Verkiezingsresultaten worden steeds sneller verwerkt ZATERDAG 27 MEI 1978 t Door Flip FeiJ) Wat enkele tientallen j aren geleden nog met de hand, enig denkwerk en eventueel met behulp van eenvoudige toestellen moest worden verricht, gebeurt nu met heel wat minder inspanning. Automa tisering en mechanisatie zijn zomaar twee trefwoorden uit deze na-oorlogse ontwikkeling, die werd ingegeven door het streven naar besparing van geld en tijd. Naar doelmatigheid kortom, het betere woord voor „efficiency", waar geen moderne leverancier van kantoorbehoeften meer aan voorbij gaat. Maar ook werkloosheid, geestdodend werk, herscholing en hart- en vaatziekten zijn begrippen die in verband met deze ontwikkeling kunnen vallen. Er bestaat geen medaille of er zit wel een keerzijde aan. Voor dit stukje houden we ons bij de glanzende voorzijde van die medaille, die barst van de zegeningen van deze tijd. Als we eens rondkijken in onze huiskamer, dan schieten ze ons gauw te binnen. Wanneer we ons daarbij beperken tot de communicatiemidde len, vallen het televisie-ontvangst- apparaat en de radio-ontvanger als eerste op. Deze audio-visuele machines maken het voor de bezitter en zijn huisgeno ten bijvoorbeeld minder nodig om pe riodiek naar Zuid-Afrika af te reizen om zich daar persoonlijk op de hoogte te stellen van de strijd tussen blank en zwart. Evenmin zullen zij het als drin gend gewenst ervaren om elke dag bulten de kamerrecessen naar het Haagse Binnenhof te rijden teneinde daar zelf de besluitvorming in het parlement gade te slaan Om getuige te zijn van een avondvullende show van Bette Midler hoeven de eigenaar van een televisie-ontvanger en zijn vrienden ook niet per se naar Cleve land, Ohio. Ze zorgen er gewoon voor, dat hun ap paraat tijdig wordt ingeschakeld, ne men vervolgens plaats op enige af stand en ze krijgen een informatief of recreatief programma gepresenteerd, dat zonder al te veel moeite te con sumeren is. Overzicht Als ze het toestel volgende week woensdagavond aanzetten, is de kans groot, dat ze de uitslagen van de ge meenteraadsverkiezingen meege deeld krijgen. Dat spaart toch weer een hoop gereis uit. want men moet niet gering denken over de tijd die men nodig heeft om op de verkiezingsdag na sluiting van de stembureaus alle ruim 800 Nederlandse gemeenten af te gaan met de bedoeling zo spoedig mo gelijk een landelijk overzicht bijeen te hebben. De mensen zijn het als de ge woonste zaak van de wereld gaan er varen dat men - desgewenst - met grote haast op de hoogte wordt ge- 'bracht van de verkiezingsresultaten. De mensen die daarvan hun werk ma ken incluis, overigens. Dit laatste blijkt uit een gesprek, dat wij voor deze gelegenheid in Den Haag voerden met de heer A. van Rijn, die nauw betrokken is bij de organisatie van de verkiezingsdienst van het Al gemeen Nederlands Persbureau (ANP). Hij is van oordeel, en dat zal van een persman nauwelijks verba zing wekken, dat het verkiezings- nieuws onmiddellijk „de wereld in" moet. Volgens hem dienen de kiezers geen kleine week te wachten op de re sultaten van hun en andermans ge drag in de stemhokjes van Nederland Verzamelpunt In grote lijnen zou die wachttijd na melijk het alternatief zijn van de ANP-bemoelenissen: om zeven uur 's avonds worden de biljetten verzameld, geteld en administratief vastgelegd De resultaten gaan naar een regionaal verzamelpunt, waar vandaan ze naar Den Haag worden gezonden De of ficiële uitslag is dan meestal 's maan dags na de verkiezingen van woensdag bekend. Bijna niemand bekommert zich daar dan meer om. want dankzij het ANP hebben de nieuwsmedia hun werk dan al lang gedaan. Als men op de avond van de verkiezingen niet ruim voor middernacht naar bed gaat en radio of tv volgt, weet men voor het slapen gaan met hoeveel volksverte genwoordigers ..Dorpsbelangen" straks in de raadzaal zal komen - Hoe werkt dat nu. op zo'n ver kiezingsavond? De heer Van Rijn: ..Tijden tevoren be ginnen we al met, de voorbereidingen Voor alle bij ons aangesloten media verzorgen we op voorhand lijsten met de uitslagen van vorige verkiezingen en lysten met kandidaten. De kranten, radio en televisie kunnen zelf bepalen wat ze daarmee doen De meeste ge bruiken ze respectievelijk om de nieuwe uitslagen te vergelijken met oude en om de nieuwe uitslagen te concretiseren in personen, die in de naaste toekomst een zetel zullen be zetten Op de avond zelf geeft het ANP per telex alleen reeksen cijfertjes door De redacties van kranten kunnen die gecodeerde gegevens direct achter de cijfers plaatsen die ze al hebben ont vangen We willen met grote snelheid werken, zodat we ervoor hebben ge zorgd, dat, de tijdrovende factoren zo veel mogelijk zijn uitgebannen Gemeenten In Nederland zijn - we merkten het al op - ruim 800 gemeenten Niet iedere gemeente echter heeft woensdag stemlokalen ingericht. Dat zijn bij voorbeeld Buren, Geldermalsen. Neerrijnen en Tiel, vier Betuwse ge meenten, waar men vorig jaar ge meenteraadsverkiezingen heeft ge houden als gevolg van een gemeente lijke herindeling De gemeenten Eg- mond aan Zee en Egmond-Binnen staan op het punt te worden samen gevoegd, zodat van deze twee alvast éen uitslag uit de bus komt Woensdag zal ook worden gestemd voor de nieuwe samenstelling van de advies raden van Lelystad en Almere in de zuidelijke IJsselmeerpolders Het Limburgse Stevensweert (ongeveer 1500 inwoners) neemt een zeer bijzon dere positie in De kiesgerechtigden daar gaan niet naar de stembus en de uitslag zal voor de dorpspolitiek geen verrassingen opleveren. In deze ge meente is men het klaarblijkelijk zo eens. dat men besloten heeft tot een enkelvoudige kandidaatsstelling: er zijn in de gemeenteraad zeven zetels te vergeven en er zijn drie lijsten met-ze ven kandidaten. ANP-functionaris Van Rijn „Zo'n situatie kan je alleen maar in het Zuiden meemaken, zeggen wij altijd Het is in die regionen trouwens al eens vaker voorgeko men" Het ANP bezit in elke gemeente een verkiezingscorrespondent. Meestal is dat een ambtenaar van de afdeling be volking op het gemeentehuis. Die belt. zodra hij de resultaten in zijn ge meente kent, naar het ANP in Den Haag. dat aanstaande woensdag avond te gast is in de raadzaal van het gemeentehuis De verkiezingsdienst heeft daar de beschikking over 25 telefoonlUnen en een reeks medewer kers. die de uitslagen meteen intikken op zogenaamde terminals. Dat zijn in genieuze apparaten met beeldscherm, die via telefoonlijnen in verbinding staan met een computer in Am stelveen In zijn geheugen heeft deze computer reeds de vooraf bekende in formatie over vorige verkiezingsresul taten, aantallen deelnemende poli tieke partijen opgeslagen en rekent per gemeente op een vastgesteld aan tal uitslagen Hiermee wordt het ma ken van fouten tot een minimum be perkt. Snelheid ANP-man Van Rijn is verrukt over deze gang van zaken en vooral ook over de snelheid waarmee dankzü de computer kan worden gewerkt Hij legt die feilloze eigenschap van de computer nog eens uit „Een computer maakt geen fouten Dat klinkt nogal absoluut, maar het is gewoon niet an ders Als er al fouten worden gemaakt. dan komt dat doordat de mens het ap paraat niet goed heeft geinstrueerd" Fouten worden op zo'n verkiezings avond vrijwel niet gemaakt Daarvoor is alles van tevoren te goed getest De ANP-verkiezingsdienst kan zich ook geen grote fouten veroorloven, want miljoenen mensen gebruiken degepro- duceerde gegevens Toch is er weieens wat geks gebeurd, waardoor het lan delijke eindresultaat enige tijd op zich heeft laten wachten De heer Van Rijn „We hebben het eens meegemaakt, dat één van onze correspondenten het liet afweten Kennelijk had hu verge ten de centrale meldpost op de hoogte te brengen van de verkiezingsresulta ten in zijn woonplaats. En wij maar bellen en bellen De man was een voudigweg niet te pakken te krijgen We hebben toen de plaatselijke rijks politie ingeschakeld die de man in een café wist op te sporen Gelukkig had hij de uitslagen op een papiertje nog in zijn Jaszak, zodat hij zijn verzuim nog kon goedmaken Nee. ik zal maar niet vertellen in welke gemeente zich dat afspeelde In het algemeen echter hebben we over onze correspondenten en hun nauwgezetheid niet te klagen Met z'n allen spelen ze zpwat de be langrijkste rol op zo'n avond We zijn zedaardan ook heel dankbaar voor kend. De Nederlandse Omroep Stich ting (NOS) is rechtstreeks op de com puter aangesloten en kan de uitslagen op elk gewenst moment via televisie in de huiskamer brengen Ook worden teksten en ponsbanden geproduceerd Die teksten zijn be stemd voorde radionieuwsdienst (ver zorgd immers door het ANP), die van uit de Haagse raadzaal rechtstreekse uitzendingen verzorgt en voor het ontmoetingscentrum, dat de afdeling voorlichting van de gemeente Den Haag op de verkiezingsavond heeft in gericht voor de belangstellende bur gerij De ponsbanden met dezelfde in formatie worden ingevoerd in de „le zers" van het Algemeen Nederlands Persbureau Ze worden daar omgezet in tekst en belanden op de rollen van de ANP-telexen op de redacties van de nieuwsmedia Voor de zekerheid heeft het AN P op de verkiezingsavond nog een computer ter beschikking, die binnen enkele mi nuten in werking kan worden gesteld als die in Amstelveen het laat afweten, bijvoorbeeld door een storing Die tweede computer staat in Rockville, in de Amerikaanse staat Maryland, en kan zijn diensten voor het ANP gaan doen door middel van een verbinding per communicatiesatelliet Verandering Computer Terug naar de computer in Am stelveen. Die berekent aan de hand van de opgegeven stemmen de op komstpercentages, de verschuivingen ten opzichte van vorige verkiezingen en maakt die, te zamen met de nieuwe zetelverdeling binnen korte tijd be- In een reactie op onze verwonderde gelaatsuitdrukking bij het horen over de vruchten van onze voortgeschre den technologie vertelt de heer Van Rijn, dat er de laatste jaren inderdaad veel veranderd is. Efficiënter gewor den zullen we maar even zeggen. In 194fi maakte hij bij het ANP de eerste verkiezingsdag mee. Om de uitslagen te verwerken trok men met ongeveer 1300 medewerkers en een macht aan eenvoudige telmachientjes naar hel Amsterdamse beursgebouw, dat als zenuwcentrum was ingericht (tegen woordig zijn er ongeveer 60 mensen bij betrokken). Tot de volgende och tend vijf uur was die grote club inge spannen aan het rekenen en de och tendbladen konden nog niet meer melden dan tussentijds gebleken ten densen. Bij de laatste statenverkiezingen werd een record verbroken: om kwart over elf was de laatste uitslag bekend en kon het landelijk overzicht worden geproduceerd BU de kamerverkiezin gen van vorig jaar mei was dat nog even na half twaalf Het is de vraag of er volgende week woensdag weer een nieuw record wordt gevestigd. Aan de heer Van Rijn. zijn medewerkers en de Lim burgse gemeente Stevensweert zal het in elk geval niet liggen Vast staat wel dat in de nabije toekomst de stop watches nog aanmerkelijk eerder in gedrukt kunnen worden De heer Van Rijn .We zitten nog midden in een ontwikkeling van het doorgeven van meldingen, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. De telefoon met druktoetsen in plaats van een kies- schijf kan - als deze vinding vrij alge meen ingang heeft gevonden - in dit streven naar snellere informatiever werking een sleutelrol gaan spelen. Voorspellingen zUn in dit stadium ech ter nog niet. te doen Ook voor de dagbladen zal er in de toekomst het nodige veranderen op de verkiezingsavond Na de recente sta tenverkiezingen is bij een landelijk ochtendblad een proef genomen met een directe verbinding tussen de tech nische afdeling van de krant en de computer van de ANP-verkiezings dienst. Het resultaat was. dat de pa gina's met verkiezingsuitslagen kant en klaar ter beschikking kwamen, pre cies in de opmaakstijl van die krant, De heer Van Rijn De mensen die voor het vervaardigen van die verkiezings pagina's naar hun bedrijf waren ge gaan. hebben de hele avond zitten kaarten en koffie drinken De techniek deed het werk De operatie was ge slaagd" En dat wilden we nou maar zeggen Een avondje kaarten en koffiedrinken is nog tot daaraan toe Maar zodra dat er in die strijd voor meer doelmatig heid vijf per week worden, ziet de zaak er anders uit Dan komen we aan de keerzijde van de medaille Een geheel ander verhaal derhalve, dat misschien over tien jaar te maken is Het zenuwcentrum van de ANP-verkieztngsdienst Overzicht v en ingetikt op computer-terminalsfoto ANPi i de zaal in het Provinciehuis van Zuid-Holland in Den Haag.waarin de uitslagen van de statenverkiezingen van 29 maart j.l werden verzameld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 21