Carter: handelstekort van de VS is nog te groot Voortrekkersfunctie taak academische ziekenhuizen Honderd miljoen subsidie voor werkgevers van minimumloners RIJNMOND: NIET ALLEEN OVER VLOEIBAAR AARDGAS MAROKKANEN IN DE DUIF LICHT HERSTEL VOOR DOLLAR PZC/. Jj Weer twee gevallen van polio het weer ZONNIG Ook Owen naar New York TEKST RESOLUTIE OVER NAMIBIË Breuk kabinet Portugal nu definitief PAIS: SYSTEMATISCHE FINANCIERING WENSELIJK Ook de aanvoer van lpg neemt toe POLITIE VINDT VROUW IN BADCEL BEKENTENIS IN ZAAK BARON BRACHT SPECIALE REGELING MIDDEN EN KLEINBEDRIJF DONDERDAG 27 JULI 1978 binnen-buïtenland WASHINGTON - De president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, vindt het tekort van "slechts" 1,6 miljard dollar op de Amerikaanse handelsbalans over juni nog steeds te groot. Hij liet zijn perschef, Jody Powell, woensdag meedelen duidelijk te willen stellen dat de Verenigde Staten niet uit de handelsproblemen kunnen komen als er geen doeltreffend energiebeleid gevoerd wordt, waarmee de invoer van vooral olie kan verminderen. - De cijfers die woensdag bekend werden gemaakt verrasten zelfs de meest hard nekkige optimist. Het tekort van 1.6 miljard dollar is sinds mei vorig jaar niet meer zo klein geweest. In mei 1978 was er een tekort van 2.24 miljard dollar en in juni van het vorig jaar een nadelig saldo van 3.24 miljard. Over de energie balans in de jongste verslagmaand valt echter nauwelijks te juichen. In volume nam de invoer van olie toe met 9,5 pro cent tot niet minder dan 246,6 miljoen barrel (van 159 liter per stuk). De olie-in voer kostte de Verenigde Staten in juni 3.29 miljard dollar (voor seizoensinvloe- UTRECHT(ANP) - Bij een meisje van 12 jaar uit Wilnis en een meisje van 15 jaar uit Barneveld is polio gecon stateerd. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van volksgezond heid woensdagmiddagd meegedeeld. Beide meisjes waren niet te gen kinderverlamming in geënt. Ze zijn met lichte ver lammingsverschijnselen in het ziekenhuis opgenomen. Het totaal aantal gevallen van polio is hiermee geste gen tot 93. Het jongste echtpaar van Spanje, zij dertien en hij veertien jaar, heeft pre mier Adolfo Suarez verzocht peetvader te zijn bij de doop van hun kindje, dat dinsdag in MarbeUa werd geboren. De premier heeft nog niet besloten of hij op het verzoek zal ingaan. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krach tige wind uit zuidwest tot zuid. Maximumtemperaturen van 20 tot 25 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zater- Tijdelijk bewolking met plaatselijk een bui. Middagtemperaturen van 20 tot 27 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor vrijdagaantal uren zon: 2 tot 10: min.temp.: omstreeks 16 graden: max.temp.: omstreeks 24 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 'Voor zaterdag: aantal uren zon: 3 tot 11; min.tempomstreeks 15 graden: max temp.: omstreeks 23 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Aberdeen, zwaar bew 15 gr. Athene, onbewolkt 29 gr Barcelona, onbewolkt 2a gr Bordeaux, geheel bew 25 gr Brussel, zwaar bew 23 gr Frankfort, geheel bew 29 gr Helsinki, licht bew 21 gr Innsbruck, zwaar bew 30 gr Klagenfurt. half bew 26 gr Kopenhagen, onbewolkt 21 gr Lissabon, onbewolkt 28 gr Locamo. geheel bew 26 gr Londen, regenbu: 23 gr Madrid, onbewolkt 36 gr 29 gr Mallorca. half bew 35 gr Munchen. zwaar bew 28 gr Nice zwaar bew 26 gr Oslo. licht bew 20 gr Parys, motregen 20 gr Split, onbewolkt 27 gr Stockholm, licht bew 22 gr Wenen, onbewolkt 28 gr ZOrich. regen 28 gr Casa Blanca. half bew. 26 gr Istanbul, onbewolkt 27 gr Las Palm as, onbewolkt 29 gr deltagebied den gecorrigeerd). Dat is 31.9 miljoen dollar minder dan in juni vorig jaar. In vergelijking met de eerste zes maanden van 1977 verminderde de olie-invoer in de eerste helft van 1978 echter met twaalf procent. De Amerikaanse minister van handel. Juanita Kreps, zei in een reactie op de handelscijfers dat de maanden mei en juni laten zien dat er een begin is ge maakt met de verbetering van de han delsbalans. Vooral de sterke groei van de Amerikaanse export gedurende de afgelopen maanden deed haar plezier. Als de handelspatroon van juni zich de rest van dit jaar zal voortzetten, zal het LONDEN (AP) - Westerse en Afrikaanse diplomaten hebben woensdag de tekst bekend gemaakt van een ontwerp resolutie van vier punten waarin de Veiligheidsraad zich uitspreekt over opname van Walvisbaai in Namibië (Zuid-West Afrika). De diplomatieke bronnen, die onbe kend wensten te blijven, zeggen dat en kele Westerse en Afrikaanse landen zich al akkoord hebben verklaard met de tekst. Het blijft echter mogelijk dat er nog enkele wijzigingen in worden aan gebracht tijdens de informele bijeen komst van de Veiligheidsraad. De ontwerp-tekst luidt volgens de zegs lieden aldus: de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties: LISSABON (AFP/REUTER) - Premier Soares heeft woensdag de breuk met de conservatieve Portugese centrum de mocratische partij (cds) bevestigd, maar daar meteen aan toegevoegd dat hij overeenkomstig het besluit van zijn socialistische -partij niet als premier zal aftreden. Soares zei dit na afloop van zijn besprekingen met president Eancs en partijleider Freitas do Ama- ral van de CDS. De laatste had de bijeenkomst eerder verlaten en toen al gezegd dat het sa menwerkingsakkoord met de socialisti sche partij was beëindigd en dat de re gering zou vallen. Nadat ook Soares het presidentiële pa leis had verlaten gaf Eanes een com muniqué uit waarin hij liet weten de raad van de revolutie te zullen raadple gen over de vraag of Soares aan moet blijven of niet. De president sprak van 'onverzoenlijke standpunten' van Soares en Freitas do Amaral. Verklaart dat de territoriale integ riteit van Namibië dient te worden ver zekerd door de herintegratie van Wal visbaai binnen dit gebied. Besluit haar volledige steun te verle nen aan het nemen van stappen die een spoedige integratie van Walvisbaai bij Namibië verzekeren. Verklaart dat tot het moment dat dit doel bereikt is. Zuid Afrika zich dient te onthouden van een gebruik van Wal visbaai dat op enigerlei wijze nadelig zou kunnen zijn voor de onafhankelijk heid van Namibië of voor haar econo mie. Verklaart zich met de zaak te zullen blijven bezighouden totdat Walvisbaai volledig in Namibië is opgenomen. Volgens dezelfde zegslieden zal er nog een tweede resolutie worden ingediend waarin VN-secretaris-generaal Kurt W'aldheim wordt gevraagd een speciale afgevaardigde voor Namibië aan te stellen die toezicht moet houden op na leving van de voorwaarden totdat het land. hopelijk eind dit jaar. onafhanke lijk is. tekort op de Amerikaanse handelsba lans over heel 1978 ongeveer 33 miljard dollar bedragen, aanzienlijk meer dan het toch al forse tekort van 26,5 miljard dollar in 1977. De regering Carter voor spelt echter een geleidelijke verbetering van het handelsverloop in de tweede helft van dit jaar die het tekort mogelijk beperkt kan houden op het niveau van 1977. Herstel Het verrassend geringe tekort op de Amerikaanse handelsbalans over juni heeft woensdag op vrijwel alle wis selmarkten gezorgd voor enige verbe tering van de veelgeplaagde Ameri kaanse munt. Alleen ten opzichte van de Japanse yen moest opnieuw een veer worden gelaten. De verbetering ten op zichte van het pond sterling was echter aanzienlijk. Op de Londense wisselmarkt spreken valutahandelaren van een vrij schokke rig verloop van de handel. Zodra de cy- fers bekend werden "schoot" de dol larkoers weliswaar omhoog, maar er bleken weinig handelaren bereid om in een vlaag van optimisme alsmaar dol lars te blijven kopen. Het goede bericht uit de Verenigde Sta ten werd al snel opgevolgd door slecht nieuws. De begrotingscommissie van het Amerikaanse Congres liet weten dat de inflatie in de VS in een hogere ver snelling is gekomen en dat daarbij het economisch herstel vertraagt. AMSTERDAM I ANPi - In de Amsterdamse kerk 'De Duif zijn opnieuw twintig Marokkanen in hongerstaking ge gaan. De vorige week gingen aanvankelijk dertien, later dertig Marokkanen in hetzelfde gebouw in hongerstaking om deze eis kracht bij te zetten. Zij hebben hun actie beëindigd. Dit heeft een woordvoerder van een steuncomi té dinsdag meegedeeld. Staatssecretaris Haars ijustitiei vindt dat de groep van in totaal 182 Marokkanen het land uitgezet moet worden. De Marokkanen, die m beroep zijn gegaan bij de raad van state, kregen daar geen gelijk. In afioachting van de uitzetting heeft de Utrechtse en Am sterdamse politie van een aantal van de betrokken Ma rokkanen het paspoort ingenomen. Zij moeten voor 1 augustus ons land verlaten, aldus de woordvoerder Groot-Brittanië heeft vijf leden van de Iraakse ambassade in Londe uitge wezen, aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. De woordvoerder, die geen namen of ragen wilde opgeven zei: .onze groeiende be zorgdheid over de dreiging die uitgaat van terroristische activiteit in Londen, voornamelijk tegen Arabische doelen, heeft ertoe geleid dat wij nauwlettend alle aspecten van het handhaven van de openbare orde nagaan. De aanwezig heid in Londen van een aantal bekende Iraakse officieren van de inlichtingen dienst heeft ons tot de conclusie ge bracht dat het het beste zou zijn als zij vertrekken'. DEN HAAG (ANPP) - Minister Pais van onderwijs en wetenschappen gaat bij collega's de wen selijkheid bepleiten van een systematische financiering van de zeer geavanceerde medische zorg in de academische ziekenhuizen. De voortrekkersfunctie en de opbouw ervan behoren tot de taken van deze ziekenhuizen, maar brengen extra kosten met zich mee. De taken mogen geen liefheb berijtjes blijven van de academische ziekenhuizen: ze vormen een nationale zaak. De bewindsman heeft dit woensdag meegedeeld in het periodiek overleg met de academische ziekenhuizen. Kort na de derde dinsdag in september wordt in het overleg nader ingegaan op de con- sewuenties van de ombuigingsoPeratie "Bestek '81" voor de academische ziekenhuizen.l Dr Pais kan wel meede len, da( deze operatie voor het inves teringsniveau met zich meebrengt, dat bijvoorbeeld bouwplannen later worden uitgevoerd dan tot nu toe de bedoeling was. Hoe en in welke mate de fasering wordt aangebracht moet nog blijken. De reële nullijn gaat de academische ziekenhuizen niet voorbij wat de rijks bijdrage betreft, aldus de minister. In het overleg met de ziekenhuizen is ook gesproken over knelpunten in de personeelsvoorziening. Dr Pais wil graDg een opgave krijgen van de wen sen op dit gebied alsmede van de niet vervulde vacatures. Daarna gaat hij bekijken in hoeverre deze wensen zijn te vervullen. Volgens de minister hebben de acade mische ziekenhuizen er in pnncipe geen gezwaar tegen als de kennis en kunde om te vroeg geboren baby's in intensive care-couveuses te behandelen wordt ge spreid. Voorwaarde is wel. dat de financiering van deze medische zorg zowel voor de academische als de algemene zieken- ROTTERDAM (ANP) - Bij het praten over mogelijke aanlandingsplaatsen voor vloeibaar aardgas (LNG), te weten de Eemshaven of de Maasvlakte, heeft de regering tot nu toe een zeer belangrijk aspect niet bekeken. Dat is dat ook de aanvoer van vloeibaar petroleumgas (LPG) de komende jaren sterk zal toenemen. Dat zegt het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond. De afdeling economische aangelegenheden van het gewest heeft uitgerekend, dat er rond 1985 ongeveer 1 miljoen ton LPG en in 1995 zelfs 5.6 miljoen ton (inclusief doorvoer) zal worden aangevoerd. Omdat het hier gaat om een brandstof, die voor het Rijnmondgebied onontbeerlijk is (onder meer als grondstof en brandstof in de petrochemische industrie), zal de LPG hoe dan ook ergens in Rotterdam aan land komen. Het dagelijks bestuur van Rijnmond dringt er daarom in een brief aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat met klem op aan de problematiek van LNG niet los te zien van die van LPG. Het Rijnmonbestuur wijst de minister erop dat de gevaren venbonden aan trans port van LPG nog groter zijn dan die van LNG. De rampen, die kort geleden in Spanje en Mexico Plaatsvonden, zouden hiervan het bew ijs zijn. Het dagelijks bestuur pleit voor een veilige en op één plaats geconcentreerde aanvoer van de beide gassoorten. In de visie van het gewest wil dit zeggen, dat LPG en LNG buitengaats uit tankers wordt gelost, waarna de opslag dan op de Maasvlakte geschiedt. „De combinatie van een buitengaatse aanlanding van LNG en LPG biedt een unieke kans om voor lange tijd de aan- en doorvoer van gevaarlijke stoffen in het Rijnmondgebied op afdoende wijze te regelen. En dat is zowel in het belang van het Rijnmondgebied als van de regionale en nationale economie", aldus het dage lijks bestuur in zijn brief aan de minister. huizen kostendekkend zal zijn. Een deel van de apparatuur voor deze gespeciali seerde medische behandeling kan nu met worden gebruikt door gebrek aan specialistisch verpleegkundig per soneel Overigens zijn in het overleg woensdag verscheidene posten toegewezen die gezamenlijk uitgaven vormen van ver boven de tien miljoen gulden. Hieron der vallen gelden voor apparatuur en personeel voor de vatenkamer in Lei- AMSTERDAM (ANP) - De 53-jarige mevrouw E. van der Vrugt is woensdagmorgen door de politie zwaar gewond aangetroffen in de douchecel van haar woning aan de Nova Zembla- straat in Amsterdam-West. Ze was vastgebonden op een stoel. Met zeer ernstige \-erwondingen aan het hoofd werd zij naar een ziekenhuis gebracht. In de woning trof de politie de 58-jange J A., die bloed op zijn kleding bleek te hebben. Hij is voor verhoor aangehou den. A was degene, die de politie waar schuwde. Hij kwam sinds enkele weken bij het slachtoffer over de vloer. Enige vertrekken van de woning bleken te zijn doorzocht, maar voor zover be kend is er niets vermist Na de staatsgreep van generaal Juan Pereda van 21 juli zijn in Bolivia volgens de vakbeweging 120 mensen aangehou den. grotendeels vakverenigings leiders. Dit is meegedeeld door de alge meen secretaris van het Boliviaanse verbond van vakverenigingen, Juan Lechin den, voor kindergeneeskunde en dialy se en het ziekenhuis-informatiesys teem iZIFi in Groningen, voor de cen trale bloedbank en kindergeneeskunde in Utrecht, voor herziening van salaris sen van bepaalde leerlingverpleeg kundigen in Amsterdam en voor het ZIF in Rotterdam. ANTWERPEN (AFP) - De deze week in België gearresteerde M.v.T.. die ver dacht wordt van de ontvoering van en de moord op Baron Bracht dit jaar. heeft woensdag bekend 'Dexter' te zijn geweest die de onderhandelingen over een losgeld voerde. Dit is van justitiële zijde in Antwerpen vernomen. Hij houdt echter staande slechts een bemiddelende rol te hebben gespeeld De justitie meent dat hij de enige dader was. Baron Bracht werd 7 maart ont voerd en nadat de familie geen losgeld had willen betalen, werd zijn stoffelijk overschot 10 april gevonden Achter een regenfront dat ons gister middag en de afgelopen nacht passeer de, bouwt zich een rug van hoge luchtd ruk op. Vandaag zal het weer naar ver houding beter zijn. Bij meer zon, zal de kivik tot 20 graden Celcius stijgen. Een nieuwe oceaanstoring kan echter in de loop van de middag aanleiding geven tot toename van de bewolking Bericht voor de watersport: Zuid-Viest, later zuid-west tot zuid, meest 4 Bft. Temperatuur zeewater: 17 graden Cel cius. Vooruitzichten voor vrijdag: Aan houdend veranderlijk. ZON EN MAAN Zon op 05.54 Maan op 01.11 DEN HAAG - Minister Albeda van sociale zaken en minister Van Aardenne van economi sche zaken hebben voor de sub sidieregeling minimumloon in totaal 100 miljoen gulden uit getrokken. Tot 1 december 1978 kunnen werkgevers subsidie aanvragen voor werknemers, die een loon ontvangen gelijk aan het wettelijk mini- mum(jeugd)loon vermeerderd met ten hoogste 5 procent of een bedrag voor vergoeding van kost en inwoning. Bij de vaststelling van de hoogte van het per minimum(jeugd)loner te verstrek ken subsidiebedrag is zowel rekening gehouden met het wegvallen van de re geling 1977 als met het opnieuw uiteen lopen van minimumloon en overige lo nen in 1978. Om het wegval-effect van de regeling 1977 verder af te bouwen wordt per mi- nimum<jeugd)loner de helft van de be dragen uitgekeerd die in 1976 golden. Om voor dit deel van de subsidie in aanmerking te komen moet evenals vo rige jaren de minimumloonsom van het bedrijf ten minste 10 procent bedragen van de totale loonsom. Bovendien wordt rekening gehouden met de omstandigheid, dat ook in 1978 de stijging van het minimumloon die van dc overige Ionen overtreft. Bij het toekennen van subsidie op deze grond wordt verschil gemaakt naar de hoogte van het aandeel van de minimumloon som in de totale loonsom vanwege het daarmee samenhangende verschil in effect van minimumloonverhogingen op de totale loonkostenstijging. Bedrijven met een minimumloonsom van ten, minste 40 procent krijgen het gemiddelde effect van dit verschil in ontwikkeling op de loonkostenstijging volledig gecompenseerd Aan bedrijven met een minimumloonsom tussen 10 en 40 procent wordt slechts de helft ver goed. Uit zorg voor de positie van het midden- en kleinbedrijf zullen bedrijven met een minimumloonsom tussen 10 en 40 procent maar met 25 of minder mini- mum(jeugd)loners in dienst, niet de helft maar 75 procent gecompenseerd krijgen. Via de tijdelijke regeling kan een werk gever. als hij daarvoor een aanvraag in dient, maximaal 593 gulden krijgen voor een full-time werkende minimumloner van 23 jaar of ouder. Teleurgesteld Het Koninklijk Nederlandse Onder- nemersverbond iKNOV), de organisatie van ondernemers in het midden- en klein bedrijf, is teleurgesteld over de reeds door oud-minister Bocrsma toe gezegde minimumloon subsidierege ling die woensdag is bekent gemaakt. In een commentaar zegt de organisatie dat de late bekendmaking betekent dat de ondernemers uie een aantal maan den het volledige minimumloon hebben moeten betalen, waardoor de onnodig op kosten zijn gejaagd. De regeling is onnodig ingewikkeld gemaakt, aldus het KNOV, doordat er nu meer onder scheid is gemaakt tussen bedrijven met meer of minderminimumloners in dienst Voor enkele sectoren van het midden- en kleinbedrijfbetekent dit een ernstig nadeel Verder vindt het KNOV dat met deze subsidie een uiterst gering deel van het verschil in stijging tussen de regelings lonen en de minimumlonen wordt opge vangen. Een verschil van vier procent blijft voor rekening van de onderne mers, aldus het KNÓV Albeda en Van Aardenne Directie: F. van de Velde. K Scherphuis en W. F de Pagter Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60, 15144 Middelburg: Markt 51, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, tel (01140)4058. (01184) In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144. Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling- (01186) 1584 s Zaterdags (011841 15144 van 9 00- 11.30 uur. Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zaterdag de plaatselijke kantoren van 9.00- 11 30 uur Expeditie: (01184) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65, franco per post 47.50; per maand 14,10; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet btw). Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,90. ingezonden me dedelingen 2' jx tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00, Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3