ZIERIKZEE op de rand De mensen weten nog te weinig wat waterbouwer zijn betekent Schouwetvl^Duiveland Extra VOORLICHTER H. BIJL, DELTADIENST: DONDERDAG 27 JULI 1978 Een zomerdag in Zierikzee. Poseren en niet poseren: één plaats, twee platen, één voor nu, de ander voor later. Op de rand van de 'fontein der koele kikkers' (Foto's: Wim Riemens) tekort voor het vergaren van Inlichtin gen en het bestuderen van allerlei va kliteratuur en studienota's. Daarbij komt dat het niet alleen belangrijk is om te weten waar je over praat, maar ook hoe Je over de onderwerpen praat. We moeten ook oppassen om niet af te zak ken naar de vervulling van de doelstel lingen die thuishoren op een toeristisch bureau". Voorlichter Bijl is de overtuiging toege daan dat er in de komende jaren vele duizenden geïnteresseerde leken zullen zijn die graag ln de gelegenheid zullen komen om eens op wat uitgebreide wijze Informatie op te doen over de wor dingsgeschiedenis en de uitvoering van het Deltaplan. Aan de groeiende be hoefte aan meer kennis van zaken over de historische ontwikkeling op dit ge bied kan. vindt de heer Bijl, het best worden tegemoetgekomen met de stichting van een permanent voorlich tingscentrum. Een dergelijke eigentijds "Deltawerkenmuseum" zou bijvoor beeld erg goed kunnen functioneren ln Zierikzee of ln de directe omgeving van de Oosterscheldewerken: ln de Kop van Schouwen. Volgens voorlichter Bijl zou een be zoekerscentrum. zoals hij dat voor ogen ziet. ook een erg aantrekkelijke en Inte ressante "slecht-weer-accommodatie" voor vakantiegangers kunnen zijn. De heer Bijl bedoelt het zeker niet als een bijkomstigheid als hij hieraan toe voegt: „Voor het onderwijs in de regio en als reisdoel voor excursies van aller lei verenigingen uit binnen- en buiten land kan een permanent voorlich tingscentrum op Schouwen-Duiveland uitstekende diensten bewijzen". Jan Jongschaap „ik neem m'n petje af voor de waterbouwers die bij de Deltawer ken werken en hebben gewerkt. Wat ik tot nu toe gezien heb van de prestaties van de ambtenaren van waterstaat en van de men sen van de aannemingsbedrijven: dat mag best ronduit "in de krant". Het Deltaplan wordt nog altijd veel te veel gezien als een enorm stuk techniek. De factor arbeid komt eigenlijk nooit ter sprake. Steeds weer wordt vergeten dat het gaat om mensen. Mensen die dikwijls bij nacht en ontij moet beslissen: nu moet het begeuren". „Denk eens aan de man die precies op het juiste moment een zinkstuk moet laten zinken op de bodem van de Oos- terschelde. Laat Ik het in een nog wat breder verband stellen: denk eens aan de veelomvattende beslissingen die ln de studiesfeer genomen moeten worden. Beslissingen die grote eisen stellen aan het verantwoordelijkheidsgevoel van de betrokken deskundigen". Gelet op deze duidelijke uitspraken over de mensen die in het gigantische proces van voorbereiding en uitvoe ring van de Deltar-erken "beslissingen moeten nemen op het juiste moment", heeft ing H. Bijl, hoofd van de stafafde ling informatie en documentatie van rijkswaterstaat te Zierikzee. een groot respect voor wat hij noemt "de water bouwers". Hij vindt het dan ook erg spijtig dat "de mensen van waterstaat vanaf het eerste begin tot nog niet zo erg kort geleden nogal eens op een rot manier behandeld zijn". Voorlichtingsman Bijl: „De laatste ja ren gaat het gelukkig wel wat beter. Maar wij proberen dan ook steeds weer het eigen specifieke vakgebied te integ reren in de samenleving. Daarbij zijn we er ons van bewust dat voor het kweken nisch uitleven, maar dat het gaat om mensen die werken aan de uitvoering van een verantwoordelijke opdracht. Want helaas, ik ben nog steedsvan me ning dat veel mensen helemaal niet we ten wat waterbouwer zijn betekent". Begrip van meer begrip voor onze mensen en hun grote verantwoordelijkheden juist ook de voorlichting van erg groot belang kan zijn. En die voorlichting moet nog altijd beter worden". In een van de burelen van de houten dienstgebouwen van de Deltadienst van rijkswaterstaat aan de Van Veenlaan, die thans in verband met een tekort aan ruimte worden uitgebreid, vertelt lng Bijl verder: „Niet alleen op Schouwen- Duiveland maar ook elders in de pro vincie krijgen de Zeeuwse voorlich tingsmensen van de provincie, gemeen ten en Instanties allemaal wel eens te maken met plaatselijke instanties alle maal wel eens te maken met plaatselijke "brokstukken" van de Deltawerken. Maar die onderdelen vormen samen éen groot verband. Om de onderling be staande relatie van die plaatselijke ac tiviteiten in het kader van de Deltawer ken aan te tonen, willen we binnenkort alle bij de voorlichting aan het publiek betrokken werkers ln Zeeland eens bij elkaar brengen. Dat lijkt me erg nuttig. Het is ook erg belangrijk om bijvoor beeld vla het onderwijs wat meer begrip ln de samenleving te brengen voor het feit dat het niet een kwestie is van tech geldt in het bijzonder ook voor de beantwoording van gevraagde inlich tingen over actuele zaken. ..Wij funge ren zou je kunnen zeggen als regionaal In zijn krachtig pleidooi voor meer be grip bij de buitenwereld, voor met na me ook de inspanningen en zorgen van rijkswaterstaat in verband met de af sluiting van de Oosterschelde. herin nert de heer Bijl aan de laatste nieuwjaarsrede van de directeur-gene raal van de dienst. Hij onderstreept de actualiteit van de volgende vraagstel ling: „Zullen we bij de buitenwacht steeds het noodzakelijke begrip voor onze zorgen blijven vinden? Dat zal voor een belangrijk deel van ons zelf afhangen. Er zal veel gevraagd worden van ons vermogen tot externe communicatie. Ook, en misschien wel juist op dat punt mag onze aandacht niet verslappen. Integendeel, we kun nen zelfs nog veel verbeteren op dat terrein. En dat geldt niet alleen voor de Oosterschelde". Natuurlijk heeft de stafafdeling infor matie en documentatie te Zierikzee bu alle gesignaleerde inspanningen rond de communicatie met de "buiten wacht". elke dag opnieuw in de eerste plaats te maken met de presentatie in tal van vormen van de vele technische, wetenschappelijke en beleidsmatige aspecten van voltooide of ln uitvoering zijnde werken. In de praktijk betekent dat in veel gevallen: het fungeren als richtingaanwijzer naar de betrokken specialist waar de gevraagde informatie ln verantwoorde vorm te halen is. Dit voorlichtingscentrum voor de Deltaza- gelijk op de hoogte behoren te zijn van ken'zegt de heer Bijl. Hij verklaart na- de stand van zaken. Om niet achter te der: ..Dat betekent dat mijn collega ing komen bij de snelle ontwikkelingen van L. Kneepkens en ik steeds zo goed mo- het Deltaplan komen we eigenlijk tijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 23