Vandaag groot feest in kader van Speuleriee West Zeeuws-Vlaamse Speulmart Charlotte Rhodes' trekpleister jaarlijkse Vlissingse braderie PZC/streek 4 OP 24, 25 EN 26 AUGUSTUS Inwonertal Goes gestegen met 91 inwoners Gs keuren plan begraafplaats in Axel goed DRIEDUIZENDSTE BEZOEKER VERWACHT Veel activiteiten 'Indianendorp' in Arnemuiden Vlucht vanuit Compiègne verloopt bijzonder traag k \YJ-ee c, DIT JAAR IN TEKEN VAN DE SCHEEPVAART VLISSINGEN - In het kader van het 75- Jarig bestaan van het Maritiem Insti tuut 'De Ruyter', stelt de vereniging Winkelcentrum Vlissingen de jaarlijk se braderie in het teken van de scheep vaart, en van de piraterij in het bijzon der. Grootste trekpleister wordt vol gens de organisatoren ongetwijfeld het schip 'Charlotte Rhodes' uit de televi sieserie 'Oncdinline', waar de receptie zal plaatsvinden, na de opening op donderdag 24 augustus, door de heer G.K. Brouwer, directeur van de Vlis- GOES - Gedurende het eerste halfjaar van 1978 is het aantal inwoners binnen de gemeente Goes toegenomen met 91, dit dankzij een stijging van 29.207 op 31 december 1977 tot 29.298 (14.132 man nen en 13.166 vrouwen) op 30 juni 1978. De eerste 6 maanden van dit jaar ves tigden zich 791 personen binnen de ge meente, terwijl 715 vertrokken. Er wer den gedurende die periode 90 en jongens en 99 meisjes geboren. Het aantal over ledenen bedroeg 93 mannen en 71 vrou wen. Puzzelrit in Kruiningen KRUININGEN - Zaterdag 12 augustus wordt voor de 22e maal de Den Inkel- puzzelrit verreden. Er is een vrije start Deelnemers kunnen zich laten inschrij ven vanaf 13.00 uur tot 15.00 uur bij smederij Vercouteren in de Hoofdstraat in Kruiningen. Deelname ls mogelijk in een A-klasse voor ervaren rijders en een B-klasse voor amateur-rijders. De leng te van de rit bedraagt ca. 30 km., die met een gemiddelde snelheid van 20 km. pei uur afgelegd moet moet worden. Voor de meerijdende kinderen in de auto is eveneens een puzzelelement ingelast. De uitslag en de prijsuitreiking vindt plaats in café-restaurant „De Koren beurs" te Kruiningen. KRUININGEN - De winkeliersvereni ging „Het Hart van Reimerswaal" uit Kruiningen houdt voor zaterdag 26 augustus een grote braderie in Kruinin gen. Deze wordt van 10 tot 18 uur ge houden. 's Morgens is er een optreden van de Koninklijke Harmonie EMM uit Kruiningen en een volksdansgroep, 's Middags worden twee trimkoersen in de kom van het dorp gehouden. Eveneens zullen 's middags gymnastiekvereni ging KWV en voetbalvereniging „Krui ningen" een gevarieerd programma ver zorgen. Dat is op het grasveld aan de Brouwerijstraat. Tot slot zal de Kruiningse brandweer een spuitde- monstratie geven. AXEL - Gedeputeerde staten van Zee land hebben het plan voor de aanleg van een nieuwe begraafplaats in Axel goedgekeurd. Dat maakte burgemees ter A. de Kam woensdagavond bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening. De gemeenteraad van Axel stelde eer der dit jaar het plan tot aanleg van een nieuwe begraafplaats vast. De nieuwe begraafplaats komt aan de ringbaan rond Axel. De commissieleden J. C. Folmer (GPV) en P. A. C. H. Dierick (CDA) toonden zich zonder meer voorstander van een voorbereidingsbesluit voor de oude ma vo aan de Tuinstraat. Het loodgieters- bedrjjf De Dijcker BV wil daar een show room annex winkel in vestigen. De heer J. Dieleman (PvdA) hield zijn advies nog aan. Het feit dat in de tekening voor de ver bouw een tekentafel was opgenomen stemde hem tot nadenken. „Een teken tafel is voor mij precies zoiets als een werkplaats. Ik vrees in dat geval hinder voor de omgeving, onder meer de huis houdschool. Ik houd m'n stem nog voor. Ik ga de zaak eerst nog een bestuderen", zei hij. Burgemeester De Kam nam gister avond in de commissie afscheid van raadslid Dieleman. die na de installatie van de nieuwe raad in september niet meer terugkeert. Ringerijderij KOUDEKERKE - Zaterdag 12 augus tus houden de ringrtjders van Koude- kerke him jaarlijkse wedstrijd voor de, over het algemeen uit Zeeuwen be staande bewoners van verpleeghuis 'Der Boede'. De wedstrijd wordt ge speeld van 13.00 tot 16.00 uur en is. naast de bewoners en hun familie en vrienden, ook voor buitenstaanders toegankelijk. singse zeevaartschool. De braderie wordt zaterdag 26 augustus afgesloten met de prijsuitreiking. Aan de Draaene gaat een winkelactie vooraf, die van woensdag 16 augustus tot en met zaterdag 26 augustus wordt gehouden in de binnenstad van Vlissin gen. Directeur G. Brouwer van hetmari- tiem instituut verricht de opening daar van op donderdagochtend tien uur. door vanaf de St. Jacobskerk een aantal ballonnen op te laten, met de namen van de deelnemende winkeliers. Er is een prijsje beschikbaar voor de win kelier van de ballon die het verst komt en voor de vinder van de ballon. Elke deelnemende winkelier krijgt tevens in zijn etalage een bordje met de naam van een schip. Het publiek krijgt tot en met 23 augustus de gelegenheid om alle scheepsnamen bijeen te zoeken en in te vullen op speciale formulieren. Deze kunnen tot die datum worden ingele verd bij de VW aan de Walstraat in Vlissingen. De etalages van de win keliers worden bovendien ingericht in het teken van de scheepvaart. Zij wor den donderdag 17 augustus beoordeeld door een jury. Voor de meest originele etalage is ook weer een prijs be schikbaar. De prijzen voor winkeliers en klanten bestaan uit scheepsantiek en worden de laatste braderiedag uitge reikt vanaf het podium op de Kleine Markt. Boeien Het loodswezen zorgt tijdens deze win kelactie voor sfeervolle bebakening in de binnenstad, met boeien, kettingen en sleepbanken. De winkelactie vindt het hoogtepunt tijdens de braderie, die met name in het teken staat van de pi raterij. Dit thema was ook het onder werp van de afgelopen Speelstad, voor de jeugd van Vlissingen. Opening e openingsoptocht vertrekt donderdag (24 augustus) rond kwart voor tien in de ochtend vanaf het stadhuis van Vlissin gen. De stoet wordt gevormd door drie sloepen, met daarin het college van bur gemeester en wethouders van Vlissin gen en directeur Brouwer van het mari tiem instituut. De boten worden ge trokken door zeevaartscholieren, vooraf gegaan door de Koninklijke Harmanie 'Ons Genoegen'. Bij het Betje Wolfplein wordt een aanlegsteiger gebouwd door de zeeverkennersgroep 'De Watergeu zen'. Daar verricht directeur Brouwer de opening van de braderie, met het hijsen van een piratenvlag. Dan trekt de stoet naar de 'Charlotte Rhodes' in de Vis sershaven. waar de receptie wordt ge houden. Bij mooi weer zal het Loodsen- koor vanaf het dek enkele liederen laten horen. Bij regen gebeurt dat in het schip, dat na de receptie, vanaf onge veer twaalf uur, door het publiek bezich tigd kan worden. Ook vrijdag en zater dag is het schip voor het publiek toe gankelijk. De kosten zijn 2,50 voor volwassenen en een gulden voor kinde ter, onder leiding van Joost Brugman, op het podium op de Kleine Markt. Daar begint om 19.00 uur het optreden van 'The Blue Sette, om ongeveer 20.00 uur aangevuld met zang van Ciska Peters. De winkels en kraampjes zijn geopend tot 21.00 uur. Om 21.15 uur volgt een taptoe op het Stadhuisplein, in verband met de maritieme presentatie Vlissin gen 1978. die de marine vrijdag en zater dag houdt bU het terrein van het loods wezen en in de buitenhaven. In verband daarmee is een gratis pendeldienst in gezet, om een uitwisseling van mensen te krijgen. De bussen gaan vanaf het KNMI-gebouw, vanaf het station gezien aan de overkant van de sluizen, naar de Zeilmarkt, het begin van de Walstraat, uiteraard heen en terug. Bij deze mani festatie werkt de marine samen met het Loodswezen, de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' en de Koninklijke Maatschappij ter redding van schipbreukelingen Er worden demon straties gegeven door het korps mari niers, de marine luchtvaartdienst en de duik- en monteergroep van de Konink lijke Marine. Bij de reddingsacties wor den naast helicopters en vliegtuigen bovendien reddingsboten ingezet. Vrijdag 25 augustus vertoont het Ne derlands Marionettentheater om 16.00 uur het stuk 'Robin Hood' vanaf het po dium op de KleineMarkt. Om 19.00 uur verzorgt de 'Bax Family' uit Souburg daar een optreden. Een paar honderd scholieren van de zeevaartschool geven zaterdagochtend vanaf 10.00 uur een demonstratie van diverse spellen, zoals touwtrekken, kruiwagen lopen, touwladder klimmen en meer van dergelijke krachttoeren, die tot ongeveer 12.00 uur zullen duren, op het promenadegedeelte van de Lan ge Zelke. Om 14.30 uur volgt een optre den van de 'Spulter's uit Show' van Gert Atsma, op het podium op de Kleine Markt. Deze show wil de jeugd op amu sante wijze informatie geven over brandveiligheid, met adviezen van het nationaal brandpreventie instituut. Om 17.00 wordt de braderie gesloten met de prijsuitreiking. De meest origi neel aangeklede kraam komt in aan merking voor de wisselbeker Horeca Walstraat. De beker PZC gaat naar de grootste pechvogel van deze braderie. .Ook worden prijzen uitgereikt van de etalagewedstrijd. Prog, Woensdag werden in het kader van de Temeuzense Speuleriee voorbereidingen getroffen voor de vandaag - donderdag - te houden feesten met majoretten en een 'heuse' fanfare ramma Na de opening volgt een optreden van het looporkest, geformeerd uit muzi kanten van 'Ons Genoegen', tot onge veer kwart over elf. Van 16.00 tot 17.30 uur zijn twee afleve ringen te zien van Buffalo Bill, verzorgd door het Nederlands Marionettenthea- GOES - Woensdagmiddag was het rond het Goese stadhuis een feestelijke bedoening. Fraaie koetsjes en vrolijke kinderen met ereboogjes duidden erop dat een huwelijksplechtigheid plaats vond. In het huwelijk traden mejuf frouw Lxnda Kraak en de heer Rudi Nonnekes. Linda is speelster in het eerste team van de Kloetingse korfbalvereniging 'Blauw-Wit' en Rudi is toekomstig onderwijzer in Oudelande. Pupillen van de korfbalvereniging zorgden op de trappen en het bordes van het stadhuis voor een erehaag. TERNEUZEN - Vandaag (donderdag) wordt 'de grote dag' van de Speuleriee in Temeuzen. Woensdag werden aller lei voorbereidingen getroffen voor een groot feest, waaraan majoretten, een heuse speulerieefanfare en honderden verklede kinderen meedoen. Een feest 'van, door en voor de kinderen', noemen de organisatoren het. Bovendien wordt vandaag de grote Elopak-verpakking- wedstrijd gehouden. De winnaars daarvan dingen mee naar een prijs in de landelijke wedstrrijd. De Speuleriee sudderde woensdag voort. De kinderen plakten, schilder den. maakten sieraden, stempelden en bouwden hutten. Het cowboy-hutten- dorp dat op het braakliggende terrein ARNEMUIDEN- De kinderen, die in Arnemuiden deelnemen aan een zo merkamp, getiteld 'Indianendorp' vermaken zich ondanks de regebuïen prima. Dinsdag hebben zij hutten ge bouwd, waarin allerlei activiteiten werden ontplooid, zoals kleien, verven, inrichten en schoonmaken. Dinsdag middag konden zij meedoen aan een goudzoekerij. Woensdagmorgen maakten de kinderen dorpskranten met nieuws over hun dorp, dat werd omgetoverd tot 'Platvoe- tendorp'. 's Middags werden wigwams van stro gebouwd en een fietsenrace met hindernissen gehouden. Die hin demissen bestonden onder meer uit een slalom, een wip en ringsteken. WOENSDAG BIJNA 500 KINDEREN AARDENBURG - De West Zeeuws- Vlaamse kindervakantie-activiteit 'Speulmart' loopt als een trein. Woensdag werd het evenement door bijna vijfhonderd kinderen bezocht. Volgens cén van de leidsters, mevrouw A. Soet, is dat een record. Toch verloopt de Speulmart in een vrij rustige sfeer. Alle kinderen zijn aan het werk, in de tent, of, als het niet regent ook buiten. Tot nu toe verveelt niemand zich. De reacties van de kinderen zijn vrij eenvoudig te peilen. Iedere dag ver schijnt er een krant onder supervisie van een van de deelnemertjes zelf, Art hur Baremans uit Etten Leur. „Ik heb typeles gehad, daarom kan ik het wat beter", zegt hij trots terwijl hij zijn 'ver slaggevers' aan het werk houdt. Michel Aersens schreef woensdag in de RIA Westdorpe voetbalt in Dongen WESTDORPE - Zondag spelen de vete ranen van voetbalvereniging RIA uit Westdorpe tegen voetbalvereniging Dongen in Noord-Brabant. Via Antwer pen rijdt men per bus naar Dongen, waar tegen de plaatselijke veteranen gespeeltwordt. Op de terugwg wordt een speeltuin bezocht, WESTDORPE - Zondag houdt hen gelsportvereniging 'De Platzak' haar tweede wedstrijd die meetelt voor het clubkampioenschap. Er wordt van 's morgens 8 tot half elf op de Molenkreek in Westdorpe. Op die dag nemen de jeugdleden van de hengelsportvereni ging deel aan een internationale vi swedstrijd in Zelzate. krant:„De verjaardag, die ik hier op Speulmart vier i s de leukste verjaardag. Ik hoop dat het thuis, vanavond, ook zo leuk wordt. Maar dat zal het wel wor den". Woensdag waren vele geurtjes in de reusachtige tent te ruiken. Er werden namelijk koekjes gebakken en pan nekoeken. Ondertussen werden elders door jongens en meisjes koortsachtige voorbereidingen getroffen voor de mo deshow, in de vorm van een processie, die donderdag wordtgehouden. In een stand werden zelfs schoenen gemaakt, in een andere sieraden, in weer een an dere stand probeerde Ankie de Feyter met succes kinderen te leren hoe ze al lerlei hoofdtooisels moeten maken. En kele meisjes liepn dan ook al trots rond met papieren mutsen, extra zwierig ge maakt met stroken tule. EHBO Natuurlijk ken t de Speulmart ook wel 'kleine verdrietjes'. Maar daarvoor zijn de dames en heren van de EHBO uit IJzendijke en Breskens aanwezig, aan gevuld met vrijwilligers uit andere ker nen. De heren R. A. Pollet en J. Giljam zijn voortdurend aanwezig, de rest helpt bij toerbeurt. Zeven mensen zijn voort durend in touw. „Soms moeten er", al dus de heer PPollet, „vier of vijf kinde ren tegelijk worden geholpen. En bo vendien houden we ook patrouilles op de pplaatseri buiten waar de kinderen zijn". De EHBO-ers beschikken daar voor zelfs over portofoons. Tot en met woensdag waren er zo'n veertig kinde ren behandeld. Het wordt allemaal in een schrift bijgehouden. Volgens de heer Pollet zijn het hoofdzakelijk snijwon- den. wat verstuikingen, enkele brand wonden en andere lichte gevallen. Slecht in éen geval is een kind doorver wezen naar een arts. Annelies Soet is erg bly met het gekozen thema voor de Speulmart, namelijk 'de oudheid'. „Dat is een grote steun voor de vrijwilli gers", zei ze woensdag, Er kan zo beter gericht gewerkt worden". Natuurlijk zijn er kinderen die in het begin van stand naar stand hollen, maar iedereen had woensdag toch wel een eigen plekje gevonden waar hard gewerkt werd. Binnen de tent is het erg schoon. Kinde ren brengen lege bekertjes en ander af val keurig naar de vuilnisbakken. De West Zeeuws-Vlaamse Speulmart tegenover de sporthal aan de Alvarez- laan wordt gebouwd, was woensdag middag grotendeels voltooid. Vandaag worden prijzen uitgereikt aan de beste huttenbouwers. In de loop Van de och tend wordt trouwens ook de drieduizendste bezoeker of bezoekster verwacht. Is het een zij dan wordt dat meisje uitgeroepen tot koningin van de Speuleriee'78 Is het een hij dan heeft de Speuleriee vanaf vandaag een koning. Modeshow Woensdagmiddag werd er door de kin deren een modeshow gehouden. Er werden eigen kleren, niet te onder scheiden Van de Franse mode van de laatste jaren, getoond. In een hoek van de sporthal staat sinds woensdag ook een maquette vervaardigd door een groep kinderen. Op de maquette zijn de 'wildtuin' en de speeltuin te zien. Voor de tieners was er woensdagavond een oricntatietocht. Daaraan werd deelge nomen door tientallen jongens en meis jes. In Biervliet vormde een optocht, waar aan tientallen kinderen meededen, het hoogtepunt van de jeugdvakantie- weekactiviteiten van woensdag. De kinderen waren verkleed als indianen, Zij kregen ook een film voorgeschoteld. De kinderen uit Sluiskil reisden woensdag per bus naar Bosbad Hoeven. Zo'n zeventig kinderen maakten de reis mee. Vandaag (donderdag) zijn er ac; tiviteiten in Zaamslag, Sluiskil. Biervliet en Temeuzen. Voor de oudere jeugd is er vanavond bij de sporthal een barbeque. D UIVENR UB RIEK BEVELANDEN-NOORD duurt nog tot vrijdag. Iedere dag rijden de volle bussen, met opgewonden kin deren vanuit alle kernen naar de tent in Aardenburg. 's Middags zijn ze op de te rugweg zo moe, dat er dan vrijwel geen kik wordt gegeven. Maar dat zijn de vrijwilligers ook. Zij zijn dolblij als er een theatervoorstelling is in de tent zo dat het wéfimrd^stands even tot rust kan komen. Annelies Soet tens lotte: „We zijn erg tevreden, iedereen doet erg zijn best". Drukte op de Speulmarkt in Aarden burg W. MOERDIJK WINT VEEL Van een medewerker) MIDDELBURG - Normaal verlopen vluchten worden steeds schaarser, als we zien dat dc duiven in Compiègne met zuidwestenwind om 07.10 uur wer- clen gelost cn dat de eerstaankomende duiven royaal de 1300 meter over schrijden, dan blijft het voor ons een raadsel, dat dc concoursen op vele plaatsen anderhalf uur open staan en dit op een afstand van gemiddeld 240 kilometer. Toch zijn er liefhebbers die ondanks al deze handieaps bijzondei sterk presteren. Bij de pv De Scheldevliegers in Borssele is het W. Moerdijk uit Nieuwdorp, die maar de helft van de eerste tien prijzen aan de overige liefhebbers gunt. zonder meer een formidabele uitslag. F. Nipuwenhuijsse pikt daar toch ook nog drie prijzen in de eerste tien, deze man is ook moeilijk uit de top te verdringen. Om welke reden is ons niet bekend maai na talloze eerste prijzen, missen we in Wolphaartsdijk P. A. van Loo in de eerste tien en hiervan maken de Gebr. Houtekamer J. en L. Westveer met met S. WesseLs dankbaar gebruik. In Krab- bendijkcecn zeer snelle duif bij A. van Oosten, 1363 meter wordt in Zeeland maar zelden overtroffen en F. Hil- Iebrand laat hier duidelijk zien dat hij viermaal bij de eerste tien zit. In Zierik- zee een voortreffelijke prestatie van B. Wesdorp 1,3,6 en 10, dat is in zijn vereni ging Zierikzee vier maal één op 25. Om van 600 jonge duiven de eerste prijs te winnen, dat is altijd een mooie presta tie, maar om ook nummer twee te wor den. beiden met twee minuten los op de rest, is ook een uitslag om in je zak te steken. Degene die dat deed, was Ko de Koeyer uit Yerseke. De gebroeders Po- ley wroden hier derde voor M. van de Dorpel, die de laatste tijd sterk vooraan speelt. In Tholen wintP. Laban met vee rtig meter voorsprong op M. Laban, maar de snelheden hadden we juist daar met zuidwestenwind hoger verwacht dan 1275 meter Bij De Blauwe Doffer tn Kortgene weten ze dit seizoen zeker dat er verschillende prima presterende liefhebbers in Kam perland wonen; ditmaal is hetH. van de Moere, die wint voor L. Amperse; hier draait A. J. Bouterse weer eens meer dan 50 procent prijs. Op verschillende plaatsen in Zeeland worden tegelijk met de jonge duiven ook nog wedstrijdjes ingericht voor de oude duiven en op vallend is dat by deze vlucht de jogne over het algemeen sneller zijn dan de oude, behalve in Kortgene. waar W. Noordhoek en zoon uit Kamperland de jonge garde tien meter te snel af is. J. L, Minneboo wordt hier 2 en 3. In Yerseke bij de pv De Noorster wint Jac. van der Jagt voor Joh. van Es. De uitslagen: Compiègne, Jonge duiven. Scheldevliegers Borssele 176 duiven, snelheid 1319 meter. 1.2.5,7 en 8 W Moerdijk uit Nieuwdorp. 3 G. Capello, 4,6 en 10 F Nieuwenhuijsse, 9 J. Welleman. Trouwe Duif uit Tholen 116 duiven, snelheid 1275 meter: 1 P. Laban. 2 M. Laban, 3 A. Wa- gemaker, 4 en 7 L. van der Klein, 5 A Laban en Zoon, 6 C. Laban, 8 en 9 J. Praat, 10 J. Noon. Pv Zierikck Zierikzee, 245 duiven, snelheid 1301 meter: 1,3,6 en 10 B. P. Wesdorp, 2 H. Slagboom, 4 en 5 P. van de Welle, 7 F. Mays, 8 J. Krijger, 9 J. van de Sande. De Blauwe Doffer Wolphaartsdijk: 1,4 en 10 Gebroeders Houtekamer, 2.5 en 7 J. en L Westveer. 3,6.8 en 9 S. Wessels. De Luchtbode Krabbendijke. 355 duiven, snelheid 1363 meter: 1 en 10 A. van Oosten. 2,4,5 en 6 F. Hillebrand. 3 Gebroeders Cle ment, 7 J, Dekker. 8 Mevrouw Bijl, 9 D, van de Vrede. De Blauwe Doffer Kortgene. 371 duiven, snel heid 1303 meter: 1 H. van de Moere, 2 L. Am- perse. 31. G. Oele. 4 A. de Haze, 5 A Hollestd- le, 6 en 9 A Bouterse. 7 W. Versluys, 8 P. WU- derom. 10 M. van Belzen en Zoon. Pv De Noordster Yerseke. 600 duiven, snel heid 1338 meter. 1 en 2 Ko de Koeyer. 3 Ge- i broeders Poley, 4 M. van de Dorpel. 5 E Min- naard Jz,6 D Kosten.7 C. de Rooy.8M.Mol.9 J. Zoetewey, 10 W. Zuidweg De Oude Duiven Yerseke, 49 duiven: 1 en 4 Jac. van der Jagt, 2 en 9 Joh. van Es, 3,6 en 8 E, van Hljfte, 5 mevrouw Minnaard, 7 Jac. Oele, 10 J. Kosten, Kortgene, 51 duiven: 1 en 6 W Noordhoek en Zoon, 2 en 3 J Minneboo, 4J.de Looff, 5,7 en 9 R. Leenpoel, 8 en 10 G. Geelhoed. GROTE OVERDEKTE ROMMEL- EN CURIOSAMARKT Meer dan 2000 stuks Vrijdagavond 11 augustus van 18.00-22.00 Van Tilburghstraat 43, Driewegen as>o6 0<\' DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 WISSEL BEVELAND.rN WISSEL SCHOUWEN l»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 24