BRUIN IS SE wereld vol contrasten Tussen drukte en rust „SOMMIGE ZOUDEN WEL DOOR DE RAMEN HEEN WILLEN VLIEGEN" Schouweit5ft)uiveland Extra Gerrit Bakker uit Zierikzee over zijn wedstrijdduiven DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 Een wereld vol contrasten. Drukte. Kapitale jachten in de verderop, rust. Het vissershaventje bij de kom van Bruinisse. overvolle jachthaven van het gigantische recreatieproject Zij hebben er geen oog voor. Zij zien alleen elkaar Aquadelta even buiten Bruinisse. Een paar honderd meter (Foto's Wim Ricmcns) Bij sommige wedstrijdduiven houden we de doffer en de duivin gescheiden. Vlak voordat de duiven ingekorfd worden en naar de plaats van bestemming vervoerd worden, laten we de doffer even zijn vrouwtje zien. Als ze dan vanuit de vertrekplaats naar huis moeten vliegen, zijn ze zo fel dat ze thuis door de ramen heen zouden willen vliegen". Duivenmelken is niet alleen maar een kwestie van hokken timmeren en voe ren. Kijk maar eens rond in de achter tuin van een verwoed duivenmelker. Kijk maar eens bij Gerrit Bakker uit Zierikzee. Over een lengte van ongeveer twintig meter staat het ene hok na het andere. Het krioelt er werkelijk van de duiven. Ergens in een hoekje begint een kleinpropje dons voorzichtig zijn kopje bulten het nestbakje te steken. Het stelt niet meer voor dan een dotje dons met enkel probleem, een snavel er aan. Maar Gerrit Bakker heeft er kijk op. Dat blijkt wel. „De kans Is groot, dat dit een goede wedstrijdduif wordt. Want hoe meer dons hij heeft, des te beter vliegt 'ie". Naast een liefheb berij is het duivenmelken een keiharde wedstrijdsport. De duiven worden op een professionele manier gefokt. Hele stambomen worden bijgehouden. In Belgie zijn ze al zover, dat mensen full time bezig zijn met het fokken van dui ven. Er worden dan ook soms enorme bedragen betaald voor een koppel dui ven. Duiven, waarvoor een bedrag van duizend piek wordt neergeteld, zijn echt geen uitzondering. Maar Je kunt er dan ook behoorlijke prijzen mee winnen. De afstanden die de duiven moeten overbruggen zijn erg verschillend. Voor een afstand van honderd kilome ter haalt een wedstrijdduifslechts zijn snavel op. Echt serieus wordt het, als er bijvoorbeeld van Barcelona gevlogen ®oet worden. En dan vallen er ook nogal eens slachtoffers. Want zo'n duif komt onderweg heel wat hindernissen t^gen. Electriciteitsdraden bijvoor beeld. Hoe vaak gebeurt het niet. dat wn duif zich daar tegen te pletter vliegt Televisieantennes; dat zijn dikwijls ge liefkoosde rustplekjes van wed strijdduiven. En groot is dan de ergernis van de duivenmelker, die een hele hoop tijd verloren ziet gaan. Bakker heeft ook zo'n duif Hij heeft hem de bijnaam 'an tenne' gegeven. En zo hebben veel dui ven een bijnaam. Hoewel het voor het ongeoefende oog van de leek onmogelijk is al die duiven uit elkaar te houden, vormt dat voor de duivenmelker geen Via de radio wordt de duivenmelker op de hoogte gehouden of de duiven gelost worden en op welk tijdstip. Dat tijdstip is erg belangrijk. Gerrit Bakker: Op korte vluchten ben je namelijk ver plicht om thuis te zijn om op je duiven te wachten. Nu kun je zelf wel ongeveer uitrekenen wanneer ze binnen zullen zijn, maar er zit toch wel zo veel ver schil tussen, dat je gewoon niet weg kunt gaan". Meestal wordt het uitstellen van het los sen van de duiven door het slechte weer veroorzaakt, De duiven kunnen name lijk alleen de weg naar huis vinden, wanneer ze zich kunnen orienteren op de zon. Als het nu mistig of donker weer is, wachten ze tot het weer verbetert en daarna worden ze pas losgelaten. Maar ondanks deze voorzorgen komen er toch 'rampvluchten' voor, zoals onlangs het geval was met een wedvlucht vanuit Orleans. Heel weinigduiven zijn toen te rug gekomen. De vermoedelijke oor zaak: het slechte weer. Onweersbuien bijvoorbeeld zorgen ervoor, dat de duif zijn orientatievermogen helemaal kwijt raakt. Vandaar ook. dat de meeste wed vluchten in de zomer gehouden worden. In september zijn dan ook meestal de laatste vluchten. Het winterseizoen wordt meestal benut voor het organise ren van tentoonstellingen. Ook daar zijn weer de nodige prijzen te verdienen. Het is al zover gekomen, dat er duivenmel kers zijn, die geen duiven meer houden voor de wedvluchten, maar uitsluitend duiven fokken voor tentoonstellingen. Een probleem blijft voor de duivenmel kers van essentieel belang. Dat zijn de gemeenteverordeningen. In veel ge meenten is het verboden om in nieuwbouwwijken duivenhokken of vo lières te bouwen. En daarom zul Je de meeste duivenmelkers meestal in de oudere wijken vinden. En zo blijft Gerrit Bakker maar doorpraten. Zelf heeft hij geen enkele last van allerlei gemeente lijke beperkingen. Gerrit Bakker woont in een - voor de duivenliefhebber para dijsje. Alles in de kamer heeft op de een of andere manier wel met zijn hobby te maken. Talloze foto's, schilderijen, me dailles. stenen beelcijes. Gerrit Bakker; een van de vele duivenmelkers, die bijna alles voor hun liefhebberij over heb benJ. van K. pzc-sport-pzc-sport-pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 29