KLM-advocaten blijven op verhoor New York weg BEVOLKINGSONDERZOEK TE VER AFGEREMD DOOR WETSONTWERP Dierenparken met sluiting bedreigd Bezuinigingen houden fluoride-behandeling uit ziekenfondspakket Koffie vrijdag een kwartje goedkoper ACCOUNTANT DE WIT: KLM WIL TIJD WINNEN Roofovervallen op bejaarden THAILANDERS BEROVEN RIJSTTREIN Voorzitter gezondheidsraad: wetgeving is prematuur DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 VERHOGING BTW RAAKT ZES TUINEN ARNHEM - De zes niet gesubsldiër- de dierentuinen in Nederland wor den met sluiting bedreigd, wanneer eind dit jaar de verhoging van het btw-tarief van deze groep van 4 naar 18 procent zal worden doorgevoerd. De financile situatie voor deze zes (Burgers Dierenpark Arnhem, Ouwehands dierenpark Rh enen. Dierenpark Amersfoort. Dierenpark Wassenaar, de Bcekse Bergen bij Tilburg en het Dolfinarium in Har derwijk) wordt dan vrijwel on houdbaar. Die parken die net niet dicht hoeven zullen met de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water kunnen houden. Aldus directeur Anton van Hooff van Burgers dierenpark in Arnhem over de btw-verhoging. die volgens Den Haag eind dit jaar In werking zal moeten treden. Zeven jaar geleden besloot Den Haag het tarief voor de Nederlandse dierentuinen op 4 pro cent te bevriezen voor een periode van tweemaal drie jaar. Later werd de termijn nog met 1978 verlengd. irEn we hebben het toch al zo moei lijk", zegt de heer Van Hooff. „On derhoudskosten, personeelslasten. de or-belasting en toeristenbelasting doen al een zo groot aanslag op ons budget dat we maar net rond kunnen komen. Daarbij nog de vreselijk hoge zuiveringslasten en het misrebeeld is compleet". Door de btw-verhoging zullen de toegangsprijzen voor de dierenpar ken omhoog moeten. De heer Van Hooff vreest dat veel bezoekers dan naar goedkopere alternatieven zul len gaan omzien. „De verhoging houdt trouwens een vorm van dis criminatie ten opzichte van de wel gesubsidieerde parken (Blijdorp, Rotterdam en Artis, Amsterdam) in. Bij hen komt de regeling veel min der hard aan dan bij ons". Directeur Van Hooff stuurde enige tijd geleden al een rapport naar Den Haag waarin handhaving van het 4-procentstarief wordt bepleit.. De verhoging zou een rele inkom stenverhoging van geschat 3.5 mil joen voor het Rijk betekenen. .Als de begroting daarmee gered moet wor den zijn we er wel slecht aan toe. Er vallen straks slachtoffers, dat weet ik zeker...". (Van onze correspondent) NEW YORK-AMSTELVEEN - De KLM is niet verschenen op de derde dag van de verhoren tussen de advocaten van de lucht vaartmaatschappij en die van de ontslagen accountant J. de Wit. De accountant heeft dit vanuit New York meegedeeld. Bij het Supreme Court van New York heeft de KLM een brief gedeponeerd, waarin o.m. wordt gevraagd De Wit ver der te mogen verhoren. Volgens de of- ficile gang van zaken is het verhoor van De Wit door de KLM afgesloten. Afgelo pen maandag zou De Wits advocaat Vo gel vragen aan de luchtvaartmaat schappij mogen stellen. Omdat de KLM alleen een brief deponeerde, ging dat niet door. De advocaten van de KLM zeggen in de China en Libië gaan diplomatieke betrekkingen aan PEKING (REUTER) - China en het Li bië hebben woensdag een gezamenlijk communique getekend waarmee tus sen de twee landen diplomatieke be trekkingen op ambassadeursniveau rijn aangeknoopt Al snel na de pu- blikatie van het communique reageer den de meeste Arabische diplomaten in Peking positief op de stap. Veel di plomaten beschouwen het als een nieuwe aanwijzing van China's be langstelling voor bet Midden-Oosten tegenover de invloed van de Sowjet- Unie, en als teken dat Tripoli zijn be trekkingen met Moskou enigszins in balans wil brengen. China en Libië hebben tevens akkoor den getekend over samenwerking op het gebied van handel, economie, we tenschap en techniek. Een vooraan staand lid van de Libische regering, majoor Abdel Salara Jalloud, was afge lopen vrijdag voor een officeel bezok ln Peking aangekomen. Voor veel di plomaten was het een complete verras sing. Het bezoek bleef ln geheimzinnig heid gehuld totdat woensdagavond het persbureau Nieuw China de volledige tekst van het communique publiceerde. Het communique was getekend door de Chinese minister van buitenlandse za ken Hwang Hwa en diens Libische col lega AU Abdoel Salam Treiki. KLM-kaper mogelijk niet op korte termijn terug naar Nederland SCHIPHOL (ANP) - Het lijkt niet waar schijnlijk dat de 20-jarige Paul G., die afgelopen zondag een DC-9 van de KLM heeft gekaapt, binnen enkele dagen vanuit Barcelona naar Nederland zal worden overgebracht. Dit is de mening van de ri jkspolitiedicnst luchtvaart op Schiphol. Luitenant G. J. Botterweg, van de rijks- politiedienst luchtvaart die maandag met een aantal rechercheurs naar Bar celona was gereisd ln verband met deze zaak. is woensdagmiddag op Schiphol teruggekeerd. Volgens luitenant Bot terweg wachten de Spaanse autoritei ten op het Nederlands verzoek op uit wijzing van Paul Gokkel ..Ik heb de in druk dat. wanneer dit verzoek de Spaan se autoriteiten heeft bereikt zij deze zaak snel zullen afwikkelen en Gokkel naar Nederland zullen laten gaan", al dus de luitenant. Een formele afwikke ling van een verzoek tot uitwijzing zal mogelijk nog enkele weken in beslag kunnen nemen. Paul Gokkel Is dinsdag overgebracht van het vUegveld van Barcelona naar een gevangenis ln die stad. brief van plan te zijn een verzoek bij de rechtbank in te dienen de KLM te vrij waren voor ondervraging door De Wits THORPE KRIJGT STEUN KIEZERS LONDEN (DPA) - De liberale politicus Jeremy Thorpe die ervan wordt be schuldigd betrokken te zijn geweest bij een complot tot een moord, heeft woensdag de steun gekregen van zijn aanhangers in het Zuidwest-Engelse kiesdistrict Noord-Devon, dat hij reeds 19 jaar in het lagerhuis vertegenwoor digt. Hfl houdt vast aan zijn voornemen om zich bi) de komende verkiezingen op nieuw kandidaat te stellen. Verwacht wordt dat de Britse kiezers in oktober naar de stembus zullen worden geroe pen. In de landelijke liberale partij zijn de meningen verdeeld over de vraag of Thorpe er ter wille van de partij niet be ter aan zou doen. zich terug te trekken. Vrijdag jl. werd Thorpe officieel met drie anderen in staat van beschuldiging ge steld, omdat zij plannen zouden hebben beraamd een gewezen vriend van de li berale leider uit de weg te ruimen. Deze heeft herhaaldelijk beweerd ln het ver leden een homofiele relatie met Thorpe te hebben gehad, hetgeen deze steeds heeft ontkend. Naar aanleiding van deze zaak was Thorpe al eerder afgetreden als landelijk leider van de liberalen. advocaat, totdat men rond is met De Wit. De KLM-advocaten hebben te kennen gegeven een groot aantal documenten van de ontslagen accountant te willen hebben. De stukken hebben onder meer betrekking op correspondentie met be trekking tot het geheime (volgens Ame rikaanse normen) onwettige KLM-pen- sioenfonds. Dit pensioenfonds is be stemd voor een beperkt aantal KLM- employs van Nederlandse afkomst, die langer dan tien jaar bij „de Koninklijke" in de VS werkzaam zijn. Verder willen de raadslieden salaris- en debiteuren- rapporten, alsmede afschriften van de correspondentie met KLM-presldent- directeur Orlandini Tijdrekken De Wit vindt dat de KLM aan het „tijd rekken" is en achtte het onwaarschijn lijk dat general-manager F. O. Kleiman, die zou moeten worden ondervraagd door de raadsman van de accountant, inderdaad zal verschenen. De KLM wilde- (opnieuw) geen com mentaar leveren, omdat de zaak van De Wit tegen enkele functionarissen van de luchtvaartmaatschappij nog „onder de rechter" is. Wanneer de KLM be hoefte voelt om te reageren, weet zij daarvoor de wegen en kanalen te ge bruiken, zo liet hoofd KLM-voorlich- ting N. P. Harmse weten. Binnenkort te de benoeming te ver wachten van de heer F. J T. J. van Agt tot Nederlands ambassadeur in Is lamabad. Pakistan. Tot voor kort verte genwoordigde hij ons land in Abidjan, Ivoorkust, aldus een mededeling van het miniserie van buitenlandse zaken. LEEUWARDEN/HILVERSUM (ANP) - De 82-jarige winkelierster mevrouw A. AlgTa-van der Meer. die een sigaren zaak aan de Camstraburen te Leeuwarden heeft, is het slachtoffer geworden van een roofoverval. Dinsdagavond tegen sluitingstijd kwam een jongeman met een wapen de winkel binnen. „Dit is een overval, ik moet je geld hebben", zei hij. De oude vrouw vluchtte naar de woonkamer, maar kwam te vallen. De overvaller greep toen een bedrag uit de kassa. Er wordt vijftig gulden aan wisselgeld vermist Mevrouw Algra liep bij haar val een hoofdwond op. In de nacht van maandag op dinsdag hebben twee mannen een bejaard echtr HOORN I De jeugd verdringt zich rond een favoriete deelnemer aan de Nederlandse kampioenschappen Flipperen die woensdag in Hoorn op het Grote Noord gehouden werden. De kampioenschappen werden georganiseerd als onderdeel van de jaarlijkse manifestatie Hoorn, van aUe markten thuis'. NISTELRODE - Met een daverende klap belandde deze vrachtvxigen woensdagmorgen tegen een huis in Nistelrode. Precies op deze plaats zit de bejaarde bewoner van het huis vrijwel elke dag naar het voortrazende verkeer te kijken. Een buitje regen deed hem woensdag echter besluiten om maar een dutje binnen te doen: een besluit dat naar alle waarschijnlijkheid zijn leven redde. paar ln Hilversum overvallen en zijn er met driehonderd gulden vandoor ge gaan. De 84-jarige man en zijn 81-jarige echtgenote, die in de Frans Halsstraat een klein pension drijven, werden mid den in de nacht door lawaai wakker. Er bleken zich twee mannen in de slaap kamer te bevinden, die nylonkousen over het hoofd hadden getrokken. Dc overvallers, die via de achterzijde het pand waren binnengedrongen, bedreig den het echtpaar met messen. Onder die drang gaf de vrouw hen een portefeuille met driehonderd gulden. De mannen vonden dat niet genoeg, eisten meer geld. maar toen dat niet aanwezig bleek te zijn, vernielden zij, voordat zij het pand weer verlieten, nog een schrijf bureau. Familie Letelier begint proces tegen regering Pinochet WASHINGTON (UPI) - Familieleden van de voormalige Chileense ambassa deur Letelier in Washington en een vrouw die in 1976 met hem vermoord werd, hebben dinsdag bij de rechtbank van het district Columbia een aan klacht ingediend tegen de regering van Chili, vier functionarissen van haar voormalige geheime politie en vijf an deren die betrokken waren bij de moord. Er worden schadevergoedtngsbedragen van boven de 10.000 dollar geëist voor nabestaanden van Letelier. die een naaste medewerker was van de bij de militaire coup van 1973 omgekomen Chileense president AUende. en van Ronni Moffltt, een collega van Letelier op het instituut voor politieke weten schappen ln Washington. Beiden wer den b{j een bomaanslag in Washington gedood. „De regering-Plnochet heeft mensen van wie wij hielden van ons weggeno men. Zoals wij op de dag van de moord zeiden stellen wij generaal Augusto Pi nochet rechtstreeks verantwoordelijk", aldus de familieleden van beide slach toffers. Mia Farrow gewond tijdens filmopnamen Hollywood (upi) - De Amerikaanse film ster Mia Farrow heeft verwondingen opgelopen bij opnamen voor de filma 'Hurricane" op een eiland ln de Stille Zuidzee. Tijdens nachtelijke opnamen op Bora Bora werd zij tegen de kant van een reddingsboot geslingerd die op een installatie ln heftige beweging was ge bracht om de invloed van een orkaan te suggeren. Behalve kneuzingen liep zij een snee op aan haar kin. In een zieken huis in Papeete op Tahiti werd gecon stateerd dat de filmster niets gebroken heeft Mia Farrow moet een week rust houden. De opnamen voor de rolprent die 20 mijjoen dollar gaat kosten, zijn opgeschort VIJFTIG MILJOEN KAN ER NIET AF DEN HAAG (ANP) - Het verstek- kingenpakket van het ziekenfonds zal voorlopig niet worden uitgebreid met een fluoride behandeling voor gebitten van kinderen. De bezuinigingsplannen van de regering maken dat onmogelijk, zo blijkt uit het woensdag gepubliceer- geven gaat worden aan de jeugdtand- verzorgtng. Diepgaand overleg is gaan de over een advies van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid om die zorg voortaan te laten plaatvinden in spe ciale centra voor jeugdtandverzoring. van de huistandarts. verslag van mondeling overleg tos- De bewindsvrouwe constateerde dat sen staatssecretaris Veder-Smit van bet een moeilijke en tijdrovende zaak is volksgezondheid en de vaste tweede de bevolking te bewegen tot grotere kamer commissie voor de volks- zorg voor de mondhygiëne en de ectge- gezondheid. woonte. Bij de voorlichting zal grote Zowel de tandartsen zelf als de Zieken- nadruk gelegd worden op het verband fondsraad hebben bij de staatssecreta- dat bestaat tussen de algemene ge- ris sterk aangedrongen op de opneming zondheidstoestand en de toestand van van de zgn. F-appIicatie in het zieken- het gebit. Mevrouw Veder-Smit laat fondspakket voor kinderen in de leeftijd nagaan of een oproep om kinderen in van 6 tot 16 jaar. BU de halfjaarlijkse winkels geen snoep meer aan te bieden controle kan de tandarts of zijn as- een gunstig effect zal kunnen hebben. sistent een fluoride laagje op de tanden aanbrengen die het ontstaan van gaat jes voorkomt. Opneming in het zieken fondspakket zou circa vijftig miljoen per jaar gaan kosten. Mevrouw Veder-Smit vertelde de commissie dat haar ambt genoot van sociale zaken, die de ver antwoordelijke bewindsman is inzake de ziekenfondswet, geen kans ziet om de fluorbehandellng in het pakket op te nemen vanwege de bezuinigingsplan nen. De staatssecretaris van volks gezondheid en miHieuhygiëne is niet van plan opnieuw de Ouoridering van het drinkwater opnieuw aan de orde te stellen. Daar is naar haar mening op dit moment geen meerderheid voor te vin den in de tweede kamer.Over de toevoe- Deense politie pakt twee in Nederland gezochte Chinezen KOPENHAGEN (Ritzau/ANPi - De po litie van het Deense Kopenhagen heeft twee Singapore-Chinezcn gearresteerd die door dc Nederlandse politic werden gezocht in verband met een op 24 juli in Roosendaal gepleegde moord. Inspecteur Volmer Pedersen van de Deense politie zei woensdag dat de twee binnenkort, voor de rechter moeten ver- Quoriede aan voedingsmidde- schijnen, waar zij in staat van be ien. als alternatief in het kader van de schuldiging zullen worden gesteld Het preventieve zorg. is advies gevraagd aan tweetal zal gevangen worden gehouden de gezondheidsraad, zo vertelde zij. De tot uit Nederland een verzoek om uitle- staatssecretaris kondigde in het overleg vering Is gedaan, aldus de inspecteur met de commissie aan dat prioriteit ge- De politie ln Roosendaal verzocht enige dagen geleden via Interpol om opspo ring van de twee arrestanten Volgens een zegsman in Roosendaal zouden de twee betrokken zijn geweest bij een roofoverval op een Cliinees restaurant aan de Molenstraat ln die plaats. Bij de actie werd de eierenboer Hendrik Ebben doodgeschoten. Ebben kwam het res taurant binnen om goederen af te leve ren, juist op het moment dat de min stens vier overvallers wilden vertrek ken. Een van de overvallers schoot de eierenboer hierop dood. AMSTERDAM (ANP)- De adviesprijzen voor koffie gaan voor de vijfde keer dit De totale bult van de overval bedroeg jaar omlaag. Met ingang van vrijdag 11 augustus wordt de koffie 25 cent per pak ongeveer 12.000 gulden. De politie in van 250 gram goedkoper. De prijs van poederkoffie daalt met 14 cent per pot van 50 Roosendaal was er al eerder in geslaagd gram. aldus de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers. twee verdachten van de actie aan te Inclusief de komende prijsverlaging is de koffie dit jaar bijna f 1.75 per pak goedko- houden per geworden. De adviesprijs van de hoofdsoorten koffie komt nu op f 4,12. Met deze verlaging worden de consumentenprijzen aangepast aan de ontwikkeling If "D T TTCT1V A van de koffieDrilzen od de wereldmarkt. Een en ander is geschied in overleg met het J.OAI x VJ r\. PRIJS DAALDE DIT JAAR F 1,75 BANGKOK (UPI) - Meer dan 200 mensen hebben in het noorden van Thailand een goederentrein over vallen en ontdaan van 30.000 kilo rijst. De overvallers zijn vermoede lijk houtbewerkers die onlangs werkloos werden door rigoreuze maatregelen van de regering in Bangkok om de voortschrijdende vernietiging van het oerwoud een halt toe te roepen. De overvallers dwongen de trein te steppen bij Pang Gul in de noordelij ke provincie Lampang. Onder be- drieglng dwongen TdJ de machinist een paar kilometer verder te rijden, waarna de rijst uit de trein werd ge haald. De politie zei te vermoeden dat de overvallers niet ver zullen komen met hun zware last en snel achter haald zullen worden. UTRECHT (ANP) - Om de bevolking te beschermen tegen onoordeelkundig opgezette onderzoeken en de daaraan mogelijke verbonden risico's is er wel een wettelijke regeling nodig, maar het ontwerp van wet op het bevolkingson derzoek gaat te ver. Dat is de strekking van een concept-advies over het wets ontwerp dat de Centrale Raad voor de Volksgezondheid in zijn vergadering van aanstaande maandag gaat behan delen. Het concept spreekt zich uit tegen een alles omvattende regeling Inzake be volkingsonderzoek' waarbij de overheid een zeer omvangrijke taak en bij de huidige kannes van zaken nauwelijks te dragen verantwoordelijkheid op zich zou nemen.' Volgens het concept-advies is zo'n regeling ook niet nodig, zolang niet is aangetoond dat ln Nederland voor wat bevolkingsonderzoek betreft een dermate ongewenste situatie is ont staan of dreig te ontstaan, dat er een wettelijke regeling moet komen met zulke gedetailleerde voorschriften als door de rvorige) staatssecretaris voor gesteld. Een regeling in de trant van het wetsontwerp zou bovendien kunnen leiden tot verstarring, aangezien alles aan banden wordt gelegd zodat ook goede initiatieven erdoor zouden kun nen worden afgeremd. Verboden Het wetsontwerp verbiedt het verrich ten van bevolkingsonderzoek tenzij het onderzoek betreft in een bij algemene maatregel van bestuur aangewezen ca tegorie en tenzij de min ister er ver gunning voor heeft verleend. In feite zou elk onderzoek dus verboden zijn, tenzij de overheid er toestemming voor heeft verleend De opstellers van het concept-advle6 gaan er vanuit dat bevolkingson derzoek eenomstreden zaak is en dat aan de uitvoering ervan risico's kunnen zijn verbonden waartegen de bevolking moet worden beschermd. In dit kader spreken zij zich uit voor een wettelijke regeling die het mogelijk maakt bin dende regels te stellen met betrekking tot met name die onderzoeken die geva ren kunnen Inhouden, maar die niette min - gelet op de actuele kennis van za ken toch zinvol kunnen worden geacht. Het begnp 'bevolkingsonderzoek' zou volgens het concept-advies een beperk ter inhoud moeten Krijgen dan er in het wetsontwerp aan is gegeven. Er zou al leen onderzoek toe moeten worden ge rekend naar lichamelijke ziekten, afwij kingen of risicofactoren, die met ge neeskundig onderzoek of sociaal-we tenschappelijke onderzoekmethoden zijn op te sporen. Verder zou het onder zoek tot doel moeten hebben de vroegtijdige opsporing en zinvolle be handeling van ziekten en afwijkingen die voor zoveel mensen een bedreiging vormen., dat er van volksziekten kan worden gesproken. Dit onderzoek moet worden aangeboden aan groepen men sen die geen klachten hebben of die ln bestaande klachten of symptomen on voldoende aanleiding zien om uit eigen beweging een onderzoek te vragen Een wet zou het mogelijk moeten maken, aan bepaalde onderzoeken nader te stellen voorwaarden te verbinden en andere onderzoeken te verbieden, bij voorbeeld omdat (nog) geen zinvolle be handeling mogelijk is van de ziekten die men wil opsporen. Prof. dr. A. J. Ch. Hacx. voorzitter van de gezondheidsraad heeft aan het con cept-advies een minderheidsnota toe gevoegd. Hij stelt daarin dat het pre matuur is om aan wetgeving op het ter rein van het bevolkingsonderzoek te beginnen (en dus ook om daarover te adviseren) .zolang niet een gezag hebbende betrouwbare uitspraak over de stand van de wetenschap op dit ge bied voorhanden is'. Er is volgens hem geen sprake van zodanis ongewenst ontwikkelingen, dat snel ingrijpen van de wetgever de voorkeur verdient bo ven uitstel van de beslissing terwille van wetenschappelijke onderbouwing. NAAR WERELD GEZONDHEIDS ORGANISATIE )van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Oud-minister Kruisinga heeft een functie aanvaard bij de We reld Gezondheids Organisatie. Dr. Kruisinga zal zich bezighouden met de rol van de Wereld Gezondheids Organi satie op het gebied van het milieube heer. en de uitwerking van de rnl- lieubeheer-paragrafcn uit de akkoor den van Helsinki. De (adviserende) functie van dr. Kruisinga is van tijdelijke aard Medio volgend jaar denkt dr. Kruisinga zijn eindrapportage aan de Wereld Gezond heids Organisatie gereed te hebben. Volgens dr Kruisinga Is de functie met volledig full-tlme. zodat hij gelegenheid houdt ook op andere terreinen actief te zijn. Dr Kruisinga was oud-fractieleider van de CHU en korte tijd minister van de fensie In het kabinet-Van Agt. Dr. Kruisinga trad begin dit jaar als minis ter af. na onenigheid met de rest van het kabinet over de kwestie van de neutro nenbom. Kruisinga toonde zich een te genstander van invoering van de neutronenbom, terwijl het kabinet de ruimte wilde open laten de neutronen bom in te brengen in de ontwapenings onderhandelingen met het Oostblok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11