Grote karweien voor het grotere tuinfeest Rampspoed in huis ELEKTRISCHE ALS HANDIGE KWEEKBAK TUINMAN VAN EEN NAAR PLA T DAK TOT EEN 'IDYLLISCH DAKTUINTJE' Tip MEUBELS, VERLICHTING, BARBECUE PZG/zaterdagkrant Bezig zijn in vrije tijd Garagedeur Bloemen Verf Onkruid Badkamer ZATERDAG 15 JULI 1978 18 IVIenig tuinfeest valt in het water. Niet omdat op een lange zomeravond het weer het laat afweten, maar doordat men eigenlijk opziet tegen de organisatie ervan. In gezinsverband tafelen met barbecue of fondue in de tuin levert doorgaans weinig moeilijkheden op. Als er een aantal extra gasten wordt verwacht, kan het plaats verschaffen aan al die bezoekers in de open lucht wel een probleem vormen. Natuurlijk zijn er oplossingen die met de „losse pols" getroffen worden. Men benut bijvoorbeeld een aantal beton elementen en maakt er, in combina tie met een paar losse planken, banken van. Comfortabel? Allesbehalve. En helemaal gevaarloos ook niet. Want als iemand erg onvoorzichtig opstaat en de hele bank gaat onderuit, kan ook barbecue of fondue uit het evenwicht raken. Maar nog afgezien daarvan, een hele avond buiten op harde houten plan ken zonder ruggesteun zitten, maakt het er niet feestelijker op. Voor han dige doe-het-zelvers zijn er wel beter en gerieflijker mogelijkheden. Praatstoel Maak eens zo'n makkelijke praatstoel, van bijvoorbeeld pvc- pijp. Dat materiaal is in verschillende lengten en dikten te koop bij prak tisch iedere handelaar in bouwmate rialen. Of als dat dichter in de buurt is, bii de loodgieter. Door te werken met bochten en T-stukken, kan zelfs een zeer exclusief model worden ver kregen. Pvc-pljp kan, mits goed geschuurd, in alle gewenste kleuren gelakt worden. Een frame van pvc-pijp in combinatie met. bijv., canvasbekleding, geeft een zeer modern effect. Canvas is in vele kleuren verkrijgbaar. Met een breedte van 130 centimeter kost het tussen de f 15 en f20 per meter. Duurder, maar ook duurzamer, vooral wat de kleur betreft, is weerbestendige kunst stofbekleding. Eigengemaakte pvc-stoelen komen aan materiaal (buiten de bekleding) op ongeveer f50 per stuk. Na afloop van de zomer kan de stoel weer uit elkaar gehaald worden en handig worden op geborgen. Tafel Wanneer het zit-vraagstuk is opge lost, doet zich de kwestie voor: waar kan men alle drankjes en hapjes kwijt? Zitten de gasten graag in groepjes, dan kan volstaan worden met enkele bijzettafeltjes. Een goede aanleiding hiervoor eens wat mate riaal op te zoeken in de meestal veel te volle schuur of garage. Mocht er een leeg olievat gevonden worden, dan is dat al geschikt. Er mogen niet te veel deuken in zijn. En het moet stevig staan. Als dat inderdaad het geval is. kan aan de opknapbeurt worden be gonnen. Men moet er eerst roest- en oude verflagen afschuren. Daarna in de grondverf zetten en het geheel be spuiten met chroomverf. Dat is sfeer vol in zowel zon-, maan- als kunst licht. Een verdere speurtocht naar tafel materiaal levert misschien ook wat lege, niet teruggebrachte kratten op. Ook hiervan zijn voortreffelijke bijzet tafeltjes te maken Ze staan stevig op de grond, wat natuurlijk een eerste vereiste is Omgekeerd en vrolijk be schilderd, doen ze dienst als gezellig dienblad of bijzettafeltje. Wordt het een groot tuinfeest met erg veel gasten, dan kan vanzelfsprekend niet volstaan worden met een paar kleine bijzettafels. Grote party's vra gen om lange tafels Dat is veel prak tischer Alle hapjes kunnen er een plaatsje op vinden. Zo'n tafel kan ge maakt worden van spaanplaat, in ver schillende maten en dikten te koop- Als onderstel kunnen betonblokken dienst doen. Beide materialen zijn voordelig in aanschaf en na jiet tuinfeest voor andere doeleinden ge schikt. Als men het geheel te grauw vindt, kan het zonder bezwaar ge schilderd worden. Verlichting matie hierover verstrekt handelson derneming Smid, postbus 111, Haren (bij Groningen), telefoon 050-346659. Prijzen vanaf f 1050 (diameter 3,10 me ter). zonder inzetpanelen. Dichte in- zetpanelen per negen stuks f 250 en per twaalf stuks f275 Als het. de bedoeling is in de zomer maanden veelvuldig de vrije tijd bui ten in de tuin door te brengen, verdient, het zeker aanbeveling deze wat af te schermen. Creëer een intieme beslo tenheid, met bijvoorbeeld een ge vlochten houten omheining Hout. past het best bij bloemen en planten en is nergens een storend element. Een passende omheining is met name bij rijtjeshuizen geen overbodige luxe. Plaatst men die zelf, doe dat dan in overleg met de buren. Aan beide zijden zal het hekwerk verankerd moeten worden Dan heeft men er gezamenlijk plezier van en wordt voorkomen dat bij de eerste de beste zomerstorm de afscheiding omgaat Wie in de tuin een hoek over heeft, en graag in de open lucht vertoeft, kan uit kant-en-klare buiten-bars een keus maken. Ook op het terras is zo'n bam- zaai-bar op zijn plaats De lengte is meestal twee meter en er kunnen maximaal tien barkrukken omheen geplaatst worden. Op een druk bezochte tuïnparty is zo'n bamzaai- bar ideaal. Informatie Vleems Tuincentrum, Nieuw Amsterdam (05915-1488). Vanzelfsprekend kan men een dergelijke bar ook zelf maken. In de betere doe-het-zelf-zaak levert men de benodigde materialen en ver schaft men ook de gewenste toelich- tine. Barbeque Ten slotte nog wat wensen voor de verzorging van de inwen dige mens. Zorg bij de barbecue steeds voor een goed heet vuur. De po riën van het vlees moeten direct slui ten, het aroma blijft dan geheel be houden. Een houtskoolvuur moet zo geconstrueerd zijn, dat de tempera tuur gedurende het hele proces op hetzelfde niveau blijft. Hulpmiddelen bij het. roosteren: leg vooral een paar dikke handschoenen of ovenwanten bij de hand Er zijn trouwens ook speciale barbecuehand schoenen in de handel. Zorg voor een metalen haak of pook, om het vuur ge lijkmatig te verdelen Erg handig zijn roostertangen, voorzien van geïso leerde handgrepen om het vlees te ke ren. De barbecue maakt het mogelijk ongeschilde aardappelen te consume ren. Eerst onder de kraan afspoelen en daarna in aluminiumfolie verpakken. Ze worden gaar in ongeveer 40 minu ten. Smakelijk en gezond Us er geroosterd moet worden, kan het best hardhout gebruikt worden Zo'n vuur heeft wel veertig minuten nodig voordat het voldoende gloeit Het. kost meer tijd dan een houtskool vuur, dat in 25 minuten gereed is voor gebruik. Dat moet echter sneller bij gevuld worden Het gebruik van brandspiritus bij de aanmaak is ge vaarlijk. Spiritus kan ook de smaak nadelig beïnvloeden. Rijg vooral eens naast bijvoorbeeld mager varkensvlees een stukje fruit aan de pennen. Erg geschikt zijn on der meer ananas, verse of gedroogde vijgen, appeltjes of gedroogde prui men. Die moeten eerst weken in rode port. Iedere zomer gebeurt het opnieuw. Ovenwarme dagen. Een hittegolf met tropische temperaturen. Dan slaat het weer plotseling om en zorgen he vige onweersbuien voor radicale af koeling. Doorgaans steekt daarbij ook een flinke storm op. Wie heeft als de zon nog hoog aan de hemel straalt, daarop gerekend? Alle ramen en deuren in huis staan open. In een oogwenk kan één windstoot een grote ravage veroorzaken en men moet met een aan de slag. Bij een gebroken ruit worden eerst alle scherven uit de sponning verwijderd. De oude stopverf eveneens Men trekt er de glasnageltjes uit. De sponning wordt met een beitel goed schoon gemaakt, Als noodoplossing kan er dan een stuk board tegenaan worden gespijkerd. Men laat bij de glaslever ancier een glasplaat op maat snijden. Dat glassnijden kan men trouwens ook best zelf doen. De glasplaat wordt dan op een stevige, vlakke ondergrond gelegd. Eventueel legt men er een dunne moltondeken onder Als ge leider wordt een stalen lineaal ge bruikt. Van tevoren bevochtigt men het glas met terpentine of petroleum. Men trekt de glassnijder in één door gaande beweging langs de snijlijn. Dan wordt het glas op de kras afge broken en bijgewerkt. Zelf glas snijden vereist wel oefening. Bijzonder ge schikt voor het bevestigen van het glas in de sponning is siliconenkit. Ook kan men in plaats van stopverf een weipas ta gebruiken. In combinatie hiermee worden glasnageltjes benut ter ver steviging, of glaslatten die met kit of weipasta worden ingebed. Bij metalen sponningen of profielen kan de glas plaat worden vastgezet met speciale rubber- of kunststofstrips. Is de omlijsting van beton, dan wordt behalve met weipasta ook wel gewerkt met vulpasta op vinylbasis, Er moet altijd een paai- millimeter speling zijn tussen ruit en kozijn, zodat het glas ruimte heeft uit te zetten. Eerst wordt in het kozijn een dun laagje kit aange bracht, Het raam wordt er daarna in geplaatst. Vervolgens slaat men eron der. erboven en aan de zijkanten dun ne glasnageltjes in. waardoor het glas op de plaats blijft. Aan de buitenkant H et is natuurlijk het makkelijkste ieder jaar naar de kwekerij te gaan en daar een aantal planten voor de tuin te kopen. Maar het geeft veel meer voldoening ze zelf te gaan kweken. Een onmisbaar hulpmiddel daarbij is een kweekbükje. Licht, vocht en warmte, en vooral de grondtemperatuurzijn belangrijke fac toren. Als de zaadjes in grond liggen die te koud is of aan grote temperatuurver schillen onderhevig is. zullen het kiemen en de groei aanmerkelijk worden ver traagd. Er is nu onder de naam ICI een elektrisch kweelcbakje op de markt gebracht, dat zorgt voor ideale groeiomstandigheden voor zaden en stekken. Een doorzichtig ventileerbaar deksel zorgt voor de juiste hoeveelheid licht. Een eenvoudig verwarmingselement regelt de gewenste temperatuur en een reser voir geeft het benodigde water door Voor het kweken van groenten of bloemen uit zaden worden zaadbakjes gevuld met potaarde, die door en door nat moet zijn. Daarop komt het zaad. Dit wordt afgedekt met het voorgeschreven laagje grond. Nu worden de bakjes in de kweekbak gezet en het kiem- en groeiproces kan beginnen. De kiueelcbak kan tevens worden gebruikt als automatisch watergeefsysteem. Als men op vakantie gaat. kunnen de planten hierin worden gezet. De bijgelever de water opnemende staafjes worden onder in de pot gedrukt en vanuit een waterreservoir wordt er voldoende water via de staafjes naar de plant getrans porteerd. De ICI elektrisch verwarmde kweekbak wordt op eenvoudiae wiize geïnstalleerd. De lengte is 66,6 cm, de breedte 55,2 cm, terwijl de hoogte 21,6 cm is. Het is wel belangrijk dat de bak op vlakke grond, dus horizontaal, staat. De verkoopprijs bedraagt f 129,75. Verdere inlichtingen kunnen worden verkregen bij Ivosta BV. De Lairessestraat 6, Amsterdam 1007. tfn. 020-764051. wordt de kit of weipasta aangebracht en gladgestreken. Bliksem Een ander zomeraccident kan blik seminslag zijn. Die voltrekt zich meestal via een radio- of televi sieantenne. De bliksemstroom loopt dan over de antenneleiding naar het radio of tv-apparaat. Daarna wor den via 't aansluitsnoer de elektrische installaties bereikt en de stroom springt in de meterkast over op een geaarde geleider. De schade kan va riëren van wat brandplckjes en lichte beschadigingen van de elektrische installaties en de radio- en tv-appara- tuur, tot een totaal door brand ver woeste woning. Voor antennes voor individueel gebruik kan een aantal maatregelen genomen worden om schade bij blikseminslag te beperken. In de eerste plaats is het aan te raden de metalen antennemast op enige me ters afstand van de woning te plaat- isen. De antenneleiding wordt dan on dergronds binnengeleid. Als de an tenne niet anders dan op het dak kan Iworden geplaatst, moet men eraan denken dat de mast het dak nooit doorboren mag. De antenneleiding moet zolang mogelijk buitenshuis blijven. Eventuele tuidraden moeten gemaakt zijn van materiaal dat de elektrische stroom niet geleidt. Kunststofkabels zonder metalen kern zijn hiervoor zeer geschikt. Vlak voor het punt waar de leiding de woning binnengaat, moet deze een neerwaart se lus maken. De leiding mag niet door stoffige ruimten worden gevoerd of in de buurt komen van licht ontvlambare mate rialen en brandstoftanks. Bij een na derend onweer trekt men de con- tactstoppen van radio- en tv-toestel uit de wandcontactdoos. De antenne- plug wordt verwijderd. De afstand tus sen antenneleiding en toestel moet minstens een meter bedragen. Tijdens het onweer mag men deze maatrege len nooit nemen. Verder kan er een aarding worden aangelegd. Dit kan door middel van spiraalvormige wind sels van de aardleiding om de af scherming van de antenneleiding. Hierbij moet men opletten dat de af scherming niet beschadigd wordt. Na het aanbrengen moet deze verbinding waterdicht worden afgewerkt. Deze voorzorgsmaatregelen zijn nuttig, maar men mag er in geen geval van uitgaan dat antennebeveiliging bete kent dat de hele woningnu bliksemvrij is. De beste remedie is nog altijd een complete bliksemafleiderinstalatic met een leidingnet op het dak met af gaande leidingen rondom. D Wordt het een feest dat doorgaat tot in de late uurtjes, dan zal ook voor een passende verlichting gezorgd moeten worden. Gaat het om een klein tuin tje, dan kan volstaan worden met een paar kaarsen (toortsen) of vetpotjes. Voordelig en overal te koop. Een wat grotere tuin vraagt om een uitgebreider feestverlichting, In de vorm van elektrische lampjes? Wees als leek dan heel voorzichtig met de aansluitingen. Zorg voor goede rand- geaarde stekkers en contrastekkers en let erop dat ze allemaal drupwater dicht zijn. Erg handig zijn platte snoe ren met zgn. prikfittingen, speciale buitenverlichting, die ook 's winters te gebruiken is als kerstboomverlich ting. Kant en klaar in de handel Te koop bij de meeste elektriciteitszaken. En zelf zonder zorgen te „installeren". Maak een leuke blikvanger in de tuin en richt er 's avonds een lampje op. Een voorbeeld- zet een paar schoor steenpijpen naast elkaar, met hang- of bloeiende planten Of enkele gasbui zen in verschillende lengten en dikten, gevuld met klimop of geraniums. Dat doet erg feestelijk aan. Insekten Op een zomeravondfeesl in de tuin is bescherming tegen ongedierte uiter aard gewenst. Dat bereikt men als volgt. Men plaatst panelen van stoot vast aluminium, voorzien van nylon gaas. Wil men tevens beschutting te gen zon, wind of regen, dan zijn daar aparte gesloten panelen voor. Het ge heel wordt geleverd als bouwpakket, inclusief een duidelijke opbouwin- structie. Men construeert op deze manier een eigen tuinprieel. dat voor allerlei doeleinden geschikt is. Nadere infor- at nare, platte dak omgetoverd in een idyllische daktuin waar men, al zittend in de avondzon, kan genieten van het leven? Een droom? Vaak wel, maar toch zijn er mogelijkheden om dit te verwezenlijken. Tegenwoordig kan men door de vele moderne mate rialen en methodes een gewoon plat dak (als de onderliggende constructie maar voldoende sterk is) vrij een voudig in een prachtige daktuin ver anderen Hierbij dan ook enkele prin cipes en een aantal belangrijke punten die men goed in de galen moei houden. Constructie Schematisch bestaat een daktuin uit de volgende lagen - de vegetatielaag. bestaande uit aarde en diverse planten vooral niet te grote): - een Jïlterlaag om te voorkomen dat de fijne grondkorrels in de onderlig gende laag komen en met het regen water weggespoeld worden: -een drainagelaagdie hel overtollige regenwater zo snel mogelijk afvoert: - de dragende constructie, al dan niet voorzien van een isolatielaag. Hier ligt in elk geval de waterdichte dakbedek king op Het spreekt voor zich dat de construc tie van het dak sterk genoeg moet zijn om een daktuin te kunnen dragen Vooral bij oudere woningen ging men er vroeger bij de sterkteberekeningen vanuit dat vele daken niet ..belopen" zouden worden. Dit houdt in dal men rekende met een toelaatbare belasting van 100 kg-m2 (kgf, is kilogramkracht). Een moderne daktuin (met kleine planten en struikjes) geeft al gauw een belasting van 280 kgf-m2 Men zal dus hier moeten kiezen voor of helemaal geen daktuin (ook geen ri sico van instorten), óf een zeer beperkt aangelegde daktuin (alleen boven steunpunten In de constructie zoals verticaal doorlopende kolommen of steunmuren, geen grote plantenbak ken, kleine plantjes, een dunne laag aarde enz.) In het algemeen geldt dat bij elke woning het gewicht kritiek kan zijn en dat deskundig advies noodza kelijk is. Ook bij de aanleg van een dakterras kan het zijn dat de constructie te zwak is om het extra gewicht te kunnen dra gen. De gevolgen zijn vaak niet direct merkbaar Door de toegenomen belas ting op het dak. door het extra gewicht van mensen, pianten, aarde, tegels, water e.d., zal het dak vervormen. Deze vervormingen moeten zo klein mogelijk zijn omdat het dak zal door buigen waardoor scheuren in de dak bedekking kunnen ontstaan. Dit komt vooral voor bij de diverse aansluitin gen zoals de rand van het dak, ont- luchtingspijpen, voegen e.d. De zo ontstane lekkages zijn erg moeilijk op te sporen en kunnen later veel narig heid geven. Opbouw De constructie van het dak kan opge bouwd zijn volgens een van de vol gende principes: 1. Het zg. warme dak. Op de construc tie ligt de isolatielaag. Hieroverheen is de waterdichte dakbedekking aange bracht die verzwaard is met grind. Na het verwijderen van het grind, levert het aanleggen van een daktuin geen probleem op Let alleen wel op het ge wicht!): 2. Het zg. loud dak. Dit type dak komt niet zo vaak voor. Hierbij wordt de isolatielaag geventileerd door een ruimte tussen deze laag en de eigen lijke waterdichte dakbedekking. Aan gezien deze ventilatie met buitenlucht plaatsvindt, kan het, voorkomen dat de vegetatie- en de drainagelaag in de winter sterk afkoelen. De plantenwor tels zouden kapot kunnen vriezen. Een extra isolatielaag zou dit kunnen voorkomen: 3 Het zg. omgekeerde dak. De isola tie zit hierbij boven de waterdichte dakbedekking. Dit komt vaak voor bij moderne woningen De daktuin ver hoogt zelfs de isolatiewaarde van het dak, zeker bij moderne systemen met kunststofschuimen en-of steenwol. Let ook hier weer goed op een afdoende bescherming van de dakbedekking. Materialen Als de dakbedekking vernieuwd moet worden omdat de kans op lekkage te groot is, moet men bij een daktuin sterkere en elastischer materialen gebruiken, bijvoorbeeld kunststoffo lies of met vezels versterkte gebitu mineerde produkten. Bij een oude dakbedekking zal deze, wil hij nog kunnen voldoen, in ieder geval voor zien moeten worden van een nieuwe laag, die eventueel losliggend aange bracht kan worden op de goed schoongemaakte oude dakbedekking. Door het gewicht van de daktuin zal de waterdichte laag niet extra aan de ondergrond bevestigd hoeven wor den. Echter met het oog op het eerder genoemde moeilijk opsporen van eventuele lekkages, is het raadzaam de dakbedekking toch te plakken (ruim met bitumen insmeren). Om de waterdichte laag vervolgens te beschermen tegen het indringen van wortels is een bekende methode o a het aanbrengen van een 2030 mm dikke cementlaag met daarop een ste vige kunststoffolie. Beter is het nog om matten van vezelrubber (recycled rubber) toe te passen (minimale dikte 8 mm). Bepaalde vervormingen in de onderliggende constructie worden hierdoor beter opgevangen, Boven dien vormen deze matten een goede ondergrond voor diverse voorzienin gen zoals muurtjes, bakken enz. De rest van het dak kan als terras inge richt worden door een laag tegels op zgn. tegeldragers (al dan niet verstel baar) te plaatsen Afhankelijk van het soort tegels, zijn hiervan diverse mer ken in de handel verkrijgbaar. Infor meer eens bij de bouwmaterialen- handel. Tot slot: - ga na of het dak sterk genoeg is om het extra gewicht van de daktuin te kunnen dragen. Aarzel niet hiervoor een deskundige m te schakelen, bij voorbeeld van een bouw- of plan- winkel (gratis). Dit voorkomt veel el lende van verzakkingen e.d.: - controleer de vervormingen die ont staan door het extra gewicht. Hier door kan de dakbedekking gaan scheuren: - breng een beschermlaag aan op de waterdichte dakbedekking: - zorg ervoor dat het regenwater steeds gemakkelijk afgevoerd kan worden, let ook op de mogelijkheid verstopte afvoeren te ontstoppen: - voorkom dat de dakbedekking be schadigd wordt door het extra gewicht of door de plaatsing van te scherpe voorwerpen (vooral de dakranden zijn kwetsbaar - controleer de dakbedekking goed op eventuele zwakke plekken die aanlei ding kunnen geven tot lekkages: - indien het allemaal te eng ivordt, vraag dan gerust deskundig advies o.a. bij het Bouwcentrum (gratis), V/eena 200 te Rotterdam, tel. 010- 116181 Veel garagedeuren zijn moeilijk to openen door het grote gewicht. Bo- vendien nemen de vaak voorkomende kantelconstructiedeurcn een aan zienlijke ruimte van de garage in. Een nuttig alternatief voor deze deuren biedt de zgn. Isidoor-garage- deur, die (slechts) 30 kilogram weegt Door de beide perfect uitgebalanceer de aluminium sandwichvouwbladen kan de deur makkelijk met éen hand bediend worden, zonder dat men zich hoeft te bukken. De handgrepen, scharnieren en ventilatieroosters zijn gemaakt van kunststof. Er is veel aan dacht besteed aan de isolatie. Als kern van de deur is polyurethaanschukn toegepast. Rondom en tussen de sandwichvouwbladen zorgen kunst stof en rubberprofielen voor een opti male tochtwering. De deur wordt geleverd met gegal vaniseerde, verticale geleiders en be vestigingsmateriaal. Men heeft de keus uit twee typen. Het eerste heeft een breedte van 2,35 meter en by het tweede type is de breedte 2,45 meter. De hoogte is 1,95 m, de vrije hooglc 1,86 m en de plafondhoogte 2,10 m. Eventueel is leveling van een deur met een hoogte van 2,08 of 2,18 m mogelijk, Verdere inlichtingen verstrekt Velopa BV, Hoge Gouwe 137,2800 AG Gouda, tfn. 01820-21266. In een bloemenvaas moet na gebruik een chlooroplossing worden gedaan, die er enkele uren in moet blijven. Na goed omspoelen is de vaas weer ge schikt voor een verse inhoud. Gaan na deze maatregel de nieuwe bloemen toch nog slap hangen, dan wikkelt men ze in een krant, waarna ze voor enige tijd diep in het water worden gezet op een koele plek. De stelen van alle bloemen moeten voordat ze in het water gaan, schuin worden afgesneden. Dit geldt ook voor houtige stengels; deze mogen beslist niet worden gebroken of platgeslagen. Dan moet men er nog rekening mee houden dat sommige snijbloemen be slist een hekel hebben aan fruit in de buurt. Anjers bijvoorbeeld laten hel gegarandeerd snel afweten in de na bijheid van de fruitschaal. Muurverven hechten niet zonder meer op met glansverf behandelde oppervlakten. De oude verflaag moet eerst worden opgeruwd. Dit kan door het te verven voorwerp geheel mat te schuren of door het af te wassen met ammoniakhoudende middelen. De muurverven gaan namelijk geen chemische verbinding met de onder grond aan. Bovendien worden tijdens het ruwmaken eventuele vet- en vuilresten verwijderd. Een andere mogelijkheid is het ge bruik van speciale renovatievert Hierbij wordt het moeizame opruwen overbodig. Deze verf is onder de naam Dupa-Inn op de markt gekomen. Het produkt bevat een oplosmiddel en is ook geschikt voor zeer dichte opper vlakken. Het kan uitsluitend binnen worden gebruikt. De vrijkomende op- losmiddeldampen veroorzaken geen reukoverlast. Inlichtingen Caparol-Nederland, Amalialaan 13. Baarn 02154-16677 - Het onkruid in mijn gazon blijft maar doorwoekeren. Ondanks het enorme aantal uren dat ik besteed om het eruil te trekken. Is er een milieuvriendelijke manier om er van af te komen? „Onkruid uittrekken, is inderdaad een zeer tijdrovende bezigheid. Vooral de planten met een lange penwortel zijn praktisch niet weg te krijgen Als er ook maar een heel klein stukje van de wortel blijft zitten, is alle moeite voor niets geweest. Veelvuldig maaien van het gazon gaat onkruidgroei wel goeddeels tegen. De echt hardnekkige soorten kunnen worden bestreden met een middel dat door Scotts op de markt wordt gebracht. Dit is een mid del dat tot de groep selectieve groei- soorten behoort. Alle tweezaadlobbige planten (behalve Veronica) gaan bin nen ongeveer twee a drie weken dood Eénzaadlobbige planten, zoals het gras, groeien gewoon door. Het- is eigenlijk een meststof, gecombineerd met een onkruidbestrijdingsmiddel. Bij dit produkt zijn na diverse proever, geen schadelijke nevenwerkingen op getreden". - Wij zijn van plan de bad- en douche ruimte in onze woning een flinke op knapbeurt te geven. Zijn er speciale verfsoorten in de handel, die hiervoor geschikt zijn? „Men moet hiervoor een verfsoort ge bruiken die een schrobvast, lakachtig oppervlak geeft. Bovendien moet de verflaag bestand zijn tegen grote vochtbelasting. Het beste kan men een dispersielak gebruiken. Capacryl bijvoorbeeld is erg sterk en kan direct op de pleisterlaag worden aange bracht. Ook zijn er schimmelwerende muurverven verkrijgbaar. Een behan deling hiermee is vooral voor het pla fond aan te raden. Duparol-W is een schrobvaste, oplosmiddel houdende muurverfsoort, die schimmelgroei te gengaat. De -schimmelwerende muurverven laten veel damp door. Muren en plafonds die hiermee ge schilderd zijn, drogen daardoor dan ook bijzonder snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 18