PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALDO MORO IS TER DOOD VEROORDEELD 0 Treinongeluk kostte 50 mensen het leven Overheid moet de vissers te hulp komen bij uitvoeren EG-beleid ZC/s, DRENTSE GEDEPUTEERDE J. TRIP (59) OVERLEDEN Politie weet niet of vonnis is voltrokken Japan wil zijn export beperken VENETIE-ROME-EXPRES IN BOTSING Vele doden bij wervelstorm Getroffen tijdens gijzelingsactie MR. J. DE BLIEK, VISSERIJ VERENIGING BRESKENS: 221e jaargang no. 90 Maandag 17 april 1978 av ddaro-senicc Daan van den Dries Tel. 01100-21070. Voor storingen na 7 uur 01184-67081 of 01105 1783. Hilfisk stofzuiger 399,- ROME (REUTER/UPI/AFP)-De terroristen van de rode brigades in Italië, hebben in een zaterdag avond bekendgemaakt communiqué meegedeeld dat hun gevangene, oud-premier Aldo Moro, ter dood is veroordeeld. „De ondervragingen van Aldo Moro is geëindigd. Er bestaat geen twijfel aan dat hij schuldig is. Daarvoor wordt hij ter dood veroordeeld", aldus het communiqué. Dit was de zesde boodschap van de rode brigades aan de buitenwereld. Moro werd op 16 maart ontvoerd. Zijn lijfwacht van vijf man werd daarbij doodgeschoten, ült niets is tot dusver gebleken dat het vonnis ter uitvoer is gelegd. Wel is het de politie opgevallen dat de rode brigades dit keer geen foto of een door Moro zeli geschreven boodschap in hun com muniqué hebben bijgesloten, zoals wel het geval was bij de vorige boodschap pen van de ontvoerders. Volgens de hoofdredacteur van het Ita liaanse persbureau Ansa in Turijn die het communiqué zaterdagavond in handen kreeg en al jaren met verklarin gen van de rode brigades vertrouwd is, is het bericht over Moro's terdoodveroor deling 'echt'. Al eerder hadden de terrotisten gezegd dat zij Moro zouden berechten in een 'volksgevangenis' voor zijn rol gedu rende dertig jaar als 'politieke peetva der'. werk moet worden gesteld om Moro vrij te krijgen. De partij gaf echter ook te kennen dat men het niet op een ak koordje met de rode brigades kan gooien om het leven van Moro te red den. De leider svan de christen-democ ratische partij zijn zondag bijeenge komen om van gedachten te wisselen over het doodvonnis dat de rode briga des over Aldo Moro zouden hebben uit gesproken. Ook de topfunctionarissen van de Italiaanse communistische partij zijn zondag bijeen geweest om hun houding tegenover de ontvoering opnieuw te bekijken. In het communiqué van de rode briga des stond dat de verantwoordelijk van Aldo Moro even groot was als die van de staat die terecht stond. „Zijn schuld is even groot als die van de christen democratische partij en haar bewind - dat vast en zeker verslagen en uitge roeid zal worden door de acties van de communistische strijdgroepen", aldus het communiqué. Onder zijn 'misdaden' die Moro en zijn partij in de schoenen worden geschoven zijn, een dertig jaar lange uitbuiting van Beroep President Giovanni Leone van Italié heeft zondag via een brief aan mev rouw Moro, een beroep op de rode bri gades gedaan Aldo Moro vrij te laten daar zijn 'terechtstelling niets, maar dan ook volstrekt niets' zal opleveren. De ontvoerders, aldus Leone, zullen re kening moeten houden met hun ver oordeling door het hele Italiaanse volk en met hun volledige isolering. Ook de Italiaanse christen-democrati sche partij gaf een verklaring uit waarin gezegd wordt dat alles in het neerslag De fluoridenneerslag rond Sas van Gent en in het Sloe-gebled is in 1977 vermin derd. oplossing voor] onzeker Het voortbestaan van het betaald voetbal in Nederland is uitermate onze- PAGINA 12 verschil superieur lef PAGINA 15 favoriet TOKIO (UPI) - Na de aankondiging dat Japan in 1977 een handelsoverschot heeft behaald van 12.998 miljard dollar, een absoluut rekord, heeft de Ja panse regering een plan aangekondigd waarin wij de export van Japan enigszins aan banden wil leggen. De regering wil dat de producenten van automobielen, staal, televisies en schepen hun exportniveau in 1978 onder dat van 1977 gaan houden. Dit voornamelijk om tegemoet te komen aan de kritiek van Amerika en de Euro pese gemeenschap over de ontwikkeling van het handelsverkeer tussen de landen. In het plan wordt ook gesproken over een vrijwillige beperking van de export van motorrijwielen, kopieermachines, horloges en fototoestellen. De export van deze artikelen is in de afgelopen maanden fors toegenomen. Vol gens het plan zal er een organisatie worden opgezet die gaat bekijken of dc Japanse industrie zich aan de richtlijnen van het plan houdt. Indien zou blijken dat de export van bepaalde artikelen toch sterk toeneeml wil de regering de betreffende sector onder administratieve controle gaan plaatsen het proletariaat' en de 'politieke vol- kenmoord op de communistische voor hoede'. Volgens het communiqué is het 'proces tegen Moro' niet slechts een fase, 'maar het belangrijkste ogenblik in de oorlog van de klassen voor het communisme'. Uit het stuk blijkt niet of de rode briga des voornemens zijn het 'vonnis' ten uitvoer te leggen en er worden geen ei sen gesteld die zouden moeten worden vervuld voor zijn vrijlating. In voorgaande boodschappen hebben de brigades gezegd dat een van hun eerste doelstellingen was de vrijlating van 'alle communistische gevangenen'. De 61-jarige Aldo Moro, die voor zijn ontvoering gedoodverfd wed als Ita- liè's volgende president na Giovanni Leone, heeft in brieven aan politici en aan zijn gezin, gesuggereerd dat hij zou kunnen worden geruild voor stads- guerriHeros in Italiaanse gevangenis- Overzicht van de ravage na het spoorwegongeluk. Onder aan de dijk de wagons van de luxueuze Rome-Venetiè-express (REUTER/AFP/DPA) - Een treinongeluk bij de Italiaanse stad Bologna heeft aan 50 men sen het leven gekost. Er zijn een honderdtal gewonden. Dat is zondag door de politie van Bo logna meegedeeld. Van de ern stig verminkte lichamen waren er gisteravond 21 geïndentifï- ceerd: 20 Italianen en een Li- biër. De expres-trein Venetië-Rome boorde zich zaterdag met een snelheid van ruim 100 km per uur in de ontspoorde wagons van de trein Lecce-Milaan. De sneltrein uit Lecce was ontspoord doordat er na zware regenval modder op de rails was gekomen, waarover de trein slipte De trein uit Lecce was omgeleid omdat op de gebruikelijke route een brug was be schadigd. De meeste slachtoffers vielen NIEUW DELHI (REUTER/AFP) - Bij een wervelstorm die zondag zes dorpen in Orissa. een staat in het oosten van India teisterde, zijn zeker 100 mensen omgekomen en honderden gewond ge raakt. De 'Press Trust of India' die dit meldde, zegt dat er in het district Keonjhar waar de zes dorpen liggen, nauwelijks een ge bouw intact is gebleven na de wer velstorm die 90 minuten lang in het dis trict woedde. Vrachtauto's vol gewon den zijn op weg naar omloggende gebie den. Ook de schade is groot. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag uit het magazijn van een nertsfarm aan de IJpelaar- straat in Breda circa zestig mantels meegenomen met een verkoopwaarde van tachtigduizend gulden. De diefstal gebeurde bij afwezigheid van de eige naar. in de eerste-klas-wagons van de express naar Rome. Vier van de acht wagons van deze trein stortte 20 meter naar be neden. De twee machinisten in de loco motief waren op slag dood. De spoorlijn ligt op dit traject naast de Autostradia Del Solo. Daarom kon de hulp snel ter plaatse zijn en was snel transport van de gewonden naar ziekenhuizen mogelijk. Toch duurde het tot zondagmiddag, voor alle slachtoffers geborgen waren. Een arts uit Ferrara, die ook in de trein zat. heeft zaterdag waarschijnlijk ver scheidene levens kunnen redden door met servetten uit de restauratiewagon noodverbanden aan te leggen. Het elf tal van een eerste divisievoetbalclub uit Verona is er miraculeus goed van af gekomen. Enkele minuten voor het on- De Portugese ivaarnemend premier Almeida Santos is zaterdagavond bij een bezoek aan de Azoren door demon straten aangevallen en gewond ge raakt. De demonstranten behoorde tot het FLA behoren, de beeweging die zich beijvert voor een onafhankelijk Zazo- ren. Voor zijn terugkeer naar Portugal werd de premier aan zijn verwondingen in het bezicht behandeld. geluk begaf het gezelschap zich naar de wagon zware schade opliep. Slechts restauratiewagen voor de lunch. Deze een van de spelers liep een gebroken wagon bleef intact, terwijl hun eigen arm op. Een gewonde passagier uit de Venetië - Rome-express wordt door helpers op een brancard in veiligheid gebracht ASSEN - In het Asser Wil- helmina-ziekenhuis is zater dagavond de Drentse gedepu teerde J. Trip overleden. Hij werd 59 jaar. Trip raakte op 13 maart betrokken bij de gijze ling in het Provinciehuis in As sen. De dag daarop werden de gijzelaars bevrijd door de ma riniers. Tijdens die schermut seling kreeg de heer Trip een schot in zijn buik. Het is nog niet vastgesteld of de kogel, die de heer Trip in de buik trof. door de Zuidmolukkers danwel de mariniers is afgevuurd.Hij herstelde slechts lang zaam van de verwondingen en van de operatie, waarbij geprobeerd werd de kogel uit de buikholte te verwijderen. Het projectiel zat echter op een onbe reikbare plaats en moest blijven zitten. Medisch was dat echter geen bezwaar In de loop van vrijdag verergerde de toestand van de Drentse gedeputeerde en zaterdagavond tegen acht uur over leed hij. De begrafenis zal in eigen fami- liekring in Nieuw-Buinen plaatsvin den. Op last van de justitie is sectie ver richt waarbij ook de kogel is verwij derd. Het sectieraport wordt afgewacht. De sectie werd verricht door de patholoog anatoom dr J Zelderust, directeur van het gerechtelijk geneeskundig labora torium in Rijswijk. Trip is tien jaar lid van Gedeputeerde Staten van Drente geweest. BUITENLAND WEET NAUWELIJKS WAT 'QUOTEREN' IS... BRESKENS - Mr J. de Bliek, voorzitter van de visserijvereniging 'Ons Belang' in Breskens, vindt het sociaal en eco nomisch gezien onaanvaardbaar, dat de overheid de visserij niet te hulp komt hij het uitvoeren van het EEG-be- leid. Het gaal voor het merendeel om kleine bedrijven, die niet voldoende draagkrachtig zijn. Anderzijds past ons land wel stringent de quoteringsmaat regelen toe. De vraag kan worden ge steld of de visstand op peil wordt ge houden voor buitenlandse collega's. De Belgen schijnen nauwelijks te weten wal 'quoteren' is. De heer De Bliek zei dit zaterdagmiddag op de jaarvergadering van 'Ons Belang in de vismijnkantine Hij waarschuwde de vissers, dat de quoteringsproblema- tiek, die jaren vooruit werd geschoven, zich nu aandient, in weerwil van de gun stige resultaten van kleine kust- en zeevisserij. „Tot voor dit jaar kon nog betrekkelijk vrij gevist worden Het is echter duide lijk geworden, dat het net steeds nauwer wordt aangehaald Inmiddels zijn de gaatjes wel zo n beetje dicht" meende hij. al deed het hem genoegen dat het bedrijfsleven heeft geweigerd in recente verordeningen van het productschap 'te tuinen' zonder compenserende maatre gelen. Volgens de voorzitter van 'Ons Belang' is er iets mis binnen de EEG Nederland zet de puntjes op de i. terwijl andere landen het met de quotering niet zo nauw nemen. Daar komt bij. dat het be drijfsleven de overtuiging heeft dat het met de overbevisslng imet uitzondering van die op tong wellicht) niet zo n vaart loopt Hij drong aan op 'voldoende rug gesteun' van de rijksoverheid Komt die 'broodnodige' compensatie er niet, dan raakt een groot gedeelte van de vloot in moeilijkheden Wr de Bliek vindt, dat de vloot van Breskens 'historische rechten' kan la ten gelden bij de verdeling van wijting en kabeljauw. Naar gelang het seizoen werd er vanuit Breskens op garnalen en rond- en platvis gevist. „De plat visvisserij is voor onze kustvisserij voor het grootste gedeelte verloren ge gaan. Indien ook de kabeljauwvisserij ons wordt ontnomen, zal aan het be staan van dc hele Breskense kleine vloot worden getornd", zei hij De heer De Bliek haalde in dit verband (Slot zie pag. 7 kol. 7)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 1