OOK IN DE 'HEL' FLONKERDE AAS, ZONDER TE WINNEN VAN DEN BUNDER: ALS IK DIT BIJ PROFS DOE, LACHEN ZE ME UIT WIM DE WAAL KREEG EEN WIEL VOOR IN DE BERGEN MOSER GLORIEUS WINNAAR PZC/, 16 IJzendijkenaar na 30 kilometer lange solo winnaar Braakman BIJV ANK VOORAAN Consemulder blijft bij Walcheren J*-? bb MAANDAG 17 APRIL 1378 sport (Door Peter de Jonge ROUBAIX - Opnieuw flonkerde Jan Raas zonder te winnen. In de Hel van het Noorden demon streerde hij pure kracht en acrobatiek op de spekgladde en alle eisende kasseienpaadjes. Op de onbegaanbaarste wegen van Noord-Frankrijk zwoegde de Zeeuw kilometers lang om al zijn pech te compenseren. Want alleen de allergrootste coureurs van deze aardbol bleven in de helse klassieker Parijs-Roubaix overeind. Maar van de vedetten hoorde alleen Raas in de finale, tussen het einde loze gebonk op de kasseien door, tot tweemaal toe de lucht uit zijn band sissen. „Als ik niet twee keer plat had gereden, had ik Moser kunnen volgen", klonk het vanachter een dikke laag vette modder. „Nu", zei Raas over de demar rage van de latere winnaar, „kwam ik tot op een meter of tien, maar viel ik stil". De reserves, die hij had moeten aanspreken om na twee lekke banden terug te komen, had hij in de finale no dig gehad. Ze waren er simpelweg niet. „Dat is Parijs-Roubaix", stelde Raas op de wielerbaan in Roubaix. „Je moet een beetje geluk hebben". Heksenketel Maar Raas had ronduit pech. Moest hy vorige week in Gent-Wevelgem al duivelse toeren uithalen om na een val terug te komen, zondagmiddag was het nog erger. Op zo'n vijftig kilometer van de eindstreep moest hij af rekenen met een lekke achterband. Piet van Katwijk stond onmiddellijk zijn wiel af en Raas stortte zich vol overgave in de achter volging. „Ik was tot op vijftig meter van de kop, toen ik van voren lek reed", zei hij verbitterd. Ploegleider Peter Post had echter net Van Katwijk geholpen aan een ander wiel en probeerde in die enorme heksenketel de voor hem rij dende auto's te passeren, op een weg getje waar nog niet eens één auto fat soenlijk kan rijden. Vertwijfeld wachtte Raas op hulp. Die kwam.maar later dan hij had gehoopt- Vijftien lange, loodzware kilometers moest Raas vechten tegen de elemen ten. die op een kwaaie dag eens opge zocht zijn door een koersorganisator met bijzonder sadistische neigingen. Terwijl voorin voluit gekoerst werd -want een Raas kun je beter kwijt dan rjjk zijn als tegenstander- kwam de TI Raleigh-kopman toch terug bij de eer sten. In zijn ontembare drift om te win nen bleek hij als enige over voldoende kracht te beschikken om de aanval van Moser te beantwoorden. Een antwoord dat echter net wat scherpte miste. De regerend wereldkampioen kon eindelijk zijn regenboogtrui wat echte kleur ge ven. Moser nam in de laatste twintig kilome ter nog anderhalve voorsprong op drie achtervolgers: Freddy Maertens. Roger de Vlaeminck (ploegmaat van Moser) en Jan Raas. De Vlaeminck bleef uiteraard rustig "in het wiel'. Raas had te veel piste in Roubaix. Hij flitste in de eindspurt nog langs de onderkoning van de Belgische wielersport heen naar een derde piaats. Doodziek Net als in de vorige grote eendagswed- strijden genoot Raas alle steun van zijn Raleigh-ploeg. Hennie Kuiper zette bijvoorbeeld ongeveer halfkoers een aanval in met Staf van Roosbroeck en Pol Verschuere. Maar Kuiper -die daarmee de tegenstanders van zijn ploeg aanmaande tot een reactie- moest al het werk alleen doen. „Ik word dood ziek van die ploegentactiek. Iedereen zegt maar: Ik mag niet rijden". Verschuere is een ploegmaat van Maertens en wilde daardoor niet op kop komen. Van Roosbroeck behoort tot de equipe van Didi Thurau. „Daar rijden ze voor", zei Kuiper snerend, „maar in de finale werd hij toch weer gelost". Het was inderdaad de tweede reputatie die zondag aan flarden werd gereden. Niet kracht gebruikt en Maertens is zeker de zonder leedvermaak bij Thurau's oppo- oude niet meer. Zij Zijn reputatie brok kelde gisteren trouwens toch weer een stuKje af. want ook dit voorjaar slaagde hij er niet in één van de grote klassiekers (Milaan-San Remo, Ronde van Vlaan deren en Parijs -Roubaix) te winnen. Hoe krachteloos Maertens op dit mo ment is bewees Jan Raas op de wieier- santen. Peter Post stelde bijvoorbeeld veelbetekenend: „Alles wat er vandaag is afgereden, is flink door de mand ge vallen". Daarbij hoorden ook Hinaulten ,Beppe' Saronni. Invliegen Kuiper gaf na afloop toe deels voor Raas op kop te zyn gaan rijden. „Ik dacht: we zitten nog met. acht man van voren, laat ik er maar eens invliegen" Toen de twee medevluchters al waren teruggevallen bleef Kuiper nog even doorgaan. „Ze kwamen nog een keer vlakbij en toen ben ik nog een keer extra gegaan. Want ik reed niets eens voluit". Kuiper de monstreerde dat hij donderdag in de Waalse Pijl zeker tot de grote favorieten gerekend moet worden. „Als hij wat at tenter reed was hij meegeweest met Mo ser", zei Post „Want hij was nog het fitst van allemaal" Overigens waren alle coureurs en vol gers het er over eens dat deze klassieker eigenlijk mensonwaardig is. Kuiper „Als je straks gestopt ben. vraag je je af: Ben ikdaar tien keer doorgegaan? Maar als je er eenmaal rijdt, stamp je maar door Ook Piet van Katwijk liet zich ln dergelijke bewoordingen uit. De trouwe helper van Jan Raas zei: „Dit heeft niets meer met wielrennen te maken. Als je uit het wiel wordt gereden Ls dat koer sen, maar dit niet". De geluksfactor begint inderdaad steeds groter te worden in de belang rijkste klassiekers van het voorjaar. „Als Raas in de Ronde van Vlaanderen voorop rijdt, ik in tweede positie en de rest achter ons. hoef ik me alleen maar te laten vallen. Dan komt er niemand meer bij en is Raas weg. Maar dat doe je niet zo vlug", bedacht Van Katwijk. Hij legde wel een vinger op een tere plek. Het moment dat geênceneerde val partijen ln grote wielerwedstrijden een rol kunnen gaan spelen lijkt naarmate de belangen nog groter worden, ang stiger dichtbij te komen. Uitslag scene gezet Daar kwam het aan op de individuele kracht. Uit die verschrik king van de laatste kilometers kwam Moser als beste tevoorschijn. Na zijn voortreffelijk voorseizoen met plaat sen bij de eerste tien in vier van de zes verreden klassiekers zette hij nu de kroon op het voor zijn forae glorierijke seizoen. Kees Bal Hoewel niet in de spits, reed ook Kees Bal een meer dan voortreffelijke Pa rijs-Roubaix. De Zeeuw werd achter volgd door pech. maar zoefde ln de finale toch nog naar een fantastische negen tiende plaats, voor renners als Joop Zoetemelk (die de Bode-kopman in de slotkllometers gewoon liet staan) en Cees Priem, die ook een pechduiveltje was in de "Hel" Verschrikking In Parijs-Roubaix was echter niets in 1 Francesco Moser (Ita) 7 uur. 12 minuten en 24 seconden, 2 Roger de Vlaeminck (Bel) 1 40. 3. Jan Raas (Ned) z.t„ 4 Freddy Maertens (Bel) z t.. 5 Ferdl van den Haute (Bel) 4 11.6 Hen nie Kuiper (Ned) 4.26, 7 Quldo van Sweevelt (Bel) 5.21. 8. lierman van Sprlngel (Bell z t9 Ronald de Meijer (Bel) zt.. 10 Mare de Meijer (Bel) op 5.49, 11. Godefroot (Bel) z t.. 12 Thu rau (Wdl) z t, 13. llinault <Fra) 7 19. 14. Plet van Katwijk (Ned) z.t., 15. Telrllnck (Bel) z t 16. Verschuere (Bel) 9.55.17 Osler (Ita) 10.47, 18. Braun (Wdl) 11.45, 19. Bal (Ned) 12.40, 20 Aling (Ned) z.t., 21. Naegels (Bel) z.t. 22 Zoetemelk (Ned) 15 09. 23 De Cauwer (Bel) 17.02, 24. Desaever (Bel) z t25. Priem (Ned) x.t, Lubberdlng (Ned) 18.21, 33 Jan van Kat wijk (Ned) 21.49. PHILIPPINE - Toine van den Bunder rijdt en wint nog steeds als een amateur, maar begint stilaan toch een beetje te denken als een prof. Toen hij zaterdagmiddag in Philippine na 160 even in spannende als indrukwekkende kilometers met zijn derde over winning in de Omloop van de Braakman op zak van zijn fiets stapte zei hij: „Bij de profs lachen ze me uit als ik dit doe". Die opmerking illustreert dat de 26-jarige IJzendijkenaar er zich van bewust is dat hij anders moet gaan rijden. Want met een solo van dertig kilometer, zoals hij die in de Braakman liet zien, hoeft hij bij de beroepsrenners niet aan te komen. Kilometers lang reed hy zo'n honderd tot tweehonderd meter voor zijn achter volgers uit. Professionals, die in een fi nale heel wat meer in hun mars hebben dan amateurs, vinden dat alleen maar leuk wanneer een sterke renner zijn krachten op die manier verspilt. Als de prijzen verdeeld moeten worden flitsen ze dan aan alle kanten langs hem heen. „Profs rijden een veel kortere finale", merkte Van den Bunder op en hij maakte al snel duidelijk dat hij zich in dat milieu heus wel zal aanpassen. Zaterdag - veertien dagen voordat hij een beroepsrennerslicentie heeft - hoefde dat nog niet. Toen kon hij nog de spot drijven met zijn collega's. Want terwijl iedereen zich verwonderde over de uiterst vroege, voor ieder ander do delijke. aanval, gniffelde Van den Bun der inwendig. „Ik wilde alleen maar even testen wie er nog fit zat bij de kop groep", zei hij. Dat 'even' werd voor goed, want zijn vlijmscherpe tempover snelling had een vernietigende uitwer king. Van den Bunder suisde, spelend met zijn achtervolgers, naar zijn ne gende seizoenzege. Met het ene been staat hij al bij de beroepsrenners, en met het andere bezorgt hij dc liefhebbers nog een veertien dagen durende nachtmer- Verslagen SAS VAN GENT - Rob Bijvank is zater dag als vierde geëindigd in een wed strijd voor nieuwelingen in het Belgi sche Verebeeke, waar 66 vertrekkers aan de start verschenen. Zondags werd Rob Bijvank in Goverdinge derde in een veld van 21 vertrekkers. De negen leiders waren op het moment van de demarrage van 'de schicht' gelijk verslagen. Peer Maas en Jan de Nijs (twee ploegmakkers van Van den Bun der) moesten afhaken, maar ook de on gelooflijk sterk rijdende Wim de Waal zakte, gehuld in zijn nieuwe Trans- vemij-shirt, ver terug, evenals de dap pere Wim Lugtenburg. Alleen de ijverig en sterk koersende Jan Jonkers, Peter Gödde (de autoverko- pende Heintje Davids van het Zeeuwse peloton). Ton ter Harmsel en Henk de Jong, die eindelijk eens een grote wed strijd zonder pech reed, streden door. Een verloren strijd. Want de hoop die Van den Bunder hen gaf was slechts schijn. Nadat hij een vijftien seconden voorsprong had genomen viel hij ineens stil en kwamen de vier tot op vijftig me ter. „Maar ik ging niet voluit op de wind", zei Toine timide. Hij gooide er nog een schepje bovenop en vertrapte daarmee onmiddellijk ieder sprankje hoop dat de actieve jachtgroep koesterde. Een perfect staaltje van het demoraliseren van een tegenstander. Peter Gödde (dik tevreden met zijn tweede plaats) kon alleen maar vol mondig toegeven: „Hij was de beste. Ik ben een paar keer gesprongen, maar juist toen werd ik teruggepakt ging Toine weg. We hebben met zijn allen nog wel geprobeerd hem terug te halen, maar bij de DOW gaven we het maar op". De enige die de eendrachtigheid in de kopgroep in twijfel trok was Jan Jon kers, die verschrikkelijk hard op kop van het kwartet buffelde. „De anderen hebben geen trap teveel gedaan", steunde de winnaar van de Omloop van de Baronie. Henk de Jong, die met zijn vijfde plaats eindelijk de vorm waarin hy dit voorseizeon verkeert eens zwart op wit kreeg, gaf Jonkers zelf de schuld van het feit dat hij teveel werk had oeten doen. „Met de wind mee ging hij keihard op kop rijden, terwijl je dan toch mak kelijk een waaier kunt vormen. Ik vond dat niet snugger, maar ais hij dat wil moet ie het maar doen Afvalrace De Omloop kreeg ondanks het kwalita tief duidelijk minder sterke deelne mersveld toch een uiterst boeiend ver- loop. Na acht kilometer zag het daar niet naar uit, want op de smalle wegen ontstonden er enkele waaiers, waarin voor slechts een handjevol coureurs plaats is. Na een aanvankelijke kop groep van elf leek het erop alsof de ren ners het verhaal van de tien kleine nik kertjes zouden opvoeren, want telkens vielen er een paar af. Eerst-al vrij snel - zakten Jan Keyzer en Gaby Minneboo naar de achterhoede en vervolgens verdwenen Wim Lugtenburg en Wim de Waal door een lekke band naar de ach terhoede. VUSSINGEN - Handbaltrainer Jaap Con- semuler is opnieuw lot. overeenstemming ge komen met de Vlissingse club Walche- ren.Consemulder gaat zijn derdejaar ln bij de Walcherenheren. Maar van aan afvalrace kwam niks te recht. Juist door de aanwezigheid van De Waal en Lugtenburg werd ln de tweede groep het tempo angstaaiya- gend hoog opgezwiept. Ook Jan van Houwelingen verzette bergen met werk. Door die gezamenlijke inspanning - waarbij vooral de door een 'slecht wiel' gehandicapte De Waal opviel - kwam na negen jaar Omloop van de Braakman een einde aan dc gouden regel dat in deze Zeeuwse polder 'eens een waaier, altyd een waaier' is. Helse achtervolging ADVERTENTIE bas hordijk sportprijzen b.v. MIDDELBURG ROTTERDAM Vlasmarkt 42 Dorpsweg 57 tel. 01180-11585 tel. 010-291556 Na een moordende en helse achtervol ging van dertig kilometer kwam er een hergroepering tot stand, waardoor er een eerste groep van zestien renners tot stand, waardoor er een eerste groep van estien renners tot stand kwam. Voor en kele amateurs lag het tempo duidelijk te hoog. Minneboo en Keyzer waren de eerste lossers (traditie?). Haller en Ta bak (beiden uit de aanvankelijke tweede groep) volgden en ook al drie renners uit die eerste tweede groep. Jan van Houwelingen, Johan Kuiken en de goed rijdende Ad Polak reden binnen een afstand van een kilometer lek. Waarmee de negen aanvankelijk leiders toch weer overbleven. De aanvalsd- riftige Gödde probeerde het eerst een paar keer met een demarrage, maar dat was alleen maar gunstig voor Van den Bunder. Die ging er uiteindelijk zelf maar vandoor. Het plaagstootje werd de doodsteek. Zegevierend gaat Van den Bunder over de streep. (Foto PZC). Heddy Nieuwdorp. de man die had aangekondigd 'er in te zullen vliegenreed de eerste kilometer hard op kop van het peloton. nauwlettend gadegeslagen door Toine van den Bunder ilinksen Henk de Jong irechts met streepjestrut i Op het moment dat I de eerste waaier werd gevormd was Nieuwdorp er echter niet bij. (Foto PZC). PHILIPPINE - Beteuterd keek Wim de Waal na afloop naar het achter wiel, dat hij tijdens de Omloop van de Braakman had gekregen, toen hij met een platte band achter de kop groep stond. „Wie neemt er nu zo'n wiel mee naar een koers als hier? Daar zit een bergpion in'. Een bergpion is een wiel d at coureurs gebruiken in een heuvelig parkoers maar zeker niet in de vlakke Braak man Aanvankelijk veronderstelde De Waal dat er boze opzet in het spel was Hij kreeg het wiel van Ben van Ergp. ploegleider van de Gazelle- ploeg van Toine van den Bunder „Nee," zei Van Erp. .Je denkt toch niet dat ik zoiets doe?" Hij stapte naar De Waal om de zaak nader te onderzoeken. Het bleek een wiel te zijn dat de wielerploeg De Markthol (van onder anderen Henk de Jong; aan de 'neutrale' materiaal wagen had afgegeven. De Waal had echter wel het idee dat juist de beperktheden van zijn ver snelling te veel krachten had gekost Na de zwaarste versnelling ide 13; versprong hij onmiddellijk naar een blad dat drie tandjes meer telde „Ik kon het soms niet aangetrapt krijgen," zei hy. Een verontschuldl ging voor het feit dat Van den Bunder was weggereden zocht hy er niet in „Want op dat moment zat ik er toch een beetje door." Egon van Kessel De traditionele grote valpartijen in de Omloop van de Braakman bleven dit jaar uit. Weliswaar kwamen en kele renners in aanraking met het wegdek, maar de slagvelden die de massale tuimelingen in voorgaande jaren te zien gaven waren er niet Voor Egon van Kessel. lid van de ploeg van Van den Bunder, liep zo'n kleine valpartij echter niet al te best af Met een gebroken sleutelbeen en een aantal fikse beenwonden werd hij naar het ziekenhuis vervoerd Steen z t..Ad Verstijlen, z tAd van Peer z.t.. 19 Vester Aarts, 3.40.23, 20 Mario van VUmmeren zt21 GreidanUs, z.t 22 R Bessems z t.. 23 J de Groot 24 R v d Rakt,3.40 51 J v d. Velden 3.43 34.26T.de Groot z.t27 A van Elsakker, 28 J. Klavei z.t.. 29 E Hopman 30 K Brandse, 31 A Cloots. z.t. als v d Velden Ploegenklassement 1 Gazelle 10 50 14. 2 Union 10.54.11,3 Amstel 10 54.20,4 Markt hof 10.55.43,5 Bossche Staalbouw 11 01.25, 6 Roosendaal 11 08 31 Uitslag,- De uitslag van de negende Omloop van de Braakman ziet er als volgt uit 1 Toine van den Bunder 3 33 56. 2 Petei Gödde. 3.34 57. 3 Ton ter Harmsel. z t4 Jan Jonkers zt5 Henk de Jongz t .6 Peei Maas 3 38.09. 7 Jan de Nijs z t8 Wim de Waal. 9 Wim Lugtenburg. z t10 Gerard Tabak 3 38 45. 11 Jan van Houwelingen 3 38 50. 12 Ad Polak. 3.38 57. 13 A. Wi) nands. 3 39 00. 14 Wies van Dongen z.t.. lf. Jacques van Meer 3 40 14, 16 Toon v. d de Waal. geflankeerd door Ton ter Harmsel iltnks) en Peter Gódde. klaagde i en been Met een bergpion reed hij het vlakke, winderige parkoers Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 16