Toerbeurt Noord-Zuid sloot schippersbeurzen Rijkswaterstaat wil volgend jaar een voorlichtingscentrum Oosterseheldewerken m/v Eerste deel Neeltje Jansbrug Oosterschelde op zijn plaats Jongens vinden stuk schedel van in tweede wereldoorlog omgekomen Amerikaanse militair Doodgewaande sabeltandrob bij Nollehoofd springlevend MeKKer ZEEUWSE almanak Hoogspanningsmast van 95 meter bij Vlake ONDERMIJNING EVENREDIGE VRACHTVERDELING SHOW IN MONDING OOSTERSCHELDE wen en het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oos- terschelde, werd donderdag morgen omstreeks 11 uur vol gens plan geplaatst op twee van de negentien in de zeeb odem verankerde voor het dra gen van de brug bestemde sta len pijlers. Twee hefbokken met elk een draagver mogen van 400 ton manoeuvreerden het gevaarte met succes op de buisvormige pijlers op geringe afstand van het Schouwse strand De hulpbrug zal worden samengesteld uit in totaal 20 overspanningen. De vas te verbinding gaat dienen voor het ver voer van mensen en materialen vanaf de Punt bij Westenschouwen naar het enorme bouwdok op Neeltje Jans. waarin de komende jaren de pijlers voor de stormvloedkering in de Ooster- scheldemonding zullen worden ge maakt. De brug wordt drie kilometer lang en krijgt een breedte Van 7 meter. Over de brug zullen de tijdens de ko mende topdrukte in verband met de Oosterseheldewerken elke dag rond 1200 werknemers naar het werkeiland worden gebracht. Begin augustus werd een begin ge maakt met de aanvoer van de eerste tien brugliggers per ponton uit Dordrecht en Kinderdijk. De liggers worden in af wachting van de plaatsing op de pijlers opgeslagen in de werkhaven bij het werkeiland Roggeplaat. Op Neeltje Jans zyn niet minder dan 400 pompen in werking gesteld om het gigantische bouwdok met een lengte van 1200 meter en een breedte van 800 meter leeg te pompen. Het bouwdok. dat veel weg heeft van een kunstmatige polder en omsloten is door een ringdijk, zal na ht droogvallen met behulp van graafma chines nog drie tot vier weken verder worden uitgediept. WIELRIJDSTER ZWAAR GEWOND ZAAMSLAG - Bij een ongeval op de kruising provinciale weg-Groeneweg in Zaamslag is donderdagmiddag om streeks half vier de wielrydster mejuf frouw V. uit Zaamslag zwaar gewond. Zij verleende, op de kruising, geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door D. van O. uit Bodegraven. Deze remde, een achter hem rijdende per sonenauto. bestuurd door L. S. uit We- meldinge. passeerde de auto van Van O. en schepte de wielrydster. Met zware verwoningen aan beide benen werd zij overgebracht naar het Julianazieken- huis in Temeuzen. Zilveren jubileum bi j Gend Loos Goes GOES - De heer A. A. Stroosnijder, chauffeur bij van Gend Loos in Goes, heeft donderdag zijn zilveren jubileum bij de transportonderneming gevierd. Een delegatie van het bedrijf bracht 's morgens een bezoek aan de woning van de heer Stroosnijder. Felicitaties met het 25-jang jubileum werden overhan digd door directeur F. Jonker uit Goes en personeelschef Hendriks uit Breda. De gelukwensen werden onderstreept met een geschenk en diverse bloemstukken. Voetganger gewond bij aanrijding VLISSINGEN - De 31-jarige Vlissinger D.T. raakte donderdagmorgen om streeks twaalf uur gewond bij een aan rijding met een bromfietser op de Pre sident Rooseveltlaan in Vlissingen. Het ongeluk gebeurde toen T. plotseling het fietspad langs de President Roos eveltlaan overstak zonder daarbij te let ten op de J.G. die met zijn bromfiets op het fietspad in de richting van de Bloemenlaan reed. G. kon de plotseling overstekende voetganger niet meer ontwijken. T. werd met rugklachten en een verwonding aan het been opgeno men in het Bethesda-ziekenhuis te Vlis singen. Vaarroute Sinds vorige week staan overal in Vlissingen verspreid bakens en ton nen opgesteld, afkomstig van het Vlissingse loodswezen. Vele daarvan hebben enorme afmetingen. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het aanbrengen van de bebakening nog al wat bekijks trok. Menigeen trok verbaasd de wenkbrauwen op bij het aanschouwen van deze activiteiten. Een van deze verwonderde voorbij gangers kon zich niet langer beheer sen. Hij besloot nadere informatie in te winnen over deze opzienbarende gebeurtenissenen klampte daarvoor een van de werkers aan met de vraag, ivcd er nu eigenlijk aan de hand was. Deze haalde met een nau welijks merkbare beweging even de schouders op over zoveel onwetend heid bij de 'buitenstaander' en ant woordde laconiek: „het loodswezen verwacht zulk hoog water, dat wij maar alvast de betonning zijn gaan neerleggen, om de nieuwe vaar routes te markeren." BEMANNINGSLID IN 1945 NEERGEHAALDE BOMMENWERPER De Taklift 2 en de Taklift 3 tilden het eerste deel van de brug tussen Schou- wen-Duiveland en het werkeiland Neel tje Jans donderdag op zijn plaats. Geslaagd MIDDELBURG - Voor het onlangs in Den Haag gehouden staatsexamen VD (scheepswerktuigkundige) slaagde de heer A.C. Coppoolse uit Zierikzee. leer ling van de Middelbare School voor Scheepswerktuigkundigen te Middel burg. Vergadering Goese commissie over regionale brandweerkring GOES - De raadscommissie voor alge mene zaken van de gemeente Goes houdt maandag een openbare vergade ring in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. De commissie zal zich bezighouden met het optrekken van de vaste vergoedin gen voor de Goese vrijwillige brand weer. de vorming van een regionale brandweerkring voor Noord- en Mid den-Zeeland en de vorming van een re gionaal coördinatieteam rampenbe strijding. Zoals eerder gemeld, heeft het college van burgemeester en wethouders van de Ganzestad grote bezwaren tegen toe treding' tot de (nieuwe) regionale brandweerkring.Er is onder meer ver schil van mening over de vestigings plaats van de centrale meldpost. Goes wil de brandmeldingen ondergebracht zien bij de centrale meldpost voor het ambulancevervoer - tevens hulp centrum Noord- en Midden-Zeeland (en mogelijk in de toekomst ook centraal punt van een disticts geneeskundige dienst). In de ontwerp-regeiing is als centraal brandmeldpunt Vlissingen op genomen. BURGH-HAAMSTEDE - Woensdag middag hebben drie jongens, die op dc camping 'Rozenhof bij Burgh- Haamstede verblijven, in de duinen bij Burgh-Haamstede een iden titeitsplaatje en een stuk schedel van een mens gevonden. Zezijn zeer waar schijnlijk afkomstig van een der be manningsleden van de Amerikaanse bommenwerper die daar op 5 april 1945 door Duitse militairen werd neerge schoten. De jongens. Rob Hoogewerff (16) uit Portugaal, John van Nugteren (13) en Ene Balk (11), beiden uit Rotterdam, waren met een schop gaan graven toen zij hoorden dat op de bewuste plaats in de oorlog een vliegtuig was neergestort. Het identiteitsplaatje, dat slechts een delig werd aangetroffen, bevat de in scriptie 'Gibson J ames W.US A, T44' en het registratienummer. Het stuk schedel - ongeveer tien bij twintig cen timeter - is volgens sergeant H. J. R. Jongen van de gravendienst van de ko ninklijke landmacht te Bussum, zeker van een mens. De jongens vonden tevens een metalen plaatje met een nummer, vermoedelijk afkomstig van het vliegtuig zelf en een dollar-muntstuk. Nadat zij de Rijkspolitie hadden ge waarschuwd. stelde deze op zijn beurt de gravendienst op de hoogte. Don derdagmorgen haalde de gravendienst, die uit twee onderofficieren bestaat, de voorwerpen op, om het onderzoek in de Generaal Winkelmankazerne te Nun- speet voort te zetten. Sergeant Jongen deelde desgevraagd mee, dat het wel zo goed als zeker is, dat de voorwerpen afkomstig zijn van het neergeschoten vliegtuig, omdat ze vlak bij de plek waar het neerkwam zijn ge vonden. Liberator Het toestel dat bedoeld wordt, is een bommenwerper van het type Liberator B 24. Vlak voordat het werd neerge schoten, vloog het laag boven de bossen op het westelijk deel van Schouwen. De bemanning wist vermoedelijk niet dat men boven het nog niet bevrijde deel van Nederland vloog. De zeven beman ningsleden kwamen allen om het leven; Zware schade SCHARÉNDIJKE - In de nacht van woensdag op donderdag, even na twaalf uur, ontstond een verkeersongeval in de Ingridstraat te Scharendijke. Een nog onbekende automobilist was met zijn auto op het Betlehemplein uit de bocht gevlogen, en belandde via een plantsoen in de Ingridstraat. Daar botste hij tegen een personenauto, bestuurd door R. H. uit Luxemburg. H's auto werd bij de botsing zwaar beschadigd. De automo bilist die op het Betlehemplein de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt, is na de botsing doorgereden. slechts een van hen kon geïdentificeerd worden. Een week later werden ze op de plaatselijke begraafplaats ter aarde besteld. Enkele jaren daarna zorgde de toen geheten Dienst Identiteit en Be rging voor een herbegrafenis op de mi litaire begraafplaats nabij Margraten (Limburg). Pas in 1974 werd het wrak van het vliegtuig geborgen. Volgens de heer S. Roos van Staatsbos beheer te Burgh-Haamstede worden er sindsdien nog regelmatig metaaldeel tjes van het vliegtuig gevonden. Hij vreest echter dat na bekendmaking van deze vondst weer veel mensen de omge ving zullen 'afstropen' om opzoek te gaan naar nieuwe 'vondsten'. „Er zijn zelfs mensen die denken datze hier goud izuilen vinden", zo zei de heer Roos. Sergeant Jongen en adjudant D. J. Fuijk hopen het onderzoek binnen en kele weken voltooid te hebben. Als de vondst inderdaad de Liberator betreft, zal een luchtmachtdeskundige zich verder met de zaak bezig houden. KRUININGEN- Woensdag is de tweede, tot nu toe grootste electrici- teitsmast voor de zogenamde 380 kv kabel van de PZEM op Zeeuws ge bied, bij de Vlaketunnel ter hoogte van Kruiningen, overeind gezet. Daarvoor waren één torenkraan en- ongeveer vijftien personen nodig.: De mast is 95 meter hoog en de twee-: de van dat formaat bij de tunnel. De eerste is medio juni overeind gezet. De twee masten maken deel uit van een reeks, die de stroomvoorziening van Borssele naar Geertruidenberg verzorgen. Door de electriciteitslei- dingen zal. wanneer de bevestiging daarvan gereed is, 380.000 volt gaan. De bevestiging van die leidingen kan enige maanden in beslag nemen. De firma Electron, uit Breda zal dat werk uitvoeren. Het plaatsen van de masten was in handen van de firma Kloos/Nagron te Kinderdijk. VLISSINGEN - Donderdagavond omstreeks acht uur ontdekte de 'Stuvesant'. het commandovaartuig van de Rijkshavendienst, tijdens een patrouille langs de kust. een sa beltandrob op het strand nabij het Nollenhoofd te Vlissingen. Aanvankelijk vertoonde het dier geen levensteken, maar toen enkele bemanningsleden met een rub berboot de kust naderden, vluchtte het de Westerschelde in. Ongeveer een half uur later werd de rob op nieuw op het strand gezien. Toen echter de hond van een strand- wandelaar de sabeltandrob zag lig gen en het vreemde dier eens van dicht bij wilde bekijken, schoot de rob pijlsnel het water in. Het koos vermoedelijk ditmaal voorgoed het ruime sop. want de rob werd hierna niet meer gezien, ondanks de speuractie die de 'Stuvesant' hierna nog enige tijd voortzette. IN TERNEUZEN WERDEN VIJF VRACHTEN AANGEBODEN ROTTERDAM - De vereniging Toer beurt Noord-Zuid, die de beurtvaart voor zo'n 6500 particuliere binnen schippers uit Nederland, België en Frankrijk regelt, heeft donderdagoch tend haar zeven schippersbeurzen voor 24 uur gesloten voor bevrachters. Deze actie is bedoeld als waarschuwing aan de Nederlandse bevrachters die probe ren het systeem van de evenredige vrachtverdeling te ondermijnen. Ook de Temeuzense schippersbeurs was donderdag gesloten. Bevrachters boden in totaal vij f internationale reizen aan: vier met grind en een met nephali- ne. De vijftien schippers, die naar de beurs kwamen bleken het eens te zijn met het besluit van de vereniging Toer beurt Noord-Zuid. Vandaag, vrijdag, zullen de vijf reizen weer worden aange boden. In een brief aan staatssecretaris Smit- Kroes en de Tweede Kamer dringt de vereniging aan op een wettelijk kader waarin de toerbeurt vastgelegd zou moeten worden. Volgens de heer Rijn hout van Toerbeurt Noord-Zuid, wordt er sinds de schippersblokkade in 1975 al gesproken over een toerbeurtsysteem KEUZE TUSSEN GROTE KERK ZIERIKZEE OF PLAATS BIJ DAMAANZET BINNEN MAAND BESLISSING TE VERWACHTEN DEN HAAG/vlissingen-Binnen nu en een maand zal rijkswaterstaat een be slissing nemen over de vraag, op welke plaats men een centrum zal inrichten, waar in een breed verband voorlich ting gegeven kan worden over de Oos terseheldewerken. Daarbij heeft men de keus uit twee mogelijkheden: de Grote of Nieuwe Kerk in Zierikzee of een nieuw centrum bij de aanzet van de Oosterscheldedam aan de Schouwse kant. Het is de bedoeling, dat een voor lichtingscentrum - waar dan ook in de loop van volgend jaar „in bedrijf' zal komen: dan namelijk beginnen de spec taculaire delen van de werken in de Oosterscheldcmonding in de praktijk. De opzet is, dat in het voorlichtingcen trum weliswaar het accent komt te lig gen op de werken voorin en achterin de Oosterschelde. maar dat die worden ge plaatst in de context van het hele Del tagebied, zo verklaarde desgevraagd een woordvoerder van verkeer en water staat. Daarnaast denkt men aan moge lijkheden om de werken-in-uitvoering ook te laten bezoeken: dat zou kunnen via rondvaarten, vanuit Zierikzee of - bij keuze voor een centrum bij de damaan- zet vanuit een andere plaats. Ook wil rijkswaterstaat een rondrit over de wer ken mogelijk maken, maar dan wel in georganiseerd verband en niet met par ticuliere auto's. Bij de keuze van de plaats van het voor lichtingscentrum zijn de voor- en nade len van de beide mogelijkheden op een rijtje gezet. Voor rijkswaterstaat geldt, dat de Zierikzeese kerk - die nu geen bestemming heeft - op de damaanzet vóór heeft, dat men niet nieuw hoeft te bouwen en dat er andere accommoda ties - in de horecasector bijvoorbeeld in de buurt zijn. Daar tegenover staat on der meer, dat een voorlichtingcentrum bij de Oosterscheldedam zelf het „kijk spel" van de werken bij de hand heeft. De financiële gevolgen wijken niet zo veel van elkaar af, dat daardoor een van de twee lokaties zou moeten afvallen, aldus een woordvoerder van het minis terie van verkeer en waterstaat. Voor welke mogelijkheid ook wordt ge kozen: het centrum zal er slechts tijde lijk gevestigd zijn, namelijk tijdens de bouwperiode van de stormvloedkering, tot eind 1985 dus. Daarna is het de bdoeling, dat het materiaal verhuist naar een voorlichtingscentrum, dat op genomen is in het bedieningscomplex voor de stormvloedkering. „Het gaat dan om een soort permanente expositie, zoals die er nu is bij de Haringvlietdam, de Delta-Expo. We denken voor de Oos terseheldewerken min of meer in diezelfde richting. By de Haringvliet dam is het voorlichtingscomplex des tijds niet opgenomen in het bedienings gebouw. het lijkt handzamer om dat bij de Oosterseheldewerken wel te doen." zo zei men bij verkeer en waterstaat. Tot nu toe geeft de afdeling voorlichting van de Deltadienst over de Oostersehelde werken doorgaans informatie in een zaaltje van het directiegebouw in Burghsluis. De ruimte daar is veel te klein om de belangstelling te kunnen bergen: „Jaarlijks zijn er zo'n tienduizend aanvragen, maar we kun nen er hooguit vijf- tot zesduizend man per jaar hebben," zo verklaarde men bij de Deltadienst. De Delta-Expo bij de Haringvlietdam trekt jaarlijks ongeveer tachtigduizend belangstellenden. Bij de stichtingOude Kerken in Zeeland - die de Zierikzeese kerk in beheer heeft - zou men een bestemming van het kerk gebouw tot voorlichtingscentrum over de Oosterschelde toejuichen. Stich tingsvoorzitter mr. J. van Aartsen zes desgevraagd, dat men in die tijdelijke bestemming „een zinvolle en nuttige functie" voor de kerk ziet. „Als ervoor zou worden gekozen, zou dat ook bete kenen, dat de restauratie van de kerk méér kan zijn dan alleen maar het con soliderende herstel, dat de stichting nu in gedachten heeft. Omdat opdracht om de steigers te plaatsen al gegeven is, zou het voor de stichting plezierig zijn als er snel een beslissing zou worden genomen over de bestemming van de kerk," aldus de heer Van Aartsen. waarvoor de regels wettelijk vastgelegd zijn. Dit systeem, dat op aanwijzing van de voormalige staatssecretaris Van Huiten na de blokkade voorlopig op vrijwillige basis is ingevoerd, wordt vol gens de heer Rijnhout meer en meer door de bevrachters ontdoken. Het komt steeds vaker voor dat onderne mingen ladingen aan schippers aanbie den die nog niet aan de beurt zijn. Daar bij komt dat men zich ook niet aan het vast overeengekomen minimumtarief houdt, aldus de vereniging. Naar schatting nemen ongeveer 700 particuliere schippers, die donderdag ochtend ingeschreven stonden voor een lading, aan de waarschuwingsactie deel. De federatie van schippersbonden in Rotterdam noemt de actie van Toer beurt Noord-Zuid een verdrietige en schadelijke zaak. Volgens de heer Ven- ema van de federatie wordt de nadruk te veel op de bevrachters gelegd, terwijl de fout bij de overheid ligt. Er had al vee! eerder een regeling van kracht moeten worden die de toerbeurt zowel nationaal als internationaal in goede banen leidt, aldus de heer Venema. De goeden lijden nu onder de kwaden, want de vracht die de goedwillende stakende schippers la ten liggen wordt wel door anderen op gepikt die het niet zo nauw nemen. De actie had meer zinvol geweest als die op het Binnenhof in Den Haag gehouden was en niet over de hoofden van de bin nenvaarders heen, meent de heer Ven ema. De federatie heeft telefonisch aan Toer beurt Noord-Zuid laten weten dat de ac tie haar zegen in ieder geval niet heef! Woordvoerders van de bevrachters ont kennen dat het huidige systeem van de verlading aangetast zou worden. Eerder zegt men de indruk te hebben dat een en ander de laatste tijd gestroomlljnder verloopt. Men maakt echter een voor behoud voor het vervoer van chemische stoffen en ertsen. Dergelijke vrachten worden nïetop publikatieborden van de beurzen aangegeven, omdat de schepen van particuliere schippers meestal te klein zijn. De vaartuigen op de route noord-zuid komen zelden boven de 800 ton. Voor het vervoer van chemicaliën en ertsen maken de verladers veelal ge bruik van de grotere schepen van reders die tussen de 1000 en 1500 ton meten. De actie van Toerbeurt Noord-Zuid loopt vandaag, vrijdag, om negen uur af. VLOERVERWflRMINS Installatiebedrijf Zuidweg en Zwartcpoorte, postbus 18, Heinkenszand, tel. 01106-1380 provincie ZATERDAG 26 AUG.: Wolf-werkshow waar u zelf kunt zien hoe u binnen 6 weken een nieuw, sterk en prachtig groen gazon kunt hebben, zonder te spitten J bloemer. en tumcenttum VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1978 BRUG WORDT 3 KM LANG ZIERIKZEE - Het eerste brug- deel van de stalen hulpbrug, die nog dit jaar de vaste ver binding zal gaan vormen tus sen de Punt van Westenschou- JAARLIJKSE KEIZERBOLL1NG OOSTBURG OOSTBURG - Zaterdagmiddag morgen), wordt in Oostburg de jaarlijk se keizerbollmg gehouden. De koningen van de clubs en de keizer van vorig jaar mogen dan uitmaken wie de sterkste krulboller van Nederland is. De wed strijden beginnen om twee uur op de overdekte banen bij caf 'De Postduif in Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2