Dr. C. Boertien opende Budelpack te Poortvliet 'EXCELSIOR' UIT KRUININGEN NAAR CONCOURS IN KERKRADE MIDDELBURGSE BRADERIE BELEEFDE RUSTIGE DAG Theater Yves Jolly, slordig poppenspel Donkere lucht, dreigende bui kunst Shock-effect 'Het Balkon' voorbij Mandolinevereniging voor de derde keer naar Wereld Muziek Concours ZATERDAG 17 JUNI 1978 DIRECTEUR: 'HET OVERGANGSGEBIED FISCALE INVESTERINGS AFTREK NAAR PREMIE KAN CONCURENHEVERSTOREND ZIJN' GEEN SUBSIDIE OF PREMIE BIJ BOUW BEDRIJF POORTVLIET - „In het over gangsgebied van fiscale inves teringsaftrek naar inves teringspremie kunnen belang rijke concurrentieverstorende verhoudingen ontstaan, die wel eens onvoldoende zouden zijn doorgedacht." Directeur E. Ph. Nieuwerkerk zei dat vrij dagmiddag bij de opening van zijn nieuwe contractverpak- kingsindustrie Budelpack b.v. in Poortvliet, die werd verricht door Commissaris der Konin gin dr. C. Boertien. De heer Nieuwerkerk wees erop. dat Budelpack geen gebruik heeft kunnen maken van subsidie- of premieregelin gen Voor Zeeland waren namelijk geen bedragen uit de werkgelegenheidspot beschikbaar en de nieuwe regeling, de wet op de investeringsrekening <wir), werd enkele weken geleden pas in de tweede kamer goedgekeurd „Ook die stimuleringspremie ging ons voorbij- Zouden wij vandaag onder de geldende Wlr-condiLles investeren, dan zou dat tot een premie leiden van ruim vierhon derd duizend gulden In Bergen Op Zoom zou dezelfde premie leiden tot zeshonderd duizend gulden en vestiging van Budelpak in Zuid-Limburg of in het noorden van het land. zou driekwart miljoen gulden subsidie opgeleverd hebben Nu hebben we de financie ringsmiddelen moeten aantrekken op normale condities," vertelde de heer Nieuwkerk Hij brecht verder naar voren, dat Bu delpack van een porspronkelijk be scheiden banketfabriek is uitgegroeid tot een vrij exclusief bedrijf met 75 me dewerkers De contractverpakkingsin- dustrie is zeer arbeidsintensief: de fac tor loon ligt boven de vijftigprocent van de toegevoegde waarde van de produk- tie Milieu De directeur van het bedrijf zei voorts, dat zijn bedrijf uit het oogpunt van mi lieu büna optimaal is. „Een verant woorde vestiging in het hart van het eiland met nog uitbreidingsmogelijk heden op 6000 m2. We zijn in Thoolse maat een belangrijke bron van werk geworden en het perspectief is volop aanwezig. Wij opereren in het grens gebied van het niet of net wel kunnen. Wij leven bij de grat ie van inventiviteit en creativiteit." aldus de directeur, die tenslotte het belang van verpakking voor de levensmiddelenconsumptic in de wereld benadrukte. De commissaris der Koninin in Zeeland prees Budelpack omdat het bedrijf de regering voor is geweest met investeren „Dat. heeft een heleboel overheidsgeld gespaard en daarom is uw onderne merschap te prijzen in een tijd van te ruglopende conjuctuur U hebt een gat gevuld, u tast de markt af en dat is "n verkwikking. Ik hoop dat Budelpack mag groeien en bloeien." zei dr. Boertien Vanuit de kantine ging het gezelschap genodigden vervolgens naar een van de bedrijfshallen, waar de commissaris met een druk op de knop drie machines in werking stelde voor de verpakking van Bonitos mini. Daarna werd een rondgang gemaakt in het op volle toe ren draaiende bedrijf, waaronder meer raider, maple leaf kauwgvm. mars, freshen up, rambo rubberpasta en planten mest van Baver worden ver pakt. In de eigen ontwerpafdeling is Budel pak in staat om de meest uiteenlopende verpakkingen van ontwerp tot. gereed produkt te vervaardigen Ook tand pasta. toiletzeep, haarversteviger. shampoo's, drukwerk, lijmen, harsen en verf wordt door het Poortvlietse bedrijf verwerkt De officiële opening van dit bedrijf van statenlid Nieuwkerk werd onder andere bijgewoond door oud-gedeputeerde A J Kaland. CDA-fractievoorzitter drs. H Everswijk en oud-burgemeester J. E, van Boeijen met hun echtegenote Spoedig gesprek bewoners Molenweg met b en w Koewacht over aankoop grond KOEWACHT - Bewoners van de Mo lenweg in Koewacht zullen binnenkort een gesprek voeren met het college van burgemeester en wethouders van Axel over de aankoop van tuingrond. Aan de Molenweg - een zijstraat van de Klapstraat licht een brede berm. En kele bewoners van de straat hebben de gemeente schriftelijk verzocht of de berm bij hun perceel getrokken kan worden. De gemeente Axel staat niet afwijzend tegenover het ideeg maar dan moeten alle betrokkenen bereid zijn om tuingrond aan te kopen 'We willen ver snippering voorkomen', vertelde voor lichtingsambtenaar C. Smies van Axel 'Alle mensen moeten er dan een stukje bijkopen Omdat slechts enkele mensen schriftelijk te kennen hebben gegeven grond te willen kopen? willen we nu de mening van alle mensen weten Overi gens zal het niet gaan om verkoop van de hele berm. In het voorste deel liggen kabels en dergelijke van de nutsbedrij ven en die grond verkoopt de gemeente gewoontegetrouw met Als niemand be zwaar heeft tegen aankoop van de grond, bestaat er geen enkele belemme ring.' Commissaris Boertien zet met een druk op de knop de machines in werking MIDDELBURG - Het koele w eer heeft vermoedelijk het bezoekersaantal op de Middelburgse braderie vrijdag enigszins parten gespeeld. Er hing een donkere lucht en een regenbui dreigde. Vooral toen in de loop van de vroege middag inderdaad een kleine regenbui over de hoofden van de braderiegan- gers losbarstte, daalde het bezoeker saantal tot een minimum. Velen zoch ten op dat moment in een etablisse ment bescherming Maar na regen kwam de zonneschijn, en daarmee werd de belangstelling weer op peil ge bracht. „Het was vandaag erg matig", zei de voorzitter van de bradenecommissie P. de Witte, „Maar de ervaring heeft ge leerd dat de tweede dag altijd minder druk is. En nadat tegen de klok van half vier de zon weer ging schijnen, kwam er meer leven in de brouwerij" Tijdens de eerste dag van de braderie, donderdag, heerste er grote drukte op het braderieterrein ..Buitengewoon goed", aldus De Witte. „Vooral 's avonds was er veel publiek". Bij de midden stand was er dan ook geen reden tot kla gen die eerste dag. Autoshow Nieuw gisteren was de autoshow op de Markt. Middelburgse autodealers had den hun beste voertuigen van stal ge haald om ze in het hart van de braderie te tonen. Hoewel van de zijde van de braderiecommissie was aangedrongen op een meer aantrekkelijke opstelling dan verleden jaar kwam hiervan in de praktijk weinig terecht. Ook nu was 't een opeenstapeling van vierwielers. 's Avonds gaven het looporkest de Seat Cats en de showband Juliana Middel burg een concert. De muziek neemt toch al een voorname plaats in op de brade rie. Dat het publiek dit apprecieert be wijst de grote belangstelling voor de muzikale tonen van het zigeunerorkest Tata Mirando op het terras van braai-tapperij De Mug. Vrijdagmiddag, toen het op het hele braderieterrein erg rustig was. werd op straat zelfs een dansje gemaakt op de swingende mu ziek van dit orkest. Vandaag, de laatste dag van de brade rie. is er een optreden van enkele jaz zorkesten en de showband Juliana. Ver der staan kindervoorstellingen van het poppentheater Parcival op 't prog ramma en een herhaling van het vrij dagavond al gespeelde middeleeuwse wagenspel 'Nu noch' door de to neelgroep Parlando Rond zes uur 's middags keert de rust in de Middelburg se binnenstad weer Derde symposium 'herstel van onze leefruimte' te Veere VEE RE - De Stichting Delta-Cultureel sluit vrijjdag 23 juni met een sym posium onder het motto 'Bouwwereld en te bouwen wereld' een reeks van drie symposia over 'het herstel van onze leefruimte' in de Grote kerk te Veere af. Dit derde symposium begint om 11.00 uur. Dan zal de heer J. D. de Voogd ge durende een half uur zijn visie geven op het bouwbeleid in deze tijd onder de titel 'De arbeidsmarkt, scholing en am bacht'. De heer De Voogd spreekt als lid van de Tweede Kamer. Vervolgens houdt de heer drs J P Soeter. wetenschappelijk medewerker in de vakgroep 'Bouwmethodiek' van de TH-Delft, een lezing over 'economische achtergronden'. De derde spreker, ir L C. Röling. stadsarchitect van Haarlem, gaat in op 'de kwaliteit van het am bachtelijk gebouwde'. Tenslotte spreekt de heer H. B. Cools, licentiaat toegepaste economische wetenschap pen: schepen van Antwerpen voor Ruimtelijke Ordening. Stedebouw en Huisvesting: ep lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers over de 'Le vende binnenstad' In de kerk heeft de Stichting Delta-Cul tureel een tentoonstelling ingericht Met foto's worden 'slechte' en 'goede' bouwwijzen getoond. De Stichting is van mening dat er nog vaak. onder in vloed van de tendens naar grootschalig bouwen na de eeuwwisseling, verkeerd wordt gebouwd. Er wordt soms te weinig rekening gehouden met ener gieproblemen. sociale contacten en geestelijke armoede. Het doel van de tentoonstelling en het symposium is. aldus de organisatoren een duw in de richting te geven naar een betere leef baarheid in onze maatschappij Momenteel zijn er besprekingen gaande om de inleidingen van de drie symposia in boekvorm te laten verschitnen Examen Aan de academie voor lichamelijke op voeding te Den Haag slaagde H. Filius uit Vlissingen voor het examen MO P (leraar lichamelijke opvoeding). Aan het examen stuurman werk tuigkundige voor de zeevisvaart SWV. een vierjarige opleiding M B O., hebben twaalf leerlingen deelgenomen Ge slaagd zijn- Jan Bezuyen, Kees Be- zuijen. Jan Bezuijen en Piet v d Kloos ter. te Ouddorp: George Groenedijk. Kommer de Vogel en Piet Witte, te Goedereede: Cor v dl Linde te Stel lendam Wim Feytel, Jan de Koning en Hans Verspoor te Bruinisse en Jaap Blokhuis te Alblasserdam Profiteer nu van onze aanbieding in japonnen en deux-pieces Coosje Buskenstraat 149-151 - Vlissingen VESTZAKTHEATER. VLISSINGEN. Theatre du Papier van Yves Joly Holland Festival Yves Joly is in de wereld van het poppenthea ter, door de grote veranderingen, die hij na de oorlog in het spel teweegbracht een belang rijke naam. Aan de faam. die Joly met zijn ensemble heeft veroverd, doet men niet ter- De toneelgroep Parlando voert het jcagenspel 'Nu noch' op Regeling regionale brandweer in Vlissingse commissie VLISSINGEN- De leden van de Vlis singse commissie van advies en bij stand voor personeelszaken en organi satie praten in de Vergadering van woensdagavond over de nieuwe ge meenschappelijke regeling regionale brandweer, waarin wordt overeenge komen. dat de regionale brandweera- larmcentrale in Vlissingen gevestigd wordt. In dat verband w ordt dan ook het voorstel gedaan om een krediet Van 1.100.000.- beschikbaar te stel len voor uitbreiding en verbouwing van de brandweerkazerne. De brandweer komt ook aan de orde in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de openbare w erken en volkshuisvesting, die maan dagavond bijeen komt. Aan de agenda is tevens toegevoegd een voorstel be treffende het onderhoud van asfaltwe gen. De vergadering van de commissie personeelszaken en organisatie begint om 19.30 uur Commissie detailhandel vergadert donderdag VLISSINGEN- De vaste commissie van advies en bijstand Voor zaken de de tailhandel betreffende van de gemeente Vlissingen vergadert donderdagavond Er zal onder meer worden gesproken over het bestemmingsplan Boulevard en o Ver een wiziging in de legesverorde ning. Dat laatste heeft betrekking op de nieuwe winkelsluitingswet die 1 novem ber in werking treedt, waarin bepaald wordt, dat bij de ingang van iedere win kel een door of namens b en w gewaar merkte aankondiging moet zijn aange bracht. waarop de openingstijden van de winkel zijn aangegeven Voor het waarmerken van deze aankondigingen kan de gemeente leges heffen B en w stellen voor om het te heffen bedrag te bepalen op 2,50 De vergadering van de commissie begint om 19.30 uur. loops afbreuk. Het theater heeft, dat zy voor opgesteld. nog altijd een bizondere klasse. Het vakmanschap, waarmee met papieren poppen wordt gespeeld, is groot. Juist daarom was het teleurstellend vrijdag avond in het Vlissingse Vestzaktheater een voorstelling te zien waarmee Joly zelf af breuk deed aan zijn faam. Er is Joly wel ver weten. dat hij na het baanbrekend werk. dat hij in de vijftiger jaren deedgeen verdere ver nieuwingen meer heeft gestimuleerd. Op zich hoeft het. meen ik. geen bezwaar te zijn, dat hij is voortgegaan op een eenmaal ingeslagen weg. Maar men zou. na zoveel jaren, mogen verwachten, dat daardoor een grote mate van perfectie zou zijn bereikt. Pertectie werd zo leek het vrijdagavond tij dens de voorstelling in Vlissingen. met nage streefd. Joly en zijn mensen wisten slechts een enkele keer de op zichzelf staande wereld op het toneel te scheppen, die ze kunnen schep pen. Veruit het grootste deel van hetspel werd gekenmerkt door slordigheden, die de aan dacht afleidden van wat Joly wilde laten zien. Slordig waren de spelers steeds zichtbaar en hoorbaar bezig achter het zwarte scherm. Zeer matig was de belichting: eenvoudig weg te nemen hinderlijke schaduwen werkten leder moment storend. En van zonder meer slechte kwaliteit was het geluid. Alsof hon derden malen gedraaide opnamen met be hulp van een inferieure platenspeler en vla geheel versleten luidsprekers werden weerge geven. hen enkele maai deed Joly dat allemaal even vergeten. Zoals in „Ombrelles et parapluies". waarin parasollen en paraplu's uitstekend ar rogante. neerbuigende, verlegen en opge wonden figuren verbeeldden En in het slot nummer. w aarin het ensemble alleen met de handen speelt en poëtisch leven in de diepte van de zee laat leven en zeer geestig de verle genheid toont van twee ontklede baders, die betrapt worden Maar zelfs dat subtiele .Les mains seules" werd op momenten ontsierd, doordat behalve handen ook hoofden boven het podiumscherm zichtbaar werden. Alles bijeen was het een matig gebeuren. De bezoekers van de voorstelling applaudisseer den aan het slot niettemin geestdriftig. Uit respect voor het meesterschap van Joly naar valt aan te nemen. Joly had meer respect kunnen tonen voor zijn publiek Al twee keer een tweede prijs KRUININGEN - De Kruiningse mandolinevereniging "Excelsior" doet zaterdag 8 juli mee aan het We reld Muziek Concours te Kerkrade. Voor "Excelsior" niet zo'n bijzonde re prestatie, omdat dat al voor de derde keer het geval is. Een opmer kelijke gebeurtenis blijft het echter wel. omdat er vele muziekvereni gingen zijn die een dergelijke eer nooit te beurt valt. "Excelsior" zal in Kerkrade verte genwoordigd zijn met het A-orkest. Dat orkest bestaat uit 34 personen maar nog niet voor de helft uit man- dolinen. Voor de leek is dat wat vreemd Het orkest van een man- dolinenvereniging. met een bezet ting van nog niet de helft aan man- dolinen. Voorzitter en dirigent B, Leijs uit Kruiningen weet dat snel te verklaren „Je hebt nu eenmaal een ntmegroep nodig voor een orkest. Daarnaast is er een contrabasgroep en een gitaargroep. De rest van de instrumenten is afkomstig van de mandolinegroep". De mensen die zich aanmelden bij "Excelsior" (meestal jongeren) krij gen een opleiding van de heer Leijs. Als ze goed genoeg zijn worden ze in het B-orkest ge plaatst, waarna na emge tijd plaatsing in het A-orkest volgt. Men zit dan nog niet definitief in dat orkest, maar afwisselend ln het A- of B-orkest. ken op om eens in het buitenland te komen spelen. De voorzitter: „W'e kunnen daar bijna nooit aan vol doen omdat we onmogelijk alle spe lers op een dag vrij kunnen maken". Een ander probleem waar de man- dolinevereniging mee kampt is het verloop, vooral de jongere, leden. De heer Leijs: „Als er zich tien mensen aanmelden dan belanden daarvan uiteindelijk twee mensen in het A- orkest. De rest heeft voortydig moe ten afhaken in verband met verhui zing naar een andere plaats, of door studie. Ik ben wel eens jaloers op de verenigingen met oudere leden, die blijven over het algemeen langer by zo'n vereniging, omdat ze al geves tigd zyn in een plaats. Bij ons ligt de gemiddelde leeftijd erg laag. zo rond de 22 jaar" De muziek die de. al 37 jaar bestaan de. mandolinenvereniging brengt is licht klassiek Er wordt geen eigen werk gespeeld, maar originele com posities voor mandolinenorkesten Vernieuwen Op het ogenblik is men bezig het aantal mandolinen te vernieuwen. Voor dat doel heeft de verenieine van de gemeente en van het Anjerfonds subsidie gekregen, w aardoor in Oost- Duitsland 15 mandolinen konden worden besteld. Die instrumenten komen echter erg moeizaam naar Nederland. Secretaris en paukenist K Saman hierover: „Ja we hebben ze besteld by een man in Oost-Duits- land die ze zelf maakt. Die verdient daar maar een paar stuivers aan. de rest van het vrij hoge bedrag dat we er voor moeten betalen gaat naar de "staat" Die staat is er ook de oorzaak van dat de mandolinen zo langzaam alkomen. Voorlopig wordt hard geoefend voor het Wereld Muziek Concours, waar men het. in de groep waarin de man dolinenorkesten zyn ingedeeld zal moeten opnemen tegen de besten van de wereld. De stemming is echter in Kruiningen redelijk optimistisch. Zeker gezien de vorige twee keren toen twee maal een tweede plaats werd behaald De heer Leijs: .Voor vele muziekgezelschappen is het al een eer dat ze mee mogen doen. Een prijs behalen is er vaak helemaal niet by Dan mogen wij met onze twee tweede prijzen zeker niet mopperen" Foto: Er wordt hard gewerkt tijdens de oefeningen. Eerste prijs Aan de optredens op het Wereld Mu ziek Concours zijn voor "Excelsior" al heel wat andere optredens vooraf gegaan. Zo deed men vele malen mee aan de bondsconeoursen en de heer Leijs merkt daar trots over op dat men altijd de eerste prijs heeft be haald. De goede prestaties leveren "Excelsior" verschillende verzoe- SCHOUWBURG MIDDELBURG. Het RO Theater met Het Balkon' van Jean Genet. Regie: Frans Marijnen Vrijdagavond werd in de Schouwburg te Middelburg, in het kader van het HoL land Festival. Jean Genet's theaterstuk 'Het Balkon' opgevoerd Waarschijnlijk zal menig toeschouwer zich verwonderd hebben afgevraagd wat precies Genet's bedoeling is geweest bij het maken van het stuken of de versie van 'Het Balkon' zoals het vrijdagavond werd opgevoerd, wel overeenstemt met. de manier waar op de schrijver zich dat had voorgesteld. Toen het stuk. in 1957. voor het eerst in Londen werd gespeeld, waren het niet zozeer de shock-effecten die de Talk-of- the-town' bepaalden, maar de verschil len van mening tussen Genet en regis seur Zadek over zyn regie-opvattingen. hebben afgevraagd wat precies Genet's bedoeling is Welnu, regisseur Franz Ma rijnen van het RO Theater, dat nu het stuk ten tonele brengt, heeft zeker de bezwaren die Genet had over de premie- re ter harte genomen, maar of hij ook Genet's bedoel lingen vertolkt heeft is niet niet duidelyk geworden Nu. 21 jaar later, is het nauwelijks nog mogehjk de geregelde toneelbezoeker te shockeren. Veeleer zal Het Balkon, hoe zeer het ook de waarheid, de machteloosheid en nut teloosheid van macht, positie en veran dering benaderde, een heleboel mensen een tikkeltje hebben verveeld Somber, vulgair, maar geenzins ero tisch, met af en toe een vleugje van de meesterlyke kwaliteit die Genet onge twijfeld bezit Het Balkon, een bordeel temidden van revolutie en contrarevo lutie Daarin vervulln een stel bordeel bezoekers uit-uiteindelijk de rollen van de echte regeerders. De bisschop, die zonder dat er zonde zou zijn niet kan bestaan De rechter, die zonder crimi naliteit zyn positie niet kan waarmaken en de generaal die zonder oorlog niet kan opbloeien De hoertjes, de hoeren- bazin. vertolkt door een uitblinkende Fred Vaassen Ook het paardje van de generaal, Marieke van Leeuwen, had plezier in haar (korte) rol Gees Lin- nebank speelde de geslepen gezant. Het verhaal - een drie-en-een-half-uur du rend stuk - met een soms verwarrende dialoog en enkele verrassende scenes, voert te ver om uitvoerig over uit te wij den. Ondanks alles wat er gebeurde, of niet gebeurde, was het een boeiend ge heel. dat. nadat de toeschouwerzich langere tijd enigszins met de rollen had geïdentificeerd, hen aan de stoelen ge kluisterd hield hield. Pas na afloop moet die zich hebben verwonderd over de waarheid dat het stuk inhield. Genet's wat al te Azië benadering en zwart galligheid. geeft genoeg stof tot naden ken en dat kan men van een heleboel andere theaterstukken (helaas) niet zeggen. B.G.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 7