De Oosterschelde over Evenementen op Schouwen Duiveland FILMS FOTOPUZZEL ONDER WA TERSPORTERS VIERDEN HUN EIGEN VERJAARDAGFEESTJE DONDERDAG 27 JULI 1978 In Bruinisse en directe omgeving 'regent' het komende dagen activi teiten. Dat begint al op donderdag 27 juli. als burgemeester T.C. Hekman om 14.00 uur het startsein geeft voor de visserijdagen van 1978 en de jaar lijkse braderie. De burgemeester doet dat vanaf de muziektent in het dorp. Bru zal dan 3 dagen achtereen in het teken staan van de visserij en middenstand. Op donderdagmiddag treden om 16.00 uur de nieuwelingen aan voor een koers over een afstand van 40 kilometer en om 18.00 uur komen de amateurs aan bod voor de wielerronde van Bru, over een af stand van 100 kilometer. Het par cours gaat door de straten van Bruinisse. In het dagrecreatiecen trum Recredelta iser vanaf20.00 uur een drive-in-show met 'The Double Barrels'. Vrijdag 28 juli begint om 14.00 uur weer de braderie in het dorp. In het recreatieoord Stoofpolder brengt het theater 'Robhetty' een poppenkast voorstelling. aanvang 14.00 uur. Op hetzelfde tijdstip start bij restaurant 'Storm' een puzzeltocht voor auto's; de finish ligt in het recreatieoord Stoofpolder. Vanaf 21.00 uur is er in de kantine 'Onze Hoeve' een bingo avond. Het hoogtepunt van de vis serijdagen moet op zaterdag 29 juli komen, namelijk de vlootshow van de Bruse vissersvloot. Voor zover er plaats is, kunnen belangstellenden meevaren. Inschepen om 13.30 uur, afvaart 14.00 uur. Op de muziektent treedt om 16.00 uur het toneelgezel schap 'Tes al Meye' op met een mid deleeuwse voorstelling. Op het plein vindt een barbecue plaats met een hele os aan het spit. De sportliefheb bers kunnen om 19.00 uur aan hun trekken komen, wanneer op het sportveld van Bruse Boys de eredivi sieclub Sparta de strijd aanbindt met het Zeeuwse elftal. Ook zaterdag1 is het braderie, met kermisattracties en gelegenheid tot mosselen eten. 's Avonds kan er in verschillende ge legenheden gedanst worden. Na de visserijfeesten houdt het nog niet op in Bruinisse. Op maandag 31 juli wordt tussen de jachthaven en het caravanpark (althans de be zoekers ervan) gevoetbald op het veld van Recredelta, aanvang 18.30 uur. Dinsdag 1 augustus is er om 21.00 uur op het parkeerterrein Ha- geweg een spuitvoetbalwedstrijd met medewerking van de Bruse brandweer. Vanaf het dag recreatiecentrum Recredelta ver trekt om 22.30 uur een lampionop tocht, uiteraard voorafgegaan door een muziekkorps. Opus 7 verzorgt woensdag 2 augustus in de kantine van 'Onze Hoeve' een drive-in-show. Ook op andere plaatsen op Schouwen-Duiveland vinden even ementen plaats. Op donderdag 27 ju li wordt in de Putmeet te Scharen- dijke een volleybaltoernooi georga niseerd, uitgaande van de jeugdsoos 'Tracé', aanvang 19.00 uur. In Rencs- se bespeelt Bram Beekman op vrij dag 28 juli om 20.00 uur het orgel van de hervormde kerk. Otto Sterman en Leen Rommerts treden op woensdag 2 augustus vanaf 20.00 uur in dc her vormde kerk van Renesse op. De 3e toeristendag op 1 augustus in Zierikzee geeft een verscheidenheid aan evenementen te zien. Op de Vis markt is tussen 10.30 en 16.00 uur een markt van oude ambachten en kunst te bezoeken. Het troubadoursduo Robbert en Apja zorgt de gehele dag voor straatoptredens in het centrum en op de Vismarkt. In het Zierikzeese centrum is er doorlopend braderie. Op de Balie geven een rietdekker, klompenmaker en bijenhouders tus sen 10.30 en 16.00 uur demonstraties. Van 10.30-12.00 en 13.00-15.00 uur is er op de Balie een standwerkers- concours. Vanaf 14 jaar kan er in de Oude Haven om 13.30 uur een oude 'sport' beoefend worden, namelijk boegsprietlopen. Bij de muziektent op het Havenplein is er om 14.00 uur een ballonwedstrijd en in de Beurs treedt om 14.30 uur voor de kinderen het poppentheater 'Rob hetty' op. Dat alles op 1 augustus in Zierikzee. In Haamstede wordt dinsdag 1 augustus (iedere dinsdag trouwens) de dia-serie 'de banken zijn hard" ver toond: 375jaar kerkgeschiedenis van de Nederlands hervormde kerk. Aanvang 20.00 uur. In het zwembad Onderdak te Zierikzee geeft de zwemvereniging Scaldis van 20.00 uur op zaterdag 29 juli demonstraties duiken. Op dinsdag 1 augustus is er in de grote kerk te Brouwershaven om 20.00 uur een zomeravondcon cert. Dirk Jansz geeft woensdag 2 augustus in de hervormde kerk te Dreischor een orgelconcert, aanvang 20.00 uur. Vanaf de Adriaan van der Weydeweg in Haamstede kan iedere vrijdag-en dinsdagavond een ex cursie naar de broedkolonies ge maakt worden, start om 19.00 uur. Iedere donderdagavond kan er in de beurs te Zierikzee tussen 19.00 en 21.00 uur naar het openluchtschaken gekeken worden. Elke woensdag avond is er een wandeling rond het slot Haamstede, die begint in de Slotlaan om 19.00 uur. In Zierikzee lopen nog enkele ten toonstellingen. In galerie Nobel ex- poseerd de tekenaar en illustrator Otto Dicke uit Dordtrecht tot en met 31 juli tekeningenDe galerie is dins dag toten met zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur geopend. In het Burger weeshuis wordt de zomer- tentoonstelling gehouden: antiek en veel beeldhouwerk; dagelijks, behal ve zondag, van 10.00 tot 17.00 uur geopend. In Gravensteen kan maan dag tot en met zaterdag van 10.00- 12.00 uur en 13.00-17.00 uur de ten toonstelling 'aanzien van Zierikzee' worden bekeken, (stadsportretten van toen en nu). In Rotterdam viert de vakantie hoogtij. De culturele activiteiten lig ger nog een weekje vrijwel stil. Otto Dicke, 'Loes' (galerie Nobel-Zierikzee) Otto Dicke; 'Waal bij Herwijnen' (galerie Nobel) Ejibberend van de kou, met dikke opyezioollen lippen, sommigen met tranen in de ogen. maar overgelukkig stond het zevental leden van de Schouwse Onderwatersportvereniging Scaldis' op het podium bij t Luitje te Zierikzee. Het was hun zojuist gelukt de Oosterschelde over te zwemmen, een krachttoer die je niet in de kouwe kleren gaat zitten. Tonny Kostermans. Kuno Jansen. Tineke Jansen (de enige vrouw in het gezelschap), Bas Gokker. Nico Krijger. Marco Timmerman. Renè Kooman en in eerste instantie ookArian Bakker wilde met deze ztoemprestatie de aandacht verstigenop 'Scaldis' die haar 10-jarig bestaan vierde. Ook wilde men aantonen dat de duikers wel degelijk prestaties kunnen leveren en niet altijd maar wat rondspartelen met levensgrote zuurstofflessen op de rug. Het ging allemaal precies zoals was gepland. Iedereen was op tijd en ook de instanties als rijkspolitie en rijkswater staat waren aanwezig. Alles en iedereen kwam tesamen in de Sofia-werkhaven te Wissenkerke. de plaats van vertrek. Een zenuwachtig gevoel, vooral voor de acht zwemmers die dat gevoel al onge veer drie maanden hadden. Aan alles was gedacht, zelfs aan een aangepast ontbijt: witte boterhammetjes met zoetigheid als suiker, jam en honing. Een lichtverteerbare hap, die goed te combineren moet zijn met de liters zeewater die onderweg worden inge slikt. Daarnaast was er in ruime mate druivensuiker en jonge jenever aanwe zig. Een wat vreemd idee, maar zo bleek uit de woorden van iemand die het kon weten, volledig verantwoord. Alcohol in dit geval jenever, verwijdt de bloedvaten, wat weer bevordelijk is voor. een goede doorstroming van het bloed. Verder was er koffie, eveneens met veel suiker. Allemaal zaken die zwemmers moeten sterken in het ver richten van de krachttoer over ongeveer 15 kilometer. Dat er van een goede en uitgebreide organisatie sprake was bleek al vrij snel. Er waren EHBO-ers. een fysio-therapeut, een duiker die klaar was om onmiddellijk in te grijpen, twee stand-by zwemmers, een aantal volgbo ten. een rijkspolitleboot met aan boord een ziekeboeg en verbindingen met de boten onderling, een boot van rijkswa terstaat die het verkeer op het water re gelde en een rubberboot die steeds in de nabijheid van de zwemmers bleef. Om half twaalfginghet achttal te wa ter. De kentering, dc periode waarin er geen eb-of vloedstroom zou moeten zijn was volgens zijn was volgens de tabel len zojuist achter de rug. zodat de zwemmers niet tegen allerlei stromin gen zouden moeten inzwemmen. Daar deed zich echter het eerste probleempje al voor: er stond nog wel degelijk stro ming. Een stroming die de zwemmers niet erg gunstig gezind was. Het kostte dan ook een flinke krachtsinspanning die te overwinnen. Overigens kon men -ook al in verband met allerlei stromingen- niet direct koers zetten richting Zierikzee. Eerst zouden de zwemmers naar de Rog- geplaat gaan en vervolgens naar Zierik zee. Het was een opmerkelijke stoet die de Oosterschelde overstak. Eerst de boot van de rijkswaterstaat, de Rijks- havendienst 84, daarna een klein bootje waarachter de zwemmers volgden, daar weer achter de rubberboot met de be geleidende botei. De André. de Pluto en de Rob. Als laatste kwam de boot van de rijkspolitie, de RP 18. Het groepje zwemmers oogde zelf overigens ook al erg vreemd. Ze zwommen namelijk ach ter drie grote rode zogenaamde Skippy ballen. Twee van deze ballen waren aan elkaar verbonden met een stalen stang. Aan die stang waren weer felle gekleur de linten bevestigd, die de zwemmers moesten aangeven in welke richting ze zich dienen voort te bewegen. Dat was gedaan om ze niet steeds boven water te laten kijken, wat veel te vermoeiend zou zijn. Overigens dient voor de duidelijk heid te worden opgemerkt dat de zwemmers inderdaad zwommen. Hoewel het gaat om leden van een duikvereniging en men met snorkels te water ging, bewoog men zich voort mid dels de borstcrawl of de rugslag. Later zou een van de zwemmers vertellen dat de zwemmethode op den duurniet meer.te definieren was: „Je bewoog je armen alleen nog maar voor het ritme. Met je benen zette je kracht en moest je vooruit komen". Daarbij werd men ge holpen door enorme vinnen die aan de voeten waren bevestigd. Die vinnen wa ren ongeveer 75 centimeter lang en moesten er voor zorgen dat men niet zo veel kracht moest produceren. Kramp Bij de eerste pauze, die ongeveer hal verwege werd gehouden, gaf Adrian Bakker te kennen dat hij niet meer ver der kon. Hij vertelde dat hij kramp had en werd onmiddellijkverzorgd door de fysio-therapeute. Toen hij weer wat op krachten was ge komen vertelde hij: „Als je in dat w'ater ligt denk je nergens meer aan. Je zetje verstand op 0 en je blik op oneinig en je zwemt maar. In het begin had ik het wel wat koud. maar dat gaat later ook over. Toen ik uit het water kwam had ik het eigenlijk te koud om de kou nog te voe len." üit de woorden van de fysio-thera peute bleek dat hij tot op zijn botten verkleumd was en dat de polsslag veel te laag was. Ondertussen ploegden de overige zeven zwemmers voort. Voorafgegaan door de rijkshavendienst 84 die als de grote ver keersregelaar over de Oosterschelde voer en tevens de richting aangaf voor de boot die de zwemmers leidde. Tijdens de pauzes die steeds werden ingelast dronken en aten de zwemmers wat, maar bleven ze steeds in het water. Moeilijk Moeilijk Als men het kanaal dat naar de haven te Zierikzee leidt nadert, zit het grootste deel er op. Een van de moeilijkste delen van de tocht moet dan echter nog ko men, namelijk het indraaien van het kanaal. Er staat op dat punt een verra- delijke stroming die er voor zou kun nen zorgen dat de zwemmers uit de koers worden gedreven en het kanaal voorbij schieten. Er wordt dan ook veelgeschreeuwden Met behulp van de rijkspolitie en de rijkshavendienst lukt de zwemmers het kanaal ln te zwemmen. Dan volgen de laatste loodjes. Het kanaal door. naar 't Luitje. Het tempo van de zwemmers ligt niet meer zo hoog. En het is zeker veel te laag voor de verschillende kapitale jachten die snel langs de groep zwem mende sportduikers willen schieten in de richting van de haven. Iets wat erg hinderlijk zou kunnen zijn voor de men sen in het water, die niet veel meer kun nen verdragen. Gelukkig zijn daar de rijkshavendienst en de rijkspolitie weer, die gewoon het scheepvaartverkeer stil leggen en het zwemmende groepje alle gelegenheid geven zich rustig voort te bewegen. Zeer tot ongenoegen van de jachtbezitters. Getoeter Eenmaal in de jachthaven is het en thousiasme van de vele toeschouwers niet van de lucht. In grote getale zijn ze toegestroomd om te zien hoe de zwem mers de laatste meters afleggen. Onder luid gejuich en getoeter vanaf de vele schepen wordt het zevental aan wal gehesen. Onmiddellijk volgde hierna huldiging van de zwemmers door wethouder G. den Boer van Zierikzee. Hij hing hun een medaille om met het insigne van de Schouwse Onderwatersport Vereniging en de woorden Overtocht Oosterschelde 1968-1978. Later op de dag volgde een openluchtreceptie op de Vismarkt te Zierikzee en 's avonds een diner voor de mensen die aan de zwemtocht hadden meegewerkt. Een geslaagde overtocht die veel van de deelnemers had gevergd. Kommentaar van een van hen:..Als er volgend jaar weer zo iets zou zijn moet ik er toch nog eens een nachtje over slapen voor ik weer mee zou doen". Onder water hockey Onder water hockey In het kader van het tienjarig bestaan van 'Scaldis' volgt er zaterdag een on- derwaterhockeyy-wedstrijd tegen een team van de club 'Baracuda' uit Den Haag. Twee teams van elk zes man slaan dan onderwater met mini-sticks tegen een geplastificeerde leden bal. Het geheel kan door belangstellende worden gevolgd via een camera die on der water is geplaatst. Deze wedstrijd begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het zwembad 'Onderdak' te Zierik zee. RENE SCHRIER kennelijk, vooral voor ingewijden, niet al te moeilijk. De foto was genomen in de Dorpsstraat van Ellemeet en wel van de oude smederij De travalje (hoefstal, waarin het paard voor het beslaan werd vastgezet) was links op de foto aanwezig en heeft nu- zo te zien op de foto - een bestemming als fietsenstalling. Uit de goede oplossingen werd die van L. Jongepier-Markusse, Hogeweg 66, Haamstede getrokken. Daar gaat de waardebon van vijftien gulden naar toe. Deze week een nieuwe kans op een waardebon,wanneer het antwoord gegeven kan rvorden op de vraag waar Johan Berrevoets bovenstaande foto gemaakt heeft. De oplossing -per briefkaartmoet uiterlijk dinsdag aanstaande binnen zijn bij de redactie PZC, Grote Markt 2, Goes. De concertzaal in Zierikzee brengt in de komende dagen een vrolijke Franse film van Claude Zizi, "L'Animal" ge naamd. De bekende Jean-Paul Bel- mondo, altijd goed voor het nodige gooi- en smijtwerk, vertolkt samen met de welgevormde Raquel Welch de hoofdrollen. Een dolle beestenboel, is de Nederlandse titel en tijgers en apen zijn dan ook volop present. De film draait om de stuntman Michel Bouttier, die voor filmster Bruno Fer rari (beide rollen worden gespeeld door Belmondo) de moeilijke klussen moet opknappen. De stuntman raakt ver liefd op filmster Jane Gardner (ge speeld door Raquel Welch) en allerlei dolle toestanden zijn het gevolg. Belmondo treedt onder andere op als aap in een supermarkt, vecht met een tijger in een tropische tuin en schaakt filmster Jane tijdens haar huwelijks plechtigheid met een graaf. De vrolijk ste film van het jaar, laat de producent weten. L'Animal draait op zaterdag 29, zondag 30 juli en dinsdag 1 augustus om 20.00 uur in de concertzaal. In de Zierikzeese bioscoop wordt 27 en 29 juli en 1 augustus om 14.00 uur ook een matinee gedraaid. "De fluit met de 6 smurfen" is de titel en naast de door Va der Abraham populair gezongen smur fen, spelen ridder Johan en schildknaap Pirrewiet de hoofdrollen. Deze kleurrij ke tekenfilm is vooral op de jeugd ge richt. Het programma van de bioscoop "De Ark" in Renesse voor de komende week ziet er als volgt uit: donderdag 27 juli, 15.00 uur: Sound of Music, 19.30 uur: Abba, the movie, 21.45 uur: The big boss (Met Bruce Lee): vrijdag 28 juli. 15.00 uur De reddertjes (Walt- Disney), 19.30 uur: Plankgas. 21.45 uur: Once upon a time in the west; zondag 30 juli. 19.30 uur: De reddertjes. 21.45 u.: Once upon atimeinthewest;maandag31juli, 15.00 uur: Samen uit, samen thuis, 19.30 uur My name is Nobody, 21.45 uur: De ka nonnen van Navarone; dinsdag 1 augustus, 15.00 uur: De reddertjes. 19.30 uur: Samen uit. samen thuis, 21.45 uur: Once upon a time in the west; woensdag 2 augustus, 15.00 uur: Abba, the movie, 19.30 uur: My name is Nobody, 21.45 uur. Doctor Vlimmen. In het dorpshuis te Renesse is de ko mende dagen het volgende filmpro gramma te verwachten: donderdag 27 juli, 19.15 uur: Soldaat van Oranje, 22.15 uur: Waar een rits is, is 'n weg: vrijdag 28 juli, 19.30 uur: Zweedse slip jes in Tirol, 21.45 uur: Blote stoten die van het spel genoten; zaterdag 29 juli, 19.30 uur: Ilsa, de harembewaakster, 21.45 uur: Doriana, het pomomeisje; zondag 30 juli, 20.00 uur: You only live twice, 22.15 uur: Soldaat van Oranje; maandag 31 juli, 20.00 uur: Zweedse slipjes in Tirol, 22.15 uur: Soldaat van Oranje: dinsdag 1 augustus, 20.00 uur: Plankgas, 22.15 uur: Zweedse slipjes in Tirol; woensdag 2 augustus, 20.00 uur: Waar 'n rits is, is 'n weg, 22.15 uur: Plankgas. In theater Meijer te Middelharnis wordt vrijdag 28 en zaterdag 29 juli een harde western vertoond, met in de hoofdrollen Terence Hill en Bud Spen cer, aanvang vrijdag 20.00 uur en zater dag om 18.30 en 21.00 uur. Hill en Spen cer tonen in "De duivel kent geen gena de" dat ze op het filmdoek ook wat an ders dan lachfilms kunnen brengen. Op zondag 30 en maandag 31 juli draait om 20.00 uur de James Bondfilm "On her majesty's secret service", met als Bond- 007 George Lazenby. Terry "Kojak" Savalas speelt er ook in mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 22