SHELL ZOU RHODESIE OLIE HEBBEN GELEVERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering dreigt met sluiting vliegvelden Gedeputeerde staten komen over jaar met beleidsprogramma voor periode tot 1982 Stop weg... kanaal leeg PvdA en CDA vragen regering om onderzoek Giframp dreigt bij Niagara waterval Italië: 100 miljoen gulden schade EUROPA MEUBEL Schelden mag pagina IS 221e jaargang no. 188 Vrijdag 11 augustus 1978 Omdat u niet elke dag meubelen koopt MID0EL8URG Langeviele 6-8. teL 01180-28643 Bergh en Scholten hun verzoek om een onderzoek baseren, is voorts afkomstig uit een boek. dat de voormalige Por- DEN HAAG (ANP) - Naar aanleiding van nieuwe informatie, die de laatste weken naar buiten is gekomen over een beweerd doorbreken door de Koninklijke Shell Groep en vier andere grote oliemaatschappijen van de oliesancties tegen Rhodesiè, zullen de tweede-kamerfracties van de PvdA en de CDA gezamenlijk de regering om een onderzoek naar het gedrag van de Koninklijke Shell vragen- De kamerleden Harry van den Bergh (pvda) en Jan Nico Scholten (cda) hebben dit donderdag medegedeeld. Zij zullen namens hun fracties op dit onderzoek aandringen in schriftelijke vragen. Mocht de regering blijven bij haar eerder naar aanleiding van soortgelijke verzoeken ingenomen standpunt, dat zij geen mogelijkheden voor een dergelijk onderzoek heeft, dan willen Van den Bergh en Scholten overwegen of zij de kamer zullen voorstellen zelf een onderzoek in te stellen. De beide kamerleden vonden al eerder, dat de Koninklijke Shell Groep de schijn tegen zich had en hun indruk, dat de Shell inderdaad de oliesancties tegen Rhodesiè heeft doorbroken is door de nieuwe informatie nog versterkt. Over de nieuwe informatie, waarin nu voor het eerst ook vooraanstaande mensen van de Nederlandse maatr schappijen van het olieconcern worden beschuldigd, heeft het Komitee Zuide lijk Afrika donderdag mededelingen gedaan. De president van de Konin klijke Shell Groep, de Nederlander D. de Bruyne, zou een belangrijke rol hebben gespeeld by het doorbreken van de oliesancties tegen Rhodesiè. HfJ en trouwens de gehele top van de Shell in Londen (en ook de top van BP) zouden van olieleveranties door hun maatschappijen aan Rhodesiè ondanks het verbod van de Verenigde Naties hebben afgeweten. De heer De Bruyne zou zich hebben verzet tegen pogingen om beperkingen aan deze handel op te leggen. zanibique met Rhodesiè zonden oliele- veranties via Mozambique door Sbell- Mozambique hebben plaatsgevonden. Daarna zou Rhodesiè onder meer door de Zuidafrikaanse Shell-maatschappij van olie zijn voorzien. Dat gebeurde niet rechtstreeks, maar via andere on dernemingen (Genta en Freight Ser vices Ltd). Koninklijke Shell Groep noemt het Komitee Zuidelijk Afrika het een zeer ernstig feit, dat een beperkt aantal multinationals dwingende sancties, opgelegd door het hoogste gezags orgaan in de wereld- meenden te moe ten saboteren. Het komitee veroordeelt in zijn brief dit 'illegale' optreden en eist. dat hierin eindelijk een eind wordt gemaakt Nu er zoveel nieuwe bewijzen over de rol van Shell op tafel zijn gekomen, eist het komitee, dat de Koninklijke Shell eindelijk volledige openheid van zaken geeft over haar aandeel in het planmatig torpederen van de VN-sancties tegen Rhodesiè. Shell zal tevens duidelijk tugese minister Jorge Jadim. die door moe*n maken, welke rol zij op dit mo- - - - - - - ment speelt bfj de nog steeds voort- gaande olieleveranties aan het regime- Smith. aldus de brief van het komitee. Salazar met de doorvoer door Mozam bique van de olie voor Rhodesiè was belast, de vorige maand heeft gepu bliceerd. op twee Engelse tv-fiims van De Nederlandse regering heeft op tien "World in Action', die op 31 juli en 7 augustus j.l. zijn uitgezonden en op een film, die Vara-Visie vanavond zal uit zenden. De nieuwe informatie is afkomstig van onderzoek, dat de Brit Martin Bailey in Portugal heeft verricht Hij heeft daar twintig vroegere medewerkers van Qnpn brief Shell-Mozambique gehoord. De nieuwe J informatie, van het Komitee Zuidelijk In een open breifaan de directie van de Afrika, waarop de kamerleden Van den maart 1977 in antwoord op een vraag van het sanctiecomitee van de Verenig de Naties meegedeeld van de Konin klijke Shell Groep vernomen te hebben, dat de Nederlandse tak van de groep generlei verantwoordelijkheid draagt oo voor de handelingen van Shell South de staten-generaaL Africa. De woordvoerder van de groep had de Nederlandse regering verzekerd, dat de groep geen enkele kennis droeg van de levering van olie of olieprodukten aan Rhodesiè. waar Shell South Africa bfj zou zijn betrokken. De woordvoerder had er echter op gewezen, dat het niet mogelijk was doorverkopen door Zuidafrikaanse afnemers van produk- ten. verkocht door Shell South Africa, na te gaan. daar de Zuidafrikaanse wet geving beperkingen op doorverkopen verbiedt. Rapport-Bingham Een woordvoerder van de Koninklijke Shell in Rotterdam heeft donderdag meegedeeld, dat het concern niet zal reageren op de beschuldigingen zolang het onderzoek, dat Engeland op verzoek van de Britse regering door de commis- sie-Bingham wordt ingesteld, niet is af gesloten De kamerleden Van den Bergh en Scholten zullen de regering ook verzoe ken het rapport-Bingham, dat waar schijnlijk over enige dagen is te ver wachten. op te vragen aan de Britse re gering en ter beschikking te stellen van Mozambique Tot het sluiten van de grens van Mo- jachthaven B en w van Wissenkerke willen toch een tweede jachthaven ln Kamperland. BEWONERS VERLATEN HUIZEN Mocht inderdaad blijken, dat president De Bruyne van de Koninklijke Shell Groep betrokken is geweest bij of heeft afgeweten van het doorbreken van VN- sancties tegen Rhodesiè, dan kan hij onder de Britse wet strafbaar worden gesteld. Hij loopt de kans gearresteerd te worden als hij in Engeland komt, al dus Martin Baily, die donderdag in Ne derland was om zijn bevindingen toe te lichten tegenover de pers. boos bastion jubileum stortplaats De komende Jaren zullen de moeilijkhe den rond de stortplaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen nog niet verdwijnen. bezoek Prinses Margriet beleefde met haar ge- gevarieerd dagje Zeeland. vakantie evenwicht Uitdager Kort^jnol bracht de stand ln evenwicht. klapstuk Chanowskl's "Camping": hutspot zonder klapstuk; radlo-en televisiepro gramma's; Strip aanlanding De beslissing over de LNG-aanlan- Qlngsplaats wordt mogelijk uitgesteld- GEHEIMZINNIGHEID ROND BRIEF VAN GEDETINEERDE ZUID-MOLUKKERS DEN HAAG-De Znidmolukse leider Ir. J. A. Manusama heeft donderdag ver klaard te betwijfelen of de brief waarin NEW YORK (DPA)-De bewoners in de buurt van de Niagara-wa- NIEUWE ACTIE VERKEERSLEIDERS RMS^iop. aftorn,Hj van zifthnohft- terval ln het noorden van de Verenigde Staten hebben donderdag se gedetineerden uit de gevangenissen hun huizen verlaten in verband met een dreigende giframp. Een in Zutphen, Winschoten, Schevenm- heeft daar van 1947 tot 1952 vele tonnen gifsoorten neer gegooid en er later aarde op gedaan om huize op te bouwen. Zesentwintig jaar na het laatste giftransport beginnen de eerste giftige stoffen door te dringen naar de oppervlakte. Men vreest dat het gif de oorzaak is van talrijke afwijkingen bij pasgeboren kinderen. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft de omgeving tot rampgebied verklaard. Het is nog niet bekend tot hoever het gif in het grondwater is doorgedrongen. TOCENO - Het dorpsplein van het Italiaanse Toceno is gevuld met puin en auto wrakken, als gevolg van hevige vloedgolven veroorzaakt door het noodweer van de afgelopen dagen. ROME (AFP/ANP)- Het dodental als gevolg van het noodweer dat in het begin van de week het Ossoladal in Noord-Italië trof, is tot 18 gestegen. Er worden nog steeds 20 mensen vermist. De schade in de circa 30 dorpen in de vallei wordt geraamd op meer dan 100 miljoen gulden. In Zwitserland, dat ook door het noodweer werd getroffen, wordt de situatie voor het trein- en wegverkeer geleidelijk weer normaal, aldus het Zwitsers verkeersbu reau. Over de Italiaanse grens is in het gebied tussen Domodossola en Gravellona het verkeer nog moeilijk en in het dal van Vigezzo zelfs onmogelijk. Aan de andere kant van Frankrijk zijn alle passen open en de wegen bruikbaar, behalve die tussen Belley en Aosta welke overstroomd is. gen. Alkmaar en Vecnhuizen. In een brief die anderhalve week gele den in de Molukse wijken ln Bovensmil- de en Assen werd verspreid wordt de RMS-leldlng een „falend beleid en een lakse en passieve houding" verweten. Daarin wordt voorts gewag gemaakt van „sterke verdeeldheid en een machtsstrijd als nooit tevoren tussen verschillende groeperingen en politieke intellectuelen'". Deze laatste groep wordt er van beschuldigd de „RMS- strijd te misbruiken voor het najagen van statussymbolen en het verkrijgen van maatschappelijk bevoorrechte po sities". De brief wordt toegeschreven aan de 21 in de gevangenis zittende Molukkers die wegens deelname aan kapings- en gijze lingsacties tot langdurige straffen zijn veroordeeld. Ir, Manusame gelooft daar niet zo erg in.Jk denk niet dat de Jon gens in de gevangenis dat hebben ge schreven", zei hij, zonder daar dieper op in te gaan. „Het is wel duidelijk dat deze kritiek komt uit de hoek van waaruit altijd al kritiek wordt geoefend op ons", aldus Manusama. In Molukse kring wordt gesuggereerd dat de brief is geschreven door de uit Indonesië gevluchte Zuidmolukse on derwijzer Docianus Sahelessy, die al eerder het thema van de verdeeldheid onder de Molukkers heeft gebruikt in zijn pamfletten. Deze kringen wijzen op de stijl van de brief die „typisch Sahe- lessiaans" zou zijn. In maart schreef Sa helessy, wiens verblijfsvergunning in Nederland met een jaar is verlengd, dat de verdeeldheid onder de Molukkers te groot is en ook dat te veel Zuidmoluk- kers door de knieën zijn gegaan voor „stuf, luxe en geld". „Veel Molukkers la ten zich meesleuren door modever schijnselen, terwijl de groep die wel ijvert voor de Zuidmolukse onafhan kelijkheid kampt met onderlinge sterke verdeeldheid en een „ik-weet-beter- mentaliteit", zo schreef Shelessy des tijds. De brief die in Bovensmilde en Assen werd verspreid - acht aan elkaar geniete kantjes - was geschreven ln wat wordt genoemd „prachtig Maleis en slecht Nederlands Door zijn nogal opvallen de fanatieke RMS-houdlng heeft Sahe lessy. van wie wordt gezegd dat hij de schrijver is van het RMS-volkslied. ve len van zich vervreemdt, zo wordt uit Molukse kringen vernomen. LONDEN - De inwoners van de stad Retford in het Engelse graafschap Nottinghamshire stelden don derdagochtend toen zij buiten kwa men met grote verbazing vast dat het plaatselijke kanaal over een afstand van ticeeéneenhalve kilometer to taal droog was gevallen. Dat kwam zo: de avond tevoren waren werklie den van de gemeente bezig geweest het Chesterfieldkanaal te reinigen. Nadat zij verscheidene oude jkuscu en afgedankte kinderwagens uit het water hadden gevist haalden ze een zware ijzeren ketting op, die zij ar geloos met een flinke ruk op de wal trokken. Aan de ketting hing een groot deksel. De werklui krabden zich echter achter het oor toen plot seling een enorme kolk ontstond waardoor het water wegliep. Wal bleek, ze hadden het deksel verwij derd van een a/voer, die in verbin ding staal met een in de nabijheid stromende rivier. Niemand wist meer van het bestaan van deze afvoer. De bouwtekeningen uit 1777 waren in de tweede wereldoorlog verbrand. Het stadsbestuur is inmiddels be gonnen het kanaal weer vol te pom pen en hoopt daar zaterdag mee klaar te zijn, want de vaarweg wordt druk gebruikt door pleziervaartui gen. (Van onze correspondent PARIJS - De Franse regering heeft met het sluiten van de voornaamste vliegvelden gedreigd voor het geval de stiptheidsactie van de verkeersleiders zich over een onafzienbare periode zal gaan uitstrekken. Na bet mislukken van onderhandelingen begint vandaag om half negen een stiptheidsactie - die zal duren tot woensdag 16 augustus. Een compromis tussen verkeersleiders en regering is nog niet in zicht. De Franse minister van transport. Joel le Theule. heeft donderdag voor de tele visie en radio bekendgemaakt dat de regering ditmaal niet langer werkeloos blijft toezien. De minister liet tussen neus en lippen weten dat de premies voor de verkeersleiders - die soms 30 procent van hun totale inkomen uitma ken - alleen worden uitgekeerd voor het geval er ook normaal wordt gewerkt. De verkeersleiders hebben op hun beurt als grief naar voren gebracht dat deze pre mies sinds 1970 niet zijn verhoogd, of althans zijn aangepast aan de veran derde levensstandaard. Bovendien tel len de premies niet mee bij de bereke ning van het pensioen. Van regeringszijde wordt erop gewezen dat de chaos zoals die begin augustus ontstond zich ditmaal niet meer zal voordoen, alleen al omdat het verkeer 10 tot 15 procent minder omvangrijk zal zijn dan toen. De Franse regering blijft intussen op zijn stuk staan: gepraat kan er pas wor den als de actie ten einde is. Zelden be vonden onderhandelingspartners zich echter zo er uitelkaar als nu. Vervroegen Vooruitlopend op de acties van de Franse verkeersleiders, heeft de Neder landse chartermaatschappij Transavia Holland donderdagmiddag besloten al haar vluchten voor vrijdag twee uur te vervrocten. Transavia heeft voor vandaag zestien retourvluchten op het programma staan, waarmee in totaal 2100 pas sagiers vanuit Nederland en hetzelfde aantal vanuit de vakantiebestemmin gen zullen worden vervoerd. Deze maat regel is genomen in overleg met de reisorganisatoren, die proberen alle passagiers tijdig in te lichten. Mocht het zijn dat een passagier niet tijdig van het eerdere vertrek op de hoogte is gesteld dan zal hij naar alle waarschijnlijkheid nog dezelfde dag op een andere vlucht kunnen vertrekken. De Zwitserse luchtvaartmaatschappij 'Swiss Air' wil de vluchten naar de noordatlantische route en Groot-Brit- tannié, die normaal over Frankrijk gaan. over de Bondsrepubliek en de Be nelux uitvoeren. De Britse vliegtuigen met bestemming Spanje worden via een Atlantische route gedirigeerd. Improviseren Het Spaanse ministerie van verkeer werkt een noodplan uit om de ver keersstroom in de lucht en over de weg te coördineren. Volgens het internatio naal toeristenbureau TUI in Madrid is het echter zinloos een chaos te organi seren. Naar de mening van dit bureau is het nuttiger te improviseren. In Groot-Brittanniè bereidt men zich voor op lange wachttijden. Niet alleen worden extra stoelen en televisies ge plaatst, ook zijn artiesten besteld om de wachtende reizigers de lange wachttij den wat aangenamer te maken. BIJ AANBIEDING VAN BEGROTING VOOR 1980 AANTAL NOTA'S AAN STATEN TOEGEZEGD MIDDELBÜRG-Het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie, dat begin ju ni door de Zeeuwse staten is gekozen, zal over een jaar bij de staten komen met het beleidsprogramma voor de komende vier jaar (1978-1982). Dat programma willen gedeputeerde sta ten aan de staten aanbieden bij de be grotingsstukken voor 1980. vergezeld van een nota over de financiële gevol gen van het gekozen beleid. Dat laat het nieuwe college van gedeputeerden we ten in de aanbiedingsbrief bij de begro ting voor 1979. In die tussentijd zal het college wel met een aantal andere nota's komen, waar bij de besprekingen tussen april en juni over de vorming van een nieuw college om is gevraagd, zo blijkt uit de begro- tingsbrief. Men kondigt aan. dat in het eerste zittingsjaar van de nieuwe staten te verwachten zijn: een nota over de mogelijkheid om hel provinciale apparaat doelmatiger tc laten werken, waarin mede betrokken worden de studies uit de afgelopen pe riode over een planbureau, de nota per soneelsbeleid en een inventarisatie van de knelpunten; een rapport over de controle bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (de PZEM); een nota over de eventuele instelling van een zogenaamde „Zeeuwse mini- SER". een inventarisatie van de argumen ten voor en tegen een sociaal ves tigingsstatuut; In de begeleidingsbrief bij de begroting 1979 zegt het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie, dat de begroting voor volgend jaar „kan worden beschouwd als het resultaat van het beleid, dat het vorige college van gedeputeerde staten de afgelopen vier jaar heeft gevoerd. Men laat weten, dat het nieuwe college bij het beleid, dat men voor ogen heeft „op vele punten aansluiting zal zoeken bij hetgeen reeds is verricht in die perio de." Men verwijst daarnaast nadrukkelijk (Slot zie pagina 9 kolom 1 Begin: gedeeltelijke akkoorden mogelijk op topconferentie JERUZALEM (UPI/DPA) - De Israëli sche premier, Menachem Begin, heeft na een kabinetszitting verklaard dat Israel al hel mogelijke zal doen om overeenstemming met Egypte te berei ken op de topconferentie die op 5 sep tember in Camp David zal beginnen. Maar als het niet mogelijk zal zijn een algehele vredesregeling tot stand te brengen zal Israel belangstelling heb ben voor gedeeltelijke akkoorden in zake de vestiging van vreedzame be trekkingen. Het kabinet kwam bijeen om een ver slag te horen over de bijeenkomst van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, en de Egyp tische president, Anwar Sadat, in Alexandriè. Het kabinet nam geen be sluiten. maar. aldus premier Begin, er zullen enkele beslissingen nodig zijn om de topconferentie waaraan president Carter, president Sadat en premier Be gin deelnemen, voor te bereiden. In di plomatieke kringen wordt het woord beslissingen vaak gebruikt om op tU zijnde veranderingen aan te duiden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, heeft begin deze week verklaard dat hij bij zijn ge sprek met de Israëlische premier enkele nieuwe geluiden heeft gehoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1