DEN UYL: URENCO IS NIET AFGEDAAN Rijverbod voor vier transportbedrijven Vredeling brengt nieuw sociaal beleid Europese staalindustrie Huis zoekt het hogerop Ex-Nederlanders in Indonesië krijgen toch een uitkering BELASTINGINSPECTEURS BLIJ MET RAPPORT KOOPSOMPOLIS-AFFAIRE CDA pas in actie toen kalf verdronken was Buitenlanders krijgen meer en langere straffen loopt Popfestival Amsterdam in het honderd Satellieten in strijd tegen drugsmokkel WEGENS NIET NALEVEN VAN CAO Verdachtmaking mist elke grond VERVROEGD PENSIOEN, VIJF PLOEGEN EN KORTERE WERKTIJD Meer dan een kwart van alle Nederlanders is op school WOENSDAG 12 JULI 1978 ff i Van onze -parlementaire reaactie DEN HAAG - PvdA-fractieleider Den Uyl vindt dat de kwestie van de waarborgen bij de levering van verrijkt uranium aan Brazilië niet geheel afgedaan is. Er is nog kans op een bevredigende regeling, als het voorbehoud dat premier Van Agt in het kamerdebat maakte alsnog in de nota's wordt opgenomen. Den Uyl schrijft dit in een reactie op het artikel van CD A-fractieleider Aantjes in „Trouw" over de afloop van het Urenco-debat in de Tweede Kamer. Aantjes verdedigde daarin de opstelling van de CDA-fractie en legde de schuld voor de ontstane situatie voor een groot deel bij het vorige kabinet. Den Uyl betwist dat het vorige kabinet zich In juli 1976 al had vastgelegd op levering aan Brazilië. Het kabinet DEN HAAG (ANP) - Het percentage ge vangenisstraffen bij buitenlanders in Nederland ligt de afgelopen tien jaar ieder jaar tien tot twintig procent ho ger dan bij de Nederlanders. De ge vangenisstraffen blijken gemiddeld iets langer te zijn dan die van Neder landers. Het aantal geseponeerde za ken is bij buitenlanders iets groter dan bij Nederlanders. Een en ander heeft het Wetenschappe lijk Onderzoek- en Documentatiecen trum (WODC) van het ministerie van justitie opgemaakt uit een onderzoek, onder meer op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het WODC heeft onderzocht of bij de behandeling van strafzaken tegen buitenlanders andere criteria worden gehanteerd dan bij de behandeling van zaken tegen Nederlanders of dat de ver schillen worden veroorzaakt door een ander criminaliteitspatroon. Het feit dat aan buitenlanders langere gevan genisstraffen worden opgelegd dan aam Nederlanders, valt geheel te verklaren uit het ernstiger karakter van de door buitenlanders gepleegde feiten, zo con cludeert het centrum. Dat het per centage straffen bij buitenlanders hoger ligt dan bij Nederlanders komt omdat tegen buitenlanders vaak kortere straffen (tot vier maanden) worden geëist en opgelegd. Dat is voor een deel het gevolg van het feit dat buiten landers zonder vaste woon- of verblijf plaats in verband met vluchtgevaar va ker ln voorlopige hechtenis worden ge nomen. Veelal wordt de straf aangepast aan de al ondergane voorlopige hech tenis. Maar ook als er geen sprake was van voorlopige hechtenis krijgt de buitenlander vaker een gevangenisstraf opgelegd. De onderzoekers veronder stellen dat buitenlanders vaker bij ver stek worden veroordeeld, waardoor bij eisen en opleggen van de straf minder rekening met persoonlijke omstan digheden kan worden gehouden. AMSTERDAM - Het popfestival, dat aanstaande zondag in het Am sterdamse Olympisch Stadion zou worden gehouden, gaat waarschijn lijk niet door. De organisatie van dit evenement, waarvoor tien binnen- en buitenlandse popgroepen zijn ge contracteerd, is in het honderd ge lopen omdat de impressario, de zich noemende 'captain' Roger Wilson, sinds een week onbereikbaar is. Ge vreesd wordt dat hij met de Noord erzon is vertrokken. Wilson presenteerde zich vorige week op een persconferentie, waarop het naderende festival werd aange kondigd. als directeur van het - tot dusver onbekende - impressariaat, "Musical enterprises'. Deze organisa tie ljjkt echter niet veel meer in te houden dan een postbus in Wormer, die sinds de persconferentie niet meer is gelicht. Pogingen 'captain' Wilson telefonisch te bereiken zijn eveneens op niets uitgelopen, aldus hetreclamebureau Gosewehr, dat bij de organisatie was ingeschakeld. Een en ander was voor het bureau aanleiding de publiciteitscampagne voor het festival te staken. Kaarten zijn er nog niet verkocht. De betrok ken popgroepen, waaronder dr. Feelgood, Fairport Convention, Da vid Coverdale en Ten Years Later, rijn wel al gecontracteerd, Som migen hebben zelfs hun honorarium al ontvangen.Het zelfde geldt voor het reclamebureau Gosewehr. Namens de popgroepen optredende platenmaatschappijen waaronder Polydor. hebben deze week zonder succes getracht met 'captain' Wilson contact op te nemen. „Voor zover bekend weten de meeste gecon tracteerde popgroepen niet beter of zij worden zondag in Amsterdam verwacht", aldus de heer Steenbe rgen van Polydor. De directeur van het Olympisch Sta dion, Otto Roffel, v ;rklaarde dat hij de heer Wilson per aangetekend schrijven heeft laten weten te staan op de 'onherroepelijke doorgang van het met het stadion afgesloten con tract". In tegenstelling tot de andere be trokkenen heeft het het stadion nog geen betaling ontvangen. Welk be drag men van de heerWilson te vor deren heeft wilde Roffel niet-zeggen. Wel deelde hij mee dat een - niet na der genoemde - bank, die zich voor de financiering van het festival ga rant had gesteld, deze garantie en kele dagen geleden heeft ingetrok ken. De reden daarvoor werd niet be kendgemaakt. maakte toen een dubbel voorbehoud, met name ten aanzien van de garanties tegen levering Den Uyl geeft wel toe dat het kabinet de contracten van 1976 be ter onmiddellijk aan de Tweede Kamer had kunnen melden. Het is volgens Den Uyl onjuist dat het kabinet vooral op verzet is gestuit van „socialistische regeringsleiders van Duitsland en Engeland" zoals Aantjes schreef. Het waren de energieministers van de drie landen van Urenco en de ambtelijke instanties die op een snelle beslissing aandrongen. Het kabinet- Van Agt had zeker nog enig uitstel kun nen krijgen, als het daarom gevraagd had, zo meent Den Uyl. Ten slotte wijst Den Uyl de verwijten van Aantjes aan het adres van de PvdA af Hij stelt hier tegenover dat: In de lange strijd om een goede waar- borgenregeling tijdens het kabinet-Den Uyl het CDA niet van de partij was: Het CDA in het akkoord met de WD een cruciale wijziging accepteerde in vergelijking met het akkoord dat het eerder met. PvdA en D'66 sloot: Het CDA opvallend ln actie kwam (motie-Van Houwelingen) toen de waarborgenovereenkomst gesloten en het kalf verdronken was: Het CDA zweeg toen in het kamer debat van 30 juni de minister-president een beschouwing gaf die tot strekking had een zinnig voorbehoud van z'n zin te ontdoen. VOOR VERVOLGING DOOR JAPAN HEERLEN-De stichting „Nu of Nooit", indertijd in de bekendheid gekomen door zijn pogingen om Wim des Celles in Nederland te houden, heeft thans baar eerste succes behaald in het streven ex-Nederlanders in Indonesië, die onder het Japanse regime vervolging hebben ondergaan, aan een Nederlandse uitkering te helpen. Na twee jaar touwtrekken is thans aan de 60-jarige oud-KNIL-korporaal H. Krause, die in Tjimahi in kommervolle omstandigheden leeft, een wuv-uitkering (Wet Uitkering Vervolgingslachtoffers) toegekend. Het betreft hier een periodieke uitkering voor levensonderhoud alsmede een vergoeding voor medische kosten. Krause is een van de duizenden Nederlanders, die na de souvereiniteitsoverdracht in 1949 - meestal op aandrang van de Nederlandse regering - de Indonesische nationaliteit aanvroegen. Aan de meesten van hen werd deze niet toegekend, maar wel verloren zij door hun aanvraag in het oog van de Nederlandse regering hun Nederlandse nationaliteit en derhalve alle recht op Nederlandse uitkeringen. De Indonesische regering trok zich al evenmin iets van deze mensen aan, met het gevolg dat zij - mede door de anti-Nederlandse houding onder het Soekamobewind - snel verpauperden. Blijkens de procedure, die nu ten aanzien van de heer Krause is gevolgd en die ertoe heeft geleid dat hij zijn uitkering krijgt vanaf de datum van aanvraag, al 1 juni 1976, heeft de Nederlandse ambassade in Djakarta geen moeite meer met dergelijke aanvragen, mits de aanvragers kunnen bewijzen dat zij A: Tijdens de Japanse bezetting de Nederlandse nationaliteit bezaten en B: In die periode blootgesteld waren aan vervolging. Het probleem daarbij blijft echter veelal, dat de betrokkenen in Indonesië niets kunnen bewijzen en dat zij aangewezen zijn op raad en daad vanuit Nederland. WASHINGTON (AFP) - Dankzij satel lieten heeft de Amerikaanse politie aan het begin van dit jaar 40 schepen kun nen onderscheppen die samen meer dan 500 ton marihuana vervoerden. Een officiële woordvoerder heeft dit dinsdag bekendgemaakt. De marihuana was afkomstig uit Co lumbia en was bestemd voor de VS. De satellieten van de Amerikaanse marine kunnen dag en nacht op alle zeeën en oceanen de koers van de boten volgen. Deze bewaking per satelliet, die tot nu toe geheim was gehouden, Is één van de meest effectieve bewakingsmethoden, die de VS ooit gehanteerd hebben, aldus de woordvoerder. In viereneenhalvc maand is het bin nensmokkelen van Columbiaanse ma rihuana met dertig procent terugge bracht, zfin er220 personen gearresteerd en is er voor 400 miljoen dollar (ruim 1 miljard gulden) aan drugs onderschept. Overheid stelt eisen aan vakbekwaamheid van taxi-ondernemers DEN HAAG (ANP)- Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft beslo ten tot invoering van het vak bekwaamheids-diploma voor toekom stige taxi-ondernemers. De vak bekwaamheidseis zal mogelijk in augustus of september ingaan, waarna nieuwe ondernemers het diploma moe ten bezitten om taxi's te mogen ex ploiteren. Het diploma zal dan niet al leen worden verlangd van taxi-be drijven, maar ook van de 'eigen rijders', die zelf een vergunning en een taxi be zitten. Het enige door de overheid erkende di ploma van vakbekwaamheid zal wor den uitgegeven door de Stichting Examens Personenvervoer (SEP), die is ontstaan uit een initiatief van de werk geversorganisaties FNOP en KNVTO. Naast deze organisaties maken het mi nisterie van verkeer en waterstaat, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en de commissie vervoersvergun- ningen deel uit van de SEP Het SEP-diploma vakbekwaamheid taxi-ondememers is gebaseerd op al gemene handelskennis (zoals bijvoor beeld het middenstandsdiploma) en een certificaat van een op het taxi-bedrijf gerichte cursus van de stichting VAM. De VAM-cursus heeft onder meer be trekking op de wet autovervoer perso nen, het rijtijdenbesluit en techniek. SASSENHEIM- De heer Van de Berg is danig geschrokken toen zijn tuin plotseling 1 meter omhoog ging. De oorzaak zijn de werkzaamheden aan de Schiphol-lijn, waarvoor grote hoeveelheden zand werden gestortde veengrond kan dat niet dragen. Foto: de heer Van den Berg bekijkt het omhooggekomen hondehok. Op de achtergrond de zandbergen. de cao wil betalen maar dat hij zich dat door de concurrentie niet kan permitte- UTRECHT (ANP) - Vier transportbedrijven moeten veertien da gen lang dicht omdat ze de cao voor het beroepsgoederenvervoer tot nu toe aan hun laars hebben gelapt. Het tijdelijk 'rijverbod' is Directeur F. Hooijen het gelijk- de vier transportondernemers opgelegd door de commissie ver- namig transportbedrijf in Tilburg legt voersvergunningen. Als de bedrijven blijven weigeren de cao na °ee-r blj deze maat* regel van de commissie voor vervoer- te leven dan lopen ze het risico dat hun vervoersvergunningen sverguimingen. Hij zei dat in zijn be- voorgoed worden ingetrokken. Deze ingrijpende strafmaatregel is mo gelijk geworden dankzij de instelling van de raad van toezicht op naleving Verkeersslachtoffer geïdentificeerd AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdam se politie heeft de identiteit achter haald van het verkeersslachtoffer dat zaterdagavond bewusteloos werd aan getroffen op de Stadhouderskade in de hoofdstad en dat sinds die tijd in coma ligt. Het is de 20-jarige Murdoch Bentvelzen uit Amsterdam. Hij werd maandag door enkele familieleden geïdentificeerd. Over de toedracht van het ongeval is nog niets bekend. Men vermoedt dat de ;ongen is geschept door een automobi- ist die daama is doorgereden. DEN HAAG - De Vereniging van Belastinginspecteurs heeft tn een brief aan kamervoorzitter Vondeling gezegd „verheugd" te zijn dat de commissie-koopsompolissen slechts in enkele geval len de aanschaf van de fiscaal aantrekkelijke koopsompolis door politici heeft vastgesteld. onweersproken bleven. De brief leidde tot enige opschudding en de inspecteurs kregen het verwijt dat zij van vertrouwelijke gegevens uitgingen. In hun brief aan Vondeling zeggen de inspecteurs nu dat deze verdachtmaking, blijkens het rap port van de commissie, elke grond mist. De vereniging wijst erop dat het louter de zorg voor een rechtvaardige belas tingheffing is geweest die aanleiding was tot de brief van januari. „Helaas is dit De belastinginspecteurs trokken in januari van dit jaar aan de bel omdat berich- motief tijdens de behandeling van het rapport door de Tweede Kamer niet naar ten over het op grote schaal in bezit hebben van koopsompolissen door politici voren gekomen", aldus de belastinginspecteurs. van de cao-beroepsgoederenvervoer. In die raad - die in januari '78 aan het werk ging- zijn werkgevers en vakbonden pa ritair vertegenwoordigd. Een procedure via de raad kan uiteindelijk leiden tot voorlopige of definitieve intrekking van de vervoersvergunning. De vier ondernemingen die twee weken lang niet mogen rijden zijn de eerste in ons land die op een dergelijke ri goureuze manier tot de orde worden ge roepen. Het zjjn Weijs transport uit Eist. Betra uitBeverwijk. Hooijen uit Tilburg en De Bruin uit Suurhuisterveen. Volgens vakbondsbestuurder Bertüs Hoekstra van de vervoersfederatie NW/NKV werken bij de betrokken on dernemingen in totaal ca. 150 werkne mers. Hij verwacht overigens dat de vier bedrijven na afloop van hun tijde lijk rijverbod (dat geldt van 14 tot 29 augustus) eieren voor hun geld zullen gaan kiezen en het niet op nog hardere strafmaatregelen aan zullen lateu ko men. Hoekstra benadrukt het unieke karak ter van de sanctiemaatregelen die er nu in het beroepsgoederenvervoer van kracht zijn geworden. In geen enkele andere bedrijfstak is het tot nu toe mo gelijk een ondernemer die het met de cao-bepalingen niet zo nauw neemt op straffe van sluiting van het bedrijf op het goede pad te dwingen. Het "rijverbod" in het beroepsgoederenvervoer zou eigenlijk ook aan ondernemers in ande re bedrijfstakken opgelegd moeten kunnen worden", aldus Hoekstra. Directeur C Rietkerk van Betra in Be verwijk (15 werknemers) vreest dat zijn bedrijf het rijverbod van twee weken niet overleeft, „Als we 14 dagen dicht moeten kunnen we gelijk wel sluiten", zei hii Riekerk zegt dat hij best volgens drijf al sinds 1 januari '78 de cao wordt nageleefd. „Wij doen alles al volgens het boekje. We zullen ons wel bij die maatregel moeten neerleggen. Maar dat neemt niet weg dat ik vind dat ze hard bezig zijn 't ondernemingsschap kapot te maken." Bij General Motors in Antwerpen 1500 arbeidsplaatsen meer BRUSSEL (ANP) - De directie van Ge neral Motors Continental in Antwer pen in België, heeft dinsdag meege deeld aan de ondernemingsraad van het bedrijf dat in de loop van volgend jaar het twee-ploegenstelsel ingevoerd wordt in de fabriek van het bedrijf te Antwerpen. Volgens de directie heeft dit tot gevolg dat er 1500 nieuwe ar beidsplaatsen zullen ontstaan. Een twee ploegenstelsel is reeds werk zaam in fabriek 2 van het General Mo tors bedrijf in Antwerpen In beide fab rieken werken momenteel 10.500 men sen. In de twee fabrieken in Antwerpen assembleert men auto's van de typen Opel Kadett, Ascona, Manta en Vauxhall Cavalier BRUSSEL (ANP) - Tussen 1977 en 1980 zullen naar alle waar schijnlijkheid nog 100.000 tot 140.000 werknemers in de Europese staalindustrie hun baan verliezen. Daarmee wordt bij de Europese commissie, 'dagelijks bestuur' van de EG, rekening gehouden. Europees commissaris voor sociale za ken. ir. Henk Vredeling, heeft plannen ontworpen voor een Europees sociaal beleid dat aanvullend moet werken bij de herstructurering van de Euro pese staalindustrie. Het sociaal beleid in de Europese staalindustrie dat Vredeling voor ogen staat zal ongeveer 270 miljoen gulden gaan kosten. Maar. aldus Vredeling zeil op een persconferentie dinsdag in Brus sel. „dat is een bedrag dat geschat is langs de natte duim" Voor dit jaar is in het Europese budget voor herstructure ring in de staalindustrie een bedrag op genomen van ongeveer 119 miljoen gul den. In 1977 waren er in de Europese staal industrie zo'n 722.000 werknemers. Dat aantal kan, volgens de zwartste schattingen vandaag de dag. in 1980 teruggelopen zijn tot 580.Ö00T in "t gun stigste geval zijn er in 1980 nog 624.000 werknemers in de Europese staalin dustrie werkzaam. In 1975 waren er in genoemde industrie nog 760.000 arbei ders en beambten werkzaam. In de cember 1977 was het aantal al terugge lopen tot 720.000. De vermindering van het aantal werk nemers is tot eind 1977 voornamelijk tot stand gekomen via personeelsstoppen en natuurlijke afvloeiing, maar toch ook middels ontslagen en vervroegde pen sionering. Vredeling denkt nu over het verlenen van Europese steun aan maat- regelen zoals vervroegd pensioen sturen van werknemers, l\Jet invoeren van een vijfde ploeg in de staal-continubedrU- ven. tijdelijke werktijdverkorting en beperking van het maken van overuren. Zijn plannen zullen eerst besproken worden in het zogeheten consultatiel comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en daama gaan ze naar de Europese ministerraad. Scheepsbouw Vredeling zei voorts dat hij aan soortgelijke maatregelen denkt voor de scheepsbouwsector, alhoewel deze be drijvigheid in het algemeen niet kan profiteren van de bepalingen van het Europese kolen- en staalverdrag. In antwoord op vragen gaf Vredeling dinsdag te kennen er nog geen duidelijk inzicht in te hebben of de Europese top conferentie in Bremen, vorige week donderdag en vrijdag, nu een oplossing gevonden heeft voor de problematiek die een week eerder ontstond in de Europese ministerraad voor sociale za ken. Toen blokkeerde Frankrijk de Europese besluitvorming inzake Vre- delings voorstellen voor bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Op de top in Bremen werd de ministers van sociale zaken verzocht om. m het kader van het Europees sociaal fonds, maatregelen te nemen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid, zodat deze op 1 januari 1979 ln werking kunnen tre den. Vredeling zei dinsdag dat hij zijn oorspronkelijke voorstellen terzake niet wijzigt DEN HAAG (ANP) - Het totaal aan tal ingeschrevenen bij het onderwijs was in 1976/1977 volgens het CBS ruim 3,8 miljoen, of meer dan een kwart van de gehele bevolking. Bijna94 procent van hen volgen vol ledig dagonderwijs, een kleine 250.000 nemen deel aan partieel on derwijs en vormingswerk. Bfi kleuter- en basisonderwijs ls dit schooljaar voor het eerst sprake van een teruggang van de leerllngental- len (2 056 000 in 1975 tegen 2.032.000 ln 1976. Dit is het effect van de ge boortedaling vanaf het midden van de zestiger jaren De deelneming van 4-jarigen is in 20 jaar Uid meer dan de helft toegeno men en bedraagt thans 95 procent. De 6-jarigen zitten ook praktisch al lemaal op school, circa een kwart op- de kleuterschool en ongeveer driekwart op de 'grote school' Meer dan de helft van de 12-Jarigen is al bii het voortgezet onderwijs, van de meisjes zelfs rond 60 procent Het percentage dat op deze leeftijd nog op de lagere school zit is sedert 1958 sterk teruggelopen. Dit is. zoals uit andere CBS-gegevens blijkt, vooral het gevolg van het verminderen van het zittenblijven bfi het lager onder- wfis. Van de 14- tot 18-Jarige Jongens ont vangt 82 procent volledig dagon derwijs en van de meisjes 74 procent, Voorts neemt 7 procent van de jon gens en 5 procent van de meisjes deel aan partieel onderwfis of vormings werk. Het aantal ln deze leeftijds groep dat ln het geheel geen onderws meer ontvangt bedraagt voor de jon gens 66.000 en voor de meisjes 123.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11