'Blijf van m 'n lijf wil in Zeeland tehuis voor mishandelde vrouwen Kleine groep personeel rijkswaterstaat mag in Terneuzen blijven PZC/provincie 2j Vlissingse hts-ers studeren af op energiebesparing Geen verbod maar regels voor windsurfers in zomerseizoen almanak Fransman betrapt bij omwisselen valse francs WETHOUDER GILLISSEN VERSCHAGE IN RAADSCOMMISSIE VLISSINGEN: VRIJDAG 19 MEI 1978 TIJDELIJKE VESTIGING BUREAU VOOR BESTEKSVOORBEREIDING 't Zit in de lucht Let op ome advertenties MEUBELSTAD ZONNEMAIRE Belgische woonwagenbewoners naar Nederland voor nieuwe woonwagen tVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het CDA-Tweede-Ka- merlid Beincma wil dat een eind wordt gemaakt aan het verschijnsel, dat Bel gische woonwagenbewoners de Neder landse grens overtrekken om voordelig aan een betere behuizing te komen. Het kamerlid ziet daarvoor zelf als moge lijkheid, dat op Europees niveau of in Benelux-verband doeltreffende voor schriften in het leven worden geroepen. In schriftelijke vragen aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk en de staatssecretaris van buitenlandse zaken spreekt het kamer lid overeen oneigenlijk gebruik van de bijstandswet. Volgens de heer Beinema komt het steeds meer voor, dat uit België afkom stige woonwagenbewoners zich in Ne derland vestigen met wagens, die niet aan de Nederlandse eisen voldoen. Dit zou met name gebeuren in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar mogelijk ook in an dere, aan België grenzende gebieden. Volgens de in Nederland geldende rege lingen hebben deze woonwagenbewo ners dan recht op een nieuwe, althans betere woonwagen die ze op kosten van de gemeenschap wordt verschaft. De heer Beinema vraagt de opvatting van de bewindslieden over een oneigen lijk gebruik van de bijstandswet en over de mogelijke doorkruising van het standplaatsenbeleid in Nederland. Hij vraagt of de minister en de staatssec retaris binnen de geldende nationale wetten en internationale verdragen mogelijkheden zien om deze gang van zaken tegen te gaan Voetganger gewond bij botsing GOES - Bij een botsing met een per sonenauto is donderdagmiddag de voetganger P.N. uit Goes (56) zodanig gewond geraakt dat hij met een hoofd wond en een hersenschudding naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Dit gebeurde omstreeks kwart over twaalf toen de automobilist J. A. H. uit Goes (72) over de Patijnweg reed in de richting van de Voorstad. Op zeker mo ment liep de heer N. uit een uitrit de weg op waarbij hij in aanraking kwam met de achterzijde van de wagen. Hij moest per ambulance worden overgebracht naar ziekenhuis 'De Bevelanden- Noord'. ZEEUWSE Zomer Best mogelijk, dat - als u deze regels leest - de regen weer met bakken uit de hemel valt. Of dat er een flink pak sneeuw ligt. Of dat u zo dadelijk, glibberend over een beijzelde weg. naar uw werk moet Best mogelijk, want het weer is hier nu eenmaal on bestendig Maar van de week, goede lezer, was het toch zomaar opeens zomer. Wij hebben dat persoonlijk kunnen vast stellen op het. badstrand van Vlissin- gen. Toen we daartussen de middag enige verpozing zochten, zagen we een moeder, die daar van ons in alle opzichten best mocht wezen en die zich liet ingraven door twee kleine, fanatieke jongetjes. Toen alleen haar hoofd nog boven het zand uitstak, ktvamen die jongetjes op de briljante gedachte, dat men een bal niet alleen in een doel, maar ook op een hoofd kan schieten. Ze konden goed rich ten, zagen we. En het hoofd bleef lachen. Best mogelijk, dat-als u deze regels leest - buiten een hagelbui aan het geselen is. Maar voor ons is het zo mer TERNEUZEN - Een kleine groep medewerkers van rijkswater staat in Terneuzen hoeft niet te verhuizen naar Middelburg. De directeur-generaal van rijkswaterstaat is tegemoet gekomen aan de wens van de dienstcommissie om een bureau 'besteksvoor bereiding' in Terneuzen 'achter te laten'. Dat bureau zal worden bemand door acht of negen medewerkers, die zich met klem had den verzet tegen overplaatsing (in het kader van de reorganisatie van de dienst) naar Middelburg. Het gaat overigens om een tijde lijke vestiging in Terneuzen. SUCCES VOOR DIENSTCOMMISSIE Tydens persoonlijke gesprekken, die topfunctionarissen van rijkswaterstaat geruime tijd geleden voerden met de veertig mensen, die met ingang van juni in Middelburg aan de slag zouden moe ten. werd duidelijk dat een groot aantal medewerkers weinig of niets voelde voor de overplaatsing. Dat verzet rees overi gens voor het eerst ruim anderhalfjaar geleden toen de eerste reorganisa tieplannen bekend werden. Anderhalve maand geleden ontvingen de veertig medewerkers in Terneuzen (teken kamer en administratie) een brief van hoofdingenieur-directeur O H. Boom. waarin deze aankon digde dat op korte M. BEINEMA: termijn individuele gesprekken met de medewerkers zouden worden gevoerd De gesprekken mondden uit in twee rapporten: een sociaal rapport en een (aangepast) reorganisatierapport Naar aanleiding van de inhoud van beide rapporten drong de dienstcom missie aan op de instandhouding van een kleine 'vestiging' in Terneuzen. Daar dienden die mensen te worden ge plaatst. voor wie overplaatsing naar Middelburg op onoverkomelijke bezwa ren stuitte. Bevordering uitgesloten Donderdag ontvingen de personeelsle den van rijkswaterstaat, in Terneuzen een brief waarin hoofdingenieur-direc teur Boom bekend maakte dat de direc teur-generaal heeft besloten een bureau besteksvorming in Terneuzen te hand haven. Ir Boom noemt wel een aantal voorwaarden: 'Het bureau ten behoeve van in Zeeuwsch-Vlaanderen uit te voe ren droge werken zal een tijdelijk karak ter houden, maar zal tenminste driejaar worden gehandhaafd. Het bureau zal eventueel worden opgeheven, indien het aantal medewerkers door verloop (dat niet zal worden aangevuld), te zeer zal dalen of indien blijkt dat het bureau uit organisatorische overwegingen blijkt te disfunctioneren" De hoofdin genieur-directeur wijst er in zijn brief ook op dat voor de achterblijvende me dewerkers bevordering nagenoeg uitge sloten is. De dienstcommissie ging in april met die voorwaarden en kanttekeningen akkoord. De 'achterblijvers' moeten er -en ook dat stipt ir Boom in zijn brief aan- rekening mee houden, dat zij het recht op een verplaatsingstoelage, wanneer zij in een later stadium toch nog naar Middelburg willen, mogelijk verspelen. Een dergelijke toelage (ex clusief verhuiskosten) bedraagt ruim f 11.000,-. Op korte termijn volgt een gesprek tus sen de achterblijvende medewerkers, de personeelsfunctionaris en de hoofdin genieur-directeur. Voorzitter L. F. J. Meijer toonde zich verheugd over het bereikte resultaat. ..We hebben hiermee als dienstcommis sie toch wel een succesje geboekt", reageerde hij donderdag op de beslis sing van de directeur-generaal. Vlissingse jongelui op heterdaad betrapt bij diefstal kratten VLISSINGEN - De Vlissingse gemeen tepolitie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee jonge Vlissingers op heterdaad betrapt, toen zij bezig waren bij de Miro kratten met lege flessen te stelen. Mejuffrouw G A. en de jongeman J. B waren omstreeks één uur de afrastering" overgeklommen om een aantal lege kratten met lege flessen te vullen. Nadat zij zes kratten over de afrastering had den gezet ging de jongeman de auto, die zij hadden geparkeerd aan de Herme- swegophalen. Toen de jongelui weg wil den rijden, kon een politieman in grijpen. Na verhoor en bekentenis zijn ze op vrye voeten gesteld. Pieter Schouten exposeert schilderijen HOEDEKENSKERKE - Zaterdag stelt kunstschilder Pieter Schouten uit Hoedekenskerke in verenigingsgebouw De Griend in zijn woonplaats zijn schilderijen tentoon. De zaal is open van 10.00 tot 16.00 uur „HET GAA T EROM DA T ZIJ ENERGIEBEWUST WORDEN VLISSINGEN - Op de HTS in Vlis- singen heeft een aantal vierdejaars studenten energiebesparende on derwerpen als afstudeeropdracht gekozen. In totaal zijn zeven studen ten van de afdeling werktuigbouw onder leiding van ir. K. van Overha- gen actief op het gebied van de ener giebesparing. Voor de zomervakan tie moeten zij over hun berekenin gen, die getoetst zijn aan een proefopstelling, een rapport schrijven. Het gaat onder meer om een zonnecollector en een warm tepomp. Student G. van den Berg heeft na een literatuurstudie een eigen zonnecol lector berekend en ontworpen. Met behulp van het personeel van de HTS en onder leiding van docenten, heeft hij de zonnecollector vervaardigd om de berekeningen in de praktijk te kunnen toetsen. Met de metingen die met de installatie genomen zijn, is het nu ook mogelijk vast te stellen in welke mate de collector kan worden verbeterd door bijvoorbeeld de toe passing van dubbel glas of door een speciale laag op de collector aan te brengen. Met de gemaakte collector zijn in zes uur tijd al watertemperaturen van 55 tot 60 graden Celsius bereikt, begin nend met 50 liter water van 20 gra den. De hoeveelheid is genoeg en de temperatuur is voldoende, aldus de student, om een royaal bad te nemen. Hij heeft ook een soort 'mini-col lector' gemaakt, die je als het ware op een campeertocht mee kan nemen om het scheerwater te verwarmen. /L Onder begeleiding van de HTS-le- raar ir. P. de Bos hebben twee andere studenten als opdracht het ontwer pen van een verwarmingsinstallatie met een warmtepomp gekozen. Hierbij wordt de warmte uit de grond gehaald en door de warmtepomp op een hogere temperatuur gebracht (ongeveer 37 graden Celsius). Hier mee kan een woning worden ver warmd door middel van vloerver warming. Volgens de studenten Van Beusekom en Meeuwse kan de toe passing van deze warmtepomp een besparing opleveren van bijna 50 percent. Het ligt overigens in de be doeling dit project uit te voeren bij een nieuwbouwwoning Rookgassen Andere afstudeeronderwerpen zijn die van R, Weststrate, die de benut ting van de warmte van de rookgas sen van de glasovens bij de Vitrite fabrieken in Middelburg onder zoekt, en die van de studenten Rammeloo en De Smet, die een voor studie verrichten voor de ombouw van gasgestookte aluminimum ovens van Pechiney naar oiiege- stookte ovens. Ook zij willen zoveel mogelijk de warmte uit de rookgas sen benutten. Student De Barre is er in geslaagd om voorzieningen te vinden die voor een automotor benzinebesparing oplevert van vijftien percent. De on derdelen die hij voor de proefop stelling gebruikt heeft zijn In de han del verkrijgbaar, maar worden slechts zelden toegepast. De heer Van Overhage stelt, dat er nog veel meer mogelijkheden voor energiebesparing zijn. „Het is juist van belang dat de toekomstige HTS-ingenieur er nu reeds mee te maken krijgt. Niet alleen in theorie, maar juist ook in de praktijk. Het gaat ons erom dat ze op de energie besparing gaan letten, dat ze ener- giebewust worden. Later in de be roepspraktijk levert hun dat alleen maar voordeel op", aldus de heer Van Overhage. Op de foto: student Van den Berg met de door hem ontworpen zonnecol lector. BINNENKORT OVERLEG MET GEMEENTEN IN HULST, AXEL EN SLUISKIL „STIMULEREN BIJ VINDEN VAN OPLOSSINGEN" VLISSINGEN - Binnen enkele weken heeft ook Zeeland een stichting 'Blijf van m'n lijf. De initiatiefgroep 'Blijf van m'n lijf, die in januari is gestart met activiteiten om tot een dergelijke stichting in Zeeland te komen, moet nog onderhandelen met diverse Zeeuwse gemeentebesturen over de toewijzing van een huis, waarin de stichting veilig onderdak wil bieden aan vrouwen, die bloot staan aan mis handeling en bedreiging daarmee door hun man of vriend. Ook hun kinderen kunnen worden opgenomen. In het huis, waarvan het adres geheim wordt gehouden, kan de vrouw praktische en juridische hulp krijgen en nadenken over hetgeen haar te doen staat. Dit is donderdagmiddag bekend ge maakt tijdens een persconferentie van de initiatiefgroep 'Blijf varTm'n lijf te Vlissingen De initiatiefgroep bestaat momenteel uit vijf vrouwen Vanuit per soonlijke ervaringen zijn zij op de eerste plaats tot de ontdekking gekomen, dat er in Zeeland eigenlijk geen opvang be stond voor mishandelde vrouwen, die hun man niet in de hulpverlening wilden betrekken Ook vanuit het Vrouwencafé kwamen veel ervaringen, die aan de le den van de initiatiefgroep werden door gegeven. De stichting 'Blijf van m'n lijf in Amsterdam heeft vervolgens meege holpen aan het opzetten van een gelijk soortige stichting in Zeeland. Bin nenkort wordt de notariële acte opge maakt en starten de onderhandelingen met de verschillende gemeentebesturen en belangengroeperingen voor vrou wen. Vooral de contacten met Zeeuwsch-Vlaanderen moeten volgens de initiatiefgroep flink worden uitge breid. Het aantal vrijwilligers zal moe ten uitgroeien tot minimaal 25 Organisatie 'Blijf van m'n lijf wil een opvangtehuis realiseren en geen behandelingscen trum. Bij de opzet gaat men uit van de Schilder gewond bij inzetten ruit WOLPH AARTSDIJK - Een schilder, de heer Th. J. A. D. uit Rotterdam, is don derdagmiddag omstreeks kwart voor drie gewond bij het inzetten van een ruit. De heer D. wilde een ruit inzetten in een loods bij de jachthaven te Wolp- haartsdijk toen een stuk glas uit een sponning in zijn arm viel. Hij liep hierbij een slagaderlijke bloeding op en moest worden overgebracht naar het Goese ziekenhuis 'De Bevelanden- Noord'. potentiële zelfstandigheid van de be woonsters en van hun vermogen, om samen problemen op te lossen of elkaar daarbij te helpen. De begeleiding is er in de eerste plaats op gericht de be woonsters te stimuleren om eigen op lossingen voor hun problemen te vin den en hen te helpen die oplossingen ook praktisch uit te voeren De stichting werkt niet met de echt genoot van de mishandelde vrouw. Op de eerste plaats heeft de stichting geko zen voor hulpverlening aan mishan delde vrouwen en wil zij met hen solidair zijn. De stichtin g wil het in haar gestelde vertrouwen behouden en daarom niet met beide partijen werken. Dit werkt volgens de stichting onduidelijkheid in de hand en dat moet worden voorko- TERNEUZEN - De politie van Terneu zen heeft donderdagmiddag een Fransman aangehouden, die bij ver schillende banken, in Hulst, Axel en Sluiskil, valse Franse francs zou heb ben aangeboden. Dc man liep in Sluiskil tegen de lamp. De fi liaalhouder van de plaatselijke Amro- men. De stichting vindt wel dat er iets met de mishandelende echtgenoot zou moeten gebeuren, wantdiezitzelfwaar schijnlijk ook in moeilijkheden. ZU meent echter, dat een andere stichting zich daarmee zou moeten bezighouden De opvang van de stichting is uit sluitend bedoeld voor vrouwen, die mishandeld of bedreigd worden door hun man of vriend en dus niet voor vrouwen die van huis weg willen, maar andere huwelijksproblemen hebben. Het mishandeld of bedreigd zijn én de wens daaraan te ontkomen, zijn de enige criteria voor opname. De vrouw kan haar kinderen altijd meebrengen, ongeacht het aantal. Er is een onbe perkte opnamemogelijkheid. vestiging, bedreven in het omgaan mei geld, rook onraad: volgens hem was dc kleur van de bankbiljetten te fel en het papier te dik. De Fransman trachtte 2100 francs om te wisselen. In Hulsten in Axel heeft hij vermoedelijk voor respektievelijk duizend en twee duizend valse francs harde Neder landse guldens terug gekregen. Officieel is. zo vertelde een woordvoer der van de Temeuzense politie don derdagavond. nog niet aangetoond dat het om vals geld gaat. De man zit dan ook vast op verdenking vals geld te hebben uitgegeven, zo formuleerde hij Vandaag, vrijdag, reizen deskundigen van de Centrale Recherche Informatie uit Den Haag naar Terneuzen om de biljetten te bestuderen en de eventuele valse kenmerken aan te geven, De Temeuzense politie wilde -nog- niet vertellen hoe de naam van de Fransman luidt, Men sluit het niet uit dat er sprake is van een grotere geldwissel-operatie waarbij meerdere personen betrokken zijn. Het is bekend, zei de politie-woordvoer- der, dat er valse Franse 100 franc-biljet ten in omloop zijn. Tot nu toe waren ze echter nog niet In Zeeuwsch-Vlaande ren opgedoken. BENZINE GESTOLEN OOSTBURG - Vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woensdag is benzine gestolen uit de tank van de auto van A M. V. G. uit Oostburg. De sluiting van de tank werd geiorceerd en de benzine werd tot de laatste drup pel uit de tank gehaald, waardoor de auto 's morgens niet wilde starten. Eris ongeveer vijftien liter uit de tank gesto len. AANWIJZING VAN SPECIALE PLAATS NOODZAKELIJK VLISSINGEN - „Het is niet de bedoe ling om het windsurfen aan het strand van Vlissingen zondermeer te verbie den. Er moeten echter regels worden gesteld aan de uitoefening van deze sport, zodat de surfers hun gang kun nen gaan, zonder daarbij de andere badgasten en met name de zwemmers in gevaar te brengen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor het waterskiën." Wethouder Ch.J. Gillissen Verschage zei dit donderdagmiddag tijdens de be handeling van de wijziging van de alge mene politieverordening. in de openbare vergadering van de raadscommissie voor de culturele-, sport-, en jeugdzaken en de recreatie, in het gemeentehuis van Vlissingen. Een aantal windsurfers was naar de com missievergadering getogen, omdat zij vreesden, dat het windsurfen zon dermeer verboden zou worden. Het windsurfen is echter een attractie ge worden in de afgelopen jaren, ook voor de toeristen. Aanwijzing van een spe ciale plaats daarvoor is hierdoor inmid dels noodzakelijk geworden, stelde de wethouder. Dat moet gebeuren in over leg met. de stichting Recreatier Ont moeting en Ontspanning en de wind surfers. die zich nog niet hebben ver enigd. Het gemeenteraadslid P. Ventevogel stelde voor aan het verbod op windsur fen aan het strand van Vlissingen een termijn te verbinden, evenals dat het geval is met het verbod op het meene men van honden naar het strand, en wel van 1 mei tot en met 30 september. De commissie besloot deze termijn aan het voorstel toe te voegen. De windsurfers zeiden na afloop van de vergadering be grip te hebben voor de problemen en de veiligheid van de overige badgasten ook belangrijk te vinden Zij hebben vol ledig vertrouwen in het overleg met de stichting Recreatie, Ontmoeting en Ontspanning ten aanzien van een gun stige regeling voor alle badgasten Ook de overige voorstellen tot wijziging van de politieverordening hadden de goedkeuring van de commissie. Zij had den betrekking op misbruiken bij het venten voor beweerde liefdadige doeleinden, misbruik van voor het pu bliek toegankelijke ruimten, parkee- rexcessen. gevaarlijke stoffen, bestrij ding van heling en de kust- en strand- recreatie Windzeilen voor het Vlissings bad strand, de laatste tijd een vertrouwd beeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 2