PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANSLAG BIOSCOOP IN IRAN: 377 DODEN Twee doden bij aanslag op bus van El Al in Londen Personeelstekort bij rijkspolitie in Zeeland begin 80-er jaren opgelost de krant van zeeland PZC/s, VRACHTSCHIP RAMT DEUR VAN SLUIS IN IJMUIDEN Goud voor Keetie Daders brandstichting nog niet bekend Schade in de miljoenen Voor eerste maal over Noordpool met éénmotorig vliegtuig Premier Begin: nieuw denkbeeld voor akkoord 221e jaargang no. 196 Maandag 21 augustus 1978 TEHERAN (REUTER/UPI/DPA/AFP) - Bij een brand in een bioscoop in het Iraanse Abadan zijn zaterdagavond 377 mensen ongekomen. De brand was door nog onbekenden gesticht. Op het mo ment dat het vuur om zich heen greep, waren er ongeveer 700 mensen in de bioscoop. Van officiële zijde is meegedeeld dat er maar 14 mensen zijn die de bioscoopbrand hebben overleefd. Ze liggen allen met ernstige brandwonden in het ziekenhuis. Een dagblad in Teheran meldde in een extra editie dat de directeur en twee medewerkers van de bioscoop zijn gearresteerd omdat de toegangsdeuren van het theater van'buiten waren afgesloten. Door de grote hitte waren overigens bijna alle deuren vastgesmolten. dat de verkoolde Lijken met geen moge lijkheid te identificeren zijn. Zondagmorgen trokken honderden in woners van Abadan door de stad om te protesteren tegen de barbaarse aanslag. Hoewel Abadan een belangrijke haven stad is waar veel buitenlannders wer ken. zijn de slachtoffers waarschijnlijk alien Iranees. Op het moment van de brand draaide er namelijk een Iraanse film- Buitenlandse ambassades hebben laten weten dat voor zover tot nu toe bekend geen buitenlanders bij de brand zijn omgekomen. De brand brak tegen 11 uur 's avonds uit, rond een uur na het begin van de film die een maatschappij-kritisch ka rakter zou hebben gehad. De toeschou wers. voor bet merendeel vrouwen en kinderen, renden in panische angst naar de uitgangen. Ze rukten aan en trapten Het blad 'Ettelaat', zich beroepend op mededelingen van de politie, wist zon dag te melden dat de portier van de bioscoop na het uitbreken van de brand gearresteerd is. Hij zou dronken zijn ge weest en met een niet nader genoemde groep brandstichters benzine hebben uitgegoten. Het officiële persbureau Pars meldde dat de brand het werk van saboteurs is geweest. De brand brak op vier plaatsen tegelijk uit in het gebouw. Hoewel niemand de verantwoordelijkheid heeft opgeëist voor de aanslag, maakt hij zeer waar schijnlijk deel uit van de reeks van on lusten en aanslagen die Iran de laatste maanden heeft geteisterd. Een Concorde van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France heeft vrijdag een snelheidsrecord gevestigd op het traject Parijs-Washington. Het toestel deed er drie uur en vijfendertig minuten over, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse rijkslucht vaartdienst zaterdag meegedeeld. Air France-woord voerder James Collins in Washington zei dat er geen bestaand snelheidsrecord was tussen beide hoofdsteden en dat het er daarom een was voor 'de boeken'... Het is al geruime tijd onrustig in Iran. Harhaaldelijk hebben zich betogingen voorgedaan, waarbij diverse keren slachtoffers zijn gevallen. Volgens of ficiële berichten zijn de betogingen en onlusten het werk van communisten, religieuze fanatici en voormalige welge- stelden. Allen zouden het op een of an dere wijze niet eens zijn met het 'prog ressieve' beleid van de yah. die zijn land in korte tijd wil binnenvoeren in de twintigste eeuw. Massagraven Bulldozers waren zondag bezig mas sagraven te maken voor de slachtoffers van de brand, een ongewone stap in Iran waar de mohammedaanse leer aparte graven voor ieder eist De autoriteiten zagen echter geen andere oplossing om- tegen de deuren maar die bleven dicht. De slachtoffers kwamen door verstik king of verbranding om. Velen werden ook vertrapt. Bij deslachtofferszijn hele gezinnen met soms wel 15 leden. Terwijl de vlammen de avondlijke he mel verlichtten, liepen vrouwen die vol komen overstuur waren met verscheur de sluiers heen en weer Kinderen schreeuwden om htm moeders. Duizen den mensen poogden vergeefs de vlam menzee te naderen. De brandweer had vier uur nodig om het inferno te bedwin gen. Ook in andere Iraanse steden zijn aan slagen op bioscopen gepleegd. In Mas- had kwamen drie mensen om bij een brand in een bioscoop. In de Zuidperzi- sche stad Shirasging een filmtheater in vlammen op. Hierbij zouden geen slachtoffers gevallen zijn. Ertstanker zat dertien uurvastln de Pas van Temeuzen. bevriezen Als de regering de plannen voor een ge mengd overlegorgaan met Zuidmoluk- kers doorzet, dan zullen de Molukkers alle contacten met 'Den Haag" bevrie- Foto - De bus met kogelgaten, lekke band en verbrijzelde auto. Politieagenten in burger onderzoeken de directe omgeving. PALESTIJNEN EISEN VERANTWOORDELIJKHEID OP stof eindzege Het gat in de buitendeur van Noordersltiis. LONDEN (REUTER, DPA)- Het volks front voor de bevrijding van Palestina, afdeling speciale operaties - een kleine Palestijnse guerrillagroepering - heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanval die zondagmiddag voor het Europahotel in Londen is gepleegd op een bus van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al, waarbij twee men sen om het leven kwamen, een Israëli sche stewardess en een man die volgens omstanders een Arabier is. Volgens het hoofd van de afdeling van Scotland Yard voor terreurbestrijding, Jim Nevill, werden twee machinege weren gebruikt en drie handgranaten geworpen. Negen mensen liepen ver wondingen op door granaatscherven of kogels. Op twee na zijn het allen toe schouwers. Drie van hen zijn er erg aan toe. De om het leven gekomen Arabier zou doorzijn eigen granaat zijn opgeblazen. De politie wist een vluchtende man In een zijstraat te grijpen. Zij maakte gis teravond Jacht op een grijze Renault waarin twee of drie Arabieren zouden zitten. Het volksfront voor de bevrijding van Palestina, afdeling speciale operaties, liet in een communiqué weten dat zijn commandostrijders de aanslag hebben gepleegd. De guerrillagroepering, die ook de kaping van een toestel van de Westduitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa in oktober van het vorig jaar organiseerde, verklaarde dat El Al In feite een militaire instelling is die onder •De Chinese partijleider Hoea Kwo- Feng is zondag uit Roemenië in Joegoslavië aangekomen voor het af leggen van een officieel bezoek dat acht dagen zal duren. Hoea zal ln Belgrado besprekingen voeren met presidentTito en daarna onder meer enige steden als Skopje en Zagreb bezoeken. meer vrijwilligers naar Israël brengt ..We zullen El Al treffen waar we kunnen, aldus het communiqué. „Deze aanval ls de laatste waarschuwing aan alle men sen die met El Al willen vliegen". De aanslag werd gepleegd toen de bus 21 personeelsleden van El Al naar het Europahotel bracht om daar de nacht door te brengen na een vlucht van New York naar Londen. Er zaten geen pas sagiers ln de bus. In de verklaring van de Palestijnse guerrillagroepering wordt de Britse premier James Caliaghan beschuldigd van samenwerking met Israël, 'waar voor hij zal moeten boeten'. Het Israëlische leger heeft zondag een bom onschadelijk gemaakt die in het cafetaria van het busstation van Ramla was ontdekt Leden van de mijnoprui- mingsdienst brachten de bom buiten de stad tot explosie. Niemand werd ge wond. LJMUIDEN- Met een daverende knal en een oorverdovend gekraak heeft het vrachtschip Breda van de KNSM za terdagnacht omstreeks kwart over twee de westelijke sluisdeur van de Noordersluis in IJmuidcn geramd. Door de enorme klap werd de afgeslo ten deur opengereten en waarschijnlijk onherstelbaar vernield. Het schip stootte lek, maar kon zich loswerken uit de ravage en afmeren in de Noord ersluis. De schade loopt in de miljoenen guldens. Bij de aanvaring hebben zich geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. Het vrachtschip, dat op weg was van Am sterdam naar Hamburg, passeerde om kwart over twee moeiteloos de geopen de oostelijke sluisdeur. Die manoeuvre verliep vlekkeloos. Maar ln plaats van al te remmen en stil te gaan liggen in de sluis, ging de Breda harder varen en booide ZU.U ln de andere deur. In een wanhopige poging de boot onder con trole te krijgen, werden nog twee ankers uitgeworpen. Dit mocht echter niet meer baten. Kapitein H. Wiersma, heeft verklaard het commando „halve kracht achter uit" te hebben gegeven. Toen hij be merkte dat de machines hierop niet reageerden, koos hij voor ..volle kracht achteruit". Doch het effect was aver echts. de Breda kreeg een hogere snel heid vooruit en was niet meer in be dwang te houden. De Breda, met een afmeting van 7043 bruto registerton, maakte geen gebruik van sleepdienst. Wel was er een loods aan boord. Het schip, dat is gebouwd in 1972, was nagenoeg ongeladen en zou een kustreis maken van Amsterdam via Hamburg en Bremen naar Antwerpen. Aan boord bevond zich een 30-koppige bemanning. Namens de KNSM kwam nautisch In specteur A. Smallegange zich gister morgen op de hoogte stellen van het ge beurde. Hij sprak van een geval van overmacht. Volgens hem treft de be manning geen blaam. Omdat de oor zaak van de aanvaring wordt gezocht in een technisch mankement, is de West duitse fabrikant van de scheepsmotor gewaarschuwd Er zal vanuit Duitsland een deskundige overkomen die zal pro beren de storing vast te stellen De Rijkshavendienst verwacht van avond gereed tc zijn met het plaatsen van de reserve deur, zodat de Noorders luis weer gebruikt zal kunnen worden. Tot gisteravond had de scheepvaart nog weinig hinder ondervonden van het buiten gebruik zijn van de sluis. De middensluis heeft een capaciteit lot 20.000 BKT, wat voor de meeste sche pen voldoende was. De Westduitse piloot Dieter Schmidt is er als eerste in geslaagd met een eenmatorig vliegtuig over de noordpool te vliegen Hij deed er 32 uur en 32 minuten over via het traject Anchorage Iin Alaska) - München. Foto: met naast zich zijn vrouw zwaait Schmidt naar de menigte op het vliegveld van München. JERUZALEM (REUTER) - Premier Menachem begin heeft zondag ver klaard dat hij begin volgende maand naar de topconferentie in Camp David zal gaan met een 'concreet nieuw denk beeld voor de vestiging van een gedeel telijk maar duurzaam akkord voor het midden-oosten'. Sprekend na afloop van het wekelijks kabinetsberaad weigerde de Israëlische premier te onthullen, wat dit denkbeeld Inhoudt. Hy volstond met te zeggen dat hij bereid was het voor te leggen aan president Carter en diens Egyptische ambtgenoot Sadat, als zij elkaar op 5 september ontmoeten ln het buiten verblijf van het Amerikaanse staats hoofd in Maryland. prestige Gedeukte prestige van Schuiten na ver lies tegen Braun nog meer toegetakeld PAGINA 13 onstuitbaar POLITIE MOET NU SOMS WERK LA TEN LIGGEN record Wereldrecord speerwerpen tijdens mee ting voor gehandicapte atleten in Goes. PAGINA 15 sterk Tactisch en technisch sterke Karpov neemt 3-1 voorsprong. PAGINA 16 eenzijdig Zeeuwse langebaanstrijd. puur Zeeuws- Vlaamsc aangelegenheid. WAARSCHUW VOOR DRINGENDE ZAKEN MIDDELBURG - Bij de rijkspolitie dis- trict Middelburg hoopt men in het be gin van de jaren '80 uit de per soneelsproblemen te zijn. Hopelijk zal dan het tekort in de organieke sterkte, dat men thans nog heeft, zijn ingelopen. „Maar de vraag is, of die organieke sterkte aan de dn heersende omstan digheden zal zijn aangepast", zegt overste W. D. Lanting. districts commandant van het district Middel burg. De groei van de bevolking brengt ook een groei van het werk van de rijkspoli tie met zich mee. Zo steeg ln het Zee jw- se gebied dat door de rijkspolitie wordt bediend -heel de provincie, behal /e de gemeenten Goes. Middelburg, Vlissin- gen en Temeuzen - het cijfer van de ver keersongevallen van 2274 in 1968 naar 2957 in 1977. In 1976 kreeg de rijkspolitie in Zeeland te maken met, 3688 gevallen van criminaliteit, zoals diefstal, bedrog, vernieling, zeden- en geweldsdelicten. In 1977 was dit cijfer tot 4368 gestegen Hoewel men het zoeken naar de oorza ken van deze toename gaarne aan de criminologen overlaat, gelooft men bi) de rijkspolitie toch wel dat van invloed kunnen zijn de betere verbindingen (waardoor Zeeland beter vanuit andere landsdelen bereikbaar is), het feit dat dc mensen mobieler zijn geworden, en zich dus sneller kunnen verplaatsen, en voorts een vervaging van de normen. Overste Lanting neemt aan, dat ook de televisie wel eens mede van invloed zou kunnen zijn op een eventueel crimineel gedragspatroon, hoewel er over dit on derwerp tegenstrijdige rapporten en theoriêen bestaan. Gunstig „Ik heb overigens de indruk dat on danks de toename van de criminaliteit ook in deze provincie, de situatie ln Zeeland toch wel weer gunstig afsteekt - samen met die in de noordelijke pro vincies - tegenover de randstad Hol land, en dan tegenover steden als Am sterdam en anderen. In die provincies spelen andere leefgewoonten en -op vatting toch hun rol, en bepalen mede het gunstiger beeld", meent de heer Lanting. Hoe dan ook. de rijkspolitie moet in haar gebied haar taken, die ook mis daadbestrijding inhouden, kunnen ver richten. En gedurende een aantal jaren ls dat in Zeeland met een personeelsbe stand gebeurd, dat lag beneden de toe gestane - en nodig geachte organieke sterkte. Zo bedroeg in 1977 de or ganieke. dus nodig geachte sterkte 269 politie-ambtenaren. terwijl feitelijk slechts 218 mensen beschikbaar waren. Begin 1978 waren er 221 rijkspoli tiemensen in Zeeland, terwijl er 275 no dig waren. Op dit moment zijn er nog maar 213 in dienst. Er zijn dit jaar nogal wat rijkspolltie-ambtenaren met func tioneel leeftijdsontslag gegaan bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Leeft ijdsopbou w „Ons personeelstekort is mede een ge volg van de slechte leeftijdsopbouw", vertelt de districts-commandant „Er is nu nog een groot aantal 57-jarigen in dienst, die dus over dne jaar de dienst (Slot zie pagina 7 kolom 2) MÜNCHEN - Keetie van Oosten-Ha- ge heeft gisteravond de wereldtitel achtervolging voor dames veroverd. Na twee van de drie kilometer werd de wedstrijd al door de jury beëindigd. De Kloetingse wielrenster reed op dat moment met een stuk plakband in haar achterwiel eti dat. werd als „pech" aangemerkt Omdat het binnen de laatste kilometer ge beurde en Keetie van Oosten al een voorsprong had op de andere finatis- te, Anne Riemersma. werd ze tot win nares uitgeroepen. Zie ook pag. Ut.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1