Feyenoord-trainer Jezek: jaar om te experimenteren Jaan de Graaf: Als AZ op zondag kampioen wordt ben ik er niet bij Michel Valke over Sparta en geld: Wat er niet is, kun je niet vragen PZC/s PUBLIEK MINDER KRITISCH ALS INZET GETOOND WORDT DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 sport Door Frits Bakker ROTTERDAM - De striemende fluitconcerten liggen nog vers in de herinnering. Het door iedere tegenstander gevreesde legioen, dat ooit „hand in hand" de eclatante successen beleefde, heeft zijn ploeg als een baksteen laten vallen. Feyenoord verspeelde in amper twee jaar tijd een schitterende reputatie. Zo razendsnel heeft de aftakeling zich gemanifesteerd, dat de werkelijke afmetingen over de landsgrenzen nog nauwelijks zijn doorgedrongen. Vaclav Jezek, de nieuwe man aan het roer, kan dat bevestigen. „Feyenoord is nog steeds een topclub in Europa. In mijn land heeft die naam een magische klank. Natuurlijk was ik op de hoogte van de minder florissante resultaten dit jaar, maar dat komt wel vaker voor bij toppers. Het kan niet meer zijn dan een tijdelijke inzinking", bedenkt de Tsjech monter. Het klinkt allemaal wat naief. Met de realiteit is Jezek in de afgelopen weken al terdege geconfronteerd. Feyenoord heeft zich geen imposante aankopen kunnen veroorloven. Integendeel: de Rotterdamse club zag Wim Rijsbergen. na zijn gedeeltelijk mislukte optreden in Argentinië'naar Frankrijk (Bastia) uit wijken. de ..geflipte" Nico Jansen werd met zwaar verlies doorverkocht naar RWD MolenbeekDick Schneider was al eerder ingelijfd door Go Ahead Eagles en ten slotte weigerde ook Kreuz het minderwaardige contract dat Feyenoord hem te bieden had Daar te genover stond slechts de terugkeer van Peter Houtman, de produktieve spits die voor één jaar aan FC Groningen was uitgeleend. Met een selectie die voornamelijk be staat uit aanstormende talenten, moet Vaclav Jezek gaan renoveren. Hij heeft ongetwijfeld strakke opdrachten mee gekregen van de Rotterdamse leiding. Feyenoord wil zo snel mogelijk terug naar de nationale top. Jezek daarover: „Dit jaar is er nog ruimte om te experi menteren. De jonge spelers moeten in gepast worden. Daarbij hangt veel van de resultaten af. Als de ploeg goed draait, zal dat gemakkelijker en sneller gaan. Maar verwacht niet meteen een topseizoen van Feyenoord. Daar is de voorbereiding te kort voor. Ook tijdens de competitie zal ik nog moeten speuren naar de juiste formatie. Pas volgend jaar gok ik op Europees voetbal". De uiterst vriéndelijke Tsjechische oefenmeester kan in ieder geval bogen op een enorme vakkennis. Feyenoord haalde de opvolger van Vujadin Bos- kov weg bij de nationale ploeg van Tsjechoslowakije, waar hij in 1976-na het behalen van het Europees kam pioenschap voor landenteams - tot volksheld werd uitgeroepen. Daarna verdween Jezek plotseling in de ziekenboeg. Hij miste de kwalifica tiewedstrijd voor het wereld kampioenschap. waarin de Tsjechen na een teleurstellende race een plaats in de eindronde verspeelden. Na zijn herstel ging Jezek op zoek naar een nieuwe werkgever. Spanje toonde belangstelling, ook Go Ahead Eagles informeerde, maar uiteindelijk werd het Feyenoord, de club die Vaclav Jezek met bijna idolate belangstelling was blijven volgen. „Het was altijd mijn fa voriete club. Ook toen ik nog trainer van Den Haag was. In die tijd vierde Feyenoord successen. Op basis van in zet en discipline. Ik leefde mee als Feyenoord voor de Europa Cup speelde, ook na mijn vertrek uit Nederland. Toen er dit jaar een aanbod kwam van Feyenoord. heb ik niet lang geaarzeld. Ik ben goed geïnformeerd door Peter Stephan. Ik weet precies waar ik aan toe ben. maar ik durf het aan. Feyenoord heeft talent genoeg om straks weer op hoog niveau mee te draaien". JAAN DE GRAAF Rampzalig VACLAV JEZEK In de eerste aanloop hoeft Jezek vol strekt niet op spectaculaire transfers te rekenen. Feyenoord voerde jarenlang een beleid zonder enige visie en be kommerde zich kennelijk niet om de toekomst. De gevolgen waren ramp zalig. Met het uitblijven van successen verdwenen ook de volle stadions. Angstwekkend slinkende recettes im pliceerden dat de geldelijke bron uit geput raakte. De vedetten waren de dupe. Toen Feyenoord geen hoge sala rissen meer kon offreren, keerden ze de eens zo bejubelde „Kuip" de rug toe. Grillige raspaardjes als Van Hanegem. Kristensen en Geels zijn alweer bijna vergeten in Rotterdam. Van het roemruchte elftal, dat in een nog niet eens zo grijs verleden 200.000 supporters op de Coolsingel deed samenstromen, is alleen Wim Jansen overgebleven. De verknochte Feyenoorder mag zich in middels ook verheugen in de sympathie van Jezek. De Tsjech is knap onder de indruk gekomen van het enthousiasme waarmee Jansen na de WK-periode weer aan het werk is gegaan. Jezek: „Wimpie is een voorbeeld voor de jongeren. Hij is voor de ploeg van on-, schatbare waarde, een groot voetballer, die Feyenoord de weg terug kan wijzen". Inzet Veel nadrukkelijker dan zijn voorgan ger Brox, heeft manager Stephan zich op een constructief beleid ingesteld. Regelmatige doorstroming van de ei gen jeugdspelers, deskundige scouting en een voorzichtig aftasten van de transfermarkt. De sanering krijgt prioriteit. Jezek kan ermee instemmen. „Als het elftal bereid is om harder te werken, nog meer te knokken, dan komt het publiek vanzelf terug. De mensen zijn minder kritisch als er inzet getoond wordt. Ook met deze jonge ploeg kan Feyenoord het ver schoppen. Ik vraag alleen een klein beetje ge duld". SPAKENBURG-Zijn principes heeft hij nooit overboord gezet. Ook niet toen de nu 22-jarige Jaan de Graaf, een half jaar geleden besloot om zijn geluk eens in hel betaalde voetbal te proberen. Het liefste zou hij naar Ajax zijn overgegaan. Hel werd uiteindelijk AZ'67, meer toeval dan een bewuste keus. Daar respecteerde de leiding het standpunt van de Spakenburger om niet op zondag- de dag des Heeren - te voetballen. Een wat vreemd aandoende opvatting in een wereld, die zijn eigen wetten en gewoonten heeft. Immers, ook komend seizoen zal het betaalde voetbal zich voornamelijk op de zondagmiddag afspelen. Het principe is Jaan de Graaf veel kening gehouden met een mislukking waard. Zelfs wanneer mocht blijken, dat van zijn betaalde-voetbalavontuur. zijn nieuwe werkgever AZ'67. hem nodig Daarom heeft hij een plaatsje in de heeft voor een wedstrijd op zondag, zal marktkraam van zijn schoonvader als de Spakenburger het doorzijn geloofso- extra achter de hand gehouden „Dan vertuigïng ingegeven verbod om op heb ik tenminste iets om op terug te zondag tegen de bal te trappen, gestand vallen. En. ik ben er vanuit gegaan dat doen. „Anders had ik ook geen extra ik met drie middagen trainen bij AZ een clausule in mijn contract bij AZ hoeven zee van tijd overhoud. Die tijd kan ik laten opnemen. Daarom ook ketsten in dan mooi opvullen met de markt. Toen een eerdere fase contacten met Ajax en ik nog bij IJsselmeervogels speelde, Anderlecht af. Omdat ik daar geen ging dat, ook. Dus waarom zou het bij AZ clausule over niet-spelen op zondag in dan niet gaan", zo vraagt de 22-jarige uit mijn contract kon laten opnemen. Het een vissersfamilie afkomstige De Graaf ligt eigenlijk erg eenvoudig. Op zater- zich af. dag speel ik wel. óf met het C-elftal. óf flnriprcrhat met het eerste elftal. Dat maakt in feite uiiuciouiiat niet zoveel uit. Op zondag speel ik ge- Op zich lijkt dat geen onverstandig be woon niet. Zo eenvoudig ligt het. Daar sluit te zijn. Ook al omdat Jaan de moet je geen probleem van maken. De Graaf volgens zijn eigen zeggen de stap spelers weten dat ook. Ik hoop alleen van het zaterdagamateurvoetbal naar niet dat ze het mij kwalijk gaan nemen, het betaalde voetbal toch kleiner had dat wanneer AZ op zondag kampioen verwacht. „Met name de manier van kan worden ik er niet bij zal zijn. Niet op trainen is me eigenlijk lelijk opgebro- de tribune en niet in het veld. Nee. als ze ken. AI na twee dagen werd ik gecon- het mU kwalijk gaan nemen, zijn de ver- fronteerd met een liesblessure. Of je houdingen scheef. Dan moeten ze niet twee keer in de eerste weken traint, of bij mij komen maar naar de leiding twaalf keer, dat maakt nogal wat uit stappen. Die isertenslotte mee akkoord Misschien heb ik het betaalde voetbal gegaan dat ik niet op zondag speel", al- wel wat onderschat. Misschien heb ik dus Jaan de Graaf. er wel te gemakkelijk over gedacht nadat we met IJsselmeervogels, het zo- f-urore ver schopten in de bekercompetitie, De 22-jarige rechterspits van IJs- Toen kon IJsselmeervogels alles, zelfs selmcervogcls is middels zijn éénjarige winnen van AZ. Toen dacht ik echt, dat verbintenis met AZ'67 een even unieke als merkwaardige verschijning in het betaalde voetbal geworden. Uniek vanwege die clausule om niet op zon dag te hoeven spelen, merkwaardig, het verschil tussen de hoogste klasse van het zaterdagvoetbal en het betaal de voetbal niet zo groot was. Nu weet ik wel anders", aldus Jaan de Graaf, die op eigen initiatief tussen het einde van ROTTERDAM - Realiteitszin overheerst bij Sparta. Niet alleen bij de leiding van de club, die het ieder seizoen met de eigen beperkte middelen probeert te redden, maar ook bij de spelers die met dat gegeven hebben leren leven. „Vandaar dat hier maar zo zelden over geld wordt gepraat", weet Michel Valke, „want wat er niet is, kun je niet vragen". Waar elders de contractgevechten op weg naar de nieuwe voetbaljaren vaak worden omgeven door conflicten rond de financiën, daar domineert de rust bij Sparta. Een club die steevast waardig wil handelen en die zeker niet ruzieènd in de slag zal gaan als werknemers hun positie kunnen verbeteren. De toch waardevolle krachten Clarke. Meutste- ge en oefenmeester Brom. konden dan ook zonder meer vertrekken naar Ajax. dat ook graag Valke had ingelijfd. De middenvelder, die zijn ploeg niet al te zeer verzwakt acht („want er staat genoeg talent klaar, misschien krijgen we alleen problemen in de spits") was erdoor gevleid, maar liet zich door de „nog steeds grote naam Ajax" het hoofd niet op hol brengen. „Het streelde me natuurlijk wel", zegt hij nu. „maar ik had nog een contract voor twee jaar. En zelfs als ik dat niet zou hebben gehad, had ik nog niet geweten of ik wel mee had gewild Voor mijn gevoel zou dat te vlug zijn geweest. Ik zou het niet direct hebben gered". Harde leerschool Het is de opvallend nuchtere visie van een I9-jarig talent, dat het snel heeft „gemaakt" in de wereld. Drie jaar gele den nog draaide Valke mee met de ama teurs van het Dordtse DFC. nadien werd hij. met het mavo-diploma op zak. verder geschoold in Sparta's c-team en het UEFA-jeugdelftal. Vooral het tweede elftal van dc kasteelvereniging deed daarbij dienst als harde leer school. omdat Brom op Spartaanse wijze met de reserves placht om te gaan. „Door de spelers werd ik direct geaccepteerd, maar bij Brom telde je alleen mee als je in het eerste komt", herinnert Valke zich nog van die tijd. „De rest hing er maar zo'n beetje bij; mocht de bal ophalen. Het was zijn ma nier om je te inspireren. Als je zó wordt behandeld ga je er natuurlijk van alles aan doen om er echt bij te komen". Dat lukte Valke anderhalfjaar geleden min of meer bij toeval. „Door een schorsing van Michielsen kreeg ik toen mijn kans. Dat was sneller dan ik zelf had verwacht, wantin het c-team heb ik eigenlijk nooit zo best gevoetbald. Ik pingelde veel te veel. Pas toen ik in het eerste elftal kwam ging ik goed spelen". Zo goed zelfs dat Valke. ondanks zijn jeugdige leeftijd, „automatisch" uit groeide tot de spelbepaler binnen de ploeg die vorig seizoen zo verraste. „Dat is eigenlijk onbewust gebeurd. Er is nog nooit door de trainer tegen me gezegd dat ik de man moest zijn bij wie alle ballen moesten worden Ingeleverd. Dat is gewoon gegroeid", meent Valke. die doorzijn uiterlijk en zijn speelwijze vaak een tweede Van Hanegem werd ge noemd. Een vergelijking, die hij zelf nauwelijks ziet zitten „Want het mag dan best aar dig zyn in het begin, maar ik vind dal ze die jongens als Krol. Van Hanegem en Cruljff nu maar eens moeten vergeten Er zijn andere mensen die hun rollen gaan overnemen. Poortvliet. Brandts en Metgod misschien. Van mezelf vind ik dat moeilijk te voorspellen, maar als ik zo blijf spelen maak ik ook wel een kans om in dat rijtje te komen. Want ik heb een lekker seizoen meegemaakt: ver bo ven mijn persoonlijke verwachtingen". Niet zo hard De entourage was er dan ook naar. Met een Sparta dat stuntend uit de start blokken trok. kwam Valke nauwelijks aanpassingsproblemen tegen in zijn eerste volle profseizoen. Wel had hij de nodige moeite met zijn eenbenigheid („ik ben links"), het doelgericht koppen en het verdelen van zijn krachten („dat is langzaamaan beter geworden"), maar zijn goede pass en zijn passeer beweging op de vierkante meter com penseerden veel. Datgene waarvoor hij als fragiel lichtgewicht van 65 kilo het meest had gevreesd, viel hem boven dien erg mee. „Er wordt bepaald niet zo hard gevoetbald in de eredivisie als ik had verwacht. Vanaf de lijn lijkt het echt veel harder dan het is als je er tus sen loopt. Ik ben er dan ook maar een maal door een blessure uitgegaan. In die bekerwedstrijd bij Ajax". Dat is dan ook het duel waaraan hij de meeste negatieve herinneringen tot nog toe heeft overgehouden. En dan niet al leen omdat hij aan een ontmoeting met Everse een zware blessure overhield, want over die persoonlijke ervaring kan hij inmiddels nuchter en vergevingsge zind praten. „Vanuit zijn standpunt was die overtreding te begrijpen. Die jongen speelde ook voor zijn plaats en kon zich natuurlijk met zomaar voorbij laten lo pen Het viel alleen een beetje ongeluk kig uit, omdat ik in zijn noppen viel na dat hij mijn enkel had geraakt. Wraak gevoelens ken ik dan ook niet. Ik zou hem in een volgende wedstrijd zeker niet speciaal gaan opzoeken om hem te rug te pakken. Trouwens, ik zou van een koude kennis thuiskomen met mijn 65 kilo. maar daar gaat het niet om. Al was ik twee meter, dan nog zou ik het niet doen". Kater Meer moeite had Valke na de wedstrijd, die hij per brancard had moeten verla ten, met de uitschakeling van Sparta. „Dat vond ik veel rotter, omdat de ploeg daardoor na zo'n goed seizoen met lege handen achterbleef. Een grote kater, vooral omdat we alles op die be kerstrijd hadden gezet. We moesten wel. nadat we die competitie-inzinking hadden gekregen na die ongelukkige partij bij PSV. Dat was voor mij de mooiste wedstrijd die we vorig seizoen hebben gespeeld; iedereen kon wel janken toen we verloren hadden. Daar kregen we zo'n klap van. dat we daarna alleen in de bekerstrijd nog iets konden bereiken. Vandaar dat de kater zo groot was toen we daar door Ajax ook wer den uitgezet, terwijl we vooral in het eerste duel toch zoveel beter waren geweest". Dat Sparta de prestaties van het vorig seizoen kan prolongeren lijkt voorals nog twijfelachtig na de geduchte aderla tingen. Valke heeft daar echter andere gedachten over. Hij: „Clarke was na tuurlijk erg belangrijk voor ons. maar als het klik t met de nieuwe spits (Stuart Parken, moeten we de lijn toch door kunnen trekken Ik vind ook niet dat Sparta verder zoveel zwakker is gewor den; er staat genoeg talent klaar om de vertrokken spelers op te volgen. Stuij van de Herik. Van Tiggelen en Holverda bijvoorbeeld. Bovendien is de oude kern gebleven en hebben we met Bert Jansen de beste rechtsback van Nederland. Onbegrijpelijk overigens dat Ajax hem niet heeft aangetrokken in plaats van Meutstege. Over Petescu als trainer kan ik moeilijk oordelen na zo'n korte tijd. Hij lijkt me wat persoonlijker dan Brom en heeft ook al gezegd dat hij diens lijn zal voortzetten. We gaan dus weer aan vallen. Dat moeten we trouwens wel. anders zit er straks niemand meer op de tribune. Het is toch leuker om voor wat meer volk te spelen, vandaar dat we op zaterdagavond gaan voetballen. Wel licht helpt dat. Hoewel: ik heb wel eens gehoord dat Sparta nog altijd de naam heeft een dure club te zijn en bovendien zitten we hier in een vergrijsde buurt, dus ik weet het nog zo net niet". Bal oppompen Wat Valke wel zeker weet is dat zijn eigen toekomst in het voetbal ligt. Hij zou zijn baan voor halve dagen (ad ministratief werk op een scheepswerf) dan ook graag willen verruilen voor een bestaan als fuliprof. „Want van het voetbal zal ik het toch moeten hebben. Wat dat betreft was Ajax natuurlijk een mooie kans geweest. Maar die kan altijd nog eens komen, zeker als ik zo blijf draaien. Verder droom ik er van ooit nog eens in het Nederl ands elftal te komen; mee te gaan naar het WK. Al was het alleen maar om dc bal op te pompen. Maar de allergrootste droom is dat ik nog eerst met Sparta in de Europa Cup zal voetballen". Het is de eerste keer dat hij de realiteit uit het oog lijkt te verliezen. Hij beseft het zelf („de laatste keer dat Sparta kampioen werd. was in '59. toen werd ik geboren") en zet zyn foutje recht met een relativerende opmerking: „Nou ja. de gekste dingen gebeuren toch. omdat hij er uiteindelijk vier jaar voor de zaterdagcompetitie en het begin van nodig heeft gehad om dc beslissing over dc AZ-training zijn eigen conditie op een stap naar het betaalde voetbal te peil heeft gebracht, nemen. Tenslotte, vier jaar geleden „Tien wedstrijden voor IJsselmeervo- maakten IJsselmeervogels furore, met gels de laatste competitiewedstrijd in de hoofdrol Jaan de Graaf. In het speelde, raakte ik geblesseerd. Moest Ik KNVB-bekertoemooi werd zelfs AZ'67 met een gescheurde enkelband naar de uitgeschakeld. kleedkamer worden gedragen. Daarna Eerst die wisselvalligheid.- De Graaf: heb ik een week of negen op non-actie! „Het is waar dat ik de laatste twee gestaan. Ik kon niet spelen en niet trai- seizoenen met name nogal wisselvallig nen. Vandaar dat mijn conditie ziende- heb gespeeld. Soms ging het een hele rogen achteruit ging. Om dat verlies aan wedstrijd goed. van de eerste tot de conditie op te vangen heb ik mijn va- laatste minuut. Veel vaker waren in die kantie uitgesteld en ben als een gek aan seizoenen de momenten, waarin ik al- het werk gegaan. Met slechts één doel leen in de laatste vijf minuten tot voor ogen: zorgen dat ik goed in conditie hoogstandjes in staat bleek. Onver- zou komen, waardoor ik geen „plee-li- wacht kon scoren, onverwacht een be- guur" zou slaan op AZ's eerste tral- lissing forceerde. Ik geloof dat ze bij AZ rrnig", zo meent Jaan de Graaf, daar ook rekening mee zullen moeten Een plee-figuur heeft hy inderdaad niet houden. Ik ben nu eenmaal een grillige geslagen. Maar zijn stek in AZ's eerste speler", aldus Jaan de Graaf. team heeft hij vooralsnog ook nog niet En over zijn late beslissing: „Ik wilde te pakken. Ook voor Jaan de Graaf blijft zekerheid. Dat was alles. Toen ik met in de aanloop op de nieuwe voetbal- IJsselmeervogels in het bekertoernooi competitie alles nog in het onzekere, zat. was ik amper achttien. Moetje dan want zegt hij: „Wat me eigenlijk hel al de overstap naar het betaalde voetbal meeste is tegengevallen, is mijn plek op maken. Ik wilde eerst wat meer ervaring dit moment in de selectiegroep. Nietdat opdoen bij de zaterdagamateurs. Be- ik niet door de medespelers wordt taald voetbal is tenslotte ook niet alles geaccepteerd (Willem van Hanegem en Hoeveel van die jongens gaan uiteinde- Hugo Hovenkamp behoren inmiddels lijk de vernieling in. Dat heb ik bewust tot zijn beste vrienden), maar dat AZ's willen vermijden", aldus De Graaf. nieuwe trainer Georg Kessler nog steeds niets over mijn rol bij AZ heeft AVOntUUr gezegd. Ik mis gewoon een brokje ze- Met name in zijn directe omgeving werd kerheid en dat is bepaald niet bevorder- er nogal vreemd gereageerd toen be- 'Uk voor mijn zelfvertrouwen. Bij IJs- kend werd. dat Jaan de Graaf Spaken- selmeervogels speelde ik op de rech- burg ging verlaten en had gekozen voor tervleugel. Ik ben als rechterspits bij AZ het betaalde voetbal. „Ze keken me aangetrokken, maar tot dusver heb ik in soms na als ik op de fiets aan het trainen de oefenwedstrijden alleen nog maar op ging. Zo van: wat moet jij nu in het be- de linkervleugel gespeeld, ik lijk wel taaide voetbal en van: dat kun je IJs- „omgebouwd" te worden tot een links- selmeervogels toch niet aan doen. Hoe buiten. En dat vind ik eigenlijk wel een moet het nu met de „Vogels" verder? In beetje vreemd", aldus Jaan de Graaf, het begin heb ik me daar teveel van w_0i_ aangetrokken. Nu laat het me gelukkig V3SIB pidalS koud. Ik beschouw dit eerste jaar als een avontuur. Heb de kans die ik van Ajax en Anderlecht niet kreeg en van MSV Duisburg en AZ wel. met beide handen aangegrepen. Ik wil nu vechten, knok- Op zich misschien voor hem een won derlijke zaak. Bij AZ is dat niet zo vreemd. Immers, ook hier lijken d« problemen met een linksbuiten weer grote vormen aan tc nemen, nu Bert ken. voor een vaste plaats in het eerste van Marwijk nog steeds zijn handtcke- elftal. Pas dan ben ik tevreden. Ik kan ning niet «„der het door de AZ-lcidins me met voorstellen, dat er spelers aangeboden contract heeft gezet. De rondlopendie genoegen nemen met een plaats op de reservebank. Daarom heb ik ten slotte ook voor AZ gekozen en niet voor MSV Duisburg. Ook al. omdat de afstand naar Duisburg groter was dan die van Spakenburg naar Alkmaar. An derhalf uur. zonder file.. Jaan de Graaf heeft in zijn visie ook re- Graaf: „De komende weken zal die duidelijkheid zich wel voordoen. maW ondertussen wreekt het wel. In mij» onderbewustzijn speelt het wel mee en ik geloof daarom ook. dat mijn presta ties tot dusver niet zo geweldig zij" Het draait echter om één zaak: een vas te plaats in AZ".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 12