LUBBERDING PROFITEERT HANDIG VAN STEEKSPEL ZOETEMELK-RAAS KEETIE IS OP WEG NAAR EEN FABELACHTIG RECORD 1 PZC/s Knappe solozege van Leon Kersten ook alweer? Boeiende finale in CPD-prijs Sas van Gent 1 Hoe was denaam Ober! Hier is't. Leo van Vliet wint Ronde van Santpoort Zege Zoetemelk VC MAANDAG 31 JULI 1978 sport SAS VAN GENT - Precies het juiste moment had Leon Kersten uitge zocht in de afwachtingskoers voor nieuwelingen in Sas van Gent. Op nieuw voelde de bonkige coureur uit het Brabantse Geldrop zich ijzer- sterk. Uiterst koelbloedig reageerde hij op de vroege poging van Arnold Claeys, de immer aktieve Zeeuwsvlaming, en Johnnie Ver schuur uit 's Hertogenbosch. De vlucht droeg echter niet ver. Na 12 ronden werden de durvers ingere kend en achtte Kersten zijn tijd ge komen. Niet langer dan twee ronden had Kersten nodig om de flink uitgedun de groep op een fikse achterstand te zetten. In de laatste ronden wipten Claeys en Verschuur nog weg uit het peloton. Kersten won echter zonder bedreigd te worden. Ruim een mi nuut later reed Verschuur de moege streden Arnold Claeys uit de wielen. Uitslag 1 Leon Kersten. Geldrop. 49 kilometer In 1 uur 13 minuten en 15 seconden. 2 Johnnie Verschuur, Den Bosch. 3 Arnold Claeys. IJzendijke. 4 Rik Moorman. Nleuwendam. 5 Peter Hoondert, Helnkenszand. 6 Nico Tolleman, Hoedekenskerke. 7 Rob Blj- vank. Sas van Gent. 8 Bemy Lambregts. Den Bosch. 9 Marcel Verhagen. Schayk. 10 John de Crom, Hoogerhelde, II Jeroen Vermunt, Breda, 12 Karei van Goethem. Kloosterzande, 13 Hans Daams, Valkens- waard. 14 Plet de Jonge. Lewedorp, 15 Hans Bouwens, Steenbergen. 16 Ivano Zwirs. Den Haag. 17 Willy den Hurk. Helnkenszand, 18 Jos Reeuwijk, Breda. 19 Benny Tieleman. Kloosterzande. 20 Mi chel Bik, Lekkerkerk. Heeriijk, helder Heineken. De eerste drie beroepsrenners van de CPC-prijs Links Raas, die tweede werd, op de hoogste trap winnaar Henk Lubberding en rechts Johan van der Meer. SANTPOORT - Leo van Vliet heeft za terdag de Ronde van Santpoort voor profs gewoonen. Hij legde de 100 kilo meter af in twee unr, 24 minuten en 34 seconden en had daarmee een voor sprong van twintig seconden op nom- mer twee Gerrie Knetemann en Roelof Groen, die als derde eindigde. De jonge prof uit het Westland kreeg met zijn overwinning in Santpoort de bekroning voor het vele werk dat ij din de koers verzette. Naast hem was ook dolle Dries van Wljhe een groot anima tor in het rennersveld, dat de 8000 toe schouwers een levendige koers bood. De uitslag ls: 1 Leo van Vliet 100 km in twee uur. 24 minuten en 36 seconden 2 op 20 se conden. Gerrie Knetmann. 3 Roelof Groen z.t.. '4 Adrie van Houwelingen z t., 5 Joop Zoetemelk z.t., 6 op 35 seconden. Theo Smit, 7 Andre Gevers z.t.. 8 Ad van den Hoek z.t., 9 Henk Lubberding z.t., 10 Dries van WUhe z.t.. CREUSOT - Joop Zoetemelk heeft vrij dagavond een criterium voor be roepsrenners in Creusot gewonnen De in Frankrijk wonnende Nederlander legde de 84 kilometer af in 2 uur. 8 minu ten en 22 seconden. De uitslag Is: 1 Zoetemelk (Ned 2 Saronnl (Ita.). 3 Laurent (Fra 4 Martinez (Fra.), 5 Be- rtolo (Fra.). 6 Bourreau (Fra.), 7 Thaler IWDL.). 8 Sherwen (OBR). 9 Paollnl (Ita.). 10 Nilssön (Zwe.). AdvertentieI Heerlijkhelder Heineken SAS VAN GENT - Alle registers trok Jan Raas gisteravond open in de boeiende slotfase van de CPC-prijs. Nog altijd hecht de Zeeuwse Tourvedette blijkbaar enorm veel waarde aan een zege in eigen streek. De zware profronde in Sas van Gent leek hem op het lijf geschreven. Vooral toen hij met twee ploegmaats en drie andere vluchters de beslissing had geforceerd. Als krachtige blik semstralen spoten de demarrages in de finale uit het pezige lichaam van Raas. Maar telkens opnieuw werd hij vakkundig gecounterd door een opvallend waakzame Joop Zoetemelk. Raas kreeg persé geen vrije doorgang van 'de schaduw van Hinault'. Daarom greep Henk Lubberding in de laatste ronde zijn Iqans. Voor hem was er wel ruimte. Hij finishte met de voorsprong, die Jan Raas voor zichzelf zo nauwkeurig had uitgestippeld. De overwinning van een veelgeprezen stalgenoot was niet meer dan een slech te pijnstiller voor de getergde Zeeuw. De diepe teleurstelling werd angstvallig gecamouffleerd met een wrang lachje tijdens de huldiging. Luttele seconden later mijmerde Raas: ..Ik had ver schrikkelijk graag gewonnen hier in Sas van Gent. Maar iedere keer als Ik sprong, reageerde Zoetemelk. Natuur lijk ls dat zijn goed recht. Alleen kon ik niet vatten, dat hij Lubberding zo maar weg liet rijden". Lubberding zelf vond er ook geen ver klaring voor. „Jan reed hier duidelijk om te winnen. Iedere keer als hij ging. schermden Van Katwijk en ik de demar rage af. Maar Zoetemelk reed telkens als een gek achter hem aan. Toen Jan de laatste keer teruggepakt werd. ben ik zelf maar weggerammeld. Even verder, toen ik voor het eerst even om durfde te kijken, was Ik al bulten schot", zo anali- seerde Lubberding de finale. Dankbaar Niemand echter misgunde de schrale nationale kampioen zijn vierde seizoenzege. Hij toonde zich in Sas van Gent opnieuw uiterst strijdvaardig en was bereid om zijn kansen toch weer op te offeren aan een Zeeuwse zegepraal van Jan Raas. Lubberding: „Raas is een dankbare kopman, die vaak in dienst rijdt van de helpers bij Raleigh. We hebben er werkelijk alles aan gedaan om zijn vlucht te dekken. Zoetemelk reed echter ontstellend hard. En om verrassingen uit te sluiten ben ik toen zelf maar gegaan". Toch waren de kansen van Joop Zoete melk in de eindfase minimaal. De Ne derlandse kopman van de Franse Miko- equipe begon zonder ambitie aan de vijfde CPC-prijs. Vooraf al liet hij weten: „Onmiddellijk na de Tour heb ik last gekregen van bronchitis. Donderdag wilde ik zelfs nog afbellen voor Sas van Gent. maar lk vond het sneu voor de organisatie, die alles in het werk heeft gesteld om mij hier aan de start te krij gen. Achterafheb ik er beslist geen spijt van. Gisteren ging het al veel beter en tijdens de koers voelde ik me weer he lemaal fit. Ik ben trouwens erg tevreden over mijn verrichting hier Dat er toch een renner van Post heeft gewonnen, was vrij logisch. Ze waren met drie man mee vooraan en dan is het als eenling moeilijk koersen". Frontline Vanaf de start waren de Zeeuwse profs in de frontlinie aktief. Cees Priem en Toine van de Bunder gingen al vrij snel op zoek naar een beslissende voor sprong, die echter onder de druk van een jagend peloton te lang rond de 20 seconden bleef schommelen. Priem voelde overigens niet veel voor een hechte samenwerking met de 'schicht'. Hij deed zijn beurten op kop, maar zon der enige overtuiging. Na 45 kilometer koers werden de twee Zeeuwen ingerekend, toen het peloton even versnelde om een poging van Zoetemelk, Lubberding en Schipper ongedaan te maken. Onmiddellijk daarna flitsten Jan Raas en Henk Lub berding weg. Even bleven ze alleen voorop. Een ronde later reed eerst Jo han van der Meer het gat dicht en ver volgens sloten ook Joop Zoetemelk, Fons van Katwijk, Ronald de Meijer en Piet van Katwijk aan. De balans kon opgemaakt worden Raleigh was uiteraard sterk vertegen woordigd. Jan Raas. Piet van Katwijk en Henk Lubberding hadden het strijd plan 'panklaar'. Fons van Katwijk en Ronald de Meijer (beiden van Zeepcen- trale) waren weg te cijferen evenals Jo han van der Meer. Joop Zoetemelk zou ongetwijfeld bezwijken onder een spervuur van demarrages, zo rede neerden de Raleighs. Pechvogel Achter de vluchters kwam de reactie traag op gang. Matthieu Dohmen en Danny Clark raakten moeizaam uit"de greep van de hoofdmacht, maar hielden het niet langer dan drie ronden vol. Veel serieuzer was de poging van Cees Bal. Ad Gevers en Leo van Vliet, die later het gezelschap kregen van pechvogel Fons van Katwijk. Van Katwijk mocht na een lekke band niet meer profiteren van de zogenaamde 'rondevergoeding' bij de beroepsren ners. Volgens het reglement mag er bij de profs gedurende één ronde gerepa reerd worden. Daarna mag de betref fende renner zijn plaats weer innemen in de groep waarvan hij op het moment van de materiaalpech deel uitmaakte. Die coulante regeling geldt echter niet voor de laatste 25 kilometer van een cri terium. En precies na het overschrijden van die grens sloeg de pech voor Fons van Katwijk vernietigend toe. De vier achtervolgers bleven voor het peloton uitrijden, maar de achterstand op de koplopers was niet meer te over bruggen. Het overige veld werd met nog negen ronden te gaan gedubbeld. Eerst door Jan Raas, die toen zijn eerste de marrage plaatste. Ondanks vakkundig afstoppen van Ge rrie Knetemann kwam Raas niet meer weg uit dat peloton. Daardoor kregen ook Zoetemelk, Lubberding, Piet van Katwijk en Van der Meer gemakkelijk aansluiting. Pas toen de kanslozen wa ren afgespurt (Gerrie van Gerwen won voor Jan van Katwijk) werd het steek spel voortgezet De demarrages van Raas volgden elkaar in snel tempo op. maar de Zeeuw schoot telkens net iets tekort tegenover Zoetemelk. Pas toen Lubberding al aan zijn winnende rush bezig was, slaagde Jan Raas erin om voorsprong te nemen. De tweede plaats was een karige beloning voor de smaakmaker, die alles uit de kast had gereden om de CPC-prijs op zijn naam te schrijven. Uitslag Henk Lubberding, Voorst 95 kilometer ln 2 uur. 17 minuten, 10 seconden, 2 Jan Raas, 's-Heerenhoek, 3 Johan van der Meer, Zun- dert 4 Plet van Katwijk. MUI, 5 Ronald de Meijer. Waarschoot <B>. 6 Joop Zoetemelk. (Frankrijk), 7 Fons van Katwijk. Oploo. 8 Leo van Vliet, Prinsenbeek. 9 Ad Gevers, Schljndel. 10 Cees Bal. Noordwijk. 11 Gerrie van Gerwen, Olland. 12 Jan van Katwijk. Bladel. 14 Cees Priem, Wemeldlnge. 15 Toine van de Bunder. IJzendijke. 16 Julien de Clerck, Nazareth (B). 18 Ger Mak. Schiedam, 19 Vester Aarts. Knilningen. 20 Mike Burton. Gent (B). Heerlijk, helder Heineken. SAS VAN GENT - Zo lang Kee- tie van Oosten-Hage de race fiets blijft prefereren boven een huiselijker leven zal de wieler sport bij de dames mank gaan aan spectaculaire wedstrijden. Veel meer nog dan vroeger rijdt de Kloetingse dit jaar de mees tal razendsnel capitulerende pelotons aan flarden. Na de meerdaagse wedstrijd in Colo rado (Amerika), waar Keetie pas nog vier van de zeven on derdelen op haar naam schreef, heeft haar vorm een absolute piek bereikt. Zondagmiddag vierde de Zeeuwse haar 31e overwinning van dit seizoen. Keetie's onwaarschijnlijke re cord (33 zeges) staat op het punt om verpulverd te worden. Tot halfkoers hield Keetie van Oosten- Hage zich ln Sas van Gent tamelijk rus tig. Daarna volgde de voorspelbare de marrage. Keetie nam onmiddellijk af stand en reed toen al onbedreigd naar een nieuwe zegepalm Onder Impuls van Mtnie Brinkhoff en Petra de Brum brandde ook bfj de ach tervolgers de strijd los Het tweetal werd later bijgehaald door Truus van der Plaat. Anne Riemersma en Bella van der Spiegel-Hage. Van een ernstige be dreiging voor Keetie was overigens nauwelijks sprake. 1 Keetie van Oosten-Hage. Kloetlnge. 45 ki lometer ln 1 uur. 11 minuten en 51 seconden. 2 Truus van der Plaat. Geldermalsen, 3 Bella van der Splegel-Hage. Sint Maartensdijk. 4 Mini Brinkhoff. Heerenveen, 5 Anne Riemersma. Nederhorst den Berg, 6 Petra de Bruin. Nieuwkoop. 7 Annelies van Weegberg. Loon op Zand. 8 Connie Lellveld. Noorden. 9 Betsy van IJ ken. Baam. 10 Marleen Clem- minck, Zelzate. 11 Jose Hulzlnga-Sljbrands, Woudrichem. 12 Marian Blx, Lekkerkerk. 13 Anita Kuypers. Tilburg. 14 Geertje Ruys. Oss. 15 Dlmphy Wesdorp, Schiedam, 16 Marion Bax. Rotterdam. 17 Heieen Hage, Sint Maar tensdijk, 18 Joke Menkveld. Klarenbeek Keetie van Oosten-Hage heeft het peloton op een ronde gezet en is op weg naar een imposante zege EI Dl BI BI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 14