Lugubere attractie in Frans-Vlaamse land REAGEERBUISBABY Britse bonden tegen loonbeleid regering PZC/t Ethiopië meldt overwinningen ONDERZOEK MALVERSATIES ZIEKENHUIS MAASTRICHT LA GERHUIS AKKOORD MET PLANNEN DONDERDAG 27 JULI 1978 bin nen-buiten land De bunker van Eperlecques: toeristische trekpleister of bezmningsplaats? nier waren de vijzels en de mannen, die ze bedienden, beschut tegen de bom bardementen. Het betonblok werd vervolgens twee en een halve meter opgevijzeld waarna er dikke steunmu- ren onder werden gebouwd. Na vol tooiing van dit werk werd het beton blokbetonblok weer twee en een halve meter opgevijzeld en werden de zijmu ren opnieuw met twee en een halve meter verhoogd. Bewoners van Eper lecques zouden later verklaren, dat zij door de kruinen van de bomen in het bos heen, stukje bij beetje een reus achtige paddestoel zagen oprijzen. Ingemetseld Naast de duizenden dwangarbeiders, die door uitputting of tijdens de bom bardementen op de duivelse bunker omkwamen lieten ook tweehon derdvijftig gedeporteerden het leven toen zij ingesloten raakten in de on dergrond. Inplaats van hen naar bo ven te halen en eventueel hulp te bie den, bevolen de Nazi's de andere dwangarbeiders verder te gaan met het storten van beton. Zo werden die 250 gedeporteerden levend ingemet seld. „Daarom worden hier regelma tig bloemen gelegd", zegt de gids. Binnen in het vele graden killere inte rieur van de betonnen vesting, wijst de gids de plaat3 aan waar zich in de bun ker de machinezaal bevond. Daar zou den de luchtcompressoren geïnstal leerd worden, bestemd om lucht in vloeibaar gas om te vormen. Dat gas werd vervolgens gesplitst in zuurstof en stikstof De vloeibare zuurstof diende, aangevuld met etanol als brandstof voor de lancering van de V-2. De ondergrondse verdiepingen blijken niet toegankelijk- Van de entreegelden -f3,50 per persoon- wil men in een later stadium de onder water staande gan gen en kamers droogpompen en voor publiekelijke bezichtiging open stel len. Tijdens een wandeling buitenom wordt gewezen op de geringe schade die de bombardementen konden toe brengen. Zelfs superbommen. tall boy's, met een gewicht van tien ton. gaven het bouwwerk nauwelijks krimp. De rondleiding is teneinde. Het pu bliek wordt vriendelijk verzocht een kleinigheidje voor de gidsen te offeren in de omgekeerde helm die op een paaltje is gespijkerd. Bij de uitgang zijn ansichtkaarten te koop met luchtfoto's en beganegrondse de tailopnamen van het blockhaus. Ook worden stickers, die moeten herinne ren aan het Blockhaus-bezoek aange prezen. Leuk, voor op de achterruit van de auto... Annonce Geen toeristische attractie had de gids gezegd. Niet alleen de stickers en de ansichtkaarten brengen de bezoekers op dit punt in twijfel. Achter in een gidsje, waarin wordt gemeld dat men zich voor georganiseerd groepsbezoek kan wenden tot het bureel voor toe risme in Calais, staat een wervende annonce: Ontspan u na het bezoek aan het Blockhaus. Bezoek ontspan ningscentrum de Ranch-kart, de plaats waar de zakken met cement en kiezel geladen werden om het Block haus te bouwen. Spelen voor klein en groot, poney's, paarden, karting. Kof fiehuis en orkest, mini-zoo, visvijver. Wendt u tot Watten, vóór de brug over het kanaal, links afslaan in de draai'. Ik wend mij niet tot Watten, maar verlaat ijlings deze huivering wekkende plek, wil- dorstig gewor den door de langdurige bezichtiging - ook liever liever niet even stoppen bij de op honderd meter afstand van de bunker gelegen uitspanning. Vöórde oorlog heette de zaak de zang van de nachtegaal'. Nu Is het café le Block haus'! mm JAC0UES CATS De gids in het soldateske camouflagepak zegt het met nadruk: „Een toeristische attractie ishet blockhaus' zeker niet. Maar u hebt hier wel de gelegenheid om u te bezinnen over het leed en de offers, waar dit immense bouwwerk en het omringende bos van getuigen". We staan vijfentwintig km landinwaarts vanaf Calais, voor een hek dat toegang verschaft tot een terrein, waarop een betonbult in het Frans-Vlaamse heuvelland verscholen ligt. Dertig jaar geleden werd in dat moerassige bosgebied nabij de dorpen Eperlecques en Watten de totale vernietiging van Engeland voorbe reid. Dat gebeurde in een kolossale bunker, die onderdak zou gaan bieden aan de fabricage van Killer's nieuwste geheime wapen: de V-2. meter, het gewicht bedroeg meer dan veertien ton en aan boord' bevond zich anderhalve ton springstof. De ra ket die was ontsproten aan het brein van Werner von Braun, had een draagwijdte van vierhonderd km en zou, vanaf die basis in Eperlecques, gelegen op een afstand van amper 150 km vanaf Londen, niet alleen Londen zelf met de grond gelijk kunnen ma ken, maar ook het hele zuiden van En geland en de belangrijkste Engelse in dustriegebieden kunnen kunnen plat gooien. Jonge gidsen vertellen er nu het afgrij selijke verhaal van toen: hoe leeftijd genoten op die plek in het zo vredig ogende landschap, opgehitst door be wakers met bloedhonden dag en nacht ploeterden en zwoegden voor de tot standkoming van die eerste raket basis. Tot ze er dood bij neervielen. Of het leven verloren bij een van die hevi ge bombardementen op het onver woestbare gevaarte. De basis zou nimmer operationeel worden. Gealli eerde spionagediensten en verzets strijders st aken daar tijdig een stokje voor Wel werden in een later stadium V-2 raketten afgevuurd vanaf een be weegbare batterij die aanvankelijk in het Walcherse Serooskerke en later in Gaasterland in Friesland werd opge steld. De V- 2 moest de onvolmaakte vliegende bom, de VI gaan vervan gen. Van de bijna achtduizend op de Engelse kust afgevuur de V-l- bom men, hadden er slechts enkele hon derden hun doen bereikt. Bovendien waren die vliegende bommen gemak kelijk te onderscheppen door Engelse vliegtuigen. Daarnaast was de stuurinrichting van de V-l dermate primitief dat soms enkele mitrail- lcursalvo's volstonden om het projeo- tiel uit zijn koers te brengen. Soms slaagden de Engelse piloten er zelfs in om de bom tijdens de vlucht volledig van richting te doen veranderen, zo dat deze terugvloog naar haar ver trekpunt cn bij het neerstorten, haar eigen lanceerbasis vernietigde. Met de V-2 zou het allemaal anders worden: dat was het strijdmiddel om de Engelse bevolking nog meer onder psychologische druk te zetten en ze tot capitulatie te dwingen. De raket had een hoogte van vijftien meter, een diameter van meer dan anderhalve kele overblijfselen van het schoeisel dat de gevangenen droegen. Achter de gids aan drommend volgen de be zoekers de weg die de werkers dertig Jaar geleden aflegden, naar de bunker in wording. De langzaam hellende weg maakt een bocht. Op die hopgte aan gekomen doemt plotseling het bouwwerk op Hetblockhaus'. Grootste bolwerk Zorgvuldig gekozen De plaats waar de V-2- lanceerbasis zou worden opgetrokken was zorg vuldig gekozen: het bosachtige ge bied in Frans Vlaanderen bood een aardige dekking tegen het bestoken vanuit de lucht. Bovendien was men verzekerd van gunstige aanvoermo- gelijkheden van materiaal. Op 27 maart 1943 geeft Hitier bevel o'm in Eperlecques een lanceer basis voor V-2 raketten te bouwen. Kort daarop beginnen de werken. De dwangarbeiders worden in massa aangevoerd. Het zijn verplicht te- werkgestelden, krijgsgevangenen, ge deporteerden. Afkomstig uit België Frankrijk, Nederland, uit Tsjechoslo- wakije, Polen en Rusland: Totaal ver bleven er bij Eperlecques meer dan vijfendertigduizend man. Met vierduizend tegelijk werd er gebouwd aan het Blockhaus'. Dag en nacht. Zonder onderbreking. Na twaalf uur werken, gekweld door pijn honger en vooral door dorst vanwege het ce- mentstof, vond de aflossing plaats. Bij de ingang van het terrein hangen een paar kapotgelopen klompen, en- De gids laat de bezoekers halt houden. I edereen zoekt een plaatsje op een van de ruwweg getimmerde banken. Een Franse vrouw brengt een jengelend kind tot zwijgen door het een pakje kauwgom toe te stoppen. Door de luidspreker klinkt een holle stem. die zegt: „Voor staat een der grootste bol werken in beton ter wereld. Hon derddertigduizend ton beton, 40.000 ton staal, 140 meter lang en vijftig me ter breed. En wat u hier tweeentwintig meter hoog boven de grond ziet uit steken is maar een/vierde deel van de hoogte'. En dan wordt uit de doeken gedaan dat, om de constructie de nodige ste vigheid te kunnen geven, tachtig me ter diep moest worden gegraven om de vaste krijtlagen te bereiken. Daartoe werden putten gegraven met een diameter van twee meter, die gevuld werden met beton en ijzerafval envdie zo de reusachtige pilaren vormden waarop het gebouw kon rusten. De Duitse ingenieur Xavier Dorsch had een systeem uitgedacht .waarbij er ondanks luchtaanvallen toch steeds kon worden doorgebouwd aan de bunker. Hij liet eerst het dak gieten, dat rustte op een netwerk van honder den ondergrondse vijzels. Op die ma- Beeld van een beweegbare batterij voor het lanceren van V-raketten zoals die na het afstoten van de basis iti Eperlecques werd ingezet voor het bestoken van Londen vanaf Walcheren. Bij het als bokkenstal bekend staande geitenfoksta- tion bij Serooskerke vonden in september 1944 verschillende lanceringen ran V-2's plaats. Aanvankelijk zou de mobiele raketlanceerbasis in Domburg wor den opgesteld, maar vermoedelijk vormde de bochtige oude Domburgseweg een te grote hindernis voor het omvangrijke transport. (Slot van pag. 1) thode is niet de bevruchting van het moederei buiten de baarmoeder, maar of de baarmoeder bereid is het bevruch te eitje in zich op te nemen en niet af te stoten. Na de bekendmaking van de geboorte van de reageerbuisbaby werd het Old- ham-ziekenhuis overstelpt met aanvra gen van vrouwen, vooral uit Amerika en West-Duitsland. Opmerkelijk was, vol gens het ziekenhuis, dat er relatief weinig Britse aanvragen voor een soortgelijke operatie waren. Dr. Steptoe en de fysioloog dr. Robert Edwards, die tiet laboratorisch vooronderzoek deed. legden er de nadruk op dat lang niet alle onvruchtbare vrouwen in aanmerking komen voor deze methode van uitwen dige bevruchting (door een Britse par lementariër de onbevlekte ontvangenis genoemd). Alleen vrouwen wier on vruchtbaarheid het gevolg is van ge blokkeerde eileiders kunnen geholpen worden. Naar schatting zouden er in Engeland 20.000 vrouwen aan deze in terne complicatie lijden. Geen naam De reageerbuisdochter, die overigens nog geen officiële naam heeft (de ouders hadden wel ai een naam voor een zoon), werd negen dagen vóór de officiële bevallingstermijn met de keizersnede verlost, omdat bij de moeder Toxemia was ontdekt - een af wijkende bloedconditie. De artsen Steptoe en Edwards besloten kennelijk geen risico's te nemen en hadden de moeder, mevrouw Lesley Brown, al vroeg in de avond ingelicht dat het kind met de keizersnede verlost zou worden. Mevrouw Brown lichtte haar echt genoot daar niet over in toen hij haar om tien uur in de avond verliet. Om kwart voor elf belde hij echter het ziekenhuis op omdat hij geconstateerd had dat zijn vrouw „nogal slaperig" was. Hem werd toen gezegd naar het ziekenhuis te ko men. Om 13 minuten voor middernacht werd het kind na een operatie van 12 minuten geboren, gefilmd door een ca meraploeg van de nationale gezond heidsdienst. Dr. Steptoe had eerder toestemming gegeven aan een commerciële televi siemaatschappij in Yorkshire om de ge boorte op de film vast te leggen, maar dit werd door de lokale autoriteiten ver ontwaardigd van de hand gewezen. Experimenten Wat minder bekend is, is dat dr. Steptoe voor deze voorspoedig afgelopen kunstmatige bevruchting en bevalline zijn experiment op tenminste 500 ande re vrouwen zonder resultaat heeft toe gepast. In bijna alle gevallen werd het' bevruchtte moederei door de baar moeder afgestoten. Steptoe was in de vraaggesprekken die hij gisteren door stond niet duidel ijk over de vraag of hij er in geslaagd was om het geheim van het afstotingsproces te doorbreken. Hij duidde er alleen op dat hij verwacht dat zijn techniek in de toekomst op gro tere schaal toegepast zou worden. De medische wereld wacht inmiddels op het verslag, dat hij zou schrijven voor de officiële publicatie van de Britse maat schappij voor geneeskunde. Dr. Steptoe zei overigens dat mevrouw Brown op dezelfde manier een tweede kind zou kunnen krijgen, maar dat hij die mogelijkheid nog niet met haar had besproken. Evenals het feit dat hij en zijn medewerkers al wekenlang voor de geboorte zeker wisten dat het kind een meisje zou zijn. Mevrouw Brown had er echter op gestaan om daarover niet in gelicht te worden, zodat zij de geboorte als een werkelijke verrassing zou kun nen beleven. Strijd De reageerbuisbaby is inmiddels de in zet geworden van een verwoede strijd tussen de Londense dagbladen. Zoals gemeld, werden de exclusieve rechten op foto's, vraaggesprekken of artikelen over de ouders en het kind voor 1,2 mil joen gulden verkocht aan de „Daily Mail", een groep van kranten. Deze groep publiceert één van de twee enige Londense avondbladen, „The Evening News", en deze krant kwam dan ook triomfantelijk uit met een grote kop op de frontpagina: „Kleine mejuffrouw perfect". Het enige andere concurrerende avond blad, „The Evening Standard", liet zich echter niet kisten en kwam met de kop: „Londense geopereerd voor reageerbuisbaby". Het verhaal deze krant kwam er op neer dat een andere vrouw, 12 uur na de geboorte van „Kleine mejuffrouw perfect", in het Londense Saint Thomas Ziekenhuis geopereerd was voor de verwijdering van een moedereitje dat alsnog be vrucht moest worden en na ongeveer een week weer teruggeplaatst zou moe ten worden in de baarmoeder voor ver dere ontwikkeling. Niettemin zou de concurrentiestrijd van de Londense kranten zich ook wel eens kunnen gaan uitstrekken tot een strijd tussen gynaecologen in verschillende landen. Griezelig De geboorte van de 'reageerbuisbaby' is ook in Nederland met gemengde ge voelens gadegeslagen. „Technisch erg knap en zeker een doorbraak", zegt prof. dr. E. V. van Hall, hoogleraar ver loskunde en gynaecologie in Leiden. „Maar ik vind het verder een griezelige ontwikkeling. En dan heb ik het na tuurlijk alleen over de filosofische en ethische kant van de zaak. Ik ben name lijk bang dat door dit soort manupila- tïes met het ontstaan van leven - want dat is het tenslottte - er straks een si tuatie ontstaat waarbij zaadcellen en eicellen gewoon te koop zijn. En dat is een ontwikkeling waarvan ik zeg: ik wijs dit af'. „Er is om dit onderzoek in Engeland een enorme waas van geheimzinnigheid ge weest. In het begin zijn er maar een paar publicaties over geweest. Maar verder hebben we er niets meer van gehoord. Daar is ook wel veel kritiek op geweest". De Leidse hoogleraar gelooft niet dat deze spectaculaire geboorte in Neder land spoedig navolging zal vinden.„Ik weet dat de fysioloog Zeilmaker in Rotterdam op dit gebied experimen teert. Maar van klinische toepassing bij de mens is voorlopig geen sprake. Zeilmaker heeft mij indertijd gevraagd of ik met hem op dit gebied wilde sa menwerken. Maar ik heb om principiële redenen geweigerd. Overdreven Over het effect van de Engelse be vruchtingsmethode doet de Leidse hoogleraar vrij sceptisch. Hij zegt: „Ik vind het erg overdreven dat gesteld wordt dat duizenden vrouwen er baar bij zouden hebben. De groep die baat zou hebben bij bevruchting buiten het lichaam is mijns inziens vrij klein". De reserves die prof. Van Hall heeft ten opzichte van de 'reageerbuisbaby* in Engeland worden gedeeld door de me- disch-ethica dr. Heieen Terborgh-Du- puis, die werkzaam is bij de medische faculteit in Leiden. „Van het geval op zich lig ik niet wakker", zegt ze..Maar als dit soort dingen op grote schaal gaat plaats hebben, dan heb je geen enkele garantie dat er niet nog meer aan het leven gesleuteld gaat worden. En Je weet dan niet wat het resultaat daarvan zal zijn". „Ik vind dat er voor dit soort onderzoe ken die te maken hebben met het ont staan van leven direct een mel dingsplicht moeten komen". legd op wat zij onnatuurlijke experi menten noemden. In West-Duitsland uitte dr. Georg Sillo- Seidl, vooraanstand onderzoeker op het gebied van kunstmatige inseminatie, zich sceptisch over de berichten. „Ik zou erg blij zijn als het waar was", zei hij. In Australië zei professor John Leeton in de verloskunde en gynaecologie dat de geboorte groot nieuws betekent. Hij vei> wacht een grotere belangstelling van Australische echtparen voor de experi menten met de reageerbuisgeboorten. 'Zegt en In Japan zei professor Rihachi lizoeka. een autoriteit op het gebied van kunstmatige inseminatie, dat de ge boorte een zegen is voor vrouwen die op normale manier geen kinderen kunnen krijgen. Mevrouw Teiko Kihira echter, voorvechtster van de rechten van de vrouw, zei te vrezen dat de reageerbuistechniek tot misvormde kinderen kan leiden. Andere dokters en geleerden in Japan zeiden dat er beper kingen zouden moeten worden opge NAIROBI (UPD - Ethiopiè heeft woensdag melding gemaakt van grote overwinningen in een groot offensiel tegen strijdkrachten van Eritrese af scheidingsbewegingen en ter beëindi ging van een rebellie, die reeds 17 jaar heeft geduurd. Volgens radio-Addis Abeba hebben Ethiopische troepen de opstandelingen verdreven uit de haven Massawa. Ver der werden verscheidene belangrijke steden in handen van de rebellen ver overd en werden de rebellen verslagen in hevige gevechten rondom de beleger de hoofdstad Asmara van de provincie Eritrea. MAASTRICHT - De hoofdofficier van justitie te Maastricht, mr. E. C. G. Bauwcns, heeft dinsdag naar aanlei ding van berichten over malversaties in het ziekenhuis St. Annadal in Maas tricht een onderzoek gelast. Dit onder- zoek is Inmiddels begonnen. Het gaat de hoofdofficier om eventuele straf bare feiten, te weten fraude en valsheid in geschrifte, gepleegd door de elek- tronicus R. T. van het ziekenhuis St. Annadal. waarmee tonnen gemoeid zouden zijn. Uit documenten, in het bezit van de me- dlsch-fysische chef van St. Annadal. ir. T L. Oei, is intussen komen vast te staan dat tussen 1970 en 1977 voor grote bedragen facturen zijn betaald op valse handtekeningen.Voor het onderzoek strekt zich ook uit tot - voorlopig dire - leveranciers. De betrokkenelektronicus heeft in mei 1977 voor het bestuur van het ziekenhuis de malversatie toegege ven. Een op staande voet ontslagen. Be stuur noch directie van St. Annadal diende echter een aanklacht in.De di rectie van het St. Annadal heeft veront waardigd gereageerd op de uitlatingen, van ir. Oei. De directie noemt deze aantijdingen onjuist en tendentieus'. KLACHT OVER NAAKTFOTO'S AFGEWEZEN (Van onze correspondent) BONN - De Hamburgse rechtbank heeft een klacht van tien Westduitse vrou wen tegen het geïllustreerde weekblad „Stern" afgewezen. De vrouwen, onder wie de bekende toneelspeelster Inge Meysel en Erika Pluhar, de schrijfster Luise Rinner. de psychologe Margaret- he Mitscherlich en de feministe Allee Schwarzer (uitgeefster van het vrouwenblad Emma) wilden dat de rechter Stern zou verbieden op de om slag vrouwen als „louter seksuele ob jecten" af te beelden, waardoor bij „mannen de indruk wordt gewekt dat zij naar believen over de vrouw kunnen beschikken" De rechtbank kon de klacht, op straffe van een dwangsom van 500.000 Duitse mark echter niet toewijzen - tot spijt van de voorzittende rechter-omdat dit een zaak voor de wetgever, dus het par lement is. De vrouwen zouden zich dan ook moeten beklagen bij de Bondsdag. Verder meende .de rechtbank dat de tien vrouwen niet namens alle vrou wen in de Bondsrepubliek kunnen spreken. In zoverre zij zich persoonlijk beledigd en in hun eer aangetast voelen door de omslagen van Stern, achtte de rechtbank de klacht ongegrond. De klagers waren immers niet zelf op al lerlei manieren cn in allerlei standen afgebeeld, noch vertoonden zij een op merkelijke gelijkenis Dr. Patrick Steptoe, gynaecologist in het Oldham Ziekenhuis, vertelt op een pers conferentie over de geboorte van 's werelds eerste reageerbuisbaby gisteren. Links Robert Edwards die bij de onderzoekingen assistentie verleende. LONDEN - Nog geen 24 uur na dat het Britse Lagerhuis zich in meerderheid akkoord ver klaarde met het voorgestelde loonbeleid van de regering heeft de algemene raad van de overkoepelende Britse vak bondsorganisatie (TUC) una niem tegen gestemd. De loon politiek van de regering voor ziet in een maximale loonstij ging van vijf procent in de ko- voor ae laagstbetaalden en een oplos- mende twaalf maanden. sing voor de geschillen over de ongelijk- In Londen was verwacht dat de vak bonden zich zouden beperken tot het uitspreken van hun bezorgdheid over het loonbeleid van de Labour-regering van premier James Callaghan. Het re solute nee kwam echter harder aan en leidde op de Londense wisselmarkt voor een koersdaling van het pond sterling. Het TUC zorgde voor extra onrust door tegelijk een verkorting van de 40-urige werkweek te eisen tot 35 uur. extra loon heid van lonen. Callaghan ontweek later op een pers conferentie vragen over de gevolgen van de afwijzing voor zijn loonbeleid. Met de algemene verkiezingen voor de deur (verwacht wordt oktober) wil de regering het liever niet op een directe confrontatie met de vakbonden laten aankomen. Het loonbeleid zal zeker een belangrijke rol gaan spelen In de ko mende verkiezingscampagne, zo wordt in Londen verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7