GROTE KAMERS OPDELEN MET SCHEIDINGSWANDEN Inspectiebeurt voor de 'grote van caravan trek' begint Bezig zijn in vrije tijd NEDERLAND AAN DE TOP Tips JALOUZIEEN Poes moet nagels kunnen scherpen Lezers vragen Gordijnen meten Gaten boren in glas ZATERDAG 27 MEI 1978 VOORBEELD 1 spaanplaat elastische laag houten wandregel isolatiemateriaal VOORBEELD 2 zaterdagkrant 25 Vele oudere huizen hebben vaak erg grote kamers. Wie dergelijk grote kamers wil opdelen zal enkele scheidingswanden tussen de nieuwe kamers moeten zetten. Daarbij zijn vele aspecten die beslissend kunnen zijn voor de keuze van het juist te gebruiken constructiesysteem. Mogelijk moeten ze later weer weggehaald kunnen worden. Globaal kunnen we kiezen uit twee systemen, namelijk een systeem bestaande uit blokvormige elementen of een uit verdiepingshoge panelen. We zullen een aantal facetten summier belichten om zo een weg te wijzen door het bos van verkrijgbare produkten op dit gebied. Bij het kiezen van een scheidingswan- densysteem moeten we ons goed reali seren wat we met deze wand willen. Als we twee kamers permanent willen scheiden, dan is dat wezenlijk iets an ders dan wanneer we af en toe een deel en kamer willen afsluiten meteen vouwwand in verband met eventuele gasten. Ten aanzien van de ver plaatsbaarheid kunnen we een aantal groepen onderscheiden: - Wanden die met veel moeite te de monteren zijn en een zeer geringe restwaarde hebben «waarde van het materiaal als de wand afgebroken wordt) Dit zijn o a wanden van steen achtige materialen. - Wanden die met eenvoudige hulp middelen te demonteren zijn en op een andere plaats weer op te bouwen zijn (restwaarde is nooit 100 procent). -Wanden die direct verplaatsbaar zijn tonder hulpmiddelen zoals bijvoor beeld vouwwanden, schuifwanden. Geluidsisolatie Behalve het gebruiksdoel van de wand, moeten we ook naar de geluids isolatie kijken. Niet alleen de wand zeil moet goe«ï geluidsisolerend zijn, maar too ral de aansluitingen van de schei dingswand op de oude muren verdient de nodige aandacht, zodat daar geen geluidslekken kunnen optreden. Vocht is een ander belangrijk aspect waar we rekening mee moeten hou den. Vooral bij wanden van gips of gipsplaten moet het in contact komen met vocht vermeden worden. Door een te hoog vochtgehalte kunnen span ningen in de wand ontstaan die tot scheurvorming leiden. Daarom ook moeten de te gebruiken materialen goed droog vervoerd en opgeslagen worden. natte ruimten hebben de meeste scheidingswanden speciale voorzie ningen nodig om niet door het vocht aangetast te worden. Vaak wordt een duurzame watervaste afwerking van pleisterwerk tot 1.70 m boven de vloer aangebracht. De wanden moeten bo vendien aan de onderzijde tot een hoogte van minimaal 50 mm boven de afgewerkte vloer worden beschermd tegen het toetreden van water. - Aansluitingen: ingewikkelde con structies zijn meestal duurder en ver eisen een grotere nauwkeurigheid - Afwerking van de wandoppervlak- ken: sommige typen wanden «bijvoor beeld bij blokvormige elementen) moeten na het opbouwen afgewerkt worden (pleisterwerk, behang, enz.). Grote panelen zijn meestal van te vo ren behandeld en kunnen zonder ver dere afwerking direct worden gemon teerd. - De overlast ondervonden tijdens het plaatsen van de scheidingswanden mag niet worden vergeten. Een stenen muur geeft veel meer overlast (aan voer stenen, gemorst cement, dro- gingstijd, enz.) dan een eenvoudig houten „stijl-en-regel-werk" bekleedt met gipsplaten. - Sterkte en stijfheid van de wand zelf: deze moet niet teveel meebuigen - Al dan niet de aanleg van elektrische leidingen e.d.: bij een hol paneel kun nen deze leidingen makkelijk in het paneel worden weggewerkt Bü een muur van gipsblokken moet een sleuf gefraisd worden die later wordt dicht- gestopt. Aansluitingen Een van de meest opvallende eigen schappen van blokvormige elemen ten is dat ze met elkaar „verbonden" worden met speciale specie of lijm. Verschillende soorten elementen hebben, voor een betere aanslniting onderling, groeven in de randen, zo dat de elementen gedeeltelijk in elk aar passen. Het gewicht van de blokvormige elementen per vierkante meter ligt over het alge meen hoger dan dat van de ver diepingshoge panelen. Door het gro tere gewicht is ook de geluidsisolatie beter. Bij de panelen zal men hiervoor extra voorzieningen moeten treffen. Het te gebruiken bindmiddel is af hankelijk van de materiaalsamen stelling van de elementen. Kleine blokken en gipselementen kunnen eenvoudig met de hand wor den opgestapeld, terwijl zwaardere elementen meestal enkele hulpappa raten behoeven. Paselementen moe ten by beton- of kleiprodukten veelal met een speciale snijmachine worden gemaakt. Gipsprodukten daarente gen kan men eenvoudig op maat za gen. Het leggen van leidingen gebeurt in het algemeen door sleuven te fraisen en deze, na het aanbrengen van de lei dingen. met mortel te dichten Een nadeel is wel dat de wand ter plaatse van de sleuf, minder sterk is «als er lei dingen aan beide zijden van de muur, op dezelfde plek, zitten blijft er bijna niets meer over). Zware voorwerpen, zoals wastafels, worden met pluggen, keilbouten of speciale ankers bevestigd. De aanslui tingen op plafond, wand of vloer leve ren over het algemeen weinig proble men op. De overgebleven voeg «bij de wand- en plafondaansluitingen) wordt volgezet met elastisch materiaal. Vooral by blokvormige elementen moet rekening worden gehouden met vochtopname en de eventueel daaruit voortvloeiende spanningen in de aan sluitingen. De elementen kunnen zowel op de af gewerkte als op de onafgewerkte vloer worden gezet. Voor het aan brengen van de blokken moeten langs de wanden en langs het plafond pro fielen worden gesteld. Deze dienen voor een goede hechting. De even tuele kozijnen moeten vooraf worden gesteld. Daarna kan de wand opge bouwd en eventueel worden afge werkt met een pleisterlaag. Over het algemeen is een wand opgebouwd uit blokvormige elementen goedkoper dan een wand van verdiepingshoge panelen. Verdiepingshoge panelen De opbouw van de verschillende pa nelen is in drie basisconstructies in te delen. - Wanden of wandelementen opge bouwd uit een raamwerk (hout, staal of aluminium) waarop een beplating is aangebracht Meestal wordt eerst het gehele raamwerk opgebouwd, waama de platen hierop worden bevestigd (vaak spaanplaat. gipsplaten, houtwolcementplaten). Daarna kan het geheel worden afgewerkt met pleisterwerk, behang e.d. De ruimte tussen de platen kan worden opgevuld met isolatiemateriaal (bijvoorbeeld glas- of steenwol) en hier kunnen te vens eventuele leidingen in xworden' aangelegd Met hetzelfde opbouwsys teem kunnen ook verschillende wand- elementen worden gemaakt (al dan niet in de fabriek) die eenvoudig tot een verplaatsbare wand kunnen wor den samengesteld. - Wanden of wandelementen opge bouwd uit bekledingsplaten verbon den door een isolerende vulling «sand wichpanelen) Deze platen kunnen los in een apart bevestigingssysteem worden gezet of in elkaar worden ge schoven en zo een scheidingswand vormen. Dit is afhankelijk van het ge kozen bouwsysteem. Leidingen kun nen in de voeg tussen twee platen wor den gelegd. - Wanden of wandelementen die ge heel massief zijn Hierop kan even tueel een afwerklaag worden aange bracht. Ook hier zijn weer speciale be vestigingssystemen nodig. De leidin gen worden in gefraisde sleuven ge legd en daarna weggewerkt Door de wand uit prefabelementen op te bouwen is deze makkelijker af breekbaar en verplaatsbaar. Omdat er dan meer materiaal vereist is en de panelen vaak kanten-klaar de fabriek uitrollen, zal dit over het algemeen wat duurder uitvallen dan een vaste, per manente, ter plaatse gebouwde wand Zware voorwerpen moeten met spe ciale bouten, ankers of pluggen wor den aangebracht. Vaak verdient het aanbeveling om een extra verstevi ging aan te brengen. Langs de wand, plafond en vloer moet een profiel wor den aangebracht waar de wandele menten in passen Hierdoor worden ze goed stevig en geluiddicht aan de be staande constructie bevestigd. Af hankelijk van de dikte van de wand, kunnen diverse kozijnsystemen wor den gebruikt (prefab, kunststof of staal of traditionele houten kozijnen). Bij een prefab-panelensysteem is dit meestal opgenomen in het bouwsy steem. Zoals blijkt bestaan vele manieren om een scheidingswand te maken. Afhankelijk van de eisen, de bouwmogelijkheden en de financiën zal men tot een verantwoorde keuze moeten komen. Zelfs ingewikkelde, speciale apparatuur hoeft tegen woordig geen beletsel meer te zijn daar er steeds meer bedrijven zijn die deze apparatuur verhuren. Het ver dient dus aanbeveling zich terdege te informeren over de diverse bestaande scheidingswandsystemen, bijvoor beeld bij de bouwmaterialenhandel. De aansluitingen van een schei dingswand aan het plafond, de vloer, de kozijnen, de andere wanden (even tueel andere scheidingswanden) moe ten voldoen aan een aantal voor waarden. Behalve voorzieningen te- jen geluidslekken, moeten de aan sluitingen een voldoende stevige be vestiging van de scheidingswand aan de bestaande constructie bieden zo dat dc wand niet bij het minste of ge ringste omvalt. Bovendien mogen ïecn spanningen optreden die hin derlijke beschadigingen aan de wand en-of aansluitingen kunnen veroor zaken. Om de eventuele spanningen (bij voorbeeld veroorzaakt door toetre ding van vocht) te vermijden moet de scheidingswand een zekere „bewe gingsvrijheid" hebben (als het panelen betreft) om vrijelijk uit te kunnen zet ten Hierdoor zit er meestal in de aan sluitingen een laag elastisch mate riaal Andere keuze-aspecten Voor een verdere keus van het gewen ste systeem zijn van belang- - Het materiaal, de samenstelling en de opbouw van de wand Het ene ma teriaal laat zich gemakkelijker ver werken dan het andere waarbij dure hulpapparatuur nodig is. De samen stelling en de opbouw van de wand kunnen al dan niet in de fabriek voor bereid zijn waardoor de opbouwtijd en het aantal handelingen tijdens het bouwen van de wand worden beperkt- bit houdt ook in dat een geprefa briceerde wand duurder is dan een wand die ter plekke samengesteld wordt -De afmetingen van de elementen: bij gebruik van grote elementen (bijvoor beeld panelen) moeten speciale pas elementen worden gemaakt. Hoe meer paselementen, hoe groter de invloed op het eventueel opnieuw bouwen van de wand op een andere plek (met af wijkende maten). Niet zonder zorg wacht men in het buitenland de lange stoet Nederlandse caravans af. Geen wonder, met 320.000 rijdende vakantieverblijven kent ons land de grootste caravandicht heid van heel Europa. Helaas laat bij ons het onderhoud vaak te wensen over. Punten die bijvoorbeeld onvoldoende aandacht krijgen zijn: reminstallatie, schokdempers en stabilisatoren. Deze moeten worden gesmeerd en bijge steld. De wiellagers verlangen ook wat smeervet. Controle van de verlich tingsinstallatie is nietoverbodig. Remlichten, richtingaanwijzers e.d. moeten feilloos werken. Kijk ook de waterleiding, die een seizoen buiten werking was, na. Doorspoelen voorkomt onaangename geuren in de afvoer Kan elke cara van achter iedere auto worden gekoppeld? Vanzelfsprekend moet de capaci teit van de wagen berekend zijn op de aanhanger. In grote lijnen komt het er op neer dat de lege caravan niet zwaarder mag zijn dan 60 procent van het gewicht van de onbeladen trekwagen Dat geldt vooral voor routes die door bergland met hellingen tot 12 procent gaan. Blijft men in Nederland dan heeft de auto minder trekkracht nodig, maar ook hier moet het gewicht van de caravan in verhouding tot het autovermogen blijven. Ga in elk geval nooit over het maximumgewicht dat door de auto fabrikant is De caravans zijn weer uit de win terstalling. Voordat de grote trek ech ter begint moeten ze aan een grondige inspectie worden onderworpen. Om onnodige kosten te voorkomen is het trouwens ook zaak het tweede huis op wielen regelmatig te onderhouden. Aan de smering, de eventuele bijstel ling van de reminstallatie, de koppe ling. de uitdraaisteunen en de lagers komt doorgaans een deskundige aan te pas, met name de caravandealer. Daarnaast moet ieder jaar opnieuw worden gecontroleerd of zowel de trekkende auto als de caravan (nog) wel aan alle wettelijke voorschriften voldoen. Als de trekkracht van de auto onvol doende is of de caravan overbeladen, komt men zeker voor problemen te staan. Heeft de trekwagen de motor achterin, dan moet de voorste bagage ruimte voldoende worden belast, ter wijl de kofferbak leeg moet blijven als de motor voorin zit. De caravan moet zoveel mogelijk boven de as worden beladen. Wanneer het totaal gewicht van de caravan plus de lading meer dan 750 kg bedraagt, moeten de trek haak en de auto worden gekeurd bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer Na goedkeuring wordt dan een aanvul lingsblad op het kentekenbewijs ver strekt De hulpkoppeling die bestaat uit eén of twee kettingen of kabels moet zo zijn bevestigd dat deze pas gaat wer ken na het losraken van de koppeling. Alle aanhangwagens moeten zij lichten aan de voorzijde hebben en lengtedriehoeken, achterlichten en stoplichten aan de achterzijde. Mees tal zijn de normale autospiegels on voldoende. Spiegels Er zijn diverse soorten aangepaste spiegels die men zelf kan mon teren De opsteekbare buitenspiegels passen op vrijwel alle gangbare autobuitenspie- géls Ze zijn zowel in goedkope als in luxere uitvoeringen, met ver schillende armlengte. spiegelop- pervlakken en ook in diverse glask waliteiten. Dan is er nog een tele- scoop-spiegel-combinatie. die van een gewone buitenspiegel snel te verande ren is in een telescoop-achteruitkijk spiegel, geschikt voor gebruik bij het trekken van een caravan. Op de meest gangbare typen auto's passen de spie gels die door middel van een houder en met carrosserieschroeven onder de motorkap worden aangebracht. De dakspiegel is bruikbaar voor alle mer ken auto's Het spiegelframe wordt in de aanwezige dakgootjes van de auto geplaatst of op het imperial Een caravanslot ls een accessoire, dat beslist geen overbodige luxe is. Dat verhindert het openen van de koppe ling Voorts is er het slot in de vorm van een ei. dat in de koppeling wordt gestoken, met een zeskantige schroef muurvast gezet en wordt afgesloten met een cilinderslot Dit anti- diefstalslot past op elke koppeling Ventilatie Dc ventilatie in veel caravans laat vaak te wensen over. Vooral tijdens het koken kan dit een probleem zijn. Er kunnen geen ramen worden opengezet omdat dan het gas uit zou waaien. Vooral bij gascomfoors die niet thermisch beveiligd zijn. is dan de misere niet te overzien. Is de kookbron wel thermisch beveiligd dan stopt de gastoevoer zodra de vlam dooft. Door een eenvoudig te monteren caravankeukenafzuigkap worden hinderlijke keukendampen onmiddellijk afgevoerd. Ook een op lossing vormt een elektrische dak- ventilator. Een ventilator die op windkracht werkt voldoet eveneens Al bü een ge ringe luchtstroom ontstaat er een groot zuigend effect Een zogenaamde caravan-klimaatverbeteraar zorgt zowel voor ventilatie als voor air-con- ditioning Insecten kunnen op een camping een ware plaag zijn Behalve de bekende vliegenhor die met klittenband wordt bevestigd is er nu ook een rolhorcom- binatie met een verduistenngsgordün op de markt Door het dubbele veer- mechaniek is apart gebruik mogelijk Deze rolgordynhor is ln diverse maten leverbaar. Dé watervoorziening in de caravan moet beslist in orde zijn. Als de luchtpomp niet goed werkt heeft het hele systeem geen zin. Water Ook bü gebruik van een elektrische waterverzorging moeten de uiteenlo pende onderdelen als slangen, af- sluitdoppen en dergelüke goed wor den nagezien. Zorg altijd voor brand schone jerrycans of watervaten On danks alle voorzorgsmaatregelen ver dient het toch aanbeveling water voor het gebruik te koken Veel sjouwwerk wordt voorkomen door het gebruik van een ..waterboy" een vervoermid del voor «volle) jerrycans of gasflessen. De kousjes van de gaslamp zijn na de minste aanraking al kapot en dus on bruikbaar. Neem dus altijd wat re servekousjes mee. Kaarslicht is ro mantisch maar ontoereikend. Ka chels en kooktoestellen dienen feil loos te werken. Om alle risico's te vermijden kan men het beste ieder jaar de gasslangen vernieuwen. Deze kunnen namelijk barsten door ver droging. Ook moet beslist worden ge probeerd of de sluitingen van alle kastjes goed werken. Is een kast vol gepakt dan zorgt een tijdens het rijden openzwaaiende deur voor een complete chaos. Ook een scheef opgestelde caravan kan voor veel ergernis zorgen. Een simpel walerpasje kan hierbij een goede dienst bewijzen. Als alles in de caravan is geïnspec teerd en eventueel vernieuwd of ge repareerd mag zekerde aanwezigheid van een brandblusapparaat niet ver geten zijn. Voortent Ten slotte een inspectie van de voor tent. Er is altijd wel ergens een plekje waar dc tent helemaal kan worden uitgezet. Eenmaal op de plaats van bestemming kan één ontbrekende tentstok al veel moeilijkheden geven. Zijn er voldoende scheerlijnen aan wezig en werken de ritsen nog wel goed? Een tent die niet meer water dicht blijkt te zijn, kan worden be handeld met Hydrolin dat tevens een heel nieuwe kleur aan de voortent kan geven. Zelt Elixer is een ander kleurloos waterdicht middel dat uit de spuitbus komt. Als alle voorgaande maatregelen ge nomen zijn, de banden op spanning, de reis- en verzekeringspapieren in orde bevonden en iedereen reisvaar dig is kan men met een gerust gemoed op vakantie gaan. Voor degenen die de aanschaf van een ikostbarci caravan te riskant vinden, is er altijd nog de mogelijkheid om het eerst eens met een gehuurde cara van te proberen. Inlichtingen hier over kunnen worden verkregen bij Frans de Witte BV in Houten (U). In ons huis hebben wij verticale ïalouzieên geplaatst in een tamelijk lichte tint. Maar hoe zijn die stnps schoon te houden Het materiaal van verticale ja- louzieën is in de meeste gevallen vuilafstotend. Men kan ervan uit gaan dat stof er zich niet aan zal hechten. Mocht men zeker willen zyn van heldere strips, dan kan een zachte borstel of een plumeau. waarmee men tussen de lamelen kan komen, voldoende zyn voor een tus- senUjdse schoonmaakbeurt Bü vlekken zal een zacht sopje van fijn wasmiddel gemaakt moeten worden waarmee het materiaal voorzichtig wordt behandeld. Met schoon water nawrüven en verder laten drogen. Het is geen gezicht als de stoelpoten er ruw en rafelig bij staan als gevolg van de behoefte die elke kat heeft om zijn nagels aan hout te scherpen. Voorkom dat euvel, door ergens in huis, bijvoorbeeld bij de slaapmand van de poes, ook een stuk boomschors te leggen. Daar krabben de katten naar hartelust aan en het meubilair wordt met rust gelaten. Het is overigens raadzaam er voor te zorgen dat katten zich by afwezigheid van de bewoners nooit vervelen Vrouwen die een baan buitenshuis hebben, ontdekken vaak bü thuiskomst een chaos in de venster bank en de plantenbakken. Zorg dat er steeds klosjes en balletjes zyn waar mee poes ongehinderd kan spelen. Sluit het huisdier niet op in één ver trek- Het moet byvoorbeeld van de keuken naar de gang kunnen rennen. Dan is er de minste kans dat de ka merplanten het gaan ontgelden. Voorzichtig met ionenwisselaar In gebieden met kalkrük drinkwater kunnen planten veel hinder ondervin den van een te hoog kalkgehalte. Om dit percentage te verlagen kan een io nenwisselaar aan de kraan worden be vestigd. Men moet hiermee echter wel de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht nemen Het apparaat werkt op een patroon, die regelmatig vernieuwd moet worden. Als dat niet op fijd ge beurt stroomt er onbetrouwbaar water uit het apparaat, dat bü mensefijke consumptie gevaarfijk kan zyn. Wan neer het apparaat met voldoende be veiligd is tegen terugstroming in het leidingnet kan er verontreinigd water uit de kraan komen Het verdient dan ook aanbeveling al leen in uiterste gevallen zo'n ionenwis selaar te (laten) aanbrengen waarbij ln elk geval de vakman-loodgieter moet worden ingeschakeld om de installatie op zün werking te testen Voor het ge val de hoeveelheid kalk in het leiding water niet zo groot is, kan men beter het water gewoon koken en het na af koeling aan de planten geven. Binnenkort betrekken wjj ome nieuwe woning. De gordijnen wil ik zelf naaien. Maar tegen het opmeten zie ik erg op. Waar moet ik dan van uit gaan? Bü gordünen die boven de venster bank vallen moet de hoogte worden gemeten tot twee centimeter boven de vensterbank. Tot 20 cm onder de ven sterbank wordt gemeten als ze hier voorlangs komen of eventueel tot 20 cm over de radiator In het laatste ge val heeft men nooit last van wap perende gordünen. Moeten de gor dünen tot de vloer reiken dan meet men tot twee centimeter boven de vloerbedekking. Als die nog gelegd moet worden, wordt natuurfijk reke ning gehouden met de dikte van het materiaal. Bü alle verkregen maten telt men 25 cm op en als er een deel van het gordyn boven de plooiband uit steekt (hoofdje) neemt men nog wat extra stof. De breedte van het gordün wordt verkregen door bü zware stof «byvoorbeeld velours) een keer de raillengte extra te nemen Bü vitrage en andere dunne stof meet men anderhalf of twee keer de raillengte Wie zich hieraan houdt zal goed „uitkomen". Het zelf naaien van de gordünen zal dan weinig problemen opleveren - Ik ben van plan om van een aantal flessen een lamp te maken. Hierbij is het noodzakelijk dat er enkele gaatjes in het glas worden geboord. Hoe leg ik dat aan? Als men in het bezit is van een boor machine die op een uiterst lage snel heid kan draaien is het mogelük om met een steenboor door glas heen te komen. Het te boren voorwerp moet stevig vast worden gezet. Rond de hoorplaats wordt een walletje opge worpen van plastische kit of stopverf en hierin wordt terpentine of pe troleum gegoten Dit heeft tot doel dat de boor en de hoorplaats worden ge koeld waardoor de kans op barsten van het glas geringer wordt. Nu wordt de boorpunt op de juiste plaats gezet en daarna brengt men de machine langzaam ln beweging Bü dik glas moet men af en toe even ophouden Dit geldt voor alle glasdikten als de boor punt büna door het glas heen is Er mag in het geheel geen druk op de boor worden uitgeoefend Als men regelma tig in glas wil gaan boren is het wel raadzaam een speciale glasboor aan te schaffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 25