Mogelijkheden laten voor autoweg Oosterschelde Sasse familie Ramondt woedend over toewijzing grond aan anderen Brabanders beboet voor zagersspitten Goese bioscoop liet bezoekers vier jaar lang te veel betalen Burgemeester schakelt politie in na verspreiding pamfletten DELTADIENST IN ARTIKEL IN DELTAWERKEN VOORZIENINGEN AAN PIJLERS NODIG Ruim 300 gulden vermist bij inbraak Mëm mmwm almanak MET ONTSLAG BEDREIGDE BEDRIJFSLEIDER HOUDT UITGEBREIDE HANDTEKENINGENACTIE Honderdvijftig gulden gestolen uit kassa Vlissingse winkel TWEE KWARTJES PER KAARTJE FELLE BESCHULDIGING AAN ADRES WETHOUDER A. C. DE BELEIR 'PACHTGROND SINDS 1920 BEWERKT' Strandhuisjes bij Cadzand omvergeblazen Japonnen, hemden en blouses gestolen ZATERDAG 27 MEI 1978 VLISSINGEN- De Deltadienst van rijkswaterstaat is van mening, dat de mogelijkheden open gelaten moeten worden om over de stormvloedkering in de Oosterschelde een dubbelbaans auto snelweg met een parallelverbinding te realiseren. De aanleg van een autosnelweg wordt overigens op het ogenblik niet overwogen. „De stormvloedkering zal ons allen echter verre overleven, naar mag worden aangenomen, en eventuele uitbreiding van de wegcapaciteit kan alleen maar op de kering zelf worden gevonden", zo staat in een artikel 'Voorzieningen voor een wegverbinding over de stormvloedkering' in het mei-nummer van het driemaandelijks bericht 'Deltawerken' van rijkswaterstaat. Volgens de Deltadienst zou het zinvol kunnen zfjn de mogelijkheden tot reali sering van het maximaal mogelijke dwarsprofiel van de stormvloedkering niet voor goed te blokkeren en tevens aandacht te schenken aan de mogelijk heden voor een gefaseerde uitvoering van de weg Begin 1978 moest een beslissing worden genomen over het ontwerp van de pij lers Daarbij kwam de vraag aan de orde in hoeverre deze pijlers tevens zullen gaan dienen als ondersteuning van een over de kering aan te leggen wegverbin ding. Een beslissing over de verdere constructieve voorzieningen ten be hoeve van de weg zelf. hoeft pas begin 1980 te worden genomen. De Del tadienst heeft een analyse gemaakt van de pijleralternatieven in verband metde toekomstige wegen, waarvan er vier in beschouwing .zijn genomen: 1 geen voorbereidingen, 2 een verbreding van 3,5 meter aan de bovenzijde. 3. een ver breding van 6,0 meter aan de bovenzijde (met mogelijke plaatsing van een kolom ten behoeve van een derde rijbaan). 4 een verbreding van 7,6 meter aan de bo venzijde (eveneens met mogelijke plaatsing van een kolom voor een derde rijbaan i De alternatieven 3 en 4 worden als het gunstigste beschouwd. Het maximale dwarsprofiel voor een weg op de stormvloedkering dat dan kan wor den gerealiseerd is een dubbelbaans au tosnelweg met een parallelverbinding Extra investering In het artikel in 'Deltawerken' wordt er op gewezen, dat zonder extra investe ring in voorzieningen aan de pijlers over de stormvloedkering ook in de toekomst nooit meer dan een en- kelbaansautoweg met fietspad gereali seerd kan worden. Verschillende overwegingen hebben een rol gespeeld bij het opstellen van de alternatieve voorzieningen. Naast de functie die de weg zal vervullen voor het doorgaande VLISSINGEN - In de nacht van don derdag op vrijdag is in een woonhuis in de Kasteelstraat te Vlissingen inge broken. Er worden onder meer twee kentekenbewijzen, 6 betaalcheques en een bedrag van 373,16 vermist. De dader verschafte zich toegang tot het pand door het zolderraam te forceren. Het bureau, waar de nu vermiste goederen in lagen, werd opengebroken. De politie heeft de zaak in onderzoek. Amateurkoers in Aardenburg AARDENBURG - Zondagmiddag om vier uur start in Aardenburg een ama- teurkoers, waarvoor slechts 20 renners hebben ingeschreven. Onder hen be vinden zich de twee plaatselijke favo rieten Johan Westerweel en guido Pa- ridaen. Voornaamste kanshebbers zyn Wim Je- remiasse, Peter Goddem. Wim van Hel- voirt, Cees Spaans Gerrit van 't Geloof en de winnaar van Waterlandkerkje, Sjaak Beun, De amateurs rijden zondag 80 km. Advertentiej tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partyen - koffietafels a la carte vlees- en visspeciaiiteit ZEEUWSE Stekkertje Van de week bevond één onzer col lega's zich in een het pand van een VIissingse neringdoende, waar men welklinkende electronica kan beko men Hij bliefde trouwens een stekkertje Wel dwaalde hij dromerig langs tal van interessante apparatuur met termen als motionalfeedback. front loaded, wel equiped. direct-drive, woofers, tweeters, boosters quakers, dolby-systems. automatic reverse and so on en vond, dat hij nodig zijn Engels weer eens moest bijspijkeren. Zijn speurtocht naar het stekkertje werd verstoord door het binnentre den van zeven kleuters, die zich naar de afdeling kleurentelevisie-toestel len spoedden en zeven apparaten in schakelden en afstemden en zich vervolgens op de vloer zetten, leder met een beeldbuis voor zich, waarop men hetzelfde kinderprog ramma kon waarnemen. Voor mensen, die willen, dat er zuinig wordt omgesprongen met energie ligt nog een breed arbeidsterrein braak, als u het ons vraagt. snelverkeer, zal hij eveneens van bete kenis kunnen zijn voor enkele andere verkcerssoorten, zoals fietsverkeer, gemotoriseerd langzaam verkeer en lokaal snelverkeer. Het fietsverkeer zal naar verwachting een geringe omvang hebben. Het gemotoriseerd langzame verkeer, in hoofdzaak landbouw- verkeer, zal naar verwachting even eens een geringe omvang hebben. Ook de invloed van het recreatieverkeer is in de overwegingen betrokken. Daarbij is men er van uitgegaan, dat de dam- vakken Roggenplaat en Noord Neel- t je-Jans-Noordland te zijner tijd moge lijkheden zullen bieden voor recrea tieve ontwikkelingen. Ook de storm vloedkering zelf zal een toeristische trekpleister kunnen gaan vormen. De uiteindelijke conclusie is, dat een au toweg met parallelweg de geraamde behoefte meer dan volledig kan dek ken. De gewenste ontsluiting van de ver schillende damvakken, aldus het ar tikel, zal in de Stuurgroep Ooster- NA GROTE ACTIE VAN POLITIE WILLEMSTAD - Doordat de banken van de mosselkwekers in Zeeland voor grote gedeelten worden verwoest door het zagers (visaas) steken hebben opsporings ambtenaren van de rijkspoli tie te water een grootscheepse actie ondernomen. Het resultaat was dat zes West-Brabanders door de rechter in Rotterdam zijn veroor deeld tot fikse geldboetes. Vooral de mosselbank van H. uitBruinisse moest het vorig jaar ontgelden Om de schade die werd aangericht in guldens uit te drukken, is ondoenlijk. Het duurt namelijk ruim drie jaar voordat mosselzaad is uitgegroeid tot een mossel Op 20 juli had de eerste zoekactie tot gevolgdat J J.W C L. van C. en G. van H uit. Roosendaal. P van C uit Stampersgat en C. K. uit Zegge werden verbaliseerd Tevens werden alle gevangen zagers in beslag genomen Een tweede prikactie bracht aan het licht dat enkele van boven genoemden het schijnbaar nog niet hadden afgeleerd J J L.vanC enW C. werden voor de tweede maal op heterdaad betrapt De heren werden veroordeeld tot geld boetes die varieerden van 500 tot 750 De klachten van de mosselkwekers komen onregelmatig binnen. Volgens de rijks politie is een visserman namelijk niet iemand die bij het minste geringste aan de bel trekt Er moet wel degelijk ernstige schade worden aangericht eer een mosselkwe ker naar de politie toestapt Hun eigen toekomst staat echter op het spel. Wanneer een perceel door het graven naar zagers wordt vernield, is de eigenaar voor enkele jaren zijn inkomen kwijt. De schade kan door het zagerspitten oplopen tot in de tienduizenden guldens De strctuur van de grond wordt namelijk aangetast Deze is dan vervolgens jaren lang onbruikbaar voor het kweken van mossels Het is overigens een aardige bijverdienste, het zagersteken. Een kilogram visaas brengt tussen de vijftig en zestig gulden op. Per tij kan meneen kleine vijf kilog ram steken. Voor de politie is het moeilijk met bewijzen te komen. Men opereert namelijk in groepen, draagt altijd dezelfde kleding en bovendien werkt men met walkie-talkies om elkaar te waarschuwen. Toch is de politie optimistisch ge stemd. Sinds er namelijk vrijheidsstraffen worden geëist is het namelijk aanmer kelijk minder geworden. Het gaat de goede kant op. Uit te bannen is het wellicht nooit, want er moet een aanbod blijven komen van zagers voor de sportvisserij. die nog steeds toe neemt. schelde worden geplaatst tegen de brede achtergrond van de bestemming van het Oosterscheldegebied Over functie en karakter van de doorgaande hoofdverbinding over de stormvloedke ring wordt een beslissing genomen in het. kader van het Structuurschema Verkeer en Vervoer Provinciale staten van Zeeland hebben zich in oktober 1977 uitgesproken tegen een doorgaande autoweg over de Del- tadammen. Het Zeeuws Coórdina- tieorgaan noemde vorig jaar sep tember een hoofdweg over de Ooster- scheldedam een ramp voor Walcheren en Schouwen-Duiveland. Nu zegt men daarover: „Een dergelijke weg zal ca tastrofale gevolgen hebben voor het kustgebied van Walcheren en .Schou wen. Beide gebieden zijn op het mo ment al overvol en kunnen beslist geen groter aantal bezoekers herbergen". Eind oktober vorig jaar aanvaardden provinciale staten een motie, waarin het college van gs werd verzocht er bij de bewindslieden van verkeer en water staat en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening op aan te dringen, dat 'de aanleg van een doorgaande au toweg over de dammen ernstig wordt heroverwogen'. In april hebben deze ministers laten weten, dat de problema tiek van de toekomstige dammenweg 'bespreekbaar' is Bedrijfsleider Langekemper van de Goese bioscoop Grand-theater (Advertentie! GOES - De bezoekers van de Goese bioscoop Grand-theater hebben vier jaar lang bioscoop en met de personeelslasten. te veel entree-geld betaald. Tot eind vorig jaar moest twee kwartjes meer worden betaald dan op het kaartje stond. Dat heeft de exploitant van de bioscoop, de i Ook heeft hij er kritiek op dat er nauw elijks moeite voor wordt gedaan om Blokker gevestigde exploitatiemaatschappij Groot en Van der Heiden, enkele goede film snel in Goes te krijgen. "Daar VLISSINGEN - Vrijdagmorgen werd bij de Vlissingse politieaangifte ge daan van diefstal uit de kassa van de winkel 'Renaissance' aan het Bellamy- park te Vlissingen. Er wordt ongeveer voor 150.vermist. De dader kwam binnen via de achterdeur van de wo ning. Hij opende die, door een ruitje in te drukken. Op dezelfde wijze werd de deur die het woonhuis met de winkel verbindt geopend. De politie heeft de zaak in onderzoek. tienduizenden guldens per jaar aan zwart geld opgeleverd. Dat is tenminste de veronderstelling van de bedrijfsleider van de Goese bioscoop, Johan Langkem- per, die bij de exploitatiemaatschappij in loodienst is. Als het aan de directie van de exploita- tiemaatschappjj ligt is Langkemper binnenkort bedrijfsleider al Hem is per 16 juni ontslag aangezegd nadat hij ge weigerd had een verhoging van de en tree-gelden met één a anderhalve gul den door te voeren. Die verhoging had de maatschappij Groot en Van der Hei den gewild om - zy het dan op een "witte" manier- dezelfde extra op brengst in het laatje te krijgen die de twee kwartjes op ieder kaartje oplever den. Tot die verhoging was besloten omdat Langkemper had laten weten niet langer te zullen meewerken aan het verkopen van entree-kaartjes voor een hoger bedrag dan op de kaartjes zelf WETHOUDER BARBE VAN MANIPULA TIES BESCHULDIGD TERNEUZEN - Burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen heeft de gemeentepolitie gevraagd na te gaan, wie verant woordelijk is voor een anoniem pamflet, waarin wethouder van openbare werken drs. R. C. E. Barbé ervan wordt be schuldigd. financieel misbruik te hebben gemaakt van zijn positie bij de bouw van een bungalow. Het stuk. een fotokopie van een getypte tekst, en een aantal kopieën van gemeentelike brieven en de koopakte, zijn toe gestuurd aan alle kandidaten bij de komende raadsverkie zingen, 250 willekeurige inwoners van Terneuzen en de pers De brief waarin de aantijgingen staan, is ondertekend met 'Links-rechts-rood-blauw' Burgemeester Ockeloen toonde zich vrijdagmorgen (nadat de enveloppen op een groot aantal adressen in de brieven bus waren gegleden) 'ontzet' over de actie. 'Ik stel voorop, dat de beschuldigingen werkelijk elke grond missen Als college van b en w voelen wij ons aangetast in onze eer en goede naam en dat was voor mij dan ook de reden aangifte (e doen bij de politie Je houdt het werkelijk niet voor mogelijk, dat mensen in deze tijd de verkiezingen via zo n actie willen bemviueden. ua is gemeen en laf, een frontale aanval op een wethouder, die, uit hoofde van zijn functie, best wel eens iets zal hebben moeten doen, dat een aantal mensen minder aangenaam is geweest We kunnen alleen maar deer nis hebben met de heer Barbé en zijn gezin.' Dc politie heeft van de burgemeester niet alleen opdracht gekregen de herkomst van het smaadschrift na te gaan, maar ook uit te zoeken hoe gemeentelijk bescheiden uit het archief zijn verdwenen. Het onderzoek wordt geleid door inspecteur C de Groot, die voor dit karwei een aantal medewerkers heeft vrijgemaakt. Hij wil. als dat enigszins mogelijk is, de zaak opgehelderd zien voor de raadsverkiezingen van woensdag. Het pamflet over de bungalow van wethouder Barbé is overigens niet het enige, dat een rol speelt in de verkiezings campagne in Terneuzen. Leden van de WD-fractie ontvin gen een anoniem schrijven, waarin minister Wiegel en de partij worden aangevallen. Schofterig,' meent fractie voorzitter W'. de Zeeuw. Hij wil maandagavond, op de laatste verkiezingsbijeenkomst van de VVD. op de zaak te rugkomen. stond afgedrukt Het gewestelijk ar beidsbureau is inmiddels akkoord ge gaan met de ontslagaanvraag voor Langkemper en zijn echtgenote, die de bioscoop samen beheren, omdat er een situatie zou zijn ontstaan waarin er geen sprake meer is van een goede verhou ding tussen werkgever en werknemer. Langkemper is inmiddels bezig met voorbereldingén om het ontslag bij de rechter aan te vechten Actie Vorige week is Johan Langkemper be gonnen met een handtekeningenactie onder de geregelde bezoekers van de bioscoop. Door het plaatsen van hun handtekening op de zogenaamde "Zwart-geld-lijst Grand-theater" ge ven de bioscoop gangers hun ongenoe gen te kennen over het feit dat ze vier jaar lang per voorstelling twee kwar tjes of soms nog meer teveel betaald hebben. Over het algemeen waren er maar vrij weinig bioscoopbezoekers die er geen genoegen mee namen dat de aan de kassa meer geld moesten neer tellen dan op de kaartjes stond. "Ik heb protesterende mensen steeds gevraagd naar de politie te gaan of de economi sche controledienst ervan in kennis te stellen. Maar daar is nooit veel geko men", aldus Langkemper. "Overigens is de economische controle dienst nu ook met de zaak bezig". Aan vankelijk ging de bedrijfsleider van de Goese bioscoop er maar mee akkoord dat de twee kwartjes zuivere winst op ieder verkocht kaartje als een soort be- spreekgeld beschouwd moesten wor den. "Maar bij de vertoning van lange of pas uitgebrachte films werdpn de en tree-prijzen verhoogd, zodat de zwarte winst per kaartje wel tot 1,50 opliep. Dat ging me op den duur tegen staan. Ik ben me er steeds meer tegen gaan ver zetten en het resultaat is dat we nu op straat komen te staan". Volgens Lang kemper heeft de directie van de exploi tatiemaatschappij, die nog twee andere bioscopen, waaronder Alahambra in Vlissingen exploiteert, ook ge manipu- leerd met de omzet van het buffet in de is hier zeker belangstelling v het blijft allemaal bij het gooi- en smijt werk. En sexfilms niet te vergeten" De directie van de exploitatiemaat schappij Groot en Van der Heiden was vrijdagmiddag en -avond niet voor commentaar bereikbaar. Vlissingen krijgt in toekomst een Steve Bikostraat VLISSINGEN - In één van de ni« wijken die straks in Vlissingen zal worden gebouwd zal zeker een straat worden genoemd naar de Zuidafrikaanse zwarte leider wijlen Steve Biko. Deze toezegging deed wethouder van openbare werken F. G. Smit vrijdagmiddag tijdens de vergadering van de Vlissingse ge meenteraad. PvdA/PPR-fractie- leider B. Kossen vroeg de wethouder naar aanleiding van het verzoek van de heer R. J. Smit uit Vlissingen om een straat naar Biko te vernoemen hoe het daarmee staat. Uit het antwoord van b en w op het verzoek van de heer Smit, een inwo ner van Vlissingen, die ZuidAfrika wegens kritiek op het Apartheids- regime diende te verlaten, had de heer Kossen de indruk overgehou den dat er enig voorbehoud werd in gebouwd in het vernoemen van een straat naar Steve Biko. Wethouder Smit ontkende dit: als er nieuwe straten komen, kan zeker worden overwogen er één naar de zwarte Zuidafrikaanse leider te vernoemen SAS VAN GENT - De boerenfamilie Ramondt in Sas van Gent is woedend op het gemeentebestuur en vooral op wethouder A. C. de Beleir. Men be schuldigt de wethouder ervan pacht grond, die sinds 1920 door de familie werd bewerkt, toegespeeld te hebben aan een andere agrarièr. Het gaat om een lap grond in de Eugeniapolder bij Sas van Gent. De gemeente heeft in die polder enkele hectaren landbouw grond aangekocht in verband met de aanleg van een woonwagencentrum Over enkele weken wordt met de aanleg gestart Dan zal de huidige gebruiker, de Heer A Audenaert. de grond weer be schikbaar moeten stellen. Maar de fa milie Ramondt blijft uiters verbolgen over de hele gang van zaken Men vindt dat niet 'buurman' Audenaert maar Jan Ramondt de grond tydelyk toegewezen had moeten krijgen Een broer van de heer Ramondt "Het is een schande. Meer dan vijftig jaar hebben wij op dat land gezeten, tot er onteigend werd Als er toen, vorig jaar was dat. direct was begonnen met de aanleg van het woon wagenkamp, hadden wy er niets van ge zegd. Maar nu was het anders. Het ging, zo hoorden we, veel langer duren en de kans was groot dat die grond nog een hele tijd onaangeroerd zou blijven lig gen" Gebruikelijk Toen het de familie Ramondt duidelijk werd dat het nog geruime tijd kon du ren voor begonnen zou worden met de werkzaamheden benaderde men de gemeente. De heer Ramondt: "Dat heb ben we mondeling gedaan en toen werd gezegd dat we het voor alle zekerheid maar even schriftelijk moesten doen. Dat was beter....We hebben er nooit meer wat van gehoord, terwijl het toch zo simpel was. Wij wilden, op eigen ri sico natuurlijk, die grond gewoon nog zolang als mogelijk in gebruik houden. Een dergelijke gang van zaken is ge bruikelijk hoor". De gemeente kocht de grond in de Eugeniapolder en toen duidelijk werd dat de werkzaamheden nog niet direct konden starten, kreeg de heer Aude naert toestemming de (goede) land bouwgrond zolang te gebruiken. De heer Audenaert: "Ja. ik wil best beken nen dat wij even perplex stonden, toen wethouder De Beleir ons belde met de mededeling dat die grond tydefijk be schikbaar was Ik heb er wel even mee gezeten ook, want die grond was wel Ja renlang door Ramondt bewerkt en ik wilde geen moeilijkheden. Toen me bleek dat er bepaalde overwegingen wa ren om de grond niet aan Ramondt te geven, heb ik ingestemd" Vrien djes politiek "Het is gewoonweg vriendjespolitiek", zegt de heer Ramondt. "De wethouder heeft die grond gewoon aan Audenaert De Beleir toegespeeld. Een rare zaak, net als des tijds toen de heer De Beleir de bevoling van Westdorpe beloofde dat er geen woonwagenkamp bij die kern zou ko men. Daar heeft hij toen veel stemmen mee gehaald. En toen de beslissing over de plaats, waar het woonwagenkamp moest komen, werd genomen, hebben ze gewoon een slachtoffer uitgezocht". Wethouder De Beleir begrijpt niets van de beschuldigingen. "Wat dat woonwa gencentrum betreft. Ik heb me destijds inderdaad verzet tegen situering van een nieuw centrum bij Westdorpe of Philippine. Ik vond namelijk dat de ene kern dat centrum niet naar de andere kern moest toeschuiven Het oude cen trum was in Sas van Gent, het nieuwe moest er ook komen En wat die toewij zing van de grond aan de heer Aude naert betreft, het gemeentebestuur heeft een volledige vrijheid van hande len op dit punt". Wethouder De Beleir wijst erop dat het gebruik van de grond aan de heer Audenaert is toegewezen, 'omdat wy een eerder ingediend verzoek van hem niet konden honoreren'. Overigens heeft, de gemeente de pachter van de grond (de familie Ramondt) schadeloos gesteld. CADZAND-BAD - Ongeveer 30 strand huisjes op het strand bij Cadzand-Bad zijn woensdag door de harde wind ge heel vernield. Nog eens dertig zijn om ver geblazen of anderszins zwaar be schadigd. De verzekering dekt de schade niet. De wind. die soms aanwakkerde tot storm, wierp grote hoeveelheden wrak hout, vuil en andere rommel op het strand, dat vrijdag is schoongemaakt. De omgewaaide huisjes zyn voor zover mogelijk weer op hun plaats gezet ZIERIKZEE - Uit het voormalige be drijfspand van de opgeheven con fectiefabriek 'Superdam' aan de Delta straat op het Zierikzeese industrieter rein zijn 900 zomerjaponnen en een tiental dozen met overhemden en blouses gestolen. De voormalige 'Superdam'-ateliers zijn sinds een aantal jaren in gebruik als op slagruimte voor wisselende hoeveelhe den dames- en herenkleding van de Am sterdamse groothandel J. Kroonenberg. De gestolen kleding vertegenwoordigd een waarde van ruim 17.000 gulden. De eigenaar is tegen diefstal verzekerd. De dieven slaagden er in het bedrijfsge bouw binnen te dringen na het inslaan van een ruit. De rijkspolitie Zierikzee voert het on derzoek uit in samenwerking met de technische recherche en de districts recherche Middelburg GESLAAGD AMSTERDAM-Mejuffrouw A Theunis uit Vlissingen is woensdag geslaagd voor het blokfluitexamen conservato rium-B aan het Sweellnck-conservato- rium te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2