Pais overweegt stop voor de pedagogische academies Maatregelen tegen politie kolonel na de dood van Biko Vrouwenbeweging: verkrachting geen verzachtende omstandigheden PZCX Angola nodigt VS uit tot toenadering Pessimisme over het vredesoverleg ALBEDA: UITBREIDING OMSCHOLINGSCAPACITEIT Al het weer Warmer Carter: geen vendetta tegen de Sowjet-Unie OVERPLAATSING NAAR ANDER DISTRICT OPEN BRIEF NAAR AANLEIDING PROCES TEGEN HELL's ANGELS ZATERDAG 22 JULI 1978 binnen-buitenland HILVERSUM (ANP) - Minister Pais van onderwijs overweegt een studentenstop af te kondigen voor de pedagogische academies in verband met de groeiende aantallen werkloze onderwijzers. Dit zei minister Albeda van sociale zaken vrijdagavond in het VPRO-radioprogramma Embargo. send werk te vinden is. Er is, zo zei de minister, de grotere vraag naar mensen met handvaardigheden Met behulp van voorlichting op de scholen zouden de leerlingen hierop gewezen moeten wor den. wel enige zekerheid moet hebben dat er in een bepaalde bedrijfstak banen 'voorhanden zijn. voordat je gaat om scholen, aldus minister Albeda. Minister Albeda en minister Pais over leggen al enige tijd over eventuele stu dentenstops voor pedagogische acade mies Minister Albeda zei dat hij per soonlijk van mening is dat er ook een studentenstop zou moeten worden af gekondigd voor de sociale academies. Voorts zei de minister dat leerlingen van algemeen vormend onderwijs er in toe nemende mate mee rekening moeten houden dat er voor hen moeilijk pas- Als gevolg van de langzaamaan-ac- tie van de Franse verkeersleiders heeft de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibena 29 internationale vluchten moe ten annuleren. Omdat de Franse actie drie dagen duurt zullen ook in het iveek- emde waarschijnlijk vluchten verval len. De Spaanse spoorwegen treffen ex tra voorzieningen om gestrande reizi gers op iveg te helpen. lVan onze weerkundige medewerker .Vlak langs de kust, op de Waddeneilan den en in een deel van Noord-Nederland is nu al 31 dagen (een volle maand) de temperatuur beneden de 20 graden ge bleven. hetgeen in het hartje van de zo mer deze eeuw niet eerder is voorgeko men. Vandaag krijgen we wat meer zon en bluft het vrijwel overal droog. De giste ren nog kille noordwesten wind neemt, af en draait naar het zuidivesten, uit welke hoek wat zachtere lucht ivordt aange voerd. Het kwik kan dan van 17 tot 20 graden stijgen, hetgeen echter nog steeds met bepaaldzomers te noemen is Zondag zal ons eenfrontje bereiken, dat' vrijdagavond met regen Noord-Ierland passeerde. Toch zal ook dan de tem peratuur aangenamer blijven dan af gelopen week. Dit weekeinde zal echter toch het zevende worden zonder warm. zomers weer Het kwik is in het hele land na 6 juni niet meer boven de 25 graden gekomen, en de eerstkomende dagen lukt dit enen- Vooruitzichten voor zondag e dag De omscholingscapaciteiten voor werklozen zal sterk uitgebreid worden. GEZAGVOERDER RUSSISCH SCHIP BEBOET OSLO (DPAI - De gezagvoerder van de Sowjetrussïsche vrachtschip Ir- tyschlesch is vrijdag in de Noorse stad Vardoe wegens schending van dc ter ritoriale wateren tot een boete van 20.000 kronen (8.500 gulden) veroor deeld. De Irtyschlesch met een bemanning van 27 leden en afkomstig uit Leningrad, was woensdag door de Noorse kust wacht opgebracht toen het schip binnen de territoriale wateren voer. Binnen een maand was het het vierde Sowjet-schip in de Noorse wateren In de drie eerste gevallen was het niet ge lukt het schip op te brengen. Deze uitbreiding houdt verband met de aangekondigde stringente toepassing van de reeds in de wet opgenomen om scholingsplicht voor werklozen. Door de stringentere toepassing van de om scholingsplicht hoopt minister Albeda enkele duizenden werklozen een baan te kunnen bezorgen. De minister vindt dat de in de wet opge nomen omscholingsplicht geen dode letter hoeft te zijn. Een land als Neder land waar royale werkloosheidsuitke ringen gegeven worden, heeft ook het recht aandrang uit to oefenen op werk lozen om passende arbeid te accepteren, aldus de minister. Als voornaamste re den voor het geringe gebruik dat tot nu toe van de omscholingsplicht gemaakt is zag hij de beperktheid van de om scholingsmogelijkheden. De minister kondigde tevens aan dat in overleg met het ministerie van onderwijs maatre gelen voorbereid worden om om scholingsmogelijkheden in de bedrijven zelf. met name in de kleine bedrijven, uit te breiden Er i£ daarvoor een nieuwe subsidieregeling in de maak Minister Albeda zei verder dat het door het FNV gewénste absolute zekerheid dat verplichte omscholing ook een baan moet opleveren, niet gegeven kan worden. Het is natuurlijk wel zo dat je 'GRAAG BETERE BETREKKINGEN' WASHINGTON (REUTER, UPI, GPD) - President Carter heeft in Washington gezegd dat hij niet is begonnen aan een vendetta tegen de Sowjet-Unie naar aanleiding van de processen tegen dissidenten. „Ik ben niet begonnen aan een vendetta tegen de Sowjet-Unie. Ik weet dat we ons niet kunnen bemoeien met de binnenlandse zaken van de Sowjet-Unie. Ik zou graag betere betrekkingen met de Sowjet-Unie willen hebben Het Russische persagentschap Tass heeft vrijdag gezegd dat de houding van de Amerikaanse regering gevaarlijk is voor de vrede. Het agentschap acht de speciale adviseur in veiligheidszaken Brzezinski de grote schuldige. „Brzezinski brengt de buitenlandse politiek van Washington terug naar de dagen van president Roosevelt", aldus Tass. Het agentschap is van mening dat de veilig heidsadviseur te vergelijken is met Walt Rostow. die deze functie bekleedde in de tijd dat de Verenigde Staten 'zich storten in het Vietnamese avontuur'. Drie deskundigen van het ministerie van onderwijs hebben van minister Pais te horen gekregen dat hun voorgenomen reis naar Rusland, later dit jaar, niet zal doorgaan. Dit besluit van de bewindsman is een uitvloeisel van de kabinetsplan nen om de relatie met de Sowjet-Unie te bevriezen, uit protest tegen de dissiden ten-processen in Rusland. ZONNIG DEBAT 'BESTEK 81' LATER DOOR GROOT AANTAL VRAGEN DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer kan waarschijnlijk voor Prinsjesdag, dinsdag 19 september, geen openbaar debat houden over 'Bestek '81', de om- buigingsnota van de regering. De rege ring heeft namelijk meer dan een maand nodig voor het beantwoorden van de vele honderden schriftelijke vragen, welke van de zijde van de tweede kamer gesteld zijn over de nota De tweede kamer kreeg 'Bestek '81' op vrijdag 30 juni de eerste dag van haar zomervakantie. Voor het aanbreken van deze vakantie hielden de kamerleden rekening met de mogelijkheid, dat het kamerdebat over de regeringsnota on middellijk na afloop van de vakantie, in de laatste week van augustus gehouden zou kunnen worden. Daarbij was inge calculeerd. dat de regering snelheid zou betrachten met het beantwoorden van de schriftelijke vragen over de nota. te stellen ter voorbereiding van het ka merdebat. De kamerfracties hebben de afgelopen dagen hun vragen over de no ta ingediend. Het kamerlid Dolman (pvda). voorzitter van de kamer commissie. die het debat voorbereidt, kreeg dezer dagen te horen, dat de rege ring de antwoorden op de vragen niet eerder dan vrijdag 25 augustus vlak voor het einde van de zomervakantie van de kamer, kan inzenden. Als gevolg van deze mededeling van re geringszijde houden commissievoorzit ter Dolman en ondervoorzitter Hermsen (CDA) rekening met de mogelijkheid, dat geen plenair kamerdebat over 'Be stek '81' zal kunnen plaatsvinden voor prinsjesdag. De Turkse regering heeft besloten om met ingang van vijf augustus de belas ting voor transporten over haar grond gebied met vijftig procent te verhogen. De belasting op dieselbrandstof wordt tegelijkertijd met zeventig procent ver hoogd De Koninklijke Nederlandse Vereni ging van transportondernemingen iKNVTOwaarbij veel grote, inter nationaal werkende transportonder nemingen zijn aangesloten, zegt in een eerste reactie dat een ramp voor het wegtransport dreigt Enige tijd regen of motregen, later weer zon. Middagtemperaturen om streeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag Aantal uren zon: 0 tot 8. Min. temp.: om streeks 13 graden. Max temp.: om streeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag Aantal uren zon: 0 tot8. Min. temp.: om streeks 14 graden. Max. temp.: om streeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagvond Zonnige perioden, vooral in de kust gebieden. met maximumtemperaturen van 17 graden aan zee tot 21 graden in het binnenland. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Scandinavië: zonnig in het noorden tot half bewolkt In het zuiden, overwegend droog. 15- 20 graden Benelux Duitsland. Noord- en Mid- KHARTOEM (UPI. REUTER) - President Agostinho Neto van Angola heeft vrijdag op een persconferentie in Khartoem meegedeeld dat zijn land geen voorbehoud maakt tegen het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de VS. ..De beslissing ligt bij de VS maar ze moeten ons w el nemen zoals we zijn. Ze kunnen ons niet dwingen ons systeem te w ijzigen", aldus Neto. Twee weken geleden heeft Donald McHenrv plaatsvervangend leider van de Amerikaanse vertegenwoordigng bij de VN. namens de Amerikaanse rege ring een bezoek aan Loeanda de hoofdstad van Angola, gebracht om te proberen de betrekkingen tussen de VS en Angola te verbeteren De Ameri kaan zou Neto toen te verstaan hebben gegeven dat de VS pas dan diploma tieke betrekkingen met Angola zullen aanknopen als het aantal Cubaanse militairen in Angola in belangrijke mate is verminderd Neto gaf op zijn persconferentie echter niet te kennen of. en zo ja. welke voorwaarden de Amerikanen hebben gesteld voor betere betrekkingen tussen beide landen Neto verklaarde dat de Cubanen zolang in Angola zullen blijven als dat nodig mocht zijn Foto Neto aan het woord tijdens de vijftiende topconferentie van de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid PRETORIA (UPI/REUTER/AP) - De chef van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie in Port Elisabeth, kolonel Piet Goosen, is over geplaatst naar een ander district na een onderzoek naar aanlei ding van de dood van de zwarte gevangene Lungile Tabalaza. Dit heeft politiecommissaris Mike Geldenhuys vrijdag bekend gemaakt. Vorig jaar werd er veel kritiek geleverd op Goosen in verband met de dood van de zwarte leider Steve Biko. die na ge vangenschap aan hersenletsel overleed. In de laatste vijftien jaar zijn in het poli- tiehoofdkwartler in Port Elisabeth al vier zwarten om het leven gekomen. De internationale verontwaardiging over Biko's dood bracht politieminister Jimmy Kruger en zijn departement in een moeilijk parket. Zelfs Krügers me de-Afrikaners van de regerende Natio nale Partij leverden kritiek. De nieuwe gevallen van in de gevangenis overleden zwarten zijn extra pijlijk voor Kruger omdat deze na de dood van Biko had aangekondigd maatreglen te zullen treffen om arrestanten beter te be schermen. De onverwachte overplaatsing van Goosen maakte duidelijk dat Kruger zijn politiemensen niet langer kon dek ken In de bekendmaking van Mike Geldenhuys, werd duidelijk gemaakt dat de overplaatsingen zuiver admini stratieve maatregelen waren en verdere bestraffing niet uitsloten. Aanklacht Zes Zuidafrikaanse politiemannen en twee burgers zijn aangeklaagd wegens moord na de dood van een zwarte ge vangene. die vier maanden geleden overleed, zo deelde politiewoordvoer der Hennic du Plessis in Johannesburg mee. Zij zullen op 11 september voor de rechtbankmoeten verschijnen. Op 19 maart overleed de 25-jarige zwar te gevangene Offjankie Mahlomola Ma- tobako. Volgens het dagblad "Rand Daily Mail" vertoonde zijn lichaam tal loze verwondingen. Nederland zal. zo mogelijk samen met andere EG-landen. bij Zuid-Afrika pro testeren tegen de gevangenhouding van kinderen op het beruchte Robben eiland. waar met name politieke ge vangenen vastzitten. Op schriftelijke vragen van de kamerleden Van der Spek (PSPl en Bakker (CPN) daarover, antwoordde minister Van der Klaauw vrijdag dat de regering diep bezorgd is over een groot aantal aanhoudingen in Zuid-Afrika van mensen die zich tegen de apartheid verzetten. den-Frankrijk: perioden met zon. plaatselijk AMSTERDAM - Bij de toegang tot het gerechtsgebouw in Amsterdam, waar het Hells Angels-proces wordt gevoerd, hebben een bui. 16-20 graden vrouwenorganisaties het bord 'Verkrachting is Misdrijf geplaatst. Groot Brittanniê, Ierland aanvankelijk zon nige perioden en droog, later wisselvallig en enige regen, 16-20 graden Alpengebieden: noordzijde, af en toe zon en overwegend droog, 18-22 graden Zuidzijde veel bewolking, plaatselijk wat re gen 21-25 graden. Zuid-Frankrijk, Spanje. Portugal. Italië. Griekenland: droog, warm en zonnig. 27-33 graden Balkan in het noorden veel bewolking, plaat selijk een bui. overigens zonnig en droog, 23- 17 graden 'LIJNRECHT TEGENOVER ELKAAR' LONDEN (DPA. REUTER» - De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Hamel, deelt niet het optimisme van zijn Amerikaanse ambts genoot. Cyrus Vance, dat de besprekingen tussen Egypte en Israël bin nenkort voortgezet kunnen worden. Voor Kamel vrijdag terugvloog naar Cairo verklaarde hij dat de standpunten van de beide landen lijnrecht tegenover elkaar staan. „Terwijl wij het naleven van VN-resolutie 242 wil len bevorderen, houdt Israël vast aan dc bezetting van de Gaza en dc Wes telijke Jordaanoever", aldus Kamel. In Israël wordt er intussen rekening mee gehouden dat Vance zijn reis naar het Midden-Oosten afeegt. omdat Egypte voorwaarden vooraf heeft gesteld aan een nieuwe ontmoeting tussen de VS. Israël en Egypte. De Israëlische Arbeiderspartij van oud-premier Peres oppositie i heeft besloten een motie van wantrouwen tegen de regering in te dienen uit zorg over het gedrag en de politiek van premier Menachim Begin, aldus de Israëlische Televisie Voor aanstaande leden van de partij hadden in de commissie gezegd dat Begin met langer in staat zou zijn te functioneren 'in verband met zijn fysieke en mentale toestand' De lijfarts van de Israëlische premier verklaarde vrijdag dat de gezondheid van de regeringsleider uitstekend is en sinds 18 maanden nog nooit zo goed is geweest. Begin heeft al enkele keren een hartaanval gehad Egypte President Anwar Sadat van Egypte zal vandaag (zaterdag) vergaande wijzi gingen in dc staatsinrichting van Egypte bekendmaken, w aaronder de in voering van ccn presidentieel regeringssysteem zonder premier zoals dat in de VS bestaat. In goedingelichte kringen in Cairo zei men dat het hierbij onder meer gaat om wijzigingen in de grondwet waarbij het ambt van premier wordt afgeschaft en diens functies w orden overgenomen door de president. Teleurstelling bij b en w Haarlem over ministerieel formaldehyde-gesprek HAARLEM (ANP)- Het college van b en w van Haarlem is teleurgesteld over het gesprek dat het donderdag heeft gehad met minister Ginjaar van volks gezondheid en staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting over de for- maldehydeproblematiek. het had meer begrip verw acht voor de ongerustheid bij de bewoners in Molenwijk na het bekend maken van de plannen over het gebruik van verf als de norm van 120 microgram per kubieke meter lucht overschreden wordt. De bewoners willen geen toepassing van verf. maar vervanging van spaanplaat door ander materiaal Staatssecretaris Brokx deelde het college mee geen ga rantie te kunnen geven of toepassing van verf afdoende is deltagebied Weerbericht voor het Deltagebied voor 22 en 23 Een depressie boven Zuid-Zwe den trekt naar het oosten, terwijl een andere depressie (nu nog tussen Ijsland en Schotland) langzaam naar onze om geving koerst Tussen beide systemen is een rug van hoge druk aanwezig, die ons vandaag zonnig en droog weer bezorgt. De temperatuur zal. omdat de lucht van oorsprong koud is, nog niet hoger wor den dat 17 graden. Zondag is er later op de dag wat meer bewolking, omdat de vooruitlopende fronten van de oceaan depressie dan al dicht in de buurt lig gen Veel neerslag wordt er niet uit ver wacht Net als vandaag zal de maximum temperatuur 17 graden zijn Bericht voor de watersport Vandaag noord-west tot west. 2 tot 3; vanmiddag zuid-west Zondag zuid-west 3 tot 4. 's middags 5 a 6. Temperatuur zeewater: 15 graden. ZON EN MAAN >8 JULI Zon op 05 48 Maan op 23.21 ZON EN MAAN 24 JULI Zon op 05.49 l Maan op 23 48 onder 2144 onder 10.15 onder 21.40 onder 11.31 AMSTERDAM (ANP) - Verkrachting is een misdrijf, waarvoor geen enkele verzachtende omstandigheid mag gel den. Dat schrijft de Nederlandse Vrouwenbeweging (gewest Am sterdam) in een open brief aan de Am sterdamse officier van justitie, mr L. de Beaufort, die openbare aanklager is in het vrijdag in Amsterdam begonnen proces tegen een groep Heli's Angels. Deze worden ervan verdacht op 2 mei j.l. in hun clubhuis het 19-jraige Am sterdamse meisje Marcella P. te hebben mishandeld en verkracht. De vrouwenbeweging deelde haar open brief vrijdagmorgen buiten het ge rechtsgebouw uit aan voorbijgangers. „Wij willen er bij u als vrouwenbeweging met nadruk op wijzen, dat voor dit soort misdrijven geen enkele verzachtende omstandigheid mag gelden, waarin de suggestie wordt gewekt, dat het vrouwelijke slachtoffer er zelf om ge vraagd zou hebben", aldus de open brief aan mr De Beaufort Slechts weinig ge vallen van verkrachting komen voor de rechtbank - mede door de drempels, die er zijn om verkrachting bij de politie als misdrijf aan te geven Wij rekenen erop. dat de zaak, die nu dient, objectief door u wordt behandeld zonder vooroordelen tegenover vrouwen, zo luidt het pleidooi van de vrouwenbeweging. De Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft inmiddels haar instemming be tuigd met de brief Mr L de Beaufort, eiste vrijdag tegen de acht Heli's Angels een straf van twee jaar gevangenis met aftrek van voorarrest. De Angels, zes Denen - in de leeftijd variërend van 19 tot 32 jaar -. een Nederlander en een Belg. stonden terecht wegens poging tot zware mishandeling en het (mcde)ple- gen van aanranding. De acht hebben in de nacht van 30 april op 1 mei 1978 de 19-jarige Amsterdamse Marcella P. in hun door de gemeente gesubsidieerde clubhuis "Angels' Place" aan de hoofd stedelijke Wenckebach weg gemoles teerd en verkracht Alle Angels, op de Belg na. ontkenden. Traumatisch Mr De Beaufort lichtte zijn eis toe met de opmerking dat hier het strafrecht in zijn volle kracht moet gelden. Hij wees ook op de geringe consideratie waar mee slachtoffers van verkrachtingen worden geconfronteerd, wanneer zij van hun "toch al traumatische erva ring" aangifte doen. Volgens mr De Beaufort zou de justitie zichnader moeten gaan bezinnen op de positie van dit soort slachtoffers gezien de 25.000 verkrachtingen die per jaar in Nederland plaatsvinden en het feit dat slechts één op de veertig slachtoffers aangifte doet, In april 1977 was Marcella in het zelfde clubhuis al eens verkracht, maar had toen geen aangifte gedaan Voordat het meisje zelf een getuigen verklaring aflegde, werd op haar ver zoek de publieke tribune ontruimd Marcella vertelde dat zij op Konin ginnedag na een punkfeest in de Nieuwmarktbuurt zich per auto had la ten meetronen naar de "Angels' Place". Bij aankomst werd zij van alle kanten gegrepen, de kleren werden haar van het lyf gescheurd, zij werd geslagen en ge trapt en vervolgens door een aantal An gels verkracht Marcella is sinds het ge beurde onder psychiatrische behande ling. Vrijspraak De raadslieden van de Heli's Angels vroegen allen vrijspraak voor hun cliënten. In de meeste gevallen wegens onvoldoende bewijs. De raadsman van dc Belgische verdachte, dc enige die toegaf met het meisje gemeenschap te hebben gehad, betoogde dat het geensz ins vast staat dat hij haar gedwongen heeft. De verdedigers van de Denen en die van de verdachte Nederlander vroegen om onmiddellijke invrijheidstelling voor hun cliënten „Van ons zult u de term uitlokking niet zo kreeg de rechtbank te horen, „dat krijgen wij niet door onze strot. Maar de afschuw van dit stuitende gebeuren, dat iedere beschrijving tart. mag geen beletsel zyn om in deze zaak een juist oordeel te vellen". Directie: F van de Velde. K. Scherphuis en W F de Pagter Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walslraal 56-60. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel (01180) 27651 Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuzen: Nieuw/straat 22, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, tel (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling. (01186) 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00- 11 30 uur. Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zaterdag, de plaatselijke kantoren van 9.00- 11 30 uur Expeditie 1011841 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 2030 tot 22.00 uur (011841 15144. Zondagavond vsn 20 00 tot 22 00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65; franco per post 47,50, per maand 14,10, losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek nr.. 3754316. t.n.v PZC ab.rek. Middelburg Advertentietarieven: 86 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12,90; ingezonden me dedelingen 2V:x tarief Voor brieven bureau van dit blad 3,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag, Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3