Actie in Noord welle voor een nieuw dorpshuis Werkgroep actief voor het behoud van de Zierikzeese Gasthuiskerk NIEUW FOTOBOEK OVER SCHO UWEN-D UIVELAND SchouweaPDuiveland Extra DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 Bij de Zierikzeesehe Boekhandel en Uitgeverij is een fotoboek over Schouwen- Duiveland verschenen. De fo to's zijn van de Zierikzeese fo tograaf Johan D. C. Berre- voets. De - soms wat summiere - tekst is geschreven door Cor Pols. Pols heeft al meer van dit soort boeken op zijn naam staan. Ook fotograaf Berre- voets heeft enige ervaring op dit terrein. Maar dat stukje er varing van fotograaf en schrij ver komt in het fotoboek Schouwen-Duivelahd niet he lemaal uit de verf. Het moet gezegd worden: de samen steller is er in geslaagd een aardig beeld te geven van het Schouwen- Duiveland van nu. Maar op een erg originele manier is dat niet gebeurd. Het fotoboek verschilt weinig van de andere honderden plaatjesboeken, die in dit genre op de markt zijn gegooid. Bijna alle aspecten van Schouwen- Duiveland zijn in beeld gebracht. De visserij, de recreatie, de landbouw, de volksfeesten, aardige dorpsgezichten; het staat er allemaal in. En daar komt dan meteen het grote bezwaar om de hoek kijken. De samensteller heeft te compleet willen zijn. Dat heeft tot ge volg gehad, dat naast de vele fraaie foto's een met gering aantal fotog rafieën van beduidend mindere kwali teit zijn opgenomen. Pols heeft te veel foto's het zijn er maar liefst tweehon derdvijfenvijftig) in het boek 'gepropt', Daardoor laat de lay-out hier en daar nogal te wensen over. Kortom: een aardig plaatjesboek, maar zeer zeker met meer dan dat (Fotoboek Schouwen-Duiveland. Fo to's Johan Berrevoets. Tekst Cor Pols. De Zeeuwsche Boekhandel en Uitge- Groenteman Johan Willemse geportretteerd, door Johan Berrevoets. Een van de tweehonderdvijfenvijftig foto's uit M verij. Prijs f 37,50). fotoboek Schouwen.Duiveland. Eenonlangs gevormde werk- commissie is begonnen met activiteiten om in samen werking met de centrale her vormde kerkeraad en de kerkvoogdij te proberen uit voering te geven aan een plan tot restauratie van de con sistorie en de archiefruimte van de Gasthuiskerk aan het Havenplein. De Zierikzeese Gasthuiskerk werd in de jaren 1949-1958 gerestaureerd onder toezicht van monumen tenzorg, maar de consistorie was niet in het restaura tieplan opgenomen. De restauratie-werkgroep is van plan om het vertrek, dat vroeger werd ge bruikt door de kerkelijk ontvanger, in te richten als ruimte voor het kerkelijk archief. Het archief bevindt zich thans in een kelder van het hervormd ver enigingsgebouw. De werkgroep vindt dat echter geen ideale situatie. Via een actie 'restauratie Gas thuiskerk' in de vorm van een bazar en een mosselverkoop werd al een bedrag van bijna twintigduizend gulden bij een gebracht. Het is de bedoeling, dat nog deze zomer begonnen wordt met het opknappen van de archiefruimte. Daarna volgt het belangrijkste werk: de restauratie van de consistorie. Overleg met monumentenzorg vindt plaats over een noodzakelijke res tauratie van de achtergoot. Een gevel- spant in de dakconstructie van de kerk moet worden gerepareerd. De to- renstoel is eveneens toe aan een op knapbeurt. Ook het binnen schilder werk in de kerk vraagt de aandacht. Op de plaats van de uit 1651 daterende Gasthuiskerk stond in het midden van de veertiende eeuw tot omstreeks 1814 een 'gasthuis'. Broeders en zusters van de Zierikzeese kloosters deden in dat gebouw veel goed werk voor armen, zieken en reizigers die op doorreis in het 'gasthuis' konden overnachten. De kapel van dit 'Sint Elizabethsgast- huis' werd in het midden van de vijf tiende eeuw verbouwd tot een een- beukige kerk. In 1651 kreeg de Gas thuiskerk de vorm. die tot de dag van vandaag gehandhaafd is. In dat jaar werd namelijk aan de zijde van de toen terplaatse nog aanwezige haven het befaamde zijschip met galerij aange bouwd. Deze beurs, uitgevoerd met een renaissance bogengalerij. wordt nog altijd 'de beuze' genoemd. Tot in het midden van de negentiende eeuw werd de open markthal, met aan de straatkant de hardstenen kolommen waarop de galerij van de Gasthuiskerk rust, gebruikt voor de verkoop van landbouwproducten. Een groot gedeelte van de Gasthuiskerk werd in de jaren 1949-1958 gerestaureerd. De Gasthuiskerk aan het Havenplein in Zierikzee. Ergens op de Ring van Noordwelle staat het. Een klein pandje. Een paar affiches voor de ramen geplakt. Vroeger een eengezin- swoninkje. Een jaar of wat geleden tot dorpshuis gebom bardeerd. Het stelt weinig voor. Geen wonder, dat ze het in Noordwelle over een 'pruthuusje' hebben, als ze over het dorpshuis praten. Er kan wat vergaderd worden, er is ruimte voor een bijeenkomstje. Meer mogelijkheden zijn er nauw elijks. En daarom, zo vindt de Dorpsgemeen schap Noordwelle. wordt het hoog tijd dat er een nieuw dorpshuis komt. De Dorpsgemeenschap gaat zaterdag 12 augustus (aanvang twaalf uur) op de dorpsring een braderie en een rom melmarkt organiseren. De opening van de feestelijkheden zal vermoede lijk worden verricht door burgemees ter H. P. Everwijn van de gemeente Westerschouwen. waarvan Noord welle deel uitmaakt, 's Avonds is er een optreden van het muziekgezelschap 'De Witte van Haamstede'. Verder is er zaterdagavond gelegenheid tot dan sen. De opbrengst van de festiviteiten is bestemd voor een toekomstig nieuw dorpshuis. Het verenigingsleven in Noordwelle ligt volledig op z'n gat. Er is zo goed als helemaal niets te doen. Ongeveer een jaar geleden werd de Dorpsgemeen schap Noordwelle opgericht. De doelstelling van die dorpsgemeen schap: proberen de leefbaarheid van het dorp, dat een paar honderd inwo ners telt, weer een beetje op te krikken. Om dat doel te bereiken is de realise ring van een nieuw dorpshuis van groot belang. Want. zo redeneert waarnemend-voorzitter Wout Lokker van de dorpsgemeenschap, wil je ac tiviteiten van de grond kunnen tillen, dan heb je daar een redelijke accom modatie voor nodig. Ze verlangen iuet zo gek veel in Noordwelle. Ze zijn al tevreden met een bescheiden onder komen. Bestaande panden, die even tueel geschikt zouden zijn om te ver bouwen tot dorpshuis, zijn niet voor handen. Dus moet er gestreefd worden naar nieuwbouw. Wout Lokker vindt de tot standko- ming van een geschikt dorpshuis van enorm belang voor de leefbaarheid van Noordwelle. „Je moet op de een of andere manier de mensen tot elkaar kunnen brengen. Wanneer je helemaal niets doet. groeit alles uit elkaar. Zelfs op zo'n klein dorpje als Noordwelle? De Dorpsgemeenschap Noordwelle heeft de wens om te komen tot de bouw van een nieuw dorpshuis ook al op tafel van het college van b. en w. van de gemeente Westerschouwen gelegd Maar de gemeente heeft tot nu u* geen enkele toezegging kunnen doen Lokker. Ze hebben alle begrip voce onze wensen. Maar ze hebben geen en kele belofte gedaan. En daar hebbet wij op onze beurt wel weer begrip voor Er is tenslotte nogal wat geld mee ge moeid? De Dorpsgemeenschap zal In ieder geval proberen haar steentje bij te dragen. Zaterdag hoopt de Doij» gemeenschap vast de eerste guldens bij elkaar te krijgen voor de bouw va: een dorpshuis. Het is de eerste actie die de Dorpsgemeenschap voert voor een gemeenschapshuis. Mogelijk zul len er nog meer activiteiten op tous worden gezet. Waarnemend-voorzitter Lokker van de Dorpsgemeenschap Noordwelle: ..Wanneer je helemaal niets doet, groeit alles uit elkaar" Het dorpshuis aan de Ring van Noordwelle. Een 'pruthuusje'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 30