KLM-New York danig in opspraak id De 'Gereformeerden' zijn niet allemaal gereformeerd Regenbui, bittere kou, hittegolf: we eten ijs PZC/opinie en achtergrond GOEDKOPE TICKETS VAN ASCHWIN WOENSDAG 12 JULI 1978 M ASCHWIN Jdoor hen* Kolb) Prins Aschwin zur Lippe Biesterfeld, broer van voormalig KLM-commissaris prins Bernhard, voorheen curator voor oosterse kunst van het Metropolitan Museum in New York, thans woonach tig te Parijs, heeft in de loop der jaren voor meer dan honderdduizend gulden aan gratis KLM- reisbiljetten uitgereikt gekregen. De luchtvaartmaatschappij heeft uiteindelijk aan zichzelf be taald. Om de affaire boekhoudkundig „schoon" te houden, werden aan Aschwin wel rekeningen gezonden. De KLM stortte echter het bedrag van een Zwitserse bankrekening op de rekening van het Newyorkse kantoor. De affaire-Aschwin is aan het licht ge komen als bijprodukt van een aantal ge rechtelijke procedures in de VS. waarbij general-manager van de KLM in Ame rika. Frederik O Kielman betrokken is, In een van die processen, aangespannen door Jos de Wit (39), voormalig intern accountant van die KLM-vestiging. die werd ontslagen omdat hij zich tegen te rugplaatsing naar Nederland verzette wordt de nationale luchtvaartmaat schappij beschuldigd van geldverspil ling bij de nieuwbouw van vracht- en passagiersgebouwen op het John F Kennedy-vliegveld in New York. De KLM ziet voorlopig af van formeel commentaar op de dagvaarding die ei tegen het bedrijf en tegen directeur Or- landini. hoofdaccountant H. A. Bakkei als tegen de heer Kielman is uitge bracht, maar het is wel duidelijk dat hel bedrijf meent dit proces zonder pro blemen te kunnen winnen. Kielman staat aan het hoofd van een KLM-vestiging waar in de afgelopen jaren een spectaculaire groei in hel vervoer werd bereikt. Niettemin fronsl men in het KLM-hoofdkantoor te Am stelveen de wenkbrauw en over het feit dat de eerste man van het bedrijf in Noord-Amerika het middelpunt is ge worden van gerechtelijke twisten over de financiële nasleep van een voor de heer Kielman onfortuinlijk verlopen particuliere zaak. Veel van Kielmans zakelijke KLM-rela- ties figureren ook als deelnemers in zijn prive-projecten. Sommigen treden op als mede-aangeklaagden, onder meei bij processen over geld dat zij en Kielman aan de First National City Bank schuldig zouden zijn na het faillis sement van een door die bank voor 100 procent gefinancierd hotel op Bonaire. Daarin was Kielman voor 30 procent de grootste aandeelhouder. Tegen Kielman is de verdenking gewekt dat hij zich op grond van zijn nauwe relatie met de KLM in ondernemingen heeft bege ven, waarvan het welslagen mede af hankelijk was van die binding met de luchtvaartmaatschappij. Beschuldigingen De ontslagen (niet gediplomeerde) ac countant De Wit heeft tegen de KLM op brede schaal beschuldigingen geuit: behalve van wanbeheer, wrijft hij zijn voormalige werkgever contractbreuk aan (op grond van voortijdige terug roeping) en samenzwering om hem (vanwege zijn voor de bedrijfsleiding zeer compromitterende rapportage) naar Nederland terug te roepen. De Wit, die sedert 1967 in de VS verblijft, staaft zijn beweringen doorgaans met een ferme greep in de KLM-dossiers, die hij bij zijn vertrek als vrucht van jaren lang verzamelen heeft meegenomen. Kielman is iemand van ruime levens stijl, een man met een robuuste en vrij algemeen bewonderde persoonlijkheid, die naar het heet in New York vrijzinnig met geldmiddelen en gunsten, zoals reisfaciliteiten, zou zijn omgesprongen. Sommigen noemen dat in de sfeer van dit „zakenleven" onvermijdelijk. Het is een vraagteken waard dat Kielmans advocaten, Fellner en Rovins, ook de advocaten zijn van de KLM en dat zij verder een ingewikkeld bestaan hebben geleid als stro-mannen voor KLM-bemoeienis met reisbureaus en agentschappen, deel hebben genomen aan zakelijke ondernemingen van Kielman. Frits Kielman, die zo graag de handen schudt van koninklijke personen en an dere levende wezens van enig maat schappelijk aanzien (en aan bezoekers op indrukwekkende wijze zo nu en dan „een pakje voor het Koninklijk Huls" meegeeft) kan het in zijn vak niet stellen zonder een uitbundige kring van rela ties op allerlei gebieden. Het is blijkbaar niet mogelijk daarbij altijd even kieskeurig te werk te gaan, wanneer za kelijke belangen in het geding zijn en vooral niet indien bij een eventueel faillissement van een onderneming zou blijken dat de KLM, Neerlands natio nale trots, zoals vrijwel elke andere on derneming in het reiswezen, volop heeft meegedaan aan praktijken die niet door de beugel konden. Verkeerd spoor Van KLM-zijde wordt De Wit beschre ven als „een briljante man" met enor me mogelijkheden, die op een verkeerd spoor is geraakt. Is deze Jos de Wit van wraak bezield? „Neen", verklaart hij, „er is geen sprake van wraak doch van onrecht. Ik vecht daar tegen. En je vecht hard of niet". Het zgn. wanbeheer, een punt waarbij, ai is dat niet precies berekend, over een verloop van jaren toch miljoenen gul dens in het geding zouden moeten zijn: Kielman wijst dit geheel van de hand. Hij zegt: „Die meneer De Wit ziet maar één facet van de zaak en niet het totale beeld". Het ene facet waarop De Wit zijn oog heeft laten vallen, betreft de finan ciering van nieuwbouw en de vraag of met het beschikbare geld op een ef ficiënte manier wordt omgesprongen; een kwestie waarmee hij volgens KLM's bedrijfsleiding niets te maken had. Welnu: het laden en lossen van de KLM- vliegtuigen die New Hork aandoen is uitbesteed aan de firma „Triangle" (Driehoek). Met dit bedrijf bestonden contracten, die elkaar zo overlapten. dat voor sommige diensten tweemaal werd betaald. Over de Jaren 1966-1969 berekende De Wit dat de KLM minstens 260.000 dollar teveel had betaald (dat was tegen de dollarkoers van'toen en voor een smachtende luchtvaartmaat schappij. vrijwel een miljoen gulden...). Een terugbetaling werd overeengeko men van 175.000 dollar, die aanvanke lijk niet werd betaald, zelfs al was een periode van ruim anderhalfjaar voor de vereffening overeengekomen. De „Triangle"-affaire heeft de KLM, on danks de terugbetaling, naar volgens Jos de Wit uit nadere becijferingen zou zijn gebleken, bijna een half miljoen gulden gekost. Het contract met het be drijf is verlengd en duurt nog steeds voort Te groot De aannemer Dember, ook al aandeel houder in het hotel op Bonaire, heeft voor 26,4 miljoen gulden op pas sagiersgebouwen en vrachtafhan delingsruimten op het Kennedy vliegveld uitgebreid. De schaal van de uitbreidingen was weliswaar in over eenstemming met de ramingen over uitbreiding van het passagiers- en vrachtvervoer tot in 1975 (zij werden vervaardigd in 1971), maar die schat tingen deugden niet en dat was al be kend voordat de Raad van commissa rissen van de KLM op 25 februari 1971 de voorgestelde investeringen moest goedkeuren. Het boekjaar 1970-1971 was toen vrijwel afgesloten (het loopt tot maart) en de vervoerscijfers van dat jaar bleven verre achter bij de projec tie die was vervaardigd op grond van een vermeerdering van jaarlijks 15 tot 20 procent, te beginnen bij 1968-1969. Kortom; de KLM beschikte na verloop van tijd over ruimten die vrijwel waren verdubbeld, meer personeel vergden en zeer aanmerkelijk hogere kosten meeb rachten, nog afgezien van de investe ring. die toch ook niet gering was. terwfj 1 daar wat het passagiersvervoer betreft teleurstellingen tegenover stonden. Jos de Wit wijt dit verloop van zaken aan wanbeheer, maar hij gaat voorbij aan de in die Jaren doorslaggevende om standigheid van een zich sterk ver scherpende economische crisis, die de hele wereld besloeg en op het vervoer door de lucht van grote invloed is ge weest. Gebouwen moeten bovendien worden opgetrokken naar de maat van hun maximale bezetting, zelfs al spitst die zich toe op enkele uren per dag. Grosso modo geldt dit tevens voor de vrachtruimte die op het Newyorkse vliegveld sterk werd uitgebreid. Voor De Wit is het uitblijven van een doorslag gevende en verwachte groei in de eerste jaren na de uitbreiding een reden om de nieuwbouw als „mismanagement" te bestempelen. De heer Freaenu L>. Kielman is momen teel te New York aangeklaagd in een proces dat de Citibank tegen hem heeft aangespannen, omdat hij weigert de bank (geldschieter voor het failliet ge- gane hotel op Bonaire) een garantiesom van 100.000 dollar te betalen. Kielman en enkele vrienden hadden die garantie in 1972 verstrekt in de veronderstelling dat de Antilliaanse overheid (gespitst op bevordering van het toerisme) na enige tijd de.garanties voorde 100 pro cent financiering zou overnemen. Voor de aankoop legde de Citibank 838.000 dollar op tafel en kreeg uit het faillis sement, na verkoop aan een Antilliaans staatsbedrijf 854.000 dollar terug, hoewel de waarde van het hotel op 2,15 miljoen dollar werd geschat. „Daar zit een luchtje aan" suggereert Kielman in zijn verweerschrift...) Zo doende raakte de directeur van de Amerikaanse KLM-vestiging ais prive- persoon in een proces gewikkeld met de bank waar de KLM een zeer goede klant was. terwijl die grote KLM-rekening volgens sommigen een van de argumen ten zou zijn geweest die Kielman heeft uitgespeeld om van die bank de finan ciering voor het hotel op Bonaire los te krijgen. Voor de aankoop van het hotel werd een consortium gevormd („van mensen", zegt Kielman. „van wie ik mocht aan nemen dat ze niet meteen hun geld weer zouden komen terugvragen"): de be kende en steenrijke familie Gerharts van het eiland Bonaire, die het grootste deel van de „tijdelijke" garantiesom op tafel legde, alsmede wat Kielman in zijn verweerschrift aanduidt als een groep „Amerikaanse zakenlieden". Dit nu is een uiterst ontoereikende beschrijving de familie Gerharts is KLM-agent op Bonaire, een eiland dat vrijwel alleen via KLM-vervoer bereikbaar is voor toe risten van verre - de advocaat van de KLM - Ralph Fine. is directeur van de firma Triangle die KLM's vliegtuigen in New York laadt en lost - de ontwerper Kees van Dijk is in dienst van de KLM in New York - de aannemer Dember heeft geprofiteerd van KLM's bouwcon tracten - Andre dela Varre vervaardigde als cineast films voor de KLM. - de heer Vonno is manager van Hoechstinde VS en staat om onduideljke redenen op een lijstje van mensen die reisfaciliteiten genieten, evenals Norbert Leroy. een jachtvriend van Kielman - Warren Kraemer is vertegenwoordiger van de vliegtuigfabriek McDonnell-Douglas, die aan de KLM de Douglas-toestellen verkoopt en stond ooit op de per- soneelslijst van de KLM ais raadgever op het gebied van marktonwikkeling Dit is geen groep van „Amerikaanse za kenlieden". maar een clubje heren wier belangen op velerlei manieren nauw zijn vervlochten. Stromannen De reizen (althans het verblijf aldaar) naar Bonaire werden verkocht door CES (Continental Royal Services) waarvan, althans volgens de boeken, Fellner, van KLM's advocatenbureau, de eigenaar was. CRS heeft op een ge geven moment voor een partnerschap John Stone benaderd, een Amerikaan die bezig was met allerlei twijfelachti ge bankleningen, met name in Wis consin, een groot reis-imperium op te zetten waarin de CRS-groothandel uit stekend zou passen. Vertegenwoordi ger van CRS bij de besprekingen was niet „eigenaar" Fellner. maar KLM-di- recteur Kielman. Continental Royal Services werkte ter zijde van het agentschap Dee Travel in een holdingmaatschappij Gran Tours Incorporated. Dee Travel, een reisagen tschap dat een belangrijk stuk joodse markt aan de KLM leverde, zou worden verkocht en de luchtvaartmaatschappij wilde proberen het reisbureau te kopen teneinde het joodse marktaandeel te behouden. Weliswaar was dat bij de Amerikaanse wet streng verboden, maar de KLM en haar advocaten in New Hork hadden een aantal pasklare oplos singen voor de hand liggen. Er ging een geheime KLM-lening van 200.000 dollar via de Zwitserse Union bank, naarCRS. CRS zou daarmee Dee Travel kopen via een lege maatschappij Continental Express Company. Achter al deze na men gaat het advocatenkantoor Gelln- er en Rovins schuil, dat voor CRS in Zwitserland. Liechtenstein en Bermuda nog kleine afdelinkjes had gesticht ter- wille van opzichtige belastingvoorde len, en die uitsluitend dienden als geld- sluis. Dee travel, geheim eigendom van de KLM. mislukte. Een faillissement van Dee Travel moest resulteren in een faillissement van Gran Tours, inclusief CRS. De KLM draaide op voor een mi nimaal verlies van 305.000 dollar. KLM's interne accountant Bakker schetst nauwkeurig hoe zonder verder ingrijpen KLM's eigendom van Dee Travel als „een nadeel" naar voren zou komen. Onder meer vanwege de niet in omvang te bepalen IATA-boetes, waarvoor de maatschappij in aanmer king zou komen. Maar CRS. een bedrijf met belangrijke schulden onder meer aan de Chase Manhattan Bank en de Holland River Line in Rotterdam (die cruise-tochten op de Rijn organiseerde) schoot ter zelfder tijd wel geld voor aan hotel Bo naire. waarvan Kielman voor 40 procent eigenaar was. Een voorschot van 100.000 dollar voor commissies aan Dee Travel, die een werkkapitaal zouden moeten vormen, ging naar CRS. 48.000 dollar aan verdiende commissies die CRS aan Dee Travel zou moeten afdragen, is nimmer overgemaakt. Kortom: een rommeltje, dat ontrafeling verdient. Al was het alleen maar vanwege zulke zinsneden in accountantsrapporten van de KLM (eigenaar van Dee Travel, via de geheime lening) als: „Het leencon tract tussen Dee Travel en Fellner en Rovins inzake de lening van 200.000 dollar kon de heer Rovins niet vinden..". Domme zaak Wat zegt Frits Kielman van dit alles? „Dit is een domme zaak die in een rechtsstrijd zal worden beslist. Ik heb met De Wit nooit iets te maken gehad - hij viel niet onder mijn jurisdictie. Ik wist niks van zijn doen en laten af. Ik verwonder mij over zijn beschuldigin gen en kreten ten aanzien van de KLM of personen, die wat mij betreft kant noch wal raken". De Wits aantijgingen over misstanden bij de bouw van de uitbreidingen die KLM in de afgelopen jaren heeft onder nomen? Kielman doet die af met het kernachtige Amerikaanse woord „bullshit", hetgeen zoveel wil zeggen als „stierestront" ofte wel „flauwekul", want „het is allemaal met Holland be sproken". Idoor Frits Rekke) Ne. I ederlanders gebruiken de laatste jaren zo'n kleine zeven liter ijs per jaar. Van die zeven liter wordt er ongeveer twee liter via de kleine ijsbereiders doorgegeven en wordt er rond vijf litèr industrieel geproduceerd. In totaal wordt in ons land ongeveer 90 miljoen liter ijs per jaar gelikt, gehapt en geknabbeld: een totale omzet van ongeveer 350 miljoen. Het meeste ijs wordt „in impuls" aangekocht: ongeveer 52 procent. Gezinsijs maakt 31 procent van de markt uit en buikijs (meer dan 2 liter) 17 procent. Er is de laatste veertig jaar nogal wat ver anderd op het gebied van ijsberei- ding, -verkoop, enz. Rond 1940 ston den er bij de keuringsdiensten zo'n 5000 ijsbereidingsbedrijven en -be drijfjes geregistreerd. Vaak gold het een banketbakker, die er een automatiek op nahield voor de uit België „geïmporteerde" en vooral na '45 in zwang gekomen patates fri tes. Maar ook het ijs ging er in snel stijgende hoeveelheden best in. Het ijsje van vijf centen en een dubbeltje maakte plaats voor een likkertje van een kwartje. En zo'n schepij^je, of tussen twee wafels, daar betaal je nu alweer op z'n minst drie kwartjes of een piek voor. IJsbereiding werd allengs meer spe cialisme. IJs haal je niet meer zozeer aan 'n karretje (o ja. ze zijn er hier en daar nog wel), maar in een salon of in de reeds genoemde automatiek. IJs is specialiteit a la carte als voor laatste onderdeel van een menu in een gerenommeerd restaurant. Of er nu een koufront over ons heen huivert, dan wel een loomte van ons meester maakt op snikhete, be- nauwd-warme dagen en weken: ijs blijft altijd in. Als het goed warm is, likt het pubhek er uiteraard heel wat meer van weg dan tijdens de zonloze, regenachtige dagen. Het fabrieks matige ijs kwam na de oorloghevig in de belangstelling (het zgn. hardijs) en hoewel het zelf-ijsbereiden op dat moment financieel aantrekkelijker was, liep het aantal ijsbereiders te rug. In het begin van de jaren '60 kwam er een opvallende verandering in de ijsmarkt. Het aantal ambachtelijke ijsbereiders slonk vrij snel tot circa 2500 doordat meer en meer kant-en- klaar-ijs werd verkocht. Soft-freezer Wat zien we als de soft-freezer zijn entree maakt: het apparaat opent de mogelijkheid zelf vers ijs te be reiden, zonder al te veel rompslomp, apparatuur en personeel. De soft- freezer is bereidings- en verkoopap- paratuur tegelijk. Het produkt soft- ice is al geruime tijd goed aangesla gen bij het Nederlandse publiek. Overigens neemt het aantal bedrij ven dat weer zelf jjs gaat bereiden toe en volgens betrouwbare gegevens werd er eind 1977 in 3297 bedrijven ijs bereid. Onder andere door het ver anderen van eet- en leefgewoontes. meer vrije tijd. meer mobiliteit en meer belangstelling voor de diepvries, toont ook in ons land de consumptie-ijsmarkt duidelijke groeikansen. De consument haalt meer ijs in huis, vooral in handige meeneemverpak- kingen (de ijstaarten en de liter- of zelfs tweeliterverpakkingen). Van de pure ijsprodukten zijn er vervolgens weer heel wat nevenprodukten afge leid: we denken aan de milkshakes en - hoewel in mindere mate - het yoghurt-ijs. Als het yoghurtrijs aan populariteit wint. zou dat wel eens een omzetverschuiving teweeg kun nen brengen. En wie yoghurt-ijs erg lekker gaat vinden, zal mogelijker wijs snel overgaan om ook meer tra ditionele yoghurt te gaan eten (dan raken we dus weer in de zuivelberei ding verzeild). Geschiedenis Om tën slotte nog iets te vertellen over een ver verleden als we ons in het consumptie-ijs verdiepen. Dan komen er ettelijke beroemde namen uit de geschiedenisboekjes boven drijven. Wist u dat het waarschijn lijk de Chinezen zijn die ergens in de oudheid de basis hebben gelegd voor ons hedendaagse roomijs? De Ven- etiaanse ontdekkingsreiziger Marco Polo zou in de 13e eeuw het recept voor roomijs uit China naar Europa hebben gebracht. De al even beroemde (of roemruchte) veroveraar Alexander de Grote in troduceerde roomijs, samengesteld uit honing, vruchtensappen en melk, gekoeld door bergsneeuw en na tuurijs, in de Europese landen. En Catharine de Medici zou in de 15e eeuw het roomijsrecept naar Frank rijk hebben gebracht als huwelijks cadeau voor haar gemaal Hendrik IL En een andere Fransman, een zekere Gérard Tissain. hofkok van Karei I van Engeland, bracht het recept daarheen. Hij kreeg van Karei I een pensioen van 20 pond per jaar op voorwaarde dat het recept geheim bleef. Dat is hem, zoals men zal begrijpen, niet gelukt, want inmiddels wordt over de gehele wereld ijs gegeten, mees tal zelfs veel meer dan in Nederland per hoofd van de bevolking het ge val is. Het gezin haalt ook veelvuldiger ijs in huis en vult er de koelbox mee. En dan krijgt het gezin (of de club), die getracteerd wordt, het soms van ver gehaalde ijs nog net zo lekker opge diend alsof het vers geschept ijs is. Een paar koelelementen of wat plas tic zakjes met ijsklontjes kunnen bij langere afstanden uitstekend helpen om het ijs gekoeld te houden. Het is dan wel zaak om de wafeltjes los in een papieren zakje mee te nemen. Door Curver-kunststoffen wordt er op dit gebied heel wat gefabriceerd. En of we nu met schep-, soft- of har dijs te maken hebben, de zomer ons verlaat en plaats maakt voor een herfstachtige juli en augustus, ijs eten zullen we, altijd. (Door Ceea tppel »De gereformeerden" zijn de afge lopen weken weer eens flink in het nieuws. De slachtoffers van de polio- epidemie vallen namelijk in die ker kelijke groeperingen, die men met de „gereformeerden" pleegt aan te duiden. De leden van de „Gereformeerde Ker ken in Nederland"; eigenlijk de enigen die „recht" hebben op deze aanduiding, behoren echter niet tot de groeperin gen, waarin men de tegenstanders van vaccinatie aantreft. Tot de principiële tegenstanders van vaccinatie horen leden van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Christelijke Gereformeerde Gemeen ten. de Gereformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika. de Ge reformeerde Gemeenten ln Nederland en verschillende groeperingen die - hoewel niet allemaal tot een zelfde kerkverband behorend - zich aandui den als Oud-Gereformeerde Gemeen ten. Bovendien bestaan er nog plaatse lijke groeperingen, die geen band heb ben meteenlandelljk kerkgenootschap. Gewoonlijk voeren zij in hun naam combinatie ook het woord „gerefor meerd" In de eerste drie groeperingen is het vaccinatieverbod geen „leerstuk". De meeste, zo niet alle, predikanten van deze groeperingen zullen hun gemeen teleden de raad geven tot inenting over te gaan. In de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland en Noord-Amerika is sinds enkele weken een discussie op gang gekomen, waarbij het ernaar uit ziet, dat er in deze groepering een kente ring ten voordele van vaccinatie aan de gang is. De andere kerken lijken vast te blijven staan op hun oude overtuiging, dat vaccinatie in strijd is met „Gods voorzienigheid". W aarom Het is niet duidelijk - zelfs niet voor velen binnen deze kerkelijke groepe ringen - waarop de gedachte, dat vac cinatie in strijd zou zijn met de wet van God, stoelt. Veelal beroept men zich op enkele bijbelteksten („Die gezond zijn hebben de medicijnmeester niet van node" - Matth. 9), de zogenaamde „oud-vaders", een aantal voornamelijk piëtistische predikanten uit de zeven- tiende en achttiende eeuw. wier preken nog steeds gelezen worden en die veel gezag hebben binnen deze kringen, en op de Heidelbergse Catechismus. Dat laatste is een in 1613 in Heidelberg ontstaan geschrift, verdeeld in 52 „zon dagen" en 129 vragen en antwoorden, dat als belijdenisgeschrift voor alle „ge reformeerden" (in de ruimste betekenis van het woord) geldt. Veelal verwijst, men naar Zondag 10. het antwoord op vraag 29:datspijze en drank, ge zondheid en krankheid, rijkdom en ar moede en alle dingen, niet bij geval maar van zijn Vaderlijke hand ons toe komen". Deze mensen leven sterk bij de „Voor zienigheid Gods", de gedachte, dat God alle dingen, de goede en kwade, heeft voorbeschikt - en dat de mens niet ont komt aan de dingen die „voor hem be stemd zijn". Het oude spreekwoord „De mens wikt, maar God beschikt" is in deze kringen bijna de korte inhoud van het belijden. Hoewel men het zal ontkennen, leidt deze houding ten opzichte van de din gen die in dit leven gebeuren, tot een bijna islamitische noodlotsgedachte „Als het de wil is van God. dan ontkom je er niet aan". - „Inshallah", zegt de vrome Mohammedaan. Brief Staatssecretaris mevrouw Veder-Smit heeft „vijf gereformeerde kerkbestu ren" een brief gestuurd, waarin zij er op aandringt zich nog eens te bezinnen op de bezwaren tegen vaccinatie. Het is een op het oog zinnige poging van een wereldlijk bestuurder om te trachten zoveel mogelijk mensen het leed van polio te besparen. Het is echter de vraag of de brief veel zal uithalen. De reden daarvoor is de ont staansgeschiedenis van de gerefor meerde gezindte in Nederland. In die geschiedenis spelen scheuringen en het niet-meedoen aan verenigingen van be paalde groeperingen een grote rol. In beide gevallen speelt een gevoel van „rechtzinniger" te zijn dan de ander een woordje mee Geschiedenis Het is daarom goed heel in het kort in te gaan op de geschiedenis van de protes tantse kerken in Nederland. Deze begon in de eerste helft van de zestiende eeuw, met de „hervorming" of„reformatie"-twee woorden met ge lijke betekenis. Van de grote hervor mers, Luther en Calvijn, kreeg de laatste de meeste aanhang in Neder land. Zijn volgelingen verenigden zich in wat na de Nationale Synode van Dordrecht (1618-1619) zou gaan heten de Gereformeerde Kerken van de Ver enigde Nederlanden (later ook wel de Nederduitsch Gereformeerde Kerk). Ondanks alle verschillen in leer en leven van predikanten en gemeenteleden, bleef deze kerk onverdeeld tot in het be gin van de vorige eeuw In 1816 gaf ko ning Willem 1 deze Gereformeerde Ker ken een op Pruisische leest gestoeld sta tuut, waarin ze tot „staatskerk" werden verklaard. De naam werd gewijzigd in „Nederlandse Hervormde Kerk". Dit was een bron van onenigheid, die in 1834 leidde tot de ..afscheiding". Grote voorman ds H deCockuitUlrum(Gr De plaatsen, waar men ds. De Cock volgde, kregen „afgescheiden gemeen ten", die zich het liefst de Gerefor meerde Kerken wilden noemen - te rugdenkend aan de oude naam van de hervormde kerk, die ze verlaten had den. Ze voelden zich de rechtmatige erfgenamen van de „gereformeerde va deren" uit de zeventiende en acht tiende eeuw. Na veel vervolging, onder meer ver plichte inkwartiering van soldaten, kre gen ze van de overheid toestemming tot zelfstandig bestaan Het woord „gere formeerd" mocht echter niet worden gebruikt. Een deel der kerken noemde zich sinds dien de Christelijke Afgescheidene Ge meenten. anderen, die dat niet wilden - over het algemeen genomen de een voudiger denkende en „zwaardere" mensen - wilden niet onder die naam verder en noemden zich „Gerefor meerde kerk onder het kruis" (het kruis namelijk van de verdrukking, niet dat van Golgatha). In 1869 verenigden de „afgescheidenen" en de „kruisgemeenten" zich tot de Christelijke Gereformeerde Kerk Doleantie Het aantal van degenen, die niet met de afscheiding waren meegegaan, maar zich ook in de hervormde kerk niet meer thuisvoelden, groeide. Hierdoor kwam het in 1886 tot een nieuwe af splitsing, bekend geworden onder de naam „doleantie". Deze uit de her vormde kerk gestapten namen de oude naam Nederduits Gereformeerde Kerk aan. Onder toevoeging van het woord „dolerend" (d.i. klagend, namelijk over de „onwettige" afneming van het ker- kegoed). In 1892 ging het grootste deel van de Christelijke Gereformeerde Kerk (van 1869) samen met de Nederduits Gere formeerde kerk Hieruit werd gevormd, wat we nu kennen als de Gereformeerde Kerken in Nederland. (In 1944 scheidde zich zich daarvan de Vrijgemaakt Ge reformeerde Kerk - vroeger aangeduid als Art. 31 - af. Ook deze groepering kende in de jaren '60 een afsplitsing. Voor dit verhaal zijn deze kerken niet interessant, want afwijzing van vac cinatie komt hier niet voor). De „rechtervleugel" van de christelijke gereformeerden deed in 1892 niet mee met. het samengaan met de gerefor meerden en hielden hun eigen naam. Zo bestonden toen dus naast elkaar de overgebleven „kruisgemeenten", de christelijke gereformeerden, de gere formeerden en de hervormden, (een weergave van „rechts naar links"). In 1841 was bovendien de groepering „le- deboerianen" ontstaan, genoemd naar de in dat Jaar om zijn weigering gezan gen te laten zingen geschorste her vormde ds. Ledeboer Deze groepering zou men russen de kruisgemeenten en de christelijke gereformeerden kunnen plaatsen Bundeling In 1907 verenigde ds. Kersten (een der grondleggers van de SGP) de meeste van deze groeperingen tot de Gerefor meerde Gemeenten. Een aantal ge meenten, dat niet meedeed - en ook la ter ontstane rechtse protestantse groeperingen - noemde zich Oud-Gere formeerde Gemeenten, waarbij het woord „oud" altijd bedoelt te zeggen, dat ze de „oude" gereformeerde leer uit de zeventiende eeuw willen handha- In 1953 ontstaat de Gereformeerde Ge meente in Nederland, door het uittreden van dr. C. Steenblok. De oude groep noemt zich dan Gereformeerde Ge meenten in Nederland en Noord-Ame rika. (Gewoonlijk wordt de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika echter kortheidshalve aangeduid als Gereformeerde Ge meente en de andere groep ais Gerefor meerde Gemeente in Nederland). Van rechts naar links ziet de gerefor meerde gezindte in Nederland er thans als volgt uit: (verschillende) Oud-Ge reformeerde Gemeenten, Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, Ge reformeerde Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika, Christelijke Gere formeerde Gemeenten, afsplitsingen van de Christelijke Gereformeerde Kerken, Christelijke Gereformeerde Kerken. De Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk zit ergens tussen de Gereformeerde Gemeenten en de Chris telijke Gereformeerde Kerken in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4