Volksproces Moro op idee van Pasolini geïnspireerd Strijd om opvolging Mitterrand Wordt 'stoelen-verdeling' van Zeelands nieuwe gedeputeerden duidelijk achterhoede-gevecht? PZC/o nader bekeken VRIJDAG 31 MAART 1978 opinie en achtergrond (Door Hein ten Kortenaar) Rome - De Italiaanse dichter-fïlmregisseur Pierpaolo Pasolini stelde zich in de laatste maanden voor zijn gewelddadige dood in 1975 een „proces" voor, dat op alle pleinen van Italië zou moeten worden gehouden tegen het christen-democratische regime. Een proces waarbij de aanklacht zou bestaan uit dertig jaar corruptie, onbekwaamheid, bezetting van alle wezenlijke knooppunten van de staat, poging tot splijting van de arbeidersbeweging door opname van de socialisten in de centrumlinkse coalitie, met het doel de communistische partij te isoleren, medeplichtigheid, of minstens medeweten, van de staatsveiligheidsdienst aan de fascistische terreurdaden en pogingen tot staatsgrepen, kortom, alle verwijten die links-Italië in de loop van de jaren had opgezameld en die voor een groot deel van het kiezerskorps in 1976 aanleiding werd tot de zwenking naar links. Dezelfde verwijten worden opgesomd in het „Communiqué nr. 2" van de Rode Brigades, dat op paaszaterdag, met een tussenruimte van een half uur, in vier verschillende steden werd gevonden. Ook hier vormen ze de aanklacht in een proces dat in de persoon van oud-pre mier Aldo Moro tegen de christen-de mocratische partij zal worden gevoerd Maar in plaats van een openbaar proces op alle pleinen van het land. gaat het hier om een geheim ..volkstribunaal'' dat in een verborgen volksgevangenis recht spreekt uit naam van een niet ge codificeerde „proletarische justitie" Het is duidelijk dat de Rode Brigades hiermee aansluiting zoeken bij het linkse ongenoegen, dat zowel binnen als buiten de communistische partij is ge groeid sinds partijleider Enrico Berli- nguer zich met onvoorstelbare in schikkelijkheid liet inpakken door de christen-democraten, en met name door hun voorzitter Aldo Moro. Maar terwijl Pasolini's idee. hoe on realistisch en dichterlijk ook. in brede kringen van links weerklank kon vin den. wordt het volksproces van de Rode Brigades bijna eenstemmig afgewezen Met welk recht, zo vraagt men zich af. roepen de brigadisten zich uit tot volks rechters, en waar is dan wel het volk dat ze daartoe afgevaardigd heeft? En als zij in de laatste zin van hun communiquèer betuigen „aan de kameraden Lorenzo Iannucci en Fausto Tinelli" (die in Mi laan een dag na Moro's ontvoering, vermoedelijk door fascisten, werden vermoord), dan houdt het linkse jon gerencentrum waartoe de twee behoor den, onmiddellijk een assemblée. waarin het compliment als „ongewenst" wordt geretourneerd. Toch blijven de brigadisten zich, on danks het algemene protest van de be volking tegen hun terrorisme, over tuigd tonen de voorhoede te vormen van een „strijdende communistische partij" die zij in oprichting wanen. Geen realisme Hun gebrek aan reaüsme valt voor een deel te verklaren uit hun geschiedenis. De oorspronkelijke kern, waarvan de meesten nu dood of gevangen zijn. kwam voort uit het sterk links-politiek gekleurde studentenverzet van de jaren '60. met name aan de sociologische fa culteit van Trente. Hier dreven zij, on der leiding van Renato Curcio, die nu in Turijn terecht staat, en van zijn vrouw Margherita („Mara") Cagol, omgeko men in een vuurgevecht met de politie, steeds verder naar links. Na een kort oponthoud in de marxistisch-leninisti- sche partij, sloten zij zich in Milaan aan bij het „Stadscollektiefdat zich bezig hield met huizen kraken en andere vor men van burgerlijke ongehoorzaam heid. Ze wilden alles ineens voor het proletariaat, maar toen de staat zich daar krachtdadig tegen verzette en er van de beloofde sociale hervormingen van centrum-links weinig of niets te recht kwam. besloot een kleine groep dat het ogenblik gekomen was om de gewapende strijd met de staat aan de binden Ze keken neer op wat zij beschouwden als het „burgerlijk anarchisme" van de Westduitse Baader-Meinhofgroep. Ze lieten zich eerder inspireren door de Zuidamerikaanse klandestiene strij dorganisaties. zoals de Tupamaros. waarvan ze de geschriften ijverig bestu deerden en de methoden navolgden. Zo waren er al eerder zgn. volksprocessen, tegen bedrijfsleiders en personeelchefs van grote fabrieken, en in 1974 het be roemdste, tegen de rechter Mario Sossi uit Genua, die na ruim een maand „in voorlopige vrijheid" werd gesteld, hoewel hun eis tot vrijlating van een aantal geestverwanten uit Italiaanse gevangenissen niet was ingewilligd. Het waren voornamelijk demonstratieve ac ties. onder het motto „eén man treffen, om er honderd op te voeden" Maar sindsdien volgde een lange serie politieke moorden, en het vermoeden bestaat dat na de arrestatie van Curcio de tweede generatie van Rode-Brigadis- ten een veel hardere lijn is gaan volgen Zij roepen nu ook. in hun communiqué van paaszaterdag, op tot de vorming van een „revolutionaire internationale" en noemen de Palestijnse bevrijdings beweging, de westduitse Rote Armee Fraktion. de Ierse vrijheidsstrijders en de Zuidamerikaanse guerrillero's als hun medestanders in de oorlog tegen „de imperialistische staten van de mul tinationale ondernemingen". In hun dogmatische logica zit het allemaal y- zersterk in elkaar, maar het lijkt er toch op dat de Rode Brigades, in hun on doordringbare klandestiniteit, het zicht op de realiteit verloren hebben en in Italië en Europa een prerevolutionaire toestand menen te ontwaren die in wer kelijkheid niet bestaat. Dat ten slotte ook het gewone mis daad-milieu zich tot het uiterste getergd voe't door de enorme politieactiviteiten in het hele land. en graag bereid is de politie een handje te helpen bij het op sporen van Moro's ontvoerders, mag ge redelijk worden aangenomen. In die zin moet men ook het folkloristische be richt verstaan dat de mafia de oorlog verklaard zou hebben aan de Rode bri gades. Natuurlijk is er in heel Italié geen mens die zich als woordvoerder van de mafia zal opwerpen, maar dat de. mafia de rode politieke delinquenten als na tuurlijke vijanden beschouwt en daar van in de gevangenissen meermalen hardhandig blijk heeft gegeven, is een algemeen bekend feit Het is wel zeker dat de politie maar al te graag gebruik zal maken van de medewerking die ze in deze omstandigheden uit die hoek zal kunnen krijgen WD EISEN WJ EISEN HOGERE MEN Aldo Moro, gefotografeerd in gevangenschap FRANCOIS MITTERAND PARIJS - Na de verkiezingsnederlaag van de linkse oppositie beginnen in het socialistische kamp de aanvoer ders der diverse stromingen elkaar al de haren uit het hoofd te trekken in de strijd om de leiders-stoel. Maar hoe meer ze krakelen, hoe minder het Francois Mitterrand, de oude en al vier maal dramatisch verslagen slimme vos zal kosten om te blijven zitten waar hij zit. Wie weet tot aan de presidentsverkiezingen van 1981 toe. In deze nog prille beginfase van de stryd gaat het tussen de linkervleugel onder leiding van Jean Pierre Chev- nement en de rechtervleugel aange voerd door Michel Rocard Het openingsschot werd gelost door Ro card die zich voor de verkiezingen zo veel mogelijk in de buurt van Mit terrand ophield Het socialistische weekblad „Le Nouvel Observateur" drukte een interview met Rocard af en versierde zijn voorpagina met diens portret Wat Rocard. als hoveling van de leider, toch weer een doelpunt ople verde In dit interview is de 48-jarige profes- sorszoon uiterst bits tegenover de communisten. Hij vindt dat ze het sta linisme op een aantal belangrijke pun ten toch nog niet hebben afgeschaft En hij vuurt zijn pijlen af in de richting van Chevenement en diens groep waarvan hij vindt dat ze „de afgelopen drie jaar geen enkel origineel idee meer hebben gehad" Rocard behoort net als Chevenement tot de intellectuele elite van het land Rocard is „inspecteur van belastin gen", een van de hoogste rangen in de administratie Chevenement is een „enarque", dat wil zeggen dat hij de ENA bezocht, de topschool die minis ters, premiers en captains of industrie kweekt Doctrines Chevenement antwoordde Rocard in het socialistische dagblad „Le Matin" Zonder namen te noemen be schuldigde hij de vleugel van Rocard er van dat die eropuit is de socialisten te sturen in de richting van een „Frans Bad Godesberg". Het was in Bad Go- desberg in 1959 dat de Westduitse so ciaal-democraten uit hun program de naam van Marx en iedere herinnering aan diens doctrines voorgoed verwij derden Bovendien xs Chevenement er bang voor dat diezelfde „sociaal-democrati sche" vleugel onder aanvoering van Rocard wel eens de weg van de Por tugese socialistenleider Soares zou willen bewandelen, en daar hebben de linkse socialisten in Frankrijk een even heilige afkeer van als de linkse socialisten in ons land. In feite tekenden deze beide richtin gen - de ene de kant van de communis ten op. de andere die van de sociaal- democratie - zich al af op het laatste partijcongres van de socialisten, af gelopen juni in Nantes. Mitterrand zag toen ternauwernood kans Cheven ement en zijn mannen onder de duim te houden. Toch waren die het geweest die niet aileen Mitterrand uit de woestijn hadden teruggeroepen, waarin hij geraakt was nadat hij de presidentsverkiezingen van '74 verlo renhad Het was ook Chevenement die een belangrijk aandeel had in de tot standkoming van het gemeen schappelijk regeerprogramma met de communisten, dat na het verkiezings debacle van deze maand zonder bloe men ter aarde is besteld. De machtspositie van Mitterrand blijft bestaan door het feit dat hij als enige de kemphanen uit elkaar weet te houden. De kans dat hij zelf in de kuif wordt gepikt en zich uit de strijd moet terugtrekken, wordt in be paalde kringen echter al handenwrij vend overwogen. O m maar eens een uitspraak te bezigen die de laatste jaren nogal opgeld deed bij be paalde politici: de uitslag van de jongste statenverkiezingen in Zeeland 'is volkomen duidelijk' als het gaat om de vraag wie straks in het provinciehuis op de zes gede puteerden-zetels moeten worden gehesen. Het verlies dat de combinatie SGP-GPV (lijstverbinding, nu terug van 6 naar 4 zetels) heeft moeten incasseren betekent dat de tot voor kort meest onzekere factor is verdwe nen. Het staat vrijwel vast dat na 1 juni aan staande het gezelschap Zeeuwse gedepu teerden zal bestaan uit: 2 CDA-ers, 2 PvdA- ers en 2 WD-ers. Devoorzitter van de grootste club in de 'nieuwe' staten van Zeeland, drs H Evers dijk (CDA. 17 zetels) zal tegen aanstaande maan dag zyn collegae-fractieaanvoerders voor een eerste gesprek over de zogeheten college- vorming bijeenroepen En bij die gelegenheid zal dan wel blijken dat het CDA (hoewel mis schien een poging in die richting wordt on dernomen) onvoldoende politieke ma noeuvreerruimte heeft om voor de SGP een gs-zetel te kunnen verdedigen. Vóór de ver kiezingen lag dat anders Uitgaande van de positie die de SGP-GPV-combinatie had en ook een beetje om voor zichzelf rugdekking te hebben tegen scherp spel van de kant van de PvdA was men in CDA-kringen serieus van plan zich sterk te maken voor een SGP-gede- puteerde. Gedacht werd aan kandidaten als G van den Berg. burgemeester van Sint- Philipsland en C G Boender, burgemeester van Mariekerke. Het CDA had zich voorge nomen deze confessionele kandidatuur te steunen aaneezien ze zou kunnen dienen als 'vervanging' van een van de drie huidige ge deputeerden-plaatsen (Van den Bos. Kaland en Van Geesbergen) die het CDA bezet op basis van de verkiezingsresultaten die in 1974 de toen nog afzonderlijk opererende ARP. CHU en KVP hadden behaald. Het was na melijk van het begin af zo helder als glas dat met name PvdA en WD een derde gs-post voor de christen-democraten buiten bereik zouden houden. Daartegenover had ook de SGP laten blijken dat men zich terwille van het CDA niet opnieuw (zoals vier jaar terug gebeurde) 'buiten spel' zou laten zetten. De vraag of de zesde gedeputeerde in het nieuwe dagelijks bestuur van de provincie wel of niet van de WD moet komen, is na de kiezersuitspraak van eergisteren eigenlijk geen vraag meer. PvdA-fractievoorzitter Don en WD-voorman Hoekstra hebben erin hun eerste reactie op de stembusuitslagen niet veel onduidelijkheden over opengela- tenl Don laat weten dat de confessionelen in de staten geen meerderheid hebben: het is 21 (CDA/SGP) tegenover 26 (de overigen Op basis van die verhouding zal hij een derde CDA-gedeputeerde niet helpen kiezen. Hij vindt dat de WD in een toekomstig college met 2 gedeputeerden tegen 8 statenzetels wel wat 'overbedeeld' is. maar heeft laten doorschemeren dat hij zich tegen een college met twee gedeputeerden voor de drie groot ste groeperingen niet zal verzetten. Hoekstra denkt er al net zo over. Van zijn WD-fractie is in ieder geval niet te ver wachten dat ze er daar aan zullen meewer ken, het CDA aan drie gedeputeerden te hel pen. Dat zou er namelijk op neerkomen dat de WD ten koste van zichzelf het CDA mede 'overbedeell'. En één keer zoiets (de nu ach terliggende periode 1974-1978) vindt dc WD wat dat betreft genoeg. Voor het CDA blijven er dus niet veel andere mogelijkheden over dan de oplossing van 2 gedeputeerden op 17 statenzetels accepte ren. Deze fractie heeft zich er steeds voor stander van getoond dat het college van ge deputeerden een zo 'breed mogelijke af spiegeling' moet vormen van de politiekek- rachtsverhoudingen in provinciale staten, gebaseerd op overeenstemming over het programma over het beleid dat in de ko mende vierjaar moet worden gevoerd. Met de WD denkt het CDA wel tot een akkoord te kunnen komen over beleidsafspraken. Ge zien landelijke coalitie CDA-WD kunnen de christen-democraten in de provincie de libe ralen ook niet te zeer dwarszitten Wil het CDA de 'afspiegeling' waar maken, dan kan deze fractie ook de PvdA als op-één-na- grootste partij in de staten niet samen met de WD (25 van de 47 zetels) de deur wijzen Even aangenomen dat het straks in juni bij de verkiezing van de zes gedeputeerden uit de 'nieuwe' staten allemaal loopt zoals de kiezer dan 'volkomen duidelijk heeft ge maakt' dat het moet gebeuren, - wie zullen dan op die verhoogd geplaatste stoelen in de Zeeuwse statenzaal plaats nemen? Ook daarover staat eigenlijk al bijna alles op voorhand vast. Voor de PvdA zullen dat zijn: de huidige ge deputeerde mr J P. Boersma en de huidige fractievoorzitter W Don. Voor het CDA de huidige gedeputeerde A L van Geesbereen en het statenlid P. G. van den Bosse (afkom stig uit CHU-kring), momenteel gemeente secretaris te Axel. Voor de WD wordt in ieder geval gedeputeerde de huidige fractie voorzitter J. Hoekstra, gemeente-ambtenaar van Oostburg. Naast hem wordt als de meest serieuze kandidaat getipt de heer J. D. de Voogd, op het ogenblik kamerlid voor de WD. afkomstig uit Vlissingen. Vorigjaar de cember bij de vorming van het kabinet-Van Agt kwam hij als opvolger op de WD-lijst in het parlement. Helemaal zeker of hij zich na zo'n korte tijd alweer van het Binnenhof zal terugtrekken om in Zeeland gedeputeerde te worden is het niet. Wel heeft de WD-er De Voogd bij herhaling te kennen gegeven dat hij voor de post van gs-lid veel voelt. Aan de andere kant heeft bil voor zijn al dan niet aanblijven in Den Haag de uitslag van de statenverkiezingen als een graadmeter voor de positie van het kabinet-Van Agt be schouwd Mocht het kamerlid De Voogd de voorkeur geven aan zijn huidige politieke post dan staat bij de WD de heer L A M Elenbaas uit Scherpenisse (statenlid sinds 1970) voor een zetel in het college van gs klaar blijft er over de verdeling en de beman ning van het nieuwe Zeeuwse college van gs in wezen nog maar weinig te raden over, - er zal tussen nu en juni in de vijf fractiekamers en later tussen de voormannen van de ver schillende partijen nog wel een stevige rob ber worden gevochten over de 'zwaarte' van de verschillende portefeuilles, die de zes ge deputeerden onder hun beheer krijgen en over de inhoud van het provinciale 're geerprogramma' voor dc komende vier jaar. Waar er in de zetelverdeling volgens een sleutel van 2-2-2 sprake is van 'overbedeling' voor de WD (Hoekstra erkent dat zelf), zal bij de samenstelling van de portfeuilles wel met dit element rekening worden gehouden. Het werkelijke touwtrekken daarover zal zich vooral afspelen tussen CDA en PvdA, die elkaar wat zeteltal in de staten (res pectievelijk 17 en 16) betreft niet veel ontlo pen. Aan het begin van de vorige 'rit', toen ARP. CHU en KVP Aan het begin van de vorige 'rit', toen ARP, CHU en KVP elk één gedepu teerde mochten leveren en de PvdA twee, hebben de socialisten zware portefeuille-ei sen gesteld. Dit keer zal het CDA met een gelijke bezetting aan gedeputeerden als de PvdA aan hoge verlangens van de socialisten waarschijnlijk heel wat minder toeschietelijk willen tegemoetkomen. Hetzelfde geldt voor het 'regeerprogramma' CDA en PvdA zullen elkaar daarop waarschijnlijk weinig willen inleveren. Het is zelfs niet denkbeeldig dat er in dat overleg nu en dan een blokvorming zal optreden. Tot de nogal 'gewichtige' onder delen van de gs-portefeuilles behoren: eco nomische zaken, ruimtelijke ordening, mi lieu. energie, havenschappen en waterstaat. Zoals het er nu uitziet zou er wel eens een flinke verschuiving kunnen optreden. He, vertrek van vier van de huidige gede puteerden (Van den Bos, ARP; Kaland. CHU; Stenvert, PvdA en Schlingemann, WD) en de recrutering van een nieuw viertal uit de 'oude' bezetting van de 'nieuwe' staten heeft ook directe gevolgen voor de leiding van de statenfracties. Het aantal fracties is door de uitslag van de verkiezingen teruggebracht van 7 naar 5 (GPV PPR en BP werden weggevaagd, D'66 kwam terug). Van die vijf fracties behouden er twee hun huidige voorzitter: drs H. Ever- sdijk blijft het CDA aanvoeren en de heer R. van Ommeren (gemeentesecretaris van Zierikzee) wordt opmeuw voorzitter van de SGP-fractie. Bij de PvdA zal een opvolger moeten komen voor de heer W Don. die straks gedeputeerde wordt De PvdA-fractie die per 1 juni aantreedt telt tien nieuwe ge zichten. Als nieuwe aanvoerder van de club wordt algemeen de heer H.Venekamp (sta tenlid sinds 1974). leraar te Tholen genoemd En dan zullen (voor het eerst in de historie van de Zeeuwse staten) twee fracties onder leiding komen van een vrouw. Voor de VVD wordt dat mevrouw E. Maris-Koster (staten lid sinds 1974) uit Zaamslag. D'66 stapt de Zeeuwse statenzaal binnen met aan liet hoofd van de tweemansfractie mevrouw J L A Boogerd-Quaak De verkiezingsuitslag voor provinciale sta ten van Zeeland is duidelijk geweest Langs de lijnen van de politieke logica geredeneerd kan het 'vervolg' beperkt blijven tot achter hoedegevechten. De uitkomst lijkt 'van zelfsprekend'. Wanneer hoorden we zo'n op merking ook weer eerder? KEES VAN DER MAAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1978 | | pagina 4