EEN DURE KLANT VOOR DE STAAT \nc7P Tanta Dien gaat naar haar zuster GEVOEL VAN ONMACHT BIJ LEKEN IN DE KERK Bezit van kerkelijke gemeenten kan dienen als werkkapitaal Albert Jan en zijn actie voor zeehonden OPVANG HUISDIEREN TIJDENS VAKANTIE Diocesane Pastorale raad vergaderde: Adjudant Van der Wal afscheid van rijkspolitie Goederenoverslag kanaalzone gestegen 31 mei KIES SCHIPPERS MEUBELEN ZATERDAG 27 MEI 1978 provincie Vandaag verlaat mevrouw De Kam haar zo vertrouwde omgeving, de lommerrijke Stoppelaartuin in Mid delburg. om de eerste stap te zetten voor een reis naar haar zus in Canada. Snelle vliegtuigen maken tegen woordig verre uithoeken vlot be reikbaar, zodat we van zo'n reis Een dienstverband van vijftig jaar is al niet niksmaar wat had u gedacht van iemand die al vijftig jaar gepensioneerd is. Dat is helemaal een zeldzaamheid. De man, die dit record op zijn naam heeft staan is Martinus Johannes Stolte, vijfennegentig jaar oud, verblijvend in 'Ter Valcke' in Goes. Nog een paar weken en hij is precies een halve eeuw gepensioneerd. Een dure voor de staat! Martinus Johannes Stolte: vijftig jaar met pensioen. Die vroege pensionering op 45-jarige leeftijd heeft Stolte te danken aan zijn Indische jaren als marineman. Al scheepsjongen kwam hij op vijftienja rige leeftijd op hr. ms wachtschip in Amsterdam. Een driemaster', weet Stolte nog.Dat was nog in de tijd van: als God de wind geeft dan varen we. Maar hij gaf ook wel eens teveel wind' zegt de jubilerende gepensioneerde marineman grijnzend. Dan kon het behoorlijk spoken. Ik ben ben. meldt hij, in de ruwe tijd in dienst gekomen. Als je iets verkeerd deed had je al een opdonder te pakken van je meerdere. En die stuurde je dan naar de com mandant waar je ook nog een schop van kon krijgen'. In de eerste jaren van deze eeuw. om streeks 1902 heeft Stolte nog op hr. ms fregat Tromp gevaren.Een driemas ter met stoomvermogen' weet hij nog. Als er wind was ging de kachel uit en de zeilen er op. Op zo'n driemaster met volle zeilen, ja daar was je nou echt zeeman op'. In zijn Indische jaren' was marineman Stolte onder onder meer actief bij de bestrijding van de opiumsmokkel op Borneo. En zijn staat van dienst vermeldt verder zijn deelname als bemanningslid van hr. ms Gelderland aande tuchtiging van het kampongcomplex op het eiland Fores. Daarnaast heeft de heer Stolte zich verdienstelijk gemaakt als in structeur aan de kweekschool voor inlandsche scheepelingen in Makas sar' waar hij de leerlingenonderwijs gaf in het zeemanschap. Op het insti tuut voor adelborsten in Nederland zou hij later les gaan geven in zeilen en roeien. In 1928 kreeg de heer Stolte eervol ontslag uit zeedienst Nadien heeft hij zich met bepaald onledig ge houden met allerlei persoonlijke liefhebberijtjes. Integendeel: hij zette zijn eerdere bezigheden in de perso neelsorganisatie voort, nu als actieve- ling voor de militaire pensioenbond. „Als we dan als organisatie vonden dat een weduwe te weinig pensioen ging in meestal in Den Haag kletsen om het in orde te maken, vertelt de 95-jarige. Vanwege zyn uitsloverijen voor die al gemene pensioenbond kreeg Stolte in 1960 het erelidmaatschap aangebo den. Eigenlijk heeft de jubilaris zijn eerste geschenk van zijn vijftigjarige pen sionering al te pakken: bij de marine in Vlissingen hadden ze er lucht van ge kregen dat er in Zeeland een bijzon dere oud-collega woonachtig was. Dat leidde tot de uitnodiging aan Stolte om bij de marine in Vlissingen eens een kijkje te komen nemen. De bejaarde oud-marineman werd er op een rijst- maaltijd en een borrel getracteerd De jongens hadden het prima voor el kaar' complimenteert Stolte. Of hij zelf straks nog feestelijk stil wil staan bij het volmaken van de vijftig pen sioenjaren? Och, waarom zou ik. zegt hij. Beter dan ik het nu heb kan ik het met krijgen'. Nog iets te melder»? Bel 01184-15144 Tante Dien' de Kam: grote reis Dertien jaar oud is ie: Albert Jan den Boer uit Kloetinge. Een ondernemende knaap, die met hulp van vrienden, familie en bekenden een bazar gaat inrichten waarvan de balen afvloeien naar de kas van de actie stop zeehondenmoord'. Een paar jaar geleden werd Albert Jan. naar hij verteltvoor het eerst met die actie geconfronteerd, toen er een speciale stand was ingericht op de Expo in Goes. Ik had er wel eens van gehoord', vertelt Albert Jan.maar ik had met het idee dat het zo erg was. Maar toen zag ik op foto's hoe schandalig het allemaal was. Zo kwam de jongeman Den Boer op het idee om een bazar te gaan inrichten. Volgende week zaterdag zal het zover zijn. Dan kan men vanaf s middags een uur terecht in het verenigingsgebouw aan de Jachthuisstraat in Kloetinge, waar men deel kan nemen aan een aantal attracties die staan gegroepeerd rond het grote Rad van Avontuur. 'Ik heb ontzettend veel prijzen gekregen van de middenstand in Goes, maar ook van bedrijven uit alle delen van het land', meldt Albert Jan trots Ik geloof wel dat ik voor zo'n drieduizend gulden aan prijzen heb'. Het geld dat hij binnen hoopt te halen is bedoeld als financiële hulp voor 'net voeren van acties, het maken van films en folders.Op de duur moet dat. toch indruk maken op de jagers', stelt de dertienjarige Kloetinger. 'Dan gaan ze misschien eens nadenken wat ze doen' nauwelijks meer opkijken, maar voor mevrouw De Kam- tante Dien voorde bekenden - is het altijd nog een hele onderneming. Want zo jong is ze niet meer. Zevenentachtig is ze. om pre cies te zijn. Ik ben nooit van m'n leven verder geweest dan Knokke en Antwerpen, meldt het kleine vrouwtjeEn nou ga ik nietzozeer naar Canada om wat van de wereld te zien. 't Is meer te doen om m'n zuster, die daar bij Vancouver woont. Die zus, Adrie is een paar jaar jonger dan ik. Die is 82. Laatst schreef ze ik wou dat ik nog eens met je kon praten. Maar omdat ze zelf met haar gezondheid sukkelt kan ze moeilijk naar Nederland komen. Toen heb ik gedacht, waarom zou ik met naar haar toe gaan. Ik ben zo ver ik weet nog goed gezond. Ik loop wel met een stok. maar dat heb ik niet geschreven, Dat zullen ze daar wel zien'. Al een paar dagen staat in huize De Kam de bagage gereed. Presies twin tig kg weegt m'n koffer, meldt Tante Dien. Meer mag je niet meenemen. Daarom heb ik de koffer van tevoren laten wegen. Ik had er. omdat ik graag lees. verschillende boeken in zitten en die wegen nogal door. De heb in m'n koffer ook het Liedboek gedaan en een klein bijbeltje, want ik ben nogal aan de christelijke kant'. Nou. je kan anders nogal aardig mee doen, dus zo erg is het ook weer niet' brengt een familielid in het midden. Aan de vooravond van het grote reis. blijft tante Dien de onderneming nuchter bezien. 't Is geen op- schroeverij als ik zeg dat ik het fijn vind om te gaan.Trouwens. de mensen hebben al tegen me gezegd: het is een mooi sluitstuk van je leven, zo'n reis. Daar heb je nog een mooie herinnering aan als je straks in het bejaardenhuis zit'. In een eerdere rubriek kwam de heer Vies uit Westkapelle aan het woord die als contactpersoon wilde gaan funge ren voor voor het onderbrengen van huisdieren tijdens vakantie van hun bazen, een probleem omdat vrijwel alles aan pensions en asiels vol zit. Van •de kant van de Nederlandse vereni ging tot bescherming van dieren m Noord- en midden- Zeeland kreeg ik door dat men in die kring daar ook wat aan doet. Mevrouw De Vree. Bermweg 107 ijl Oost-Souburg teL 01184-62702) coördineert de actie. OUDENBOSCH - Er bestaat onder de leken die actief in de kerk werkzaam zijn of willen zijn een grote behoefte aan scholing door middel van trainingen, cursussen tn volwassencathegese. Dit bleek gisteren uit de verslagen van de dekenale dele gaties op de 25e vergadering van de Diocesane Pastorale Raad (DPR) in Ouden bosch. De delegaties hadden ter voorbereiding deze vergadering een inventarisatie gehouden in de parochies over de rol van de leek in de kerk, dit naar aanlei- van het thema van de DPR-verga- deringen dit jaar; ..Samen verantwoor delijk". üitdeze inventarisaties kwam naar vo ren, dat er onder de leken nog een gevoel van onmacht heerst om zich verant woord voor het pastoraat in te zetten. Naast de al genoemde wens tot vorming denkt men dit onder andere ook te kun nen opheffen door een betere com- munnicatie over de parochiegrenzen heen, door regionale aanpak en dooreen betere informatie over wat er in de kerk aan de gang is. Kritiek aan de basis blijkt er voorts te bestaan op het feit. dat men in de paro chies nog te zeer binnenkerkelijk bezig is. Nagenoeg alle activiteiten zijn ge richt op de lithurgie. waardoor de rol de kerk in het leven van alle dag wordt geblokkeerd.„Het moet moge lijk zijn", zo werd in de verslagen van de delegaties gesteld, „dat meer men sen actief bij het kerkwerk betrokken raken. Het aanbod is er wel, maar duidelijk is ook dat pastores en leken nog aan elkaar moeten wennen". De wens om te komen tot parochiebestu ren blijkt eveneens in veel parochies te leven. Bert in 't Groen uit Breda, sinds kort voorzitter van de Diocesane afvaardi- dlng naar het Landelijk Pastoraal Overleg (LPO). deed verslag van de .'ongste bijeenkomst van het landelijk overleg in Veldhoven. Hij trok de lijn van het LPO door naar de DPR. in die zin dat er volgens hem in de Diocesane Raad meer ruimte is tot functioneren dan in het LPO. Ook ten aanzien van dekenaten en parochies bestaat er in dit bisdom die ruimte, omdat bisschop Ernst nu eenmaal geen Simonis of Gijsenis. „Wij zijn bezig", zo zei hij. „met de ontwikkeling van een priesterkerk naar een lekenkerk. Momenteel is het echter nog zo dat de leken slechts die taken mogen overnemen, waar de pas tor niet meer aan toekomt. Wij zouden meer rekening moeten houden met de capaciteiten van de mensen en ze over eenkomstige taken geven", zo pleitte hi,i COMMANDANT RECHERCHEGROEP TERNEUZEN - De goederenoverslag in de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaan- deren is van januari tot en met april loegenomen met 369.512 ton ten op- richte van de overeenkomstige periode 'an '77. Hel aantal zeeschepen dat de kanaal havens aandeed liep iets terug 644 in- plaats van 649. Dit blijkt uit gegevens van het havenschap Temeuzen. Het aantal zeeschepen dat, van januari tot en met maart, de sluizen passeerde be droeg 985.35 minder dan vorig jaar. De binnenscheepvaart liep eveneens iets 4 .terug. Er passeerden 15.698 vaartuigen tegen 17.008 in '77. SINDS 1940 BIJ DE POLITIE MIDDELBURG - Onder grote belang stelling nam de adjudant A. N. van der Wal, commandant van dc rcchercheg- roep der rijkspolitie te Middelburg, vrijdagmiddag afscheid van de poli tiedienst wegens het hem toegekende functioneel leeftijdsontslag. Dat ge beurde tijdens een samenkomst in 'De Hoeksteen' te Middelburg, waar veel waarderende woorden werden gespro ken tot de scheidende functionaris. Mevrouw Van der Wal, die met de kin deren en kleinkihderen haar man ver gezelde, kreeg veel bloemen aangebo den. De districtscommandant, overste W D Lanting, memoreerde de levensloop van de adjudant, die na een opleiding tot on derwijzer. beroepsmilitair werd. In 1940 kwam hij in dienst by de marechaussee Van zijn diensttijd heeft hij 17 jaar Sas van Gent als standplaats gehad In 1959 werd hij districtsrechercheur in Mid delburg. Toen in 1971 een rechercheg- roep werd geformeerd, werd Van der Wal daar commandant van. De overste zei dat hij veel steun van hem heeft gehad en roemde hem als een in alle opzichten voorbeeldige kracht die zijn stempel heeft gezet op de re- cherchegroep die nu 23 leden telt. Hij bood namens het personeel van de staf een envelop met inhoud aan De officier van justitie mr Th. Lebret. sprekende namens het parket vertelde dat hij veel goede herinneringen heeft aan de adjudant. ,.U wist de zaken voor te dragen met een brede blik en kennis van zaken en u had veel belangstelling voor de achtergronden", aldus mr. Leb ret. Hij gewaagde van een prettige en vruchtbare samenwerking. De kapitein L, A. Provily, hoofd van de justitiële dienst de rijkspolitie te Mid delburg onthulde dat hij zich nooit zor gen heeft gemaakt over de gang van za ken by de recherchegroep die hij om schreef als een gemotiveerde en vak kundige groep met een bekwaam com mandant Hy overhandigde een boekwerk De commandant van de recherche van de gemeentepolitie te Middelburg, ad judant C. E Priester was de tolk van de rechercheurs in Zeeland en een aantal Belgische collega's. ..We voelen ons als frontsoldaten die elkaar nodig hebben en daarbij luisterden we graag naar u". zei hij. Hij bood grote foto's aan van de Kuiperspoort, de Zeelandbrug en een Zeeuwse boer alsmede een geschenken bon. Namens de recherchegroepen van de rijkspolitie in Den Haag en Dordrecht sprak de adjudant F. Zuidbroek woor den van dank Hij schonk een lies met inhoud. Ook de heer D. C. M Schoneveld. oud- stafofficier van de recherche in Middel burg sprak van een goede verstandhou ding tussen hem en Van der Wal. .U kunt analytisch denken en was een mens in de ruimste zin van het woord". De Belgische rijkswacht werd verte genwoordigd door de adjudant Q. Geerninckx. hoofd van de BOB te Sint Niklaas. Hij had een ets met het sym bool van de rijkswacht voor Van der Wal meegebracht „We zijn dankbaar voor uu leiding", zei de adjudant O. R. Millenaar. plaatsver vanger en na 1 juni opvolger van de adjudant Van der Wal. „U dwong ons respect af en had een open oog en een willig oor voor ons en onze belangen Namens de groep bood hij ceil schilderij aan van het haventje De Paal in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tenslotte dankte de scheidende ad judant voor de tot hem gericht goede woorden en aangeboden geschenken. Nu ook v.a. 31 mei in Middelburg Looyertssingel (naast brandweerkazerne) Meubelhuis De Schipper Nieuwdorp, tel. 01196-12438. Dr Van Hoorn onthulde grafsteen Levinus Lemnius ZIERIKZEE - Dr C. H. van Hoorn heelt vrijdagavond op de binnenplaats van het stadhuis in Zierikzee dc grafsteen van de middeleeuwse Zierikzeese me dicus Levinus Lconius onthuld. Dc grafsteen is afkomstig uit de Grote Kerk cn heeft nu op die binnenplaats een waardige plaats gekregen. De heer Van Hoorn was gevraagd de onthulling voor z'n rekemng te nemen Hy is de enige weken geleden gepromo veerd op een proefschrift over Leonius. De plechtigheid speelde zich af tijdens ccn 'open avond' in het Gemeentemu seum. Een groot aantal belangstellen den nam van de gelegenheid gebruik een kijkje te nemen in het museum, Kaarslicht en een strijkje (bestaande uit leden van Intertexta) zorgden voor een passende sfeer. MIDDELBURGSE PREDIKANT DS T. RINKEMA: VERGADERING VAN 7FEUWSE KERKVOOGDIJEN GOES - „Het bezit van de kerkelijke gemeenten is een apart gegeven waarbij duidelijke vraagtekens kun nen worden geplaatst. Het gaat er na melijk om dat dit bezit kan gaan func tioneren als werkkapitaal. Dat werk kapitaal zou bijvoorbeeld ten dienste kunnen worden gesteld voor een stuk vormingswerk in dc gemeenten. Met aanwending van het kerkelijk katipaal kan stimulerend worden gewerkt bij de realisering van allerlei mogelijkheden. We behoren ons bezit niet in de grond te begraven te laten liggen tot de Heer het terugvraagt maar hetaan te wenden om er daadwerkelijk mee tc werken". De Middelburgse predikant T. Rinkema1 kwam vrijdagavond tot deze conclusie na een inleiding over het onderwerp 'verhouding kerkvoogdij en diakonie Hy voerde het woord tijdens de in 'De Prins van Oranje' te Goes gehouden goed bezochte jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Vereniging van Kerkvoordyen in de Nederlands her vormde kerk. Met nadruk stelde de predikant vraag tekens achter zijn overwegingen inzake het kerkelyke bezit, mede in verband met het feit dat de arbeid van de ker kelijke gemeente gefinancierd behoort te worden uit wat hij noemde het 'levend geld' van de gemeente „In principe gaat het om dit 'levende geld', pas in het laatste geval mogen we denken aan in komsten uit bezit", aldus ds Rinkema. „De nadruk dient te vallen op het func tioneren van de gemeente door miaaei van dat levende geld"' Sprekend over de verhoudingen tussen kerkvoogdij en diakonie zei ds Rinkema dat het zin heeft deze verhouding aan de orde te stellen omdat het een zaak be treft die ook landelijk in de belangstel ling staat. Hij wees in dit verband op de brochure 'Naar een verantwoord beleid' en een publicatie van de Gelderse pro vinciale diaconale raad 'Twee bloemen uit één bol'. „In de verhouding tussen de kerkelijke colleges gaat het niet om ma terialistisch gezwam of om de organisa tie van een 'bedrijf. Het gaat immers om de kerk. Dit is geen vreemde kreet, maar ook in deze zaken zijn wij bezig met onze Heer. Ook als we met geld omgaan. De meest in het oog vallende functie van de gemeente is: luisteren naar het woord. De andere functie is het dienen. Beide functies hebben een eigen vorm gekre gen in de diaconie en in de kerkvoogdij". Ta ee' kanten Gezien tegen deze achtergrond zei ds Rinkema dat de twee colleges een zaak vormen, die naar twee kanten functio neert. De predikant verbond hieraan de consequentie dat het niet gewenst is dat de diaconie de eigen kerkvoogdij gaat helpen. „In dat geval maak je een stoel met één poot. Wanneer de diaco nieën de eigen gemeenten steunen, schroef je de zaken duidelijk terug". Ds Rinkema was van mening dat kerk voogden en diakenen de opdracht heb ben de gemeente toe te rusten. „Een kerkelijk college kan niet zeggen 'Wij zijn er voor het geld'. Dat college heeft namelijk in de eerste plaats een geeste lijke taak met betrekking tot de opbouw MR. J G. RIETKERK FRACTIEVOORZITTER VRIJETIJDSBESTEDING IN DE KNEL Er wordt steeds meer geknabbeld aan de werkweek. Langere weekenden en kortere werkdagen. Fijn Ja. als we nu al zorgen voor de vrijetijdsbesteding van straks. Daar werkt de VVD aan. De VVD wil daarom goede bibliotheken, verenigingen, clubs opleidingen, enz Voor iedereen Op elk vlak. De WD, vast en zeker voordat vrije tijd een probleem wordt VVD. Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-614121 van de gemeente". Hij zei dat vorming van de gemeente zowel een taak is voor kerkvoogdij als voor de diaconie. „Maar deze colleges hébben samen het beheer over het vermogen en zijn dus ook prac- tisch op elkaar aangewezen. Ze zijn ook concreet verbonden, omdat beiden be zig zijn met de geldwinning uit dat ene veld' de gemeente. Het is een lelijk woord maar in deze situatie zou er wel eens sprake van concurrentie kunnen zyn". aldus ds Rinkema. Hij deelde in dit verband mee dat lan delijke cijfers hebben uitgewezen dat de gemeenteleden tien maal zoveel offeren voor de kerkvoogdyen als voor de diaconieën". Ds Rinkema pleitte tenslotte voor een goede samenwerking tussen de ker kelijke colleges, die naar zijn mening in de praktijk wat 'uit elkaar gegroeid zijn'. Volgens de predikant is tussen kerk voogdij en diaconie begrotingsoverleg nodig. Hij adviseerde de vergadering in dit verband te inventariseren welke ta ken er voor de col leges zijn. om te komen lot een duidelijke afscheiding van de werkterreinen. Er zouden bijvoorbeeld ook afspraken kunnen komen over een collecteplan. De Zeeuwse kerkvoogden vergaderden onder leiding van de voorzitter van de afdeling, de heer P. de Leeuw uit Zaam- slag. die in zijn openingswoord onder andere een wat 'magere' belangstelling uit Zeeland signaleerde voor de in Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging van Kerkvoogdijen. Hij zei dat samenwerking in brede zin tussen kerkvoogden, ouderlingen en diakenen geboden is. Een eerste regionale aanzet in deze richting vond plaats in 1976, die in 1977 werd voortgezet in regionale werkvergaderingen. De heer De Leeuw stipte verder aan de samenwerking met andere kerken, in de meeste gevallen met de gereformeerde kerk. De voorzit- ter hield de kerkvoogden voorin dat zij met mogen volstaan met het bestuur en beheer van de eigen gemeenschap, maar dat zij moeten leren rekenen met zaken die zich in steeds grotere verbanden gaan afspelen. „Deprocessen die daar mee samenhangen eisen onze aandacht op. wij mogen ons daarvoor niet afslui ten", aldus de heer De Leeuw De vergadering besloot tot de herbe noeming van de aftredende be stuursleden de heren M. I. de Bruijnc te Oostburg (classis IJzendi jke). A. de Vos. Aagtekerke (classis Middelburg). J. M. Kauffman, Sint Maartensdijk idassis Zierikzee). In de plaats van de heer C. M. Dagevos te Wemeldinge, die zich niet herkiesbaar stelde als vertegen woordiger van de afdeling in het lande lijk hoofdbestuur, werd benoemd de heer G. van der Kuijl, Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 9