Aansluiting voor twee voorname hoofdwegen Werkloosheid onder vrouwen in Zeeland belangrijk toegenomen Haasgroep koopt bijna helft aandelen Pekaar ENGELS MOET VOERTAAL ZIJN VOOR SCHEEPVAART PZC/p Woningbouwvereniging maakt een film over Reimerswaal ZEELANDBRUG-GOES EN RIJKSWEG 58 LM- EN EXPORT VAN SCHAAL- EN SCHELPDIEREN WESTKAPELLE Raad voor de scheepvaart in beschouwing: Ook loodsen via VHF almanak DISTRICTSBUREAU: IN MEI BIJNA 4000 WERKZOEKENDEN WOENSDAG 12 JULI 1978 provincie .MIDDELBURG - Direct na de bouwvakvakantie zal worden begonnen met de doortrekking van de >veg Goes-Zeelandbrug naar de nieuwe rijksweg A58. De aanleg van dat wegvak, waarmee een bedrag van bijna twintig miljoen gulden gemoeid is, zal tot gevolg hebben, dat de twee belang rijkste hoofdwegen van Zeeland, de A58 en de Midden-Zeelandroute, rechtstreeks op elkaar wor den aangesloten. Met de aanleg van het stuk weg van twee en een halve kilometer zal ongeveer vier jaar heengaan. -Vooral het verkeer, dat. uit de richting Kruiningen-Bergen op Zoom naar .Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land - en terug gaat, zal voordeel hebben van het nieuwe stuk weg. Dit verkeer gaat nu nog over de traverse van de -oude rijksweg door de bebouwde kom Van Goes. De traverse is vooral in de S .zomermaanden overbelast, waardoor S -belangrijke vertragingen optreden - Ook het verkeer, dat van Walcheren naar Schouwen-Duiveland - en terug - gaat, zal voordeel hebben van het nieuwe wegvak. Dit verkeer zal niet lan ger gebruik hoeven maken van het in de zomer overbelaste weggedeelte tussen -.de nieuwe rijksweg bij 's Heer Arends- kerke en Goes. Het stuk oude rijksweg daar zal kunnen worden gemeden. Voor Goes betekent de wegaanleg niet alleen een grote ontlasting van de tra- verse, maar ook een belangrijke ver- mindering van het lokale verkeer Ver- wacht wordt, dat het verkeer naar de industrieterreinen in Goes niet langer door de bebouwde kom zal rijden, maar de route over de nieuwe weg zal kiezen. Vanuit Goes kan het verkeer de door gaande wegen en het centrum nu alleen bereiken via enkele beveiligde spoor wegovergangen. Als het werk klaar is heeft Goes-Zuid een rechtstreekse aan sluiting op de nieuwe rijksweg A58 en naar het noorden wordt de spoorbaan gekruist met een viaduct. Ook voor een deel van het plaatselijke verkeer zal de route over de nieuwe weg aantrekkelijk zijn. omdat de spoorwegovergangen dan kunnen worden vermeden gaan, omdat anders afschuivingen en oppersingen optreden. Pas ruim twee jaar na het begin van het werk zal het zand op hoogte zijn, waarna met de bouw van de viaducten kan worden be gonnen. Weer een half jaar later begint men met de verhardingen en de.afwer king. Al eerder dit jaar is een onderdeel van het. werk in uitvoering genomen Dat was, samen met de bouw van enkele grote duikers, de aanleg van een fiets pad tussen de Verbartelweg en de A Fokkerstraat. Dat werk komt nóg voor de vakantie klaar. Na de vakantie kan de schooljeugd van de rechtstreekse fietsverbinding tussen de Poel en Goes-Zuid gebruik maken en hoeft niet meer via 's Heer Hendrikskinderen ge reden te worden. Het fietspad zal voor lopig tevens dienst doen als werkweg naar het moeilijk bereikbare werkter rein. De aanleg van het nieuwe stuk weg is een co-productie van de rijkswater staat. de provinciale waterstaat en de Nederlandse Spoorwegen Het ontwerp is van de provinciale waterstaat, die ook de grondwerken, verhardingen en bij komende werken verzorgt. Die werken worden betaald door de provincie Rijkswaterstaat levert een grote bij drage door alle aanpassingswerken aan de A53, de viaducten over de A58 en het viaduct en de fietstunnel in de ver lengde A. Fokkerstraat voor rijksreke ning te bouwen. De Nederlandse Spoorwegen zullen op kosten van de provincie het spoorwegviaduct bouwen De gemeente Goes geeft een bijdrage van een miljoen gulden voor het onge lijkvloers maken van de aansluiting van de verlengde A Fokkerstraat Grondwerk De aanleg van het nieuwe stuk weg brengt een omvangrijk stuk grondwerk met zich. Volgens het bestek moet on geveer 110.000 kubieke meter grond worden vergraven en 600.000 kubieke meter zand aangebracht. Onder het zand wordt, om de zettingen te versnel len, een verticale drainage van zoge naamde zandpalen gemaakt tot een to tale lengte van 82.5 kilometer. Eén van de bijkomende werken wordt al binnen afzienbare tijd zichtbaar De kruising van de S7 met de rijksweg 258 zal, voornamelijk wegens geldgebrek, gelijkvloers worden uitgevoerd De kruising zal worden beveiligd met. ver keerslichten. Om zo gauw mogelijk dfe veiligheid van de bestaande aansluiting te vergroten en om het verkeer over de S7 een betere mogelijkheid te geven de rijksweg 258 op te rijden zal de ver keerslichteninstallatie al begin 1979 worden geplaatst, nadat de aansluiting is aangepast. Traag Het werk zal veel tijd vergen, doordat op een zeer slechte ondegrond gewerkt moet worden. Het aanbrengen van zandophogïngen zal traag moeten Directeur Vitrite, ir. G. Kranen, gaat met pensioen 'ivTIDDELBURG - De directeur van De Vitrite-fabriek in Middelburg, ir. G. Kranen, gaat het bedrijf verlaten. Hij Vertrekt eind augustus wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Kranen is 36 jaar bij Philips in dienst geweest Hiervan heeft hij er ruim 31 doorgebracht bij Vitrite. Door de ja- ren heen heeft ir. Kranen verschillende 'functies vervuld, waaronder leider van de bedrijfsmechanisatie en bedrijfs leider. In januari 1961 werd hij adjunct- directeur. Precies zes jaar later, in ja nuari 1967, werd hij benoemd tot alge meen directeur. Tot zijn opvolger is benoemd ir. S.J. de Graaf (53). Hjj heeft gestudeerd aan de Technische Hogeschool te Delft, afde ling werktuigbouwkunde. De nieuwe di recteur is al sinds 1952 bij Philips in dienst. Voor zijn komst naar Middel burg was hij adjunct-directeur van de Hoofdindustriegroep Kleine Huis-, houdelijke Apparaten te Groningen. De heer de Graaf is gehuwd en heeft drie kinderen. Advertentie Brits oorlogsschip bezoekt Vlissingen VLISSINGEN- Een Brits oorlogsschip brengt de komende dagen een routine- bezoek aan Vlissingen. Het betreft hier een off-shore patrole craft, een soort gewapende trawler, die door de Britten wordt ingezet voor de bescherm ing van booreilanden. Het schip komt vandaag (woensdag) omstreeks 10.30 uur aan in de eerste binnenhaven te Vlissingen. Vrijdag, zaterdag en zondag worden be langstellenden in de gelegenheid ge steld om het schip te bezichtigen. Het oorlogsschip, dat in de jaren 1966- 1967 werd gebouwd in de Island Class, is 59.5 meter lang en 11 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 1250 ton De snelheid bedraagt 16 knopen en de bewapening bestaat uit een mitrail leur 40 mm. Het schip telt. 44 opvaren den: naast, de commandant zeven of ficieren, zeven onderofficieren en 29 manschappen. Commandant is lieute nant-commander Corless, die ontvan gen zal worden door de burgemeester van Vlissingen en door de commandant maritieme middelen. Het schip vertrekt maandag 17 juli weer Geld gestolen uit kassa Terneuzen TERNEUZEN - Bij een inbraak in het kantoor van het schoonmaakbedrijf Stoffels aan de Ambachtstraat in Ter- neuzen is een bedrag van tussen de zes tig en tachtig gulden gestolen. Het geld zat in de kassa. De inbraak werd in de nacht van maan dag op dinsdag gepleegd. De dader(s) kwam(en) binnen door een deur te ver nielen. Advertentie i BRUIDSJAPONNEN traditionele verkoop van een serie japonnen voor de HALVE PRIJS Grote Markt 6 - Goes tel. 01100-16015 WESTKAPELLE - De Rotterdamse beheer- cn beleggingsmaatschappij Haasgroep bv, heeft bijna de helft van de aandelen verworven van Pekaar bv, im- en export van schaal- en schelpdieren te Westkapelle. De heer W.J.B. de Haas is benoemd tot commissaris zonder bevoegdheid. Directeur blijft de heer J.A. de Koeijer, die eveneens 48 procent van de aandelen bezit. De firma Th. Pekaar en zoon uit Yerseke bezit het resterende deel, 4 procent van de aandelen. Het totale maatschappelijk kapitaal bedraagt 250.000 gulden. De firma Pekaar is vorig jaar in september begonnen met een nieuwe bewaarplaats voor schaal- en schelpdieren, achter de zeedijk bij Westkapelle, en heeft ook een vestiging in Yerseke. Enkele jaren geleden is tot het project in Westkapelle beslo ten, in verband met de toen heersende onzekerheden over de afsluiting van de Oosterschelde. Zowel de Haasgroep bv als directeur J.A. de Koeijer van Pekaar bv te Westkapelle zeggen pas in de loop van volgende maand meer mededelingen te kunnen doen. Zij willen zich eerst beraden, alvorens met gegevens in de openbaar heid te treden Meubelhuis De Schipper Looyertsingel Middelburg Zeldzaam afgeprijsd zijn sommige bankstellen. Van 1695,- voor 900,- modern van 3975,- voor 2500,- ge bloemd van 6490,- voor 4900,- eiken met leer van 2890,- voor 1900,- grenen met leer. En nog veel meer. Mooie huiskamerverlichting. Grenen ledikant met prima matras 343,- nu 275,-. Tel. 01180-16295 Foto De heer Le Clercq filmt het oude gemeentehuis in Kruiningen. MEDEWERKERS ALS FILMERS 'OP SJOUW' NADRUK OP WONEN EN LEVEN KRUININGEN - De heren M. J. Ie Clercq en G. P. Blok van de alge mene woningbouwvereniging Reimerswaal maken een film over het leven en wonen in de gemeente Reimerswaal. AI ongeveer drie maanden 'sjouwt' het duo met een camera en de verdere benodigde ap paratuur door de gemeente op zoek naar aardige gebeurtenissen die in aanmerking komen voor de film. Zo waren ze aanwezig tijdens de raadsvergadering waarin het be sluit werd genomen over te gaan tot de aanleg van een buitendijks indu strieterrein en het vergroten van de haven van Yerseke. Ook filmden ze het kappen van de bomen aan de Boomdijk te Hansweert. Verder gaan ze op bezoek bij mensen waar van ze denken dat die iets bijitonders te vertellen hebben. De film wordt gemaakt voor de woningbouwvere niging, die ook het materiaal levert. De heer Le Clercq is adviseur van deze vereniging van de heer Blok secretaris. Het is de bedoeling dat de film een totaaloverzicht wordt van de ge meente. De heer Le Clercq is ama teur-filmer en heeft zelf al ver schillende films gemaakt in de ge meente Reimerswaal. Een deel van die films is bij de watersnood in 1953 weggespoeld. De heer Le Clercq heeft één grote wens, namelijk dat de film wordt overgezet op video en dat hij dan wordt uitgezonden via de cen trale antennesystemen. „Maar ja, ik denk niet dat dat zal mo gen van de PTT. Maar misschien dat over een maand of acht, als de film klaar is. er iets veranderd is", zegt hij. De filmers willen de geschiedenis van Reimerswaal weergeven, vanaf de overstroming in 1530. Vanaf dat jaar zijn er steeds meer polders bij geko men evenals kernen, die in 1970 bij de gemeentelijke herindeling samen de gemeente Reimerswaal vormden. Men wil dit laten zien door tekenin gen te tonen van de vroegere situaties. Overstroming Ook de overstroming in 1953 komt aan de orde. Zo is er een gezin in Kruiningen dat vertelt hoe men in 1953 op het dak van een huis door dc veerhaven dreef. Tekeningen laten dan in de film zien hoe men op het dak zat en waar men 'landde'. De film laat ook verschillende huizen complexen van de woningbouw vereniging zien met de bijzon derheden daarbij, dc film wordt op genomen op 8 millimeter ge luidsfilm. Waarschijnlijk gaat de film twee maal 40 minuten duren. De beide filmers vragen overigens nog de medewerking van andere filmers als het gaat om oude opnamen in de kernen van de gemeente Reimer swaal. Men wil in de film ook die opnamen opnemen om een com pleter beeld te krijgen. Het gaat er allemaal erg gemoedelijk toe. De mensen die in de film 'optre den' worden niet met moeilijke vra gen lastig gevallen en ze mogen ook gewoon Zeeuws praten. De heer Le Clercq ziet de film als een soort archiefstuk voor de woning bouwvereniging. Of de heer I,e Clercq, die vroeger als architect wo ningen ontwierp maar daarmee is opgehouden, met het filmen door gaat weet hij nog niet:,.Misschien zeg ik wel als de film klaar is: Dat doe ik nooit meer". VLISSINGEN - Voor het con tact per scheepsradio op de Westerschelde is het Engels voor de scheepvaart de meest aangewezen voertaal. Tot deze conclusie komt de Raad voor de Scheepvaart in de uitspraak over de aanvaring die op 25 augustus 1977 plaatshad op de Westerschelde bij de Schaar van Spijkerplaat tussen het Nederlandse ms 'Dutch Mate' en het Engelse ms 'Candourity'. Met name loodsen zouden zich in gesprekken over de VHF-ka- nalen van de Engelse taal moe ten bedienen, opdat ook buiten landse schepelingen die ge sprekken kunnen volgen. 'Indien deze gesprekken in de gangbare zeemanstaal, het Engels, zouden wor den gehouden en als daarbij gebruik zou worden gemaakt van het Standard Ma rine Vocabulary, dat speciaal is samen gesteld om het taalgebruik voor de communicatie bij de vaart ter zee, bij het aanlopen van havens, op waterwe gen en in havens te standaardiseren, zou dit een bijdrage leveren ter verhoging van de veilige vaart ter zee aldus de Raad voor de Scheepvaart in de aanbe veling. De beide kapiteins en bemanningsleden werden overigens vrijgesproken van schuld, omdat de aanvaring mede voortkwam uit voor de kapiteins' on duidelijke radioboodschappen van de loodsen. Voorts is het de Raad voor de Scheep vaart gebleken 'dat er nog al wat lood sen zijn die niet de juiste oproepproce- dure volgen als er over de VHF wordt gesproken'. Dat de gesprekken verwar rend waren, werd ter zitting van de Raad bewezen doof een bandverslag van deze conversatie van Vlissingen Radio. Op 25 augustus kwam de 'Dutch Mate' uit het Vlissingse Oostgat de Wester schelde op met bestemming Antwer pen. De kapitein liet het navigeren aan een ervaren stuurman over. Een af spraak met een tegenligger over een te varen route bleek de nodige onduide lijkheden te bevatten, waardoor de verwarring ontstond. De kapitein van het Engelse schip zag op een gegeven ogenblik zijn Neder landse tegenligger naar bakboord gaan om op korte afstand voor de 'Candou rity' alsnog het vaarwater over te ste ken. Het misverstand was ontstaan om dat de Belgische loods van de "Dutch Mate' geen ander schip zag dan de te genligger met wienaar hij meende, een sluitende afspraak was gemaakt. Die tegenligger was evenwel een ander, Ar gentijns schip, waarvan de Nederlandse loods eerder contact had opgenomen met de 'Dutch Mate'. De Raad voor de Scheepvaart: 'Hieruit blijkt dat deze aanvaring te wijten is aan een misver stand ontstaan uit het zich niet houden aan de juiste omroepprocedure en de spreekdiscipline door de beide loodsen'. ZEEUWSE Geduld Van de week werden wij opgebeld door een zeer boze man. die op hoge toon van ons verlangde, dat wij on middellijk de door hem bestelde partij stalen bouten zouden afleve ren Nu zijn wij als regel geneigd tot soepel optreden, maar we wisten werkelijk niet hoe we aan zijn loen sen tegemoet zouden kunnen komen, We probeerden hem dat ook duide lijk te maken, maar hij was niet be reid te aanvaarden, dat wij geen kans zagen tot een snelle over schakeling naar de metaalbranche. „Jullie zorgen, dat ik vandaag nog mijn bouten heb", riep de man ver bolgen. „Mijn geduid is compleet op". Waarna hij het gesprek afbrak. We hebben van redactiewege geen bouten verzonden Wel laten we graag een waarschuwend woord uit gaan naar ae in dit gewest geves tigde handelaren in stalen bouten. U hebt een klant, wiens geduld com pleet op is, heren GROTE STIJGING BIJ VROUWELIJKE SCHOOLVERLATERS MIDDELBURG - De werkloosheid in de provincie Zeeland is in juni weer enigszins toegenomen. Hoewel het aan tal werkloze mannen in vergelijking met mei bleef gehandhaafd op 3,6 pro cent van de beroepsbevolking, werd bij de vrouwelijke beroepsbevolking een toename van een half procent geregi streerd. Momenteel zitten 2600 mannen en 1330 vrouwen zonder werk. Zeeland telt derhalve bijna vierduizend werk lozen. Deze cijfers blijken uit het maandelijks overzicht van de arbeidsmarktsituatie van het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in de provincie Zee land. Het overzicht registreert met name een stijging in de categorie schoolverlaters Niet verwonderlijk overigens, omdat de meeste scholen het schooljaar in juni beëindigen. De toename is het grootst onder de vrouwelijke schoolverlaters. Eind vo rige maand hadden 287 school- verlaatsters onder de 22 jaar nog geen passend werk. In vergelijking met de maand daarvoor betekent dat een toe name met ruim honderd plaatsen. Het aantal mannelijke werkloze school verlaters steeg tot 189, een toename van bijna zestig. Ten opzichte van verleden jaar is het aantal ingeschreven school verlaters bij de jongens afgenomen maar bij de meisjes daarentegen aan merkelijk toegenomen Mannen De werkloosheid onder mannen hand haafde zich vorige maand ongeveer op het peil van mei. Zeeland loopt hiermee in gelijke tred met de landelijke werk loosheidscijfers, dat op vier procent van de totale mannelijke beroepsbe volking bleef steken. De mutaties in juni waren dan ook ge- ring.De daling van het aanbod wordt in verband met het seizoen afgeremd. Door de vakanties stellen de meeste be drijven het aannemen van personeel veelal uit. Ook in de beroepsgroepen onderling registreerde het Districts bureau weinig veranderingen. Een da ling van enige betekenis deed zich vooi bi) het landbouwpersoneel, waar het werklozenaantal met veertien terugliep tot 57 Dit aantal ligt nu op hetzelfde niveau als vorig jaar Nu het vakantieseizoen is begonnen liep in juni ook het aanbod van horeca- personeel aanmerkelijk terug Waren er in mei nog 136 werklozen in deze sector, in juni was dit aantal teruggelopen tot 114.Verder gaf ook de sector metaalbe werkers een lichte daling van het aantal werklozen te zien. Een belangrijke stijging in de werkloos heid werd waargenomen bij het onder wijzend en kantoorpersoneel. Bij het onderwijzend personeel, waar nu 96 werklozen zijn, is dit te wijten aan de beëindiging van het schooljaar. Door de inschrijving van visserijper- soneel nam het aanbod in de sector ove rige beroepsgroepen belangrijk toe. In deze sector zijn 351 mannen zonder werk, een stijging met 57 ten opzichte van mei. Vrouwen Het aanbod van vrouwelijk personeel nam vorige maand vooral toe in de sec toren kantoor- en onderwijzend per soneel, kapsters en sociaal en genees kundig personeel. Een afname werd ge registreerd in de sector horeca-per- soneel. In vergelijking met. 1977 is het aanbod in alle beroepsgroepen gestegen. De grootste toename van werkloosheid re gistreerde het Districtsbureau onder meer bij kantoor- en onderwijzend per soneel. Het overzicht van de arbeidsmarkt per rayon laatzien dat alleen in de gewesten Goes en Middelburg het aantal werk loze mannen is toegenomen. De andere rayons geven over het algemeen een lichte daling van het aanbod te zien. Het aanbod van werkloze vrouwen nam vorige maand toe in de rayons Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneuzen en Oostburg. Alleen Hulst en Zierikzee za gen het aanbod zeer licht dalen. In ver gelijking met verleden jaar is het aantal werkloze vrouwen echter in alle rayons toegenomen. De stijging was het aan zienlijkstin de rayons Goes, Middelburg en Vlissingen. Fietser gewond na botsing met auto in Kapellebrug KAPELLEBRUG - Een inwoner uit Sint-Jansteen, de fietser F. van K„ is maandagmiddag licht gewond geraakt toen hij op de kruising Gentsevaart- Roskamstraat in Kapellebrug géén voorrang verleende aan een auto. die bestuurd werd door de Rotterdammer C ,T. De auto raakte aanzienlijk beschadigd. Gasflessen ontvreemd uit containerhaven VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van ma maandag op dinsdag uit de containerhaven van Vlissingen een fles met zuurstof en een met acit- hyleen ontvreemd. Beide flessen heb* ben samen een waarde van f 600. Motorrijder bij aanrijding gewond MIDDELBURG - Na een aanrijding op de kruising Geerebrug- Groene woudin Middelburg is dinsdagmorgen de twin tigjarige motorrijder E.P. R. uit Vlis singen met verwondingen in het Gas thuis opgenomen. Het ongeluk ontstond toen de motor rijder geen voorrang kreeg van de 53-ja- nge automobilist I. B. uit Wissekerke, die van de Geerebrug de kruising op reed. Beide voertuigen liepen lichte schade op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2