PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DELEGATIE ISRAEL UIT EGYPTE GEZET Uiteenlopende reacties op geboorte reageerbuisbaby Kweken mosselen nog mogelijk na voltooiing Oosterscheldewerken Bij gebrek aan beter SUPERBENZINE CENT DUURDER EUROPA MEUBEL Knesseth kiest voor de harde lijn Zuidafrikaanse gevangene aan verwondingen overleden KIND VOLKOMEN NORMAAL EN GEZOND MINISTERS TUIJNMAN EN VAN DER STEE: Lange zit' pagina 12 221e jaargang no. 175 Donderdag 27 juli 1978 OOST-SOUBURG P «spoorstraat IS-17-20-24 tel 01184-41260 ..I a. Omdat u met elke dag meubelen koopt MIDDELBURG Langeviele 6-8, l 01160 2f CAIRO-TEL A VIV - (RTR/AFP) - De regering van Egypte heeft de Israëlische militaire delegatie in Cairo bevel gegeven Egypte te verlaten, zo heeft woensdagavond de Israëlische televisie gemeld. Begin heeft het uitwijzen bevestigd. De delegatie zal vanochtend uit Egypte vertrekken, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De delegatie, bestaande uit technici en specialisten, was de enige verbinding die er nog tussen de twee landen bestond na het afbreken van de onderhandelin gen door de gemengde politieke en militaire commissies. Volgens de Israëlische televisie is de maatregel het gevolg van de Israëlische afwijzing van het verzoek van Egypte om als een gebaar van goede wil de berg Sinai en de stad El ArisJ in Sinai aan Egypte terug te geven. De Israëlische premier Menachem Begin zei, in een in terview met de Israëlische televisie, het belang van de uitwijzing niet groot te achten en merkte op: "het is geen be langrijke gebeurtenis, noch uit militair oogpunt, noch uit politiek oogpunt Na tuurlijk was het belangrijk dat Israëli sche militairen toestemming hadden in Cairo te verblijven, maar als hun gasthe- ren dat niet langer willen, staan wij er niet op- dat ze blijven'. Begin verklaarde nog 'overtuigd te zijn van de vredeswil van president Sadat, maar de voor- Havenploeg ziek ROTTERDAM (ANP) - Een lekkend vat allylalcohol heeft woensdagmiddag in Rotterdam een aantal havenwerkers ziekteverschijnselen bezorgd. Het vat werd op de Wilhelminakade vanuit een zeeschip geladen in een vrachtauto Nadat de wagen weg was gereden, meldden enkele havenwerkers zich ziek en gingen naar huis. Ook de chauffeur voelde zich, bij aankomst bij zijn bedrijf aan de Westzeedijk, niet zo lekker en sloeg alarm. werf Sluisklls bedryf bouwt werf voor Saoedi- Arabië, Inhoud van gastankwagen in Zaamslag overgeheveld; Minder Ouomeerslag gemeten. tekort President Carter vindt dat het han delstekort van de Verenigde Staten nog te groot is: Voortrekkersfunctie is een taak van de academische ziekenhuizen. attractie werkkamp De Joodse activiste Maria Slepak is woensdag veroordeeld tot een voor waardelijke straf van drie jaar werk kamp wegens 'straatschenderij' in het centrum van Moskou; Nog geen schot in de bouw van woningen voor al- erkenning Motorvoetballers volgend seizoen op zoek naar landelijke erkenning; Het VW-badgastentoemooi in Oostburg telt een record-aantal deelnemers. zwak Meeuwen vooral defensief erg zwak te gen voortreffelijk Willem II 2-8; Tom Okker degradeert Wouter Fok tot een sparringpartner. Tifnman en Rlbli hou den hun voorsprong vast. PAGINA 15 zanger waarden die hij stelt staan gelijk aan vernietiging van Israël'. Via de delegatie werd de recente ont moeting tussen Sadat en de Israëlische minister van defensie Ezer Weizman in het Oostenrijkse Salzburg geregeld, evenals Wiezmans eerdere bezoeken aan Cairo en Alexandria' Het Israëlische parlement heeft zich JOHANNESBURG (AP) - Autopsie op het lichaam van Paulus Ncane, heeft uitgewezen dat de zwarte gevangene overleden is als gevolg van de verwon dingen die hij heeft opgelopen tijdens zijn verblijf op een politiebureau, aldus heeft woensdag het Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail meegedeeld. De patholoog-anatoom voorde regering in het district Empangeni. gelegen aan de Indische Oceaan, dr Louis Fourie, meldde dat „het onderzoek van de vitale organen, die we naar Durban hebben opgestuurd, het idee heeft bevestigd dat Ncanes dood het directe gevolg was van een nierbeschadiging, waarvan de ver wondingen die hem toegebracht zijn, de oorzaak zijn." Ncane stierf 13 Juli jl in een ziekenhuis in Ampangem Voor hij overleed zei hij tegen artsen dat hij door de politie aan zijn polsen was opgehangen en dat hij vervolgens met een zweep, een stok, vuisten en een steen bewerkt werd om hem ertoe te bewegen te vertellen waar hij het geld verborgen hield waarvan hij inmiddels bekend had het te hebben ge stolen woensdag met 70 tegen 35 stemmen uitgesproken voor de harde lijn van premier Begin bij de vredesonderhan delingen over het Midden-Oosten. Het deed dat door het verwerpen van een motie van wantrouwen in het rege ringsbeleid, ingediend door de arbei derspartij. die in de oppositie is. Deze partij vindt, dat de regering vre- deskansen laat glippen door te weigeren gebiedsconcessies te doen. Woordvoer der van de Arbeiderspartij bij het stor machtige debat over de motie dat drie uur geduurd heeft, was onder meer de gewezen minister van buitenlandse za ken Ebba Eban Egypte In Alexandriè hebben de Egyptische leiders met de nationale veilig- hedsraad woensdag vijf en een half uur vergaderd over het toekomsitg beleid. Minister van buitenlandse zaken Kmael zei na de vergadering dat Egypte bereid is het rechtstreeks contact met Israël te hervatten als Israël afstapt van zijn 'vaerouderde opvattingen' en echt be reid is vrede tot stand te brengen. An ders was het slechts tijdverspillen. Kamcl zei dat de raad de verklaring van de Israëlische premier Begin had besproken, waarin deze zei dat hij een bezoek aan Egypte wilde brengen. W oon wagenbewoners met partij goud in Maastricht gepakt MAASTRICHT - Naar uit een onder zoek van de dienst Waarborg in Den Bosch is gebleken dat de drie woonwa genbewoners die dinsdag in Maastricht zijn gearresteerd een partij goud bij zich gehad van twintig kilo. De partij vertegenwoordigt een geschatte waar de van 260.000 gulden. De drie mannen A. S. (37) uit Berg-en Terbüjt, A. N. (34) uit Valkenburg en J. 8. (29) uit Maastricht - trachtten dins dag in een Maastrichtse con structiewerkplaats de staven om te la ten smelten Het constructiebedrijf tip te de polite, die het drietal arresteerde en de staven in beslag nam. Van de her komst is niets bekend. Hennie Kuiper, de onfortuinlijke kopman van de Post-forma- tie, kon de befaamde wegwedstrijd de Acht van Chaam giste ren niet rijden. Hij kwam wel aan de start, niet om te vertrek ken maar om het vertreksein te geven: 'Bij gebrek aan beter' (zie ook pagina 12). LONDEN <REUTER/upi/afp/gpd) De reacties in de wereld op de geboorte van de "reageerbuisbab" in Engeland lopen nogal uiteen. Nadat bekent was geworden dat in het ziekenhuis in het Engelse Oldhanj mevrouw Lesley Brown het leven had geschonken aan een gezonde dochter, terwijl de bevruchting buiten het lichaam van de moeder had plaatsgevonden, kwam in het ziekenhuis een stroom van telefoontjes binnen van onvruchtbare vrouwen die aan het onderzoek willen meedoen. De baby van Mevrouw Brown werd gis termorgen vroeg geboren. Het afwijzend standpunt van de rooms-katholieke kerk inzake de kunstmatige insemina tie is welbekend, zo is woensdag in het Vatikaan gezegd naar aalelding van de geboorte van de reageerbuisbaby De kerk had zich de laatse jaren al ulV gesproken over vergelijkbare gevallen. Op 13 Juli 1977 herinnerde de Osservato- re Romano, nadat een Nieuwzeelandse kunstmatig had laten insemineren met sperma van haar overleden man, eraan dat „de overdracht van het leven niet kan worden toevertrouwd aan de koude techniek, afhangens van eenvoudige persoonlijke berekening, of van een streng plan dat is opgelegd door de eisen Pais en zijn vakantieplan ]\Liister Pais van onderwas heeft de eerste ronde van kri tiek op zijn Jongste ideeën over een nieuwe regeling voor de schoolvakanties bij het voortgezet onderwijs al achter de rug. In een gesprek met de vaste commissie voor onderwijs en weten schappen uit de tweede kamer opperde hij de gedachte om in de zomer de va kantie te bekorten tot vier vijf weken, voor de periode rond kerst en de jaar wisseling een vakantie van enkele we ken vast te stellen en de rest (ongeveer vier weken in totaal) ter vrije besteding naar het eigen Inzicht van de school besturen 'weg te geven' De opmerkingen van de bewindsman waren met het oog op een brede pu blieke discussie aardig geprikt, juist aan het begin van een periode waarin mil joenen mensen ervaren dat er van het veelbesproken ideaal 'vak antiesp red ding' in West-Europa na al die Jaren van praten en overleggen nog maar bitter weinig is terechtgekomen. Of Pais' plannetjes naar hun inhoud bruikbaar zullen zijn en een werkelijke bijdrage zullen leveren aan de oplossing van het dictaat van de schoolvakanties, waar aan gezinnen met kinderen zich volgens de leerplichtwet hebben te houden, is zeer de vraag. De reacties uit de onder wijswereld en van de Stichting Recrea tie zijn nogal vernietigend. De minister wordt verweten dat hij zich heeft ge waagd aan een wat goedkope poging om te ontkomen aan de moeilijkheden met ouders (een verschijnsel wat zich in toe nemende mate voordoet), die hun kin deren tegen de regels in in winter, voor jaar of najaar voor een extra vakantie van school willen houden. van de gemeenschap. Dat zou een ne derlaag van de mens. zijn vrijheid ne zijn geweten inhouden. Vader Volgens dr. Patrick Steptoe, de „vroedvader" van de eerste reageerbuisbaby ter wereld, zal het nog twee of drie jaar duren voordat de techniek van bevruchting buiten de baarmoeder in andere landen kan wor den toegepast De belangrijkste vraag na de geslaagde geboorte van de reageerbuisdochter was of het experi ment van dr. Steptoe een kwestie van „geluk" was geweest Zelf zei hij daarover dat het geen toeval of geluk was geweest, maar dat de pro cedure van de bevruchting buiten de baarmoeder nog niet dusdanig geper fectioneerd was dat het op grote schaal kan worden toegepast Het grootste ob stakel bij de door hem ontwikkelde me- (Slot zie pagina 7 kolom 1) DEN HAAG (ANP) - De prijs van een liter superbenzine gaat op 1 augustus a.s. omhoog met een cent. De maximumprijs voor een liter super bedraagt dan 1,09 gulden De prijs van normale benzine en van dieselolie blijft gelijk- Stookolie met een zicavelgehalte van 2,5 procent wordt een gulden vijftig per ton goedkoper en stook- Buurtvrouwen van mevrouw Leslie Brown vieren de geboortenvan 's werelds eerste reageerbuisbaby met een champagne-onbijt. 8tuntman Christlaan van den Bergh wil als zanger op de hitparade; radio- en i televisieprogramma's; strip. PAGINA 17 oordeel WEL WIJZIGING IN PRODUKTIEWAARDE HUIDIGE PERCELEN Van ome Haagse redacteur DEN HAAG - De ministers Tuijnman (verkeer en waterstaat) en Van der Stee (landbouw en visserij) menen dat de mosselcultuur-het kweken van mosse len - blijvend zal kunnen worden uit geoefend na voltooiing van de werk zaamheden In de Oosterscbelde. Ze verwachten wel veranderingen in de produktiewaarde van de huidige per celen, maar menen dat vermindering van de opbrengst wellicht kan worden voorkomen door de aanleg van nieuwe percelen, elders in het Oosterscbclde- gebled. De bewindslieden hebben dit meegedeeld in antwoord op vragen van de Eerste-Kamerleden Schlingemann (WD) en Gooden (CDA). Helemaal zeker van hun zaak zijn de ministers niet. Dit blijkt uit de ver schillende slagen om de arm als ze spre ken over de preciese situatie in de Oos- terschelde nadat het gemiddelde verti cale getij verschil bij Yerseke in 1985 on geveer 2,70 meter zal bedragen, hetgeen neerkomt op 77 procent van het huidige getüver6ChiL Ze wijzen er dan ook op, dat individuele mosselkwekers in de gelegenheid zullen worden gesteld met eventuele schadeclaims een beroep te doen op de Deltaschadewet De heren Tuijnman en Van der Stee vinden het nog te vroeg om een slag te slaan naar de kosten, die daarmee voor de overheid in Den Haag gemoeid zullen zijn. De be windslieden wagen zich evenmin aan een uitspraak over de noodzaak van een kunstmatige verwaterplaats voor mos selen. Zoals eerder gemeld, wordt in de kring van visserijbiologen lang niet uit gesloten, dat in de veranderde Ooster- schelde kunstmatig zal moeten worden verwaterd. Verandering De bewindslieden veronderstellen, dat de afsluiting van de Oosterschelde en de bijbehorende compartimen- teringswerken (Oesterdam en Philips- dam) zekere veranderingen teweeg zal brengen In het hydrografische patroon van de zeearm. Ze hebben ook voorzien, dat ten gevolge van de reductie van bet horizontale en verticale getij bepaalde waterhuisboudkundige of scheep vaartkundige voorzieningen niet meer optimaal zullen kunnen functioneren, zodat aanpassingswerken nodig zijn. In deze gedachtengang is ook betrok ken. dat het getljverschil zo nu en dan zal kunnen ontbreken bij volledige slui ting van de toekomstige stormvloedke ring in de monding van de Oosterschel de. De bewindslieden maken de vragen stellende senatoren erop attent, dat in 1976 bij de opstelling van de kostenra ming voor de Oosterscheldewerken re kening ls gehouden met een bedrag voor aanpassingswerken. Ze wijzen in dit verband op de Nota Analyse Ooster schelde Alternatieven, die de regering vergezeld liet gaan van het besluit een beweegbare constructie aan te leggen tussen de westelijke oevers van Noord- Beveland en Schouwen-Dulveland. De bewindslieden delen nog mee. dat pas na de voltooiing van de werken in de Oosterschelde kan worden bekeken of er een optimalisering zal kunnen plaatsvinden van de per getij door stromende hoeveelheid water. De he ren Schlingemann en Gooden hadden die mogelijkheid ln hun vragen geopperd en daaraan verbonden, dat de totale kosten van afsluitings- en aan passingswerken niet in belangrijke mate zullen toenemen. Minister Tuijnman daarover letterlijk: „Op de vraag of door optimalisering gunstiger omstandigheden kunnen worden ver wacht zal eerst een antwoord kunnen worden gegeven als alle factoren, die hierop invloed hebben, hekend zijn. In feite zal dit pas na de voltooiing het geval zijn". Er ir ls de laatste anderhalf Jaar nogal wat heisa geweest over de toepassing van een artikel (14) in de leerplichtwet, dat vrijstelling van schoolbezoek mo gelijk maakt "wegens gewichtige om standigheden'. Volgens de gangbare uitleg moet hieronder worden verstaan 'ernstige ziekte thuis of andere bijzon dere gezinsomstandigheden die school verzuim rechtvaardigen'. Meer en meer ouders vergen van schooldirecties en schoolhoofden dat ze dit artikel uit de leerplichtwet ook hanteren om extra gezinsvakanties toe te staan. De reiswe reld heeft daar zelfs propaganda mee gemaakt. De voorganger van de huldfge bewindsman op onderwijs. Van Keme- nade, heeft al eens stevig uitgepakt over deze ontduiking van de leerplichtwet en een strenger beleid aangekondigd en ook Pais verzet zich duchtig tegen een 'elastische uitleg van de wet'. Toch be seft ook hij dat ouders en schoolleidin gen het elkaar op dit punt moeilijk zul len blijven maken en daarom komt hij nu met dat idee 'een algemene vakan tieregeling te scheppen die het mogelijk maakt om zonder aantasting van de wet aan nieuw opkomende maatschappelij ke behoeften tegemoet te komen" He, .et klinkt prachtig, maar het gevaar zit erin dat de minister de chaos nog groter maakt dan ze al zoveel Jaren ls. Met een grotere vrijheid naar de school besturen van het voortgezet onderwijs, waar bet gaat om de spreiding van een niet onbelangrijk deel van de jaarlijkse vakantie over andere periodes dan de zomer trekt de minister een zware wissel op de samenwerking tussen alle onder- wij slagen. Immers: ouders van leerlin gen op verschillende scholen hebben er het grootste belang bij dat vakanties op die scholen van hoog tot laag worden gelijk geschakeld Tot op heden heeft dat bij alle goedbedoelde pogingen om tot een spreiding van de zomervakan ties te komen steeds hoopjes problemen opgeleverd. Er ls geen enkele garantie dat het beter zal gaan wanneer aan het voortgezet onderwijs in dit opzicht meer de vrije hand wordt gegeven en van an dereschooltypes wordt verwacht dat ze zich daarnaar richten. Vanuit de onder wijswereld (de Algemene Bond van On derwijzend Personeel. ABOP) wordt de vraag opgeworpen of de minister de be langen van ouders die op wintersport vakantie willen en ouders die daar niet aan toe komen wel voldoende tegen el kaar heeft afgewogen. Op 'p twee vragen die de stichting re creatie stelt zou in belang van een werkelijke vakantiespreiding eigenlijk eerst eens antwoord behoren te komen. Waarom wordt de zomervakantie voor het lager en het voortgezet onderwijs niet per regio gespreid over de maanden juni. juli. augustus en september? Waarom ishet met mogelijk om ook zo'n dwingende collectieve vakantie als die voor de bouwvak per landsdeel over een langere periode uit te smeren? Vele Ja ren van praten hebben vele miljoenen vakantiegangers ln de zomerse drukte daarover nog steeds niet veel wijzer ge maakt. En daarom zal minister Pais waarschijnlijk bU één opmerking die hij tegenover de kamercommissie heeft gemaakt door iedereen ln het gelijk worden gesteld. Deze: ,.Er zal nog veel overleg nodig zijn alvorens een geheel bevredigende regeling ls ontworpen." Daar houden we het namelijk al heel wat Jaren op. vdM DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van financiën wil zosnel mogelijk een einde maken aan bet belastingvoordeel dat aow-bezwaarden genieten. Dit belas tingvoordeel kwam onlangs tot stand toen de hoge raad bepaalde dat de uit kering die deze bezwaarden ontvangen belastingvrij is. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde woensdag dat men tegen het einde van de vakan tieperiode een voorstel tot wetswijzi ging rond wil hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1