„Je bent een soort schuurpaal" IVtooie. serene middagen waren dat. als de gemeenteraad van Borssele in vergadering bijeen kwam. Je reed er op het gemakje heen en van veraf zag je de leden van de raad - rustig lopend en pront in het pak - aankomen. Als iedereen er was. opende de burgemeester in die tijd was dat Dominicus, de vergadering met het uitspreken van een immer gelijkluidend gebed, waarin een zinsnede voorkwam over „een stil en gerust leven". Een enkeling scheurde daarna de enveloppe open, waarin de stukken met de voorstellen zaten. Die besteedde de vergadering dan aan het zorgvuldig bestudéren van het door burgemeester en wethouders gebodene. De meesten hadden het thuis al bekeken en hielden korte toespraakjes, die als regel uitmondden in de verklaring, dat zij zich geheel in het voorstel konden vinden, al maakten ze daarbij nog wél eens de kanttekening, dat de uitvoering ervan behoorlijk in de papieren ging lopen. De raad van Borssele. zo'n jaar of twaalf geleden doende met wat de de grondwet wordt omschreven als „de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente", die raad werkte op de toeschouwer sterk rustgevend. Eén van de leden van de raad. de heer J. Bras. die nu wethouder is (voor de sgp) van de grote .heringedeelde ge meente Borsele, ziet glimlachend op die dagen terug. We praten - met het oog op de naderende verkiezingen - over het raadslidmaatschap en over wat dat zoal inhoudt en hij zegt: „Vroeger was dat meer een erebaan tje. Het waren de notabelen, die in de gemeenteraad kwamen. Het ging om de status. Men ging overhel algemeen niet naar de raadsstukken kijken als die ter inzage lagen. Nu ligt dat. in de grote gemeente, heel anders. De leden van de raad verdiepen zich meer in de zaken, die ter tafel komen. Dat is trouwens ook meer nodig. Want waar hadden we destijds in Borssele met twee ss-en nu mee te maken. Planolo gie, dat had niets te betekenen. I)e raad hield zich bezig met de zorg voor goede straten en wegen en met de ver fraaiing van het dorp. Het was alle maal gemoedelijk. H,, let lidmaatschap van een gemeen teraad, er is in de afgelopen laren nogal wat over te doen geweest Enkele jaren geleden werd een speciale commissie ingesteld, die de positie van hel raads lid moest bestuderen. De conclusies waren niet opgewekt, In een door de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten uitgegeven rapport staan ze, wat citaten: „Naarmate raadsleden het accent van hun taak meer wensen te leggen op het bepalen van de hoofd lijnen. komt het vaker voor, dat het raadslidmaatschap als teleurstellend wordt ervaren. De raad blijkt slechts in beperkte mate een bijdrage te kun nen leveren aan het formuleren van de hoofdlijnen van het beleid. Men schrijft dit toe aan het feit. dat in de practijk het zwaartepunt van de be leidsvorming bij het college van bur gemeester en wethouders blijkt te lig gen. Bovendien is het proces van be sluitvorming voor raadsleden vaak ondoorzichtig. Klopt dat Komt het er ln de practijk op neer. dat de raad. die het hoofd van de gemeente isin feite weinig invloed op het beleid heeft en weirug inzicht in de voorbereiding van door burgemees ter en wethouders gedane voorstellen? De heer J Verkerk, sinds acht Jaar voor de WD raadslid van Vlissingen meent, dat het niet klopt ..Als de raad wil, kan dé raad voldoende ingelicht zijn", zegt hij. „In bepaalde opzichten heeft de gemeenteraad wel degelijk grote invloed. De raad beslist uit eindelijk". De heer Verkerk erkent overigens, dat met ieder raadslid even goed geïnformeerd kan zijn. Hij wijst erop. dat zijn fractie in de Vlissingsc raad geen wethouder heeft „Kijk", zegt hij. .je hebt alle rechten om je over allerlei zaken via de bureau's van de gemeente degelijk te laten voor lichten en dat werkt ook in de practij k Maar als je geen wethouder hebt uit de eigen gelederen, dan is dat een gemis, omdat je minder achtergrondinforma tie krijgt dan fracties, die wel een wet houderhebben, Die kunnen in het sta dium. waarin het beleid zich ontwik kelt. wat meer inspraak hebben. Maar als je wilt. kun je je toch voldoende op de hoogte stellen. Door op de secreta rie voorlichting te vragen en in de raadscommissies, waarin allerlei voor stellen worden behandeld, voor ze in de raad komen Beslist spreekt ook de heer E. C. Mln- naard. CDA-raadslid van Westkapelle. zich uit over de Invloed, die de raad heeft op het beleid, met name in een kleine gemeente „Uiteindelijk is de raad wel degelijk het hoofd van de ge meente Hij heeft het laatste woord. Als de raad dat wil. maakt de raad de dienst uit", zegt hij. De heer Minaard meent, dat een raadslid voldoende in lichtingen kan krijgen om zich gefun deerd uit te spreken over voorstellen van b en w. of hij in een fractie zit, die een wethouder levert of niet. „De raad wil op een gegeven moment een inves teringsplan en vraagt daar dan om Burgemeester en wethouders maken dat dan Naar buiten toe kan het er dan op ljjken. dat b en w in hun beleid worden gevolgd, maar in feite ügt het zo. dat de raad een belangrijke bij drage aan het beleid heeft geleverd", zegt hij. De heer A. Welleman. die sinds 1946 voor de PvdA raadslid is van Kortgene en die de laatste vier jaar een wethou- derpost heeft bezet: Het is zeker zo. dat de raad bestuurt. Een actief raadslid kan te rade gaan bij het amb tenarenkorps en hij kan in fractiever gaderingen over nuttige achtergrond informatie beschikken. Het gebeurt inderdaad niet zo dikwijls, dat een voorstel van burgemeester en wet houders wordt afgestemd, maar dat wil niet zeggen, dat. dat college het voor het zeggen zou hebben on de raad niet Er Is. zeker in een kleine ge meente. een wisselwerking, waarbij de raadsleden een belangrijke rol kunnen spelen in de beleidsvorming" Wethouder Bras van Borsele: „Zonder meer is de raad het hoofd van de ge meente Voor de herindeling verdiep ten misschien sommigen zich niet zozeer in de zaken Het was ook over zichtelijk Maar men laat zich nu over het algemeen goed informeren en men heeft zeker - als men dat wil - grote invloed op het beleid". He, ken te behandelen, dan kom Je op een niet. verkiesbare plaats en op een ge geven moment ben je kandidaat op een wel verkiesbare plaats. Je moet wel een bepaalde ambitie hebben, dat wel ja Anders zou je het ook niet goed doen. Nou zie ik het ook als een soort sport. Ik heb een tijd in de schcids- rechterij gezeten, ben de enige Zeeuw, die in het betaald voetbal heeft geflo ten. Daar moet Je ook een beetje ijdel voor zijn, net als voor de politiek. He, Let raadslid bestaat met en de ge meente al evenmin. Er zijn allerlei raadsleden en elke gemeente is ver schillend Minnaard uit Westkapelle. die stellig van oordeel is dat een raadslid niet controlerend, maar be sturend bezig moet zijn. geeft als ver klaring voor zijn kandidatuur. „Je wordt door je kiesvereniging naar vo ren geschoven. Als je door een grote groep gevraagd wordt om iets te doen. dan moet je dat ook doen. Gemeen schapszin, dat is wel het juiste woord" Welleman: „Het gaat erom. dat je be reid moet zijn je voor de gemeenschap ln te zetten. Daarbij komt, dat het raadslidmaatschap je een zekere per soonlijke voldoening geeft. Je bent met concrete dingen bezig, die je in het belang van de plaats waar je woont doet IJdelheid? Misschien wel een beetje. Raadsleden zijn denk ik wel vaak mensen, die zich met allerlei din gen bemoeien, waarvan ze denken, dat het belangrijk is, datze gebeuren. Voor de gemeenschap. Bras „Je denkt vanuit een bepaalde doelstelling. Bij mij is dat. zoals wij dat noemen. Gods Woord tot erkenning brengen op politiek terrein. Voor het geld hoefje het met te doen. Het is echt bezig zijn in het algemeen belang, op basis van je beginselen. Als wet houder kom je dan wel voor dingen, waar je op grond van je eigen uit gangspunten niet voor kunt stemmen, maar die je wel moet uitvoeren, omdat de meerderheid van het bestuur dat wil". let. raadslidmaatschap vraagt of fers. zo wordt gesteld in het rapport, dat door de Vereniging van Neder landse Gemeenten is verspreid onder de titel „Een goede raad". Het kost tijd en het levert met veel op: materieel noch immaterieel. Waarom stelt iemand zich dan toch kandidaat als er weer eens gemeenteraadsverkiezin gen op til zijn. Op een congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. enkele jaren geleden, zei het Haagse raadslid Buijtendijk daarover: „Volgens mij door een merkwaardig samengaan van burgerzin, een hobby en geldingsdrang". Het Vlissingse raadslid Verkerk zegt op de vraag, waarom hij eigenlijk lid wil zijn van de gemeenteraad: „Ik ben nu 60 jaar en 55 jaar daarvan ben ik geïnteresseerd geweest in de sport en met name ook ln de voetballerij In de politiek was ik gedurende mijn jeugd weimg belangstellend Maar op een gegeven moment wordt je. door an dere activiteiten op het gebied van de sport, gevraagd. Je komt op de leden lijst van een partij, dan vragen ze je in het bestuur van die partij dc sportza V„, raadsleden de vergoeding krijgen" Bras Toen er alleen presentiegeld gegeven werd. legde je er geld aan ten koste Je reed de dorpen eens af en je had andere kosten, zoals voor de tele foon. De vergoeding voor raadsleden in Borsele ligt op ongeveer f 6 000.- per jaar Het moet natuurlijk met om de centen gaan. Toen de vergoeding werd ingevoerdhadden we er wel een beetje angst voor, dat kandidaten zich om het geld zouden melden, maar ik ge loof. dat dat met is uitgekomen. Het is toch zo. datje er iets voor moet voelen, anders doe je het met, of je houdt het in ieder geval met vol". Ee, Jen belangrijk thema in de cam pagne ter voorbereiding van de ge meenteraadsverkiezingen is opnieuw de inspraak. In Vlissingen woonde ik onlangs een verkiezingsbijeenkomst bij. waarop vertegenwoordigers van zes verschillende partijen precies de zelfde vurige pleidooien hielden voor een goede inspraak van de burgerij, dus dat zit wel goed. Hoewel, een on derwerp kan. door te frequente be handeling, ook slijtageplekken gaan vertonen. Maar goed. inspraak dus. Verkerk: „Het leuke van het gemeen tebestuur is. dat het de bestuurslaag is. die het dichst bij de bevolking staat. Je moet dan ook zorgen voor een nauw contact met de bevolking en ik geloof nog niet. dat dat zo is als watje ervan oor het geld hoefje het met te doen. De tijden zijn dan wel wat veranderd en sinas een jaar of dne krijgt het raadslid een vaste vergoeding inplaats van presentiegeld ln Vlissingen komt dat neer opeen bedrag in de buurt van de/ 14 000. per jaar. in een kleine ge meente als Westkapelle is het een paar duizend gulden. Dc vergoedingen zijn belastbaar. Verkerk: „Ik denk niet dat raadsleden er ooit bij stilstaan, dat het om het geld zou gaan Je houdt er. als de belasting eraf is. heus geen kapita len aan over hoor". Minnaard: „In feite wordt het werk natuurlijk niet be taald. Je hebt zo'n 100, netto per maand. Nou hoort het ook met betaald te worden Je wordt geacht de belan gen van de bevolking te behartigen, afgezien van een beloning". Welleman: „Die vaste vergoeding daar zitten twee kanten aan Vroeger had je ac tieve raadsleden, die een hele tijd ach ter een zaak aangezeten hadden en dan toevallig, door ziekte of zo niet jjaar de raadsvergadering konden. Die ltregen dan ook geen presentiegeld, terwiil ze veel werk verzet hadden. De andere kant is. dat nu ook met actieve mag verwachten. Makkelijk is het ook niet altijd, want uit de wijken krijg je vaak stemmen van actiegroepen, waar lang niet de hele bevolking het mee eens is". In een kleine plaats als Westkapelle ligt dat eenvoudig. Minnaard. „De kracht van een kleine gemeente is. dat iedereen iedereen kent. Als er iets is, waar men het niet mee eens is. dan hoor je het gauw genoeg. Hoorzittin gen. daar zou bij ons denk ik haast niemand naartoe komen. De opmer kingen komen toch wel. Een West- kappelaar is niet bepaald iemand die de neiging heeft dingen voor zich te houden en dat is een goed ding". Wel leman: „Over bizondere dingen wor den in Kortgene hoorzittingen gehou den. Verder benaderen de mensen je als ze over iets willen praten". Bras „We bezoeken als college van b en w regelmatig alle kemen en op hoorzit tingen laten we ons voorlichten over de wensen, die er leven. Daar wordt behoorlijk gebruik van gemaakt In spraak op zichzelf is met verkeerd, als het geen medebeslissingsrecht wordt". Men kan verschillende opvattingen hebben over het raadslidmaatschap: het raadslid controleert burgemeester en wethouders en het raadslid neemt deel aan het bestuur zijn er twee Mi naard heeft daarover een uitgespro ken mening „Je bent als raad bezig met het besturen van de gemeente Dat is toch het belangrijkste. Dat houdt meteen in, dat je met alleen de belangen van je eigen groepering, maar ook die van anderen behartigd. Door je eigen mensen wordt dat met altijd even goed begrepen". In kleine gemeenten, zoals West kapelle en Kortgene. kan de democra tie zeer direct werken. De kiesdeler ligt er uiteraard afhankelij k van het aantal mensen, dat komt stemmen - in de buurt van de tweehonderd Een raadslid hoeft in zo'n gemeente dan ook maar één of enkele families tegen zich te knjgen of het kost zijn fractie een zetel. Zo werkt dat volgens de wet van de kleine getallen. En daarmee is aangegeven, hoe wankel de positie van een raadslid kan zijn. De waardoor het soms moeilijk is kan didaten voor de raad te vinden. De confessionele partijen hebben het daar misschien iets makkelijker mee maar toch klemt het ook daar wel. De grootste belangstelling gaat uit naar de niet verkiesbare plaatsenMin naard nog eens „Bedankjes krijg je nooit als raadslid, alleen afkeuring Allee positie van het raadslid: hij of zij meent over het algemeen, dat de hoofdlijnen van het beleid de meeste aandacht moeten krijgen. Maar van het raadslid wordt tevens veronder steld. en verlangd, dat hij zich bezig houdt met details. Een Vlissings raadslid moet zich verdiepen in vraagstukken rond de vestiging van een bedrijf als Eurogas. Komt hij 's avonds thuis van een vergadering, dan moet hij nog even iemand terugbellen, die klachten heeft over geparkeerde vrachtwagens of die inlichtingen wenst over een bouwvergunning. Ver kerk constateert, dat de bevolking de gemeenteraad vooral benadert over zaken, die de mensen direct raken: de toekomst van een woonwijk als het Oranjekwartier, de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie bij Ritthem en verder allerlei kleine din gen, die voor de inwoner persoonlijk van betekenis zijn. Verkerk: Het is van groot belang, dat je je als raadslid steeds bereikbaar houdt voor de be volking Daar gaat dikwijls wel veel tijd inzitten, maar het is ook bevredi gend". Altijd is dat niet hel ge val. In het door de VNG gepubliceerde rapport over de gemeenteraden, wordt met zoveel woorden gesteld, dat het raadslid een gewantrouwde figuur is. Dat is voor een aantal mensen tevens een reden om geen kandidatuur te aanvaarden. Verkerk„Het is waar. datje wantrou wen ontmoet. Je hoort wel eens zeg gen: 'Ach, die raad. ze doen maar wat'. Je krijgt inderdaad ongegronde kritiekIk vinddatje daar tegen moet kunnen Zoals een scheidsrechter er tegen moet kunnen, dat hij uitgefloten wordt". Minnaard:,, Jc staat ontzet tend aan kritiek bloot Ook daardoor is het misschien wel eens moeilijk om kandidaten te krijgen, voor de niet verkiesbare plaatsen gaat dat wel. maar voor de verkiesbare is het lang niet altijd even makkelijk. Die kritiek, och. daar ga je boven staan. De beste stuurlui staan aan wal. maar ze willen niet als jongmaatje opgeleid worden Welleman:Je hebt nu eenmaal men sen, die alles negatief benaderen Van mij wordt weieens verwacht, dat Ik hoe dan ook altijd in de oppositie ben. Mijn zoon heeft dat thuis wel gezien en hij voelt er niets voor om kandidaat te staan als raadslid Het waait thuis nogal eens. Maar als het tegenzit gaan mijn veren overeind staan In dc wei heb je van die schuurpalen. Je bent als raadslid vaak een soort schuurpaal Bras gebruikt hetzelfde woord Een schuurpaal. Men denkt nogal eens:'Ze maken het toch wel klaar daar by de gemeente'. Dat is wel eens vervelend, maar je krijgt een olifantshuid. De kri tiek is wellicht één van de redenen. lleen afkeuring en kritiek. Of toch overwegend negatieve reacties. Waarom wordt men dan toch lid van de gemeenteraad Welleman:Ik was er groots op, toen ik in 1946 op een verkiesbare plaats kwam. Dat ik ge schikt werd geacht om voor mijn partij te werken in hel belang van de sociaal zwakkeren. Dat bedoel ik met ijdel- heid. Je bent niet uit ijdelheid raads lid. maar je kunt trots zijn als je ge kandideerd wordt". Minnaard- „Het is een soort roeping". Verkerk: Vanuit bepaalde levensbeschouwelijke op vattingen wil je meehelpen aan het opbouwen van een goed leefklimaat in de gemeente. Dat is toch dankbaar werk" Bras: „Je hebt natuurlijk je baaldagen, dat je denkt, 'moet dat nu zo, zou ik maar niet opstappen' Maar het aantrekkelijke is. dat je als raads lid weet wat er m de gemeente omgaat en dat je vanuitje levensbeschouwing dienstbaar kunt zijn voor het welzijn van de bevolking". D« 'e gemeenteraad. Mooie, serene middagen waren dat destijds als in Ovezande de raad vergaderde. De volksvertegenwoordigers behoorden er slechts tot twee partijen een een mansfractie van de protestanten en een fractie van zes man van de KVP. Van die zes man heetten er drie De Jonge, wat op de toehoorder, die ter plekke niet bekend was wellicht wat verwarrend werkte, maar wat tevens een sterk gevoel van zekerheid gaf Als Iemand het woord voerde, had je zeer veel kans. dat het De Jonge was. Je verliet zo'n raadsvergadering als ver slaggever altijd vervuld van een sterk gevoel van vrede. De tijden zijn veranderd. Jachtiger geworden Gemiddeld besteedt een raadslid, zo blijkt uit een landelijk on derzoek dertig tot vijftig uur aan zijn bestuurdersbaan - afhankelijk van de grootte van de gemeente In het rap port „Een goede raad" waarin de re sultaten van dat onderzoek zijn opge nomen. wordt het raadslid gekarak teriseerd als een circusartiest, die men slechts even ziet optreden en die de rest van de tijd bezig is zijn kunsten voor te bereiden. JLn verkiezingstijd ziet men ze wat va ker dan normaal optreden. Dat geldt niet voor allemaal, want de heer Bras doet niet aan verkiezingsbijeenkom sten. „Het haalt namelijk totaal niets uit", zegt hij. En hij vertelt over een onlangs te Ove zande gehouden verkiezingsavond van de WD „Daar kwam een man van tachtig jaar" zegt Bras glimlachend „Je kunt wel allemaal toespraken houden, maar dat levert echt niets op". Of hij gelijk heeft weten we wellicht volgende week woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 19