WATER SchouwenlDuiveland Extra het 'roerig verleden' van de voorzieningen op Schouwen-Duiveland DONDERDAG 27 JULI 1978 Nog geen halve eeuw geleden kreeg Schouwen-Duiveland zijn openbare watervoorziening. Na vele jaren van studies, rapporten uitbrengen, wikken en wegen en vergaderen, werd op 3 juni 1930 het pompstation 'De Blinkert' in de duinen bij Haamstede in wer king gesteld. Vanaf die tijd krijgt de bevolking van Souwen- Duiveland drinkwater uit de forse zoetwaterbei die in de duien in de Westhoek drijft op het zoute zeewater. Schouwenaar Adriaan van der Weijde, van 1921 tot 1931 lid van gedeputeerde staten van Zeeland, was één van de grote ijveraars voor de totstandkoming van een hygiënische verantwoorde openbare drinkwatervoorzie ning. De start van de 'waterleiding' was niet gemakkellijk. Ze deden de voormalige gemeenten Haamstede en Renesse aanvankelijk niet mee: de inwonders konden daar zelf vrij eenvoudig water uit de zoetwaterlens halen. In de eerste jaren verkocht de waterleiding 187.821 kubieke meter water. Dat was nauw elijks genoeg om financieel rond te ko men. Aan het eind van de tweede we reldoorlog zetten de Duitsers grote de len van Schouwen-Duiveland onderwa ter. De inundatie had desastreuze ge volgen voor het waterleidingsnet: aan tasting van de buizen door zout water. In 1953 -de watersnoodramp- herhaalde zich dat. Het kostte vaak grote moeite om de openbare watervoorziening rede lijk te laten draaien. De problemen die oorlog en watersnood met zich mee brachten, waren nauwelijks overwon nen, of er doemde een nieuwe moeilijk heid op: de toename van het water- vebruik. met name veroorzaakt door de stijgende belangstelling van de recreant voor Schouwen-Duiveland. De zoetwa terbei in de duinen kreeg het zwaar te verduren; het natuurlijke evenwicht -niet meer water dan er aan regen valt- werd vooral in droge en warme jaren flink aangetast. Er traden op sommige plaatsten (onder andere de Verklik kerduinen en de Vroongronden) droog teverschijnselen op. Daaraan was niet alleen de waterleidingi debet. Het aan planten van bos. met als gevolg ver damping duinafslag, verbeterde wa terbeheersing in de polders (waardoor een snellere afstroming van het water naar zee werd bewerkstelligd) en de par ticuliere waterontrekking (vodr kam- peerterreinnen, caravans, en zomerhui zen) deden extra aanslagen op die na tuurlijke zoetwatervoorraad in de dui nen. In 1970 was de waterafname via de waterleiding opgelopen tot 1.496.351 m3. Vergunningen De vergunningen die de waterleiding maatschappij Schouwen-Duiveland (in 1968 gefuseerd met andere Zeeuwse maatschappijen en inmiddels NV wa termaatschappij Zuid-West-Neder- land- WMZl in de loop van de jaren kreeg, hielden niet altijd gelijke tred met de ontwikkeling van het water verbruik. Tot 1963 was er op basis van de hinderwet een onttrekkingsvergun ning tot 887.000 m3 per jaar. In 1963 werd op grond van de waterwet waterleidingbedrijven een vergunning tot 1,1 miljoen m3/jaar afgegeven. Al in 1966 kwam er een tijdelijke vergunning tot 1,9 miljoen m3/jaar. In 1970 vroeg WMZ die tijdelijke vergunning om te zetten in een definitieve onttrekking van 2.5 m3/jaar. Daarover is veel te doen geweest. Pas in 1975 deed de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne uitspraak over de aanvraag. De toe stemming voor het oppompen van 2.5 miljoen m3 water per jaar werd ver leend. maar als voorwaarde werd aan de vergunning verbonden: uiterlijk 1 juli 1979 moet de onttrekking van grond water uit de bodem worden terugge bracht tot 1,1 miljoen m3 (het vertrek punt uit 1963); wat er meer aan drink water nodig is moet eerst door middel van infiltratievan oppervlaktewater in de grond worden gestopt. Anders ge zegd: de natuurlijke grondwatervoor- raad waarop een steeds hoger beroep wordt gedaan, moet kunstmatig worden aangevuld. Tegen de vergunning wer den bezwaren aangetekend bij de Kroon (door enkele particulieren en de stich ting het Zeeuwse landschap). In 1976 viel de uitspraak: 2,5 miljoen m3/ jaar.maaral per 1 juli 1978 beginnen met de infiltratie. WMZ heeft zich daaraan kunnen houden; sinds enkele weken stroomt in twee putten in het domaniale bos bij Haamstede oppervlaktewater uit het Haringvliet. Het grondwater wordt met behulp van moderne tech nieken aangevuld. De afname van drinkwater onderstreept de nood- zaak:2.228.896 m3 in 1977. De verwachting is dat het verbruik blijft stijgen, door diverse oorzaken zoals meer moderne waterverbruiken- de machines, minder mensen per wo ning. de mens gaat meer in bad of onder de douche. Zo was in 1969 op Schou wen-Duiveland (24.097 inwoners) het hoofdelijk gebruik (gebaseerd op het aantal inwoners en het geregistreerde verbruik) 98,7 liter per persoon per dag. In 1973 (25.830 inwoners) was dat geste gen tot 112,8 liter per persoon per dag. Het recreatief verbruik -campings, zo merwoningen en pensions- zit niet in deze cijfers verwerkt, evenmin als het commercieel verbruik de kleinin- dustrie, handel, onderwijs, verpleegin richtingen, dagreatie en dergelijke). Toekomstbeeld Voor WMZ kwam in 1976 met de uit spraak van de Kroon definitief vast te staan dat kunstmatige infiltratie van zoet Haringvlietwater (een mengsel van Rijn en Maaswater) voor Schou wen-Duiveland het toekomstbeeld zou zijn. Tevoren waren andere mogelijk heden uitvoerig afgewogen.: chemi sche zuivering van Haringvlietwater; aanvoer uil het Biesbosch of Rot terdam; ontzilting van zeewater in een zoetwaterfabriek bij Renesse. Van de onderzochte mogelijkheden bleek infiltratie in de duinen bij Haamstede de minste nadelen te heb ben: minder ruimtebeslag, betere kwali teit. meer veiligheid, minste kosten. Eenvoudig gesteld houdt die infiltratie in dat water uit het Haringvliet via een kilometers lange buisleiding 30 kilome ter, met een doorsnee van 500 millime ter) naar Haamstede wordt vervoerd, waarna het water in twee speciaal aan gelegde vijvers (de driehoek en de boompjesput) in het bos in de bodem zakken. Nadat het water de nodige tijd in de grond heeft gezeten -en al een beetje natuurlijk gezuiverd is- wordt het weer opgepompt, gemengd met het 'ge wone' grondwater, uitgebreid gezuiverd en naar nauwkeurig in de gaten gehou den dat de invloed van het'vreemde' Haringvlietwater in het duingebied zo beperkt mogelijk blijft (tot een gebied van ongeveer 30 hectare, direct rondom de Vijvers) Uit natuurwetenschappelijk oogpunt is dat van veel belang. Bij to tale inrichting van het infiltratieproject (leiding, vijvers en bijbehoren komen op bijna 10 miljoea gulden) is met de be langen van natuur en landschap trouwens toch zoveel als mogelijk is. re kening gehouden. Het tracé van de lei ding is zodaning gekozen dat de minste schade wordt aangebracht aan het landschap. Bronnen, afsluiters en mar keringen zijn zoveel mogelijk onder grond aangelegd en de wegen zijn voor zien van een speciale slakkenlaag. Pre cies op de voorgeschreven tijd -1 juli 1978- ging het Haringvlietwater in de twee vijvers stromen. Het komt overi gens pas over enkele maanden -ge mengd en gezuiverd- bij de Schouwse bevolking uit de kraan. In het begin zal dat wat merkbaar zijn aan kleur en smaak van het water. De zuiveringsinstallatie in het bijna vijf tig jaar oude pompstation 'de Blinkert' is namelijk afgestemd op het grond water (beluchting en zandfiltratie, een eenvoudig proces) en niet op het ge mengde grond- en oppervlaktewater. De watermaatschappij is wel bezig daarin verandering te brengen. Achter het huidige pompstation wordt momen teel een gloednieuw pompstation ge bouwd. Er wordt op gewerkt dat nieuwe pompstation nog voor de zomer van 1979 in bedrijf te hebben. Het opgepompte water zal dan een uitr gebreide zuivering ondergaan. Het pompstation komt te bestaan uit een machinekamer, dienstruimten, voor- en nafilters en een ozonruimte. Het zuiveringsproces begint met een men ging van de verschillende soorten water: diep grondwater rond het pompstation en uit de bronnen bij het vliegveld Haamstede en het ondiepe infil tratiewater. Na de menging volgt een beluchting via versproeYng van het wa ter. een voorzuivering in snelfilters, een ozonisatie toevoeging van een lucht/ ozonmengsel om bepaalde stoffen af te breken), een actieve koolbehandeling (voornamelijk voor verbetering van kleur en smaak) en een nazuivering, weer via snelfilters. Zonodig kan nog een desinfectie door middel van chloor toevoeging worden toegepast. Het nieuwe zuiveringsproces is dus heel wat ingewikkelder geworden en noodzake lijk om de kwaliteit van het drinkwater hoog te houden. De bouw van het nieuwe pompstation komt op een be drag van 10,3 miljoen gulden. Het ligt in de bedoeling om de helderwitte gebou wen van het oude pompstation 'De Blinkert' af te breken; die hebben dan lang genoeg dienst gedaan. Rust Het ziet ernaar uit dat er na een halve eeuw van openbare watervoorziening op Schouwen-Duiveland, met vele tur bulente momenten en grote problemen, wat'rust'zal komen. Althans in tech nisch opzicht. Want het gekrakeel ron dom de ontrekkingsvergunningen duurt voort. Hoewel er dus een definitieve vergun ning is voor 2,5 miljoen m3 per jaar (waarvan 1,1 miljoen m3 grondwater en de rest infiltratiewater) heeft de water maatschappij inmiddels een nieuwe vergunning aangevraagd tot 4,5 miljoen m3 per jaar. waarvan weer 1.1 miljoen 'puur' grondwater). De nieuwe vergun ning is aangevraagd omdat WMZ ver wacht in 1983 de 2.5 miljoen m3 water per jaar te zullen overschrijden. Van de zijde van de natuurbeschermingsor ganisaties is protest aangetekend tegen het verlenen van de uitgebreide ver gunning. De organisaties vinden dat eerst de gevolgen moeten worden afge wacht van de lopende infiltratieproject. Ook willen de natuurbeschermers dat intussen wordt gezocht naar modernere en minder schadelijke methoden tot waterwinning dan bevloeing met op pervlaktewater De minister zal het verlossende woord moeten spreken. In tussen is er in enkele jaren tijd wel een groot bedrag in de openbare watervoor ziening voor Schouwen-Duiveland ge stopt. De transportleiding, de infil tratievijvers met toebehoren en het nieuwe pompstation komen op onge veer 20 miljoen gulden. Verder is het transportnet op het voormalige eiland uitgebreid en aangepast (eind 1978 wordt de laatste hand gelegd i. De be woners hebben al dat al kunnen mer ken; de waterdruk blijft nu ook in de drukke zomermaanden op het normale peil. De aanpassing van het transport' net kost ongeveer 10 miljoen gulden. Het rekensommetje is eenvoudig: totaal 30 miljoen gulden voor Schouwen- Duiveland. Wanneer de bevolking dat alléén op zou moeten brengen dan kwam dat neer op een verhoging van de waterprijs met één gulden per m3. Maar de uitgaven wor den gespreid over het hele verzor gingsgebied van MWZ en dan komt het neer op een prijsverhoging van circa 50 cent per m3. Fusies kunnen ook voor delen opleveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 25