VAN AGT: ZWARE BEZUINIGINGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rijkspolitie van Groesbeek houdt 110 zwartwerkers aan Gs beslissen pas over twee maanden over maatregelen tegen Broomchemie Ter neuzen Grote bosbranden in Drente ACHTERSCHIP VAN DE 'ELENIV' BIJ HOEK VAN HOLLAND Moeilijkste operatie sinds maatregelen van Lieftinck na tweede wereldoorlog Opnieuw ernstig metro-ongeluk in Madrid Zuivering in Afghanistan Nog onenigheid in Brussel over de landbouwprijzen MILIEU-INSPECTEUR: PROVINCIE NEEMT OP DEZE WIJZE RISICO OVER Koekoeksmars pagina 9 221e jaargang no. 85 Dinsdag 9 mei 1978 KEUKENCENTRUM 't HOEKJE VAN GOES Koningstraat 9, tel. 01100-14160 KELLER EN BOSCH KEUKENSPECIALIST RUIM MILJOEN TEN ONRECHTE UITGEKEERD GROESBEEK (ANP) - De rijkspo litie van Groesbeek (bij Nijmegen) heeft de afgelopen vier maanden in samenwerking met het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) en de gemeentepolitie vair Nijmegen 110 zwartwerkers aange houden. die ten onrechte voor meer dan een miljoen gulden aan uitke ringen hebben ontvangen. De ar restaties hadden ook een waar schuwende uitwerking: het werk loosheidscijfer van de gemeente Groesbeek is gehalveerd van 450 tot 225. Waarmee het werkloosheids percentage in die gemeente is terug gelopen van vijftien tot acht pro cent. Dit heeft de rijkspolitie van Groesbeek maandatg bekend gemaakt op een persconferentie. Volgens groepscommandant H. J. Hesselink komt 90 procent van de verdachten uit Groesbeek zelf. De overigen wonen in Nijmegen. Wy- ohen, Wllsbeek. Mook en Gennep. De zwartwerkers, meest getrouwde mannen, werkten vrijwel allemaal op Duitse bouwwerken terwijl ze in Ne derland een uitkering genoten van het GAK of van de gemeentelijke so ciale dienst. Enkelen van hen waren afgekeurd, maar verrichtten volgens de politie aan de andere kant van de grens zware handwerkzaamheden Het gemiddelde bedrag dat de aan gehoudenen 'schoon' per maand verdienden lag rond de 4 000 gulden. In Duitsland kregen ze 80 tot 100 gul den zwart per dag. Er werd door gaans maar vier dagen per week ge werkt. omdat op de vijfde dag. vnjdag. de werkbrieQes moesten worden ingeleverd en de uitkeringen werden geïnd. Sommige van hen to gen volgens de politie daarna direct weer aan het zwarte i werk bij onze oosterburen- De verdachten, die het ten onrechte ontvangen geld moeten terugbetalen, wordt oplichting en valsheid in geschrifte ten laste ge legd. Terugbetalen De periode waarover de verdachten zwart werkten, varieerde van en kele maanden tot drie jaar. Som mige van hen moeten volgens de po litie een bedrag van 40.000 gulden terugbetalen. Niet alleen de be drijfsverenigingen zijn schuldeisers, ook de fiscus zal aan de verdachten aanslagen opleggen, omdat de Duitse inkomsten zwart zijn ontvangen. Buiten de 110 aangehouden zwart werkers heeft de Groesbeekse politie nog eens enkele tientallen verdach ten op het oog. Volgens de coördina tor van het onderzoek, opper wachtmeester Looyenga. zijn zwart werkers vaak uit Jaloezie door de buurtbewoners aangegeven. Het verdiende geld is veelal gebruikt voor de nieuwbouw of verbouw van hulzen maar ook schafte men zich er dure wagens van aan. Bij de zaak zijn ook een aehttal kop pelbazen betrokken. Het onderzoek naar hun aandeel is nog gaande, zo dat de politie hierover nog geen ver dere mededelingen kon doen. HARDERWIJK (ANP) - Minister-president Van Agt heeft maandagavond gezegd dat de komende bezuinigingsoperatie van de regering de moeilijkste zal zijn sinds de maatregelen van Lieftinck direct na het einde van de tweede wereldoorlog. Hij zei een storm van kritiek te verwachten maar de operatie is volgens hem noodzakelijk. Het accent zal moeten komen te liggen in de sector van de sociale zekerheid, terwijl daarnaast de lonen moeten matigen en de ambtenaren daaraan een aanmerkelijke bijdrage moeten leveren. Bij de bezuinigingen zullen de sociale minima niet worden aangetast, zoals is toegezegd, zo voegde hij hieraan toe. Van Agt sprak op een politieke bijeen- toestand van de economie en zei dat de werkloosheid nog aanzienlijk zal stijgen als er geen heel bijzondere maatregelen zullen worden genomen. De collectieve lasten, aldus Van Agt. zullen moeten worden beteugeld en de druk van de lo nen moet worden gematigd komst van het CDA in Harderwijk. Hij schetste een zeer somber beeld van de pnjs Commissaris der koningin Boerden reikte de Zeeuwse prijs uit aan G A de Kok schuld De Nederlandse Casino-stichting 'ver geet' een fikse belastingschuld In haar jaarverslag inslapen twijfel Minister Van derKlauw twijfelt aan het bereiken van eenakkoord op de ontwa peningsconferentie van de VN titel angst By de beteugeling van de collectieve lasten, waarvan op de lange duur daling van de werkloosheid het effect moet zijn. zal het nadelig effect op korte ter mijn op de werkgelegenheid zo gering mogelijk moeten zyn. Dat betekent vol gens Van Agt geen vermindering van bijvoorbeeld de wegen- of de scholen bouw Het accent moet daarom komen MADRID (UPI) - Maandag heeft zich in de Spaanse hoofdstad opnieuw een ernstig ongeluk in de ondergrondse voorgedaan doordat een trein zich boorde in de achterkant van een an dere. Vrijdag botste een metro-trein op een stootblok, waarbij 104 mensen verwondingen opliepen. Het Spaanse persbureau EFE berichtte, dat in het geheel 118 mensen in zieken huizen worden behandeld De toestand van zeven van hen is ernstig. Bankovervallers uit Aken met gijzelaar over Belgische grens AKEN (DPA) - Twee onbekende man nen hebben maandagmiddag het bij kantoor van een bank in Aken overval len en 150.000 mark buitgemaakt. Op hun vlucht namen zij een politieagent mee als gegijzelde en vluchtten met hem naar België. Dp Akense politie vermoedt dat de overvallers Belgen of Fransen zijn. Om het. bankpersoneel angst aan te jagen vuurden ze verscheidene schoten af. Toen, de rovers na de overval door een politieman werden aangehouden, dwongen zij hem in hun vluchtauto te stappen. Deze verdwjjen met hoge snel heid in de richting van de Westduits- Belgische grens. Daar bleef hij op door weekte boswegen steken. De overvallers zetten hun reis te voet voort. Ze dreig den de agent dood te zullen schieten als hij hen zou volgen te liggen in de sector van de sociale ze kerheid. Er moet worden bereikt dat minder mensen een beroep zullen doen op de sociale voorzieningen. Het begrip 'passende arbeid' zal worden herzien en er moet meer aandacht worden besteed aan de mogelijkheden tot om- en bij scholing van werklozen. Daarnaast zijn er correcties nodig in het stelsel van de sociale voorzieningen, waarover hij ech ter met verder uitwijdde Versoberen De regering, aldus Van Agt, wil echter niet alleen offers van hen die zijn aan gewezen op sociale voorzieningen. In het algemeen zal men moeten versobe ren, 'de mensen moeten bereid zijn op offervaardige wijze hun steentje bij te dragen', aldus de minister-president. Hij wees erop dat in Nederland de loon kosten de hoogste zijn van Europa en waarschijnlijk van de hele wereld. Ook wees hy erop dat dit jaar het reële mo dale inkomen (rond dertigduizend gul den), los van de prijscompensaties, met twee procent zal stijgen, terwijl hogere inkomens één a anderhalf procent stijgen in 1978. Hier stelde hij tegenover dat in een land als Engeland de laatste jaren de inkomens van de werknemers reëel zijn gedaald. Van Agt merkte verder op dat volgens hem elk procent loonmatiging het be houd betekent van tienduizenden ar beidsplaatsen. ..Zou het met die loonstijgingen echt niet minder kun nen?, zo vroeg hij zich af. Overigens zullen ook de nietrcao-inko- mens en de ambtenaren mee pijn moe ten lijden bij de bezuinigingen, zo ging Van Agt verder. Wat de ambtenaren be treft wees hii op de voordelen van hun positie: een verzekerd bestaan en een welvaartsvast pensioen. Hij verwachtte van de ambtenaren een 'aanmerkelijke bydrage' in de versoberingen. Van Agt deed blijmoedig over de kri tiek die op de bezuinigingsplannen, die in juni bij de tweede kamer zullen wor den ingediend, zal komen. „Het wordt heel zwaar weer. maar we zijn er niet bang van", deelde hij zijn gehoor mee. Hij verklaarde vanaf de kansel van de gereformeerde kerk in Harderwijk, waarvan hij sprak, te hopen 'op meer saamhorigheid dan groepsegoïsme, op meer offervaardigheid dan heb- en be houdzucht'. ASSEN (ANP) - Bij de gemeenten Vled- der en Dwingeloo in de provincie Drente hebben maandag twee grote bosbranden gewoed. Ten noordoosten KABOEL (REUTER) - Het linksgeo riënteerde bewind dat op 27 april bij een bloedige militaire staatsgreep in Afghanistan aan de macht kwam, is be gonnen aan een grootscheepse zuive ring onder hoge ambtenaren en officie ren, zo is maandag in welingelichte kringen in Kaboel vernomen. Buitenlandse diplomaten in Kaboel be vestigden dat hoge ambtenaren met wie zij in het verleden te maken hadden, nu zijn verdwenen Ook op het ministerie van binnenlandse zaken en bij de strijdkrachten zyn vele leidinggevende personen weggezuiverd, aldus ge noemde kringen van Vledder werd honderd hectare in de as gelegd, op de Kralose Heide bij Dwingeloo ging dertig htot veertig hec tare in rook op. De brand bij Vledder brak om vier uur 's middags uit Om zeven uur maandag avond waren de brandweerkorpsen uit Vledder. Diever en Appelscha de brand meester Om half acht hadden de brandweren van Dwingeloo en Hoogeveen de brand op de Kralose Helde, die om zes uur was begonnen, onder controle. Tegen tienen was de brand geblust. Over de oorzaak van de branden was gisteravond nog niets bekend In de Indonesische hoofdstad Dja karta zijn vorige week acht mensen overleden aan cholera Er zijn nog 48 ziektegevallen gemeld. WAARSCHIJNLIJK DEZE WEEK NIET ROND Van ome correspondent BRUSSEL - Als aan enkele essentiële Nederlandse verlangens tegemoet wordt gekomen, dan gaat minister Van der Stee (landbouw en visserij) ak koord met de laatste prijsvoorstellen Engelse kust over lengte van 30 kilometer bevuild (Van een onzer redacteuren) TERNEUZEN/ROTTERDAM - De zee slepers 'Nederland'. Holland en Ril land' van Willem Muller in Temeuzen hebben maandag het achterschip van de Griekse tanker 'Eleni V' naar Hoek van Holland gesleept. De tanker brak zaterdag, na een aanvaring met de Franse bulkcarrier Roseline ter hoogte van Norfolk op de Noordzee in tweeën. De zeesleper 'Nederland' van Muller maakte vast aan het achterschip, waarin zich nog 12000 ton ruwe olie be vindt. Later kreeg de 'Nederland' as- In de loop van maandagmiddag kwa men de slepers met hun 'vrracht' aan by Hoek van Holland. Op dat moment Voorschip verloor de 'Eleni V" geen olie meer. Eer der. verder op de Noordzee, was dat wel het. geval. Voor de autoriteiten (rijkswa terstaat en de Haven van Rotterdam) was dat aanleiding om eerst te onder zoeken welke problemen er zouden kle ven aan het binnenbrengen van de sleep Dat onderzoek wordt vanochtend afgerond Dan kan de 'Eleni V ver moedelijk naar Europak in het Euro- poortgebied worden gesleept, waar de tanks worden geleegd Het voorschip van de Eleni V is opge pikt door slepers van 'United Towing' in Engeland. Gisteravond hoopte men, het lekkende voorstuk van de tanker aan de grond te zetten, en dan leeg te pompen. De olie moet echter eerst ver warmd worden voor dit kan gebeuren. De stranden van het Britse graafschap Norfolk zijn maandag over een lengte van 30 kilometer vervuild door olie uit de Eeni V. Het zwaarst getroffen zijn de kustplaatsen Hopton en Corton. Maandagmorgen omstreeks half negen meldde het lichtschip Noordhinder. dat ongeveer 50 kilometer west van Westkapelle ligt. een langgerekt olieveld. Gezien de aflandige wind ver oorzaakt dit veld geen gevaar voor de Nederlandse kust. Verwacht wordt, dat het door natuurlijke afbraak zal ver dwijnen. premiere Het Ikon heeft de wereldpremiere van een Zweedse film over Namibië. Radio- en televisieprogramma's: Strip daling Hei Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf verwacht een lichte daling van de resultaten over 1978; Beurs-financiën economle NA MAKEN VAN RISICOANALYSE TERNEUZEN - Gedeputeerde staten beslissen pas over twee maanden over maatregelen tegen Broomchemie in Temeuzen. Bij de broomderivaten- fabriek ontsnapte op donderdag 20 ar- pil tachtig kilogram broom. Gs beslo ten maandagmiddag het bedrijf twee maanden de tijd te geven om een ri sico-analyse van het fabricageproces van tctrabroombisphenol a op te stel len. Pas wanneer die analyse op tafel ligt. behandelen gs het verzoek van de milieu-inspectie om die delen van het bedrijf te sluiten, die niet worden ge dekt door een vergunning. Milieu-inspecteur drs G. J Beijen stelde, naar aanleiding van die beslis sing van gs. vast: ..Gs hebben het bedrijl kennelyk nog een kans willen geven waarschijnlijk naar aanleiding van dc brief die Broomchemie hen heeft ge stuurd" In die brief maakte het bedrijl bekend drie eisen van de Instanties te willen inwilligen het opstellen van een risico-analyse van hel fabricageproces van tetrabroombisphenol a. het niet in gebruik nemen van de tweede te- trabroommethaankolom (men heeft slecht vergunning voor één ko lom) en het achterwege laten van een nieuwe opzet van het broomterugwiiningspro- ces. Milieu-inspecteur Beijen. ..Een risico analyse vind ik op zich prima hoor. maar we moeten niet vergeten, dat het gaat om een onderdeel van de produktie. waarvoor geen vergunning is afgegeven. Geef je het bedrijf twee maanden de tijd dan laatje die Illegale situatie bestaan en dat is onjuist De provincie neemt op deze wijze duidelijk de risico's over. in de verwachting of in de hoop dat er niets gebeurt" Toch sluiten Drs Beijen is van mening - en zo for muleerde hij het ook tegenover gs- dat die delen van de fabriek, waarvoor geen vergunning is verleendmoeten worden gesloten Daarna moet een risicoana lyse worden gemaakt en aan de hand daarvan kunnen gs dan maatregelen treffen. De milieu-inspecteur wilde eerst (Slot zie pag. 7 kol. 1 van de Europese Commissie voor de landbouwprodukten in de Europese Negen. Deze indruk overheerst in Brus sel aan het begin van de zoveelste ronde in de onderhandelingen over de Euro pese garantieprijzen, die maandag in de Belgische hoofdstad begon. Of de Negen het deze week eens worden over de garantieprijzen voor de Euro pese boeren, werd in Brussel betwijfeld. Het werd niet uitgesloten geacht dat de landbouwministers van de EEG-landen volgende week nog eens bijeen zouden moeten komen om het prijsoverleg af te ronden. Nederland blijft vasthouden aan een grotere verhoging van de Europese ga rantieprijzen dan de 2 procent die de Europese Commissie, het ..dagelijks be stuur" van de gemeenschap, heeft voor gesteld Maar minister Van der Stee ly kt deze eis wel te willen Inslikken als op twee punten tegemoet wordt gekomen aan specifieke Nederlandse verlangens: een andere dan door de Commissie voorgestelde berekening voor de mone- tair-rompenserende bodragen voor zetmeel en een hoger quotum B-suiker voor Nederland. In de zuivelsector - economisch het be langrijkste onderdeel van de Neder landse landbouw - lijkt Den Haag ge noegen te willen nemen met hetgeen tot nu toe in het al weken aanslepende prijsdebat is bereikt. Op één uitzonde ring na: Van der Stee wil opheldering over de vraag of de hogere steun voor het verstrekken van ondermelk als diervoeding ook betrekking heeft op de voeding van kalveren. Samen met de vermindering van de zo genaamde mede-verantwoordelyk- heidspremie van 1.5 tot 0.5 procent per 1 oktober aanstaande (de premie moes ten de melkveehouders betalen ter ver mindering van de overschotten in dc zuivelsector) lijkt het prijspakket in de zuivelsector voor Den Haag aan vaardbaar De Sowjet-Unle en de Verenigde Sta ten hebben dertien weken van geheime besprekingen over een verbod van ra diologische wapens en nieuwe wapens voor massale vernietiging beëindigd, zo is maandag in een officiële verklaring die in Genève werd uitgegeven bekend gemaakt Er blijkt uit dat er verschillen van Inzicht tussen beide grote mogen dheden gebleven zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1