Sluiskils bedrijf bouwt werf voor Saoedi-Arabië Minder fluorneerslag gemeten Aanvoer garnalen eerste half jaar sterk gedaald [PWP INHOUD VAN GASTANKWAGEN IN ZAAMSLAG OVERGEHEVELD MECAP GAA T JOINT VENTURE AAN MET SJEIK Pantservuist Zandstraat onschadelijk MEULBROEK Belgische kust had ook slecht voorseizoen almanak. RAPPORT IPO OVER DE PERIODE 1976-1977 Prinses Margriet bezoekt Zeeland DONDERDAG 27 JULI 1978 provincie BIOLOOG: „ZORGWEKKENDE ONTWIKKELING" VLISSINGEN - De aanvoer van garnalen is in het eerste half jaar van 1978 teruggelopen tot 653 ton. De eerste zes maanden van het vorig jaar werden nog 1700 ton garnalen aangevoerd. De inkom sten van de Nederlandse garnalenvissers daalden van 12 miljoen gulden naar ruim 6,5 miljoen. Ondanks de minimale aanvoer zakte de middelprijs van 9,51 gulden in juni van het vorig jaar tot 8,91 gulden in juni van dit jaar. Het zakken van de aanvoer wordt namelijk gecompenseerd door import uit Denemarken en Duits land, vaak tegen lagere prijzen. Mecap in Sluiskil: Arabische interesse Directeur P. Pielaet Volgens visserijbioloog dr. R. Boddeke van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) in IJmuiden. stelt de gamalenstand in Zeeland niet veel meer voor. Hij spreekt van een 'zorgwekken de ontwikkeling', waartegen hij al acht jaar heeft gewaarschuwd. Volgens dr. Boddeke is de sterke daling van de aan voer een gevolg van de sterk toegeno men kabeljauwstand, waardoor eerder rekening gehouden zou moeten worden met overbevissing. SLUISKIL - Het scheepsbouw- en constructiebedrijf Mecap uit Sluiskil gaat samen met sjeik Abdul Rahman Ben Fahd Ben Kredis een scheepswerf opzetten in Saoëdi-Arabië. Met het project in Djeddah, een 'joint venture', waarbij de sjeik voor het kapitaal zorgt en Mecap voor de technische kennis, is 8,1 miljoen gemoeid. In de toekomst gaat er vijftig man werken, onder wie tien Nederlanders. De constructiewerkzaam heden worden verricht in Sluiskil. Inmiddels zijn de belangrijkste contracten voor het project getekend. Het wachten is op een geschikt bedrijfsterrein. De plannen voor de bouw van de werf werden woensdagmiddag bekendgemaakt door Mecap-directeur P. Pielaet. Hij onthulde tevens, dat zijn firma 'in de markt' is voor Arabische orders ter waarde van tientallen miljoenen gul dens. Omdat Mecap over een beperkte capa citeit beschikt en 't uiterst moeilijk is om aan vaklieden te komen, wordt een deel van deze opdrachten uitgevoerd door of in samenwerking met andere bedrijven. Een zoon van sjeik Abdul Rahman is vorige week in Zeeuwsch-Vlaanderen geweest om over de bouw van de werf en een aantal andere orders te praten. Concentraties van zwaveldioxyde in Zeeland stabiel MIDDELBURG - Volgens het laatste meetrapport van het instituut voor mi lieuhygiëne en gezondheidstechniek van TNO hebben de concentraties van zwaveldioxyde en standaardrook zich De projecten waar het om gaat zijn: het leveren van de staalconstructies voor 'n drijvend hotel, met 405 kamers in samenwerking met een Belgische firma (8 miljoen), constructiewerk voor een luxe hotel te land (ook een miljoenenp roject). de bouw van loodsen voor de nieuwe scheepswerf en 12 viskotters en een fabrieksschip (50 miljoen). ZANDSTRAAT - Twee medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst hebben woensdagochtend binnen en kele minuten een pantservuist ,die za terdag werd aangetroffen inde gierkuil in een koeienstal in de Zandstraat bij Sas van Gent, onschadelijk gemaakt. Pielaet zwijgt in alle talen over de oor sprong van zijn contacten met Saoëdi- Arabië. ..Dat is veel te riskant. Ik zeg (Advertentie) primotlc Goes - Middelburg - Vlissingen alleen: wie vandaag de dag orders wil, moet niet in zijn stoel blijven zitten. Overal ter wereld is werk te krijgen voor Nederlandse bedrijven. Je moet er wel zelf achteraan en zorgen dat je je afspraken nakomt en een goed karwei aflevert". Mecap. gevestigd op het zogenaamde 'kanaaleiland' in het kanaal van Gent naar Temeuzen. telt 60 werknemers en heeft zich gespecialiseerd in staalcon structies. meet-, regel- en electrotech- niek en scheepsbouw. Toen de con- structiemarkt in elkaar dreigde te zak ken, richtte het bedrijf zich met name op de scheepsbouwsector. Pielaet: „Dat we een gedeelte van onze orders uitvoeren in samenwerking met anderen heeft te maken met de beperkte terreinen die we hier hebben en de grote problemen bij het aantrekken van in de scheepsbouw opgeleid personeel. Die mensen zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen vrijwel niet te krijgen, wat we er ook aan proberen. We zouden zeker nog 40 man kunnen plaatsen". Het bedrijf zit overigens ook zonder Arabische opdrachten goed in de or ders. Voor de 'Corporacion de Ahorro y Cre- dito Para la Vivienda CTV' (afgekort: Coracrevi) in Venezuela bouwt Mecap samen met Van Doesburg uit het Bra bantse Heesselt vier veerboten voor diensten vanaf de Venezolaanse kust, een opdracht van 7 miljoen. Beide be drijven nemen elk twee schepen voor hun rekening. Het werk moet in maart worden opgeleverd. Opdrachten liggen er voorts voor vier coasters van 9 miljoen gulden elk (een order die wordt uitgevoerd door een Duitse werf), twee grote veerboten (14,5 miljoen per stuk) en een aantal kleinere projecten. NSM wil het vijftigjarig bestaan vieren TERNEUZEN - De 'Nederlandse Stik stof Maatschappij' (NSM) in Sluiskil wil in de loop van volgend jaar het vijf tigjarig bestaan vieren. Het Temeuzense public relationsbu- reau Beauchez heeft daarvoor een prog ramma ontworpen, dat na de vakantie periode zal worden doorgenomen met de NSM directie. Het valt, volgens een woordvoerder, uiteen in activiteiten voor de regio, de autoriteiten, het per soneel en de gepensioneerden. „Tijdens een bijeenkomst van gamalen- en mosselvissers in het Friese dorp Bakkeveen, in januari van dit jaar, heb ik de garnalenvissers voorgesteld om de garnalen te sparen tijdens de voortplan- tingsperiode en in de maanden april, mei en juni niet langs de kust op garna len te vissen," zegt dr. Boddeke. „Het ministerie van visserij kan dergelijke maatregelen alleen nemen in overleg met het bedrijfsleven, dat hierbij een belangrijke inspraak heeft dankzij de visserijwet. ZEVIBEL. de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse Visserij Belangen, loopt echter niet voorop by het nemen van dergelijke maatregelen." aldus dr. Boddeke. Volgens de heer M. Siereveld van ZE VIBEL gaat het momenteel weer iets beter met de aanvoer van garnalen. „De aanvoer is gering geweest, omdat wij niet intensief op garnalen hebben ge vist," zegt hij. De daling van de gar- nalenstand wijt hij aan de kabel jauwexplosie. Een vangstverbod is volgens hem catastrofaal voor de gar nalenvissers, die geen reële uitwijk- BRUGGE - Het voorseizoen is voor de recreatiebedrijven aan de Belgische kust even slecht verlopen als voor hun Nederlandse collega's. Ze boeken in mei en juni 6.3 procent minder aan toe ristische activiteiten dan in '77. Toen waren de resultaten in vergelijking met '76 overigens ook aan de magere kant. Dit blijkt uit gegevens van het Westvlaams economisch studiebureau in Brugge. Het teruglopen van de activiteiten ma nifesteerde zich vooral in juni. Toen daalde de toeristische index met niet minder dan 7,1 procent ten opzichte van vorig jaar. De bedrijvigheid in mei bleef 3.9 procent onder het niveau van 1977. De teruggang is het sterkst in de ver huur van appartementen en villa's (13 procent), maar wordt ook gemeld bij de hotels (1 procent), kampeer terreinen (2 procent) en inrichtingen voor sociaal toerisme (2 procent). Het bezoek aan zwembaden daalde met niet minder dan 8 procent, toeristische diensten ver strekten 13,4 procent minder inlichtin gen en de belangstelling voor haven rondvaarten in Zeebrugge kelderde met 33,2 procent. mogelijkheden zouden hebben, door het ontbreken van een redelijk quotum. Per jaar wordt bijvoorbeeld slechts een vangst van 500 kilo tong toegestaan. Dat kan volgens de heer Siereveld geen bevredigend alternatief zijn. Bespre kingen over maatregelen worden nog wel gevoerd en zullen na de vakantie weer worden hervat. De heer Siereveld betwijfelde echter of deze zullen leiden tot een vangstverbod. Dr. Boddeke erkende, dat de kabel jauwstand sterk is toegenomen. Voorde geboorte-explosie van de kabeljauw was er echter volgens hem al sprake van overbevissing van de gamalenstand, in tegenstelling tot Duitsland, waar de -garnalenvissers ook last zouden hebben van de kabeljauw. „In Duitsland zijn de garnalen nog niet overbevist geweest." zegt de heer Bod deke. „Bovendien heeft men daar een betrekkelijke kleine vloot. De kabel jauw kun je niet verbieden de garnalen op te eten. Dat betekent, dat wij maat- regelen moeten nemen om de stand te vergroten, als wij willen doorgaan met het vissen op garnalen. Dus moeten wjj de garnalen sparen in de voortplan- tingsperiode," aldus de heer Boddeke. gestabiliseerd. Het resultaat van de: De pantservuist (een draagbare raket metingen in Zeeland beantwoordt aan werper van Duits makelij) werd zater- het algemene beeld van ons land, name- dag gevonden door veehandelaar Emi- lijk dat de concentraties van deze stof- le Gelderland. Met zijn houweel miste fen het minimum lijken te hebben be- reit. Tot nu toe werd meestal van jaar tot jaar wat minder zwaveldioxyde en standaardrook gemeten, hetgeen ver band hield met de omschakeling van brandstoffen als kolen en olie op aard gas. De nu geconstateerde stijgingen en da lingen zijn volgens IG-TNO niet veel meer dan normale schommelingen. Het rapport behandelt de metingen aan zwaveldioxyde en standaardrook (don ker gekleurd, in de lucht zwevende stof) de periode van 1 april 1976 tot en met 31 maart 1977. In totaal is gemeten op der tien, over Zuid-Beveland. Walcheren en, Zeeuwsch-Vlaanderen verspreid lig gende punten met semi-automatische apparatuur. Gemiddeld werd de meeste zwaveldioxyde geregistreerd in Vlissin gen en Hulst. De hoogste eenmalige concentratie kwam voor in Hulst, nl. 242 miljoenste gram per kubieke meter lucht Zowel zwaveldioxyde als standaardrook geldt, dat op geen enkel meetpunt het door de gezondheidsraad voorgestelde maximum wordt over schreden Volgens het instituut is er geen sprake van een nadelige invloed op de gezondheid van mens. dier en plant. ZEEUWSE Kistjes De verwildering gnjpt om zich heen Op stille parkeerterreinen worden luxe automobielen in géén tijd ont daan van alles dat de autoshop maar leveren kan: sierstrips, ivieldoppen, antennes, spiegels, hier en daar een bumpertje. complete wielen. Zo overkwam het een kennis dat hij, na een heel laat avondje, niet meer aan wegrijden toekwam, omdat z'n auto 'op kistjes' stond. Wieletjes weg, zónder naamkaartje. Hij had een or dentelijke verzekeringsmaat schappij die voor dat soort zaken in stond en de boel ook nog betaalde. Hij, die kennis, kon er dus later op feesten en partijen best glunderend over vertellen en zijn gehoor lachte smakelijk mee. Er was er één die aanzienlijk zuurder keek toen hij - in de frisse lucht ge komen - bemerkte wat de inhoud was van het begrip 'op kistjes staan'. Hij is thuisgebracht door een vnend die, naar ieder weel en tot troost van het slachtoffer, zeer binnenkort hel lachen(ook)zal vergaan. hij de 'vuist' op een haar na. Omstreeks elf uur woensdagochtend bogen de medewerkers van de op ruimingsdienst zich over het projectiel. Enkele minuten later hadden zy 'de vuist' gedemonteerd. Overigens bestaat de kans dat de Explosieven Op ruimingsdienst binnenkort een nauw keurig onderzoek gaat instellen naar de mogelijke aanwezigheid van andere ex plosieven in de omgeving van de koei enstal van veehandelaar Gelderland. 'Buurman' P. Obrie vertelde de mede werkers van de dienst woensdagoch tend dat er nog veel meer explosieven moeten liggen. Obrie: 'Toen de Duitsers in het najaar van '44 terugtrokken moesten ze over een vlonder, over een kreek, die hier lag. Ze gooiden allerlei rommel in het water, dus er" moet nog veel meer te vinden zyn'. Later is het kreekje gedempt. Nu staat er de koeien stal van Emile Gelderland. Inbraak in Vlissingen: 600,- wordt vermist VLISSINGEN - In de nacht van dinsdag op woensdag is een inbraak gepleegd in een levensmiddelenbedrijf aan de Troelstraweg in Vlissingen. De inbreker verschafte zich toegang tot het pand door een raam aan de zijkant van het bedrijf te forceren. Een bedrag van 600 gulden wordt vermist. De heer A.C.M. uit Heinkenszand heeft aangifte ge daan. ZAAMSLAG - Woensdagmiddag is bij Zaamslag de inhoud van een Belgische tankwagen - ongeveer zes ton pro- paangas - in een andere tankwagen overgeheveld,- nadat een agent van de rijkspolite op de provinciale weg had geconstateerd dat de tank van de voor hem rijdende wagen schuin hing. De rijkspolitie schakelde onmiddellijk de brandweer en gemeentepolitie van Terneuzen en het korps controleurs ge vaarlijke stoffen van het ministerie van verkeer en waterstaat in. De tankwagen, bestuurd door A. J. van M. uit Hoboken en eigendom van de fir- Vrouw gewond bij botsing in Sas van Gent met locomotief SAS VAN GENT - Dinsdagmiddag om streeks twee uur is een inwoonster van Zaamslag licht gewond geraakt, toen haar personenauto op het Bolwerk in Sas van Gent werd gegrepen door een locomotief van de Nederlandse Spoor wegen. De bestuurster. M. H. M. uit Zaamslag. negeerde de knipperlichten van de au tomatisch beveiligde spoorwegover gang. De auto werd door de locomotief in de rechterflank gegrepen. Mevrouw H. raakte licht gewond Later op de dag kon zy naar huis terugkeren. De auto werd volkomen vernield. ma 'gastransport' uit Borsbeek. was op weg naar een aantal afnemers in Zeeuwsch-Vlaanderen. De tank was nog grotendeels gevuld. Tussen Zaamslag- veer en Zaamslag, op de provinciale weg Terhole - Terneuzen, stelde een toeval lig passerende suveillance van de rijks politie vast dat de tank schuin hing. By onderzoek bleek dat de bladveer onder de tank was gebroken, terwijl ook de steunbeugel was gescheurd. De firma 'Gastransport' werd verzocht een lege tankwagen naar Zaamslag te sturen voor het overhevelen van de la ding. Dat gebeurde enkele uren later. Beide wagens werden een doodlopende landweg opgereden. Op vijftig meter af stand van de provinciale weg werd de lading overgeheveld. Delegewagenwerd vervolgens tot aan de Belgische grens begeleid door de rijkspolitie. Een me dewerker van de dienst gevaarlijke stoffen': 'de chauffeur raakte zeker niet in paniek. Hij rijdt al meer dan tien jaar met deze transporten en hij wist precies wat hem te doen stond'. De tankwagen van 'Gastransport' was vorig jaar nog nauwkeurig gecon troleerd. Enkele maanden geleden werd de wagen nog onderworpen aan een 'schouwing', een oppervlakkige in spectie. Toen werden geen mankemen ten geconstateerd. Overigens nemen en politie en de dienst gevaarlijke stoffen aan dat de scheuren in de steunbeugel van de tank al geruime tijd geleden moeten zijn ontstaan. ZOWEL BIJ SAS VAN GENT ALS IN SLOEGEBIED MIDDELBURG - Uit een rapport van het Instituut voor plantenziekten- kundig onderzoek blijkt dat in de win ter van 1976/1977 in de omgeving van Sas van Gent en Koewacht minder fluor is geregistreerd dan in de vooraf gegane winter. Het IPO merkt echter meteen op dat zeer vermoedelijk het verschil moet worden toegeschreven aan de mate waarop de meetpunten (elf in totaal) zijn beïnvloed door wind richting en -snelheid. Het gaat hierbij om de metingen met zogenaamde kalk- papiertjes. In de zomerperiode waren de gemiddelde resultaten in beide ja ren ongeveer gelijk. Het rapport bestrijkt de periode van 26 oktober 1976 tot 25 oktober 1977 Het IPO heeft ook metingen verricht aan proef-gladiolen. Een vergelijking met voorafgegane jaren kon echter niet wor den gemaakt, omdat er iets mankeerde aan de kwaliteit van de grond in de proefbakken. waardoor er nogal wat ziekten in het gewas ontstonden. De fluorgehalten in grasraonsters. zowel uit het IPO-meetnet als dat van de Ge zondheidsdienst voor dieren, weken niet veel af van die in 1975. maar bleken duidelijk lager dan de cijfers van 1976. De oorzaak hiervan dient gezocht te worden in de geringe groei van het gras in de droge zomer van 1976. waardoor er in het gras als het ware minder verdun ning plaatsvond van fluor. In de winterperiode -als de groei van het gras stllstaatwordt altijd meer fluor gemeten. Te hoge waarden voor veevoer traden voornamelijk op in de zoge noemde eerste en tweede gevarenzone van het meetnet van de gezondheids dienst Over de gehele meetperiode werden overigens gemiddelden geregi streerd (met uitzondering van enkele punten in de eerste gevarenzone) die met boven de norm van 40 delen per miljoen voor veevoer kwamen. Het IPO concludeert tenslotte dat de verontreinigingsgraad in het gehele meetgebied over de gehele periode ge zien dezelfde was als het voorafgegane jaar. Sloegebied Uit een ander rapport van het IPO blijkt, dat in de periode van 27 oktober 1976 tot 26 oktober 1977 in het Sloegc- bied de fluorverontreiniging lager is geweest dan in de overeenkomstige pe riode 1975-1976. De vermindering geldt voor de winter en de zomer en werd zowel bij de meting via kalkpapier als die via de zilverkogeltjes-methode ge constateerd. Het IPO noemt als oorzaak het feit, dat vorig jaar de wind minder vaak uit de richting van de fabrieken naar de meetpnnten toewaaide. Daar naast zouden andere, niet bekende in vloeden een rol kunnen spelen. Het onderzoek naar afgestorven blad- punten bij gladiolen geeft ook een ver mindering te zien ten opzichte van 1976. Dit zou eveneens kunnen duiden op een geringere fluorbelastlng van het gebied, met name in de zomer. Weliswaar was in 1977 de fluoropname van de planten ho ger. maar vergelijking hiervan met 1976 is niet geheel reëel, omdat de groei-om- standigheden -de extreem droge zomer van 1976- teveel verschilden. Bij de grasmonsters werd ook een gerin ger fluorgehal te gemeten in vergelijking tot 1976. Kleine verschillen tussen de beide meetperioden werden geregi streerd van bladeren van fruitgewassen uit de omgeving van de industrie. Het IPO concludeert, dat de absolute hoeveelheden fluoride zo laag zijn dat op een afstand van 3 a 4 km van de fab rieken zonder nadelige gevolgen land en tuinbouwgewassen geteeld kunnen worden die niet al te gevoelig zijn. De fluorgehalten in monsters van blad groenten in de omgeving van Nieuwdorp bleken bijzonder laag; die van boerenkool waren ongeveer de helft van die in 1976. Samenvattend con cludeert het IPO. dat in 1976-1977 min der fluor is gemeten dan in 1975-1976. In de eerste plaats is dat een gevolg van de weersomstandigheden, maar men sluit een reële vermindering van de fluorbe- lasting niet uit. Belgisch circus in Temeuzen TERNEUZEN - Het nationaal Belgisch circus 'Apollo' had dinsdag en woensdag zijn tenten opgeslagen in Temeuzen. Het circus, dat momenteel door Zeeuwsch-Vlaanderen trekt, heeft een eenvoudige opzet. Het piste- gebeuren speelt zich af te midden van de toeschouwers, en dat is vooral voor de kleinere kijkers een pluspunt. Verrassend was het ook dat dit kleine gezelschap toch nog een viermans mu- ziekformatie op het podium bracht Vooral de matinées werden druk be zocht. Alle onderdelen uit de circuswe reld kwamen aan bod. De clown's, de levende haven van de ark van Noach, de dressuumummers en het optreden van waterspuitende olifanten. DEN HAAG - Prinses Margriet brengt donderdag tien augustus sa men met haar echtgenoot rar Pieter van Vollenhoven en hun kinderen een bezoek aan de provincie Zee land. Het echtpaar verricht die dag onder meer de officiële opening van de jachthaven in Scharendijke. Prinses Margriet reikt donderdag middag bovendien de koninklijke beker uit aan de winnaar van de gro te ringrijderij op het Molenwater te Middelburg. Het prinselijk paar komt don derdagmorgen om tien uur aan by de haven van 'den Osse' in de gemeente Brouwershaven. Daarna maakt het echtpaar samen met de commissaris van de koningin, dr C. Boertien. een tocht met de 'Piet Hein' naar de jachthaven Scharendijke. Het Ko ninklijk jacht wordt daarbij geëscor teerd door een viertal jachten van de watersportvereniging 'Scharen dijke'. Om half elf vaart de 'Piet Hein' by de jachthaven Scharendijke door een gordel van balonnen waarbij een zo genaamd 'breektouwtje' wordt stuk- gedrukt en de balonnen de twee overblijvende stukken touw om- hoogheffen. zodat een doorgang wordt gemarkeerd waardoor het schip naar binnen vaart. Prinses Margriet inspecteert dan vanaf het dek van de 'Piet Hein' de aan de steigers liggende schepen, waarvan de bemanning zich presen teert. Tijdens de inspectie vaart het schip langzaam door het midden van de haven naar de oostzijde. Daar wordt aangelegd aan de tweede ser vicesteiger. die tevens fungeert als invalidensteiger. Bij de inspectie tocht wordt de 'Piet Hein' geëscor teerd doorliet zeilschip de 'Zonnetij', dat speciaal voor gehandicapten is gebouwd. Het tamboer en pijpers korps van het korps Mariniers ver leent by de openingshandeling mu zikale medewerking. Na de ontscheping en de bezichtiging van de 'Zonnetij' maken de prinses, de heer Van Vollenhoven en hun kin deren een wandeling langs de zuidkant van de haven naar het kan toor van de havenmeester. Langs de route staan verschillende stands die betrekking hebben op het water- gebeuren. Om tien voor half twaalf houdt de burgemeester van Middenschouwen. de heer E. Baerends, een korte toe spraak, waarna de 'Eerste Neder landse Parachutistenclub' een de monstratie zal geven. Op het middagguur vertrekt het ge zelschap per auto naar Kruiningcn waar men in het restaurant 'Inter Scaldis' de lunch gebruikt. In de voormiddag brengt het gezelschap een bezoek aan het kreeftenpark 'NV De Meulemeester en Co' te Yerseke en aan het labaratroriura van het Koninklijk Kweekbedrijf Van der Have BV te Rilland. Aan het eind van de middag vertrekt men naar Middelburg waar men een bezoek brengt aan de wedstrijden ringrij- den op het Molenwater. Om half zes reikt de prinses de Koninklijke be ker uit aan de winnaar van het rin- grijden. Na een bezoek aan de ambtswoning van de commissaris van de koningin vertrekt het echtpaar weer naar dc 'Piet Hein'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2