Keetie van Oosten pakt het goud al na 2 km Raleigh sleurt Van de Velde naar eindoverwinning Proftour SCHIPPER ONTSNAPT NET AAN ZWARE STRAF Comité Midden-Zeeland wil NK wielrennen organiseren PZC/s ONTKNOPING TIJDENS PLOEGENTIJDRIT IN GOES PLAKBAND IN ACHTERWIEL KLOETINGSE RONDE BLIJFT DOOR ZEGE VAN DE JONGE RRABANDER VOOR DEBACLE GESPAARD MAANDAG 21 AUGUSTUS 1978 sport 11 MUNCHEN (ANP) - Dankzij een stuk plakband heeft Keetie van Oosten-Hage niet eens de volle drie kilometer hoeven rijden om het goud op de achtervolging te behalen. In de finale tegen Anne Riemersma. de nationaal kampioene, reed de Kloetingse wielrenster over een baanrand-markering, die aan haar bandje kleefde. Een ronde na die gebeurtenis viel het de jury op. Er werd afgeschoten en omdat zich dat tijdens de laatste kilometer voltrok en Keetie op dat moment al een voorsprong had werd ze tot wereldkampioene uitgeroepen. Het afschieten van de finale van de dames-achtervolging liet geen gevoel na van een oneerlijke beslissing. Wel onvrede, vooral bij Anne Riemersma, die het slachtoffer werd van het domme incident. Op het moment dat de jury de „wïeltjesplakker" ontdekt was de voorlaatste kilometer net voltooid. MUNCHEN - De winnaressen van de medailles op de achtervolging voor dames. Van links naar rechts: Anne Riemersma, Keetie van Oosten en de Italiaanse Luigina Bussoli. Anne Riemersma barstte in snikken uit toen ze de beslissing begreep. Ook op het erepodium stond ze er sipjes en huilend bij en in tranen reed ze de ere- ronde. Veel later verzuchtte ze, nog steeds volkomen uit haar evenwicht: „Ik had nog niet verloren. Er moest nog een kilometer gereden worden. Niemand weet wat er dan gebeurt. Vo rig j aar werd ik ook tweede. Maar dit is veel erger. Als je er normaal afgereden wordt, akkoord. Een eerste zilveren medaille is leuk, een tweede telt niet". Protest Op verzoek van Anne Riemersma werd protest aangetekend omdat af schieten alleen bij pech mag plaatsvinden Aangezien het niet ging om een geval van pech, meende zij kans te maken met het protest. Plak band in het achterwiel komt namelijk niet voor in de reglementen van de UCI- Dat argument haalde het echter niet. omdat het kapstokartikel werd gebruikt dat zegt: ,,In gevallen waarin het reglement niet voorziet, beslist de jury". De beslissing werd niet herroe pen. Keetie van Oosten was overigens ook niet voldaan met haar derde achter- volgingstitel. Weliswaar gold haar on vrede niet de beslissing van de jury, maar het feit dat ze niet de gelegen heid had gekregen om opnieuw een goede tijd te maken. ..Dat is jammer. Als je twee seconden voor ligt, heb je een geweldige moraalIk was weer snel geweest" Daarin had ze gelijk. Zij zou op minder zijn uitgekomen dan de 3.54.03, die ze in de halve finale. Anne Riemersma reed toen overigens 3.54.04 en dat verklaart haar intense teleurstelling. Door Peter de Jonge GOES - Op de laatste dag heeft de Proftour door Nederland zaterdag in het Zeeuwse Goes toch nog een verrassende ontknoping gekregen. In de ploegentijdrit, die de nationale etappewedstrijd af sloot, demonsteerde de Raleigh-ploeg van Peter Post nog maar eens niet voor niets te boek te staan als de sterkste en meest homogene formatie van de hedendaagse professionele wielersport. Met een verbluffende overmacht triomfeerde de équipe in die wedstrijd tegen het horloge en omdat de ploegentijdrit tevens telde voor het algemeen individueel klassement, ging de eindzege naar Johan van de Velde. Na de Ronde van Romandië en de etappewedstrijd Glasgow-Londen was het de derde meerdaagse wielerronde, die de 21-jarige beroepsrenner uit Rijsbergen op zijn naam schreef. Geen gekke oogst voor een eerstejaars prof. Na de winst in Romandië diende hij zich al aan als een toekomstig vedette. Met de triomfen in Engeland en op eigen bo dera kan die reputatie helemaal niet meer kapot. Desondanks heeft Van de Velde nog geen enkele wedstrijd als aanvaller gewonnen. In Romandië ver dedigde hij de leiderspositie van Hennie Kuiper en nam hij de eerste plaats over door mee te gaan in een uit de hand ge lopen ontsnapping. Dat zelfde gold in Groot-Brittanniê en in de Proftour dankte hij de Oranjetrui vooral aan de inspanningen van de overige ploegle den. Natuurl jk heeft h j in al die wed strijden een jjzersterke indruk achter gelaten en bezit de jeugdige Rijsberge- naar klasse genoeg om in de toekomst uit te groeien tot een gevreesd kopman maar of hij opgewassen zal zijn tegen de loodzware druk van een dergelijke ver antwoordelijke plaats ln een ploeg moet hij nog bewijzen. „Je zult mij dan ook niet horen zeggen dat ik een grote word", zei de bescheiden Brabander..Ik besef eigenlijk ook nog niet wat lk alle maal gepresteerd heb, Dat zal waar schijnlijk wel wat later komen". Schandvlek Met de eindzege van het troetelkind van Peter Post is de Proftour Nederland een debacle bespaard gebleven. Im mers. een overwinning van de 25-jarige Etienne van der Helst (die in zijn vijfja rige loopbaan als professional nog geen enkele prestatie van formaat-geleverd heeft) zou het imago van de toch al door hevige kritiek geteisterde ronde zeker geen goed hebben gedaan. Dat de kop stukken zo vlak voor het wereld kampioenschap elkaar niet op leven en dood bestrijden, is in de vierjarige ge schiedenis van de proftour een vast staand gegeven geworden. Maar een bijna geflipte prof op de lijst van triomfators is weer het andere uiterste. Het zou een onuitwisbare schandvlek hebben betekend voor de organisatie. Door de onverwacht in de laatste twee dagen opgelaaide strijd, is het aanzien van de koers duidelijk wat opgekrikt. Sportief gezien is de vierde Proftour Ne derland dan ook een aanzienlijk groter succes geworden dan de voorgaande ja ren. Het gvolgde patroon om met een ploegentijdrit, die meetelt voor het al gemeen persoonlijke klassement, af te sluiten wordt ook volgend jaar weer ge volgd. Een andere datum zit er echter niet in. Vlak voor de WK is de animo bij de grote ploegen om deel te nemen ruimschoots aanwezig en willen som migen daar zelfs voor betalen. Het bete kent echter wel dat de wereldsterren - GOES - Kussen van de missen voor eindwinnaar Johan van de Velde Foto PZC) voor zover zij gbrand zouden zijn op de winst van deze ronde - nimmer meer zullen komen doen dan ademhappen en rustig kilometers draalen na het slo pende criteriumcircus. Vermoord Dat hoeft echter niet in te houden dat door het karakter van de trainingsrit de koers wordt vermoord. Met de in spanningen van vooral de ploeg-Post werd daarvan het bewijs geleverd. De gezapig voortkabbelende Proftour kreeg daardoor toch nog een wending waarop in alle vooafgaande jaren te vergeefs was gewacht Vrijdag beslo ten de renners, ploegleiders Zen koers- directeur Nico de Vries) kennelijk dat de Belgische Oranje-tuidrager Daniel Willems-pas drie weken professional- te jong was om al zo'n wedstrijd op zijn naam te schrijven. Toen Van der Helst zich echter in het leiderstricot mocht wringen, leek die strategie verkeerd uit te pakken, want hij was de eindzege qua reputatie helemaal niet waardig. De voorsprong van 42 seconden, die hij op Van de Velde had, was echter wel angstig groot In de ochtendrit van zaterdag werd enorm hard gereden. Na een chaotische start in 's Heerenhoek (na 2 km versper de een onwillige automobilist de weg. moesten langs de versperring geglipte kopgoep tot staan worden gebracht en werd er opnieuw gestart) volgde een spervuur van demarrages. Het tempo tijdens de korte rit over 103 km viel geen moment stil. De talrijke ontsnappingen werden steeds teniet gedaan onder im puls van de ploeg van de leider en die van Peter Post. Vijf kilometer voor het einde ontworstelden toch Gerrie Kne- temarrn en Jos Schipper, die de hele dag bruiste van activiteiten en die bij prak tisch iedere vluchtpoging betrokken was, aan de wurggreep van het peloton. Knetemann was de snelste in de eindspurt en bezorgde zijn ploeg (na triomfen van Jan Raas. Cees Priem en Johan van de Velde) de vierde ritzege op rU- Ontketend In de late middaguren denderde de trein van Post ontketend over de Zeeuwse dreven. Tijdens de ploegen tijdrit over 21,3 km. Met 55 seconden voorsprong op de C A-ploeg van Eddy Merckx, ploegleider van leider Van der Helst, stoof de équipe over de krijt streep. Ruim voldoende om Van de Velde naar de hoogste tree van het ere podium te tillen. Voor de eindzege in het ploegenklassement was het (on danks een protest van Post) niet ge noeg. Dat kwam bij de formatie van Merckx, die ook de groene voor zich opeiste. Willy Planckaert onttroonde Leo van Vliet - in de laatste kilometers van de ochtendrit geteisterd door een lekke band in de eindspurt. GOES - Peter Post op de schouders van Jan Raas en Ger Knetemann. GOES - Gerrie Knetemann, links, drukt zijn voorwiel net iets eerder over de meet dan Jos Schipper. Foto PZC) GOES - Het wielercomité 'Internationale Ronde van Mid den-Zeeland'. dat al vier jaar betrokken is bij de organisatie van de Proftour Nederland, zal volgend jaar niet van de partij zijn bij het eerste lustrum van deze nationale etap pekoers. Voorzitter Piet Louwerse deelde zaterdagavond tijdens de officiële ontvangst door het college van bur gemeester en wethouders op het gemeentehuis in Goes, mee dat men wil inschrijven op de organisatie van de nationale kampioenschappen wielrennen in 1979. Louwerse stelde dat het comité bij de Proftour het hoogste heeft bereikt, nu men de finale heeft mogen organiseren. „De wielervereniging Theo Middelkamp viert ln 1979 het 25-jarig bestaan en heeft ons gevraagd of we iets bijzonders zouden willen doen", aldus Louwerse. In principe heeft het comité toen besloten dat zou worden ingeschreven op de nationale titelstrijd voor dames, amateurs en professionals. De eerste contacten met grote landelijke sponsors zijn al gelegd. Wanneer de titelstrijd niet aan Goes wordt toegewezen (de KNWU moet het parkoers goedkeuren en vergelijken met andere aanbiedingen) wil het comité weer een onafhankelijke ronde van Midden-Zeeland voor professionals houden. GOES - Jos Schipper uit Kwaden- damme is zaterdag op het nippertje ontsnapt aan een fikse boete en een maand voorwaardelijke schorsing. De in Belgische dienst rijdende im port-Zeeuw vergat namelijk na de ploegentijdrit van de proftour naar de dopingscontrole te gaan. Hij moest daar verschijnen wegens zijn tweede plaats in het eerste deel van de laatste etappe. Schipper, die door zijn opvallende ver richtingen in de rit van 's-Heerenhoek na.ir Goes werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner, zal al lang en breed thuis toen hij achter zijn bijna noodlottige vergissing kwam ..Mijn vrouw wilde net een bord soep voor me opscheppen, toen de telefoon ging. Of ik nog naar de dopingcontrole wilde komen". Op dat moment was hij al te laat en normaal gesproken wordt dat even zwaar aangerekend als positief bevonden worden (een maand voor waardelijke schorsing. 5000 Zwitserse francs en laatste in het algemeen klas sement met een straftijd van tien mi nuten). Schipper kreeg echter twintig minu ten tyd om zich te melden. In veertien minuten reed hij met zijn auto naar de Ambachtsschool in Goes. Het UCI-ju- rylid A. Baudin oordeelde echter dat hij te laat was cn het afgeven van de plas niet meer kon. Door ingrijpen van wedstrijdleider Wlm Roosenburg en de Souburgse arts Th Bloos (die bij de controle aanwezig was) mocht Schipper toch nog het gekende flesje gevuld en wel afgeven. Dagdroom Koersdirecteur Nico de Vries van de Proftour Nederland is een dagdromer. Tijdens een van die buien werd hij geobsedeerd door het idee dal de Prof tour in 1980 van Nieuw-Amsterdam (New York) naar Oud-' Amsterdam moet lopen. „Ik wil in 1980 met een Concorde naar Amerika vliegen en daar in Central Park een wedstrijd rijden. Daama vliegen we in drieëneenhalf uur terug Ikhebalcon- tacten met Air France gelegd, want het is een kostbare aangelegenheid en ik zoek een vliegtuigmaatschappij die dat wil sponsorren aldus De Vries. Wanneer de Concorde niet door gaat wil hij de verplaatsing met een Jumbo laten geschieden. Italiaanse ploeg De organisatie van de Proftour wil volgend jaar een Italiaanse wieler ploeg aan het deelnemersveld toevoe gen ..De belangstelling van de ploe gen Ss erg groot, omdat vlak na de Proftour het wereldkampioenschap in Nederland wordt gehouden", stelde voorzitter Jan Smeets van de Stich ting Proftour Nederland. Het aantal gegadigden voor een etappeplaats ls eveneens groot. Men heeft vijftien aanbiedingen. Tot nu toe staat echter alleen vast dat de proloog in Stepnwijk zal worden verreden De datum wordt volgende week vastgesteld tijdens een vergadering van de Fédération Inter national du Cyciismc Professionel (FICP). In ieder geval ls bekend dat de wed strijd volgens de reglementen tien da gen voor het wereldkampioenschap moet eindigen. Op de FlCP-vergade- ring wil men voorts dispensatie krij gen om tijdens het lustrumjaar een dag langer te rijden. Ook zal in eigen land getracht worden vergunning te krijgen om over de Afsluitdijk te rij den Minister J .Tuynman van verkeer en waterstaat, die in Goes aanwezig was. zegde zaterdag toe over deze vraag contact op te nemen met de rijkspolitie. Verkeerde ploeg Op de Bergweg in Goes werd zater dagmiddag de verkeerde ploeg gehul digd. De Raleigh-ploeg werd uitgeroe pen tot winnaar van het algemeen ploegenklassement. maar bij nader in zien bleek die klassering aan C A toe te behoren. Peter Post zaaide verwar ring onder de Juryleden door te stellen dat het de winnende tijd - evenals in de Tour de France - met vier moest wor den vermenigvuldigd, omdat de rit ook telde voor de individuele klasse ring. In het Proftour-reglement stond echter duidelijk dat de tijd maar één keer telde, maar die vergissing werd niet meer recht gezet..Dat zaait alleen maar verwarring", bromde speaker Chris Delbressine toen iemand hem vroeg de juiste winnaar bekend fe ma ken. Van km tot km De laatste etappe van de Proftour Nederland van s-Heerenhoek naar Goes had het volgende verloop: 0 km: start voor 75 renners. Willy Goovaerts vertrok niet. 2 km: chaos op de Werrilaan door hooiwagens en een midden op de weg staande personenauto. Kopgroep met onder anderen Johan van de Velde. Jos Schipper. Walter Godefroot en Wim de Ruiter wordt tegengehouden en er wordt opnieuw gestart. 6 km: ontsnapping van Gerry Vertin den en orafrjetruldrager Etienne van der Helst. Onder leiding van Cees Priem komt het peloton terug 15 km- kopgroep met Gerrye Verlin den. Andrê Dienckx. Willy Planc kaert. Ludwig Wjjnants. Aad van den Hoek. Jos Schipper en Guldo van Cal- ster. Van den Hoek rijdt, lek en valt terug in de greep. 21 km. vluchters hebben 50 seconden voorsprong Schipper demarreert uit de kopgroep. Hij wordt teruggepakten valt met Van Calster terug in het pelo- ton. .50 km: Cees Priem springt in Yerseke naar de vier overgebleven vluchters toe. maar de kopgroep wordt terug In gelopen. 38 km: kopgroep met Gerrie van Ger- wen. Piet van Katwijk en Daniel Wil lems. Peloton onder aanvoering van Jan Raas terug. 50 km: Nieuwe kopgroep met Aad van den Hoek. Frans van Impe en Ludo Peeters. Sluiten aan Cees Priem en Ludo Delcrolx, gevolgd door Wlm de Ruiter en Guldo van Sweefelt en tenslotte Bert Scheunemann en Jos Schipper. 63 km: eerste doorkomst In Goes. Ne gen koplopers hebben voorsprong van 55 seconden 86 km: onder impuls van de C A- ploeg komt het peloton bljelkaar. 98 km: demarrage van Gerrie Knete mann en Jos Schipper. 103 km. Knetemann wint de spurt voor Schipper. Jan Krekels is de snel ste van het peloton. 73 renners komen aan in Goes Ferdi van den Haute en Martin Havik staakten de strijd in de laatste 20 kilometer Afwachting De afwachtingswcdstrijden op het parkoers aan de Bergweg in Goes zijn zaterdag niet al te vlekkeloos verlo pen. De afzetting van het parkoers bleek niet goed geregeld, waardoor de trimmers pas om half twaalf konden gaan rijden. Om twaalf uur moest voor de reclamekaravaan het par koers al weer vrij zijn. Ook bij de amateurs moest een wedstrijdon derdeel worden ingekort, omdat de Proftour over het parkoers door kwam. Bij de amateurs, die achter demles drie onderdelen (afvalling, tijdrit en 20 ronden) reden was het een spannende strijd tussen Henk de Jong uit Goes en oud-prof Gerard Kamper. De laatste werd uiteindelijk winnaar Bij de trimmers zegevierde Johan Gijzel uit Yerseke. De uitslagen luiden: amateurs" afvalllng: 1 Gerard Kamper. 2 Henk de Jong. 3 Johan van Hoof. 4 Peter Hellemons. 5 Tonnle HuJjzenb. 6 Wim Westdorp; 20 km achter demles: 1 Kamper. 2 De Jong, 3 Groenewe- gen, 4 Huijzen. 5 Hellemons, 6 Westdorp, tijdrit; 1 Groenewegcn. 2 Kamper, 3 De Jong. 4 Van Hoof. 5 Huijzen, 6 Westdorp. Eindklassement: 1 Kamper 4 pnt. 2 De Jong 7 pnt, 3 Groenewegen 13 pnt. 4 Huijzen 14 pnt. 5 Van Hoof 15 pnt. 8 Westdorp 21 pnt. De uitslag van de wedstrijd voor trimmers luidt: 1 Johan GljzeL Yerseke. 2 R Jochems. Goes; 3 J Hendriks: 4 C de Jong. Goes; 5 J. de Smet. Nisse; 6 K. van den Dries. Ovezan- de; 7 C. van der Linde. Goes; 8. M Raas. Goes: 9 C. Hofman. Kloetlnge. 10 K vim Stel, Krulnlngen; 11 H. Janse. Krulnlngen: 12 F. Osta, Kloetlnge; 13 S. Simons. Goes; 14 L. Kastelein, Goes, 15 O. LAgers, Oost- Souburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11