Lubbers schenkt het personeel 8 miljoen HET VENLJN ZA T LN HET BEGIN BIJ NA TUURKUNDE-EXAMEN LTS Integratie van leerlingenwezen en vormingswerk Felle kritiek op niveau pas afgestudeerde artsen ÏPZCX Betogers en politie botsen bij congres over schizofrenie VOOR DE AANKOOP VAN AANDELEN CDA—PUZZEL INDUSTRIEBOND WIL INZICHT IN STEUN AAN BEDRIJVEN Guzman president Dominicaanse Republiek BOF-EPIDEMIE IN LIMBURGSE KLEUTERSCHOOL het weer NABRANDERS F-16 EXAMENS ZATERDAG 27 MEI 1978 binnen-buiten land lAcivertentiPi Tot onze spijt is in het in de minikrant van gisteren afgedrukte diagram bij de CDA-puzzel een hinderlijke fout geslopen. Het onder no. 15 gevraagde woord (een gebouw aan de Balans) telt 4 letters, die op die regel aldus moeten worden ingevuld: I Van onze redactie economiei DEN HAAG - De directie van het staalbedrijf Hollandia-Kloos, eigendom van de familie Lubbers, heeft het personeel acht mil joen gulden geschonken voor aandelenbezit. Dit gebeurde ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Hollandia (pas gefu seerd met Kloos) in Krimpen aan den IJssel. Dit cadeau heeft niets te maken met de belastingaftrekaffaire, waardoor de gebroeders Lubbers onlangs in het nieuws kwamen. Oud-minister drs. R F. M Lubbers, stunt", zei hij. Lubbers kwam in op- Tweede-Kamerlid voor het CDA. ont kende vrijdag tegenover het Econo misch Dagblad enige verwantschap met deze kwestie, die groot politiek opzien baarde. „De beslissing voor de dotatie was al lang voor die affaire losbrak, ge nomen. Het. is uit ideële motieven en het gaat beslist niet om een publiciteits- UTRECHT - De Industriebond NKV wil dat er een beter inzicht komt in de miljardensteun van de overheid aan de bedrijven. In een vrijdag uitgekomen discussiestuk ter voorbereiding van het in oktober te houden congres be pleit de NKV-bond uitbreiding van de controle op twee manieren. Ten eerste dient de invloed van het parlement op de miljardenstromen die van de overheid naar de ondernemingen gaan, zich niet alleen te beperken tot het bespreken van wettelijke maatregelen op dit terrein, zoals over het invoeren van de WIR of. wat de bond noemt, een surrogaat-VAD. „Ook de feitelijke steunverlening aan de tientallen be drijven die per maand bij economische zaken aankloppen, dient nadruk kelijker door de parlementariërs te wor den gecontroleerd". Daaronder verstaat de NKV-bond het toetsten van de zin volheid van de aanvrage om steun op zaken als regionale invloed, toekomst perspectief en de arbeidsmarktsituatie. Op de tweede plaats moeten ook de be trokken werknemers controle kunnen uitoefenen op de besteding van door de overheid verstrekte geldmiddelen in het kader van het veiligstellen van arbeids plaatsen. SANTO DOMINGO (RTR) - Antonio Guzman, de kandidaat van de opposi tie, heeft de presidentsverkiezingen in de dominicaanse Republiek gewonnen. Daarmee komt een eind aan het 12-jarig bewind van president Joaquin Bala- guer. De overwinning van Guzman werd vrijdag bevestigd. Guzman had toen een voorsprong van meer dan 160 000 stemmen De stemmen van twee ge meente. en 17.000 stemmen uit de hoofdstad, moeten nog geteld worden, maar kunnen de uitslag niet meer ver anderen. WÏJNANDSRADE (ANP) - De kleuter school van het Limburgse Wijnands- rade is vrijdag in opdracht van de in specteur voor het kleuteronderwijs ge sloten. Dit in verband met een bof-epi- demie. Dertig van de 72 kleuters lijden aan deze ziekte. Vier van hen zijn uit voorzorg m het ziekenhuis opgenomen omdat zij verschijnselen van hersenvliesontste king vertonen. ZONNIG deltagebied spraak door handelingen van de ven nootschap in onroerend goed die hij sa men met, zijn beide broers beheerde De twee broers van de oud-minister, die de directie van Hollandia vormen, be sloten met dit geschenk een meer fun damentele daad te stellen dan met een gratificatie het geval zou zijn geweest Zij sturen er hiermee op aan dat het personeel meer zeggenschap in het be drijf krijgt. De acht miljoen is overge dragen aan een stichting van het per soneel in de vorm van een obligatiele ning met een rente van 8 procent. Er zullen nu aandelen worden uitgege ven. die dan door de stichting worden gekocht Daarna kan het personeel van Hollandia-Kloos maximaal 40 procent van het aandelenpakket bezit ten Bij de vakbeweging heeft men er bezwaar te gen dat deze schenking uitsluitend voor de werknemers van het vroegere afzon- delijke Hollandia is bestemd Het NW beoordeelt het gebaar wel positief, maar stelt wel dat het een vorm van indivi duele vermogensaanwasdeling is De voorkeur in deze kring gaat naar een collectieve VAD uit. Bij een botsing tuseen twee Neder landse vrachtwagens in het Belgische Braschaat is vrijdagmiddag de 33-ja- rige Haagse chauffeur H van Kesteren om het leven gekomen. Zijn vrachtwa gen werd frontaal geraakt door een te genligger. die tijdens een plotselinge remmanoeuvre op de verkeerde weg helft terecht kwam Een container van deze auto verpletterde de stuurcabine van het slachtoffer UTRECHT - Een groep van ongeveer 60 demonstranten, be staande uit psychiatrische studenten, verpleegkundigen, thera peuten, psychiatrische patiënten en leden van de landelijke ac tiegroepen in de psychiatrie hebben vrijdagmorgen geprobeerd een symposium van 130 psychiaters over schizofrenie in de psy chiatrische kliniek van het academisch ziekenhuis in Utrecht te verstoren. In de hal van het ziekenhuis kwam het tot een forse vechtpartij met de politie. De demonstranten hielden de hal korte EINDHOVEN Vnjdag heeft de overdracht plaatsgevonden van de le van een reeks van 1063 gemonteerde nabranders bestemd voorde F100 motoren van het F-16 gevechtsvliegtuig van General Dynamics Philips-Machinefa brieken zal bovendien losse onderdelen voor nog 396 nabranders leveren Philips levert de nabranders aan de Pratt Whitney Aircraft Group, die verantwoordelijk is voorde levering van de F100 motoren. Foto De nabran- dcr wordt voor transport gereedgemaakt STAA TSSECRETARIS DE JONG: NIJKEKK - He! leerlingwezen als onderwijsvorm zal verder worden uitgediept. Er is op het ministerie van onderwijs een nota in voorbereiding over andere dan (beroepsionderwijsmogelijkheden voor 16- tol 18-jarigen Nog \oor deze zomer moet de nota het levenslicht zien Een van de uitgangspunten van deze nota is dat de 16- tot 18-jarigen niet alleen moeten worden voorbereid op het vak dat zij hebben gekozen: in hel leerplan zitten programma's die ook gericht zijn op de maatschappelijk en individuele ontplooiing Er wordt gedacht aan een integratie van leerlingwezen en vormingswerk. Dit deelde staatssecretaris drs K de zijn beroep mee moeten kunnen discus- Jong vrijdagmiddag mee tijdens de of- sieren". ficièle opening van het kantoor- en Ten aanzien van de beroepskeuze examencomplex van de VEV de Ver- merkte de staatssecretaris verder op eniging tot bevordering van Elek- dat te veel ouders volgens hem voor hun trotechnisch Vakonderwijs ir. Neder- kind het algemeen voortgezet onderwijs land. in de Gelderse gemeente Njjkerk (bijvoorbeeld havo of atheneum) kiezen. Hef zou onverantwoord zijn de be- terwijl, zo meende de heer De Jong, een roepsopleiding uitsluitend te richten op keus voor het lager beroepsonderwijs het bijbrengen van vakmanschap Men beslist verstandiger zou zijn „Hoewel zal ook moeten kunnen functioneren als de overheid door middel van een goede lid van een gezin: als lid van bijvoor- voorlichting wel iets kan doen. ligt de voornaamste verantwoordelijkheid hier toch bij de ouders", aldus de staatssec retaris Volgens hem moet er voor worden ge waakt dat een „te specifiek gerichte vakopleiding ontstaat. Men moet er re kening mee houden", aldus de heer De Jong. ..dat veel jongeren als gevolg van de snel voortschrijdende technische en maatschappelijke ontwikkelingen ge noodzaakt zullen zijn een of meer keren van beroep te wisselen. Dit pleit voor het bijbrengen van een brede basis kennis tijdens de opleiding. De toene mende eis tot democratisering vraagt tevens dat de opleider de deelnemer daarop voorbereidt. Hij zal straks in RUBBERBOOTJE VERMIST GEZIN GEVONDEN MAASTRICHT (ANPl - He! rul,- berbootje waarmee bet nu al bijna ze ven dagen vermiste Maastrichtse gezin Janssen voor het laatst op de Maas is gezien is vrijdag in het vlakbij Maas tricht gelegen Belgische dorp Smeer maas aangetroffen. Het bootje mist de buitenboordmotor. Van de vermisten, de 39-jarige man A. Janssen, zijn 31-jarige vrouw en 6-jarig zoontje, ontbreekt nog elk spoor Vol gens een getuige die zich bij de politie heeft gemeld heelt hij het bootje zon dagmiddagjongstleden gezien nabij een stijgpaal langs de Maas maar zonder opvarenden. Het is voor de politie een raadsel dat er nog geen spoor van de vermisten is gevonden. tijd bezet maar gingen naar buiten toen een woordvoerder van het ziekenhuis toezegde dat een delegatie mocht pra ten met prof. dr. H. M. van Praag, voor zitter van het symposium De demonstranten protesteerden tegen het symposium omdat het volgens hen gefinancierd wordt door een grote ge neesmiddelenindustrie van onder an dere psychofarmaca Bovendien vinden de demonstranten het onjuist dat pa tiënten. verpleegkundigen en therapeu ten op het symposium ontbreken Later raakten de demonstranten en de politie weer slaags toen een delegatie van de demonstranten in het zieken huis te horen kreeg dat het gesprek met prof. Van Praag toch niet door kon gaan en dat men op het symposium geen pamfletten uit mocht delen. Nadat de delegatie met zachte drang uit het ziekenhuis was gezet, raakten buiten de gemoederen dermate verhit dat het tot een vechtpartij kwam met de poli tie. Een aantal politiemensen maakte daarbij gebruik van de wapenstok. PROF. JONGKEES: BEGAAFDHEID UITGEPUT GRONINGEN (ANP) - De Am sterdamse hoogleraar prof. dr. L. B. W. Jongkees heeft vrij dagmiddag in Groningen aan het einde van een symposium over de functie van de acade mische ziekenhuizen felle kri tiek geuit op het niveau van pas afgestudeerde artsen in Neder land. „Er komen droge kaakjes uit onze opleiding. De koekjes die wij produceren zijn middel matig geworden. Mijn collega Wiegersma heeft destijds grote woede veroorzaakt door te zeg- Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige noordelijke wind. Maximumtemperaturen van rond 13 graden aan zee tot ongeveer 20 graden in het binnenland. Vooruitzichten voor zondag en maan dag Zonnig en vrij warm. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor zondag: Aantal uren zon- 5 tot 16. Min. temp.: omstreek 9 graden. Max. temp.: omstreeks 20 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 5 tot 16 Min. temp.: omstreeks 10 graden. Max temp: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent gen wat waar is. Hij wees er namelijk op dat door de gewel dige uitbreiding van het aantal studenten het reservoir van begaafdheid wel ongeveer uit geput is. „Dat wreekt zich in de medische oplei ding. waarbij de studenten een gewel dige hoeveelheid kennis moeten op slurpen. En er is al een bijzonder lage maruer van selecteren. Dit leidt tot drama's. Men denkt examen te kunnen doen door zes-minnetjes bij elkaar te plukken. Maar dan wordt bij de interne geneeskunde ontdekt hoe slecht ze zijn. Het is dan hoogst onfatsoenlijk hen te laten zakken, daarvoor zijn ze al te ver. maar het is ook hoogst onfatsoenlijk hen te laten slagen". Prof. Jongkees deed deze persoonlijke ontboezeming tijdens een samen vatting van wat tijdens het sympoisum naar voren was gekomen. Hij maakte deze opmerkingen tegen de achter grond van de moeilijke positie van de academische ziekenhuizen, ook wat be treft de opleiding van artsen. Bedden Volgens prof. Jongkees telde Nederland in 1945 op zes medische faculteiten 5500 ziekenhuisbedden en waren er ook 5500 bedden in de niet universitaire zieken huizen. Nu beschikken de academische ziekenhuizen voor acht faculteiten nog steeds over 5500 bedden tegen 50.000 in de niet academische ziekenhuizen. Hij noemde het dan ook 'een wrang grapje', wanneer gesproken wordt over een evenredige vermindering van bedden in de ziekenhuizen. „Voor dc academi sche ziekenhuizen zou dat moeten be tekenen dat ze er duizend bedden bij krijgen". De Amsterdamse hoogleraar onder streepte de teneur van het symposium, namelijk dat de academische zieken huizen In de storm staan. Hij con cludeerde dat er een goed beleid moet komen, dat samenwerking nodig is en een goede uitvoering van de financie ring. Ook zullen de verantwoordelijk heden duidelijk moeten worden be paald. Een hoge gebied komt de komende da gen gezellig boven ons te liggen. Het zal ons na zo'n koude week verblijden met mooi weer. Vandaag kan de tempera tuur oplopen tot 20 graden en morgen zelfs tot 24 graden. Het blijft droog op beide dagen De windvenvachting ousi. 1 tot 3 Bft ZON EN MAAN 28 mei zon op 05.30 onder 21.45 maan op 01.49 onder 12.22 29 mei zon op 05.29 onder 21.46 u- maan op 02.20 onder 13 36 UTRECHT - Kinematica is op zichzelf al een woord waarover je zou struike len. De eerste opgave die de lts'ers bij hun natuurkunde-examen kregen voorgelegd, was er dan ook naar. Waar schijnlijk heeft iedereen die opgave overgeslagen om eerst met de andere tc beginnen. Je vraagt je af hoe ccn examencommissie ertoe komt op een dergelijke manier te beginnen. Zowel leerlingen als leraren waren overigens van oordeel dat dit na tuurkunde-examen alleszins redelijk was. Het venijn zat volgens leraar Blauw hier niet in de staart, maar in het begin. Nelis van de Culemborgse Scholen gemeenschap voor Lager Beroepson derwijs vond het beter de laatste opgave bij de kop te nemen Die handelde over de voortplantingssnelheid van geluid in stalen balken. „Een weggevertje", beaamde Henri. Alleen het laatste on derdeel van die opgave leverde proble men op Gevraagd werd of het geluid er langer of korter over deed als in de bal ken gastósluitingen (gasbellen?) aan wezig waren Het antwoord op die vraag was misschien nog niet zo moeilijk, maar dan kwam het: „Verklaar je ant-- woord" Wanneer leerlingen in het lager beroepsonderwijs een redenering op touw moeten zetten, willen ze nog wel eens struikelen Navraag bij drie leer lingen wees uit dat ze die vraag inder daad maar hadden laten zitten. De vierde opgave (nu we toch achter aan beginnen), een warmte-vraagstuk. was volgens leraar Donga evenmin bijster schokkend. „Er worden vooraf veel gegevens verstrekt en dan moeten ze alsmaar eenheden omrekenen. Het is een kwestie van rekenwerk. Kennis van de warmte wordt in feile niet ge toetst". Collega Blauw was echter van mening dat er redelijk wat aspecten van de warmteproblematiek aan de orde kwamen. Er zat nog een addertje in opgave 1 Het ging om een auto die punl A passeert en twee seconden later gaat afremmen Gevraagd werd. hoeveel seconden na het passeren van punt A de auto stil stond Menigeen zal alleen de remtijd gerekend hebben en vergeten zijn dat daarbij ook nog die twee seconden moesten worden opgeteld. Rijk was in derdaad aan deze opgave begonnen en uiteindelijk op dit punt erin getuind Woede men leek volgens hen nergens op. Bij het Koningin Wilhelmina-College in Culemborg hoefde bijna geen com mentaar gevraagd te worden. De ge zichten zeiden genoeg. Ook leraar Van Andel was niet bijsier te spreken: er werd alleen gevraagd naar redenerin gen; niet een berekening. „Het hele jaar kregen we in de econo mie-les te horen dat er bij het examen ln ieder geval een paar rekensommen zou den zitten, en dai we daaraan dus flinke aandacht moesten besteden En nu krijgen we dit", zo luidde het veront waardigde commentaar van de leerlin gen. Leraar Van Andel: „Het is nu eenmaal zo dat op de havo op de eerste plaats gewerkt wordt aan inzicht en dat geen diepgaande theoretische kennis ge vraagd wordt De berekeningen zijn on dergeschikt Maar ik vind dat ze met dit examen wel een beetje doorslaan. Volgens hem zou het geen kwaad kun nen als de examencommissie er eens een economisch woordenboek op na zou slaan Nu was b(J de eerste opgave sprake van de „gemiddelde arbeidsp- rodukliviteit per werkende" Dat is zoiets als een ronde cirkel in het quad- raat BIJ de arbeidsproduktiviteit wordt er immers altijd van uitgegaan dat die gemiddeld en perwerkende berekend ls Over het feit dat de academische ziekenhuizen enerzijds te maken heb ben met het beleid van het ministerie van volksgezondheid en milieuzorg en anderzijds met het ministerie van on derwijs en wetenschappen zei prof. Jongkees dat hier gesproken kan wor den van een januskop, „waarvan met behulp van de plastische chirurgie nu eindelijk eens een geheel zou moeten worden gemaakt zodat je weet wie je aankjjkt" Dc hoogleraar hekelde het feit dat al gemene ziekenhuizen het wel prachtig vinden-zeker ook in Amsterdam, zo zei hij - dat dc academische ziekenhuizen kennelijk de aangewezen instituten zijn voor het bieden van eerste hulp aan ongevalsslachtoffers en dergelijke. „Maar is dat nu een taak van een aca demisch ziekenhuis? Is dat nu van be tekenis voor het onderwijs? Er is nooit een student bij en ook voor specialisten heeft dit geen enkele betekenis. Deze eerste hulpfunctie is niet goed voor ons, zij kan hooguit onze naam bekender maken". Minder leerlingen in lager onderwijs DEN HAAG (ANP)- Hel aantal leerlin gen bij het gewoon lager onderwijs is tussen januari 77 en januari van dit jaar gedaald met 15.400 tot 1.436.000. In dezelfde periode nam het aantal scho len voor dat onderwijs met 42 toe tot 8658. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Bij het bijzonder onderwijs daalde het aantal leerlingen met 16.600 tot 993.000. Die daling deed zich met name voor bij het rooms-katholiek on- dijewïjs met 15.100 naar 558.000 leer lingen. Een geringere daling deed zich voor bij het protestants-christerlijk onderwijs met 2200 naar 401.800 leer lingen. Eer verdwenen 26 scholen voor rooms- katholiek onderwijs. Het aantal hoof den en onderwijzers nam toe met 290 en met 370 tot 15 350. Bij het openbaar on derwijs steeg het leerlingenaantal met 1200 naar 493 200. Het aantal scholen steeg daar met 28 en er kwamen 630 hoofden en onderwijzers bij. De vwo-kandidaten op het Wil- helmina-collcgc waren over hun eco nomie-examen redelijk te spreken. On aardig vonden ze echter dat reeds in het allereerste begin gevraagd werd wal werd bedoeld met endogene vertraging in de groei van de belastingopbreng sten. Niemand die dat precies wist Ook Van Andel was zeer tevreden over het vwo-examen. Er waren zowel reken- als inzichtsvragen Hij was minder te spreken over de actualiteit. In de examenvoorschriften wordt geëist dat zoveel mogelijk wordt ingegaan op de actualiteit Gebeurtenissen in het vijfde leerjaar en in het. eerste semester van het laatste leerjaar worden daartoe ge rekend In het examen werd echter in gegaan op de Miljoenennota van 1976. die dus al in 1975 werd geschreven. De problematiek die daarin beschreven staat, is vooreen deel alweer verouderd, zo stelde Van Andel In zijn klas had hy de Miljoenennota van 1977 behandeld, zoals eigenlijk werd geëist. Van der Klaauw: Sluitende garanties tegen terroristische acties niet te geven DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft vrijdag op vragen uit de tweede kamer geantwoord dal sluitende garanties tegen terroristi sche aanslagen nergens ter wereld te geven zijn. dus ook niet voor de Ne derlanders die het wereldkampioen schap voetbal gaan bezoeken in Ar gentinië. De kamerleden Waltmans. Beckers- de Bruijn (beiden PPRi en Voogd (PvdA) vroegen de bewindsman hoe het gesteld was met de veiligheid van de Nederlanders in Argentinië gezien de recente bomaanslag op het pers gebouw van de WK De Argentijnse autoriteiten, zo antwoordt Van der Klaauw, z(jn voor de veiligheid ver antwoordelijk Ik heb geen redenen om aan te nemen dat zij deze ver plichting niet serieus zullen nemen Maar sluitende garanties tegen ter roristische aanslagen zijn niet te ge ven Directie: F van de Velde, K Scherphuis en W. F. de Pagter. Waarnemend hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60. tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2. tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058. In de avonduren is de centrale re dactie bezet van zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's Zaterdags (01184) 15144 van 9.00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796. Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur. Expeditie: (01184) 63533. Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20 30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal 41,65. franco per post 47.50; per maand 14.10; losse nummers 0,60 (inclusief 4 pet. btw). Postrek. nr 3754316, t.n.v PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 86 cent per mm, minimumprijs per advertentie 12,90; ingezonden me dedelingen 2'/ax tarief Voor brieven bureau van dit blad 3.50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 3