Straf voor joodse activiste in Moskou NOG GEEN SCHOT IN BOUW WONINGEN ALLEENSTAANDEN GELIJKE BELONING MAN EN VROUW IN DE GEVANGENIS NORIT Defensie-inspanning mag niet bepaald worden door de economische situatie PZCX HUISVRIEND VEROORDELING WEGENS STRAATSCHENDERIJ KAMERLID WIL BEVORDERING FIETS VERVOER IN TREINEN Nederlandse meisjes in Griekenland bang voor represailles PvdA en D'66 werken samen in Rijnmond NATIONALE WONINGRAAD: Bezuiniging objecten in de huursector ongewenst PER BALLON OVER OCEAAN Europese commissie bepleit: RAPPORT AD VIESRAAD VOOR DEFENSIE: LANCERING CRUISE-RAKET MISLUKTE Indonesië Iaat 4000 politieke gevangenen vrij Voor dit jaar geplande 8000 eenheden worden niet gehaald DONDERDAG 27 JULI 1978 binnen-buiten land 11 (Van onze correspondentI MOSKOU - De joodse activiste Maria Slepak is woensdag veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van drie jaar werkkamp wegens „straatschenderij". Haar man Wladimir Slepak is kort geleden voor hetzelfde feit tot vijf jaar binnenlandse verbanning veroordeeld. De ten laste gelegde „straatschenderij" bestond uit een spandoek dat de Slepaks in het centrum van Moskou aan het balkon van hun apartement hadden bevestigd en waarop te lezen stond; „Laat ons vertrekken naar onze zoon in Israël". en Stsjaranski, zijn allen kort geleden veroordeeld tot zware vrijheidsstraf fen met aansluitend meerdere jaren binnenlandse verbanning. De beide Slepaks waren tegelijkertijd gearresteerd, maar het proces tegen Maria was uitgesteld omdat zij medisch behandeld moest worden in verband met een maagzweer. Ofschoon het om een open proces ging. werden westerse correspondenten en een Britse en Ame- Wladimir en Maria Slepak proberen al meer dan acht Jaar vergeefs een uit- reisvlsum te bemachtigen voor emigra tie naar Israël. Hun zoon Alexander mocht wel naar Israël vertrekken. Hun tweede zoon, Leonid, leidt een onder gronds bestaan sinds hij eind vorig j aai zijn oproep voor militaire dienst ont ving. Wladimir Slepak sloot zich geruime tijd geleden aan bij de zogeheten Hel- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse Spoor wegen moeten bij de verbouwing van materieel of de aankoop van nieuwe treinstellen meer rekening houden met het vervoer van fietsen. Dit zegt het CDA-kamerlid Cornelissen in schrif telijke vragen aan minister Tuijnman (verkeer en waterstaat). Het kamerlid vindt dat de fietsbagageruimte in trei nen in ere hersteld moet worden. Cornelissen wijst erop dat bij het om bouwen van zogenaamde DE-2- treinstellen op de lijn Amhem-Doetin- chem-Wlnterswijk de aanwezige baga geruimte is vervallen. Hierdoor is fiets- vervoer „in dit aantrekkelijke fietsge- bled" niet langer mogelijk. Het ontbre ken van deze faciliteiten geldt volgens Cornelissen ook voor de stoptreinen in andere fietsgebieden, zoals de Veluwe- Ujn (UtrechtrAmersfoortrZwolle) en het Gooi (Amsterdam-Hilversum-Amers- foort). Het kamerlid vraagt de bewindsman voorts of aangenomen mag worden dat na een proefperiode van een jaar de re geling voor fictsvervoer, zoals die sinds 28 mei geldt, definitief zal worden. Ook wil hij weten of eerder aangevoer de bezwaren, dat door het vervoer van fietsen de treinenloop verstoord zou worden, achterhaald is. Betekent dit tevens dat de NS nu ook gericht is op uitbreiding van het aantal stations van waaruit en waarheen fietsen kunnen worden meegenomen door treinreizi gers, wil Cornelissen weten. (Van onze correspondent) UTRECHT - De twee Nederlandse meisjes, de 21-jarige Karin S. en de 19- jarige Saskia van D., die vorige week vrijdag in Griekenland tot 15 jaar voorwaardelijke gevangenisstraf wer den veroordeeld wegens het in bezit hebben van 18 kilo heroine, zullen pas vrijdag of zaterdag naar Nederland te rugvliegen. De twee vrouwen hebben hun vertrek uitgesteld omdat zc angst hebben voor wraakacties van de hero- inebazen waarvoor zij, naar hun zeg gen, „onbedoeld" hebben gewerkt. De meisjes hebben volgens hun Griekse advocaat Nicolas Galeadis in Athene nog geen zekerheid over eventuele be scherming door de Nederlandse politie wanneer zij weer in ons land zijn. Volgens de Amsterdamse politie heb ben de meisjes zich nog niet officieel tot de politie gewend met een verzoek om bescherming. „Als zij ons kunnen duidelijk maken dat zij iets te vrezen hebben, krijgen zij de bescherming die ze wensenMaar het is de vraag of ze dat lukt. Want volgens onze Inlichtingen is het syndicaat door hun toedoen hele maal opgerold. En waar zouden ze dan nog iets van te vrezen hebben?", aldus een woordvoerder van de Amsterdamse politie. ROTTERDAM - In de Rijnmondraad gaan PvdA en D'66 de komende vier jaar uitvoering geven aan een gemeen schappelijk beleidsprogramma. De lijsttrekkers van beide partijen, drs. Van 't Laar (PvdA) en drs. Rang (D'66) hebben overeenstemming bereikt over de spelregels voor deze onderlinge sa menwerking. Het beleidsprogramma, dat het PvdA- verkiezingsprogramma als gespreks- basis had. zal pas in de tweede helft van augustus in de wederzijdse fracties be handeld worden. Voor die tijd zal nog een beslissing worden genomen over de taakverdeling in het te vormen dage- Uiks bestuur. De Rijnmondraadsleden van de PvdA en D'66 zullen in de toe komst tegelijk in hetzelfde gebouw ver gaderen, maar de partijen zullen géén gemeenschappelijke fractie vormen De democraten hebben ten aanzien van hun toekomstige bestuurlijke taak twee voorkeuren. Dit zijn de portefeuilles volkshuisvesting, cultuur en recreatie, waarvoor gecommitteerde Dick Teeg- elaar kandidaat staat, en in het tweede geval milieuhygiëne, energiebeleid en volksgezondheid, welke taak drs. Rang op zich zou willen nemen, Vooroverleg van D'66 over het mogelijk samengaan met andere partijen, met name CDA en WD, heeft geen basis voor verdere discussie opgeleverd. sinki-groep in Moskou, waarvan de le den nagaan in hoeverre de Sowjct-au- toriteiten zich houden aan de afspra ken en beloften van de Europese con ferentie voor veiligheid en samen werking. Meer dan twintig leden van dit soort groepen in verschillende grote steden in de Sowjet-Uniezitten vanwe ge dergelijke activiteit gevangen. De leider van de Moskouse groep, Joeri Or- lov, en de prominente leden Ginzboerg AMSTERDAM (ANP) - De Nationale Woningraad verwacht, dat de minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening krachtig stelling zal nemen tegen de plan nen van zijn collega Andriessen van financiën om drastisch te bezuinigen op de objectsubsidies op woningen in de huursector. Dit zou volgens de woningraad onder meer kunnen betekenen, dat één van de belangrijkste uitgangspunten van het tegenwoor dige huur- en subsidiebeleid overboord wordt gezet. Dit uit gangspunt zegt dat een gewone nieuwe woningwetwoning voor de gemiddelde werknemer zonder gebruik van individuele huursubsidie betaalbaar moet zijn bij een huurquote van 16 tot 17 procent. De Nationale Woningraad, die dit verklaart in zijn woensdag verschenen jaarver slag 1977, zegt verder, dat vooral in en bij onze grote steden behoefte bestaat aan veel nieuwe woningen met sociaal aanvaardbare huren. Deze huizen kunnen slechts worden gebouwd als er voor die woningen meer objectsubsidies worden uitgetrokken. Bij hen, die graag het mes willen zetten in de huursubsidies, blijkt helaas nogal eens het misverstand te bestaan, dat belastingbetalers beter gediend zouden zijn met het bouwen van meer koopwoningen. Dit geldt volgens de woningraad onge twijfeld voor de individuele belastingbetaler, die koopt met geleend geld en daardoor fiscaal voordeel geniet. Maar dat geldt niet voor de gehele groep belas tingbetalers, omdat de overheid kopers per saldo nog altijd beter behandelt dan huurders, aldus de Woningraad. DEN HAAG - De Haagse politie heeft in samenwerking met de Inspectie Uitheemse Dieren van het ministerie van erm ivoensdagmorgen in de Ouverturestraat in Den Haag een twee meter lange python in beslag genomen, die door de eige naar als huisdier werd gehouden. rikaanse diplomaat niet toegelaten. Vrienden van Maria Slepak werd de toegang eveneens ontzegd, maar haar broer en zuster mochten de rechtszaal wel betreden. In Georgië is intussen het proces tegen een lid van de lokale Helsinki-groep verdaagd tot september. Het gaat om het proces tegen Valentina Poiladze, die wordt beschuldigd van het belasteren van de SowjeVstaat Zij kan hiervoor een maximum-straf van drie jaar werk kamp krijgen. Intussen heeft Washington besloten voor de tweede maal te protesteren te gen het optreden van een Russische po litieman tegenover een Amerikaanse diplomaat in Moskou. Ambassades in de Sowjet-hoofdstad worden gewoon lijk bewaakt door politiemannen die moeten voorkomen dat Sowjet-burgers zich zonder officiële toestemming op ex-territoriaal gebied begeven. Vol gens de Amerikanen heeft de poli tieman geprobeerd op het terrein van de Amerikaanse ambassade de di plomaat aan zijn kleren terug te trek ken. Van Sowjet-kant is het eerste Amerikaanse protest verworpen met als argument dat de Amerikaanse di plomaat zich niet had willen legitime ren tegenover een politieman. Met verwijzing naar de Weense conventie (betreffende diplomatiek verkeer - red.) verwerpen de Amerikanen dit ar gument en hebben zij besloten voor de tweede maal officieel te protesteren. SAINT-JOHN'S (REUTER) - De Britten Don Cameron en Christopher Davey zijn icoensdag per ballon vertrokken uit Saint-John's in Canada vooreen tocht over de Atlanti sche Oceaan. Als zij inderdaad ergens in Europa landen, zullen zij de eersten zijn die met een vrij zwevende ballon de Atlanti sche Oceaan zijn overgestoken. In de afgelopen jaren zijn diverse pogingen daartoe mislukt. Sommige ballonvaar- ders moesten dit met de dood bekopen. Don Cameron en Christopher Davey beschikken over een mechanisme waarmee zij de hoogte van hun ballon kun nen regelen om slecht weer te ontwijken en van gunstige windstromingen te profiteren. Ze zitten in een afgesloten gondel waarvan een zeilboot kan worden gemaakt als ze in zee terecht mochten komen. DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie, het 'dagelijks bestuur' van de gemeenschap, meent dat langdurig gedetineerde vrouwen in beginsel dezelfde beloning als langdurig gedetineerde mannen behoren te ontvangen. Maar zij is niet bereid met zoveel woorden te zeggen dat de presi dent van de Haagse rechtbank, die een verzoek van vrouwelijke gevangenen om gelijke beloning afwees, het Verdrag van Rome (waarbij de EG werd opgericht) heeft geschonden. Het beginsel van gelijke beloning is van toepassing voor zover de door man nelijke en vrouwelijke gedetineerden ontvangen bedragen werkelijk een 'be loning' vormen die wordt toegekend als ke werknemers voor gelijke arbeid (tij dens de eerste etappe van de Europese eenwording) verzekert en handhaaft. „Het is de nationale rechter die de feite lijke elementen moet vaststellen die prestatie voor 'gelijke arbeid' of voor hem in staat stellen zich over dit begin- 'een arbeid waaraan gelijke waarde - wordt toegekend', aldus de commissie in antwoord op vragen die de tweede kamerlid Annie Krouwel-Vlam (PvdA) als lid van het Europees parlement had gesteld. De commissie verwijst hierbij naar artikel 119 van het Verdrag van Rome, dat zegt dat elk EG-land de toe passing van het beginsel van gelijke beloning voor mannelijke en vrouwelij- sel uit te spreken", aldus de commissie. Volgens mevrouw Krouwel-Vlam heb ben langdurig gedetineerde vrouwen zich enige tijd geleden tot de president van de Haagse rechtbank gewend om dat zij een gelijke beloning als man nelijke langgestraften verlangden. De commissie was op'de hoogte van dit verzoek, maar niet van het besluit van de rechtbankpresident, dit verzoek niet in te willigen. ook in de vakantie! DEN HAAG - Bij het vaststellen van de hoogte van de defensie-inspanning dient de economi sche situatie niet voorop te staan. De politieke beoordeling van de veiligheidssituatie dient de basis voor die inspanning te zijn. Dat stelt de Adviesraad voor Defensie Aangelegenheden (ADA) in een rapport aan minister Scholten van defensie over de defensiefinanciering. Indien Nederland bepaalde taken voor de krijgsmacht poli tiek heeft aanvaard, dient het er vervolgens ook voor te zor gen dat die taken financieel uitgevoerd kunnen worden. Ui teraard dienen daarbij ook economische factoren te worden betrokken, maar niet in de eerste plaats, zo oordeelt de ADA. De raad meent ook dat in de huidige defensieplanmng nauw elijks meer enige financiële flexibiliteit aanwezig is. Volgens de adviesraad hebben de in bondgenootschappelijk verband aangegane verplichtingen een bindend karakter. Het nict-nakomen daarvan betekent dat de militaire risico's kunnen worden vergroot of dat ontstane tekortkomingen op anderen worden afgewenteld. De ADA - een uit vertegenwoordigers van bedrijfsleven, vak beweging en politiek samengesteld adviesorgaan - vindt dat de meerjarenramingen voor de defensie-uitgaven vaker moe ten worden bijgesteld dan tot nog toe gebruikelijk is, vooral in het geval van stijgende prijzen. Daarbij valt volgens de ADA te denken aan hogere prijzen door technologische ont wikkelingen en door het inschakelen van de nationale indu strie. Vooral de personeelsvoorziening bij de krijgsmacht dient volgens de raad als een knelpunt te worden gezien. Dat geldt zowel in kwalitatief als kwantitatief opzicht. Bovendien wordt het advies gedaan op het ministerie van defensie een beter plannings- en managementsysteem in te voeren. SAN DIEGO (CALIFORNIÊ) (REUTER) - De eerste openbare lance ring van Cruise-raketten van de Ame rikaanse marine vanaf een duikboot is dinsdag een jammerlijke mislukking geworden. Twee raketten stortten tien seconden na de lancering in zee. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse marine hadden de raketten geen explosieve lading ën ls er geen ge vaar voor een ontploffing onder water. Het bergingswerk is onmiddellijk ter hand genomen. Onder de toeschouwers van de lance ringen was de Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown. De Cruise-raket ls een laagvllegend projectiel, met afstandsbediening, dat kan worden uitgerust met hetzij een conventionele, betzii een kemlading. BANDOENG (UPI) - De regering van Indonesië heeft woensdag 3.921 poli tieke gevangenen hun vrijheid gege ven. Van hen kwamen er ongeveer driehonderd in Bandoeng vrij. De meesten hadden al langer dan tien jaar gezeten zonder dat zij dpor een recht bank waren veroordeeld. De meerderheid van de gedetineerden kwam uit gevangenissen op West- en Midden-Java alsmede van het ten zui den van Midden-Java gelegen eiland Noesakambangan. Dat ls nog steeds een van de gebieden waar de meeste ge vangenen verblijven. De gevangenen, die wc en opgepakt op verdenking van medeplichtigheid aan de mislukte communistische staats greep van 1965. hebben moeten beloven hun linkse sympathieën te laten varen en 'goede staatsburgers' te worden. De regering-Soeharto ls voornemens dit jaar in totaal tienduizend politieke ge vangenen in vrijheid te stellen. In haar witboek over Indonesië schatte Amnesty International onlangs dat het aantal politieke gevangenen dat sinds 1965 zonder vorm van proces werd opge sloten dicht bij de honderdduizend ligt. AMSTERDAM - De bouw voor alleenstaanden blijft moeilijk van de grond komen. Ruim 400.000 alleenstaanden en jon geren wachten nog steeds op een geschikte zelfstandige woonruimte. De geplande 8000 wooneenheden voor dit jaar zullen bij lange na niet worden gehaald. Als gevolg van een te kort aan bouwplannen voor speciale woningen voor al leenstaanden werden ook in vorige jaren de streefgetallen nooit gerealiseerd. Het ministerie van volkshuisvesting zegt dat in dit jaar tot nu toe nog geen duizend, beschikkingen voor woningen voor alleenstaanden zijn afgegeven. Het departement voegt daar echter aan toe dat het aantal af te geven beschikkin gen in het tweede halfjaar aanzienlijk kan oplopen. Maar de 8000 wooneenhe den die in de begroting zijn genoemd, worden zeker niet gehaald. Staatssecretaris Brokx van volkshuls- vesting verwijt de woningcorporaties te weinig initiatieven te ontplooien in de woningbouwsec tor voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De staatssecretaris overweegt daarom de corporaties te verplichten in hun bouwplannen een vast percentage wo ningen voor alleenstaanden op te ne men. In 111 gemeenten onderzoeken zgn. stuurgroepen de noden onder de wo ningzoekende alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. Deze stuurgroe pen worden door de overheid gesubsi dieerd. Brokx vindt echter dat er ook van veel stuurgroepen te weinig ini tiatieven loskomen. Voor 1979 zullen vrijwel zeker slechts de ijverige stuurgroepen nog op een subsidie kun nen rekenen. De landelijke organisatie belan gengroepen hulsvesting (LOBH) vindt dat staatssecretaris Brokx op korte termijn maatregelen moet treffen om er voor te zorgen dat de bouwplannen voor wooneenheden voor alleenstaanden ieder jaar gehaald worden. „Je kunt je niet ieder jaar verschuilen achter de corporaties die te weinig plannen indie nen. De overheid moet voor de volks huisvesting zorgen. Ais er iets mis is, dient de.overheid in te grijpen", aldus een woordvoerder van de LOBH. Het gaat er naar uit zien dat enkele duizenden studenten dit jaar geen ka mer zuilen vinden. De huisvestingsbu reaus hebben, evenals vorige jaren, enorme hoeveelheden aanmeldingen voor kamers te verwerken. Het aantal van dit jaar slaat echter alles. De bu reaus spreken over enorme wachtlijs ten en alarmerende toestanden. Er ko men steeds meer studenten terwijl bet kamer aanbod steeds kleiner wordt. Uit een telefonisch onderzoek naar huis vestingsbureaus in acht grote steden blijkt dat ten minste 10.000 jongeren nog op zoek zijn naar geschikte woon ruimte. Thaise 'echtgenote' mag niet meer in woning Hagenaar DEN HAAG (ANP - De 43-jarlge Ha genaar Jan K. heeft van de vice-pre sident van de rechtbank in Den Haag zijn zin gekregen. Woensdag wees mr. A. H. Lycklama zijn vorde ring tot ontruiming van de 'echtelij ke' woning toe. De Thaise 'echtgeno te' Oranong S-, die een man bleek te zijn, heeft niet langer toegang tot de woning in de Haagse Schilderswijk. Als de op het eerste gezicht als vrouw ogende, maar in werkelijkheid man zijnde 'echtgenote' zich niet aan de rechterlijke beslissing houdt en weer in Jans woning komt. zal hi) daaruit 'met de sterke arm' kunnen worden verwijderd. De rechtbank nam deze maatregel, omdat er gedurende twee jaar ernsti ge spanningen in de verhouding tus sen belden waren, er sprake was van mishandeling en omdat Oranong goederen ln Jans woning had ver nield en Inboedel had meegenomen. Het kan niet van eiser worden gever gd dat hy nog langer toegang tot de woning verschaft, aldus het vonnis De advocaat van Jan K.,jhr. mr. R. E. P de Ranitz, zei desgevraagd, dat zijn cliènt nu een procedure voor de rechtbank in Den Haag wil beginnen om te bereiken datzyn huwelijk non existent (niet bestaand) of nietig wordt verklaard. Het ls voor zover mr. De Ranitz weet in Nederland nog nooit gebeurd dat een dergelijke pro cedure onder deze omstandigheden ls gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11