Willy van de Kerkhof bruist van optimisme: oranje wint met 3-1 Oranje dinsdag bij de koningin PZC/s ORANJE BOORDE EEN GOUDMIJN AAN MET FINALE: IEDER 2 TON LE0P0LDE LUQUE: SPELER MET ENORME MENTALITEIT sport 11 ZATERDAG 24 JUNI 1978 (Van onze verslaggever Joop van den Berg) BUENOS AIRES- Willy van de Kerkhof bruist weer van optimisme: „We pakken die Argentijnen in de finale. Nederland gaat winnen met 3-1", voorspelt hij opgewekt. Het is ogenschijnlijk een overmoedige uitlating. Maar het is duidelijk een van de vele „signalen" in het Nederlandse trainingskamp van Moreno die het enorme zelfvertrouwen van het Oranje-team uitstralen. Geen sprake is er meer van twijfel aan eigen kracht. Geen greintje defaitisme is er nog te bespeuren. Nederland blaakt van het heilige geloven in eigen kracht, in eigen talent. Het Oranje-team is nu duidelijk in „the winning mood" en stormt met een overtuigd optimisme naar de finale. Maar van zelfoverschatting, van onder schatting van deze tegenstander is geen sprake. En ook realiseeert Willy van de Kerkhof zich terdege dat de kolkende heksenketel die het River Plate stadion zal zijn. een extra barrière is op weg naar bet succes. ..Dat stadion zal één blauw witte hel zijn", weet hy nu al. ..Er komen nu wel nog een paar honderd Neder landse supporters extra naar Buenos Aires. Maar die gaan verloren tussen al die hysterische Argentijnen". Ieder spoortje van onderschatting van de tegenstander en van de hectische si tuatie waaronder gespeeld moet wor den. vaagt Willy van de Kerkhof weg, als hjj zegt: ,,We zijn er allemaal ter dege van overtuigd dat het zeer moeilijk zal worden. We moeten niet alleen in de slag met die elf Argentijnse voetballers, maar we weten ook dat het publiek zich enorm tegen ons zal keren. En onder die omstandigheden kan het niet anders oi je hebt de scheidsrechter ook tegen je". Maar toch heeft Willy van de Kerkhof nog wel een beetje vertrouwen in ar biter Gonella uit Italië. „Ik ken hem goed, want we hebben hem in Eindho ven ook gehad in de wedstrijd van PSV tegen Barcelona. En hij heeft vorig jaar ook de wedsrijd tussen België en Ne derland in Antwerpen gefloten, die we met 2-0 wonnen. Ik zie het als een voor deel, dat die scheidsrechter het Neder landse voetbal ook kent. Maar toch ontkomt geen scheidsrechter eraan om in zo'n heksenketel een beetje beinv- loed te worden", analyseert Willy van de Kerkhof, die (.Ja, dat heb ik inder daad gedaan") een cursus welspre kendheid heeft gevolg en daarvan duidelijk heel wat heeft opgestoken. De middenvelder van PSV heeft dan ook woorden genoeg bij de hand om uit te leggen dat Nederland de schrik niet om het hart is geslagen door de forse 6-O-zege van Argentinië op Peru: ..Dat was eigenlijk helemaal geen sensatio nele uitslag. Peru is in het Zuidameri- kaanse voetbal zo ongeveer wat Luxemburg is in Europa. Dat wij tegen dat ploegje uit Peru niet verder dan 0-0 zijn gekomen, lag aan onszelf en niet aan die tegenstander. Het liep toen nog niet bij ons en we waren eigenlijk nog met oefenwedstrijden bezig voor de volgen de ronde". Opjagen Nu heeft Nederland zo langzamerhand wel bewezen dat het bij tijd en wyle als een trein kan lopen. ..Tegen Oostennjk hebben we eindelijk de juiste oplossing en de goede mentaliteit gevonden. En daarna hebben we onze strijdwijze steeds verbeterd. We z\jn het sterkst als we zoveel mogelijk in balbezit zijn. en daarom moeten we voortdurend op de tegenstander blijven jagen. Dat moet iedere speler doen. Als we Argentinië ook opjagen en opsluiten - en dat kun nen we - halen we ze uit hun spel. Als ze na een kwartier nog niet gescoord heb ben. raken ze helemaal in paniek als we zo blijven spelen". Ontkend kan niet, worden dat Willy van de Kerkhof soms mentaal kwetsbaar is. Dokter Frits Kessel daarover: .Als Re ne van de Kerküot weg is. is wuiy uuk weg Toen René tegen Peru in de kleed kamer achterbleef en riep dat hij naar huis wilde met zijn gekwetste hand. was Willy ook ineens aageslagen. En Willy is vooral opgebloeid sinds zijn vrouw An- tione ook in Argentinië is (vorige week kwam ze al in Cordoba aan, samen met de vrouw van René en de vrouw van Hany Lubse). Collectief sterker En de middenvelder is ervan overtuigd dat Nederland nu met even veel kracht de finale in gaat als vier jaar geleden: „We hebben zelfs meer kans. Want het collectief is veel sterker geworden. En er is ook nog altijd enorm veel individueel talent. Ook in dit toernooi heb je aan twee of drie sterren genoeg, en die heb ben we". Als Willy gevraagd wordt wie die Nederlandse sterren zijn. is hij wel bereid de namen van Rob Rensenbrink en Ruud Krol te noemen. Van de Kerkhof voorspelt dat Juist de sterkte van het Nederlandse midden veld tegen Argentinië „heel belangrijk zal worden. We kennen ze nu goed. want we hebben vijf van de wedstrijden van Argentinië op de televisie gezien. En we kunnen ze hebben, want Nederland speelt hier nog altijd het modernste voetbal. De andere ploegen spelen ge woon met verdedigers, middenvelders en aanvallers, maar bij ons schuift het hele elftal veel vaker door elkaar. Dat kan omdat we de taken nu uitstekend overnemen". Willy van de Kerkhof (26) wil er over vier jaar weer bij zijn. „We hebben nu al een sterke basis genoeg om dat te kun nen realiseren. En er is genoeg jeugd in Nederland om voor voldoende verster king te zorgen. Ik wil dit nog een keer meemaken", begeert de PSVer, die en kele weken geleden nog vaak in de pul zat, maar die nu het zelfvertrouwen van het hele Nederlands elftal uit straalt. van vandaag (zaterdag) en morgen, twee hotelovernachtingen en ver voer moet ongeveer 2800 gulden neergeteld worden. De 'lange' DC-8 was op de heenreis niet volleditg bezet omdat de spelers en de officials met dezelfde machine terugkomen. Een tweede KLM-toe- stel brengt nu de reeds in Argentinië aanwezige supporters terug. Onzeker Gisteravond bestond nog geen vol ledige zekerheid over de hotelreser veringen en de entreekaartjes. Een KLM-woordvoerder verklaarde ech ter: „Dankzij de enorme medewer king van de Nederlandse ambassade en functionarissen van de KNVB ver trouwen we echter, dat alles op tijd onder controle komt In KNVB-kringen in Buenos Aires was men daar overigens nog niet zo zeker van. temeer, omdat de Neder landse delegatie in Argentinië nog nimmer meer dan de officiële 25 plaatsbewijzen voor spelers en of ficials heeft gekregen. Ook voor de finale schijnen die extra kaarten niet beschikbaar te zij n. laat staan 200. zo bleek uit opmerkingen van public- relationsman Hamstra die namens de KNVB overwoog een ernstige aanklacht tegen de organisatoren in te dienen Hamstra „Niet alleen voor de finale in Buenos Aires, maar ook al bij de wedstrijden in Mendoza en Cordoba hebben we by voortdu ring in de clinch gelegen met de or ganisatie om meer dan de officiële vijfentwintig plaatsbewijzen te kun nen krijgen. We hebben evenwel steeds tevergeefs dat verzoek ge daan" Zwarte kaartjes Voor de finale tussen Nederland en Argentinië zullen een kleine 200 Oranje-supporters naar Buenos Aires overkomen Hamstra: „Maar of ze de wedstrijd inderdaad kunnen by wonen, is op dit ogenblik nog een groot vraagteken, omdat wy nog al- tyd niet meer dan vyfentwintig kaar tjes hebben, waarvan fk er een aantal nodig heb voor de spelers en be stuursleden Ik heb een aanbod ge had van iemand die my aan 189 kaar tjes kan helpen, maar ik moet dan wel de zwarte-marktprijs van 170 dollar per kaartje betalen Dat is me echter toch wel wat te gortig, hoewel we toch overwegen, wanneer de or ganisatoren ons niet meer dan de 25 plaatsbewyzen kunnen aanbieden. In uiterste noodzaak op dat aanbod in te gaan" Gisteravond laat was er nog steeds gren akkoord bereikt over de extra 200 plaatsbewijzen waarom de KNVB heeft gevraagd, hoewel KNVB-voorzitter Meuleman en am bassadeur Van den Brandcler zich hoogstperoonlijk met deze kwestie zijn gaan bezig houden. *0 Kessel BUENOS AIRES - „Schandalig, die dopingsgeruchten over ons. Ik be grijp precies uit welke hoek ze ko men. maar ik durf mijn handen er voor in het vuur te steken dat het Nederlands elftal niets slikt". Een uithaal van dokter Frits Kessel naar het Zuldamerikaanse kamp Na de gewonnen wedstrijd tegen Italië spraken sommige Zuidamerikanen hun verwondering erover uit dat Ne derland In de tweede helft zo sterk was teruggekeerd Ook de kranten in Buenos Aires von den dat heel vreemd. Er werd do- ping-gebruik gesuggereerd „Dat is volstrekte waanzinoppert Kessel „Dit Nederlands elftal bezit duidelijk meer conditie dan de andere ploegen Tot nu toe hebben we na al die onder zoeken nooit iets anders vernomen Een teken dat het wel snor zit. Ik vermoed dat ze ons anders razends nel in de kraag hadden gepakt Ze proberen je hier op allerlei manieren van je stuk te brengen." Actie Argentinië De actie Argentinië heeft in een vrydag uitgegeven verklaring de KNVB gevraagd geen beker tn ont vangst te nemen uit handen van de Argentynse president Videla. „Aan die handen zit bloed, dat zit dan ook aan die beker." zegt de actie Ar gentinië. waarin o a zitting hebben Freek de Jonge en Bram Vermeulen, de jonge socialisten In de Party van de Arbeid, de PPR en de PSP In de verklaring wordt verder gezegd dat de militaire junta op een im mense wijze de mensenrechten in Argentinië schendt. „De situatie In Argentinië zyn de meeste mensen over een week vergeten, terwyi die beker vier jaar biy ft 3taan De KNVB heeft meermalen verklaard zich niet met politiek te willen bezighouden Dit is hun kans. weiger die beker 'laat deze beker aan ons verbygaan heet het in de verklaring Amnesty De Nederlandse afdeling van Am nesty International heeft vrijdag een telegram gestuurd naar de Ne derlandse voetballers in Argentinië en naar de KNVB met het dringende verzoek een officiële ontmoeting met de Argentijnse president Videla te weigeren. In het telegram vraagt Amnesty de oranje-voetballers en de officials van de KNVB 'een daad van moed te stellen' en op te komen voor de rech ten van de Argentynen PvdA Er mag, naar het oordeel van de PvdA-fractie in de tweede kamer, géén officiële Nederlandse verte genwoordiging aanwezig zijn bij do prijsuitreiking aan finalisten in het wereldkampioenschap voetbal ais president Videla de prijzen uitreikt Dit standpunt is neergelegd ln vra gen van de PvdA-kamerleden Dan- kert. Pronk en Van den Bergh aan minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) Zy willen weten welke instructies onze ambassadeur zyn gegeven voor zyn officiële optreden by de prijsuitreiking SCAN Het solidariteitscomitê Nederland - Argentinië (SCAN) heeft het Neder lands elftal gevraagd 'zijn solidari teit te tonen met het onderdrukte Argentijnse volk'. Het SCAN heeft vrijdagmiddag een telegram ver zonden aan de Nederlandse delega tieleider in Argentinië, mr Jacques Hogewoning. De letterüjke tekst van het telegram luidt. „De finale Argentinië - Neder land ls uw kans Kom uw belofte nu na. leen u niet voor politieke propa ganda van de junta. Naast Johan Neeskcns' moeder (geheel links) wacht onder andere Klaas Poortvliet opgewekt totdat het vliegtuig naar Argentinië vertrekt. Willy van de Kerkhof maakt een ommetje met zijn vrome Antoinel (Van onze verslaggever Joop van den Berg) BUENOS AIRES - Met het bereiken van de finale van dit wereldtoemooi beeft het Oranje-team een „goudader" aangeboord: iedere speler van de Oranje-slectie wordt om en nabij 200.000 gulden bruto rijker aan de trip naar Argentinië. Dat geldt voor alle spelers. Ook voor een geselecteerde als Harry Lubse, die nooit in het veld is gekomen. En waarschijnlijk zullen er straks in Nederland door de vreugderoes ook nog wel een reeks peperdure geschenken bij komen. Ten eerste krijgen de spelers de op brengst van de hele reclamepot, gevuld door de sponsors, die zyn aangetrokken door het bemiddelingsbureau Inter Football Dat is voorlopig een bedrag van 900.000 gulden. Maar perschef Hans GOLllU UU10001 RENSENSniNK (hOUNDl) Mendoza 11 jun 1978 CENTRO DE PRENSA 1042 BUENOS AIRES vargentina ln de wedstrijd om het wereld- kampioenschap voetbal tegen Schotland maakte de Nederlandse spits Rob Rensenbrink het duizend ste doelpunt, sinds het wereld kampioenschap gespeeld wordt. Dit feit was voor de Argentijnse PTT aanleiding om een stempel te maken. Hamstra van de KNVB wist gisteren in Moreno - het trainingskamp van Oranje 40 km buiten Buenos Aires - te melden dat ..Cor Coster en de zy nen nog wel wat zylynen aangeboord hebben", waar door de pot nog groter is. Van dat totale bedrag - dat misschien boven het mil joen zal liggen - krijgt Inter Football 15 procent, alsmede de onkosten. Verder krijgen de landen die in dit toer nooi hebben gespeeld 50 procent uit een aantal andere potten. Zo is er byvoor- beeld 25 miljoen Zwitserse francs be schikbaar aan radio- en tv-rechten. En ook 20 miljoen Zwitserse francs aan re clamerechten ln de stadions. Verder zijn over de hele wereld - ook in Nederland - de rechten verkocht om reclame te voe ren met het bekende Gaucho-embleem van dit wereldtoemooi in Argentinië. „De opbrengst daarvan is nog volstrekt onduideiyk", aldus Hans Hamstra. maar duideiyk is dat het ook hier om miyoenen gaat. Ook gaat er een groot gedeelte van de recettes naar de deelnemende landen. Van die recette gaat 40 procent naar de Argentynse organisatie, en behoudens wat onkosten gaat de rest naar de lan den. De verdeelsleutel is vry simpel: in de eerste ronde (toen er dus nog 16 ploe gen in de slag waren) delen alle 16 lan den mee. In de tweede ronde delen al leen de nog overgebleven acht landen mee. Met aftrek van de 40 procent voor de organisatie en de FIFA. gaat de re cette van de finale naar Argentinië en Nederland. Hamstra: „Voor de verdien sten maakt het niets meer uit wie de finale wint, want dat recettebedrag dat overblyft. wordt eeriyk verdeeld" Van het totale bedrag dat ten slotte be schikbaar komt (radio- en tv-rechten. reclame in de stadions. Gaucho-reclame en recettes) voor de landen, heeft Ne derland voor zyn deel daarvan zoals be kend een verdeelsleutel opgesteld. De spelers mogen 50 procent van dat be drag verdelen Voor de clubs komt 40 procent beschikbaar. En ten slotte gaat 10 procent naar de KNVB en een aantal belangenorganisaties, zoals de WCS en de FBo („en wat andere ploegjes zoals een woordvoerder van de KNVB zei). Bovendien krijgen de spelers van het Oranje-team 2000 gulden per wedstrijd van de KNVB. Hamstra: „Er zijn zoveel bronnen van inkomsten, maar ook zo veel aftrekposten, dal een exaete be groting onmogelijk te maken is". Maar een woordvoerder van de KNVB (die in dit verband liever niet genoemd wilde worden) kon toch met stelligheid voor spellen dat iedere Nederlandse speler 200.000 gulden aan dit toernooi zal overhouden. Maanden duren Toen Nederland in 1974 ook de finale bereikte, werd er ten slotte aan Neder land 3.3 miljoen gulden uitgekeerd. De spelers van de Oranje-selectie in West- Dui Island kregen toen per man uit- eindelijk een bedrag van 130.000 gulden. (Door Ton de Ruiter) BUENOS AIRES - Leopoldc Luque draait nog steeds mee in het voetbal circus dat Mundial '78 als naam gekre gen heeft. Dat mag een bewijs genoemd worden van zijn enorme mentaliteit, want de Argentijnse spits heeft deze maand wel het een en ander moeten doorstaan. Vreugde en verdriet. Jubel bij de Argentijnse openingsgoal tegen Hongarije, de held van de natie na de winnende treffer tegen Frankrijk. Pijn na een overtreding van de Franse ver dediger Lopez, die hem zo zwaar ten val bracht, dat zijn arm uit de kom schoot Droefheid bij het overlijden van zijn broer, verbrand bij een auto-ongeluk. Pijn opnieuw na een Braziliaanse el- DEN HAAG - Het Nederlands elftal, dat dinsdagochtend om 08.35 uur terugkeert uit Argentinië, zal enkele uren later, tussen 12.00 en 13.00 uur, op Paleis Soestdijk worden ontvangen door Koningin Juliana. De ontvangst zal. als de weersom standigheden dat toelaten, in de paleistuin plaatsvinden. Op Schiphol zullen spelers en officials worden toegesproken door minister-presi dent Van Agt, terwyi staatssecretaris Wallis de Vries van CRM eveneens aanwezig zal zyn. Het ligt niet ln de bedoeling dat dinsdag een of andere stad door de Oranje-equipe wordt bezocht. Amsterdam. Rotterdam en Eindhoven hadden zich als gegadigden aangemeld het Nederlands elftal op uitbundige wyze te ontvangen, maar besloten is geen bepaalde plaats voor te trekken. Eventuele huldigingen van de gehele Oranje-ploeg zullen alleen woensdag of pas enkele weken later kunnen plaatsvinden. Verschillende spelers hebben al vakan ties gepland die donderdag beginnen. Het ligt in de bedoeling dat de NOS-televisie dinsdag de hoogtepunten van de aankomst van het Nederlands elftal - zoals het welkom op Schiphol en de ontvangst op Paleis Soestdyk - rechtstreeks zal uitzenden. leboogstoot die hem een prachtige blauwe kijker bezorgde. „Ja", zegt de 28-jarige schutter, „door de dood va mijn broer is 1978 een moeilijk jaar, t toch beleef ik morgen misschien de mooiste dag van mijn leven". Leopolde Luque. vier wedstrijden actie! op deze WK. twee duels door blessures en familieomstandigheden afwezig, toch vier doelpunten. Een in Europa volledig onbekende speler, die deze WK internationale erkenning afdwong; 28 jaar oud. Een laatbloeier? Luque „Dat geloof ik niet Drie jaar geleden ben ik in het nationale team gekomen. Daarvoor speelde ik in Union Santé Fé. een kleine club. Het was moellyk om daar op te vallen" Dat gebeurde pas toen Luque voor een bedrag van twee miljoen gul den overging naar River Plate, de huidi ge kampioen van Argentinië, zyn grote kracht is zyn enorme be- weeghjkheid. zyn schotvaardigheid, en samen in de ploeg met Mario Kempes vormt hy een aanvalsduo dat door Ne derland gevreesd wordt. Luque:Mario en ik zyn erg beweegfijk. De meeste lan den hebben wel een voorstopper die een beweegUjke voetballer kan uitschake len. maar twee dat geeft problemen. Daar hebben we dit toernooi van gepro fiteerd". Luque hoopt zondag met miljoenen ky- kers aan de buis opnieuw toe te slaan en daarmee een bydrage te leveren aan het grootste feest dat ooit in Zuid-Amerika gevierd is. Lukt het de wereldtitel te pakken, dan krijgt het hele volk maan dag vrij. De kreet: „Myn baas ziet me de hele week niet" overheerst. Luque: „Ik hoop dat het voor die mensen geen teleurstelling wordt Nederland is de moeiiykste tegenstander die je kunt hebben. Het heeft hetzelfde wapen ais wfi: de beweeglykheid. We zullen erg veel moeten gaan, je kunt ervan uitgaan dat Nederland dat ook doet ARNEMUIDEN - Vader Klaas Poortvliet ziet de ver richtingen van zoon Jan in het oraryeteam in de finale tegen Argentinië niet op de beeldbuis. Pech Integen deel: gisteravond is Poortvliet sr met tweehon derd andere oranje-sup porters met een extra KLM- lijndienstvliegtuig naar Buenos Aires vertrokken om de finale bij te wonen. Klaas Poortvliet, vroeger één van de spelmakers in het eerste team van Amemuiden, liet zich dit buitenkansje niet ontgaan toen er gistermiddag tenhuize Poortvliet een aan bod gedaan werd door een omroeporganisatie om op haar kosten naar Argentinië te reizen voor het bijwonen van de WK-eindstrijd. Poortvliet sr had er zich al mee ver zoend om ook de besüss ende wed strijd voor de buis te moeten volgen. By een eerdere gelegenheid liet Poortvliet echter weten er graag 'li ve' by te zyn. „Als Jan me gevraagd had of ik op zyn kosten mee had wil len gaan zou ik geen ogenblik geaarzeld hebben. Nu moeten we alle wedstrijden op de tv volgen", liet hy toen weten Het was gisteren overigens een druk te van belang ten huize Poortvliet, omdat de ouders en verdere fami lieleden van Jan Poortvliet, die in Argentinië eén van de grootste voetbalontdekkingen wordt ge noemd. ook bezoek kregen van een televisiereportageteam Brazilianen. Via het kosthuisadres van Jan Poort vliet in Eindhoven waren die ln Ar- nemuiden terecht gekomen om te vernemen hoe ze over de verrichtin gen van hun zoon en broer in Ar gentinië dachten. In het vliegtuig naar Buenos Aires -de machine werd door de KLM van een passende tekst voorzien, 'world championshipTeisde Klaas Poortvliet onder meer samen met de moeder van Johan Neeskens De andere Oranje-supporters waren uiteraard niet zo gelukkig als Poortvliet sr wat de overtocht-faci liteiten betreft. Doch de financiële draagkracht van de ware voetbal liefhebbers kent blijkbaar nauw elijks grenzen, gezien de snelheid, w aarmee de supporters zich, na me dedelingen via de media, voor de voetbaltrip aanmeldden. Voor de reis, kaartjes voor de wedstrijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11