Shirley McLaine wint de gouden roos Montreux W-ns I fashion coimei' Dames! Goed nieuws! A CCENTOP "VERAMERIKANISERING "AMUSEMENT PERS WEIGERDE EEN PRIJS TOE TE KENNEN Expositie optica- prenten in Geersdijk lYïet] honderden was men uit Goes en wijde omstreken gekomen om zater dagavond te luisteren naar een or gelrecital door Bram Beekman. Die grote belangstelling was voor de or ganisatoren een zodanige financiële meevaller, dat de kans op quitte spélen (er zijn een tiental concerten), groter wordt. Opvallend zaterdagavond was dc grote schare jeugdige toehoorders, waarbij dc ouderen deze keer een kleine minderheid vormden. VERENIGING BESTAAT 80 JAAR 'Oosterlands Fanfare9 vierde jubileum met een muziekfestival Sophia Loren en Carlo Ponti moeten 24 juni terechtstaan EXPOSITIE SAMPATH KUMAR Magere interesse voor 'Krisiskabaret' inTerneuzen jvjol Ais k\3F"inkoop ^an bJJ*iG®s GEEN OPHALEN HUISVUIL Een 'modehoekje' met kleding waar in je. je thuis voelt MAARTENSE DINSDAG 16 MEI 1978 i Van onze speciale verslaggeveri MONTREUX - De gouden roos van Montreux is zaterdag toegekend aan de Ameri kaanse maatschappij CBS voor de Shirley McLaine-showDe BBC kreeg voor de beste grappen uit de laatste zes shows van conferencier Dave Allen de zilveren roos en het brons was voor de lichtvoetige benadering van het verschijnsel televi sie, die de Zwitserse omroep ter gelegenheid van haar zilveren beeidbuisjubileum uitzond. Bij gebrek aan voldoende kwaliteit en voldoende inhoudelijke vernieu wing kon er geen persprijs worden uitgereikt, al besloot een meerderheid van de 42 aanwezige critici het technisch vernuft van de Zweedse inzending Camera Obscura van Lasse Abcrg en Ardy Struwer bij wijze van troost van een speciale vermelding te voorzien De plaatselijke middenstand bedacht de Zwitserse in zending tevens met de Chaplin-prijs van de stad Montreux. de onderscheiding voor de grappigste inzending. Het novum jeugdjurv sloot zich aan hij de smaken van de internationale jury en koos voor Shirley McLaine De keuze van de diverse jury's geeft, on geveer aan in welke richting het televi sie-amusement zich tegenwoordig be weegt Achter het toekennen van hel goud aan CBS en Shirley McLaine zit de toenemende veramerikanisering van het Europese tv-amusement Het is met meer de creativiteit die van belang is. niet de aankleding van de show of de mate van perfectie, maar de emmer met geld en het gladde verloop De Tommy Steelshow, vorige maand hier door de VARA uitgezonden, bevatte op ieder gebied meer kwaliteiten dan het Ameri kaanse produkt. met. uitzondering dan van de vergelijking tussen Steel en McLaine Dat deed de Britten in Mon treux kennelijk de das om Het belang van de Amerikaanse aanwezigheid in Montreux is daarvoor te groot De waarde van Montreux als festival hangt al evenzeer af van de komst van de Oos teuropeanen. en dat mag dan als reden worden aangenomen voor de speciale vermelding die de Russen voor hun overdadige, maar technisch inderdaad knappe inzending Benefiet in de wacht, sleepten. Maar een soortgelijke vermel ding had evenzeer naar Tommy Steel of Martine Bijl kunnen gaan Pers jury Alleen de persjury heeft zich nergens wat van aangetrokken, en geen prijs uitgedeeld. Voor het eerst in de ge schiedenis van het Gouden Roos-fes tival. Deze stap was een logisch uit vloeisel van de al enige jaren durende strijd van de pers om andere dan voor de hand liggende, van weinig durf ge tuigende inzendingen, en om het recht ook de buiten mededinging ingezonden programma's bij de jurering te mogen betrekken. Vorig jaar ging de persprijs, toen op het nippertje besloten werd er toch maar een toe te kennen, naar de in Montreux zeer uit de toon vallende ..Senioren show" van de VARA Dit keer was de stemmenverhouding bij het toekennen van een prijs tot een ieders verbazing precies omgekeerd Onder druk van de Scandinavische Journalisten kreeg weliswaar het Zweedse Camera Obs cura alsnog een eervolle persvermel ding. maar dat gold uitsluitend her technisch vernuft, niet de algehele kwa liteit van het programma. Want ook de Zweedse inzending voldeed niet aan het gestelde criterium „richtinggevend aan het zoeken naar nieuwe vormen van televisie-amusement Het festival van Montreux werci xojaa. geleden in het leven geroepen om het televisie-amusement internationaal aanzien en bekendheid te geven. Het blijft een uitstekend en zinvol ini tiatief. want ook deze editie van de Gouden Roos heeft weer bewezen dat amusement zonder meer het moei lijkste televisiegenre is. Van de 29 of ficiële inzendingen en de 14 builen me dedinging getoonde programma's zou ruwweg niet meer dan de helft een ver toning op de Nederlandse zender waard zijn. En dat is dan nog een optimistische schatting, waarbij bovendien mei uit het oog mag worden verloren dat al die programma's speciaal voor het Gou den-Roosfestival werden geselecteerd m een aantal gevallen zelfs geprodu ceerd. Dat geeft een indruk van de pro blemen die de kop opsteken bij het be denken van internationaal aan vaardbaar televisie-amusement en het is een troost voor al die kijkers die hel zo moeilijk hebben met- het aanbod van onze acht omroeporganisaties. Het beeld dat Montreux dit jaar ie zien gaf. was over het geheel genomen toch wat beter dan een jaar geleden, al zijn de uitschieters van aanzienlijk minder ge halte De Muppet Show. die vorig jaar won, verdiende het goud ongetwijfeld meer dan het routineuze en met niet al; te veel zorg vervaardigde produkt van Shirley McLaine en de CBS. Zonder meer was de schitterende show van Be verley Sills en Carol Burnett, waar hel zilver toen naartoe ging, van groter waarde dan de grappen die overbleven na het nauwkeurig doornemen van zes shows van Dave Allen Belangstelling De belangstelling voor de Montrfux- inzendingen is dan ook wat groter dan vorig jaar. Buiten de bij nader inzien wat tegenvallende Muppel Show-serie, de Sills en Burnett-show en de Joegos lavische brons-winnaar Mish-Mash kwam niets in aanmerking voor het Nederlands publiek. Het' lijstje is in 1978 heel wat langer en daar gaat de al door de VARA uitgezonden Tommy- Steeleshow nog vanaf. De VARA heeft blijk gegeven van belangstelling voor de serie Dave-Allenshows. de AVRO wil de in Montreux bekroonde com pilatie van Dave Allen graag uitzen den. De AVRO heeft daarnaast nog plannen met Camera Obscura. de bron zen Zwitserse inzending That is TV. en de NCRV voor het Duitse ..Als ik wat wensen mocht", een zeer knap opge nomen programma met de Oosten rijkse actrice Erica Pluhar. en voor de Oostenrijkse kijk op het maken van een speciaal Montreux-programma. Shir ley McLaine ten slotte staat vast geno teerd voor de VARA en de AVRO Dat wal bet reft de officiële Inzendingen De gemaakte selectie uit de met-con currerende programma'sis ook niet mis De VARA heeft een van de beste prog ramma's van het festival aangekocht, een uur lange Zweedse reportage over een aantal van 's werelds ontroerendste en mooiste clownsnummers. De AVRO is van plan „It will be allright tonight", de Engelse verzameling afgekeurde op namen uit de film-en televisiewereld uit te zenden, indien de aanwezige juridi sche problemen tenminste uit de weg kunnen worden geruimd Het mu ziekprogramma Paspoort naar Brazi lië". met desaxofonist Klaus Doldinger. staat ook bij de AVRO op het lijstje Bij dit alles moet echter het voorbehoud worden gemaakt, dat de TROS. die als maker van de Nederlandse inzending de eerste rechten heeft, nog niets van zich heeft laten horen en de VPRO. die bui- GEERSDIJK - Zaterdag opende de heer P. van der Veen uit Middelburg een ten toonstelling van 18e eeuwse optica prenten in de galerie Oude winkeltje te Geersdijk met een uiteenzetting over het onderwerp van de tentoonstelling. De prenten komen uit particulier bezit Als bijzondere attractie toonde de eige naresse van de galerie, mevrouw Lan- sipohja-Kroes een drietal poppen van C Varenkamp uit Middelburg De heer Van der Veen vertelde dat optica pren ten met een speciaie spiegel bekeken moeten worden om te kunnen zien wat het is. De tentoonstelling is iedere woensdag, vrijdag en zaterdag geopend vanaf elf uur 's ochtends ten mededinging aanwezig was. ook geen mededelingen heeft gedaan, evenmin als de KRO en de VOO Marline Hoewel de Martine-show van Ralph Inbar geheel volgens de verwachting geen enkele rol op het festival heeft ge speeld voor zover het de prijzen aan gaat, is de aanwezigheid alleszins de moeite waard geweest Van diverse kanten is voorlopige belangstelling ge toond voor de show. terwijl Martine zelf van de Britse Thames Television een aanbod voor een show heeft gekre gen. Martine was er wat door overdon derd en heeft te kennen gegeven voor lopig nog geen beslissing te willen ne men. Décorontwerper van de Martine show. Roland de Groot, ziel evenwel veel minder op tegen het aanbod van de Poolse omroep om daar een show-prog ramma te komen aankleden. De BV Haast-show, de voor belangstellenden getoonde mengeling tussen fantasie en muziek van Jaap Drupsteen en Willem Breuker is met name bij de Portugezen zeer in de smaak gevallen. Penselen en schilderijen van Bram Beekman Grote kerk. Goes Orgelconcert door Bram Beekman iu com posities van onder anderen Buxtehude. Krebs, Demessieux cn Durujle De vele aanwezigen kregen een prog ramma voorgeschoteld, dat er niet om loog. Mocht. Beekman zich in do eerste werken nog richten tot 18de eeuwers. daarna was het gedaan en kon men zich bezighouden met Demessieux Heilier en Durufle De organist opende dit concert met Par tite diverse 'O Gott. du fronuner Gott' van Joh. Seb Bach In deze 'Partita ikoraalvanatiesi komt men nog de tongcBaeh tegen maar wei een die juist afgerend heeft met invloeden van Bohm on Buxtehude. In dit werk heeft Bach de tekst goed gelezen en daaruit zijn com positie opgebouwd. Dit wordt onder meer uitgedrukt In een strofe waarbij het motief van zeven noten driemaal achter elkaar, maar steeds een octaaf lager wordt herhaald, waarmee de ne- derdalingin het graf wordt aangegeven Bram Beekman penseelde dit grote opeixingswerk met een minimum aan kleuren, maar wist wel de juiste tinten te vinden en daardoor kreeg dit mi neurstuk met majeurtmtjes die schilde ring, die (wie weet,) Bach ook wel voor ogen heeft gestaan. Rust was er in dc twee koraalvoorspe len, waarbij Krcbs zich liet inspireren door het. bekende 'Herzlich tut mich verlangen', waarbij steeds een gedeelte van het lied in de bovenstem weerklinkt, met daarnaast, een ruime inlas voor tussenspel; daarvoor kon men een breedsprakig muzikaal verhaal horen over 'Vater unser in Himmelreich' van Buxtehude D. Concert 'Asaf werd niet erg drukbezocht AXEL- In het kader van het Belgisch- Nederlands Cultureel Verdrag con certeerde de christelijke gemengde zangvereniging Asaf uil Axel zater dagavond in dc Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt te Axel in samenwerking met het Waaslandia kamerorkest uit Sint Niklaas. Zowel het koor als het or kest stonden onder leiding van Arie Karreman. Vier solisten verleenden hun medewerking aan dil niet al te druk bezochte concert: Sylvi% van Prooijen (sopraan), Jan-Willem van Barneveld (tenor), André Spitaels itrompeti en Kia Karreman torgel en clavccimbel). Het programma werd geopend met en kele koralen en aria's Sopraan, bas. koor en strijkorkest brachten vervol gens de cantate 'Alles was ïhr tut' van Dietrich Buxtehude. Van Michel Havdn zong het koor met orgelbegeleiding de 'Missa Tempore Quadragesimea'. be staande uit Kyrie. Credo. Sanctus. Be- nedictus en Agnus Dei. Andre Spitaels speelde het trompetconcert in g kleine terts van Antonio Vivaldi Het concert werd besloten met het 'Magnificat' van Joh Chr Bach Voor de aanvang van het concert had voorzitter A den Broeder de aanwezi gen. onder wie burgemeester A de Kam en zijn echtgenote welkom geheten koraalvoorspclon bleken een rustperiode te zijn voor de opleving in de 'Fantasie en Fuga' van Bocly. Hoewel het stuk misschien niet zozeer een werk voor de eeuwigheid is. was het goed er kennis mee te maken. Het heeft wel een zekere mate van 'popula riteit' over zieh. Beekman gaf er een geacheveerde uitvoering van. Demessieux was vertegenw oordigd met jPrelude et. fuque' Deze organiste-com- poniste heeft veel naam verworven met haar vele buitenlandse tournees Ook nu liet Bram Beekman weer horen wat registreren betekent De 'Tanz-Toccata' van Hcillcr bleek een levendig stuk. Deze Oostenrijkse com ponist. orgelleraar aan de Weense aka- demie en eertijds eerste prijswinnaar op een internationaal orgelconcours in Haarlem schreef met dit werk een bruisend geheel, met vele ritmepatro nen er in dat door de organist goed werd gerealiseerd Bram Beekman besloot dit interessante orgelconcert met 'Prélude, Adagio et Choral vanë' van Duruflé. waarbij men naast de prachtige compositie evenzeer kon genieten van het spel van de or ganist. die van dit werk een uitvoering gaf die de componist zeer zeker deugd zou hebben gedaan. Een langdurig applaus voor Bram Beekman betekende het einde van ec-n vijf kwartier boeiend orgelconcert Op 27 mei wordt deze zomerserie ver volgd door de Antwerpse organist Sta nislas Denemaeker ROME - Op 24 juni begint in Rome een proces tegen de filmproducent Carlo Ponti, diens vrouw de actrice Sophia Loren en dc filmsterren Ava Gardner en Richard Harris, die zich moeten verantwoorden voor het il legaal uitvoeren van geld en kunst werken uit Italië. Vorige maand was het viertal met bijna 20 anderen beschuldigd van fi nanciële onregelmatigheden en be lastingontduiking Ponti en Loren hebben de Franse nationaliteit sinds zij in 1957 naar Parijs trokken om een vervolging wegens bigamie tegen Ponti te ontlopen. Een dergelijke vervolging was mogelijk omdat de filmproducent eerder was getrouwd en Italië toen geen echtscheiding toestond. Sophia Loren wordt er van beticht dat zij kunstwerken ter waarde van 7,5 min het land uit zou hebben gesmokkeld en in het buitenland bankrekeningen zou hebben gehad zonder dtt te melden aan de Italiaanse fiscus. Ponti zou voor meer dan 10 min aan eigen dommen naar het buitenland heb ben gebracht. Indien Ponti en zijn vrouw en Ava Gardner en Richard Harris schuldig worden bevonden, kunnen zij tot zes jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. ZES KORPSEN BIJEEN OP HET SPORTVELD OOSTERLAND- De muziekvereniging 'Oosterland's Fanfare' te Oosterland vierde zalerdag het 80-jarig bestaan met een muziekfestival op hei sportter rein. waaraan naast de jubilerende vereniging zes korpsen met drumband deelnamen Nadat de korpsen een mu zikale wandeling door het dorp hadden gemaakt, verrichtte burgemeester J IV de Kam van Duiveland om kwart voor één de offiriele opening van het fes tival Mevrouw I. de Jonge-Van 't Hof. die als lady-speaker optrad, had voor dien de korpsen welkom geheten. De burgemeester feliciteerde de Fanfare methet 80-jarig bestaan en stond enkele ogenbiiKKen stil bij de geboorte van uë vereniging in 1898. Voorts herinnerde hu aan de up s en down s en merkte op. dat de vereniging met 39 werkende leden in de fanfare en 13 in de drumband één van de grootste van het eiland is. Nadat alle gezelschappen samen de 'Junioren mars' van Johan Wichers hadden gebla zen. onder leiding van de directeur van 'Oosterland's Fanfare' de heer J Ca- pelle. betrad de jubilerende vereniging als eerste de muziektent Hierna traden op de koninklijke harmonie Witte van Haamstede" uit Haamstede, onder lei ding van de heer L Horseling. 'Nieuw Leven uit Ouwerkerk. onder leiding van de heer H Manni 'Nut en Uitspanning uit Zonnemaire. onder leiding van de heer E A de Looff Oefening en Uit spanning' uit Nieuwerkerk en En nu met Hope' uit Bruinisse. samen onder in.riine van deheer Radewall 'Kunst en Eer uit Zterikzee. onder leiding van de heer E A de Looff en 'Crescendo uit Dreischor. onder leiding van de heer L van Wallenburg Ofschoon er een koude wind over het veld blies, woonden velen dit muziekfestival bij In de avonduren trad het Showkorps 'Rust Roest' uit Zierikzee op. gevolgd door de brassband 'Wilhelmina' uit Co- fijnsplaat Tot slot was er een muzikale wandeling door het dorp in combinatie met een lampionoptocht Velen namen hieraan deel De feestelijkheden werden besloten met een korte samenkomst in het dorpshuis Oosterhof. waar de voor zit ter van de jubilerende muziekvereni ging. de heer A C Meerman, een dank woord sprak Op de foto De 80-jarige muziekvereni ging Oosterland's Fanfare' tijdens het festival op hel sportveld TERNEUZEN - Drs. Daniel Antheüriis uit Sint Niklaas (B) heeft in ga-i Ierie 'Des Beaux Arts' in Terncuzen- een expositie van tekeningen em schilderijen van de Indiase kunstenaar Sampath Kumar geopend. De heer Antheunis vergeleek diens werk niet geschilderde en getekende 'ge voelens Het heeft een zeldzame vaart cn kracht, geen alledaags verschijnsel De heer Kumar heeft een groot aantal exposities gehouden in India en daar buiten. Zijn werk bevindt zich in privc- collecties over de hele wereld In 'Des Beaux Arts' hangt zijn werk de maand mei. Voor de opening van de expositie bestond een zeer grote belangstelling Onder de gasten waren ook burgemees ter C Ockeloen en zijn echtgenote TERNEUZEN - 'Annie en Garda en lek ker '78'. een voorstelling van hel 'Kri siskabaret', heeft in Terneuzen zater dag nog geen 20 bezoekers getrokken. Met dit programma besloot 'Uit in Zeeuwseh-Vlaanderen' het theatersei zoen Annie en Garda en lekker 78 behan delt de .lotgevallen van de beweeglijke Garda Nevel en haar zwijgzame vriendin Annie Mist. die een bureautje hebben opgericht ter bevordering van een 'lekker'78' Voor het tweetal aanleiding om op.een cabareteske manier in de weer te zijn met 'geëngageerde' onderwerpen va riërend van de neutronenbom en fiat- neuiose tot het CDA en discriminatie Tussendoor Krugen ze gezelschap van student psychologie Gijs (Lars Boomi en het showije wordt muzikaal onder steund door een ensemble Liesbeth Colthof en Roel Adam regisseren In het Zuidlandtheater' werd er enthousiast gereageerd, maar applaudisseren met het geweld van 450 bezoekers lukte niet. „ad/f* metde de voor- 0 3 SUISSES handwerk-speciaalzaak gravenstraat 4 MIDDELBURG lange vorststraat 35 GOES noordstraat 82 TERNEUZEN U wilt géén risico lopen bij de aanschaf van een vouwwagen Koop dan bij een erkenden bonafide BONECA bedrijf! Koop nu en voorkom teleurstel ling. Alpen-Kreuzer typen: Junior, Senior, Super DEALER VOOR ZEELAND CARAVANBEDRIJF VAN DER LINDEN Kanaalkade 66 Axel Tel. 01155-1546. PINKSÏERSHOW 15/20 HEI daoelijks open van 10 Int 21 uur. Op dinsdag 16 mei 1978 (3e pinksterdag) wordt geen huisvuil opgehaald. Het huisvuil van de dtnsdagwijken kan worden aange boden op woensdag 17 mei 1978. De directeur van de gemeentelijke reinigingsdienst. NOORDSTRAAT- PROMENADE TERNEUZEN TEL. 01150-94624 GERECHTELIJKE VERKOPING Op woensdag 7 juni 1978 te 12 00 uur ln het gebouw van de arrondissementsrechtbank l.e Middelburg, Hofplein 8 van hel onder de vlag van Singapore varende zcemotor- schip 'Bilumenjo' ex 'Spiekeroog Jr' De Bitumenjo is gebouwd Sn 1964 bij Werft Nobiskrug GmliH-Rensburg en meet 1169 brt. 727 nrt, deadweight 1890 metrische tonnen De lengte over alles bedraagt 73.42 meter, de breedte over alles bedraagt 11.31 meter, de holte 4 801 meter Het schip wordt voortbewogen door een Oil 2 S A 6 Cy 320- 450 machine van 895 KW (1200BHP) Zulks met. al het scheepstoebehoren Gegadigden kunnen ter terechtzit t ing niet. zelf bieden of afmijnen doch dienen 'zulks te doen door bemiddeling van een procureur of notaris Inlichtingen en permissiebiljetten ter bezichtiging ver strekken mrs Nolst Trenité, Hoogenraad Van Velzen. Korte Hoogstraat 30. Rotterdam, telefoon 330244. telex 24677 solad nl OPENBARE VERKOPING VRIJ HUIS VEERE Notaris J A Janse de Jonge te Middelburg is voorne mens om op vrijdag 19 mei 1978, om half drie in het restaurant 'De Peperboom' aan de Kapellestraat 11 te Veere. publiek te verkopen:' het huis met tuin en schuur, aan de Markt 46 tc Veere. kadaster sectie A nummer 1991, groot 1.41 Ontruimd te aanvaarden Bezichtiging: vrijdag 19 mei van 10-12 uur Nadere inlichtingen en notities dezer verkoping ver krijgbaar ten kantore van genoemde notaris. Hofplein 5 nel 01180-12656). Dinsdag 3e pM' sterdag zjjn beide zaken van womnginr Plein 1940 Korte Noordstr te Middelburg GESLOTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 22