Felste supporters van PSV en Oranje wonen in huize Poortvliet Sint Aloysius contracteert Belgische jeugdkampioene ORANJE OP WEG BARCELONA WIL J0HAN NEESKENS KWIJT RAKEN PZC/s Rein Dieleman rijdt zondag thuiswedstrijd ARNEMUIDEN LEEFT MEE MET JAN POORTVLIET Nederland blijft aan de leiding bij het dammen KARIN VERACHTERT PAST IN EREDIVISIE-TEAM {BRINK Luchtverwarming J DE MUYCK HAD GELUK IN GIRO sport 15 AMSTERDAM - Het Nederlands elftal is op weg naar Ar gentinië. Gisteravond vertrokken spelers, begeleider, of ficials en journalisten van Schiphol voor de 22 uur durende reis naar Zuid-Amerika. Een vertrek datzonder problemen verliep en na de chaos rond devoorbereiding de afgelopen weken is dat wel vermeldenswaard. 's-Middags verzamelden de geselecteerden zich in het Ajaxstacuum te Am sterdam, waar afscheid werd genomen van familieleden Op de foto onder arriveert Anderlecht sterspelers Rob Rensenbrink met zijn familie in Am sterdam. Vanuit hetstadion ging het gezelschap naar de luchthaven Schiphol waar ze ook de demonstranten ontliepen op de foto boven de op hetv laatste moment in deselectie opgenomen Dick Schoenaker en coach Ernst Happei. ZATERDAG 27 MEI 1978 ARNEMUIDEN - De eerste contouren van een angstvallig geca moufleerd 'welvaartsbuikje' kondigen zich voorzichtig aan en het eens zo gevreesde voorhoofd heeft er wat rimpels bijgekregen. Maar verder is Klaas Poortvliet, de voormalige vedette van de Arnemuidense voetbalclub en vader van de dit jaar zo pijlsnel tot de nationale voetbalselectie doorgedrongen Jan Poortvliet, nauwelijks veranderd. Nog altijd gaat hij prat op een voortref felijke conditie en nog steeds wordt zijn spaarzame vrije tijd volledig in beslag genomen door de voetbalsport. Veel ingrijpender zijn de veranderingen in de rijtjeswoning van de familie Poortvliet in het Arnemuidense Tuindorp. De knusse woonkamer ver toont een opmerkelijke gelijkenis met het 'spelershome' van PSV Immens grote elftalfoto vaantjes en bloemen die herinneren aan het behaalde lands kampioenschap en het veroveren van de UEFA-beker getuigen van een meer dan normale belangstelling voor de Eindho- vense club. De enorme prestaties van 'onze Jan', die.door zijn opvallend sterke seizoen zelfs de zwijgzame Emst Happei tot superlatieve uitspraken dwong, wordt door het hele gezin op de voet ge volgd. Ja. zelfs moeder Poortvliet, die aanvan kelijk zo afwijzend tegenover de transfer van haar oudste zoon stond, heeft zich de laatste jaren gemanifesteerd als een van de meest fanatieke supporters van PSV. De principiële bezwaren tegen het voetballen op zondag zijn stilaan wat afgezwakt. ..Er zijn wel mensen hier in het dorp die er nog wel eens over begin nen. Maar het wordt nu toch wel geaccepteerd. Dc supporters van Jan. en daardoor van PSV. zijn zwaar in de meerderheid. Toon PSV tegen Bar celona speelde kwamen er hier 150 man aan de deur. om kaartjes te kopen voor de wedstrijd. Ik moest er zelfs nog een heleboel teleurstellen. Want Jan heeft ook in Eindhoven erg veel vrienden' vertelt Klaas Poortvliet. Argentinië TK Door Europacup-beslommeringen en de voorbereiding op het wereld kampioenschap in Argentinië waren de meestal kortstondige bezoeken van Jan Poortvliet aan het thuisfront dc laatste maanden veel minder frequent dan an ders. Toch had met name Klaas Poortvliet regelmatig contact met zijn zoon. Evenals de overige leden van het gëzin (moeder, vijf dochters en zoon Paul) bezocht hij alle thuiswedstrijden van PSV. „Zelf ga ik ook meestal wel mee naar de uitwedstrijden. En met een groep vaste supporters ben ik dit jaar ook regelmatig naar het buitenland geweest. Soms mag Jan iemand mee nemen. zoals tegen Sint Etiënne. Toen ben ik met dc spelers in het vliegtuig gestapt. Ik was ook dolgraag meege gaan naar Argentinië. Als Jan gevraagd had of ik op zijn kosten mee wilde, had ik onmiddellijk m'n spullen gepakt. Maar voor ons is die reis niet te betalen Jammer, nu zuilen we de WK op de televisie moeten volgen", bedenkt Klaas Poortvliet. Huize Poortvliet leeft nu al met span ning naar de wedstrijden in Argentinië toe Moeder Poortvliet. „Vroeger wist ik nauwelfjks iets van voetballen af Maar sinds Jan bij PSV speelt hou ik alles bij Als Nederland in Argentinië scoort, spring ik een gat in de lucht, dat weet ik nu al En als Jan aan de bal is zit ik te wippen op mijn stoel" Het verblijf van haar zoon in Argenti nië schrikt moeder Poortvliet niet meer af dan een bezoek aan andere lan den. „Ach, tegenwoordig ben je nergens veilig. Natuurlijk denk je bij het lezen van al die onheilspellende berichten over Argentinië wel eens: ik zal blij zijn ais hij weer terug is. Maar eigenlijk zie ik op dit moment meer op tegen de lange reis. Ik 'neb Jan ook gevraagd om direct te bellen als hij daar is. Maar dan zegt hij: ach moeder, dat hoor je toch wel op de radio, dat we veilig aange komen zijn". Huwelijk Thuis heeft. Jan Poortvliet wel eens ver teld, dat hij als een berg opzag tegen het langdurige verblijf in Zuid-Amerika. Vooral omdat hü z'n verloofde in Eindhoven achter moet laten. Bij zijn terugkeer verlaat hij het kosthuis, waar hij tijdens zijn vijfjarig verblijf in Eindhoven uitstekend verzorgd is Klaas Poortvliet weet nu al: ..Dat zal een pijnlijk afscheid zijn voor Jan. Hy trouwt op 20 juli. maar ik weet zeker. dat. hij nog regelmatig by zijn kostjuffrouw zal aanwippen. Zij is al die tyd een voor treffelijke tweede moeder voor hem ge weest" Daar. in een sfeervol ingericht boven kamertje. pleegde Jan Poortvliet zich op een uiterst merkwaardige wijze te prepareren op de komende wedstrijd. Pa Poortvliet onthult: „Jan bereidt'zich altijd voor met muziek. Hij draait dan alie zeemansliederen die in zijn platen collectie voorkomeriVIecsta! De Klok van Arnemuiden, soms wel tien keer achter elkaar". Fuifjes Aanpassingsmoeilijkheden heeft Jan Poortvliet, nooit gekend in Eindhoven. Veelvuldige bezoeken aan fuiQes by vrienden en supporters stonden volgens Klaas Poortvliet in de beginperiode zelfs een snellere doorbraak in de weg. Klaas „Ik heb hem na het eerste jaar op het hart gedrukt, dat hy daar mee uit moest kijken Brabant is bijzonder gas tvrij. maar voor een profvoetbalier kan dat funest zijn Dat heeft Jan gelukkigai vlug ingezien En nadat hy ermee ge kapt had, is het plotseling veel beter ge gaan Hy heeft het gehaald door zijn in zet. Jan is een echte doorzetter, dat was hij vroeger thuis ook al. Hij tramde al tijd op zichzelf en daarom behoorde hy tijdens de trainingen van PSV altijd tot de uitblinkers als er gelopen moest wor den Hij kon dan ook wel eens woedend thuiskomen, omdat Kees Rijvers hem links liet liggen. Dan zei hij' pa. ik loop Van der Kuvlen en Edstrm op een ronde als we op conditie moeten trainen. En toch worden die vedetten altijd ge spaard door Rijvers. Maar ik wist waarom Rijvers dat deed. Hij is een echte vakman. Als hij Jan vanaf het be gin naar boven had gestoken, was hij waarschijnlijk nooit zover gekomen" Verzwegen Pas na de wedstrijd tegen Barcelona, waarin Jan Poortvliet 'superstar' Jo- han Cruijff op een sportieve manier uit de wedstrijd speelde, heeft Klaas Poortvliet zich gerealiseerd, dat Jan wel eens een serieuze kandidaat voor Oranje zou kunnen worden. Daarna werd hij geconfronteerd met het af melden van zijn zoon. „Hij heeft dat lange tijd verzwegen voor me", reageert Klaas Poortvliet fel. Maar toen ik het toch te weten kwam. ben ik naar hem toegestapl. Ik heb gezegd: wat maak je me nou Jan. Je bent toch een betaalde voetballer. Door in het Nederlands elftal te spelen, kun je pas echt naam maken. Dan gaat je trans- ferwaarde met sprongen de hoogte 111. Gelukkig is Jan daarna op zijn beslis sing teruggekomen. Ik begrijp nu waarom ze hem toch nog in de selectie hebben opgenomen. Happei moet in Jan een bruikbare schakel gezien heb ben. Want anders kom je na een afmel ding niet meer aan dc bak". Klaas Poortvliet heeft aanvankelijk zelf de financiële belangen van zyn zoon be hartigd Hij was aanwezig bij de eerste contractbesprekingen. Later werd dat overgelaten aan een deskundige ad- TIFLIS - Nederland heeft in deze de ronde van het Europees kampioen schap een 5-1 zege behaald op Israël en blijft daardoor aan de leiding. De Sov jet-Unie won met 6-0 van Joegoslavië maar heeft een bordpunt minder. Zesde ronde: Tsjechoslowakije - België 1-5: Joegoslavië - Sovjet - Unie 0-6. Nederland - Israël 5-1 gedetailleerd Wiersma - Gendler- man 1-1: Sijbrands - Borokow 2-0: Clerc - Li- son 2-0: Stand na zesde ronde 1 Nederland 10 punten i29 bordpuntem: 2 Sovjet-Unie 10(281: 3 Israël 7 (24) 4 België 3)10) 5 Joegoslavië 3(7) 6 Italië 2 >6): 7 Tsjechoslowaktje I (4) TOERNOOI GR0EDE GROEDE - De voetbalvereniging 'Groede' houdt zondag'op het gemeen telijke sporttereln een toernooi voor se niorenelftallen waaraan wordt deelge nomen door onder meer Hulsterloo. Groede. Lewedorpse Boys. Breskens 2. Biervliet 2 en Oostburg. Het toernooi begint zondagmoregen om teien uur. viseur Maar omdat die meer aandacht schonk aan gereputeerde spelers is de Zeeuw daar later mee gekapt ..Hü heeft nu een andere bemiddelaar Die is deze week met PSV gaan praten over een nieuw contract Er werd gesproken over een 3-jarige verbintenis Maar Jan kan nu nat uurlyk hogere eisen stellen PSV wilde de zaak voor het vertrek naar Ar gentinië rondmaken Ik heb nog geen uitslag, maar ik denk wel dat hy ak koord heeft gekregen", veronderstelt Klaas Poortvliet Talent Natuurlijk dringt zich de vergelijking op tussen Klaas Poortvliet als voetbal ler van Arnemuiden en zoon Jan, die al op 17jarige leeftijd weggelokt werd uit het vissersdorp. Ook Klaas was een enorm talent, die vooral bekend stond om zijn fabelachtige koptechniek. Hij kreeg aanbiedingen van Middelburgen later van RBC en Baronie, maar vond toen dat hij te oud was om nog weg te gaan. Bovendien werkte de familie niet mee. Zijn ouders waren faliekant te gen. En Klaas Poortvliet ging de pro blemen uit de weg. ..Ik was een andere voetballer dan Jan", concludeert Klaas. „Ik speelde in de voorhoede en bemoeide me nooit met verdedigen. Ik kon wel veel beter kop pen. daar zou Jan nu nog iets van kun nen leren Maar Jan had andere kwali teiten Alleen voetbalde hy in dat jaar bij Arnemuiden 1 erg ontactisch Hy liep een hele wedstrijd van voor naar achter Ze hebben hier wel eens gezegd: wat moet die jongen naar PSV gaan doen Hij kan in Arnemuiden nog niet uitblin ken. Maar ik heb onmiddellijk gezien dal er veel meer uit te halen was. Hij heeft eens meegedaan aan een wedstrijd voor balgoochelaars en hield toen de bal 1200 keer op zijn voet Die klasse heeft Ryvers er in Eindhoven uitgehaald" Waarmaken Na zijn debuut in de hoofdmacht hij PSV volgde een onzekere periode voor de Poortvliet's. Klaas: „We konden het eigenlijk nog niet geloven. Als we dan met het hele gezin op de tribune en er kwam tijdens dc wedstrijd een reserve uit de dug-out. dan keken we angstig naar Kees Rijvers, of hij Jan eruit zou halen. Die angst is nu weg. Jan is nu bij PSV éen van de betere spelers. Maar in Oranje moet hijzichnatuurlijk nog wel waarmaken". De trots straalt van de gezichten van de familie Poortvliet, die hier poseren achter een elftal-foto van PSV V.l.n r Paula, vader KlaasNeeltje en moeder Poortvliet Zittend; Paul. Ineke. Gerrie en Grietje BARCELONA - De nieuwe voorzitter van FC Barcelona. Jose Luis Nunez, heeft geen vertrouwen meer in de voetbalprestaties van Johan Neeskens. ZELZATE - Op een terrein nabij dc Axelse Sassing wordt morgen, zondag een sterk bezette motorcross van de Belgische Liefhebbers Bond gehouden. Dat houdt ondermeer in dal alle Zeeuws-Vlaamse leden zondag een thuiswedstrijd kunnen rijden. Voor de supporters gaat de aandacht vooral uit naar Rein Dieleman. die momenteel bij de senioren van dc BLB van de ene overwinning naar de andere rijdt. Hij is dan ook zondag opnieuw de grote favoriet bij de senioren Bij de senioren starten zondag ook Roger Vink. Johan Schelleman. Eddie Leenkneeht. Wim van Bruggen en de pas herstelde Paul Rottier. Het grote spektakel moet zondag echter de strijd worden bij de inters tussen Quido Verburg. Felix Verhoeven, Peter Wil- lems. Henny Franken en René van der Vorst. Vooral de laatste is gebrand op een overwinning omdat zyn club de organisator is van deze motorcross. Het crossgebeuren start zondag reesd om twaalf uur met de 125 cc nieuwelingen. Het parkoers is op het terrein van Sprundel en volgens organisator Walther Haan tjes is het nog mooier dan het permanente crossterrein in Axel Haantjes: 'Het is een schitterend zandcircuit. met enorm veel mogelijkheden Ik durf te zeggen dat het een mooier circuit is dan in Axel. Dat zeggen die mensen zelf ook' Het cross terrein is te bereiken als men richting Westdorpe rijdt en men daarna de pijlen volgt Hoewel Neeskens' contract met de Ca talaanse voetbalclub pas volgend seizoen afloopt, wil het Barcelona-be- stuur van de Nederlandse midden velder af, omdat zijn conditie na de blessures van dit jaar niet meer „bril jant" is. Op het ogenblik voert de FC Barcelona besprekingen met Bonhof van Borussia Monchengladbach en met Fischer van Schalke '04, de enige twee buitenlandse spelers die in aanmer king komen om Neeskens te vervangen. Neeskens heeft dit jaar wegens een bles sure een aantal wedstrijden niet mee kunnen spelen voor de Spaanse com petitie. Tijdens de bekerfinale van 19 april in Madrid was het duidelijk aan Neeskens te zien dat hy gehandicapt was door zijn blessure. Het bestuur van Barcelona vreest dat Johan Neeskens. die het in het veld vooral van fysiek doordrukken moet hebben, nooit meer de oude wordt en dien tengevolge voor de Catalaanse voetbalclub niet meer rendabel is. Neeskens, die een tweejarig contract voor ruim een miljoen gulden tekende, wil koste wat kost zijn tijd bij Barcelona vol maken, opdat hij zich daarna tegen een hogere prijs kan verkopen aan een andere voetbalvereniging voor het "10. De Catalaanse voetbal club probeert nu Neeskens van de hand te doen tegen een ruime schadeloos stelling De speculaties rond het aanblijven van Johan Cruijff duren nog steeds voort. Naar het schijnt is het bestuur van Bar celona niet erg ingenomen met het aanbod van Cruijff. die alleen tegen 10.000 dollar per keer bereid is om af en toe een thuiswedstrijd mee te spelen, en waarbij hij zich niet wil binden aan vaste trainingstijden- Voorzitter Nunez heeft momenteel twee kandidaten op het oog die Cruijff moe ten vervangen de Engelsman Keegan, die dit jaar voor Hamburg uitkwam en graag weg wil omdat de verstandhou ding met de Duitse club het afgelopen seizoen veel te wensen overliet, en Mor timer van Aston Villa. Tydens de on langs gehouden wedstrijd om de UEFA Cup in de Catalaanse hoofdstad maakte Mortimer een grote indruk op Bar celona door zyn flitsende en goed ge coördineerde voetbalspel. GRAAUW-Het damesteam van de tafeltennisvereniging St. Aloysius uit Graauw zal in de komende competitie niet spelen in dc samenstelling waarmee de promo tic naar de eredivisie is gerealiseerd. Met het contracteren van de Belgische jeugdkampioene Karin Verachtert heeft de Graauwse coach Remy Mangnus deze weck zijn grootse plannen hard gemaakt. Mangnus had die stunt al eerder aange kondigd. We zijn nu terug bij de nationale top. Slaar als we in de eredivisie willen blijven, zullen we nog een speelster moeten zoeken die dit niveau aankan. Clara de Bree heeft erg goed gespeeld, maar in de Eredivisie zal ze waarschijnlijk geen partij winnen, constateerde Mangnus al na het behalen van de titel in dc over gangsklas. De Graauwse trainer had Karin Verach tert overigens al veel langer in het vizier. Maar nu pas is het gelukt om de ster speelster van Herentals naar St. Aloy te halen. Ze is ongeveer van de klasse van de meisjes Blanckaert, meent Remy Mangnus Dus we krygen nu een uitge balanceerd team. waarmee we in de ere divisie straks mee kunnen draaien Dit wordt het team van de toekomst Want ook Karin Verachtert is nog maar 17 jaar. Clara de Bree keer' na de komst van het Belgische meisje terug naar haar voormalige vereniging 't Zand Vi vian en Sierra Blanckaert staan voor een nieuwe confrontatie met de eredivi sie waaruit het team vorig jaar na een beslissingswedstrijd tegen Koningslust degradeerde Koningslust heeft inmiddels ervaren, dat de kloof tussen overgangsklasse en eredivisie enorm groot is Ook de Lim burgers hangen teveel af van Wilmie van Rijswijk. De twee overige meisjes heb ben veel minder kwaliteit, in huis. Voor St Aloy gold vorig jaar hetzelfde ex cuus Vivian Blanckaert speelde een schitterende competitie: Stem» pres teerde zeer redely k. maar Lea Heirsman. die de vrijgekomen plaats van Jeanne de Waal had ingenomen, bakte er zoals verwacht niets van St. Aloy speelde zich met de Walcherse Clara de Bree vervolgens moeiteloos boven het gemiddelde peil van de over gangsklasse uit. De promotic was een logisch gevolg van de superioriteit van dc Graauwse meisjes. Maar Remy Mangnus wil meer dan een eindeloos heen en weer gepeddel tussen die twee klassen. Hij speurde heel België af en kwam tenslotte in Hernials terecht, waar hij de aanvulling voor zijn da mesteam rondkreeg. Die drie meisjes vormen het jongste team in de eredivisie, weet Mangnus nu al En als we in het eerste jaar redelijk mee kunnen komen, geloof ik dat er daarna nog veel meer in zit Het is be- langry k. dat die meisjes het contact met de top vasthouden. En daarom moeten we ons handhaven. Want in de atgelo- pen maanden hebben we toch duidelijk Uw installateur- Uw installateur: MAASAIR B.V. - THOLEN Ampèrestr^at 1. Postbus 24, Telefoon (01660)21 50 kunnen zien. dat de meisjes Blanckaert te sterk zyn voor de overgangsklas Veel minder gunstig zyn de vooruitzich ten by de heren Mangnus heeft al lang niets meer gehoord van Romatn Schalley. de Belg die St Aloy vorig seizoen nog enigszins recht kon houden Maar Wilfried Dumez. toen nog in mili taire dienst, haalde zijn normale niveau niet. En Paul Matthijssen kwam slechts sporadisch tot winst Wanneer Schaliey met terugkeert naar St Aloy kan Remy Mangnus de Zeeuwse top. en dus zeker de landelyke wel vergeten. Inderdaad, bekent Mang nus. dat zou het absolute einde beteke nen Want dan valt er hier ook voor Wil fried Dumez geen eer meer te behalen Als Schalley geen nieuw contract on dertekent, moet ik twee nieuwe spelers gaan zoeken. Want ook Paul Matt hijssen heeft in het afgelopen seizoen gefaald. Maar ergens verwacht ik Schalley toch wel terug Hij houdt op dit moment de boot een beetje af. Hij wacht op een aanbod van onze kant. Intussen gaan er allerlei geruchten de ronde over een eventuele overgang van Wilfried Dumez naar het Middelburgse MZ. Dumez zelf ontkent dat. Zeker is in ieder geval, dal ook Middelburg Zuid wat omhoog zit nu Andre Louwen in de volgende competitie waarschijnlijk niet kan spelen Als er ook daar geen sterke derde man komt, ziet het er voor de Zeeuwse tafeltennistop bij de heren maar somber uit. SAREZZO (ANP) - Met nog slechts twee etappes te rijden is Johan de Muynek erg dicht bij de eindoverwin ning in dc Ronde van Italië geko men. Zijn triomf werd vrijdag weer een stukje zekerder, vooral omdat de Belg het geluk dat elke winnaar nu eenmaal nodig heeft, kende. Gianbattista Baronchelli. nummer twee in het klassement, op nog geen mi nuut afstand ondernam immers een aanval op De Muyncks rose trui Baron- chellie koos daarvoor de bergrit Monte Bondone naar Sarezzo. tijdens welke de renners overvallen werden door zware regenbuien Baronchelli begroette de regen als een geschenk uit de hemel. Hij boekte Immers zijn grootste successen als het hard regende Op de tweede col demarreerde hu weg. overtuigd dat hij De Muynek zou onttronen en de Giro zou winnen Baronchelli nam - overmoedig gewor den - nog grotere risico's dan normaal. Zijn zegedrift werd hem - slechts weerspecialisl - noodlottig In de afda ling kwam hy tweemaal ten val. De groep achtervolgers, met De Muynek. achterhaalde hem De geschaafde en gekneusde Barnnchelh. mocht blij zijn dat hij in die groep de etappe, die door de onbetekenende Giuseppe Perlotto werd gewonnen. beëindigde- De uitslag van de achttiende rit was. 1 Giuseppe Perletto dtai 245 km in 7 uur. 28 mm. en 49 see. (gem. 32.704 km/U), 2 Pienno Gavazzt (Itai op 18 sec. 3 Francesco Moser (Itai z.t. 4 Alftedo Chinetti (Ita) z.t., 5 Bemt. Johansson (Zwe)z t6 Ronald de Witte (Bel) 7. t .7 Felice Gimondi (Jta) z! .8 Gianbattista Baronchelli iltaiz t. 9 Ennco Paoliniiltaiz.1.. 10 Johande Muvnk iBi-'.i z.t 75 Rov Schuiten iNedi op 6 min. en 47 sec Algemeen klassement na 18 etappes: 2 De Munok 90 uur 40 mm. en ijö sec. 2 Baronchelli op59scr 3Muwrop2min enlfise-- 4 Wladi- miro Pamzza Itai op 7 min. en 57 sec. 5 Giuseppe Sarormi Ita 1 op 8 min. en 4 sec. 6 De Witte op 8 min en 24 sec 7 Alflo Vand 11 Iia) op 9min. en 4 sec 8 Claudio Bortolotto iItaiop 10 mm. en 25 se< 9 Bemt Johansson op 12 min. en 37 sec. 10 Ulll Sütter (Zwi) op 12 min. en 38 sec. 46 Roy Schuiten op 1 uur en 23 sec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 15