Rensenbrink door'blessure' niet in de basis tegen Brugge MET 'BLUFPOKER' IS WILLEM VAN HANEGEM BIJ ERNST HAPPEL AAN HET VERKEERDE ADRES Experimenteel Oranje imponeert nauwelijks tegen Fc Brugge: 3-1 PZC/s DUSBABATOCH NAAR PARIJS sport DINSDAG 16 MEI 1978 (Door Joop van den Berg) BRUGGE - Zorgeloosheid en een snelle lach. stralen meestal op het gezicht van Johnny Rep. Maar zaterdagmiddag zat de beweeglijke spits van Bastia en Oranje wat zorgelijk en zelfs teneergeslagen in de kleedkamer na een weinig zeggende 3-1-overwinning van het Nederlands elftal op een uitge blust FC Brugge. „Ik kan de keren niet meer tellen, dat ik in deze wedstrijd buitenspel heb gestaan", treurde Rep, „vroeger met Johan Crui jff er nog bij speelden we ook vaak een soort 4-4-2-systeem. Want Johan liet zich meestal terugvallen naar het middenveld en dan waren er ook maar twee spitsen. Maar er zat toen zoveel klasse in het elftal, dat de beslissende pass altijd precies op tijd kwam en je vrijwel nooit buitenspel stond. Nu klikt het nog lang niet. We moeten nog heel wat spelen, trainen en praten voor we elkaar weer blindelings vinden, zonder zo vaak in de buitenspelval te lopen". Dezelfde gemengde gevoelens na dit was een systeem met slechts twee spit- nog niet voldoende op de bal en de te genstander jagen. Plotseling aanzetten kon ik nog niet. Ik moet weer meer fee ling met de bal krijgen en het juiste ritme heb ik ook nog niet. Hardheid en snelheid zijn mijn belangrijkste wa pens. Maar daar moet ik in de komende weken nog veel aan werken". „succes" van het Oranjeteam waren ook bij Ernst Happel, bondscoach van het Nederlands elftal en coach van Club Brugge, te signaleren. Maar hij durfde tenminste de realiteit onder ogen te zien, de realiteit, dat Oranje met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid nooit meer met Johan Cruijff zal spelen en zeker niet in Argentinië:.Het wordt nu zo langzamerhand de hoogste tijd, dat we verlost raken van het Cruijff- complex. Die tijd is geweest en die tijd komt niet terug. Met het aanwezige ta lent - en dat is er nog genoeg - moeten we nu een oplossing zoeken". Kortom: Happel heeft waarschijnlijk niet eens meer graag, dat de naam van Johan Cruijff nog in de spelersgroep valt. Duidelijk is in ieder gevaldat de bonds coach de oplossing nu nog niet in han den heeft. Tegenstander Club Brugge (dat voor deze gelegenheid gecoached werd door assistent-trainer Mathieu Bollen) kon met het Nederlands elftal geen oefenwedstrijd realiseren, die een redelijke maatstaf was voor de wer kelijke kracht van Oranje. Brugge wilde voor eigen publiek (er waren overigens maar nauwelijks 8000 bezoekers) en voor het aangezicht van Ernst Happel weliswaar niet afgaan en ging er af en toe nog fel tegen aan. Maar de Vlaamse formatie droeg nog duidelijk de sporen van vermoeidheid van de Europacup finale tegen Liverpool op Wembley. Bo vendien was Brugge zwaar geteisterd door blessures: niet minder dan zes ba sisspelers (doelman Birgen Jensen, ver dedigers Eddy Krieger. Fons Bastijns en Gino Maes. middenvelder Paul Courant en aanvaller Raoul Lambert) kwamen met in het veld. Het pleit dan ook niet voor de kracht van de Nederlandse selectie, dat de oranjeploeg tegen een zo gehandicapte cn vermoeide tegenstander niet verder kwam dan een schamele 3-1-zege. Enig zins onthutsend was zelfs, dat bij het afsluiten van de eerste speelhelft nog een 1-1-stand op het scorebord stond. Daaruit mocht inderdaad gecon cludeerd w orden, dat het 4-4-2-systeem, dal Nederland voor de rust hanteerde geen doorslaggevend succes was. De twee spitsen (Johnny Rep en René van de Kerkhof) konden te weinig bereikt worden en konden tot onvoldoende samenwerking komen met de vier middenvelders (Johan Neeskens, Wim •lansen. Willy van de Kerkhof en Willem van Hanegem) en met de vier beurte- 'ings opkomende verdedigers (Wim Suurbier. Ruud Krol, Wim Rijsbergen en Piet Wildschut). Stroef Ernst Happel was de eerste om dat toe te geven: ,.We komen nog veel snelheid te kort. En dan bedoel ik geen loopsnel heid. maar de snelheid waarmee de bal door de ploeg gespeeld wordt. De over gang van achteren naar voren gjng veel te traag Daardoor was er te weinig con tact met de spitsen. Er was nu veel min der harmonie in de ploeg dan bijvoor beeld in de wedstrijd tegen Tunesië". In die eerste speelhelft was er niet eens sprake van een overwicht van het Ne derlands elftal (comerverhouding 4-4 raet rust). Nu zocht Nederland bewust niet met veel mankracht de aanval in die eerste 45 minutenwant de opdracht sen en opkomende middenvelders verdedigers uit te proberen. Het verliep allemaal uiterst stroef. Meestal cir culeerde de bal veel te lang op het mid denveld en er was te weinig blindelingse samenwerking en vindingrijkheid om de soms bikkelharde defensie van Club Brugge op te rollen. Bovendien schotelde de vaak massaal naar voren sprintende Vlaamse verde diging het oranjeteam een koekje van eigen deeg voor: een voortreffelijk geti mede buitenspelval. waarmee het roemruchte oranjeteam van weleer bij de WK in West-Duitsland zelf zo dikwijls tegenstanders voor schut zette. Nu tuinden de Nederlanders er zelfs ont luisterend vaak in: bij tjjd en wijle ston den zelfs drie. vier man tegelijk buiten spel. Johnny Rep had gelijk' de beslis sende. opensplijtende pass vertrok zel den precies op tijd naar de sprintende spitsen. Toegegeven: soms waren de combinaties van de Oraniespelers een lust voor het oog. maar daarbij stond de traagheid wel steeds kans op succes in de weg. Flitsende tempoversnellingen, plotseling voortrazende acties waren met of nauwelijks te signaleren. Jagen Dat werd vooral duidelijk geillu- streerd door het verhaal, dat Johan Neeskens later te vertellen had. De broodmagere, afgetrainde midden velder van Barcelona is weer weken lang door een blessure uit de roulatie geweest en mist dan ook duidelijk wed strijdritme en conditie. „Het was de bedocling.dat ik alleen voorde rust zou meespelen", liet hij weten, „maar ik was na 45 minuten nog zo fit, dat ik van Happel toestemming kreeg om in de tweede helft nog 20 minuten mee te draaien. Als we voor de rust met meer pressie waren gaan spelen, veel meer waren gaan jagen, zou ik het echt niet zo lang hebben bijgehouden. Zelf kon ik Neeskens: „Ik zie de wedstrijd tegen Oostenrijk in Wenen op zaterdag 20 mei pas als een werkelijke maatstaf. Daarin wil ik de volle 90 minuten meedraaien In de twee wedstrijden die we in het toernooi in Parijs spelen, werk ik daai naar toe. Angst voor blessures heb ik niet gehad al ging Brugge er voor eer oefenwedstrijd veel te keihard tegen aan. Doe even rustig, zei ik tegen Vol ders. maar hij schreeuwde terug: het it geen ouwe wijvenvoetbal. Ik had alleen angst om fouten te maken". Willem van Hanegem was het op veel punten met Neeskens eens: „We hebben m een veel te laag tempo gespeeld. Voor mij heeft deze wedstrijd geen enkele waarde maar voor Happel misschien wel". Min of meer verrassend kwam de goed draaiende Van Hanegem na de rust niet meer in het veld. Happel: „Nee, daar hoeft geen enkele conclusie aan ver bonden te worden. We gingen in de tweede helft met drie spitsen spelen (Henk van Leeuwen kwam in de ploeg: en er moest dus een middenvelder af vallen. En Neeskens wilde nog door spelen". En Van Hanegem spotte: ..En ik zat in de rust toevallig naast Nees kens, toen hij praatte met Happel en dus viel het oog van Happel het eerst op mij". De bondscoach snoefde: „Na rust. met drie spitsen en drie middenvelders draaide het veel beter en was er wel veel meer pressie". Daar moet dan wel aan toegevoegd worden, dat Brugge na rust nog uitgebluster raakte en de scherpte in de mandekking soms volledig kwijt was. Happel gal' dat later trouwens zelf toe.Brugge heeft ons 45 minuten goed partij gegeven" Niettemin kwam Oranje na rust niet verder dan twee vol treffers, onder meer een van Henk van Leeuwen, die de schitterendste kans van de wedstrijd (na een pass van Jan sen alleen voor de keeper en vervolgens alleen voor doel) nog wist te verprutsen. Van Leeuwen: „Ik speelde niet opti maal. Nog altijd heb ik een pijnlijke talie en voor ik in het veld kwam had ik een pijnstillende tablet gekregen". Aan een soms briljante Jan Jongbloed had Nederland het nog te danken, dat Brugge net niet het Oranjeteam de schaamte van een achterstand be zorgde. Na een pass van Daniël Decub- ber kwam Julièn Cools ineens alleen voor doel, maai' de weer als .vliegende keep" acterende Jongbloed was er pre cies op tijd bij. Wellicht kwam Neder land te snel en te gemakkelijk op voor sprong: al in de zevende minuut ver speelde Leekens bij de zijlijn de bal knullig aan Willy van de Kerkhof Via Neeskens kwam het leer voor de voeten van de vrij voor het doel lopende Wim Jansen, die een van zijn sporadische treffers kon realiseren: 0-1. Nauwelijks een minuut later stond Rep alleen voor reserve-doelman Henn Cogne. maar via de keeper schoot hij naast. Kennelijk dacht Nederland het rustiger aan te kunnen doen. maar een soms tot ver buiten zijn strafschopgebied komende Jongbloed moest enkele keren redden. Mooiste treffer Dat kon ook hij niet in de 21ste minuut Na een vnje trap op links lepelde De- cubber de bal door naar Vandereijcken. die loepzuiver raak knalde- 1-1 Brugge (schoten van Cools en Vandereijcken) was daarna dichter bij een treffer dan Nederland. Door het afzwakkende Vlaamse verzet en door het meer aan vallend spelsysteem van Oranje, kwa men er na de rust inderdaad meer kan sen voor Nederland. Al in de derde mi nuut schoot Van Leeuwen koelbloedig raak na een voorzet van René van de Kerkhof (1-2) en in de 14de minuut zorgde een opkomende Neeskens voor de mooiste treffer van dè wedstrijd na een pass van Rijsbergen (1-3). Jan Boskamp. Emie Brandts en Rob Rensenbrink kwamen nog lp het veld voor Jansen, Neeskens en Rene van de Kerkhof Maar meer snelheid brachtdat niet in de ploeg. Vanzelfsprekend: Hap pel wilde mt deze oefenwedstrijd nog niet veel conclusies trekken: „Pas na de wedstrijden in Parijs en Wenen zal het duidelijk zijn voor welk systeem we gaan kiezen in Argentinië". BRUGGE - Rob Rensenbrink was buiten het Nederlands elf tal gehouden in de oefenwed strijd tegen FC Brugge dooreen blessure, zo heette het. Maar Rensenbrink lachte alleen maar toen hem na de wedstrijd gevraagd werd naar die bles sure. De waarheid is vrijwel zeker, dat Ernst Happel in de sfeer van heftige rivaliteit tus sen de Belgische clubs An- derlechtspeler Rensenbrink de confrontatie met de Vlaamse club wilde besparen. Niettemin mocht Rensenbrink de laatste 25 minuten, toen de uitgebluste Vlaamse Leeuw allang niet meer brulde, nog even opdraven Hoewel de An- derlechtvedette nauwelijks aan de bal was en allerminst bruiste van activiteit, was er toch een kleine indicatie. Ren senbrink speelde nadrukkelijk niet in de spits, maar meer als hangende linksbui ten of <zo men wil) aanvallende midden velder. een taak. die hem wellicht straks in Argentinië wordt toebedacht door Happei Rensenbrink was m de ploeg gekomen voor Rene van de Kerkhof Happel „Ik vreesde dat Rene een zweepslag in de kuit had" Maar het viel allemaal mee Bondsarts Frits Kessel wist te melden, dat erbehoudens wat blauwe plekken geen blessures waren overgehouden aan de soms pittige slag met Club Brugge De Brugse speler Verheecke schermt zijn doelman Cogne af. René van de Kerkhof appeleert voor een overtreding. BRUGGE - Precies een kwartier na het verstrijken van de oefenwedstrijd Club Brugge-Nederlands elftal verscheen John Dusbaba in de catacomben van het stadion. De speler van Anderlecht. die de laatste weken sukkelt met een liesblessure en daarom de afgelopen dagen niet in Zeist was. voorkwam daarmee dat hij automatisch zijn plaats in de selectie die naar Argenti nië vertrekt verloor. Voor Happel en Zwartkruis was dat reden Dusbaba te selecteren voor de oefenwedstrijden in Parijs en de te spelen interland tegen Oostenrijk in Wenen. Zwartkruis:' Die afspraakf is gamaakt. Dat betekent dat er een zijn plaats kwijt raakt. Wie dat wordt, weten we nog niet. Daarover moet ik met Happel nog praten.' Vierentwintig uur later Is de beslissing gevallen dat Henk van Leeuwen zijn plaats voor het toernooi in Parijs en de interland in Wenen verliest. Com mentaar van Zwartkruis'" We weten na een aantal wedstrijden wat we aan Van Leeuwen hebben. Nee hij ls daarmee nog niet afgeschreven voor Argentinië.' Duidelijk was in deze wedstrijd ook dat Wim Suurbier. die bij Schalkc '04 mees tal in de dug-out moet zitten, veel wed strijdritme mist. Eenmaal praatte Ruud Krol woedend en wild gebarend op Suurbier in. toen de Schalke-speler veel te veel ruimte had gelaten aan de even op links opererende centrumspits Jan Simoen van Brugge. Buiten bereik van Jongbloed schoot Simoen rakelings naast Ernst Happel die Suurbier beslist mee wil hebben naar Argentinië (..hij kan sfeer kweken in de ploeg") zal deze verdediger dan ook in alle nog res terende oefenwedstrijden laten opdra ven om hem de broodnodige routine weer by te brengen Bondsarts Kessel was vooral tevreden over de come-back van Johan Nees kens: „Door uitstekende ingrepen had hy een paar psychologisch belangrijke momenten in de wedstrijd. Dat is goed voorzynzelfvertrouwen Maarhetisnog geen optimale Neeskens Toch heb ik alle hoop. dat hy voor Argentinië weer volledig terug is" Van Joop van den Bergt PARIJS - Schoorvoetend heeft Wil lem van Hanegem zich maandag middag op Schiphol toch bij de Oranje-selectie gevoegd die deze w eek als voorbereiding op de WK in Argentinië zal deelnemen aan het toernooi in Parijs. Zaterdagavond in Brugge was het Willem allemaal teveel geworden en had hij tenslotte emotioneel aan assistent-bonds- coach Jan Zwartkruis laten weten, dat hij bedankte, én voor het toer nooi in Parijs en voor de WK in Ar gentinië. Aanvankelijk had Van Ha negem met grapjes gereageerd op het feit dat hij in de oefenwedstrijd tegen Club Brugge, zaterdagmid dag, na de rust niet meer in het veld hoefde te komen, maar later werd de grillige middenvelder van AZ woedend. Hij voelde zich gekrenkt in zijn trots. Kennelijk werd de woede van Willem van Hanegem vooral geprikkeld door een confrontatie met zyn vrouw Truus. kort na de oefenwedstrijd in Brugge. Want Truus was al direct ziedend op Ernst Happel: ..Die Hap pel verwisselt netzo gemakkelijk van vrouw als van een pakje sigaretten. Maar die geintjes moet hy met Wil lem toch niet uithalen", riep ze in het openbaar. Ze voegde eraan toe: „Hij wil Willem kapot maken. Hu wil het zóver drijven dat Willem de eer aan zichzelf houdt en zelf bedankt voor het Nederlands elftal. Want Happel weet natuuriyk heel goed dat Willem bij het publiek en in de publiciteit heel goed ligt. Happel durft hem er zelf niet uit te zetten", aldus Truus Aanvankeiyk leek het allemaal aan de aandacht van Ernst Happel voorby te gaan. Willem beende in het Olympia-stadion van Brugge naar Jan Zwartkruis, aan wie hu zijn ver gaande beslissing meedeelde. Zwartkruis later: „Ik stond met me zelf in tweestrijd. Aan de ene kant voelde ik me net een sociaal werker Ik kon me wel verplaatsen in de ge- dachtengang van Willem van Hane gem. Vedetten als Johan Cruyff en Van Hanegem en vroeger Piet Keizer zyn niet geschikt om op de bank te zitten. Maar aan de andere kant wilde ik solidair blyven met bonds coach Happel" Tenslotte gaf Jan Zwartkruis aan Willem van Hanegem het advies' „Neem nu geen ondoordachte beslis singen. Ga nu naar huis en praat het eens helemaal door met Truus. Mor gen zit Ik de hele dag bu de telefoon om op je antwoord te wachten". Zwartkruis hield bijna zyn woord' hij bleef de hele dag thuis, helaas met uitzondering van een half uurtje, waarin hij even een wandeling ging maken Uitgerekend in dat halfuur tje belde Van Hanegem, Een zoon van Zwartkruis kreeg de mededeling te horen, dat Van Hanegem bij zyn beslissing bleef: hij was niet meer be schikbaar voor Oranjd?an Hanegem nam het zekere voor het onzekere en belde ook Jan Huybrechts van de KNVB en liet ook hem weten niet met de selectie naar Parijs te zullen afreizen. Geschrokken klom Huubrechts in de telefoon om verschillende betrokke nen te bellen. Maar inmiddels ging het nog allemaal voorbij aan Ernst Happel. die tussen de bednjven door zondag ook nog even moest optreden m een sportprogramma van de Duitse tv. Wel waren intussen Hans Kraay van AZ en Ted Troost, de fy siotherapeut en praatpaal van de spelers van de Alkmaarse club gealarmeerd. De commerciële be langen van AZ waren gebaat by een uitzending van Van Hanegem naar de WK en dat dreigde nu in gevaar te komen Samen met Tonny Burger ink uit Rotterdam, een persoonlijke vriend van Willem van Hanegem. wisten zij tenslotte de middenvelder van Oranje over te halen te capitule ren. Lijmen Weer helde Van Hanegem tweede bondscoach Jan Zwartkruis op, die Willem het advies gaf toch zelf con tact op te nemen met Happel. Wil lem van Hanegem: „Dat heb ik ten slotte maar gedaan. En ach, het was net als vroeger indertijd bij Feyenoord, toen ik ook zo vaak ruzie met Happel heb gehad. Al spoedig lachten we de hele zaak weg. Maar in Parijs wil ik de zaak toch serieus verder uitpraten. Ik wil precies we ten waar ik aan toe ben". Tudens de hele affaire kwam ook Oranje-aanvoerder Ruud Krol in het geweer Hy was zaterdagavond in Brugge al aanwezig by de laatste vyf minuten van het gesprek tussen Van Hanegem en Zwartkruis. Krol ver trok uit Brugge met de wetenschap dat Van Hanegem inderdaad be dankt had voor Panjs en Argentinië. Zondagavond ondernam Ruud Krol pogingen om de zaak te lijmen. Hij belde met Zwartkruis, maar op dat moment was de zaak tussen Van Ha negem en Happel alweer net beklon ken. Ook Henk van Leeuwen speelde nog mee in de zaak Bondsarts Kessel stelde zaterdagavond in Brugge reeds vast. dat Anderlecht-speler Johnny Dusbaba helemaal niet zwaar geblesseerd was, zoals de me dische staf van Anderlecht wilde doen geloven Kessel: „Die liesbles sure was makkeiyk binnen korte tyd te genezen door een speciale behan deling door verzorger Pierre van den Akker". Inderdaad meldde Dusbaba zich maandagmiddag fit op Schiphol. Dat betekende dat een an dere speler in de selectie plaats moest maken voor Dusbaba. die mee ging naar Parijs. Happel besloot daarop Henk van Leeuwen thuis te laten. Joker Happel: „Conclusies moeten daar aan niet verbonden worden. Ik heb Van Leeuwen nu drie keer zien spe len. in Israël. Tunesië en in Brugge, en ik weet wat ik aan hem heb". Van Leeuwen: „Je staat wel mooi voor joker. Ik had voor dat toernooi in Parijs een week vrij genomen en nu hoef ik niet mee. Goed. ik heb nog een beetje last van een knieblessure. Overigens ben ik er zeker van dat dit niet betekent dat ik nu mijn kansen voor Argentinië heb verspeeld". Maar ondertussen moest Van Leeu wen wel het hele pinksterweekeindt standby bfijven, omdat hij be schikbaar moest zyn als Van Hane gem het liet afweten- De hele affaire maakt duidelijk, dat Willem van Hanegem heeft willen bluffen- Door een ultimatum te stel len. heeft hy een plaats in Oranje willen afdwingen. Maar hu zocht de verkeerde man uit voor het spelletje poker. Binnen de groep van het Ne derlands elftal ls Happel duidelijk de sterkste in het bluffen. Happel hield zich rustig afzijdig en wachtte met het geduld van een kat tot Van Ha negem zou capituleren. Dat deed De Kromme tenslotte. Het betekende ook binnen de spelersgroep duidelijk prestigeverlies voor Van Hanegem. Vedette op retour Een bondsbestuurder. die niet met name genoemd wilde worden, zei op Schiphol nog: „Van Hanegem is een vedette op zyn retour. En mensen op hun retour twijfelen altijd aan zich zelf. Het werd een rel omdat hy het liet aanwakkeren door zyn vrouw. Ze hebben gewild dat Happel in paniek zou bellen. Maar die man doet nooit zo'n knievaL Hij bluft het best. Bondsarts Kessel liet ook door schemeren dat Willem van Hanegem er vrede mee moet hebben soms op de bank te moeten zitten. „Als Van Hanegem hard blijft trainen, is hy nog altijd een grote voetballer. Hy kan dan bijvoorbeeld één keer in de tien dagen een schitterende wed strijd spelen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 11