PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAMP IN SPANJE: ZEKER 180 DODEN auto adria i Werkloosheid bij vrouwen stijgt weer Samenvoeging van de vismijnbedrijven Vlissingen en Breskens noodzakelijk Ontploffing vaagt camping weg als het nm auto's gaat Aanklacht tegen ex-premier Ghandi en haar zoon Jocoil: strafklacht Russen oneigenlijk pressiemiddel ONDERZOEK NAAR DOOD GEVANGENE Z.AFRIKA VOOR MANNEN STABIEL WAARBORG RENDABELE VOORTZETTING Popmisère vagina u. 221e jaargang no. 162 Woensdag 12 juli 1978 Marcanistr.1GoEsTei.D1innED4'4D* Moskou wil de zaak aanvegen Zelden is de internationale verontwaardiging zo breed en zo fel geweest tegen politieke schijnprocessen in de Sowjet- Unie als in deze dagen rondom de 'andersdenkenden' Sjtsja- ransky en Glnzboerg, die in Moskou en Kaloega terechtstaan. Tekenend is dat bij alle pressie uit de westerse wereld op het Kremlin om de in Helsinki gemaak te afspraken over eerbiediging van de mensenrechten na te komen ook de Europese Communisten duidelijk van zich laten horen. Zo waarschuwde gis teren het Italiaanse communistische partyblad Unlta' de Russen om sehade aan de oost-west betrekkingen te voor komen door af te zien van ernstige be straffing van 'burgers die niet meer op hun geweten hebben dan dat zij et denkbeelden op na houden die niet overeenkomen met de staat.' En in Pa rijs was er een grootscheepse, door de Franse communisten mee georgani seerde demonstratie tegen de proces sen in Rusland Een betoging waarvan de strijdbare joodse vrouw van Sjt$ja- ransky. op het ogenblik op kruistocht door Europa, het middelpunt was. Hoe uitdagend de Russen met deze proces sen, duidelijk bedoeld om de ruggegraat van de dissidentenbeweging te breken, te werk gaan valt de proeven uit de sfeerbeschrijvingen uit Moskou en Ka loega: wat daar moet doorgaan voor een openbare behandeling van de tegen de ze dissidenten ingebrachte beschuldi gingen herinnert aan de grote showpro cessen uit de tijd van Stalin. He, iet Russische regime op het stuk van de beperking van de bewegingsvrijheid van de dissidenten is de laatste an derhalfjaar aanzienlijk verscherpt. Dat heeft vooral de strijdbare groep ervaren die zich heeft opgeworpen als toezicht houders op de Sowjetregering waar het betreft de speelruimte aan de burger in eigen land om van mensenrechten en fundamentele vrijheden gebruik te ma ken. Van de 51 leden van de Helsinki- groep zitten er al bijna 40 achter de tra lies. De oprichter van dit gezelschap dat internationaal sterk de aandacht heeft getrokken, de fysicus Joeri Orlov. is kort geleden veroordeeld tot zeven jaar strafkamp en vijfjaar verbanning. Ook andere veroordelingen van de laatste tijd hebben het karakter van een wraakoefening. Nu de Amerikaanse president Carter de gang van zaken bij de processen tegen Sjtsjaransky en Ginzboerg (be schuldigd van respectievelijk 'hoog verraad en spionage' en 'bedrijvigheid en propaganda tegen de staat') in recht streeks verband heeft gebracht met het Amerikaans-Russische overleg over een tweede zogeheten SALT-akkoord ter beperking van de strategische bewape ning in de wereld, is de vraag aan de orde of de vonnissen straks inderdaad van invloed zullen zijn op de onderlinge be trekkingen tussen Rusland en Amerika. In eigen huis heeft Carter al te horen gekregen dat hij het dit keer na zijn op vallende waarschuwingen niet bij woorden alleen kan laten. De Russen op hun beurt lijken met deze processen de grenzen aan te geven van wat zij onder een 'ontspanningspolitiek' verstaan en zouden de dissidenten-kwesties en dc mensenrechten zo wel eens als onder- handelingsobject met de Amerikanen kunnen gaan gebruiken. XJegin vorige maand heeft. Carter In een nieuwe politieke beginselverklaring over de verhoudingen tussen Oost en West provocerende taal gesproken. Hij stelde de Sowjet-Unie voor de keus: confrontatie of samenwerking0 Hoe zwaar laat Carter in het grote politieke schaakspel de mensenrechten wegen? De processen die nu aan de gang zijn in Moskou moeten duidelijk maken of het Kremlin de pressie van het westen durft te tarten. De Sowjets hebben laten mer ken dat zij met harde hand een eind willen maken aan de dissidentenbewe ging die zich - aangemoedigd door het Helsinki-akkoord - steeds vrijmoediger is gaan gedragen. Ze hebbèn ook laten merken dat ze de emigratiestroom van Russische joden drastisch willen in dammen. Die begint namelijk zeer be duidende vormen aan te nemen In de eerste vijf maanden van dit jaar hebben 9 500 joden de Sowjet-Unie verlaten Zou die ontwikkeling in hetzelfde tempo doorgaan, dan laten ditjaar 22.000joden het land achter zich. Een record sinds 1970 toen deze Exodus begon. Mensenrechten, 'vluchtende' joden en dissidenten. De westerse wereld kijkt toe hoe het Kremlin deze begrippen met elkaar in verband brengt Het protes teert ertegen, demonstreert en kan ver der niet veel doen dan afwachten. In 1980 zijn er in Moskou Olympische Spelea De rijd begint kennelijk te drin gen om voordien de zaak grondig aan te vegen. vdM NIEUW DELHI (RTR) - Tegen de In diase ex-premier Indira Gandhi en haar zoon Sanjai zijn dinsdag formele aanklachten ingediend wegens mis- bruik van macht tijdens de noodtoe stand. Er is verzocht na te gaan of voldoende termen aanwezig zijn om tot rechts vervolging over te gaan. Gandhi wordt in het bilzonder be schuldigd van het onwettig gevangen zetten van mensen Sanjai van onwettig slopen van huizen in Delhi. t Na het bekendworden van de omvang van de ramp kwamen de medische hulpdiensten in actie. DEN HAAG - De laatste vijf maanden blijft het aantal werkloze mannen hangen op een peil van ongeveer 135.000, dat is 10.000 lager dan het gemiddelde uit dezelfde periode van vorig jaar. De werkloosheid voor vrouwen blijft stijgen, die is nu gemiddeld 8000 hoger dan vorig jaar om deze tijd. Dit blijkt uit het overzicht van de werkloosheid aan het eind van juni, dat het ministerie van sociale zaken dinsdag heeft gepubliceerd. De jeugdwerkloosheid stijgt weer. heid Vergeleken met vorig jaar juni ligt de werkloosheid onder jeugdigen (tot en met22 jaar) ruim twee procenthoger. In alle overige leeftijdsgroepen ligt het werkloosheidspeil iets lager dan een jaar geleden. (Van onze correspondent) TARRAGONA - De vakantie van ruim duizend toeristen is dinsdagmiddag in een brandende hel geëindigd. Minstens 180 vakantiegangers werden op slag gedood en ruim 200 anderen raakten gewond toen een tankwagen, gevuld met propaangas om half vier ontplofte op de camping Las Alfaques, drie kilometer van het dorpje San Carlos de la Rapita aan de kustweg Barcelona-Valencia. Onder de slachtoffers bevinden zich Nederlanders, Belgen, Duitsers, Engelsen, Fransen en Spanjaarden. Onder de mensen die als gevolg Om hoeveel Nederlanders het van de explosie om het leven gaat is nog niet bekend. Rond zijn gekomen bevinden zich half éèn waren er 113 doden ge- Nederlanders. De ANWB- borgen. Van hen zijn er zeven- pagina 2 alarmcentrale heeft dit tien geïdentificeerd, aldus een woensdagmorgen vroeg van woordvoerder van de ANWB. haar post in Barcelona verno- Verwacht wordt bij de alarm- men. centrale dat de identificatie werkloosheid zeker tot vanavond zal duren. Volgens ooggetuigen verloor de chauffeur van de tankwagen de macht over het stuur. De auto, reed met een snelheid van 60 kilometer per uur de greppel van de camping in en botste daarna tegen een muur. Er waren twee ontploffingen. De ontploffingen ver oorzaakten een kettingreactie. Tal rijke gasflessen in tenten ontploften eveneens en er ontstond enorme brand. Tachtig tot negentig auto's en en een aantal bungalows gingen in vlammen op of werden in de lucht ge slingerd Mensen vlogen tientallen me ters de lucht In en kwamen in zee te recht. Op het moment van de ramp verbleven ongeveer 500 mensen op de camping Direct nadat de ramp tot de buiten- (Slot zie pag. 7 kol. 1) Voor seizoen gecorrigeerd waren er eind juni totaal 204 000 werklozen, dat is 1800 meer dan eind mei, waarvan 1200 vrou wen. Feitelijk als werkloos ingeschre ven waren er totaal 186.310 mannen en vrouwen, dat is 6370 meer dan eind mei. Deze stijging is met name veroorzaakt door inschrijving van schoolverlaters, zoals meestal in de zomer De geregi streerde openstaande vraag steeg met 260 naar 74.710, maar na correctie voor seizoen is sprake van een daling: tot 62.900. Eind juni bedroeg de werkloosheid on der vrouwen bijna tweemaal zoveel als die onder mannen als men de aantallen werklozen beziet in verhouding tot de afhankelijke beroepsbevolking iresp. 7,8 en 4,4 procent). Wat beroepsgroepen betreft valt bij vrouwen de categorie onderwijzend per soneel op met een stijging van 30 pro cent. Ook voor mannen valt de grootste stijging in die categorie (17 procent). De totale jeugdwerkloosheid is geste gen met ruim 9000 tot over de 62.000 en is nu 33 procent van de gehele werkloos- Algerije wees Japanse vliegtuigkapers uit N'ARITA (REUTER) - Algerije Reeft vijf Japanse vlicgtuigkapers die vorig jaar zes miljoen dollar (ongeveer 13,5 miljoen) ontvingen voor de vrijlating van de inzittenden van een boven India gekaapte Japanse DC-8, uitgewezen. chaos Chaos bi) de Italiaanse grensovergan- opspraak Opinie en achtergrond: KLM-New York danig in opspraak. niet afgedaan Den Uyl vindt dat de kwestie van de waarborgen bij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië niet. geheei afge daan is. sterk counter Doeltreffende counter van Hinault 'kraakt' Pollentler en Zoetemelk schertsfiguur DEN HAAG (ANP) - De strafklacht die de Russische oliemaatschappij 'Sojuz- nefte Export' via haar Nederlandse ad vocaat bij de procureur-generaal in Arnhem heeft ingediend tegen oliehandel 'Jocoil BV in Berg en Dal is een oneigenlijk pressiemiddel. Dat zegt de woordvoerder van Jocoil. De Russen zeggen ruim honderd mil joen dollar van Jocoil tegoed te hebben wegens geleverde maar niet betaalde olie Jocoil houdt vol dat de Russen zich niet. aan de contractuele verplichtingen hebben gehouden. „Met strafbare feiten heeft dit zakeliik geschil van mening niet te maken", al dus de woordvoerder van Jocoil dins dag. HU zegt dat de oliehandel bij een eventueel onderzoek van haar kant volledige opening van zaken zal geven De Arnhemse officier van justitie, mr Rutgers van de LoefF is hiervan op de hoogte gesteld. Een deel van de geheel verwoeste camping, waar na de ontploffing niets dan ravage bleef. PRETORIA (RTR/UPI) - De Zuidaf- rikaanse minister van justitie Ja mes Kruger heeft dinsdag opdracht gegeven tot een onderzoek op hoog niveau naar de dood. maandag, van een jonge zwarte die op een hoogge legen verdieping van het hoofd commissariaat van politie in Port Elizabeth uit een vesnter viel. Volgens Kruger sprong de 20-jarige Loengile Tabalaza uit het raam ter wijl hij werd vastgehouden vanwege een aantal strafbare feiten, waaron der brandstichting en gebruik van benzinebommen. Het gebouw waaruit Tabalaza viel was hetzelfde waar Steve Biko na zijn aanhouden een jaar geleden werd ondervraagd Biko overleed later aan hersenverwondingen. maar een of ficieel onderzoek kwam tot de con clusie dat niemand hiervoor ter ver antwoording kon worden geroepen Tabalaza was de 22e Zuidafrikaan die terwijl hij in handen van de poli tie was om het leven kwam De oppositie in Zuid-Afrika heeft naar aanleiding van het incident het aftreden geëist van Kruger Het Rhodesische militaire opper bevel heeft dinsdagavond meege deeld dat guerillastrijdcrs een geëscorteerd met uit Kariba terug kerende vakantiegangers hebben aangevallen. Daarbij vielen drie doden en een aantal gewonden. De doden zouden een zwarte man, een banlke vrouw en een kind zijn. (Van onze redactie economie) De held James Bond werd een scherts figuur, radio- en televisieprogramma's: strip pagina 15 landbouw Succes van handelsoverleg hangt af van de landbouw, beurs - financiën - econo mie RAPPORTOVER TOEKOMST NEDERLANDSE VIS AFSLAGEN: VLISSINGEN - De vismijnbedrijven Van Vlissingen en Breskens zullen op den duur moeten worden samen gevoegd. teneinde een rendabele voort zetting van de visaanvoer te kunnen verzekeren. Dit staat in het rapport dat het Bureau Berenschol in Utrecht in opdracht van het Permanent Overle gorgaan Visafslagen heeft uitgebracht over de positie van negen visafslagen in Nederland: Urk, IJmuiden. Den Hel der. Scheveningen. Goedereede. LauWersoog. Harlingen, Vlissingen en Breskens. Het Bureau Berenschot acht het zelfstandig handhaven van de ne gen bedrijven gelet op de huidige ont wikkelingen in de visserij niet ver antwoord en beveelt daarom samen voegingen en reorganisaties aan Het voorstel tot samengaan van beide Zeeuwse visafslagen leidde dinsdag desgevraagd tot uiteenlopende reac ties: noch dc gemeentebesturen van Oostburg en Vlissingen. noch de vis sersorganisaties liepen in eerste in stantie al direct 'warm' voor de door Berenschot aangedragen aanbevelin gen. DBerenschot rapportage van heeft nog maar een voorlopig karakter niet alleen belanghebbenden maar ook de behe rende overheidsinstellingen moeten de inhoud van het rapport eerst bestude ren en er daarna een uitspraak over doen Of de adviezen uit het rapport let terlijk zullen worden opgevolgd, Is dan ook de vraag De beslissing over het la ten voortbestaan van de visafslagbe- drijven in Breskens en Vlissingen is in eerste instantie een zaak van de betrok ken gemeenten zelf en aanwijztgmgen van 'hogerhand' zijn niet mogelijk Het Permanent Overlegorgaan Visaf slagen besloot tot het instellen van een onderzoek or. dat de gezamenlijke af slagen steeds minder goede resultaten boekten, mede als gevolg van de dras tisch gewijzigde omstandigheden, on der meer de vangstbeperkende bepalin gen. Het resultaat van alle negen visaf slagen toonde over 1977 een verlies van 220.000,- Het Bureau Berenschot verwacht weinig verbetering voor de komende jaren 'Indien de geldende quota als uitgangspunt worden geno men en de vangstbeperking ook wordt nageleefd, staat de visafslagen nog een aantal Jaren te wachten met een sterk verliesgevende exploitatie Als uit gangspunt voor een tieve verhoudingen en ook de samenvoeging van Breskens en Vlissingen en van Harlingen en Lauwersoog Bij het samenvoegen van de afslagfunc- tie zal de keuze van de vestigingsplaats kunnen gebeuren op basis van grootte van de aanvoer, de verwachte ontwik keling van de thuisvloot. de be reikbaarheid en de afstand tot. andere afslagen, de beschikbare havenfacilitei ten, de mogelijkheid tot herplaatsing en overplaatsing van personeel, de be schikbare afslagcapaciteit en overca paciteit en externe economische aspec ten Het bureau Berenschot Aan de hand daan-an zullen de bestuurders een keuze moeten maken Van belang is dat er nog geen onderzoek heeft plaatsge vonden naar de gevolgen van eventuele sluitingen voor de verschillende groe- (Slot zie pag. 5 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1