troleurs aan de grens veelvuldig raadplegen. De oorlogsmisdadiger woonde in Monchengladbach, en als be roep stond rentenier vermeld. In voor gaande jaren heeft Kruyer als veizeke- ringsinspecteur by een Duitse bank van zijn woonplaats gewerkt. Het is zogoed als zeker dat hij de Duitse nationaliteit heeft. Commissaris Husken; ..De man bood geen enkele tegenstand. Hij was zelfs niet verbaasd. Hy leek eerder opge lucht. Je kunt de tyd die hy na ont- vluchting is weggeweest beschouwen als onderbreking van straf Wraak Kruger was in de oorlog lid van de Waf- fen SS en later van de Landwacht afde ling Groningen. Hy heeft deelgenomen aan de beruchte Silbertannenmoorden. Dat commando liquideerde zonder vorm van proces willekeurige Neder landers als wraak op het sneuvelen van NSB'ers De doodstraf voor de moorden in Mid delstum werd na berechting voor di verse gerechtshoven omgezet in ge vangenisstraf. DEN HAAG- De opsporingsdienst van de PTT heeft in samenwerking met de Haagse politie donderdag kort na mid dernacht in de tweede binnenhaven in Schevingenïngen een bevoorradings schip van het zendsehip radio Del Mar in beslag genomen. Het is de logger Mathilde Simonnc. Tegen de schipper is proces verbaal opgemaakt. De inbeslagneming vond plaats in op- drachtvan de officiervanjustitie te Am sterdam. mr. F H van Meijenfeldt om dat was aangetoond dat de logger werd gebruikt voor de proviandering van de klandestiene zender. Volgens de bepa lingen van de telefoon- en telegraafwet is dat strafbaar Het bestuur doorgelicht Er is al vaker betoogd dat er in dat vele jaren slepende debat over de verande ringen. nodig om het openbaar bestuur in Nederland beter af te stemmen op de eisen van de moderne tyd. eigenlijk steeds veel te veel aandacht is besteed aan die herverkaveling van de provin cies en veel te weinig aan allerlei man kementen in het openbaar bestuur zoals het in dit land sinds de tyd van Thor- becke functioneert. De vorige minister van binnenlandse zaken. De Gaay Fortman, heeft het in een interview met deze krant kort geleden nog eens zo ge zegd; ..Het uiteindelijk doel van de reorganisatie die wy op stapel hebben gezet - een doelmatiger bestuur ln Ne derland - werd voortdurend naar de ach tergrond geschoven. Als ik op pad ging. dan ontdekte ik maar heel weinig men sen die zich interesseerden voor de con crete inhoud, voor de taken van de pro vincies. Men maakte daarentegen wel groot spektakel over die nieuwe provin ciale herindeling. Maar dat is een mid del om het doel te bereiken." EUROPEES PRESIDENT CLYDE BOYD BIJ OPENING BRAAKMANHA VEN NOG NIETS BEKEND OVER PROJECTEN MOSSELBANKEN TERNEUZEN - Dow Chemical heeft verscheidene uitbreidingsplannen op stapel staan, maar ziet op dit moment nauwelijks kans ze uit te voeren dooi de ongunstige marktsituatie. Dat geldt ook voor het Mosselbankenproject bij Terneuzen, het graven van een haven voor schepen tol 100.000 dwt en het scheppen van 115 hectare industrieter rein door het ophogen van het vroegere sehorrengebled in de Wosterschelde. Clyde Boyd. Europees president van Dow Chemical, meldde dit nieuws don derdagmorgen, even voor minister van economische zaken drs G. M. V. van Aardenne de Braakmanhaven van Dow -en daarmee het complete project- of ficieel zou openen. Met het werk is een investering gemoeid van ruim 700 mihoen gulden. Een over eenkomst tussen Dow Chemical en de Staat der Nederlanden -gesloten in de zomer van '75- gaat ervan uit. dat het concern binnen vyf jaar na de opleve ring van de nieuwe terreinen minstens 15 procent in gebruik ceft en binnen 10 jaar de helft. Boyd hield donderdag ten aanzien van deze voorwaarden een slag om de arm. ..De Europese chemische industrie wordt geplaagd door steeds kleiner wordende winstmarges, hetgeen verer gerd wordt door overcapaciteit in de produstle van chemicaüèn en plastlcsa De prijzen die wij voor onze grondstof fen en energie betalen stygen sneller dan de prijzen die wy voor onze produc ten krygen en onze afzetgebieden groei en niet zo snel als wy zouden wensen", zei hy bh de ontvangst van de circa 300 geno'" Pielen. Op Nederlands niveau wordt Dow Che mical gehinderd door de sterke positie van de gulden (Boyd. onder hilariteit; ..Of misschien moet ik zeggen: de zwak ke dollar die uitbreidingsplannen tegenhoudt en kostenverhogend werkt by de omre kening in Amerikaanse valuta ,Ook zouden sommige wetsvoorstellen in Ne derland (zoals bh voorbeeld de V AD) ons concurrentievermogen beslist kunnen verzwakken en verdere investeringen kunnen vertragen hield de Europese topman van Dow zijn gehoor voor „Het is voor ons moeliyk te begrypen dat ln een periode, waarin de rentabili teit van de industrie beslist verbetering vereisten Nederland nieuwe investerin gen nodig heeft om de werkloosheid te verminderen, zulke voorstellen worden ingediend, wy leveren een belangrijke bydrage aan een gunstige handelsba lans in Nederland, omdat wij 85 procent van onze producten exporteren, maar dat betekent ook dat wij moeten con curreren met de buitenwereld, wy be vinden ons nu in een overgangsperiode. Er zullen investeringen worden gedaan om onze rendementen op peil te houden. (Slot zie pagina 9 kolom 1) Ooi ok nu het aantal versny dlngi n in de bestaande elf provincies al drastisch is verminderd door het laatste plan om ze met slechts zes in getal uit te breiden zal er toch nog veel politiek krult over juist dat onderdeel van het geheel worden verschoten. Zeeland behoort toteen van de provincies van het bestaande elftal waar alles binnen de oude grenzen wordt gehouden- Een uitgelezen gebied dus om ongehinderd door vals licht en schaduweffecten een heldere kijk te krijgen op de plannen, maatregelen en ingrepen die nu worden voorgesteld om het openbaar bestuur met het oog op wat er in de toekomst van zal worden gevergd, te verbeteren. In hoever is de inhoud van het wetsontwerp getoetst aan de tekortkomingen en ondoelma- tightden. zoals ze in de praktijk van ie dereen die met dat openbaar bestuur werkt of ermee te maken heeft - en dat zijn we tenslotte allemaal - worden erva ren? Het is de verdienste van de Rot terdamse Erasmusuniversiteit dat ze sinds kort op allerlei gebied Zeeland binnen haar bereik wil halen en als haar wetenschappelijk proeftuin wil gebrui ken. De Academiedag die anderhalfjaar geleden in Middelburg werd gehouden heeft de aanzet gegeven tot betere con tacten met wetenschapsmensen in deze provincie en nu dan geleid tot een pro ject dat er veelbelovend uitziet. Het openbaar bestuur van de provincie en de gemeenten in Zeeland mag over het algemeen niet klagen over een gebrek aan belangstelling. Er worden steeds meer activiteiten ontwikkeld om de verhouding tussen de burger en zyn be stuur te verbeteren en te versoepelen. Bepaald opwindend zijn soms de resul taten van ondereoekjes waaruit blijkt hoe de burger (kiezer) over zyn be stuurders en hun werk denkt; onder- zoekjes waaruit blijkt hoe bestuurders denken dat hun doen en laten 'overko men'. Als dan de term 'ondoelmatig* valt is er meestal extra belangstelling: burger en bestuurder samen zien graag eens uitgezocht wat ze in dit opzicht al zo vaak hebben aangevoerd zonder dat er een mogelijkheid was om er iets aan te veranderen De Erasmusuniversiteit heeft verwachtingen gewekt. vdM MADRID - Oog- en oorontstekingen en ernstige darmstoornissen zijn aan de orde van de dag bij vakantiegangers die aan de Costa del Sol in de zee heb ben gebaad. De urgentie-afdelingen van de ziekenhuizen in Malaga. Tor- remolfnos, Benalmadena en Fuengiro- la draaien op volle toeren om de geinfeeteerde badgasten te behande len. De anarchistische vakbond CNT heeft een studie gepubliceerd, waarin wordt aangetoond dat zich in de maand augustus in Malaga reeds 308 lichte ver- giftigingsgevallen hebben voorgedaan, waarvan 90 procent te wyten is aan ba den ln zee. Volgens het Spaanse ministerie van ge zondheid is de zee aan de Costa del Sol af en toe vervuild, maar bestaat er be slist geen gevaar voor infectieziekten De CNT. heeft de Spaanse autoriteiten om maatregelen verzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1